Reglementaire bestuurverkiezing van de KVP, afdeling Leiden Snelle berechting van nozem-verzet De Kleine Paradijsparade weekelykse CRonycke Wie puzzelt ei* meel ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Mr J. v. d. Poel als voorzitter herkozen heer Menken meer capaciteiten heeft dan hij, Tijdens de ledenvergadering; van de K.V.P., afdeling Leiden, gisteravond in het St. Antonius Clubhuis, is zeer dikwijls gesproken over verzoening in het conflict, dat in de afdeling gerezen is, hetgeen ongetwijfeld door alle* leden met vreugde werd geconstateerd. Deze vergadering werd reglementair gehouden, omdat men volgens de statuten nieuwe bestuursleden en afgevaardigden moet kiezen na elke Kamerverkiezing. De voorzitter van de afdeling, mr. J. v. d. Poel, werd in deze vergadering, herkozen met 93 tegen 63 stemmen (uit de getallen blijkt hoe groot de op komst was). Een tweede candidaat, naar voren gebracht tijdens de vergade ring, mr. dr. C. H. Pastoor, kreeg 63 stemmen. De voorziter opende om half ne- De heer Kager vroeg of het juri- gen met gebed. disch mogelijk is het royement van Hij herdacht het overlijden van J de heer Van Dijk te herroepen. De het lid, de heer Cor Zandvliet, die hij tekende als een stuwende kracht in de propaganda in de partij en een man met uitzonderlijke gaven van hoofd en hart. Hij deed vervolgens mededeling van het feit, dat in de zaal een band recorder stond opgesteld om het ge sproken woord vast te leggen. Op de eerste plaats heeft hij van dit middel gebruikt, omdat hem de tijd had ontbroken alles, wat hij deze avond ging zeggen, op schrift te stellen. Hij stelde er prijs op na deze vergadering toch de letterlijke tekst van het gesprokene te bezitten. Het apparaat zou echter uitgeschakeld kunnen worden indien sprekers hier toe de wens te kennen gaven. Hij behandelde vervolgens enige regle mentswijzigingen, die bij he partij bestuur in voorbereiding zijn, onder meer over de nieuwe structuur van de Jongeren KVP en over de onver enigbaarheid van sommige functies in de partij. Adres. Vervolgens las hij een adres voor, opgesteld door 44 leden van de af deling, met de volgende inhoud: Heden de 22e september 1959; de navolgende leden van de KVP van de afdeling Leiden in vergade ring bijeen; gelezen het verweer van de heer Alb. van Dijk te Leiden als lid van de KVP van 3 juni 1959; gelezen de gestencilde „korte weer gave van de feiten inzake de kwes tie-Van Dijk", als bijlage gevoegd bij de schriftelijke convocatie van het afdelingsbestuur der KVP te Leiden van 10 september 1959; gehoord de uitvoerige, gefundeer de en gedetailleerde weerlegging van het voornoemde afdelingsbestuur af komstige „korte weergave", gedaan' door voornoemde Van Dijk op een bijeenkomst te Leiden; niet overtuigd van de uitsluitende schuld van genoemde Van Dijk in zake de in de KVP-kring te Leiden bestaande moeilijkheden noch van de „ernstige schade", als bedoeld in het besluit van het Partijbestuur der KVP in de onderhavige kwestie van 12 mei 1959; dringen er bij het bestuur ernstig op aan het destijds gedane royement van de heer Alb. van Dijk als lid der KVP te herroepen alsmede te bevorderen diens volledige rehabili tatie ter uitgeschreven vergadering der KVP-leden te Leiden op vrijdag 25 september 1959, zulks zowel in het belang der KVP als haar leden. De voorzitter stelde de vraag of de ondertekenaren van dit stuk de letterlijke tekst onder de ogen heb ben gehad. Het lid, mr dr C. H. Pastoor, verklaarde, dat de inhoud van dit adres op een vergadering dinsdag j.l. in deze geest aan de orde is gesteld. Een der aanwezigen van deze vergadering had de strekking van dit adres uit zijn hoofd gezegd. Antwoord. Namens het bestuur antwoordde de voorzitter het volgende: Het bestuur van de afdeling Leiden van de KVP, kennis genomen hebbende van de inhoud van het adres dd. 22 septem ber 1959, ondertekend door vier en veertig leden van de afdeling; overwegende, dat het Partijbestuur dd. 12 mei 195*9 in hoogste' instantie heeft beslist op het beroep, ingesteld door de heer A. van Dijk tegen zijn royement als lid van de KVP; overwegende, dat het betamelijk is, dat de leden van een politieke orga nisatie zich onderwerpen aan een beslissing van de hoogste onpartij dige beroepsinstantie binnen die or ganisatie; overwegende, dat met het al of niet aanvaarden van dit uitgangs punt het voortbestaan zelf van die organisatie, als zodanig, is gemoeid; overwegende, dat desondanks ge noemde vier en veertig leden van de afdeling Leiden der KVP zich niet wensen te onderwerpen aan de uit spraak, in hoogste instantie, van het Partijbestuur, voorzover daarin wordt overwogen" dat de verklaring van de heer Van Dijk in de gemeen teraad ernstige schade heeft berok kend aan de partij"; besluit dit adres ter kennis te brengen van het Partijbestuur. De voorzitter bracht dit besluit in stemming. Hierover werd de discussie ge opend. De heer Schinck stelde voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De voorzitter achtte het mo gelijk, dat ook het partij-bestuur dit zal doen. Hij meent echter, dat dit adres ook bij het partijbestuur moet komen, omdat dit in laatste instantie een oordeel heeft geveld. De heer Pastoor dringt erop aan alles wat betrekking heeft op de re habilitatie van de heer Van Dijk bij het afdelingsbestuur te houden. Hij vroeg om rehabilitatie en intrekking van het royement van de heer Van Dijk. De voorzitter verklaarde dat deze kwestie uitvoerig aan bod kan komen bij artikel 7 van de agenda: de rondvraag. voorzitter was van mening, dat de heer Kager naar de bekende weg vroeg. Natuurlijk kan dit en dit is al eerder gebleken uit de pogingen die het bestuur heeft ondernomen na het royement. Een lid van de vergadering meen de, dat dit adres wel degelijk bij het partijbestuur hoort. Hij betreurde de verdeeldheid. Hij was van mening dat deze vergadering nieuwe kansen in petto hield voor een verzoening in het conflict. Een ander lid sprak als zijn mening uit, dat een stem ming over het besluit van het be stuur het karakter heeft van vóór of tégen het bestuur. Dit is echter niet de bedoeling van het adres. Het richt zich tegen een misschien vermeende fout van het bestuur. De uitslag van de stemming over het besluit van het bestuur was: vóór 80; tegen 60; 6 stemmen blanco; 5 ongeldig. Een lid maakte bezwaar tegen het gebruik van de bandrecorder op de ze vergadering. De voorzitter wees nogmaals op de mogelijkheid dit ap paraat af te laten zetten, zo een spreker dit wenst. Verklaringen. De voorzitter las vervolgens een brief voor van mr. De Lange, waarin deze als zijn mening kenbaar maakt, dat het onjuist is bij de verkiezingen van deze vergadering candidaten te stellen, die verantwoordelijk waren voor het conflict, dat in de partij is gerezen. Een volledige oplossing is z.i. de enige mogelijkheid om de eenheid te herstellen. De voorzitter ontkende, dat enig candidaat een oplossing in de weg.. staat. Er is bijvoorbeeld nooit door iemand van het bestuur ge protesteerd tegen het voorlezen van de verklaring, die hij indertijd in een vergadering heeft afgelegd. Hierin werd duidelijk gesteld, dat de bestuursverklaring van 21 janu ari 1958 „onnodig fel was geweest en meer op de persoon dan op de zaak gericht". De uitspraak van het par tijbestuur na het beroep van de heer Van Dijk op het royement door het afdelingsbestuur bevat een alinea van ongeveer gelijke strekking. Het bestuur, dat op 21 januari 1958 een verklaring aflegde, verkeerde toen in moeilijke omstandigheden; het heeft een fout gemaakt, zoals er op genoemde vergadering over en weer fouten zijn gemaakt; ook in het ver weer, dat door de heer Van Dijk werd gevoerd De door de heer De Lange genoemde candidaten zijn be reid dit te erkennen. Als men eerder niet tot een oplossing is gekomen is dat niet, omdat genoemden het niet wilden erkennen. Een verzoening moet echter van twee kanten komen. Daarna zou men misschien met een verklaring kunnen komen, die heus niet tot in details hoeft af te dalen. De voor zitter acht het onjuist partyleden met positieve kwaliteiten omwille van het gebeurde niet candidaat te stel len. De heer Pastoor wees op het feit, dat in het conflict de persoonlijke sfeer in een politieke sfeer is geko men. Hij meent de eenheid opnieuw tot stand te kunnen brengen, maar dan leek het hem beter, dat de voor zitter niet meer uitweidt over dit alles vóór deze zaak in behandeling kwam. Hierna volgde de verkiezing van de voorzitter met genoemd resultaat. Vervolgens werden acht kringaf gevaardigden gekozen. Aan de lijst van candidaten door het bestuur werden door de vergadering toege voegd: de heren G. v. d. Griend en W. v. d. Holst. De volgende leden werden geko zen: mevr. M. van Neer-Braam, K. F. de Bree, P. C. A. ten Broek, A. A. M. van Leeuwen Szn, W. F. Schinck, P. Walter, Th. H. de Wilde jr., J M. van Zonneveld. Als plaatsvervangend afgevaar digden werden gekozen: J. v. d. Fluit, mr. H. A. L. Vijverberg en W. v. d. Holst. Hierna volgde de verkiezing van het afdelingsbestuur. Niet meer her kiesbaar stelden zich de heren K. F. de Bree, Th. H de Wilde en J. van Zijp. Aan de lijst van candidaten, die door het bestuur was gesteld werden door de vergadering toegevoegd: mevr. Van Oudenhoven, C. H. Pas toor, A. Onderwater, N. Kager, J. Vervoorn, W. v. d. Holst en G. J. v. d. Griend. De volgende candidarten werden gekozen: mevr. A. de Wit-Kraak- man, A. R. v. d. Heijden, W. Juffer mans, B. C. Klein, H. M. J. W. J. Kortmann, S. Menken, mr. dr. C. H. Pastoor, J. de Raay, W. F. Schinck en P. Walter De heer Th. M. A. Huigsloot trok zich, nadat hij geko zen was. terug, daar hij evenveel stemmen als de heer Menken be haalde'en er herstemming zou moe ten volgen. Een lid van de vergade ring maakte als zijn mening bekend, dat dit terugtrekken onsportief is. De voorzitter was van het tegendeel overtuigd. De heer Huigsloot ver klaarde, dat hij zich gaarne terug- De voorzitter sprak hierna over het afscheid van drie bestuursleden: de heren De Bree, De Wilde en Van Zijp. Hij wees op het vele goede werk, dat dezen hebben verricht, ze ker ook in de moeilijke omstandig heden van de laatste anderhalf jaar. In het bijzonder noemde hij de heer De Wilde, laar deze ook met huise lijke moeilijkheden te kampen had. Hij memoreerde de prettige samen werking, ook net de heren De Bree en Van Zijp Er waren wel eens bot singen, maar hij kon verklaren, dat men als vrienden uit elkaar gaat. Hierna volgde de rondvraag. De heer Pastoor sprak var. de be reidheid, die ex kennelijk van beide zijden is, een eind aan de tegenstel lingen in de afdeling te maken. Maar dan mag er nr ook met geen woord meer over deze kwestie gesproken worden. Hij achtte een verzoening mogelijk en bood zijn diensten aan. Hij moet dan echter de personen, die hij nodig acht bij zich kunnen no den. Daarna zal hij verslag uitbren gen. De heer Schinck verklaarde, dat hij zijn bestuursfunctie niet aan vaardt, als het met de kwestie Van Dijk niet in orde komt. De heer Van Dijk heeft in de vergadering van dinsdag j.l. gezegd, dat hij na reha bilitatie, bereid is de vriendenhand toe te steken. De heer Schinck maak te bbkend, dat hij het plan heeft een gesprek te arrangeren van het be stuur en de heer Van Dijk, waarna men een dikke streep onder alles kan zetten. Openheid is op de eerste nen dienen zich te laten leiden door de naastenliefde, aldus dit lid. De heer Van Oudenhoven hoopte op een snelle oplossing, sloot zich aan bij de woorden van de heer Schinck en wenste de voorzitter succes toe. Mevrouw Van Neer vroeg zich af hoé men aan een ledenlijst van de afdeling is gekomen Alle leden im mers hebben een uitnodiging ge kregen om de vergadering, belegd door de heer Van Dijk e s. tc bezoe ken. De voorzitter deelde mee, dat hij de heer Van Dijk een briefje heeft geschreven met het verzoek hem de ledenlijst ter hand te stellen, deze dient in handen van het bestuur te zijn. Mevrouw Van Oudenhoven maakte als haar mening bekend, dat de heer Menken zich beter had terug kunnen trekken als candidaat voor het be stuur in plaats van de heer Huig sloot. De heer Menken heeft immers al een functie in de raad. De heer Van Egmond zei, dat mevr. Van Oudenhoven vooral niet moet denken, dat bestuurslid zijn zo be gerenswaardig is. De stemming heeft gesproken. De heer Huigsloot heeft zich reglementair teruggetrok ken er is dus geen sprake van her stemming. De heer Pastoor pleitte nogmaals voor overleg vóór 'n bestuursver gadering; hij meent nog vóór de eerstvolgende bestuursvergadering te kunnen slagen als men hem de kans biedt. De heer v. d. Poel wijst hem erop, dat het conflict een be- stuursaangelegenheid is en dat de beslissingen door het bestuur geno men dienen te worden. Hij is echter geen tegenstander van een commissie van goede diensten, overigens voor risico van degene, die de diensten verleent. Uiteindelijk dient een en ander toch in het bestuur besproken te worden. Een lid vroeg om het plaatsen van een luidspreker in een volgende ver gadering. Het gesproken woord was zeer moeilijk te volgen. Om kwart voor één sloot de voor plaats gewenst. Zeer zeker christe- zitter de vergadering met gebed. „Audrey Hepburnlaan" in Doorn Filmsier komt zelf naambord onthullen Het gemeentebestuur van Doorn heeft besloten een der lanen in het woon- en werkcentrum voor invalide militairen van de bond van Neder landse militaire slachtoffers te Doorn te noemen naar de filmster Audry Hepburn. Zij heeft in 1954 inzame lingen gehouden ten bate van de aankoop van grond voor dit woon oord. Audry Hepburn komt, vergezeld van haar echtgenoot, Mel Ferrer op 30 september vermoedelijk 's-avonds te 18.00 op Schiphol aan. De volgen de dag, op donderdag 1 oktober zal zij 's-morgens te elf uur in Doorn het naambord van de naar haar ge noemde laan onthullen. In het woonoord in Doorn vertoe ven nu 14 gezinnen, van welke de man in vrywel alle gevallen ver lamd is. In het hoofdgebouw heeft een aantal vrijgezellen 'n tehuis ge-, vonden. Op zondag 20 september was het niet erg rustig in Leiden. Zeker niet voor café Bellevue. Een volksop loopje van veertig vijftig personen was voor dit café ontstaan. Eén van de jongens, een negentienjarige bloe mist uit Rijnsburg, viel echter op omdat hij dreigende taal sprak tegen RIJWIELEN (Ie betaling) I 22.50 restanten in termijnen Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie.) de eigenares van Bellevue, die hem de toegang tot het café had gewei gerd. Toen er twee agenten langs kwamen en de mensen gelastten door te lopen bleef de bloemist staan. Hij dreigde met een zakmesje. Na een klap met de gummistok op de hand liet de jongen het zakmesje vallen. Hij gaf zich toen gewonnen en ging rustig mee naar het politie bureau, waar hij zei dat hij tien gla zen bier op had. Het vervolg op deze gebeurtenis speelde zich binnen een week af voor de Haagse Politierech ter. De officier van justitie meende dat dit soort zaken zo ongeveer bij de orde van de dag horen. Het beste middel hiertegen zou zijn: een onge nadig pak slaag. Dit mag echter noch door de politie noch door de justitie meer toegepast worden. Hij achtte dit feit bijzonder ernstig en eiste 'n gevangenisstraf van twee weken, on middellijk uit te zitten. Volgens raadsman mr S. H. Attema uit Lei den, is dit een specifiek jeugdpro bleem. Deze verdachte is helemaal niet anders als iedere andere jongen. Volgens de verdediger zou hier een voorwaardelijke straf ook wel op z'n plaats zijn. De officier van justi tie bleef zijn standpunt echter vol houden dat zijn eis het minimum is, ook al geloofde hij wel dat. behalve het branie-achtige, de jongen niet slecht is. De bevolking achter de duinrand in deze streek is het meest intelligent van geheel Nederland. Deze verdachte was ook volledig bij zijn verstand. De rechter veroordeel de de bloemist tot twee weken on voorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, terwijl het zakmesje verbeurd verklaard werd. Vier maal symbiose Wij gaan bijna nooit MmÊ P vissen. Toch mag het niet stellen, dat dit een typisch mens of dier. paradoxaal klinken als we geval is van symbiose, zeggen dat we dol zijn op Symbiose is 'n zekere sa- vissen en dat we het geen menleving als levensvoor- bezwaar vinden, dat we waarde voor wee verschil- nooit wat vangen. Het lende planten of dieren of vissen maakt je zo lekker tussen een plant en een rustig. Het is alleen zon de van de wurmen, die na een zo droge zomer als dier. Men kent vier soorten van symbiose. Trekken Een overgangsvorm tus sen mutualisme en para sietisme is die van commensalisme. In (zeldzame) geval heeft één van de partijen voor. deel maar de andere geen direct nadeel. Hiervan zijn de mieren een m,»oi voorbeeld, die een kudde bladluizen als melkkoeien exploiteren. De .-nieren 't voordeel, de luizen geen nadeel. Ook is er in onze veilig wiegje vindt tussen onmiddellijke omgeving t de tentakels van de zee- bittervoorntje, dat zijn Een mooi dier: parel- anemoon. Op zijn beurt e'tjes legt in de lucht grijs en vettig goudbruin, deelt Amphiprion de ane- opening van de zoetwater- nogal zeldzaam zijn. De beide organismen laatste keer dat we ons deel uit de verhouding, mossel. Tegen de tijd dat het kuit uitkomt, „ademt" de mossel het broed uit. Zo kent U zeker ook het loodsvisje, dat steeds de haaien vergezelt, de Egyptische pluvier die de levende tandenstoker is van de Afrikaanse kroko dil en het vogeltje ten slotte, dat meerijdt op de rug van een wilde buffel om horzels te vangen. Leeft de ene parasiet ten koste van de andere, zoals het geval is onder andere vis. Eerlijk gezegd, Voorbeelden zijn de mist- de verschillende soorten weten we niet óf dokter letoe of heksenbezem in van sluipwespen, dan is er zeelt zijn diensten alleen berken en iepen; het sprake van hyperpara- bewijst aan één vissen- warkruid, dat de brand- syti&me. afgerond van vormen en moon mee van het voed- met grote, niet-begrijpen- sel, dat hij vindt, de ogen in zijn goedige kop. De zeelt is een wijze Zo zijn er ook wever- vis. Hij is de dokter on- vogels die hun nest hou der de vissen. Hij is een wen in de buurt van een het slijm dat zich van zijn schermen met hun angels, eigen huid bij een aan- Bij parasietisme leeft We leeven in een tyd van raere saecken, waerby een arghloos mensch syn rust Jxaest quyt sou raecken. We leesen van soo veel dat ons doet vreesen welhaest aen 't eynde van de waereldcloot te weesen. Maer raer als 't in Voorschooten gingh en is niet veel geschied, tenminste niet soo ver ick weet en vast oock and'ren niet. Daer leyt een boot op straet (met huysdeur en met raemen) in steê van in het nat, juyst als sulck andere praemen. Maer met die boot op straet is 't schippertjen in nood want met die boot op straet sit hy écht in de boot. Niet in de boot Sint Joris sat uyt Leyden, die sich in 't halve eeuwfeest mocht verblyden. Het vyfftich-jaer bestaen van deese wack're bond dat was voor feestvertoon een waerlyck goede grond dat selfs het stadsbestuur, by monde tfan heer Menken, Sint Joris goede wenschen wilde schencken. In Alphen wasset dat de echteluyden Blaauw voor vyff en vyfftich jaer malkander swoeren trouw. Hy beurde in die tyd all'weeckelycks vyff gulden, dat Sy met dat loon rond quam, daarvoor past dobbele hulde. In Wassenaar was 't feest van dokter M. de Haan, die veertich jaer als arts door 't leeven is gegaen. Hoeveel patiënten heyt hy die tyd wel naegekeecken, en hoeveel crancken liet hy, dagh aen dagh, de tongh uytsteecken en hoeveel clanten hielp hy aen de dranck? Voor all' die weldaên bracht men hem veel danck. Tot slot nogh dit: met rassche schreeden naedert een groot feest. Maer heeden magh ick daervan nogh nix schryven, wyl het nogh geheym moet blyven. Eeven wachten, volghend keer hoort U daervan seecker meer. WILLEM VAN HORSTENDAEL Horizontaal: 1. scheikundig elem. (afk.), 3. Ital. componist van opera's, 9. scheikundig element (afk.), 11. aanw. voornaamw., 13. strandmeer, 14. nachtgewaad, 15. de 12 machtige goden der Germanen, 17. opening ener fuik 18. zwemvogel, 19. bende, 21. twee bergketens in de Karpaten, op de grens van Polen en Tsecho- Slowakije, 23. lidwoord, 24. voorzet sel, 26. meisjesnaam, 27. voorzetsel, 29. meisjesnaam, 31. duinvallei, 33. karakter, 35. ontkenning (Eng.), 36. stad in Frankrijk ten N. van Anjou, 38. voornaamw., 39. lichte steek met een puntig voorwerp, 40. gem. in Limb. 41. foei, 42. bosgod, 44. boom, 46. deèl van de onderarm, 48. pul- verig, 49. zijtak Donau, 51. aardrijks kundige aanduiding, 52. telwoord, 54. emeritus (afk.), 55. voornaamw., 56. groot visnet, 59. gem. in Gelderl., 61. bootje, 62. lied, 64. aanloop, 66. voor voegsel, 67. broeikas, 69. meisjes naam, 70. ontkenning (Eng.), 71 sier- torentje in de gotiek, 72. district (afk.). Verticaal: 1. meisjesnaam, 2. dal met landschap in de Hohe Tauern in Salzburg, 4. orient expresse (afk.), 5. puntje, 6. bijrivier van de Weichsel, 7. vloeistof, 8. Nederl. gezag (afk.), 9. Nederl. eiland bij Curagao, 10. eind, 12. voorzetsel 14. voorzetsel, 16. rekening, 18. vuurspuwende berg, 20. water in Friesland, 22. water in N. Brab., 23. academische titel (afk.), 25. vreemde munt, 28. na dato (afk.), 30. op barnsteen gelijkende hars- soort, 31. stad op de W. kus+ van Senegal, 32.adreskaartje. 34. meisjes naam, 36. lus, 37. oude lap 41. stad in Italië, 43. begerig naar, zeer ge steld op, 45. landschap tussen het Frische en Koerische Haff, 46. rivier in Italië, 47. palmmeel, 49. honigbij, 50. muzieknoot, 53. lidwoord vFr.), 54. bekende afkorting, 57. boomloot, 58. middag. 59. arbeid, 60. hogepries ter te Silo, 61. oude benaming voor liter, 63. spoedig, 65. doorweekt, 67. muzieknoot, 68. behoudens vergissin gen (afk. Lat.). OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 2. Karna, 6. paar, 10. Ob, 12. aanhang, 14. Lr, 15. lel, 17. leest, 18. hei, 19. droes 21. Edens, 23 unie, 24. mal, 26. gram, 27. kater, 29. genot, 31. sabel, 34. de, 35. er, 36. ba, 37. es, 38. Kedoe 41. polka, 44. staat, 47. meet, 50. sak, 51. door. 53. melis, 55. kroos, 56. ale, 57. Amoer, 60. pro, 61. ut, 62. graniet, 64. D.V., 65. baas, 66. keep. Verticaal: 1. Rolduc, 3. Aa, 4. mals, 5. Ane, 6. pas, 7. ante, 8. Ag, 9. pris ma 11. Bern, 13. Herat, 14. Lena, 16. Loire, 18. Heme, 20. Ee, 22. dg, 24. mat, 25. les, 27. Körös, 28. rabot, 29 gek, 30. Ned, 32. bal, 33. Lea 39. edele, 40. ets, 41. pak, 42. knoop, 43. Emmaus, 45. Aaron, 46. Orsova, 48. eelt, 49. Ti, 51. dr, 52. oord, 54. Sara, 55. kree, 58. mas, 59. eik, 62. ga, 63. te. Twee prijzen van vijf gulden elk worden weer verloot onder degenen, die een juiste oplossing inzenden op nevengaande kruiswoordpuzzel. Wie mee wil dingen in de loterij dient zijn oplossing uiterlijk op donderdag morgen te (doen) bezorgen aan de Puzzelredactie. De twee puzzelaars, die deze week hun zwoegen beloond zien met een prijs, zijn mevr. ThoolenFalke, Mare 114 te Leiden en Jan Rodewijk, Weipoor 51, te Zoeterwoude. OUDSTE WATERMOLEN VAN ONS LAND IN RESTAURATIE. Het molenrestauratiebedrijf De Gel der uit Oegstgeest is begonnen met de restauratie van de Boenderpasmolen langs de Vlist (Z.-H.). Het betreft hier de oudste watermalen van Neder land. Deze molen is tevens de eerste gebouwde, want hij verrees in 1430 met goedkeuring van de toenmalige gravin van Holland, Jacoba van Beie ren. Men acht het een grote bijzon derheid, dat deze oudste waterwip molen, waarvan restaurateur De Gel der zegt, dat „hij zijn water best aan kan" behouden is gebleven. De waterwipmolens van lateer data zijn in de Krimpenerwaard vrijwel ver dwenen, zoals bijvoorbeeld de zeven molens aan de voomalige grote boe zem achter Haastrecht, waarin het Vlistwater bij lage IJsselstand werd „opgeslagen". Ook de watermolens van Stolwijk en Ouderkerk, die na de Boenderpas molen de oudste in jaren waren (ze werden eveneens in de vijftiende eeuw gebouwd) zijn reeds lang ver- Scheeosberichten ALMKERK 25 v. Genua n. Marseille; ARKELDIJK 25 te Philadelphia; BATU 25 te Port Swettenham; CAMEROUN- KUST 26 te Freetown; DUIVENDIJK 25 v. Cardiff n. Portsaid; GAASTER- KERK 26 te Cebu; GIESSENKERK 25 v. Antw. n. Hamburg; "HELENA 25 v. Pto Ordaz n. Nordenham; KERM1A (t) 25 te Slanlow; KIELDRECHT 25 v Aden n. Cochin; KOSICIA (t) p. 25 Sta maria n. Landsend; LARENBERG 25 Dw Finisterre n. Dakar; LIEVE VROU WENKERK p. 25 Dungeness n. Marseil le; LOOSDRECHT 25 te Kuwait- MOORDRECHT <t) 25 Teneriffe n Landsend; OOTMARSUM p. 25 Flores n Houston; PRINS WILLEM VAN ORANJE 25 v. Antwerpen n. Hamburg- PURMEREND (t) 25 te Port Sudan; RADJA 25 te Singapore; ROEBLAH 26 te Calcutta; SALATIGA 28 te Iskende- run; SAN AN A 26 te Pnompenh; STRAAT BALI 26 te Penang; TABINTA 26 te Probolingo; TAMARA (t) 25 v Ravenna n. Banias; TARIA (t) 26 te Bombay; TEIRESIAS p. 25 Stromboli n. Marseille; VAN CLOON 25 v. Port Swettenham n. Penang; WATERLAND p. 25 flniterre n. LaspaLmas.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3