Vrijere loonpolitiek heeft moeilijke spelregels NOVELTY „Karei Doorman" overvoer vissersboot Technische voorzieningen aanbesteed Officier van justitie in hoger beroep tegen verrassende uitspraak van rechter Dr. Bénki is terecht TIP VAN BOOTZ „Queen Elisabeth" voelde zich gepasseerd door Nederlands jacht „Chrissemeuje" wordt 110 jaar visie op televisie VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Brand ieisierde jongensdorp „De Widdonck Donderdagmiddag is een vrij ern stige brand uitgebroken in het jon gensgesticht „De Heibloem" onder de gemeente Heijthuizen, thans naarod jongensdorp „De Widdonck", waarin honderddertig jongens verblij ven. Het huis wordt geëxploiteerd door de broeders van even Smarten uit het broederhuis te Warmond. Een der broeders ontdekte rond half één het vuur in een der stallen van de boerderij en maakte direct alarm. Het vuur tastte de achterzij de van de personeelsverblijven aan en de daar gelegen magazijnen van de ambachtsschool. Boven de stallen van de boerderij lagen 2 a 300 balen hooi geborgen, die verloren gingen, alsmede enige landbouwmachines en een kalf. Ook de daar ondergebrachte administratie der boerderijen ging in vlammen op. De brandweren van Meijel en Heijthuizen bestreden het vuur en moesten ruim duizend meter slang uitleggen om water te betrek ken van de in de buurt gelegen pa rochie „De Heibloem", waar men over waterleiding beschikt. Aanvankelijk had men te kampen met erngtig gebrek aan druk op de leiding, totdat het pompstation Beeg- den ingreep. In de onder de personeelsverblij ven gelegen kelders lagen tien ton kolen geborgen, die eveneens door het vuur werden aangetast. De broe ders konden, met gebruikmaking van schuimblussers, het vuur daar in zijn opmars stuiten. Rond 800 m2 van ge bouwen en stallen is door het vuur verloren gegaan. De gebouwen en opstallen waren verzekerd. De scha de is aanzienlijk. Van de kinderen, die in het huis verblijven, ondervond geen enkele enig letsel. Rond half vier had de brandweer het vuur bedwon gen. Landbouw wil anders dan de minister Om nadere uitleg te krijgen over de spelregels van de vrijere loonpoli tiek heeft het bestuur van de Stich ting van de Arbeid om een onder houd verzocht met minister De Pous en staatssecretaris Roolvink. Onder meer komt de vraag aan de orde of bij het bepalen van de ruim te, die voor de loonsverhogingen be schikbaar is, de productieiviteitsstij- ging van 1959 geheel of voor de helft meegerekend dient te worden. Er bestaat verwarring over de uitleg van deze regel. De regering heeft zich in den beginne op het standpunt gesteld, dat onder bepaal de omstandigheden de gehele produc- tiviteitsstijging 1959 mag worden mee gerekend. Bij werkgevers en werk nemersorganisaties werd echter an ders over deze zaak gedacht, hoe wel de metaalsector in haar geheel aan deze voorwaarde voldeed. Grote ongerustheid heeft inmiddels staatssecretaris Roolvink bij het land bouwschap veroorzaakt door op een bijeenkomst van het bestuur van het landbouwschap mee te delen, dat bedrijfstakken, die na 1 januari 1960 over verbetering van de COA gaan praten, geheel geen rekening mogen houden met de productiviteitsstij- ging over 1959. De regering is van mening, dat deze verhoging al in de laatste CAO's is vastgelegd. In landbouwkringen bestaat over deze mededeling grote ontstemming, omdat de landbouw-CAO eerst in mei 1960 afloopt. Men zou dus geen rekening mogen houden met de pro- ductiviteitsstijging, hoewel deze zelfs niet in de CAO van 1958 is verrekend. De Stichting van de Arbeid zal dit alles aan de minister van Economi sche Zaken en zijn staatssecretaris voorleggen en onder het oog brengen, dat^ productiviteitsverhoging in de mééste CAO's, die per 1 januari aan staande aflopen, niet tot uitdrukking is gekomen. Van Nelle bestellen (Adv.) Kleuter bij brand omgekomen Hedenochtend om kwatt over 8 is door onbekende oorzaak brand uit gebroken in de woning van de fam. Th. Scholten aan de IJsselmondese- straat te Schiedam. Een jongetje van drie jaar is daarbij om het leven ge komen. Op de zolder sliepen drie kinde ren. Toen de moeder ontdekte dat er brand was, liep zij in haar angst naar buiten om naburige familie te waarschuwen. Aanvankelijk meende men dat alle drie de kinderen zich nog op de zolder bevonden, maar spoedig zag men twee ervan buiten lopen. De driejarige Wimpie werd echter nog vermist. De inmiddels ge alarmeerde brandweer zette alle po gingen in het werk om de kleine te vinden. Hiertoe werd, aangezien de rookontwikkeling te groot was om tot de zolder te dringen via de trap, een gat in het dak geslagen. De brandweerlieden, die rookmaskers droegen, hielden elkaar nat. Toen men tenslotte tot de zolder doorge drongen was ontdekte men in een klerenkast het lijkje van het kind, dat blijkbaar uit angst in de kast was weggekropen. Nader is gebleken, dat het 3-jarig jongetje, dat verbrand is, een vuur tje moet hebben gestookt in een kast. Het jongetje is toen vermoedelijk di rect bedwelmd geraakt, zodat de moeder, die nog naar boven gesneld is om het kind te redden moest wij ken, aangezien de vlammen haar in het gezicht sloegen. Van Nelle bestellen (Adv.) Speciale aanbieding Zwanendons damespyama's Nieuwste dessins 7.90 Haarlemmerstraat 16 (Advertentie) IN NEDERLAND „OFFERVRIJDAG" Gezien de steeds stijgende geeste lijke en materiële noden in de missie landen heeft het Episcopaat besloten tot de instelling van een jaarlijkse „Off er-Vrij dag", welke voortaan ge houden zal worden in de week vóór de Wereld-Missiedag. Rijwielen D. en H. vanaf f 149.50 Rndge, Joco, Simplex Globe, compleet Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie.) Het vliegdekschiip Karei Doorman heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de Noordzee, noordelijk van Delfzijl een kleine vissersboot overvaren. In een radiotelegram ver zocht de commandant in de nabijheid varende schepen naar schipbreuke lingen uit te kijken. Uit de gevonden wrakstukken blijkt, dat de vissersboot het Belgi sche vaartuig „Frans Elza" is. De Karei Doorman zoekt met enkele an dere schepen naar overlevenden. Toen de „Karei Doorman" de vis sersboot overvoer, bevond het schip zich in de positie 54.05 noord en 07.37 oost, dat is in de buurt van Hel goland. Onmiddellijk na de aanva ring is het schip voor anker gegaan. Volgens een door radio Schevenin- gen ontvangen telegram zouden er geen overlevenden zijn. De „Karei Doorman" oefende tezamen met de jager „Drenthe" en de onderzeeboot „Zwaardvis". Na de aanvaring wer den wrakstukken en een mand ge vonden. Volgens een Reuterbericht zouden een West-Duitse reddingsboot van de marine, West-Duitse marine- vaartuigen, schepen van andere na ties en helikopters gezocht hebben naar overlevenden. Nadat men nie mand had gevonden, heeft het Ne derlandse smaldeel zijn reis voort gezet. De drie Nederlandse marinesche pen waren op weg naar Hamburg, toen de aanvaring plaats vond. Naar het ANP uit Ostende ver neemt, bevonden zich aan boord van het overvaren Belgische vissers scheepje „Frans Elza" vijf personen. Het schip was eigendom van de Bel gische rederij Frans Legein. MGR. P. J. WILLEKENS S.J., 25 JAAR BISSCHOP Mgr. P. Willekens S.J. viert op 3 oktober zijn zilveren bisschopsfeest Hij is van 1934 tot 1952 apostolisch vicaris van Djakarta geweest en ver blijft sindsdien in het St. Stanislaus- college te Giri Sonta waar hij de leiding heeft over de laatste vorming van jonge priesters. AUDIëNTIE MGR M. A. JANSEN Het secretariaat van het bisdom Rotterdam deelt mede, dat mgr. M. A. Jansen woensdag 30 september, geen audiëntie zal verlenen. Van Nelle bestellen (Adv.) KLEINSEMINARIE TE N00RDWIJKERH0UT Dezer dagen zijn de technische nische installaties schreven in: N.V. voorzieningen in het klein seminarie van het bisdom Rotterdam, dat te Noordwijkerhout volgens een ont werp van het architectenbureau van ir. H. A. Thunissen en prof. A. v. Kranendonk uit 's-Gravenhage wordt gebouwd, aanbesteed. Deze voorzie ningen omvatten de warmte- en sani taire installaties en de electrische in stallaties. De aanbestedingen ge schiedden onderhands door het bureau, dat voor dit onderdeel de architecten bijstaat, het adviesbureau voor warmte- en electrotechniek ir. L. B. Huygen uit Rotterdam. Voor de warmte- en sanitairtech- Vrijspraak voor vrouw, 12 jaar voor chauffeur De officier van justitie heeft hoger beroep aangetekend tegen de uit spraak van de strafkamer van de Rot terdamse rechtbank, welke gisteren de 30-jarige chauffeur en kostganger A. A. veroordeeld heeft tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en de 38-jarige vrouw M. A. P. heeft vrijgesproken. Twee weken geleden was tegen de chauffeur vijf en tegen de vrouw zeven jaar geëist. Beiden werden ervan verdacht de echtgenoot van de vrouw, de 39-ja rige administrateur L. P. van W., in de nacht van 18 op 19 november 1954 in de St. Agathastraat te Rotterdam, met een hamer de schedel te hebben ingeslagen en daarna uit het raam te hebben geworpen. Niettegenstaande zijn ontkenning achtte de rechtbank bewezen, dat A. in de nacht van 18 op 19 november 1954 in de woning van Van W. aan wezig was en dat hij het slachtoffer opzettelijk van het leven heeft be roofd door hem met een hamer de schedel in te slaan en het lichaam vervolgens uit het raam te laten vallen. De oudste ingezetene van Apel doorn, de weduwe H. G. van der GrondenHogewen, heeft gisteren haar 102 verjaardag gevierd. Zij kreeg o.a. bezoek van de op een na oudste ingezetene van deze gemeente, de 101- jarige Geertje Hoekert uit Udel. „Het Ding" te Wormer wordt opgedolven Gistermorgen is het hoofd Hulpver leningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken overeengekomen met burgemeester Loggers van Wor mer, dat het mysterie van „het Gat" en „het Ding" zal worden opgelost. Men houdt er van, spijkers met koppen te slaan en daarom is aanne mer E. Woud nog gistermorgen be gonnen met het slaan van een dam- wand van 25 m3 rondom het gat. De hele actie zal, naar men aan neemt. twee tot drie weken duren Inmiddels is men bij het leegpompen van het gat tot de ontdekking geko men, dat het meer dan elf meter diep moet zijn. Dat is er de reden van waarom de mijndetectors bij het eer ste onderzoek niet reageerden! Men had geen enkel bewijs kunnen vinden tegen de vrouw. Zij heeft al leen toegegeven, de sporen van de misdaad te hebben verwijderd even als de hamer, waarmee de slagen werden toegebracht. Hoewel op deze vergrijpen een straf van maximaal zes maanden staat sprak de rechtbank do vrouw ook op dit punt vrij, omdat zij gehandeld heeft volgens lid 2 van artikel 189 van het wetboek van Strafrecht, door vervolging van zich zelf te ontgaan of af te wenden. De rechtbank heeft het bevel tot gevan genhouding terstond opgeheven. Van Nelle bestellen Tonnie Willems brak record „steppen voor 3-jarigen" De familie Willems uit Tilburg heeft gisteren in angstige spanning gezocht naar de jongste telg, de drie jaar oude Anton. Tonnie was er 's morgens om half negen tussenuit getrokken. Toen zijn moeder hem na enige tijd miste riep zij de hulp van de buren in. Later werd bij de opsporing van het jochie ook de politie te hulp geroepen. Niemand had er enig idee van, dat Tonnie bezig was, records te breken. Hij legde op zijn stepje de formida bele afstand af van twaalf kilometer, van Tilburg naar Udenhout. Opmer kelijk is, dat hij allerlei binnen weggetjes koos, die hij nooit te vo ren had gegaan. Na enkele uren maakte een telefoontje van een fami lie uit Udenhout een eind aan de on gerustheid van de familie Willems. Noorwegen heeft het paviljoen, dat het op de Brusselse wereldten toonstelling had, ten geschenke ge geven aan de Belgische gemeente Limal, in Waals-Brabant, waar het als jeugdherberg zal worden inge richt. Het gebouw, dat geheel uit hout is opgetrokken, heeft een opper vlakte van 500 vierkante meter. Frits M. Beukers Verwarmings Mij. uit Schiedam, 1.045.000; N. V. Tech nisch Bureau J. H. Goud, uit Rotter dam 945.000; N. V. Th. Kropman, Nijmegen 842.100; A. Merkx N. V., Bussum ƒ814.000; J. P. Schulte en Lestraden, Sassenheim ƒ813.600; N.V. Gebrs. Vincent, Schiedam ƒ749.750. Dit werk werd aan de laagste in- schrijfster, de N. V. Gebrs. Vincent, opgedragen. Voor de electriciteitswerken schre ven de volgenden in: A. B. Verhagen C. V., Breda ƒ330.113; Gebra elec- trotechnisch bureau, Noordwij ker hout 327.090; Langezaal Inniger, Leiden 320.775; N. V. Iemco, Leiden ƒ30.7.481; fa. IJsselmuiden en Zn., Sassenheim 292.775. Ook deze aanbesteding werd reeds aan de laagste inschrijver, de fa. IJs selmuiden, gegund. Geen olie-onderzoek van Noordzeebodem vanuit vliegtuig Uit proeven, door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) van uit een amfibievliegtuig genomen, is komen vast te staan, dat seismisch onderzoek van de Noordzeebodem niet mogelijk is. Men zal nu op een andere manier het onderzoek naar de aanwezigheid van olie in de zee bodem voortzetten. Het amfibietoestel, dat op zee moet landen en opstijgen, ondervond moei lijkheden door de onregelmatige golf slag op de Noordzee, aldus de NAM. Het Catalina-vliegtuig van de „World wide Helicopters" te Parijs, dat op het vliegveld Valkenburg is gesta tioneerd, zal van zyn bijzondere in strumenten worden ontdaan. In ziekenhuis na ongeval in Berlijn Naar de politie te Roermond me dedeelt, heeft de neuroloog dr Banki, die sinds een dag of tien niets van zich had laten horen, in Oost-Berlijn een ongeluk gehad. Hij ligt daar in een ziekenhuis. Dr Banki heeft dit meegedeeld in een brief aan zijn echtgenote. Dr. Banki is op 13 september ver gezeld van zyn secretaresse mej. M. Heijnen naar een medisch congres in Keulen gegaan. Mej. Heijnen verge zelde dr. Banki, zoals vaker, voor het opnemen van referaten. Vermoede lijk, aldus de politie, is dr. Banki tij dens het congres in Keulen in con tact gekomen met collegae uit Ber lijn, met wie hij is meegereisd. Hij is thans opgenomen in een ziekenhuis te Fürstenwalde bij Oost-Berlijn. In zijn brief schrijft dr Banki, dat zijn toestand vooruitgaande is. Mej Heij nen bevindt zich eveneens in Für- stenwald in afwachting van haar terugkeer naar Nederland, aldus de politie. per hele fles f6.15 (Advertentie) Wie overtrad het aanvaringsreglement? Het grootste passagiersschip ter we reld, de 83.000 ton metende ,„Queen Elizabeth", is naar thans bekend is geworden, onlangs bij het verlaten van de haven van Southampton ge hinderd door het Nederlandse jacht „Zeevalk". De havenmeester heeft naar aan leiding van dit geval klachten inge diend bij het Nederlandse conslulaat te Southampton, de Nederlandse am bassade te Londen en bij het minis terie van buitenlandse zaken te Den Haag. Het incident deed zich voor op 6 augustus, toen de „Queen Elizabeth" uitvoer op weg naar New York. Vol gens de havenautoriteiten kregen de „Zeevalk" en twee andere jachten opdracht om uit de buurt van het schip te blijven. Het Nederlandse jacht stoorde zich hier niet aan en wilde voor het reusachtige passagiers schip langs varen. De gezagvoerder hiervan zag zich gedwongen het be vel „volle kracht achteruit" te ge ven om een aanvaring te voorkomen. Daardoor werd het jacht op slechts enkele decimeters gemist. Hoor ook de andere zijde. Terwijl de „Zeevalk" op enkele meters voor de boeg van het reus achtige passagiersschip passeerde hin gen er over de railing van de „Queen" enkele dekofficieren op grove wijze te tieren. De heer Bruynzeel blijft erbij, dat het geen manier van doen is om twee van de wind afhankelijke scheepjes zonder waarschuwing bijna te over varen. Van Nelle bestellen (Adv.) De lezing van een van de zeezei lers, die getuige was van het inci dent, luidt wel iet§ anders: De „Zee valk" nam deel aan een wedstrijd op de Solent, ten zuiden van South ampton. Aan het roer zat de beken de Nederlandse zeezeiler Kees Bruyn zeel (59) aan het roer. Het jacht voer samen met een Engels scheepje aan de rechterzijde van het vaarwater: links lag een grote groep wedstrijd- zeilers. Een politieboot, die plotseling op het toneel verscheen gaf met be-1 hulp van zijn scheepsroeper enkele aanwijzingen aan de wedstrijdzeilers I Op de „Zeevalk" was het niet ver- J staanbaar maar de politieboot voer weg zonder zich om de „Zeevalk" en het andere scheepje te bekommeren. De wedstrijd ging rustig door totdat de „Queen Elizabeth" in zicht kwam. De ruimte tussen „Zeevalk" en de jachten aan de andere kant van het vaarwater leek ruim voldoende, tot dat de „Queen Elizabeth" een flauwe bocht ging maken en regelrecht op de „Zeevalk" afkwam Het jacht was nu geheel afhankelijk van de manoeu vres van de „Queen", die ten slotte volle kracht achteruit sloeg. Volgende week vrijdag 2 oktober zal Chrissemeuje Baks, die officieel Christina KarnebeekBaks heet, haar 110e verjaardag vieren. Zij woont ln de buurtschap Holtershoek bij Eiber gen in de Gelderse Achterhoek. Mevrouw KarnebeekBaks is de oudste inwoonster van ons land. Ze geniet nog een uitstekende gezond heid, al loopt ze enigszins gebogen. In haar woning beweegt ze zich nog vrij rond, zij het kalm aan, doch bui ten komt ze nog slechts zelden. Van de buitenwereld neemt Chris semeuje de laatste jaren weinig noti tie meer. Ook praat zij weinig met ■hen, die haar komen bezoeken. In het voorjaar van 1958 is zij enige tijd ziek geweest, maar sinds dien is ze weer geheel hersteld. Van Nelle bestellen Wethouder legt functie neer Conficf met burgemeester De heer Jac. van der Lely, die eni ge weken geleden was gekozen tot wethouder van De Lier, heeft deze functie weer neergelegd. In een ver klaring hieromtrent heeft hij meege deeld, dat de leiding die van burge meester F. Nieborg uitgaat van dien aard is, dat zij aanleiding werd tot grote moeilijkheden, waardoor de ver antwoordelijkheid als wethouder niet te dragen is. De heer Van der Lely verklaarde voorts, als lid van de Christelijk Historische Unie het gezag zeer hoog te stellen Daarom zou hij niet alles meedelen, aangezien dit het gezag zou kunnen schaden. Wel merkte hij op dat hij, wanneer de burgemeester een besluit van b en w. naar buiten overbrengt op een zo danige wijze, dat het gezag van een wethouder bij een bepaalde bevol kingsgroep wordt aangetast, niet be reid is dit te aanvaarden. Samenvattende gaf de heer Van der Lely de volgende redenen voor zyn ontslag: 1) bezwaren tegen onvoldoende leiding van de burgemeester; 2) twee opeenvolgende gezags ondermijnende acties door de burge meester tegen hem gericht; 3) het ontbreken van een basis van vertrouwen in het college van b. en w., waardoor de noodzakelijke voorwaarden voor een zakelijke sa menwerking ontbreken en geen taak verdeling. gericht op een doelbewust beleid, mogelijk is. De heer J. T H. N. van der Laar (KVP) die als opvolger van de heer Van der Lely tot wethouder is ge kozen, heeft deze benoeming in be raad gehouden. Dagboek van Amy. Voor de toneelavond van donder dag had de NCRV aangekondigd het t.v. spel van James Barrie „Dagboek van Amy". Deze auteur werd gebo ren in 1860 in Schotland als zoon van een handwever; hij eindigde z'n loopbaan als rector magnificus van een universiteit. Wegens zijn veelzij dige verdiensten werd hij in 1913 in de adelstand verheven. Zijn loop baan als toneelschrijver begon hij duidelyk onder invloed van Bernard Shaw, maar later volgde hij zyn eigen weg „in de domeinen van de romantische fantaisie". Dit spel werd enige seizoenen geleden door het Rotterdams toneel gespeeld onder de titel „Het eeuwig misverstand". Om even het geheugen op te frissen: Amy is een zeventien jarig meisje, dat toneel en werkelijkheid dooreen haspelt zodra ze het vreemde ogen blik te verwerken krijgt, haar ou ders na jarenlange afwezigheid op nieuw te ontmoeten. De titelrol werd gespeeld door Maria de Looy; in de rol van Cosmo trad voor de tweede maal op de jonge veelbelovende Godert van Colmjon. Andere belang rijke rollen waren voorbehouden aan Annie de Lange en Joris Diels. Weer een schakelprogramma. Onlangs hebben we uitvoerig me dedeling gedaan van het schakelpro gramma, dat de NTS via Bussum uit Sittard en Enschede de lucht had in gezonden. A.s. zondag zullen de NTS en de BBC eenzelfde experiment wagen en wel in twee protestantse kerkdiensten, onderscheidelyk te Rotterdam en Hull in Engeland. Nu we toch overreligieuze uitzendingen schrijven, kan er op worden gewe zen, dat de NCRV op woensdagen een nieuw element zal inbrengen, namelijk de vervanging van de dag sluiting door een kwartier reportage over een godsdienstig onderwerp. Verder komen er drie filmdocumen taires, onderscheidelijk over Mozes, Elias en het leven van Jezus. De eerste van deze serie komt 17 ok tober in het beeld, als de NCRV haar zevende lustrum viert. Nederlandse tekst Reeds in het afgelopen seizoen was de NCRV er in geslaagd in het Scherzo-programma te komen met Nederlandse teksten. Men zal daar mee doorgaan en aldus doorbreken de vaak onhebbelijke gewoonte van Omroepen, alsmaar Engelse songs in de uitzending te verwerken. In het „Sterk verhaal" zal voortaan ge regeld een gast optreden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7