«Bromliets-parade« voor de Leidse kantonrechter Wet op de noodwachten zal worden herzien Aanvaarden Algerijnen de Gaulle's plan? Frankrijk wil Nederl. consumptiemelk WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Veehouder verantwoordelijk gesteld voor zn pinken VADER VERMAAND „De Zeeweg te Katwijk wordt zo'n beetje beschouwd als de privé-race- baan van de bromfietsers" merkte de officier, mr E. v. d. Schans, op toen achter elkaar een aantal verdachten voor de balie werden geroepen, om dat zij op deze weg met snelheden van 40 tot 50 km/u hadden gereden. Geen der verdachten gaf toe, dat hij zo snel had gereden om de bravour en om de max. snelheid van zijn bromfiets, e demonstreren terwijl 'n realisering van het gevaar, dat zij op de weg veroorzaakten, nagenoeg bij elk van hen ontbrak. De verwe ren varieerden van „Ik wist niet, dat ik zó snel reed" tot „Ik was nogal laat en moest dus opschieten, want mijn vader is niet gemakkelijk". De boetes varieerden van 25 tot 30, exclusief de ernstige vermaningen van de kanonrechtter. Een 20-jarige Noordwijkse brom- fgietser zal wat dieper in zijn porte feuille moeten tasten, want zijn fout werd nogal hoog aangeslagen. Verd. reed destijds met flinke vaart op het Duinpad te Noordwijk, passeerde twee jeugdige wielrijdsters, lachte deze meisjes vriendelijk toe, keek nog eens om en reed pardoes tegen een andere bromfietser op. Aan kleer scheuren liep de benadeelde partij 70 schade op. Verdachte liet ver stek gaan en werd conform de eis veroordeeld ott 50 boete subs. 10 dagen. Daar hij tevens de 70 schade moet betalen, kost het omkijken naar jonge dames hem dus ni totaal 120. Een 40-jarige chauffeur uit Kat wijk haalde met zijn vrachtauto op de Zandweg te Rijnsburg, een melk wagen met paardetractie in. Ter hoogte van het paard gekomen week hij te veel naar rechts uit, raakte de melkwagen met het gevolg, dat het paard op hol sloeg. Verd. ontkende, dat hij naar rechts was uitgeweken en beweerde, dat het paard naar links was gekomen. Een drietal ge tuigen verklaarden echter, dat verd. de schuld droeg. De officier eiste 45 boete sugs. 10 dgn. De raads man van verdachte was van mening, dat het overtuigend bewiis niet was geleverd en vroeg derhalve vrij spraak. De plv. kantonrechter was echter wel overtuigd, vond de eis wat te laag en vonniste met 50 subs. 10 dgn. Niet-welkom Een 40-jarige Leidse koopman had wel alle auto-rijbewijzen, doch geen rijbewijs voor de motorfiets. Toen hij dan ook op zijn pasgekochte mo torfiets werd aangehouden, kreeg hij een proces-verbaal. Verd. liet verstek gaan, doch zijn echtgenote trad als zijn gemachtigde op. Deze verklaarde, dat zij zich steeds tegen het gebruik van een motorfiets door haar echtge noot had verzet en dat het ding nu, nu dit proces-verbaal, uiteindelijk toch „op stal" was gezet. „Dit nroces- verbaal is u dus zeer welkom?" merkte de plv. kantonrechter op. „Ja inderdaad, alleen de geldboete, die erop volgt, niet." Verd. was al eens veroordeeld wegens het motorrijden Zonder rijbewijs. De officier eiste 50 boete subs. 10 dagen. „Wel erg veel voor ons" vond de echtgenote. De plv. kantonrechte! maakte er 30 subs 6 dgn van. De 59-jarige veehouder uit Oegst- geest had 7 pinken over de rijweg opgedreven en daar de beestjes nog al wat ruimte nodig hadden, werd het verkeer danig gehinderd. „Ik kan ze toch niet vasthouden" aldus verdachte. ,,U is nu eenmaal ver antwoordelijk voor de gedragingen van uw pinken" aldus de kantonrech ter. De eis luidde 10 boete subs 4 dgn. „Ik ga 's-morgens in alle vroegte zonder nat of droog, met de beesten de weg op om het verkeer zo min mogelijk te hinderen en nu toch nog 10 boete" klaagde verd. De kantonrechter had begrip voor zijn moeilijkheden en vonniste met 5 subs. 2 dgn. „De bestuurder" ging vrijuit Een 27-jarige bloemist uit Haar lemmermeer zou met zijn auto op een oversteekplaats op het Stations plein eni^e voetgangers hebben ge hinderd. Zijn kentekennummer werd genoteerd, doch toen de politie bii hem thuis kwam, kon verd. zich niet herinneren, dat hij op de aangegeven tijd in Leiden was geweest c.q. voet- Adsp.-gevangene protesteerde met dakpannen Op het dak van de industrie- en huishoudschool in het Steegoversloot te Dordrecht was gisteravond om streeks half tien een man geklom men, die de ene dakpan na de ande re naar beneden gooide. Voorbijgan gers waarschuwden de politie, die de man sommeerde naar beneden te ko men. Hij gaf hieraan echter geen ge volg. Omdat het gebouw gesloten was en men niet zo gauw binnen kon komen, vroeg de politie assistentie van de brandweer. Deze richtte een waterstraal op de man, maar eveneens zonder resultaat. Hij verschanste zich achter een muur en bleef daar rustig zitten. Eerst toen de politie een waarschuwingsschot loste, vond hij het toch maar beter om naar beneden te komen. De man bleek te zijn de 30-jarige Gorinchemmer A. A., die zich van ochtend moest melden aan het huis van bewaring te Dordrecht voor het ondergaan van een gevangenisst-af van drie maanden. Hij had op deze wijze willen protesteren tegen zijn veroordeling. gangers had gehinderd. Ter zitting voerde verd. bovendien nog aan, dat de bewuste auto niet alleen door hem maar door al zijn familieleden wordt gebruikt als de zaak die ver eist. Er ontstond bij de magistraten enige twijfel. Verd. stond terecht als „de bestuurder" van de auto en niet als „de eigenaar". Dat hij „de bestuurder" was kon niet worden be wezen, dus volgde prompt vrijspraak. De 18-jarige schoolliere was op vi site en daar het middernachtelijk uur reeds had geslagen, moest zij snel naar huis. Haar fiets had geen licht, dus leende zij een bromfiets, die ech ter eveneens van elk sprankje licht verstoken was. „Of ik nu cp de fiets of de bromfiets een bekeuring zou krijgen, kwam op hetzelfde neer, dus koos ik de bromfiets, orrdat die mij vlugger thuis bracht" merkte verd. op. „In de boete zit anders wel enig verschil", legde de kantonrechter uit. De eis was tweemaal 7.50 subs 10 dgn. Verd vroeg clementie en het vonnis werd totaal 10 boete subs 5 dgn. Een vader vertegenwoordigde zijn dochtertje, die op de Rijnsburgerweg met haar rijwiel links van de weg had gereden. „Zij heeft niet gefietst, doch „gestept op één pedaal staan de" beweerde de vader. Verbalisant verklaarde, dat zij was gaan „step pen" toen zij hem zag aankomen, doch daarvoor zeker over een af stand van 50 meter had „gefietst". „Uw dochter heeft u dus foutief in gelicht" merkte de plv. kantonrech ter op. „Zij is ter plaatse met het verkeer vertrouwd, kon op dit mo ment niet oversteken en reed dus een eindje links", verdedigde de va der zijn dochter. „U mag uw dochter dan wel eens op haar fout gaan wij zen, in plaats van haar handelwijze te verdedigen" vermaande de plv. kantonrechter. Het vonnis luidde con form de eis 5 boete subs 1 dag. Tachtigjarige voor de rechter. Voor de economische politierechter te Den Haag stond een tachtigjarige inwoner van Hillegom terecht, om dat hij een schikkingsvoorstel van honderd gulden niet betaald had. Dit voorstel had hij gekregen, omdat hij voor een oppervlakte van 453 vier kante meter geen teeltvergunning had. Op dit stuk grond kweekte ver dachte o.a. duizendschonen, irissen, margrieten en asters, die hij alle maal clandestien verkocht, hoewel verdachte zelf zei, dat hij alles gra tis gaf. De eis was honderd gulden boete of tien dagen. De rechter ver oordeelde N. tot vijftien gulden boe te of tien dagen. Clandestien melk geleverd. Een veehoudster uit Warmond stond te recht voor de Haagse economische politierechter, omdat zij de melk van haar koeien niet allemaal aan de fa briek of een melkhandelaar geleverd had. Verdachte vertelde dat zij wat melk aan een vrouw, die in verwach ting was, had geleverd en dat zij deze hulp op zo'n manier wel wat duur vond. De rechter veroordeelde haar conform de eis: vijf gulden of één dag. De eerste verkeersbrigadiertjes in Katwijk Sedert gisteren kent ook de ge meente Katwijk de verkeersbriga diertjes. Gistermorgen tijdens een korte plechtigheid werden ze in het gebouw van de Groen van Prinste- rerschool aan de Piet Heinlaan ge ïnstalleerd. Het zal hun taak zijn, hun medescholieren bij het gaan naar en het komen van school veilig over de drukke Zeeweg en Karei Doormanlaan te leiden. De ligging van de school geeft hier zeker aan leiding toe, terwijl in de toekomst, als de geprojecteerde doorbraak van Meeuwenlaan naar de Karei Doormanlaan een feit zal zijn, de noodzakelijkheid nog des te drin gender zal zijn. Bij de installatie waren o.m. aan wezig burgemeester H. Duiker, ge meentesecretaris D. C. O. Boekho ven, inspecteur J. H. van Geldere van de Katwijkse politie, het hoofd van de Groen van Prinstererschool, de heer D. Goedhart, die tevens voorzitter is van de plaatselijke Ver eniging voor Veilig Verkeer, briga dier van politie R. P. Brouwer, in zijn kwaliteit van secretaris van ge noemde vereniging, en de instruc teur van de kinderen, hoofdagent A. van Roon van de Katwijkse gemeen tepolitie. Inspecteur Van Geldere opende de bijeenkomst met een kort woord van welkom, waarin hij er op wees, dat de installatie van de eerste briga- diertjes een belangrijk moment is. Hij wees de kinderen op de zware en verantwoordelijke taak, die zij te vervullen zullen krijgen. Vervolgens verleende de heer Van Geldere het woord aan de burgemeester. Deze ving aan met er zijn vreugde Wat lezers schrijven DE VOETGANGER IS VQGELVRIJ Leiden, 19 september. Meneer de Redacteur, Uit persberichten blijkt dat er meer aandacht zal worden besteed aan het gedrag van-de voetganger in het ver keer. Dit is nodig en daarom toe te juichen, doch er dienen nog enkele punten te worden opgehelderd. 1. Blijkens een recente gerechte lijke uitspraak is de voetganger geen verkeer in de zin van de wet. Hij is dus vogelvrij. Waarom dient hij zich dan wel aan de verkeersregels te houden? Waarom heeft de voetgan ger wel plichten, doch weinig of geen rechten? 2- Het is de voetganger o.a. ver boden, zich in het rijdend verkeer te begeven. Dat lijkt logisch, doch onder de huidige omstandigheden komt dit neer op een ontkenningvan het be staan van de voetganger en van het economische en sociale belang van het „verkeer" van voetgangers zowel in de stadscentra als daarbuiten. De vraag is nl. of er in Leiden en elders, vooral op de spitsuren, dan nog wel verkeer voor voetgangers mogelijk is in verband met het ontbreken van voldoende beschermde oversteek plaatsen en stoplichten, zgn. door het ontbreken van financiële middelen of door andere gezochte bezwaren. 3. Waarom wordt ervan uitgegaan, dat de tijd van de gemotoriseerde weggebruikers kostbaarder is dan die van de voetgangers? 4. Allerlei verschijnselen, zoals de agitatie tegen 'het openbare vervoer en het beknotten van de vrijheid en de levenskansen van de voetganger vloeien voort uit de monsterachtige groei van het gemotoriseerde ver keer, gestimuleerd door sterke eco nomische belangen en de gevoerde eenzijdige propaganda. Hierdoor ont staat echter tevens onnoemelijke schade; het gehele verkeer wordt immers steeds nadeliger voor de li chamelijke en geestelijke gezondheid van de weggebruikers? Wordt er bij het streven naar een „doelmatiger" weg- en verkeerssysteem met deze elementaire feiten wel rekening ge houden? Hoogachtend, J. DE WILDE JIR Joh. de Wittstraat 10, Leiden. over uit te spreken over het door het hoofd der school genomen initiatief, vooral omdat de heer Goedhart te vens voorzitter is van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Bijzonder stel de spreker het op prijs dat dit initia tief gekomen is van de school zélf, dus zonder dat de plaatselijke over heid ertoe de stoot heeft moeten ge ven. Geen spel. Zich vervolgens tot de brigadier- tjes wendend, wees spreker hen op de grote verantwoordelijkheid, die zij voor hun medeleerlingen te dra gen krijgen. Zij moeten daarom hun taak niet beschouwen als een spel, doch als een ernstige opdracht. „Zorg er voor", aldus de burge meester, „dat jullie je netjes gedra gen en steeds trouw op jullie post bent. De politie moeten jullie be schouwen als een vriend, die je helpt en niet als een boeman". Spreker; hoopte, dat het initiatief van de heer Goedhart bij velen van zijn collega's navolging zal mogen vinden. Het oprichten van meer jeugdver- keersbrigades is zeker geen overbo dige luxe, omdat er nog gevaarlijke verkeerspunten genoeg zijn. Tenslot te complimenteerde de burgemees ter de 12 brigadiertjes, (Kees Schip per, Kees Dijkdrent, Jan Paauw, Arie van Duijvenbode, Pim Hagen, Henk Hoek, Dick Krijgsman, Albert Houwaard, Jaap van Duij venbode, Arend Hogewoning, Gerrit Kloos, Janneke Harteveld en Nelly van der Plas) met het bij hun opleiding be haalde resultaat. Hierna sprak nog het hoofd der school, de heer D. Goedhart, die dank bracht aan hoofdagent Van Roon voor zijn uitstekende opleiding en gaf hem de verzekering, dat hij zich hiermede een warme plaats had veroverd in de harten van deze jongens en meisjes. Na hun installatie verlieten de nieuwbakken brigadiertjes, voorzien van hun uitrusting, het gebouw om zich voor de eerste maal van hun zeer belangrijke taak te kwijten. Nieuwe structuur KVP- Jongerenorganisatie Rapport beticht voordelen Het Algemeen Jongerenbestuur in de KVP heeft aan alle leden van de Jongerenorganisatie een schrijven ge richt n.a.v. een rapport, dat nieuwe voorstellen omvat voor een nieuwe structuur van de Jongerenorganisa tie. Volgens het bestuur biedt de nieuwe structuur de volgende voor delen: 1. Opnieuw wordt de vorming en voorlichting in het middelpunt van de werkzaamheden van de Jongeren in de KVP gesteld. In het verleden was de J.O. teveel een praatclub, waarin aan organisa torische zaken een groot deel van de kostbare vrije tijd van de jongeren in de KVP werd verdaan. Thans worden de jongerengroepen meer gespreksgroepen, waar politieke zaken worden besproken en belang rijk wordt bijgedragen aan de me ningsvorming van de jongerenleden van de Partij. 2. Door de nieuwe werkwijze, die inhoudt, dat alle jongerengroepen werken ter voorbereiding van lande lijke congressen aan de hand van documentatie, die door de eigen Centrale Jongerengroep wordt op gesteld en verspreid, wordt het eigen jongerengeluid meer gefundeerd en krijgt meer gezag in de Partij. 3. In alle besturen van de partij wordt de jongereninvloed vergroot door de keuze van twee jongeren in die besturen. In het Partijbestuur komen zelf vijf jongeren en in alle Dagelijkse besturen komt een jon gere. 4. De volgens de oude reglementen van boven opgelegde organisatie wordt tot een minimum terugge bracht. Hierbij blijven de jongeren groepen in de afdelingen vrij hun eigen huishoudelijk reglement op te stellen. 5. De zelfstandigheid van de jon gerengroepen in de afdelingen wordt bevestigd door de keuze van de ge spreksleider door en uit de jonge rengroep zelf. Voorts blijft de jonge rengroep vrij naast de gespreksleider voor de interne gang van zaken meerdere andere personen aan te wijzen. VLIEGENDE DIEF Toen mevrouw L. M. v. B.-K. aan de Statensinge' te Rotterdam haar slaapkamer binnenkwam zag zij op de rand van haar bijouterieëndoosje een vogel, waarschijnlijk een kauw of een kraai, zitten. Het doosje was geopend en erin lagen wat ringen, een armband en een horloge. Het beest schrok kennelijk van haar komst en vloog weg via de geopende balkondeuren, maar in de gauwigheid had het dier toch nog kans gezien het horlege mee te nemen. Het is nog steeds zoek. STERKE TOENEMING LEERLINGEN VHMO Blijkens door het centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde cij fers telde het VHMO op 10 septem ber jl. 158.500 leerlingen tegen 143.300 een jaar tevoren (toeneming 11%). Er zijn dus 15.200 leerlingen meer toegelaten dan er in het afge lopen schooljaar vertrokken. SCHILDERIJ GESTOLEN. Bij de recherche te Arnhem is aan gifte gedaan van de vermissing van een klein schilderij uit het gemeen temuseum te Arnhem, dat vermoede lijk omstreeks tien september is ont vreemd. Het schilderij is eigendom van de dienst voor 's Rijks verspreide Kunstvoorwerpen te 's-Gravenhage. Het stelt voor de kop van een kerk vader, naar rechts gewend en met een grijze baard. Het dateert uit het begin van de zestiende eeuw en wordt toegeschreven aan meester Van Kap penberg De grootte bedraagt plus mi nus 15 x 13 1/3 cm en de lijst is met bladgoud opgelegd. Een ontwerp van wet tot wijziging van de wet op de noodwachten, hoofdzakelijk strekkende tot aanpas sing van deze wet aan de nieuwe be palingen van de militaire pensioen wetgeving, zal binnen afzienbare tijd de Tweede Kamer bereiken. Een interdepartementale commis sie bestudeert de vraag in hoeverre de invoering van de noödwachtplicht het wenselijk doet zijn te komen met nieuwe tuchtrechtelijke en straf rechtelijke bepalingen voor de nood- wachters in de wet op de noodwach ten. Naar de minister van Binnen landse Zaken verwacht, zal deze commissie binnen kort rapporteren, waarna hij zijn standpunt ter zake zal bepalen. Het is wenselijk gebleken ook de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maat schappelijk Werk, die op het terrein van de verplaatsing van de bevol king een eigen taak hebben te ver vullen, by de uitvoering van de wet verplaatsing bevolking te betrekken. Ook op enkele andere punten be hoeft de wet herziening. Aan een interdepartementale werkcommissie is de opdracht gegeven een ontwerp van wet samen te stelllen. Ten slotte is ten departemente in voorbereiding een wetsontwerp, be trekking hebbende op de immunisa- tie van noodwachters. De maatregelen die op het gebied van de organisatie Bescherming Be volking in het komende zittingsjaar in het bijzonder de aandacht zullgn vragen zijn van tweeërlei aard. In de eerste plaats zijn er 'die maatregelen, welke samenhangen de zelf-beschermingsorganisatie in 't A-gebied aan nieuwere inzichten. De aanpassing zal omvatten een accentverlegging wat de taken van de blok- en de wijk-organisatie be treft, daarmee verband houdende 'n terugbrenging van de formatiesterkte van de zelfbeschermingsorganisatie, dit gepaard gaande met een opzet welke toevoeging van vrijwillige mankracht aan de wijkorganisatie in de tijd van paraatheid mogelijk maakt. Naast deze organisatorische maat regelen staan nu ook weer op het voorgrond die maatregelen welke verband houden met de gevaren welke dreigen door het mogelijke ge bruik van nucleaire aanvalsmiddelen Verklaring binnenkort verwacht De voorlopige Algerijnse regering heeft dinsdag in Tunis in grote lijnen een verklaring opgesteld over de voorstellen van president De Gaulle inzake Algerië. Waarschijnlijk zal het stuk woensdagmiddag of donder, dagmiddag worden gepubliceerd, zo heeft de officiële woordvoerder mee gedeeld. De Amerikaanse regering en pre sident Bourguiba van Tunesië heb ben bij de Algerijnse leiders krach tig aangedrongen op aanvaarding van het Franse plan. De leider van de Algerijnse nationalistische beweging (M.N.A.), Messali Hadj, heeft dit zo als bekend in grote lijnen al gedaan. Waarnemers te Parijs achten het moeilijk voor de concurrerende F. L. N. onder deze omstandigheden het plan-De Gaulle zonder meer van de hand te wijzen, te meer daar de Rus sen zich er ook voorstander van hebben verklaard. Men verwacht, dat de FLN zal beginnen te vragen om een nadere toelichting. In de bestuursvergadering van het produktschap voor zuivel kwam van morgen het bericht, dat Frankrijk Ne derlandse consumptiemelk wil be trekken, ter sprake. De voorzitter deelde mede, dat het waarschijnlijk gaat om een hoeveel heid van 200 ton per dag. dat is on geveer 200.000 liter, te vergelijken met een hoeveelheid van 20.000 kg kaas. Gevraagd werd of deze eventuele leverantie nog nadelige gevolgen kan hebben voor de eigen zuivelproduk- tie en de werkgelegenheid in de zui velindustrie. De voorzitter kon mededelen, dat morgen te Parijs onderhandelingen over eventuele leverantie zullen wor den gevoerd. Veel concreets over de Franse wensen is nog niet bekend. Wel is medegedeeld, dat het tekort aan drinkmelk in Frankrijk onge veer 15 percent is, doch dat dit per centage in en om Parijs hoger schijnt te zijn. Een leverantie voor geruime tijd van 200 ton consumptiemelk per dag betekent voor het komende kwar taal ruwweg 1.5 percent van de ge middelde totale dagproduktie. Het kwantum zal eventueel onttrokken moeten worden aan de verse mei-, die voor industriële doeleinden be stemd is. Het bestuur van het pro duktschap zal zich na terugkeer van de Nederlandse delegatie naar Parijs nader beraden over de consequenties van leverantie van drinkmelk naar Frankrijk. DR FUCHS GETROUWD Dr. Klaus Fuchs, die in Engeland langdurig gevangen heeft gezeten wegens het verraden van atoomgehei men aan de Sovjet-Unie, is begin deze maand te Oost-Berlijn getrouwd. Zijn vrouw Greta Keilson, is de we duwe van een vroeger hoofd van de Oostduitse regeringsvoorlichtings dienst. Zij kenden elkaar nog uit Parijs, waarheen zij beiden als communist na het aan de macht komen van Hitier in 1933 waren gevlucht. Mevrouw Fuchs is in de veertig. De 48-jarige Fuchs kwam op 23 juni in Oost-Berlijn aan, nadat hij in En geland negen jaar van een vonnis van 14 jaar had uitgezeten. Korte tijd later kreeg hij de Oostduitse natio naliteit. Hij is nu plaatsvervangend hoofd van het Oostduitse instituut voor kernonderzoek te Dresden. KORTE golf Na het lossen van een schip met kunstmest, is gistermiddag te Rui- scherbrug een 43-jarige gehuwde ar beider uit Groningen in het ruim ge vallen en om het leven gekomen. Nadat het schip gelost was wilden het slachtoffer en een andere arbeider zich met de losinrichting uit het schip laten hijsen. Hoewel het schip gelost was met telkens 600 kg kunstmest in de takel knapte nu de hijsdraad. De rijkspolitie stelt 'n onderzoek in. Een moeder en tien van haar elf kinderen en een oom zijn dinsdag verdronken in het McKeever-meer in de Amerikaanse staat Michigan. De vier meter lange boot, waarin zij zaten, maakte als gevolg van over belasting water en sloeg om toen de vader van het gezin, Leonard Larsen, de buitenboordmotor aanzette. Uit goed ingelichte bron wordt ver nomen dat president de Gaulle een van zijn medewerkers naar Tunis heeft gestuurd om met de Algerijnse opstandelingen te praten, terwijl de ze hezig waren een antwoord te for muleren op het plan-de Gaulle voor Algerije. Volgens de zegslieden is deze af gezant, Georges Pompidou, 48, die ka binetchef van de Gaulle was tot deze het premierschap in januari neerleg de. Volgens de zegslieden heeft Pom pidou niet de opdracht te onderhan delen. Veeleer is zijn taak de opstan delingen opheldering te geven be treffende zekere details van het plan de Gaulle, waarschijnlijk op indirec te wijze. Weer een aanslag te Parijs. Inmiddels gaan de Algerijnen in Parys door met elkaar te vermoor den. Twee Algerijnen hebben giste ren in een restaurant in het Paryse „Quartier Latin" de 38-jarige Alge rijnse journalist Abdelmadjeb Ben- zadi doodgeschoten en drie van zijn metgezellen zwaar gewond. Benzadi was een neef van de Algerijnse se nator Benhabyles, die een maand ge leden te Vichy werd vermoord. De twee daders zijn aangehouden- Marktberichten 's-HERTOGENBOSCH, 23 sept. Vee. Op de markt van heden aangevoerd 6454 stuks vee, n.l. 1872 runderen, 247 graskalveren, 819 vette kalveren, 298 nuchtere kalveren, 609 schapen, 12 geiten, 57 fokzeugen, 369 slachtvar- kens, 22 lopers en 2158 biggen. De prijzen waren behouden uitzonde ringen voor dieren van buitengewone kwaliteit, als volgt: melk- en kalf- koeien 7451250, guiste koeien ƒ660—960, kalfvaarzen 8.70—1240, klamvaarzen 8.40965, guiste vaar zen 600815, pinken f 450565, graskalveren f 280415, nuchtere kalveren voor fok- en mesterij 65— 92, weideschapen 35.5057, drach tige zeugen f 335400, lopers f 75 88, biggen 4870. Slachtrunderen: aanvoer 783 stuks. Extra kwal. 3.35 3.45, le kwal. 3.203.30, 2e kwal. ƒ3—3.10, 3e kwal. ƒ2.80—2.95, vette stieren 3.053.20, worstkoeien f 2.55 2.70, vette kalveren le kw. 2 90 3.15, vette kalveren 2e kw 2.30 2.65, vette kalveren 3e kw. 2—2.20, nuchtere slachtkalveren 1.451.85, zeugen le kw. ƒ1.651.15 idem 2e kw. 1.551.59, vette schapen f 65— 85, vette lammeren 5072, nuchte re slachtkalveren 5592, alle3 per kg. gesl. gew., behalve drie laatste. Overzicht: (resp.) aanvoer handel, prijzen): Melk- en koeien grocer, iets levendiger, ruim prijsh.. guiste koeien normaal, iets williger, con stant, jongvee korter, rustig, moeilijk te handhaven, vette kalveren groter, kalmer, lager; nuchtere slachtkalve ren normaal, vlot, stijf duur; scha pen en lammeren: groter, redelijk, op gelijk niveau; fokzeugen gewoon, re delijk, ruim gehandhaafd, lopers en biggen groter, stabiel, moeilijk te handhaven, slachtvee groter, vlot, prijsh., slachtzeugen korter, williger, even vaster in prijzen. WOERDEN. 23 sept. Kaas. Aan voer 137 partijen. Eerste kw. 2.22 2.29, tweede kw. 2.162.21, extra kw. 2.42. Handel vlug. TER AAR, 21 sept. Groente. Kassnijbonen 0.831.13, idem stek 0.250.46, snijbonen 0.340.81, stok- prinsessebonen 0.31—0.59, stamprin- sessebonen 0.510.61, witte pronkers 0.180.31, tomaten A export 0.61— 0.68, idem B 0.70—0.82, idem C 0.40— 0.57., tomaten A 0.360.58, idem B 0.38—0.65, idem C 0.22—0.39, idem CC 0.200.25, idem bonken 0.42 0.46, postelein 0.110.25, andijvie 0.070.12, groene kool 0.190.26, rode kool 0.220.26, savoye kool 0.13 0.23, kroten 019, uien 0.050.22, waspeen 0.120.21, idem 2 0.070.10, spinazie 0.370.40, aardappelen 0.18, rabarber 0.12, augurken 0.56, alles per kg; sla 0.030.17, bloemkool A 0.38 0.57, idem B 0.24—0.36, idem C 0.10— 0.18, komkommers 0.08—0.21, alles per stuk; selderij 0.020.05, bospeen 0.16—0.17, per bos. Peren: Bonne Louise d'Avranche 0.51, Conference 0.200.42, idem 2 0.10, St. Remy 0.6, idem 2 0.2, Legipont 0.270.29, idem 2 0.07, Wijnperen 0.20, Pondsperen 0.17, Maagdeperen 0.180.19, Wil liams 0.18, Beurre Clairgeau 0.25. Ap- SHen: Goudreinette 0.22, Glorie van olland 0.23, Groninger Kroon 0.22, alles per kg; meloenen 0.550.71, per stuk; Asters 0.08—0.10, per bos. VINKEVEEN, 21 sept. Groente. Andijvie 7—12 ct. groene kool 15—21 et, postelein 21—31 ct, prei 2325 ct, pronkbonen 1829 ct, snijbonen 54 93 ct, stambonen 4068 ct, stokprin- sen 4758, spinazie 1434 ct, toma ten 3472 ct, alles per kg; bleeksel derij 2528 ct, komkommers 827 ct, sla 313 ct, per stuk; bospeen 1025 ct, peterselie 67 ct, selderij 69 ct, per bos. 2 Aangeboden: wegens vertrek N.S.U. max. 250 c.c., bouwjaar 1958, 4000 km gelopen. Ass.kant. v. d. Maat, Plantsoen 95, Leiden. 2 Wegens vertrek van particulier te koop aange boden: salonameublement, huiskamerameublement, vloerbedekking, tafels, stoelen, 2-pers. ledikant met spiraal, enz. Te bevr.: Rijndijk 176, Voorschoten. 2 Aangeboden voor net rdc. meisje, b.b.h.h., zon nige zit- en slaapkamer. Koninginnelaan 21, Oegst- geest 2" Meisje voor halve da gen gevraagd of werkster voor 3 a 4 halve dagen in 2 Gevraagd: nette jonge werkster (ongehuwd) v. 4 ochtenden in de week. Biegstraaten, Stille Rijn 16a, Leiden. 2 Nette hulp gevraagd voor één dag om de 14 da gen. Adres: Middelweg 28, Wassenaar. Parterre, lx bellen. Tel. K 1751—3401. 2 Lambretta, 150 c.c. 1956 in goede staat, geh. com pleet 750.-. Valk, Haag- sche Schouw, Voorschoten tel. 25191—01710. 2 C.Z. 150 c.c. goed lo nend, ziet er vies uit, 150.- Valk, Haagsche Schouw, Voorschoten, tel. 25191 2 Aangeb.: Singer en Le- wenstein hand- en trap- naaimachines; uit voor raad leverbaar. Prijzen: 65.-, 75.-, 85.-. Machines, prima werkend, verkoop met garantie. Naaimachi ne-home, Haagweg 172a, Leiden. 2 Voorkom prikkelbaar heid die vaak de oorzaak van slecht en onrustig slapen is met Calma Dra- gées. 2.- bij elke drogist. 2 Bromfietsen v.a. 45.-: rijwielen 25.-; complete clubstellen; dressoirs; ta fels; stoelen; kachels; clubfauteuils; kapokbed- stellen; ledikanten; op- klapbeddenvloerkleden; theemeubels; overgordij nen: wringers; driezits- bankstel- autopeds; stof zuiger; dubbel gascomfoor keukenuitzet; kinderrij wiel: traproeden; Nieu- wenburgj Hooigracht 55 (geen winkelhuis). 2 Gevraagd: r.k. meisje boven 18 jaar dag of dag en nacht. J. L. Koek, Wit te Singel 1, R.A.Veen. 2* Gevr.: net meisje, dat zelfstandig kan werken. Geen was. Hoog loon. Die benBeckum, Bloemis tenlaan 33 t.o. Zuiderkerk 2* Gevraagd: een flinke hulp in de huish. voor d. en n., bij mevr. Cohen, Rijnsburgerweg 22, telef. K 1710—30720. mt: warme maart. 500 mtr B, jan.- dec. 270 mtr B, april-okt. (koop). C.V. N. Bakker Hzn., R.A.Veen, tel. 481. plaatst een telefoontje! t

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3