briitfa -tarwe Niemand de deur Uit De posi nieuw leven ingeblazen zonder een Brinta-ontbijt! Na raadselachtig gefluit gonst Wormer van geruchten Koningin ontving. Indiase kardinaal Wethouder en raadsleden, na middernacht in café, kregen flinke boetes Auto uit Rijnsburg in België geslipt Debai in Eersie Kamer over de lijkbezorging 600 emigranten met Zuiderkruis naar de Verenigde Staten WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Geheimzinnige gaten vallen in de grond De inwoners van Wormer vragen zich al enige dagen af, waï er toch de oorzaak van kan zijn, dat er zomaar vijf gaten twee grote en drie klei nere zijn gevallen in de slappe veenbodem achter de burgemeesters woning. Op een nacht hadden enige inwo ners, waaronder burgemeester A. Log gers, een oorverduovend gefluit ge hoord. Men combineert nu hun waar nemingen met de aanwezigheid van de raadselachtige gaten. De twee boeren in wier land de gaten zich bevinden, zijn allesbe halve te spreken over de gebieds- verkleining: zo heb je land en zo heb je niets meer! Bovendien trekt de geheimzinnig- H.IVL Koningin Juliana heeft gister middag Z.E. mr. Valerian kardinaal Gracias, aartsbisschop van Bombay, in privé audiëntie ontvangen ten pa- leize Soestdijk. De Koningin onderhield zich ruim 'n uur met de aartsbisschop. Hun ge sprek had voornamelijk betrekking op culturele aangelegenheden, zo ver klaarde kard. Gracias na afloop. On geveer veertien personeelsleden van het paleis werden daarna aan de kar dinaal voorgesteld, die hun zijn ze gen verleende. Kardinaal Gracias kwam op 11 september in Nederland aan en open de de dag daarop het zevendaags internationaal missiologisch litur gisch congres in Nijmegen en Uden. Aan dit congres namen 30 bisschop pen en 100 priesters uit meer dan 30 landen deel. Val van detective tóch ongeluk Het onderzoek naar de val van de 29-jarige particuliere detectiye, die zaterdag j.l. van een balcon in Den Haag is gevallen, heeft uitgewezen, dat er toch sprake is van een onge luk. De detective had een schedel- basisfractuur opgelopen en zijn toe stand stond een eerder verhoor niet toe. De 42-jarige huishoudster, die na het ongeluk door de politie is aangehouden, omdat de politie mis drijf vermoedde, is weer op vrije voeten gesteld. Zoals reeds gemeld verkeerde de detective onder invloed van' sterke drank. Ontvanger van polder pleegde verduistering Eisiien maagden Tegen de ontvanger van het pol derdistrict Rijk van Nijmegen, Maas en Waal, is gisteren voor de Arnhemse rechtbank tien maanden gevangenis straf geëist. Deze ontvanger, de 43- jarige K. uit Nijmegen, wordt ver dacht van verduistering van 12.000 gulden. Verdachte werd in 1954 benoemd tot ontvanger en belast met de ver antwoording van de inkomsten van het district. Hij was toen reeds 17 jaar in dienst van de polder Kort na zijn benoeming was er al sprake van een tekort in de rekening. Verdachte zuiverde deze aan met een lening. Steeds ontstonden nieuwe tekorten, waarvan niemand wist hoe ze tot stand kwamen. Omdat hij bang was voor ontslag had verdachte hierover geen rapport durven uitbrengen aan de Dijkstoel. Hij had vervolgens de tekorten in de boekhouding wegge werkt. Dit kwam bij een controle aan het lioht. Voor de rechtbank hield hij vol, dat een ander geregeld geld uit de brandkast moet hebben gestolen. De officier hechtte geen ge loof aan deze verklaring. De gebrek kige controle door het polderbestuur nam hij echter wel als verzachtende omstandigheid in aanmerking. heid meer mensen dan goed is voor het grasland. Wat er voor voorwerp naar beneden gekomen zou kunnen zijn, weet niemand. Mr E. Franqui- net uit Roermond, lid van de Ne derlandse Vereniging voor Ruimte vaart, acht het geenszins uitgesloten, afgaande op de sporen, nis de geheim zinnige voorwerpen nebben nagela ten, dat de gaten zijn veroorzaakt door een deel van eeri ruimteraket. Hij dacht eerst aan een meteorieten- inslag maar de schern-afgesneden randen van de gaten brachten hem tot andere gedachten. De mijnopruimingsdienst uit Den Foto: Politie en mijn opruimings dienst zijn vol belangstelling voor de geheimzinnige gaten. Inzetje: waar maakt men zich zorgen om? Een gat is toch iets dat er niet is? Helder heeft de gaten met behulp van een detector aan een onderzoek onderworpen. Resultaat. nihil. De oorzaak van de gaten zit te disp in de grond. Op voorstel van de burgemeeester zal men nu de raadselachtige voor werpen gaan uitgraven Inmiddels houdt men ook rekening met de mo gelijkheid, dat de gaten veroorzaakt zijn door projectielen, dis afgewor pen zijn door op grote hoogte vlie gende straaljagers. Het is vooral ook hierom, dat de omgeving van de ga ten is afgezet en dat mannen van de Rijkspolitie er dag en nacht bij op wacht staan. Toestemming niet discreet gebruikt Op 19 februari j.l. troffen twee te Woerden surveillerende politie agenten in een café aan de Stations weg na het sluitingsuur van midder nacht enige bezoekers aan. Het waren de wethouder S. en de raadsleden B. en De K. Toen de agenten tegen de late bezoe kers opmerkten, dat zij de politiever ordening ovetraden, beriep wethou der S. zich op een hem door de bur gemeester gegeven verlof om in be paalde gevallen. Na afloop van dienst- vergaderingen en vergaderingen van zijn partij fractie zou hij in een open bare lokaliteit als de onderhavige aanwezig mogen zijn. De wethouder belde de wachtcommandant op met de mededeling, dat hij op grond van des burgemeesters machtiging ver lenging van het sluitingsuur aan vroeg. De wachtcommandant stemde hierin toe en bepaalde het sluitings uur op een uur in de nacht. De zaak scheen hiermee geregeld, maar de volgende dag maakte de po litie toch nog proces verbaal op te gen de heren, waarop een proces voor het kantongerecht te Utrecht volgde. Als getuige in deze zaak werd o.a. de burgemeester van Woerden ge hoord, de heer H. H. C. Vos, die de machtiging van wethouder S. beves tigde. Hij was van oordeel dat men sen, die veel tijd in dienst van de gemeenschap doorbrengen, zich wel eens na afmattende vergaderingen een uurtje in een café mogen verpo- De officier van justitie was het met deze zienswijze niet eens. Hij meende, dat gemeentelijke autoriteiten in deze een goed voorbeeld dienen te geven aan de burgerij, door zich stipt te houden aan de verordeningen. Derhalve eiste hij tegen wethouder S., die hij als de leider van de groep beschouwde, een boete van f 50. subs, tien dagen hechtenis en tegen de heren B. en K. elk 20.boete, subs, vier dagen hechtenis. De verdediger betoogde, dat de verdachten op grond van de door de burgemeester aan wethouer S. gegeven machtiging gerechtigd wa ren na het sluitingsuur in het café aanwezig te zijn. Derhalve conclu deerde hij tot vrijspraak. De kantonrechter gaf al zijn me ning te kennen, dat de zaak, waarom het hier ging, door publikaties bui ten proporties is opgeblazen. Hij was voorts van oordeel, dat de be trokken personen op zeer discrete wijze van hun speciale voorrecht ge bruik hadden moeten maken, het geen impliceert, dat zij de politij van te voren op de hoogte hadden moeten stellen van de verlating van het sluitingsuur. Door dit achter wege te laten hadden zij in strijd met de politieverordening gehan deld. Derhalve veroordeelde hij wet houder S. tot 40 boete, subs, acht dagen hechtenis en de overige gedag- vaarden elk tot f 10.boete, subs, twee dagen hechtenis. (Advertentie.) dode en twee gewonden Een Nederlandse vrachtwagen met aanhangwagen afkomstig uit Rijns- burg, bestuurd door de heer F. Da niel is dinsdagochtend op de weg naar Brussel te Eppegem geslipt en te pletter gereden op een uit de rich ting Mechelen komende vrachtwa gen, die bestuurd werd door de heer C. Roover uit Deurne. Door de hevi ge schok werd de aanhangwagen op het trottoir geslingerd, waarbij drie voetgangers werden gegrepen. De heer C. van As uit Eppegem was on middellijk dood, zijn vrouw, geboren Van AsHuion, werd door het luik van een winkel geslingerd en liep zware verwondingen op, evenals mevr. A. PeeterSchevernels. KOEIEN STREMDEN TREINVERKEER Tegen drie landb~uwers uit Tinaar-' loo, de Punt en Taarlo is proces-ver» baal opgemaakt in verband met het feit, dat de koeien van hen uit het land waren gebrotken en op de spoor baan waren aangetroffen. In de trei nenloop AssenGroningen ontstond daardoor vertraging. Zonder hoofdelijke stemming heeft Fransen en de heren In 't Veld (P. de Eerste Kamer zich gistermiddag accoord verklaard met een technische wijziging in de wet op de crematie. Deze maakt het mogelijk dat door een eenvoudige schriftelijke verklaring of bij notariële acte de wens tot cre matie rechtsgeldigheid kan verkrij gen. Voor de senaat zich met het ont- werp eens verklaarde ontspon zich een scherp debat tussen de liberale afgevaardigde mevr. Schouwenaar KORENVELD BLEEK BEGRAAFPLAATS Het feit, dat bepaalde gedeelten van een korenveld in het zuiden van het Deense eiland Fuenen er beter voor stonden dan overige plekken, heeft geleid tot de ontdekking van wat misschien de grootste begraaf plaats uit het ijzeren tijdperk in De nemarken zal blijken te zijn. De boer, aan wie het land behoorde, had het plaatselijk museum van het verschil in wasdom op zijn koren veld in kennis gesteld -en bij een eerste onderzoek bleek, dat men hier wel een duizendtal graven zal kun nen vinden. Na de winter wordt een meer diepgaand onderzoek ingesteld. Kath. plattelandsjeugd organiseert loterij In verband met het in 1960 te hou den eerste wereldcongres van de ka tholieke plattelandsjeugd van heel de wereld zal binnenkort door de Nederlandse bewegingen KNJBTB en KNBJB een actie worden onderno men om de bekostiging mogelijk te maken van verblijf in en reiskosten naar ons land van een zestal platte- iandsjongeren uit Tanganyika, Ke nya en de Philippijnen, die na het congres te Lourdes (24 mei1 juni 1960) in ons land een stage komen maken en de gasten zullen zijn van de nationale bewegingen. Hiervoor is op z'n minst na een voorzichtige schatting 30.000 gulden nodig. Er is thans een loterij-actie op touw gezet, de adoptie-actie „Korenaar" waarbij in plaats van gewone loten, modellen in de vorm van een koren aar worden verkocht. De loterij loopt van 26 sept. tot 4 oktober a.s. Er zijn schitterende prijzen aan verbonden o.a. een televisietoestel, radio's, een bromfiets en 10 Lourdesreizen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbewaakte overweg te Oudemolen is hedennacht omstreeks twee uiur een personenauto bestuurd door L. R. uit Annen gegrepen door een uit dê richting Assen komende goederentrein. De bestuurder zag wel een trein uit de richting Groningen naderen, doch daar kon hy nog gemakkelijk langs. Hij reed dus door, doch geen der inzittenden zag de goederentrein uit Assen. Deze greep de auto van achteren, slingerde deze tegen een ijzeren paal naast de spoorlyk. De vader van de bestuurder P. R. uit An nen, die achter in de wagen zat werd tegen de straat geslingerd en over gebracht naar het Wilhelminazieken- huis te Assen. Hij had ernstige hoofd wonden opgelopen. De beide andere inzittenden L. R. en zijn verloofde kwamen met de schrik vrij. De auto werd totaal vernield. v. <L A.), Zegers (Com.) en Kropman (KVP). De inzet was een oude kwestie tus sen de liberalen en de socialisten. Bij de verkiezingsstrijd had de VVD betoogd, dat zij bij de wet over de lijkbezorging de enige partij was ge weest die op de bres heeft gestaan voor de geestelijke vrijheid, omdat zij toen vóór alles gelijkstelling vam crematie en begrafenis verlangden. De socialisten, die destijds méé moes ten met de confessionelen, verwijten nu de liberalen, dat zij deze wet, die geen principiële wijziging brengt in de verhouding begrafenis en crema tie, steunen en dat een liberale mi nister deze wet verdedigt. De heer In 't Veld bepleitte een hogere autonomie der gemeenten op het gebied der crematie. De liberale minister Toxopeus deed echter geen enkele toezegging en hij beperkte zich tot een paar zinnen over de wij zigingsmogelijkheden in deze wet in de toekomst. Jitt nieuwe postkantoor te Rotterdam is gisteren officieel door mini ter Korthals in gebruik gesteld. Voor de posterijen was het een heugelijke dag, die natuurlijk met P.T.T.-muziek klankvol werd opgeluisterd. Krachtens de Pastore- Walter-Act De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, was gistermiddag naar Rotterdam gekomen om het vertrek naar New York mee te maken van het regeringsschip „Zuiderkruis". Met dit schip reizen 600 emigranten naar de Verenigde Staten, die wor den toegelaten krachtens de Pastore- Walter Act, die 2 september 1958 in werking is getreden. Deze wet voor ziet in de emigratiemogelijkheid van 3136 gezinnen, die Indonesië verla ten hebben tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958. Genoemd aantal gezinnen komt overeen met circa 10.000 personen. Om een visum te krijgen moet de a.s. emigrant een borg hebben en het leeuwenaandeel van deze borgstellingen wordt ver strekt door de wereldraad van ker ken en de „National Catholic Wel fare Conference", die in Genève ze telen. Daarnaast kan men zelf voor een borg zorgen en voor een beperkt aantal emigranten treedt het „Chris tian Reformed Resettlement Service Committee" als borg op. Dit is de eerste grootscheepse af vaart onder deze wet, merkte de re geringscommissaris voor de emigratie mr ir B. W. Haveman, op. Van emigratie van burger tot bur ger sprak de minister, die vernomen had dat de emigrant in Amerika een tot drie weken nodig heeft om huis vesting te vinden. Ook baart de werkgelegenheid geen zorgen. Op 1 juli 1960 loopt de wet af. Nog 400 ge zinnen kunnen van deze mogelijkheid gebruik maken, aldus de minister. De reden. emigranten wenste hij het beste voor de toekomst. „Ik hoop, dat u, ook al wordt u Amerikaan, Nederland niet zult vergeten" zo eindigde hij. Het vertrek werd ook bijgewoond door de vertegenwoordiger van de wereldraad voor kerken, dr E. H. E. Chandler en mgr. W. M. Bekkers, bisschop coadjutor van 's-Hertogen- bosch. KON. NED. LANDBOUWCOMITé JUBILEERT. Koningin Juliana bezocht heden de buitengewone algemene vergade ring van het Kon. Ned. Landbouw- comité ter gelegenheid van het 75- jarige bestaan van dit comité in het Scheveningse Kurhaus. De voorzit ter ir. C. S. Knottnerus sprak over de weinig gunstige publieke mening, dat de boerenbedrijven te weinig rationeel, de landbouwprijzen te hoog en het beroep op de schatkist te zwaar zouden zijn. BEJAARDE MAN DOOR TREIN GEDOOD Op de onbewaakte overweg in de Deldensestraat te Almelo is gister middag om half drie een 81-jarige voetganger, de heer D. van den Bosch, uit Almelo, door een uit de richting Hengelo komende sneltrein gegrepen en op slag gedood. De be jaarde man was slechthorend en heeft de trein vermoedelijk te laat opge merkt. Ook de hond van de heer Van den Bosch werd door de trein over- Fraaie vreemde eend in Amsterdamse bijt Het opleidingsschip van de Italiaanse Marie, de drie master „Amerigo Vespucci", welke op het ogenblik zijn jaarlijkse zomerreis maakt, is dinsdagochtend onder commando van kapitein Mario Gigli, voor een vierdaags bezoek in de haven van Amsterdam aangekomen. De foto toont het fraaie schip aan het stenen hoofd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7