Vijf eeuu/en geleden werd Adrianus V/1 geboren Veelomvattende herdenkingstentoonstelling in Utrecht ZIJN PERSOON EN ZIJN TIJD ;KDAG 26 SEPTEMBER 1959DE LEIDSE COURANT TTer gelegenheid van het feit, dat het dit jaar vijf honderd jaren is geleden dat in Utrecht werd ge boren Adriaan Floriszoon Boeyens (1 of 2 maart 1459) wordt in het Centraal museum te Utrecht een ten toonstelling over deze grote figuur en zijn tijd ingericht. Deze tentoonstelling is veelomvattend, want niet alleen richt zij de schijnwerper op de persoon van Adriaan, ze plaatst hem ook in het raam van zijn tijd. Veelomvattend is ze ook in die zin dat deze tentoon stelling vier levensperioden omvat in vier landen: Nederland, België, Spanje en Italië, elk land met een eigen cultuur en eigengeaarde cultuurvoortbrengse len. Wèl is Adriaan als Utrechtenaar, als hoogleraar in Leuven, als raadsman van Karei V en diens stad houder in Spanje en later als paus Adrianus VI de centrale figuur, maat- deze tentoonstelling is méér: ze brengt het beeld van een geheel wereldtijdperk, een der roerigste perioden die de westelijke christenheid heeft beleefd. ZIJN PERSOON EN.... De tentoonstelling in het Utrechtse Centraal Museum met veel moeite doch met daaraan evenredig succes ingericht, is verdeeld in vier afdelingen voor even- zovele fasen in het leven van Adriaan: Utrecht, Leuven Spanje en Rome. In elke afdeling wordt getracht een beeld te geven van Adriaan tegen de achtergrond van zijn tijd, maar ook van de tijd zelf waarin Adriaan leefde en werkte. Tijd en persoon worden op de voet gevolgd en deze twee-eenheid maken de tentoonstelling tot een evene ment, dat in betekenis ver uitgaat boven iedere andere gebeurtenis, die niet meer zou willen zijn dan een blote herdenking. Het is goed beschouwd de eerste tentoonstelling die aan het leven en het werk van deze grote Nederlander is gewijd. Wèl is er in 1923, bij gelegenheid van de vierhonderdste sterfdatum, eveneens in Utrecht een tentoonstelling gehouden, maar deze was zeer beschei den van omvang en zeker niet in staat om de persoon van de enige Nederlander die ooit de zetel van Rome heeft bestegen, recht te doen wedervaren. ZELDZAME BRUIKLENEN De inrichters van de tentoonstelling hebben geen moeite gespaard om te trachten zelfs de moeilijkst te verkrijgen „stukken" naar Utrecht te halen. Er zijn dan ook voorwerpen, die nog nimmer door de eigena ren zijn uitgeleend; uit Spanje en Italië, maar ook uit Duitsland en vanzelfsprekend uit België en het eigen land. Met heel veel moeite werden onder meer zeer kostbare wandtapijten uit Spaanse kathedralen nationaal bezit in bruikleen verkregen. Uit het prentenkabinet van Berlijn kwam het beroemde Ro meinse schetsboek van Maarten van Heemskerck, dat nog nimmer werd uitgeleend en het Hessische Landes- museum in Darmstadt stond een eigenhandig door Thomas van Kempen gecopieerde bijbel af. Uit België kwamen zeer vele waardevolle stukken, o.a. de koperen grafplaat van. Adriaan'.-- leermeester in Leuven. Het Rijksmuseum te Amsterdam en andere Nederlandse musea bleven nie: achter, terwijl ook uit particuliere verzamelingen waardevolle stukken wer den verkregen, zoals van de Utrechtse pastoor Oost veen en mgr. de Vocht van Leuven. De acten van het conclaaf, dat Adriaan Boeyens tot paus koos, konden vanzelfsprekend niet in bruikleen worden afgestaan maar wel mochten in de Vatikaanse archieven daarvan fotocopieën worden gemaakt, die dan ook op deze tentoonstelling aanwezig zijn en waar in zeer verrassende dingen zijn te lezen. UTRECHT In dat deel der tentoonstelling, dat gewijd is aan wat hier genoemd wordt de Utrechtse periode (1459 1476), wordt door middel van foto's en oude prenten, o.a. van Pieter Saenredam, allereerst aandacht ge vraagd voor de stad Utrecht van die jaren. Kerkschat ten uit de vier kerken, waar Adriaan ereambten heeft bekleed: de Dom, de Sint Salvator (in 1578 afgebro ken), de Sint Marie (gesloopt in 1844) en de Sint Pie ter, worden getoond. Aan zijn leertijd in Zwolle her inneren de eigenhandig door Thomas van Kempen ge copieerde bijbel en een der mooiste madonna's van de „Meester van Swol". De beroemde koorkap van bis schop David van Bourbondiën is op de tentoonstelling aanwezig, alsmede twee kazuifels uit de kerk van Goeree, waarvan Adriaan pastoor is geweest, van welke gewaden beweerd wordt dat Adriaan ze heeft gebruikt. Deskundigen menen echter te kunnen vast stellen dat de kazuifels van jongere datum zijn. Aan wezig zijn ook, mét vele andere stukken als brieven e.d., de originele stadsrekeningen van Utrecht .met betrekking tot de feestelijkheden bij de pausverkiezing. LEUVEN Aan Adriaans verblijf in Leuven herinnert op de eerste plaats de handgeschreven codex van het Groot seminarie van Mechelen, waarvan 392 folia, in overi gens bijna onleesbaar schrift, door Adriaan zijn ge schreven. Werken van leerlingen, o.a. van Erasmus, vragen de aandacht en ook is het manuscript te zien van het door Gerard Morinck geschreven Leven van Adriaan. Aanwezig zijn voorts archivalia over en alle werken van Erasmus, de Rotterdamse humanist, die in Leuven leerling was van Adriaan. Portretten van Habsburgers, waarmee hij in Mechelen in zulk een goede relatie stond dat hij de raadsman werd van Karei V; foto's en andere afbeeldingen van het Begijnhof te Leuven, waarvan Adriaan pastoor was en van andere Vlaamse kerken waarmee hij door verschillende ambten was verbonden. Ook kan de bezoeker kennis nemen van de registers der Leuvense Alma Mater, waarin Adriaan als stu dent en als nieuwe doctor werd ingeschreven. Ook het eerste testament van Boeyens is in deze afdeling op genomen. SPANJE Uit Spanje zijn zeer zeldzame en kostbare stukken naar Utrecht gekomen. Wij vermelden reeds de beroem de wandtapijten uit de Spaanse kathedralen. Maar be halve deze kostbaarheden zijn aanwezig prachtige Vlaamse getijdenboeken, die in Spanje veelvuldig wer den gebruikt, de originele benoemingsbrieven tot aarts bisschop van Tortosa, tot kardinaal en tot Groot-inqui siteur. Herinneringen aan de reis van Spanje naar Rome na zijn verkiezing tot paus, o.a. een natuurge trouw model van de galei een z.g.n. trireme waar in hij de overtocht maakte, afkomstig uit het scheep vaartmuseum van Antwerpen. Verder een uiterst zeld zaam stuk; een door Columbus eigenhandig getekende kaart van Tahiti. Aan Adriaans verering van de H. Lambertus herin nert een kostbare reliquie van die heilige, n.l. diens schedel, gevat in een kostbare zilveren schrijn, alsmede een reliekhouder met bebloede doeken, afkomstig uit de kathedraal van Saragossa. Er hangen kostbare wand. tapijten uit deze kathedraal en uit die van Burgos. Aanwezig is verder het beroemde getijdenboek van Johannes de Fonseca, dat nog nimmer op enige ten toonstelling is te zien geweest, het bandblok van het missale van de H. Rufus, een brief van Erasmus en brieven van Adriaan zelf, alsmede verschillende kunst voorwerpen uit die tijd en de omgeving waarin Adriaan heeft verkeerd. ROME De meest interessante zaken, die op de tentoonstelling uit de Romeinse periode aanwezig zijn, zijn wel de fotocopieën van de acten van het conclaaf waaruit het verloop der stemmingen valt af te lezen. Hieruit blijkt dat bij de elfde stemming door de 39 aanwezige kardinalen bij de tien voorgaande kon men niet tot een beslissing komen er plotseling 25 stemmen op Adriaan werden uitgebracht, (waarorder tien door kardinaal de Medici en diens volgelingen) en 15 stemmen op kardinaal Carvajal. De laatste verklaar de zich toen ten gunste van de aartsbisschop van Tor tosa, Adriaan Boeyens. Hij kreeg de meeste andere kardinalen mee en bij de twaalfde stemming werd Adriaan met grote meerderheid tot paus gekozen. In deze afdeling zien we ook een der grote en be roemde wandtapijten uit de Vatikaanse pinacotheek, die in Brussel werden vervaardigd naar ontwerpen van Rafaël. Deze tapijten werden door Adriaan verkocht om een gedeelte van de door zijn voorganger Leo X gemaakte schulden te kunnen afdoen, doch later door hem weer teruggekocht. Ook is aanwezig het beroem de schetsboek van Maerten van Heemskerck, afgestaan door het museum van Darmstadt, dat schetsen bevat van het toenmalige Rome. Detail van het beeld van Adriaan VI op diens graf-monument in de Santa Maria dell'Anima te Rome (cat. nr. 397). Portretten van Adriaan als paus, naar het voorbeeld van het bekende portret van Scorel (waarvan dr. Hout zager betwijfelt of het origineel nog wel bestaat), van kardinaal Willem van Enckevoirt en andere persoonlijk heden uit Adriaan's omgeving, enorme foto's van het grafmonument in de Santa Maria dell' Anima e.d., heb ben in deze afdeling mede een plaats gevonden. Voorts trekt de aandacht een groot portret van Leo X, tezamen met twee familieleden, beiden kardinaal, waar van een de opvolger werd van Adriaan onder de naam Clemens VII. Vanzelfsprekend is het voorgaande slechts een zeer summier overzicht van deze veelomvattende tentoon stelling, die meer dan vierhonderd nummers omvat. Ze werd ingericht door de directrice van het Centraal Museum, dr. M. Elisabeth Houtzager en haar staf, met medewerking van mgr. Coppens, rector van het Paus college in Leuven en de Leuvense hoogleraar' prof. J. K. Steppe. Alles bij elkaar heeft dr. Houtzager tien zalen van het museum rond de oude Agnietenkapel kunnen vul len onder hoge bescherming van een comité waarin onder meer zitting hebben genomen: kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen en primaat van België, kardinaal Pla y Deniel, aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje, kardinaal Giobbe uit Rome, de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. Alfrink en de ambassadeurs der verschillende landen. Oorspronkelijk heeft het in de bedoeling gelegen de tentoonstelling in te richten in „Paushuize", de door Adriaan gebouwde en voor zich zelf bestemde woning, thans de woning van de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, maar de restauratiewerkzaam heden aan dit gebouw zijn nog steeds niet beëindigd en daarom heeft men dit plan, waarvoor de toestemming reeds was verkregen, moeten laten varen. Maandag a.s. wordt de tentoonstelling door mgr. dr. Alfrink geopend. Bij deze gelegenheid zal het woord worden gevoerd door de Commissaris der Koningin, de huidige bewoner van Paushuize. Anton van Duin kerken zal de feestrede uitspreken. De tentoonstelling is voor het publiek toegankelijk van 29 september tot en met 15 november, op werk dagen van 1017 uur, des zondags van 1317 uur. Voorts op dinsdag-, woensdag- en donderdagavonden van 810 uur, waarbij op eerstgenoemde avond des kundige rondleidingen worden georganiseerd. Daar naast zijn zdlke rondleidingen, mits door groepen te voren aangevraagd, ook op andere tijden mogelijk. Na de sluiting in Utrecht zal de tentoonstelling in haar geheel worden overgebracht naar Leuven, waar ze onder patronage van de Katholieke Leuvense universiteit in het oude stadhuis aldaar zal worden ingericht en van 23 november tot en met 20 december zal worden opengesteld. Portret van Leo X, de voorganger van Adriaan VI. Een der twee kardinalen op de achtergrond, beide neven van Leo X, is de latere paus Clemens VII, die Adriaan opvolgde, (cat. nr. 290).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4