Meisje uit rijdende trein gevallen SER-meerderheid voor toelating van vertegenwoordiger hoger personeel Prof. de Quay teruggekeerd Drie bedrijven in Groningen door brand verwoest Dr De Wilde, Sassenheim, noemt eerste resultaten van N.- Guinea expeditie verrassend ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 ,HON(D)EPONY' Pater W. Stoop O.F.M. is benoemd tot directeur van het Hoogveld-Insti- tuur te Nijmegen. Deze functie was vacant sedert 1 augustus wegens de ontslagaanvrage van prof. dr. N. Per- quin S.J., die hoogleraar in paedago- gie aan de Rijksuniversiteit van Utrecht was geworden. Pater Stoop werd 12 oktober 1914 in Roosendaal geboren. In 1948 deed hij zijn doktoraal examen psychologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen. Van de oprichting af is pater Stoop als medewerker en lei der der researdh-afdeling aan het Hoogveld-Instituut verbonden ge_ weest. Scburen, bungalows, sehuttlngw CETA-BEVER BiiiTENBIJTS (Advertentie) Zeldzaam geval van dierenliefde: hond bemint pony. In het Lissese Nassaupark „vrijt" de hond van de familie Peeraer, zodra hij er de kans voor krijgt, met de pony van de melkhandelaar Hogenboom. Die laat zich de lief kozingen graag welgevallen. Diverse malen per week kan men dergelijke tafereeltjes zien. Met het KiLM-toestel uit New York is minister-president prof. dr. J. E. de Quay zaterdagmorgen op Schiphol aangekomen. Prol de Quay verklaarde tegenover persveregenwoordigers, dat hij zijn reis naar Canada in eerste instantie als een particuliere heeft gezien, om dat zijn echtgenote en hij twee van zijn kinderen, die naar Canada zijn geëmigreerd, wilden bezoeken. Hij heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt met Nederlandse emigranten te spreken en contact op te nemen met de Canadian Netherlands Im migration Council (CNTC) en de Bu sinessclub in Toronto. Het algemeen oordeel van Cana dese zijde over de Nederlandse im migrant is onverdeeld gunstig. Men is er, aldus de minister-president, zeer gesteld op de Nederlander, die zich uitstekend weet aan te passen met behoud van de goede Hollandse eigenschappen. De; Nederlandse emigrant is zelf over het algemeen ook tevreden met de plaats, die hij zich in Canada heeft kunnen verwerven. Na de recessie zijn de mogelijkheden in Canada weer aanzienlijk voor immigranten. „Nederland met zijn groeiende be volking is verplicht de emigratie te bevorderen. Ons land heeft thans 11.3 miljoen inwoners. Jaarlijks komen er 1'50.000 mensen 'bij. Als we de emi- gratiecijfers heel hoog stellen, gaan er 50.000 personen jaarlijks emigre ren- Tot nu toe zijn we erin geslaagd ae jaarlijkse aanwas van 100.000 mensen op te vangen met werk", al dus prof. de Quay, die er in zijn slot woord nog eens op wees, dat er in Canada wel degelijk plaats is voor hen, die een zeer goede opleiding hebben genoten. In bedrijfscommissie zware chemische industrie Met 24 stemmen vóór en 16 tegen hebben de leden van de Sociaal Eco nomische Raad gisteren besloten tot toelating van een vertegenwoordiger van het hoger personeel in de be drijfscommissie voor de zware che mische industrie. De Nederlandse en de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel hebben dan samen één vertegenwoordiger in de bedrijfscom missie. De voorstemmers waren allen werkgevers en, op twee na, kroonle den; de tegenstanders van het besluit waren allen werknemers, versterkt met de kroonleden Charbo en Beïger. Voordat de vertegenwoordiger ech ter in de commissie komt zal de SER- commissie voor de ondernemingsra den zich nog moeten-beraden over de wijz, waarop het besluit van de raad kan worden uitgevoerd, hetgeen op twee manieren kan geschieden. Een van de reeds aangewezen organisa ties kan een zetel inruimen voor een vertegenwoordiger van het hoger personeel, maar de SER-commissie kan ook het aantal leden met één aan de werknemers- en één aan de werkgeverskant uitbreiden, zodat ruimte ontstaat voor een nieuwe Ruiten gesneuveld bij militaire oefening Tijdens een militaire oefening na bij de Postweg te Leusden zijn gis terochtend een aantal ruiten van woningen vernield bij een ontplof fing van enige oefengranaten. De w oefening werd gehouden door de de lager onderwijsacte behaalde. Tij- school reserve-officieren cavaleriedens haar studie voor de hoofdakte vertegenwoordiger. In het laatste ge val zal echter de bestaande verorde ning gewijzigd moeten worden, wat een tweederde meerderheid vereist. Gisteren kwam in de SER het pro bleem aan de orde, omdat de vereni gingen van hoger personeel zich niet bij een vroeger SER-besluit hadden neergelegd. Zij werden hierin n.l. niet representatief geacht. Het Col lege van Beroep voor het bedrijfsle ven heeft later, toen het de zaak kreeg voorgelegd, dit SER-besluit vernietigd. Van de tegenstanders spraken de vertegenwoordigers van de werkne mers over de bezwaren. De heren Middelhuis en Lelieveld vaii de KAB wezen op de moeilijkheden, welke ontstaan doordat het niet duidelijk is of het hogere personeel werkgever of werknemer is. Dit kan tot onzuivere toestanden leiden. Eerste blinde kandidate slaagde voor hoofdakte Gisteren heeft mej. C. Doelman te Vlaardingen als eerste blinde in ons land met succes het examen voor de hoofdakte bij het lager onderwijs af gelegd. Mej. Doelman, die op haar negen de jaar op het blindeninstituut „Bar- timeus" te Zeist kwam, doorliep daar de lagere school, behaalde ver volgens het mulo-diploma en kreeg daarna een kantooropleiding. JDaur- 1 ij behaaldi zii ,nder meer di di ploma's ivederiandse, Duitse en En gelse handelscorrespondentie. Na beëindiging van deze studie bezocht mej. Doelman, die thans 23 jaar oud is, de hervormde kweek school voor opleiding van onderwij zeressen, de „Jan van Nassauschool" te Utrecht, waar zij het vorig jaar te Amersfoort. Een van de deelne mende militairen wierp de granaten vlak in de nabijheid vdn huizen, zich er, naar van de zijde landmacht hospiteerde zij onder meer aan een BLO te Zeist en bij de lagere school van de broedergemeente. Ook ver richtte zij praktisch werk aan het wordt opgemerkt, klaarblijkelijk niet blindeninstituut van Düren in Duits van bewust dat deze projectielen land, alleen in het vrije veld mogen wor den gebruikt omdat in de nabijheid van woningen de luchtdruk gevaar oplevert voor ruiten. Er werd echter niemand gewond. De dienstdoende officier heeft direct opdracht gege ven, de ramen van nieuw glas te doen voorzien. In het ziekenhuis te Doetinchem is gisteren overleden de heer H. Ol- denboom uit Zelhem, die maandag onder de gemeente Aalten een onge luk met zijn auto had. De heer O. was 37 jaar oud, gehuwd en vader van zes kinderen. In het academisch ziekenhuis te Groningen is, met verwondingen aan hoofd en benen, een 12-jarig meisje, Tecia Kerdijk, uit Hoogezand-Sap- pemeer, opgenomen. Zij werd don derdagavond bewusteloos langs de spoorbaan Groningen-Winschoten gevonden nabij de halte Kropswolde. van Nog altijd duurt op Zuid-Beve land de bramenoogst voort. Eind juli is ze begonnen en half augustus Niemand heeft iets gemerkt van dit werd het hoogtepunt bereikt. Toen 200 liter olie werd tijdig ontdekt Even voor half twee is vannacht een grote brand uitgebroken in het bedrijfspand van de bandencover- inrichting Recap aan de Veemarkt- straat te Groningen. Een brandweer man werd bij de blussingswerk- zaamheden gewond. Het vuur greep zo snel om zich heen dat nog voor de brandweer met groot materieel arriveerde ook de bedrijfsruimten van de autoslo perij „De Moker" en de chroom- en nikkelinrichting „Gebroeders Groen" een laaiende vuurzee waren gewor den. Tien slangen werden uitgerold en brandweerlieden in asbestpakken met gasmaskers op trachten het vuur meester te worden. Gemakkelijk ging dat niet want de grote loodsen waren voor een deel van hout opge trokken en het vuur in de partijen banden te ddven was zeer moeilijk. De vlammen sloegen over naar de Nog steeds aanvoer bramen ongeluk, dat 's-middags te vier uur reeds moest zijn gebeurd. Toen het meisje niet op de normale tijd thuis kwam werd de moeder niet onge rust, omdat ze dacht dat het kind in Groningen was gebleven en naar 't circus was gegaan. Maar toen ze des avonds hoorde van een vriendinnetje dat haar dochter wel in de trein was gestapt, werd een onderzoek inge steld, waarna ze langs de spoorbaan werd gevonden. Verondersteld wordt dat het meisje te vroeg het portier van de rijdende trein heeft geopend. kwamen er op de fruitveiling in Ka- pelle-Biezelinge 20-25 ton bramen per dag. Bramen uit heel Zuid-Be veland worden hier centraal geveild en nog steeds is er een behoorlijk aanbod. Deze week bedroeg het to tale aanbod in Kapelle weer 10 ton. De prijs lag rond 75 cent per kg. Dat is meer dan een maand geleden werd betaald, want toen was de prijs gedaald tot rond 60 cent per kg. Als het droog en zonnig blijft, zal de aanvoer nog wel een poosje voort duren, tot de nachtvorsten komen. naburige woonhuizen. In een daar van bevond zich een tank met 200 liter olie op zolder. Deze tank werd nog juist op tijd door een brandweer man ontdekt en aller aandacht was toen op dit bedreigde punt gericht. Het gelukte hier in korte tijd de vlammen terug te dringen. Inmiddels was ook het dak van de Recap loods gaan branden en met een daverend gekraak stortte het plot seling in. Een der brandweerlieden werd onder het vallende gesteente bedolven maar kon door een burger worden gered. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, maar de aard van zijn verwonding is nog niet bekend. De schade bij de Recap wordt op een kleine 200.000 gulden geraamd. Hoe groot dé totale schade is, is nog niet na te gaan. De getroffen bedrij ven zijn slechts voor een deel ver zekerd. Men meent de ooorzaak te moeten zoeken in een weggeworpen sigaret maar zekerheid hieromtrent heeft de recherche nog niet. Te Noordwijk worden op het ogenblik besprekingen gevoerd door vertegenwoordigers van landbouw, organisaties der E.E.G.-landen. De besprekingen worden ditmaal ge presideerd door de heer Du Douet de Graville, afgevaardigde van Frank rijk. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen (Adverten'ie) Leidse Franciscanen uit hun tent gelokt VRAGEN OVER VASTGEHOUDEN ARRESTANT Het Tweede Kamerlid mr M. Vro lijk heeft aan de minister van justitie gevraagd: „Is de minister bereid^ onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop een dezer dagen een gedetineerde in het huis van bewa ring aan de Weteringschans te Am sterdam is behandeld, nadat een ont snappingspoging was verijdeld? Zo ja, is de minister voorts bereid, de resultaten van bedoeld onderzoek op korte termijn aan de kamer mede te delen?" Ook dr. A. C. de Wilde, physisch anthropoloog en docent aan de uni versiteit te Leiden is Woensdag te ruggekeerd, na ruim vier en een hal ve maand de bergjungle van centraal Nieuw-Guinea als zijn werkterrein te hebben gehad. Met twee of drie mariniers of po- litie-agenten, of tezamen met drs A. Nijenhuis, de anthropoloog-geoloog van de Nieuw-Guinea Expeditie, heeft hij het woeste gebied tussen Tanah Merah, het Antaresgebergte en de Julianatop in het algemeen, dal van de Tsjoprivier doorkruist voor een zuiver wetenschappelijk onderzoek naar de rasseneigenschap- pen van de bevolking. Die paart daar een fijnzinnig cultuurpatroon aan een moeizaam sober leven in een goed deels nog stenen tijdperk. „Naar ik hoop, ik zal het voor zichtig zeggen, heeft dit onderzoek erge belangwekkende resultaten op geleverd", zei dr. De Wilde in een interview. Vingerafdrukken. Zijn voldoening over het nog „ruwe" verzamelde materiaal is echter groter dan deze voorzichtig heid, want in tegenstelling met de re sultaten van soortgelijk onderzoek in het Australisch deel van het vogel- vormig eiland, is hij erin geslaagd, huidlijsten en vingersystemen aan te leggen van de stammen, die hij heeft onderzocht. Dit materiaal biedt, be ter dan een bloedgroepenonderzoek, de mogelijkheid om de diverse groe pen te onderscheiden, zowel onder- I ling, als in het algemeen van de oer- stammen die de zuid-pacific bevol- ken. In vele opzichten zijn de bewo- j ners van de Tsj op vallei gelijk te stel- len met de bergpapoea's van de Ba- Tijdens een bijeenkomst van de koninklijke vereniging voor luchtvaart, vrijdagavond in Amsterdam gehouden liemvallei en mogelijk zijn zij ook is de Engelse luchtvaartdeskundige sir Arnold Hall door de voorzitter van de K.N.V.V.L., de heer C. Kolff, terug te brengen tot één ras. Ten onderscheiden met de A. G. von Baumhauer medaille voor zijn grote verdiensten op het gebied van de vlieg- noorden van Tanah Merah onder veiligheid. Op de bijgaande foto zien we het moment van de overhandiging. Rechts sir Arnold. 'scheidt men echter de Muju's, ten westen de Mandobo's, naar de andere windstreken de bekende Sibillers, die veel overeenkomsten vertonen met de Muju's, en de Iwar. Het belangrijkste criterium voor dit onderscheid is voor dr De Wilde het talenverschil geweest. Hij spreekt zelf de plaatselijke talen enigszins en heeft bovendien dankbaar gebruik kunnen maken van de linguist van de grote expeditie, dr J. E. Anceau, met wie hij gegevens heeft kunnen uitwis selen. Injectienaald: geen wapen. In levensgewoonten, meer nog dan door fysieke bijzonderheden, onder scheiden zich deze groepen van el kaar ook. Men is tot de ontdekking gekomen, dat bijvoorbeeld de Mando bo's paalwoningen verkiezen boven de veilige veste op de grond, die de meeste papoea's bewonen. In het al gemeen viel de lichtere huidskleur van de valleibewoners op. Vanzelf sprekend zal ook het bloedgroepen- onderzoek aanwijzingen moeten ge ven voor de bevolkingskaart. „Ik moet zeggen dat ze ons altijd vriendelijk hebben ontvangen", wan neer, vaak bij het vallen van de sche mering, de onderzoekers met injec tienaalden gewapend het dorp bin nenkwamen. Meestal was er dan een handjevol mensen in de nederzetting, want bui ten op het land, werd gewerkt. Werkte het weer enigszins mee dat wil zeggen, was de temperatuur van dien aard dat de dorpsbewoners de dageraad liever in hun woningen dan in het open veld afwachtten dan kon men binnen korte tijd de nodige bloedmonsters nemen. En meer nog, zegt dr De Wilde, want wat talrijke anderen niet gelukt is: hij heeft uit het Sibil-gebied van zijn ca. 150 „me dewerkers", die zich nog niet onder gouvernementeel gezag bevinden, Aan de Haagweg te Leiden heeft mgr. Const. Kramer, bisschop van Luanfu in China, gisteravond een fancy fair geopend ten bate van de bouw van een nieuwe St. Antonius- kerk in Leiden Zuid-West. Naast de St. Leonarduskerk is een flinke tent geplaatst. Midden in die tent staat nog een tent, maar dit is één van de vele mooie prijzen, die men kan winnen in de loterij. De paters van de parochie speel den met vuur en veel Franciscaanse ijver voor kampeerders. V.l.n.r. pastoor Barnabas van Rijn, Pater Wilfred Hendriks en pater Fa- bianus v. d. Brom. Op de achter grond de heren Turk en Noordman. meer dan 300 haarmonsters kunnen verkrijgen. Voor deze wetenschap pelijke trofeeën was meer tact en overredingskracht vereist dan de simpele knip van een schaar, daar bij deze primitieve volken de haardos 'n van de laatst te verdedigen persoon lijke heiligdommen is. Ingekeerde cultuur. In deze woonplaatsen valt echter, wanneer de ietwat achterdochtige landbewoners 's avonds bij hun kook- vuur zitten, niet alleen hun ingekeer de cultuur op. Er is volgens dr. De Wilde sprake van een extreme onder voeding, vooral wat eiwitten en vi taminen betreft. Op deze hardwer kende maar weinig resistente licha men blijven framboesia en malaria hun striemende aanvallen doen, zo lang het nog niet mogelijk is gewor den de totale Papoease bevolking in een allen-omvattende medische actie te bereiken. Uit deze jungle, die niet zelden zijn wortels slaat in een barre en stugge bergbodem, heeft dr. De Wilde zijn prauw- en voettocht voortgezet naar Hollandia, vanwaar hij vijf da gen geleden over de Noordpool naar Nederland is teruggekeerd. Waarschijnlijk zullen van zijn hand wetenschappelijke reisnotities ver schijnen in het vakblad „Nova Gui nea", als eerste resultaten van de Nieuw-Guinea-expeditie.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7