Benoeming hoofd openbare lagere school hield Katwijks raad langdurig bezig Weinig hoop meer op overlevenden Ihet dappere leven VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1959 DE LKIDSE COURANT PAGINA 3 Agenda bevaiie veel hamerpunien De gemeenteraad van Katwijk, die gisteravond om half acht onder voor zitterschap van burgemeester H. Dui ker in openbare vergadering bijeen kwam, was bijzonder kort van stof en handelde de vijftien punten tel lende agenda in precies één uur af. Voor de vervulling van de vaca ture van hoofd der openbare lagere school, ontstaan door het aan de heer W. Panman verleende ontslag hadden burgemeester en wethouders slechts één sollicitant op de voor dracht geplaatst, te weten de heer C. Remans, hoofd der openbare Eras mus Opleidingsschool te Schiedam. De heer L. Borleffs (VVD) was het met de eenmansvoordracht niet eens en achtte dit een aantasting van het benoemingsrecht van de raad. Toen bleek dat er zich onder de sollicitan ten niet voldoende geschikte kandi daten bevonden, hadden B. en W. z.i. er beter aan gedaan, een herhaalde oproeping te plaatsen. De heer A. Pronk (CU) achtte de voordracht juist; de raadsleden hebben zelf kun nen constateren dat slechts één solli citant voor benoeming in aanmerking kon komen, zodat B. en W. geen an dere keus hadden. De heer H. Haasnoot (PvdA) Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VA VA: 7.0 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.25 Promenade- ork en sol. 11.05 Butienl. weekoverz. 11.20 Strijkkwart. en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb_meded. 12,33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Muziekkiosk. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Dames koor. 14.55 Jazzconcours Loosdrecht 1959. 15.10 Boekenwijsheid. 15.30 Omr.ork. en solist. 16.25 Van de wieg tot het graf, caus. 16.40 Meisjeskoor. 17.00 Lichte muz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.45 Hammondtrio. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het werk van het Ned. Bijbelgenootschap, gespr. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole Ork. 21.15 Gram. 21.45 Socialistisch Comm. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Zigeuner- ork. 23.00 Nieuws 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Garm. 8.50 Voor de huisvr. 10.00 Voor de, kleu ters 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 De zonnewijzer. 13.20 Platen- nieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Vrouwenkoor. 14.20 Kron. v. letteren en kunsten. 14.50 Metropole ork. en soliste. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportpraatje. 17.00 Gram. 17.30 Idem. 18.00 Instr. kwart, en solist. 18.15 Journ. week overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang en piano. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol. caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Gram. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. Televisieprogramma's. NTS: 15.1016.20 Zwemwedstr. Groot-BrittanniëNederland te Coat bridge. (Tussen 15.15 en 15.40 Motor races te Oulton). 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek aan de schrijf tafel, caus. 20.30 Lichte muz. 20.55 De oude draaidoos. 21.15 Lichte muz. 21.45 Ballet. NTS: 22.3023.30 Eurovisie: Ork.- j conc. te Venetië. achtte in principe de eenmansvoor dracht in strijd met een gezonde democratie, doch hij kon er begrip voor hebben, dat in dit geval aldus werd gehandeld. De heer dr. G. W. Overdijk (CH) was van overeenkomstig gevoelen. Deze voordracht zou immers kunnen steunen op een subjectief oordeel van B. en W., en de raad is niet in de ge legenheid, van een andere opinie blijk te geven. Niettemin had deze spreker het vertrouwen, dat met de in dit geval voorgedragen kandidaat de raad een juiste keuze zou doen. De heer N. Parlevliet (AR) be streed de opvatting van de heer Bor leffs dat B. en W. een herhaalde op roeping hadden moeten plaatsen om alsnog tot een volledige voordracht te kunnen komen. Het is thans uiter mate moeilijk om een goed school hoofd te krijgen en daarom achtte hij het plaatsen van een herhaalde op roep uitermate gevaarlijk. De heer A. C. Berkheij (CH) gaf als zijn mening te kennen, dat de raad door een eenmaiu /oordracht niet in een dwangpositie wordt ge plaatst omdat hij in geen enkel op zicht gedwongen is om de voorge- dragene ook te benoemen. In zijn beantwoording van de ver schillende sprekers merkte de voor zitter op, dat de wet een voordracht van drie personen voorschrijft. Dit houdt echter in, dat alle voorgedra genen dan ook verantwoorde kandi daten moeten zijn. Bovendien is voor de benoeming van een schoolhoofd vereist, dat de voordracht wordt op gemaakt in volledige overeenstem ming tussen B. en W. en de inspec teur van het lager onderwijs. In dit geval waren beide instanties over tuigd dat slechts één der kandidaten voor benoeming in aanmerking kwam. Spreker verklaarde zich tenslotte overtuigd, dat de gemïakte keuze volkomen geslaagd mag heten. Na gehouden stemming bleek ten slotte dat de heed Remans met al gemene stemmen was benoemd. Geldlening. Het voorstel tot he aangaan van een geldlening ad 104.500,met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard, doch gaf wel enige aanleiding tot kritiek ten aan- Wat 'n vondst Met één VanNelle's groot formaat theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige «Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modèrn proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo «in trek" is! VAN NELLFs Afternoon theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct (Advertentie) zien van het door de Bank gevoerde beleid. Zo was de hr H. Haasnoot (PvdA) het geheel niet eens met de zinsnede in het preadvies, waarin werd ge wezen op de krappe situatie op de geldmarkt. Hij achtte dit in strijd met de feiten. Bovendien achtte hij het weinig elegant dat de bank, die tenslotte een instelling van de ge meenten is, een obligatielening uit gaat schrijven, juist als twee grote gemeenten, Amsterdam en Rotter dam, eveneens obligatieleningen wil len plaatsen. De bank tracht hier mede de plannen van de genoemde gemeenten te torpederen. De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie) achtte het vasthouden van de regering aan de eis, dat de gemeen ten slechts mogen lenen via de bank voor Nederlandsche Gemeenten, te enenmale onjuist. Bij de huidige positie op de kapi taalmarkt is dit volkomen overbodig. De bank wordt hierdoor in een mo nopoliepositie geplaatst. Ook dr. G. W. O verdij kink (CH) was van oordeel dat er, onder hand having van de normen, die door de regering ten aanzien van het rente- gamma zijn voorgeschreven, thans op de vrije markt voldoende kapi taal op te nemen is. De voorzitter wees erop dat het de gemeente nu eenmaal niet toege staan is, zelfstandig leningen te slui ten. In dit licht bezien zijn B. W. dankbaar met deze aanbieding, ge zien het feit dat de gelden bestemd zijn voor de financiering van wer ken, waarvoor de raad reeds lang geleden heeft besloten. Verhuur grond. Het voorstel tot verhuur van een' gedeelte van de strandreep aan de heer B. L. Schalks, die dit wenste te gebruiken als terras voor het door hem geëxploiteerde „Hotel Savoy", vond een tegenstander in de heer D. J. Kleen (Prot. Chr. Unie), die het juister achtte dat, in verband met het steeds toenemende vreemdelin genverkeer, de gemeente deze grond zelf in handen zou houden. Boven dien had hij bezwaar tegen het feit, dat dit stuk gemeentebezit ook op zondagen wordt benut. De voorzitter merkte op dat het een verlenging van het bestaande huur contract betreft, dus slechts een be stendiging van de bestaande toestand betekent. Zonder hoofdelijke stem ming werd het voorstel aanvaard, met de aantekening dat de heer Kleen geacht wordt, tegen te hebben ge stemd. Tot leden van de commisie van advies voor de vordering van woon ruimte, tevens commissie voor de huisvesting, werden herbenoemd de heren H. A. Dijksman (19 stemmen), H. J. Grimbergen (18 stemmen), J. C. de Krijger (18 siemmen), J. N. Ouwehand (18 stemmen) en A. Ver does (18 stemmen). De heer A. Was senaar verkreeg twee stemmen en de heer A. C. Berkheij 1 stem. Er wer den 2 blanco stemmen uitgebracht. De heer H. Haasnoot (PvdA), over tuigd dat hij hiermede namens de- Étehele raad sprak, bracht de com missie hulde voor de wijze, waarop zij steeds haar zeer moeilijke taak heeft vervuld. Rondvraag Bij de schriftelijke beantwoording van de rondvraag, gehouden op 26 augustus j.l-, antwoordden burgemees ter en wethouders op een opmerking van de heer D. J. Kleen (Prot. Chr Unie) over het verspreiden van on aangename lucht door het Prins Hen drikkanaal, dat de geringe regenval tijdens de zomermaanden niet bevor derlijk is geweest om bedoeld be zwaar te verminderen. Zolang voor de lozing van de riolen geen gebruik gemaakt kan worden van een riool- zuiveringsinstallatie, zal het geschet ste bezwaar helaas in min of meer dere mate zlijven bestaan, vooral bij langdurige oostelijke wind. Nagegaan zal echter worden of op enigerlei provisorische wijze iets gedaan zou kunnen worden om althans het al gemeen aspect wat te verbeteren. De verzoeken van de heren D. J. Kleen (Prot. Hist. Unie) en D. van der Marei (SGP) om mer toezicht op behoorlijke naleving van de Algeme ne Politie Verordening voor zover betreft, het anders dan op het strand, gekleed gaan in badkleding, zijn voor de burgemeester als hoofd van de plaatselijke politie aanleiding tot de mededeling dat, voor zover mogelijk, wel degelijk toezicht wordt uitge oefend. Uiteraard kan over het be grip „behoorlijke overkleding" een uiteenlopende mening bestaan, doch niettemin zal voor het volgende bad seizoen nogmaals de nodige aandacht aan deze zaak worden gegeven. De heer D. J. Kleen (Prot. Chr. De echte Engelse sigaret van distinctie en goede smaak (Advertentie.) Unie) verzocht nader te worden in gelicht over de activiteiten van de zeehavencommissie en de stand van zaken met betrekking tot de aankoop van gronden in de Hoornespolder. De heer dr G. W. Overdijkink (CH) vroeg in hoeverre voortgang is ge maakt met de plannen voor de stich ting van een bejaardencentrum. De overige voorstellen, waarop wij in ons blad van j.l. dinsdag reeds uit voerig ingingen, werden alle zonder bespreking en hoofdelijke stemming aanvaard. KATWIJK ZILVEREN JUBILEUM W. BÖTTCHER. Naar wij eerst thans vernemen herdacht j.l. zaterdag de heer W. Böttcher, chef van de expeditie-af deling van de Katwijkse Kalkzand steenfabriek N.V., de dag waarop hij 25 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst trad. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum werd in de directiekamer van de fabriek aan de Sandtlaan een feestelijke bijeenkomst belegd, waar in de jubilaris, in tegenwoordigheid van de beide directeuren de heren D. J. en mr. K. L. van Herwaarden, de onderdirecteur de heer S. G. Jan sen, staf en overige personeelsleden werd gehuldigd. De heer D. J. van Herwaarden schetste de loopbaan van de heer Böttcher en de ontwikkeling van het bedrijf in die jaren,, waarbij hij zo nauw betrokken is geweest. Voorts bracht spreker de jubilaris dank voor de door hem betoonde trouw en toewijding en sprak de wens uit, dat het hem gegeven mag zijn nog vele jaren in goede gezondheid zijn krachten aan het bedrijf te geven. Tenslotte speldde de heer Van Her waarden de jubilaris de zilveren draagmedaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel op de borst en overhandigde de hierbij be horende legpenning met vererend getuigschrift. Namens de directie werd vervolgens een wandbord in Delfts blauw en een geschenk onder couvert aangeboden. Mevrouw Bött cher ontving een boeket rode an jers. Namens de naaste medewerkers sprak de heer S. G. Jansen geluk wensen uit, die hjj vergezeld deed gaan van een kist sigaren. Tijdens de gezellige bijeenkomst, die na het officiële gedeelte volgde, ontving de jubilaris van het perso neel der expeditie-afdeling nog een bloeiende plant, terwijl hij later te zijnen huize van de zijde van het herdenkingsfonds nog enige geschen ken in ontvangst mocht nemen. Arbeider gewond Woensdag morgen vond op de vuilnisstaal een ongeval plaats, waarbij een arbeider werd gewond. Dit gebeurde toen enige werklieden bezig waren een zandauto te lossen. Plotseling schoot een der schotten van de laadbak los en raakte één van hen tegen hoofd en romp, waarbij de man een aantal verwondingen opliep. Na door een arts voorlopig te zijn behandeld, kon het slachtoffer naar zijn woning te Nieuw-Vennep worden gebracht. Bromfietser gewond Op de split sing Kerkstraat-Achterkerkweg-Zee- weg had gisteravond omstreeks 6 u. een aanrijding plaats tussen een Na overvaring vissersboot door „Karei Doorman Een woordvoerder van de marine heeft van de aanvaring de volgende officiële lezing gegeven: h.ms Vlieg kampschip „Karei Doorman" welke samen met h. ms jager „Drenthe" en h. ms onderzee boot „Zwaardvis" na beëindiging van de oefening „Shop Talk" naar Hamburg opstoomde, aan welke stad genoemde schepen een vijfdaags, niet officiëel bezoek zullen brengen, heeft vannacht om streeks half twee beoosten Borkum een aanvaring gehad met een Bel gisch vissersvaartig, waarbij laatst genoemd vaartuig is gezonken. Onmiddellijk na het ongeval zijn h. ms „Karei Doorman" en de twee begeleidende schepen gaan zoeken naar overlevenden. De commandant van het vliegkampschip heeft een SOS-bericht doen uitgaan, waarin alle schepen in de buurt verzocht werden naar de verongelukte vissers boot uit te zien. Uit later gevonden wrakstukken is komen vast te staan, dat de aangevaren vissersboot de „Frans Elza" is (71 bruto register ton) het schip voerde als registratie teken O 246 en was afkomstig uit Os- tende. KATWIJK BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebestuur van Katwijk brengt ingevolge arti kel 37, vierde lid, der Woningwet ter openbare kennis dat met ingang van 28 september 1959 tot 26 oktober 1959 ter gemeentesecretarie (afdeling al gemene zaken) voor een ieder ter in zage ligt: een in uitvoerige kaarten uitgewerkt ontwerpplan tot gedeelte lijke herziening van het uitbreidings plan „Koestal-Overduin" met bijbe horende bebouwingsvoorschriften, in welk ontwerp tevens is opgenomen het ontwerp-plan van uitbreiding voor die onderdelen van het uitbrei dingsplan „Koestal-Overduin" waar aan Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland bij hun be sluit van 3 november 1958, G.S. no. 485/1, goedkeuring hebben onthou den. Gedurende genoemde termijn kun nen belanghebbenden tegen voren bedoeld ontwerp bezwaren bij de ge meenteraad indienen. (Advertentie) KENNISGEVING Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te verlenen tot het bouwen van een tim mermanswerkplaats aan de.Valken- burgseweg (no. 9), alhier, kadastraal bekend gemeente Katwijk sectie B no. 4673. De eigenaren van de aangrenzende en nabijgelegen gronden worden tot 2 oktober a.s. in de gelegenheid ge steld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie) bromfiets en een personenauto. De bromfietser, die vanuit de Kerk straat de Zeeweg wilde oprijden, verleende geen voorrang aan de auto, die, komende uit de Achter- kerkweg, in dezelfde richting reed. De bromfietser viel en liep een flinke hoofdwonde op, doch kon naar zijn woning worden vervoerd. De bromfiets werd zwaar bescha digd. De groenteveiling op reis Giste ren werd er aan de Katwijkse groen teveiling niet geveild. Het gebou wencomplex was de gehele dag ge sloten. De oorzaak hiervan was dat bestuur, de leden van de financiële commissie en het personeel van de Groentenveilingsvereniging „Kat wijk en Omstreken" hun jaarlijkse uitstapje maakten. Het gezelschap vertrok per autobus om acht uur 's morgens van het veilingterrein. Via Loenen aan de Vecht, Loos drecht en het natuurreservaat „De Hoge Veluwe" ging het naar Apel doorn, het doel van de reis. Hier werd o.m. het bosbad bezocht, ter wijl men zich verder nog uitstekend amuseerde in de uitspanning „Julia- natoren". De terugreis werd in Utrecht onderbroken voor een sma kelijk diner in hotel „Noord-Bra bant". Het was een bijzonder ge slaagde dag, waarvan de deelne mers, dank zij het bijzonder fraaie herfstweer, tenvolle hebben genoten. Tot op heden is nog niemand van de zich aan boord bevindende beman ning gevonden. De oorzaak van de aanvaring is nog onbekend. Snelboten van de Duitse marine en van andere landen zonden bij het zoeken zijn ingeschakeld en ook he likopters zouden aan het opsporings werk deelnemen. Later werd het ver moeden steeds sterker, dat er geen overlevenden van de ramp zouden zijn. Er wordt aangenomen, dat de be manning van de ..Frans Elza" in haar slaap is verrast en dat geen van de opvarenden tijd heeft gehad het schip te verlaten. DODELIJK ONGELUK TE OLDEBROEK Vanmorgen om ongeveer aciht uur is op de Zuiderzeestraatweg te Olde- broek ter hoogte van de zuivelfa briek „Van Heel" een auto-ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 65-jarige heer A. Tulp, direc teur van de vereniging van uitgevers voor de gemeentelijke administratie (Vuga) te Zwolle. De heer T. die een personenauto bestuurde, passeerde, komende uit de richting Zwolle, een auto geladen met teer. Bij deze manoeuvre slipte de wagen van de heer T. en botste tegen een stilstaande melkauto. Tengevolge van de botsing kwam de personenwagen aan de linkerzijde van de weg in een bermsloot terecht. De bestuurder, die reeds tengevolge van de botsing zwaar gewond was, kreeg veel water binnen. Hij overleed terwijl hij naar een ziekenhuis werd vervoerd. De beide andere inzittenden van de ver ongelukte wagen, de heer I. W. van Dommelen, vertegenwoordiger bij de Vuga, wonende in Zwollekerspel, en de heer G. H. Halm werden licht ge wond. BOMONTPLOFFINGEN IN ALGIERS Vanmorgen zijn in een winkel in Algiers twee bommen ontploft. Twee mensen verloren het leven en ver scheidene werden gewond. Marktberichten LEIDEN 25 sept. Vee. Op de veemarkt te Leiden zijn vandaag aan gevoerd 8 stieren, 32 melkkoeien, 250 vette koeien, 67 vare koeien, 1 gras- kalf, 66 vette kalveren, 15 nuchtere kalveren, 450 vette schapen, 180 fok schapen, 2031 vette lammeren, 24 var kens, 307 schrammen, 640 biggen, 1 paard en 7 geiten, in totaal 4079 die ren- Notering: melkkoeien 8001100, vette koeien schoon gewicht 2.70 3.30, vare koeien 475825, vette kal veren levend gewicht 2.00—2.75, vet te schapen 6085, fokschapen 70 95, vette lammeren 6075, drachtige zeugen 275—375, schrammen 80—100, biggen 5456 en tot 60. Handel voor melkkoeien matig, va re koeien rustig, vette koeien matig, vette kalveren traag, vette schapen en vette lamaneren stug, fokschapen matig, zeugen, schrammen en biggen gedrukt. Ondanks de 3oktober-viering gaat de veemarkt op vrijdag 2 oktober normaal door. LEIDEN 25 sept. Kaas. Op de kaasmarkt te Leiden zijn vandaag aangevoerd 28 partijen Goudse kaas en 3 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 2.38, Goudse eerste kwaliteit 2.272.34, Goudse tweede kwaliteit 2.202.26, Leidse tot 2.34. De handel was goed. LEIDEN, 25 september. Groente. Andijvie 711, Pronkbonen 2439, Snijbonen 4396, Stambonen 48 72, Stokbonen 3641, Kroten 11 15, Kroten, gekookt 35, Rode kool 24—27, Gele kool 18, Groene kool 1621, Witte kool 811, Postelein 714, Prei 1023, Spinazie 1440, Spruiten A 4476, B 21—76, Toma ten A 20—48, B 33—56, C 21—34, CC 20, Uien 1020, Waspeen 1627, Witlof 641.17, per 100 kg. Meloenen 23—68, Bloemkool A 11—47, B 12— 14, Komkommers A 1236, B 8—25, C 18, Sla 3.1015.per 100 st., Bos- peen 10—29, Peterselie 2.90—5.50, Selderij 5.40—11.— per 100 bos. door LUCY AGNES HANGCOCK 44) „Waarom niet? Wat is er met je hoofd? Bijna alle kleine meisjes van jouw leeftijd lopen bijna voortdu rend met hun hoofd in de wolken", zei Deborah glimlachend. „Dit is een toverbed. Je zult eens zien. Kijk en ze draaide de schroef nog een paar slagen om. „Zie je wel?" „Nu zal ik ziek worden", schreeuw de Nancy. „Je wilt me kwijt raken, ik weet, dat je dat wilt; vader zal op die manier geen last van me heb ben....", ze wond zich op en er scheen een aanval op komst te zijn. Deborah liet het bed weer in de oorspronkelijk stand zakken. „De duivel moge je halen, Eve Fowler", mompelde ze bij zich zelve, terwijl ze het kussen weer glad streek en de boekenstandaard instelde. „Ik hoop, dat je hiervoor zult boeten". Hardop zei ze kalm: „Er is helemaal geen reden om je op te winden, Nancy. Het bed is weer vlak en als je het zo beter be valt, dan is dat in orde. Ik dacht alleen dat je meer pit had. Ik hoop te, dat je net als je vader was, sterk en dapper en vriendelijkhaar stem klonk vlak en kalm. Al had ze zin scherp te spreken, ze beheerste zich. „Zie zo", zei ze tot zich zelf, ter wijl ze zich gereed maakte om naar beneden te gaan om te ontbijten. „Ik heb mijn goede daad voor vandaag volbracht en ik hoop dat het je aan leiding zal geven om eens na te den ken, arm klein verwend meisje". Polly kwam in de heldere, kleine ontbijtkamer, dadelijk achter de keu ken gelegen, bij haar zitten en ze ontbeten gezamenlijk. Peter was naar het dorp gegaan, dadelijk nadat Joe naar de dichtstbijzijnde telefoon ge reden was om het gebeurde aan de Buford-politie te melden. Reeds wa ren vreemde mannen de voetafdruk ken in de tuin en in Nancy's kamer aan het opnemen en het glaspaneel uit de verandadeur lag, zorgvuldig ingepakt, in hun auto. Polly ver telde Deborah uitvoerig wat ze van het geval wist, en Deborah rilde weer bij de gedachte, wat er had kunnen gebeuren, als Nancy niet naar een andere kamer overgebracht was. „Kinderen en gekken hebben al tijd geluk, Deb", zei de oude dame zelfbewust, toen ze met haar verhaal gereed was. „Ik hoop, dat niets van dit akelige verhaal tot Nancy door dringt. Het is niet gezond voor zulke jonge kinderen te weten, wat een verdorvenheid er in de wereld is. Het is al erg genoeg voor ons vol wassenen er in aanraking mee te komen, we hoeven het niet nog aan kinderen door te geven". „Ik betwijfel, dat ze er iets van zal horen, Polly. Maar is het jou ook al opgevallen, dat Nancy vreselijk, ik zou bijna zeggen tragisch oud is voor haar leeftijd? Het is treurig". „Het is gemeen, dat is het. En als Eve Fowler haar straf krijgt ziet het er niet prettig voor haar uit", en Polly's gewoonlijk vriendelijke stem klonk hard en scherp van veront waardiging. „Het komt me voor, dat ze wat tijd had kunnen besteden aan liefde voor het kind in plaats van alle tijd te verprutsen aan de man, die toch geen zier om haar geeft". Peter kwam, op zoek naar Polly, de keuken binnen. Hij had een tele gram in de hand en zijn ogen lagen diep in het magere gezicht. Hij reik te Polly het telegram en liet zich met een kreun in de dichtbij zijn'e stoel vallen. „Hier, lees jij het, Debby, mijn an dere bril is boven", zei de oude dame, Deborah het stuk papier met bevende hand gevende. „O hemel, wat is er nu weer?" Evelyn Fowler hedenmorgen dode lijk verongelukt stop Moeder wan hopig stop Verwacht instructies stop. Anna Burtless Deborah's stem was klankloos ter wijl ze de korte mededeling las. Het kon niet waar zijn. Iemand haalde een lage truc uit met Peter mis schien Eve zelf om hem bij haar te doen komen. Polly zat onbeweeglijk op haar stoel, haar gezicht een grauw mas ker. „Peter", zei ze ten laatste, „weet je zeker, dat het waar is? Dit is toch geen nieuwe truc, wel?" ,Nee. Het is werkelijk waar. Bob Nellis van het postkantoor zei, dat Wilton geprobeerd had me aan de telefoon te krijgen, maar dat er iets aan haperde, de centrale kon geen verbinding krijgen. Ik had al het ge voel, dat Eve en haar moeder niet naar Boston teruggegaan waren. Ze moeten kamers in een zomerhotel te Wilton genomen hebben, dat onge veer veertig mijlen hier vandaan ligt. Het telegram kwam, nadat Wil ton er niet in geslaagd was mij aan de telefoon te krijgen. Ik veronder stel, dat het zo gegaan is. Het is alle maal zo ontzettend, zo nutteloos, zo onnodig. Ik zal dadelijk moeten gaan. Joe heeft vannacht een extra bewa ker op het terrein, zodat jullie niet bang hoeven te zijn. Ze zullen nu ook wel de telefoon gauw herstellen". Hij stond op en liep naar de deur. Deborah haJ willen vragen, hoe het gebeurd was maar ze kon er niet toe komen de mond open te doen. Ze was erg geschokt Polly vroeg met bevende stem, of er nog bijzonderheden bekend wa ren en Peter zei, dat hij ook niet meer wist dan wat er in het tele gram stond. Hij reed nu dadelijk naar Wilton. Toen hij de kamer verlaten had, keken de twee vrouwen aan tafel elkaar geruime tijd aan zonder iets te zeggen. Deborah's gezicht was bleek, haar ogen stonden groot. Pol ly zag er oud uit en leek plotseling kleiner geworden. „Ik wild^ niet zeggen, dat het me verdriet deed", zei Polly eindelijk met onzekere stem, „want dat zou een leugen geweest zijn. Ik heb er geen verdriet van. Het moest zo ko men. Het kon Eve Fowler niet sche len hoe veel zorg en ellende zij Pe ter bereidde, en ook niet hoe ze dat arme, hulpeloze wezentje boven be dierf voor het leven. Hij noemde haar gisteravond een duivelin en dat was ze ook". Deborah was te verbijsterd dan dat Polly's woorden tot haar door drongen. Polly ging voort: „Ik heb haar al deze jaren niet zonder reden gehaat, Debby. Daar kun je zeker van zijn. Ik heb altijd gevoeld, dat ze al vroe ger van Peter hield en dat ze zich nu op het kind van Marcy wreekte, omdat ze Marcy gehaat had". „O nee, Polly, geen normale vrouw kan zo duivelachtig zijn". „Normaal? Ik geloof niet dat ze dat helemaal was, Debby, en dat is het gunstigste dat ik van haar zeggen kan". Deborah ging naar bed en trachtte in te slapen, maar ontdekte, dat dit onmogelijk was. Ze kleedde zich aan en ging het huis uit om met Toby te spreken. Romulus had een lelijke wond opgelopen, maar de dierenarts vertrouwde er op, dat hij helemaal herstellen zou, al zou hij steeds een beetje mank blijven. - De hond had zich dapper gedra gen. Als Johnny maar op tijd ter plaatse geweest was, zouden de schurken niet zijn ontkomen. Maar Johnny hield de wacht aan de voor kant van het huis en Joe was niet vlug genoeg. Maar enfin, ze hadden hun plan niet ten uitvoer kunnen brengen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3