Een snoezig: pakje Vrachtauto reed huis binnen te Amersfoort voor ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 ZILFA PLEET Wakkere chauffeur had een boze droom Een grote vrachtauto met aanhan ger, geladen met balen meel is om ongeveer kwart over een te Amers foort van de weg afgeraakt en een huis binnengereden. Er werd een enorme ravage aangericht. De chauffeur van de vrachtauto kwam uit de richting Utrecht en reed in Amersfoort over de Utrecht se weg. De bestuurder wilde op een gegeven moment rechtsaf de Berg straat indraaien, doch verloor, waar schijnlijk doordat de remmen wêi- gerden, de macht over het stuur. De vrachtwagen reed met luid ge raas een pand aan de Bergstraat binnen en verdween daarin totaal. In dit pand woont de vrouwelijke DODELIJK VERKEERSONGELUK Gistermidag is de 18-jarige kan toorbediende Atie Tromp uit Wor- merveer toen zij op haar bromfiets inde Breestraat in Koog a. d. Zaan reed, aangereden door een van rechts komende auto. Het meisje dat de auto blijkbaar te laat opmerkte, werd over de straat geslingerd. Met een schedelbasisfractuur is zij naar het gemeentelijk ziekenhuis in Zaan dam vervoerd, waar zij later aan haar verwondingen is overleden. tandarts mej. De Bree, met haar moeder. Beide dames, die juist aan de maaltijd zaten, wisten zich op het nippertje te redden. De ravage die ontstond, was zeer groot. Enorme stofwolken stegen op en onttrokken enige ogenblikken het gebeuren aan het gezicht van tiental len mensen, die toesnelden. De la ding, bestaande uit balen veevoeder en meel, kwam meters verder te recht. Ook de naastgelegen panden werden beschadigd. Ruiten sneuvel den en deuren werden uit de spon ningen gerukt. De bejaarde mevr. De Bree, moeder van de tandarts, kreeg een kast ove zich heen, maar bleek na onderzoek toch niet ernstig ge wond te zijn. Onmiddellijk waren po litie en gemeentelijke geneeskundige dienst, alsmede de brandweer ter plaatse. De chauffeur van de aanhangwa gen, G. Oostink uit Zuidlaren was zo onder de indruk van het gebeurde, dat hij moest worden weggebracht om op verhaal te komen. Later vertelde hij, dat de wagen de berg was afge komen met een snelheid van 30 tot 40 km. per uur. Nachtmerrie. Reeds bovenop de Amersfoortse Berg, bij het ziekenhuis „De Lich tenberg", bemerkte hij dat zijn „hy draulische hemmen" niet werkten. Hij trachtte toen op een lagere ver snelling terug te schakelen, doch dit lukte niet. De chauffeur kon niet anders doen dan de laatste kans nemen, en pro beren door het op dit ogenblik zeer drukke verkeer van de Utrechtse weg te manoeuvreren, om, eenmaal bene den zijn wagen ergens stil te kunnen zetten. Zijn tegenspoed was nog niet ten einde. Onder aan de berg bemerkte hij dat linksafslaan onmogelijk was, door een oploopje. Toen hij probeer de naar rechts te zweken, reed hij te gen een vei-keerszuil op, die afknap te. Toch slaagde de chauffeur er nog in, enige fietsers te ontwijken, alvo rens hij het huis van de dames De Bree, dwars door buitenmuur en binnenmuur tot ver in de kamer, bin nen schoot. Tijdens zijn steeds snellere rit van de Amersfoortse Berg af, heeft de chauf feur een grote koelbloedigheid aan de dag moeten leggen, door met zyn trai ler verscheidene motorrijders en auto's te passeren. Hij heeft op het nippertje een botsing kunnen voor komen, toen hij moest passeren, ter wijl aan de andere zijde van de be trekkelijk smalle weg een melkwagen geparkeerd stond. HET NIEUWE KANTOOR VAN DE RAPTIM Maandag 19 oktober zegent de in ternuntius in ons land, mgr. G. Bel trami, de nieuwe kantoorruimte in, welke het missie- en algemeen reis bureau „RAPTIM" enkele weken ge leden in Den Haag in gebruik heeft genomen. Na de inzegening om 4 uur volgt er van 5 tot half zeven een re ceptie van het Raptim-bestuur, waar bij ook de internuntius aanwezig zal zijn. Voor woensdag 30 september heeft de Raptim de grootste super-constel- lation van de KLM gecharterd voor een retourvlucht naar Entebbe in Oost-Afrika via Rome. Het aantal passagiers heeft voor de heenvlucht het record van 97 bereikt. Dertig pro cent van de passagiers zijn Neder landers. De rest zijn missionarissen uit de Ver. Staten, Canada, Ierland. Engeland, Duitsland, Frankrijk en Italië. Ook bevinden er zich 5 Afri kaanse priesters onder, die in West- Europa hebben gestudeerd. De 76ste Raptimvlucht neemt wederom ver scheidene leke-missionarissen mee: mej. Bontje van de Graal met drie Graalgenoten uit Duitsland, 2 Ka- jotsters mej. Potveer en Steenkamer, de heer Leferink, die door Karosi wordt uitgezonden en twee Italiaan se dames, die missionarissen van Ve rona gaan assisteren. Onder de passagiers bevinden zich verder mgr. dr. W. Koenraadt, vica ris-generaal van het bisdom Breda, en moeder Mechtildis Janssen, over ste van de zusters Franciscanessen, Penitenten-Recollectinen van Breda. Zij brengen een bezoek aan de twee ziekenhuizen der Congregatie in Ru. bya en Mutolere in Oost-Afrika. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal dinsdag 29 september a.s. geen audiëntie verlenen. Landmeter rekende buiten de waard Een landmeter uit Straatsburg, die vrijdagochtend werd verhoord op het bureau van de vreemdelingenpolitie in het hoofdbureau van politie aan de Marnixstraat te Am sterdam, heeft kans gezien door een raam te ontsnappen De man heeft evenwel niet lang van zijn vrijheid kunnen profiteren. Nadat hij de brug over de Nassaukade bij de Kinkerstraat was overgestoken liep hij de Nassaukade af tot aan de Potgieterstraat, waar hij in de Nassaukade dook. Hij verschool zich vervolgens aan de overzijde op een bouwwerk van de P.T.T. aan de Groenmarktkade, waar hij luttele minuten later werd gearresteerd. Foto: de man krijgt de boeien om voor hij wordt teruggebracht naar een cel in het hoofdbureau. GEEF UW KINDEREN GOEDE BEZIGHEID Wat me opvalt, als ik zo in ver schillende gezinnen met jonge kin deren kom en de dingen daar eens gade sla, is, dat in het ene gezin altijd harmonie schijnt te heersen, zelden verboden wordt en de kin deren altijd vol overgave met iets bezig zijn, terwijl in het andere ge zin de sfeer steeds onrustig is, de vermaningen en vaak ook het ge snauw van deouders niet van de lucht zijn en de kinderen met ver veelde gezichten rond hangen en doordat ze nooit weten „wat ze nu eens zullen doen" natuurlijk tot kattekwaad komen. Nu weet ik net zo goed als u, dat het ene kind gemakkelijker van aard is en zich beter bezig kan houden dan het andere, maar een feit is het toch, dat moeder de voor naamste persoon is, die de sfeer in huis bepaalt. Een onevenwichtige, paniekerige moeder zal zelden an ders dan nerveuze, ongezeggelijke kinderen groot brengen. Een opgewekte, onverstoorbare moeder heeft op.haar kinderen een dermate kalmerende invloed, dat ïr vanzelf altijd vrede en eendracht in huis heersen. Niet op straat! Moeders, die zich gauw overstuur laten maken door en zich niet opge wassen voelen tegen hun kroost, sturen ze, om van het gezanik af te zijn, maar de straat op. De rede nering, dat ze dan buiten zijn en de buitenlust gezond voor hen is, gaat niet zonder meer op. Het is maar een uitvlucht, om het eigen gemak zuchtige geweten te sussen. De straat is niet de aangewezen speel plaats voor heel jonge kinderen. Zeker niet de drukke straten van een grote plaats. In de eerste plaats is het er te gevaarlijk; in de tweede plaats zien en leren ze er teveel, dat ze nog niet verwerken kunnen en dat hun jonge geest schade kan doen. Een zandbak in de tuin kan voor zo'n kleintje een koninkrijk beteke nen. Geef het hem. In de tuin is hij ook buiten en daar is hij veilig. Veel meer dan zo'n zandbak heeft hij niet nodig; of het moest een teil water zijn. En als er geen tuin is, ja dan zal moeder zich de tijd en de moeite moeten getroosten, om met het kind op stap te gaan. In iedere stad zijn parken, waar de kleintjes vrij en veilig kunnen spelen en draven en waar zij ook altijd speelmakkertjes vinden. Hebt geduld! Ook de uren, dat moeder de kin deren bij zich in huis heeft, behoe ven voor geen van beide partijen een kwelling te zijn, als er maar voor goede bezigheid wordt gezorgd. Het mee willen helpen is ieder kind aangeboren. Vaak helpen ze van de wal in de sloot, dat is waar. Ook weet ik, dat die „hulp" van de klei ne moeder meestal tweemaal zo veel tijd kost. Maar laat ze er toch geduld mee hebben en het kind niet doorlopend ontmoedigen, door te zeggen, dat „ze het alleen veel vlug ger kan". De tijd, die ze verliest, wordt vergoed door het tevreden bezig zijn van het kind. Moeders met wat vindingrijkheid weten trouwens voor hun kinderen altijd wel iets anders te verzinnen, waarmee ze uren lang zoet bezig kunnen zijn, als ze zelf eens flink op wil schieten. Geef ze wat oude tijdschriften en e'en schaar, om plaatjes uit te kunnen knippen. Geef ze een plakboek en een pot stijfsel en u hebt er geen kind aan. En wees dan heus niet bang voor de rommel, die ze maken. U ver liest meer tijd en uw zenuwen heb ben meer te lijden van doorlopend verbieden en opletten dan van na afloop sémen met de kinderen de boel vlug op te redderen. MARCELLE U KUNT NIET ALLES WETEN Roest in uw kachel kan men ver drijven door aardappelschillen op het rustig brandend vuur te wer pen. Houdt de warmte in huis! Zorg nu reeds voor goede afdichting van naden en kieren. Breng tochtband aan langs de ramen. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK Als afscheid van de zomer bren gen we nog eens een vruchtensla, die, omdat de herfst nu begonnen is, herfstvruchtensla heet! Alle vruchten kunnen ervoor gebruikt worden, die nu nog te krijgen zijn als: peren, appelen, perziken, prui men en druiven. De vruchten wor den in kleine blokjes verdeeld en gemengd met wat slagroom, bas terdsuiker en citroensap in brede platte glazen, en naar wens gegar neerd met halve walnoten, gepre senteerd. ZONDAG: toast met haring; var kenshaas, postelein, aardappelen; herfstvruchtensla. MAANDAG: Vleespannekoek, to maten, gebakken aardappelen; wentelteefjes. DINSDAG: runderlappen, andijvie, aardappelkoekjes; tweekleuren- WOENSDAG: eieren met kerry- saus, pronkbonen, aardappelen citroenrijst. (extra rijst meeko ken voor kaasgehakt). DONDERDAG: kaasgehakt, bloem kool, aardappelen; rabarber met schuimkop. VRIJDAG: bloemkoolsoep; ge smoorde paddestoelen, princesse- bonen, aardappelpuree. ZATERDAG: eenvoudige nasi-go- rang; peren. Recept: Kaasgehakt 200 Gram koude rijst, 200 gr. oud brood (zonder korst), 200 gr. kaas, 1 ui, wat zout, noot, aroma, 2 eieren, 100 gr. roomboter. Het brood, de ui en de kaas ras pen en mengen met de rijst, de éie- ren én de kruiden. Een stevig deeg ervan maken en dit tot balletjes of platte koekjes vormen, welke in de koekepan in de boter rondom bruin gebakken worden. Van de overblij vende boter met een scheutje water een jus maken, die men op de scho tel over de balletjes giet. Recept: Eenvoudige nasigorang V/i Pond gare rijst, 200 gr. var kensvlees (in dobbeltjes gesneden) 100 gr. ham, 2 eieren, 25 gr. ge droogde nasi-goring-kruiden, 2 uien, 100 gr. roomboter. De uien, samen met het vlees in de boter fruiten. Als het vlees bij na gaar is de kruiden toevoegen en bij gedeelten de rijst, welke dan nog even meegebakken wordt. Voor het opdienen de in stukjes gesneden ham erdoor roeren. Van de eieren omeletten bakken, hiervan reepjes snijden welke boven op de nasigo- reng gelegd worden. NU DE TEMPERATUREN gaan dalen, wordt het ook weer zaak om er voor te zorgen dat we er lekker beschut ln zitten. De tijd van de luchtige zomertoi- letjes is (helaas) weer voorbij. Ongetwijfeld zul len we op een schitterende najaarsdag nog wel eens een van die oude glorie rijke kledingstukjes kun nen dragen, maar daarmee houdt het toch wel op. We zullen ons weer op andere kleding moeten gaan in stellen. Het pakje is een onder deel van onze garderobe, dat over de gehele linie zeer geliefd is en dat ook dit seizoen weer volop gedragen zal worden. We kennen die pakjes in di verse variaties. Ons model brengt zo'n costuumpje van uitzonderlijke kwali teit en lijn. Op een eenvoudig effen jurkje van een solide stof bestaande uit een gladde rok en een lijfje met wijde hals, wordt een jasje ge dragen van dezelfde stof. Het jasje heeft een zeer royale kraag met revers en dubbele stiksels, die het geheel een sportief karak ter geven. Toch is het jas je een klein beetje getail leerd en dat breekt het sportieve en geeft een chique cachet. Het voordeel van een der gelijk pakje is, dat het met en zonder jasje gedragen kan worden, zodat met één aankoop twee ver schijningsvormen worden getroffen. De remmen weigerden ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Ij. HOOGERVORST I Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. j. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10