Scherp Leidse koraalzang is nu ingeblikt NIET-BEZORGING Gemeenteraad van Warmond wenst rapport over riolering Van Wijk en Heringa, Leiden introduceert gewone aandelen WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Plaat van.,.Ex Animo" I hoeve vari een „3 Octoberviering". Het was om deze reden, dat mr De GEM. AANKONDIGING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken Sinds de oprichting van de „3 Oc-plaatmaatschappij een goede verkoop tobcr-vereniging", op 12 mei 1886, wenste, hebben een plechtige herdenkings dienst in de Pieterskerk op 1 oktober [N I I I "h en de „Koraalmuziek in het Van der 1^0 DISSChOD SChMltt U Werffpark" tot de vaste programma- j l..i i r punten behoord van de herdenking] nPrcnonlilK ppn hripT van het Beleg en Ontzet van Leiden.! pel iUUIIIIJIV CCII UllCI Onlangs is zoals wij reeds eer der berichtten een opname ge-1 Als u haar nog niet ontvangen maakt van enkele psalmen en vader-1 heeft, krijgt u vandaag of morgen landse liederen, die der traditie i een brief van de bisschop van Rot- getrouw bij deze gelegenheid ge-terdam, waarin hij u vraagt om een zongen worden. bijdrage voor de behoeftigen in zijn I diocees. Het feest van St. Lauren- Het z^jn gezangen, die bijzonder tius, de diaken, de armenzorger van van toepassing zijn op de bevrijding £e. s*a" R°mei aanleiding tot deze van de Spaanse belegering in 1574.1 brief. Op de plaat komen o.m. voorl e bisschop vraagt persoonlijk Psalm 9, „Lof zij de helden" en „O, ?an..zun diocesanen eens extra goed gij stadt van Leyden", uitgevoerd I lf zfö en een «eestelyke gave te ver door „Ex Animo", onder leiding van ?trekken aan alleenstaanden en be- Herman de Wolff en met begeleiding!^aar n' °Pdat 21J 2Ich é,én voeJ|«J door de organist van de Pieterskerk, j jri,„n l Z1J zlch thuis weten, aan aanstaande Adnaan Blankenstein. .*npp mnpHprs Hp riikrinm In ,,'t Gulden Vlies" werd gister middag het eerste exemplaar van Ruyter de Wildt de grammofoon- i r,ls- da* de Beatrixstraat met ingang deze nieuwe opname officieel over handigd aan het bestuur van de „3 October-vereniging". Organist, koor leider en afgevaardigden van het koor waren bij deze kleine plechtig heid aanwezig. Drs. A. J. Kret, oud-inwoner van Leiden en programmaleider van de n.v. Dureco, die de plaat uitbrengt, sprak de hoop uit, dat de muziek 'n blijvend souvenir zal zijn voor vele oud-Leidenaars en Nederlandse emi granten, die over de wereld zijn uit- gezworven. Mr. Ph. de Ruyter de Wildt. voorzitter van de 3 October- vereniging, zeide in zijn dankwoord, dat deze hoop zeer zeker in vervul ling zal gaan. Deze zekerheid ont leende hij o.m. aan een verzoek, dat hem onlangs had bereikt van de Ne derlandse Vereniging in Johannes burg om muziek te zenden ten be- AANRIJDING Om half zeven gisteravond vond op de hoek van de Hartesteeg en de Nieuwe R;jn een aanrijding pi; tussen een auto en een motor, motorrijder schampte langs de voor bumper van de auto. raakte echter de macht over zijn stuur kwijt en reed een voetganger aan, de 30-jari- ge winkelier P. J. Steyn, wonend aan de Nieuwe Rijn, die net uit zijn auto was gestapt. De voetganger brak zijn linker-onderbeen en moest met de EHD naar het ziekenhuis v/orden gebracht. Vanmorgen om half elf vond de feestelijke heropening plaats van de banketbakkerij L. Bogaards aan de Herenstraat. Er was veel belang stelling en er werden enige speeches gehouden De heer L. Bogaards is voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned Banketbakkers Vereni ging. De bedrijfsruimte is met twee derde aan oppervlak vermeerderd, dank zij een aanbouw in de tuin achter het bedrijf. jonge moeders, opdat zij de rijkdom van het leven dieper beleven, aan weduwen en grote gezinnen, omdat zij het dikwijls moeilijk hebben. Het is de bedoeling, dat u uw bij drage sluit in het zakje dat bijgeslo ten is in de enveloppe van deze brief. U krijgt de brief thuis ge stuurd; mocht u er geen ontvangen hebben dan kunt u toch uw bijdrage I storten. Voor vier Leidse parochies geldt de regeling, dat achter in de kerk een bus wordt geplaatst waar in u uw bijdrage kunt storten. In de Herensingelparochie worden de zak jes opgehaald. Let wel: er wordt hier niet direct aan materiële nood gedacht, de actie is bedoeld als een massale liefdedaad. In de Hartebrugkerk worden de brieven aanstaande zondag vóór de H. Missen uitgereikt. Uitslag aanbesteding spoorlijn Lammenschans Zoals wij gisteren reeds publiceer den is door het bouwbureau van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht onderhands aanbesteed: Het ophogen van een gedeelte van de spoorbaan LeidenUtrecht ten behoeve van de bouw van het Lam- menschansviaduct. van 24 september 1959 voor de duur der bestratingswerkzaamheden al daar is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, in beide richtingen. Voor deze aanbesteding waren zes aannemingsbedrijven uitgenodigd. Van hoog naar laag gaven zij hun bedragen als volgt op: N.V. Het Spoorwegbouwbedrijf, te Utrecht I' 368.500; Visser en Co's Aannemings bedrijf N.V. te Rotterdam f 353.000. H. J. Koedijk, te Zwolle f351.000, Dirk Verstoep te 's-Gravenhage ƒ330.700; N.V. van Welzenes, Aan nemingsbedrijf te R'dam ƒ316.000; C.V. Steensma, te Utrecht f311.760. De raming is niet bekend gemaakt jaar; A. J. L. Platei, zn, 18 jaar; De gunning werd nog aangehouden. Breedveld, m. 50 jaar. KAB -„St. Josephwijk" opende winterprogramma De K.A.B. St. Joseph-wijk begon haar winterprogramma met een ge zellige avond in het St. Antonius- clubhuis. In een behoorlijk gevulde zaal opende de voorzitter en heette in het bijzonder de afgevaardigden van de andere wijkbesturen welkom. Spr. was tevreden over de opkomst en vroeg in de komende maanden de medewerking van de leden om de ongeorganiseerden in de K.A.B.- rijen op te nemen. De St. Odo-koorknapen brachten onder leiding van de heer Ad Hoo- geboom enige liedjes ten gehore, die steeds met een daverend applaus werden beluond. Hierna was mevr. Joop Enkelaar Keessen, voordrachtskunstenares, aan de beurt, die de voordrachten „Boefje" en „De Schepping", deze laatste in het Vlaams, declameerde, wat bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Na de pauze gaf de heer P. Onder water een voorstelling met zijn „Theater Miniatuur", een marionet tenspel, en mevr. Joop Enkelaar— Keessen besloot haar optreden met het in beeld brengen van een toneel stukje met medewerking van enige leden. De heer Ad Hoogeboom besloot het optreden met zijn koorknapen met het zingen van een lied van broeder Laetantius, „Als in mijn hart een lied weerklinkt" en een potpourri van volksliedjes door hemzelf in el kaar gezet Het was een avond, die stellig bij alle aanwezigen heeft Burwlüke Stand Geboren: Willem, zn van G. Klin kenberg en P. v. d. Plas; Ary Arend, zn van B. Wesdorp en J. Roon; Marry dr van G. N. v. Egmond en M. N. de l'Ecluse; Catharina M. K. A. A., dr van H. T. de Wilde en K. Reizevoort; Marjan, dr van H. Rijnsburger en J. Holswilder; Gusta A. dr van J J. Schmidt en J. Josée; t)irk M., zn v. D. M. Boelee en F. C. Harteveld; Ca rolina J., dr van L. J. Turk en A. M. Schoorl; Abraham J., zn van A. van Rossen en E. Brocaar; Ewout W. C., zn van P. v. d. Zwart en J. Boelcee; Johanna, dr van C. L. v. Amsterdam en T. v. d. Zeeuw; Willem, zn van W. van Kuyk en S. Flippo. Overleden: P. v. Hooven, m., 75 Plaats voor minder-validen langs de 3 oktober-optocht Ook dit jaar, evenals voorgaande jaren, zullen de zieken en minderva liden in de gelegenheid worden ge steld om, rustig zittend op een van de mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de so ciëteit „Minerva", de 3 oktober-op tocht gade te slaan, zonder last te hebben van het gedrang. Het publiek wordt verzocht zich in verband hiermede, niet op te stel len aan de noordzijde van de Bree straat vanaf de school, Breestraat tot het Belastingkantoor no. 40. Diegenen, die niet of moeilijk "kun nen lopen, kunnen worden afgehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbe wijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van Invali diteitsrente, Ongevallenrente, lid maatschapskaart van de A.N.I.B. of zusterorganisatie of op een bewijs van een arts. De prijs van de plaats bewijzen bedraagt 25 cent. Het afhalen van de plaatsbewijzen kan geschieden op vrijdag 25 sep tember a.s. des avonds van 89 uur, in het gebouw „Ons Centrum", Hooi gracht 84 te Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk me degedeeld, dat op 3 oktober géén plaatsbewijzen kunnen worden ver strekt en dat deze uitsluitend zijn voor zieken en invaliden; dus niet voor ouden van dagen. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. dié nen zich te -'enden tot het secreta riaat van de Alg. Ned. Invalidenbond, v. d. Duynstraat 19, Leiden, tel. 21855. Kijken naar sieraden in Leiden Bij het zien van de collectie siera den bij Van Rossum Du Chattel en Driessen, juwelier, gevestigd aan de Breestraat te Leiden, heeft men er moeite mee niet te vergeten, dat schoonheid, naar de uitspraak van een bekend schrijver slechts „getemde lelijkheid" is. De armbanden, colliers ringen en broches, die hier in de vi trines staan opgesteld zijn stuk voor stuk staaltjes van edel goudsmid- werk. Sieraden ontwerpen en maken is een nobele kunst, die slechts door enkele bevoorrechten met succes wordt uitgeoefend. De collectie „Mar tinshof" toont zulke gelukkige staal tjes, waarin vakmanschap en waar kunstgevoel samengaan. Men ervaart, dat het ontwerpen van sieraden iets zeer individueels is en dat elke kunste naar op zijn eigen wijze de kleinoden smeedt en vormt. We vernamen van de heer J. Th Furstner die deze klei ne, maar kostbare expositie verzorg de, dat elke edelsmid ongeveer twaalf sieraden per jaar vervaardigt Voor een deel worden deze door „Martins hof" in de handel gebracht. Maar uiteraard zijn het voorwerpen, die niet aan dagelijkse vraag onderhevig zijn. De materialen, die verwerkt worden zijn zeer kostbaar en de prij zen lopen op tot vierduizend gulden. Men ziet werk van Maud Smit, die een speelse voorkeui voor figuurtjes, visjes, herten, konijnen etc. vertoont. Chris Steenbergen, meester in het toepassen der spijltjestechniek, Archi bald Dumberg, Otto Hahn en de Duitse prinsen Edda Marie Dierkes, die zeer strakke en edele vormen geeft aan haar scheppingen. Indien het mocht voorkomen dat U de krant des avonds niet ontvangt, kunt U tot 19.00 uur (7 uur), 's zaterdags tot 17 uur (5 uur) nummer 2 0 9 3 5 bel len. Wij zullen dan alsnog trach ten U een krant te doen bezor gen. DE ADMINISTRATIE No. 513. Horizontaal: 1. gebrek, be hoefte, 4. rivier in Spanje, 7. in de richting naar omlaag, 9. land in Europa, 10. vaartuig, 11. lied, 15 let terdief, 18. de naam van 5 schilde rden van Corn. Troost die het ver loop van een herenpartij voorstel len, 19. verlegenheid (figuurlijk), 20. zoon van Jacob. Verticaal: 1 slaapziekte, 2. bene den kant, 3. rivier in Engeland, 4. biersoort, 5. vuurtoren. 6. ridder- teken, 8. spoedig, 12. boom, 13 dikke boterham, 14. zijtak Elbe, 16. een halve ton verlaagde g, 17. vogel. Oplossing morgenavond. Oplossing No 512. Horizontaal: 1. lamprei, 8. reëel, 10. et, 12. ere, 13. Ie, 14. Rai, 16. rin, 17 mandoline, 18. ark, 19. big, 20. at, 21. Ria, 23. Ee. 24. beeld, 26. tel'-ens. Verticaal: 2. ar, 3. mee, 4 perio diek, 5. ree, 6 el, 7. vermaak, 9. ge negen, 11. taart, 13. linie, 15 ir.k, 16. rib, 21. rel, 22. ale, 24. Be, 25. dn. Blijkens een heden verschenen be richt is een aanvrage gedaan tot op neming in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhan del van de gewone aandelen van Wijk en Heringa N. V. te Leiden, en tot verwisseling van gewone aan delen Leidscht Textielfabrieken gebsr. Van Wijk en Co. N. V., Lei den, in gewone aandelen van Wijk en Heringa N. V. Houders van gewone aandelen de Leidsche Textielfabrieken gebrs. van Wijk en Co kunnen hun aan delen ter omwisseling aanbieden met ingang van 23 september (bij de Am- sterdamsche Bank en de Twentsche Bank) in een gelijk nominaal be drag aan gewone aandelen van Wijk Heringa N. V., delende in resultaten van het boekjaar 1959 en volgende jaren. Indien binnen drie weken de aandelen ter verwisseling worden aangeboden, kan worden aangenomen, dat terzake van deze verwisseling geen >pbrengst van roe rend kapitaal volgens het besluit op de inkomstenbelasting is genoten. Vindt verwisseling na genoemde periode plaats en zou de beurs waarde van de aandelen Leidsche Textielfabrieken gebrs. Van Wijk en Co inmiddels boven de nominale waarde zijn gestegen, dan moet er mee rekening worden gehouden, dat het verschil tussen beurswaarde en nominale waarde als opbrengst van roerend kapitaal aan inkomsten belasting kan worden onderworpen. 1958 Was voor de wolindustrie in het algemeen een moeilijk jaar, al dus het bericht. Blijkens de voor lopige balans per 27 juni 1959 be draagt de winst van Van Wijk en Heringa vóór afschrijvingen er re serveringen ƒ312.503. De produktie- kapaciteit van de garenfabriek en Leidse Universiteit Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer L. J. H. van Spengler te Dordrecht; voor het doet. examen Scheikunde de heren P. Luijk te Den Haag en O. Gebhard te Voorburg: voor het doet. examen Wiskunde de heer Th Lambert te Leiden; voor het cand. examen A Wis- en Natuurkun de mej. M. Godijn te Leiden; voor het cand examen A' Wis- en Na tuurkunde de heren S. H. Goedemond te Den Haag, P. Das te Leiden en B. van Eijnsbergen te Den Haag; voor het cand. examen F Wis- en Natuur kunde de heer Ph. A. Vermaas te Leiden; voor het cand. examen F' Wis- en Natuurkunde de heer B. J. van Goor te Rotterdam. van de dekenfabriek is dit jaar tot nu toe goed bezet geweest. Dl garen- fabriek heeft een zeer grote order portefeuille, zowel in binnenland voor export. De ontvangst, die de dekencollcctie dit jaar wederom ge had heeft bij de afnemers, is ver heugend en uit zich in een regel matig binnenkomen van orders, waardoor een gunstige bezetting voor de komende tijd verwacht mag worden. Hoewel het uiteraard on mogelijk is reeds thans voorspellin gen te doen in een bedrijf waar de prijsrisico's een grote rol spelen en waar de afzet zich vooral concen treert in het tweede halfjaar, meent de directie toch de verwachting te mogen uitspreken, dat de resulta ten, behoudens onvoorziene tegen slagen, dit jaar positief zullen zijn. Leidse Agenda WOENSDAG 23 SEPTEMBER Jongeren kontakt: gespreksgroe pen. Groep E (Wim van der Meel): Gasstraat 7, 8 uur nam.; Groep G (Kees de Wit) Rhijngeesterstraat 31. Oeestgeest, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Vriendenkring v. h. Allerh. Sa crament Ledenvergadering, St. An- toniusclubhuis, kwart voor acht nam. VRIJDAG. 25 SEPTEMBER KVP-Leiden. Ledenvergadering, St.-Antoniusclubhuis. 8 uur nam. DEV. Dahlia-avond, Clubhuis speeltuinver. „Ooslerkwartier", Bor- neostraat, 8 u. nam. ZATERDAG, 26 SEPTEMBER „St.-Joris", Viering 50-jarig be staan. Feestavond in De Burcht, 7.45 nam. Jongerencontact-Leiden. Opening van het seizoen. Avondmis St.-Lode- wijkskerk (7 u. nam.), Cabaret „de Kleine Vier", Foyer Stadsgehoorzaal, half negen. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expo sitie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uur; 's zondags van 15 uur) t.e.m- 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Lakenhal: Groepstentoonstelling Nederlandse Kring van tekenaars (tot 5 oktober). APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Herdingh Blan ken Hoge woerd 171, tel. 2Ó502. Onder voorzitterschap van burge meester Von Fisenne kwam de raad van Warmond in openbare vergade ring bijeen. Afwezig de heer A. Sche pers. Na voorlezing van een aantal ingekomen stukken, die geen stof tot discussie gaven, deelde de voor zitter mede, dat van Gedeputeerde Staten bericht was ontvangen, dat de besluiten tot verbetering van de Herenweg, Melsmandaro en Postdam waren goedgekeurd. In verband hier mede stelde de heer Willemsen de vraag, of het bestek op deze verbe teringen betrekking hebbende, klaar was. Volgens de voorzitter was dit nog niet het geval. Dit werd door de heer Willemsen betreurd omdat het thanr weer een tijd zal duren, eer tot uitvoering de- zqr werken kan worden overgegaan hetgeen, gezien het komende win terseizoen, wellicht stagnatie met zich mede zal brengen. De voorzitter zegde toe een en ander onder de aandacht van de gemeente-architect te zullen brengen. Aan de orde kwam hierna het rap port van de gemeente-architect be treffende het reinigen der riolen De heer Van Vliet wees er op dat des tijds door hem een deskundig rap port was gevraagd met betrekking tot het riool-vraagstuk in de meente Warmond, dus een rapport van een terzake bij uitstek deskun dige. Thans is door de gemeente-ar chitect een rapport uitgebracht maar de inhoud hiervan heeft spr. niet bevredigd, omdat hierin geen af doende oplossing wordt gegeven. Het slechte werken van de riolering werd destijds geweten aan het natte weer maar nu wij een bij uitstek droge zomer hebben gehad, werkt de riolering nog geheel onvoldoende Daarom drong hij er met klem op aan, alsnog terzake een deskundige in te schakelen. Prestige -kwestie. De voorzitter wees er op, dat thans ten opzichte van de gemeente-archi tect een prestige geval in het geding komt. B. en W. hebben het rapport van de gemeente-architect aanvaard en zouden gaarne zien dat hieraan ook uitvoering wordt gegeven. Wethouder Dekker is het met de zienswijze van de voorzitter eens en ziet dit geval eveneens als een pres- tige-kwestie voor de gemeente-ar chitect. Wethouder Vergeer, als minder heid van het college, zegt dat het van het grootste belang is, dat in deze materie een afdoende verbete ring komt want zoals de toestand nu is kan hij niet langer gehandhaafd blijven. Men moet deze prestige-kwestie niet te scherp stellen, want wat be doeld wordt is het algemeen belang na te streven en hieraan mogen ge voelskwesties geen afbreuk doen. Hij acht ter oplossing van deze kwes tie een deskundig advies zeer nodig. De heren Heijl en Bladel waren van mening, dat de deskundigen tot dezelfde conclusie zullen komen al: de gemeente-architect en zien daar om het nut van een „deskundig" ad vies niet in. De heren v. d. Kroft, Willemsen en Weijers zijn 't eens met de ziens wijze van de heer Van Vliet en ook zij achten eon deskundig onderzoek noodzakelijk. Nadat deze aangele genheid nog eens van alle kanten is bezien wordt met 7 tegen 3 stem men besloten, een deskundige op dracht te geven een rapport uit te brengen. Tegen stemden de heren Dekker, Heijl en Bladel. De raad nam met teleurstelling kennis van de mededeling van de PTT, dat zij niet voornemens is over te gaan tot plaatsing van een open bare telefooncel, omdat de raad van mening is dat hieraan in Warmond wel degelijk een grote behoefte be staat. Geen recreatie in de polder. Aan de orde kwam hierna het rap port van de commissie voor de uit breidingsplannen en de woningbouw betreffende het verzoek van de hr H. Duffhues te Rijpwetering betref fende de inrichting van een terrein in de Hellegatspolder voor recreatie doeleinden. In hun prae-advies de len B. en W. mede. dat zij zich met dit rapport kunnen verenigen en dat derhalve geen medewerking kan worden verleend tot realisering van dit plan. De heer Willemsen zegt het te be treuren, dat aan dit particulier ini tiatief geen uitvoering gegeven kan worden. Hij kan de aange haalde motieven, die tot afwijzing van dit pier hebben geleid, niet onderschrii ven. Hy zou gaarne zien. dat aan betrokkene bericht werd gezonden dat een nieuw uitbreidingsplan in voorbereiding is. Wanneer tot uit voering van dit plan zal worden overgegaan zal er voor betrokkene wellicht gelegenheid zijn aan zijn voorgenomen plan uitvoering te ge ven. De voorzitter zegt geen enkel be zwaar te hebben, dit aan belang hebbende mede te delen. De woningvoorziening. De heer v. d. Kroft zegt dat het antwoord van B. en W. op een door hem in de vorige vergaderin^ stelde vraag om nogmaals in studie te nemen de plaatsing op de lijst van woningbehoevenden van ongehuwde ingezetenen die niet in deze gemeen te werkzaam zijn, in het geheel niet heeft bevredigd. Hij blijft bij zijn toen gegeven zienswijze en kan de zaak niet anders zien. Zijn zienswijze wordt gesteund door de heer Weijers. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel tot overname van de grond voor ver breding van het trottoir aan de He renweg, nadat de heer Van Vliet er nog op had aangedrongen de scherpe hoeken van het trottoir daar plaatse weg te nemen. Goedgekeurd werd het voorstel tot het verlenen van premie voor woningverbetering. De heer Weijers wees er nog op, dat zo weinig van deze regeling gebruik wordt gemaakt en vroeg of de meente in deze stimulerend kan werken. De voorzitter zeidc dat de gemeente op deze zaken geen vloed kan uitoefenen daar alles aan bepaalde normen gebonden is. Aan de orde kwam hierna het voorstel tot het verlenen van een bij drage in de aansluitkosten van het pand Oosteinde 16 op het electrici- teitsnet. De heer Willemsen wees erop, dat in het verleden in derge lijke gevallen een bijdrage in de be treffende kosten werd verleend van tot een maximum van 300.- Thans wordt een bijdrage verleend van 900.—. Hij kan zich de gedachtengang van B. en W. die tot deze hogere bij drage hebben geleid wel indenken en heeft als zodanig hiertegen dan ook geen bezwaar. Hij wil echter uit drukkelijk vastgesteld zien dat dit maximum-bedrag van 900.— ook in de toekomst voor andere gevallen zal gelden. De voorzitter zegt dat er nimmer een raadsbesluit is genomen, het welk het percentage van 20% en ma ximum 300.heeft vastgesteld doch dat dit door de electriciteits- commlssie steeds als richtlijn is ge nomen. Met de gewijzigde economische omstandigheden is door de commissie ook de bijdrage gewijzigd. Hij heeft er niet het minste bezwaar tegen, „DE NATUURVRIEND" ZAG BOEIENDE DIA'S Zoals men kon verwachten was de vergaderzaal aan de Steenschuur gisteravond goed bezet, toen de heer A. van den Nieuwenhuizen een van zijn vele vermaarde lezingen kwam houden. Nadat voorzitter C. Borg- hart de maandelijkse vergadering geopend had, werden de normale agendapunten vlot gepasseerd en kon, na ballotage van enkele nieuwe leden, het woord gegeven worden aan de heer v. d. Nieuwenhuizen met zyn lezing „Klank en Kleur". Dat bovengenoemde titel niet be stond uit loze woorden bleek reeds nadat de eerste dia's werden ver toond. De kleurenweergave was uit gesproken goed natuurgetrouw en de zeer grote scherpte van de afbeel dingen maakten het beschouwen van vissen in hun gedragingen mis schien overdreven tot een groot genoegen Het geraffineerde gebruik van een juiste begeleidingsmuziek maakte het geheel bijzonder harmo nieus. De heer v. d. Nieuwenhuizen heeft niet voor niets een zodanige reputatie, dat hij ook buiten onze landsgrenzen grote bekendheid ge niet. De gedragsweergave van de di verse Pterolebias-soorten was een prachtige ouverture. Deze in Brazi lië voorkomende, zeer interessante soort, is nog niet bepaald een alle- mansvis te noemen. De dia's, welke o.a. de Sluierrivulus toonden, gaven de liefhebbers een indruk, welk een bron van genot deze vissen kunnen zijn. Van de beter bekende, van Ceylon afkomstige soort, Barbus titteya liet spreker enige hoogtepun ten in de paring zien. Buitengewoon belangwekkend was het vervolgens, te zien hoe het paringsverloop zich afspeelde bij de Spatzalm. Uniek is de wijze te noemen waarop het bij zondere gedrag van de vissen de eieren worden namelijk boven water afgezet in dia's is vastgelegd. Het begin der paring tot het eind, wan neer de vissen gelijktijdig door de waterspiegel omhoogschieten en vervolgens aan een groot blad deze paring voltooien, is een bijzonder schouwspel. Groot was ook de be wondering voor v d. Nieuwenhuizen die deze opname heeft gemaakt Na de pauze kwamen de diverse in Midden-Afrika levende Notho- branchius-soorten aan bod. Duide lijk werd, hoe de diverse soorten van deze prachtige, maar nog zeer weinig gehouden vissen, onderling tot pa ring overgingen. De aanwezigen v/erden erop geattendeerd dat het bezitten van dergelijke vissen niet bepaald een eenvoudige zaak is. In een „gezelsohapsbak" komen ze vol strekt niet tot hun recht, ze zullen beslist ondergebracht dienen te wor den in een speciaal-aquarium met donkere humusbodem en over turf gefilterd water. Tenslotte werd een gevecht vertoond tussen twee man nen van de soort Guentheri. Prach tig waren daarbij de kleuren te zien van de vissen die met wijd uitge spreide vinnen elkander belaagden. Na een dankwoord van de voor zitter, die zeide te hopen dat de heer v. d. Nieuwenhuizen na niet al te lange tijd weer een nieuwe lezing voor de Natuurvriend zal houden. N00RDWIJKERH0UT B. J. J. van Dinther 25 jaar psychiater 1 Oktober a.s. zal het 25 jaar gele den zijn, dat de heer B. J. J. van Din ther werd aangesteld als psychiater aan de psychiatrische inrichting „St. Bavo" te Noordwijkerhout. Die dag is echter de feestdag van St. Bavo" en voor de stichting, wel ke onder de bijzondere bescherming van die heilige is gesteld, is dat na tuurlijk een zeer bijzondere feestdag. Daarom zal het zilveren jubileum van dokter Van Dinther reeds op dinsdag 29 september a.s. feestelijk worden gevierd. Op die dag zal de jubilaris 's middags van 4 tot 5 uur recipiëren in de St Bavostichting. Dokter B. J. J. van Dinther, die op 22 september 1904 te Oss werd gebo ren. maakte zijn gymnasiale studie op het Canisius-College te Nijmegen en behaalde op 23 mei 1934 zijn arts- diploma aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam Op 1 oktober 1934 volgde zijn aanstelling als psy chiater aan de psychiatrische inrich ting „St. Bavo". De jubilaris bekleedt nog verschei dene nevenfuncties. Zo volgde hij op 1 maart 946 Hr. C. Manse op als psy chiater aan het r.k. Observatiehuis voor meisjes te Bloemendaal. Op juli 1948 aanvaardde dokter Van Dinther de functie van psychiater bij de r.k. stichting „Maria Immaculata" deze nieuwe normen ook in de toe-1 voor de nazorg van geestelijk minder komst te doen gelden. De heer Weijers zegt niet tegen dit voorstel te zijn doch ziet hierin wel een on rechtvaardigheid ten opzichte „van een vroegere aanvrager, de heer Van Schie. De voorzitter licht deze zaak toe, waaruit bleek dat de heer Van Schie destijds op zeer coulante wijze is geholpen. olwaardigen. Vanaf 1 januari 1952 treedt de jubilaris op als docent voor de opleiding van de B-cursus R.K. Kinderbescherming met als leervak Psychopathologie. Tenslotte bekleedt hij sedert 1 januari 1954 de functie van toezichthoudend psychiater bij de R.K. Reclasseringsvereniging te Rotterdam.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2