S)e £aiclóe(Soti4ci/tit Chroesjisjef at „hot dogs" in lowa Eisenhower houdt vast aan Berlijn Burgemeester C. J. van der Hoeven gaat Voorschoten verlaten Over Peking wordt niet gesproken LANGEZAAL'S Haarden-show WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. Liever wedijver in graan- productie dan in H-bommen Eisenhower zal vriendelijk ontvangen worden Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie is dinsdagochtend per vliegtuig uit San Francisco naar Des Moines in de staat lowa vertrokken. In San Francisco is de Russische leider de hartelijkste ontvangst tot dusver op zijn reis door de V. S. ten deel gevallen. Hij heeft San Francisco de beste van alle steden genoemd, die hij tot nog toe in de V. S. heeft gezien. Onge veer 500 mensen onder wie de burgemeester van de stad, hebben Chroesjt sjef uitgeleide gedaan. Toen Chroesjtsjefs vliegtuig in het begin van de middag in Des Moines aankwam, stond een groep van duizend belangstellenden op het vliegveld. Gouverneur Loveless van lowa verwelkomde de Russische staatsman. Chroesjtsjef de V. S. voor, te wed ijveren in de produktie van graan en vlees in plaats van waterstof- MEN KLAPTE De paar duizend wachtenden voor het hotel van Chroesjtsjef klapten bij aankomst van de Russische lei der. Terwijl Chroesjtsjef in de ont vangstzaal van het hotel al vragen beantwoordde, klonk buiten nog en kele minuten lang het applaus voor zijn echtgenote Nina, die met haar ruiker rode rozen naar de menigte wuifde. De Russische premier bezocht later een vleesconservenfabriek waar hij voor het eerst een „hot dog" nut tigde, die tevoren door agenten van de veiligheidsdienst op radio-activi teit was onderzocht. 's Avonds aan een door het stads bestuur aangeboden dine*, stelde De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, heeft dins dag tegenover correspondenten bij de V.N. te kennen gegeven, dat pre sident Eisenhower bij zijn verdere besprekingen met Chroesjtsjef het garanderen van de westelijke rech ten in Berlijn als voorwaarde voor een topconferentie zal stellen. Herter zei, geen bezwaar te heb ben tegen het plan van de Russen om een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, mits daarbij geen afbreuk werd gedaan aan de rechten van het Westen ten aanzien van West-Berlijn. Wat dit laatste betreft hing echter nog steeds de dreiging van de zijde van Chroesj tsjef boven dit stadsdeel. Overigens was z.i. de crisis in de kwestie-Ber- lijn niet zo „actief" meer als zij ge weest is. Herter zei verder, dat Chroesj tsjefs ontwapeningsvoorstellen wel iswaar propaganda waren, maar toch zeer grote aandacht en zeer nauwgezette bestudering vereisen, omdat de verklaring van de premier in de V.N. een poging van de mens heid vertegenwoordigt om een op lossing te vinden voor één der voor naamste problemen der wereld, ook al moet men de verklaring in haar details sceptisch bezien. „De kwes tie van de controle schijnt overeen stemming zeer, zeer moeilijk te ma ken", aldus de minister. Een fout in de levensbeschrij ving van Leon Blum, de in 1950 overleden Franse socialistische leider, heeft de uitgeverij Larousse genoopt, 150.000 nieuwe encyclopedieën uit de bibliotheken terug te nemen en te corrigeren, hetgeen de firma op een verlies van enkele tientallen miljoen frank komt te staan. In de terugge nomen encyclopedieën staat, dat Leon Blum eigenlijk Karfunkelstein heette; deze naam blijkt evenwel verzonnen te zijn. bommen. Hij was zeer opgewekt maar scheen vermoeid te zijn. Hij las de eerste alinea's van zijn toe spraak zelf voor en vroeg toen zijn tolk de overigens korte toespraak in het Engels voort te zetten. Chroesjt sjef klapte geestdriftig toen een spre ker de uitnodiging om op landbouw gebied te wedijveren aannam. De Russische premier sprak zich opnieuw uit voor versterking van de vrede en ^.oede betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de V. S., waar onder uitbreiding van de handel en uitwisseling van landbouwkundige gegevens. Hij ve-zekerde, dat het Russische volk president Eisenhower „op de meest vriendschappelijke wijze" zal ontvangen. Bij zijn vertrek keerde hij plotseling terug om nog enige aanwezigen c e hand te drukken en mevrouw Chroesjtsjef sprak voor de microfoon enkele woorden van dank in het Engels. Benoemd lot burgemeester van Ridderkerk a.s. benoemd tot burgemeester van Ridderkerk de heer C. J. van der Hoeven, thans burgemeester van Voorschoten. De burgemeester van Ridderkerk, de heer A. M. Nicuwenhuisen gaat met pensioen. Direct na het onvangen van dit bericht hebben wij een onderhoud aangevraagd met de burgemeester, een onderhoud, dat vijftien minuten daarna plaats vond in de burge meesterskamer op de hoek van de Schoolstraat en de Leidseweg. Het is de kamer waarin de burgemeester een deel van zijn veertien jaar Voor- schotense praktijk heeft doorge bracht. Men ziet er een schilderij van de paardenmarkt, een overvolle markt herinnerend aan tijden, toen dit agrarische aspect van deze ge meente nabij Leiden nog zeer be langrijk was. Andere tijden zijn ge komen: men ervaart het aan de nieuwbouw rond deze drukke ver keersweg, men ervaart het ook aan de dynamiek, waarmee de vier en vijftigjarige burgemeester ons een schildering geeft van het Voorscho ten van vandaag. Natuurlijk valt het afscheid ,mij moeilijk, zegt ons de burgemeester, dat is te begrijpen als men in aan merking neemt, dat ik hier veertien jaar met plezier gewerkt heb. Voor schoten is een zeer prettige gemeente, de samenwerking met de gemeente naren was prima, met de raad en in het college hebben wij altijd een drachtig aan dezelfde zaak gewerkt: de groei en bloei van Voorschoten. Dit schept een sfeer, die door een verschil van mening, een stevig debat, niet vertroebeld wordt. In veertien jaar is Voorschoten uitge groeid van een gemeente met 8000 tot een met 14.000 inwoners. Het is prettig werken in een groeiende ge meenschap. Maar eveneens natuurlijk, aldus de burgemeester, verheug ik mij in mijn benoeming te Ridderkerk. Het be tekent een promotie. Ridderkerk heeft het duboele getal inwoners van Voorschoten: 28.000. Het ligt onder invloedsfeer en de dynamiek van Rotterdam. Het is een snelgroeiende stad. Natuurlijk vind ik deze benoe ming prettig. Ridderkerk is totaal anders dan Voorschoten. Er zijn grote industrieën, maar er is ook een sterke agrarische bevolking. Voorschoten daarentegen, hoewel in het bezit van enige industrieën en wat land- en tuinbouwgebied, is in hoofdzaak een forensen-gemeente. De burgemeester is van mening, dat het ook de toekomstige taak van Voorschoten in de randstad Holland, of, zo u het beperkter wil, in de agglomeratie LeidenDen Haag, is forensen-gemeente te blijven. Overspill van Den Haag en Lei den zal zonder twijfel zich voor een zeer ruim deel in Voorschoten ve. - tigen. De uitbreidingsgebieden Adegeest, Vlietwijk, Bijdorp en Voorschoten zuid zullen ,-traks voor het meren deel bewoond worden door forensen. Terwijl dit gesprek gevoerd wordt onderbreekt ons de telefoon vele keren. Het niuws is rondgegaan en de felicitaties bij deze benoeming, j blijken van medeleven met deze j promotie stromen binnen. Premier Chroesjtsjef bewondert het uitzicht vanaf een schip van de I levenscirkel van Burgemeester Amerikaanse kustwacht, waarmee hij door de baai van San Francisco voer.1 Van der Hoeven blijkt ons eens te 1 OktOB6R 1959 Dit berichtje vonden we eergisteren op de deur van een onzer agenten, die hiermede kennelijk vragen over niet-be- zorging op maandag wilde voorkomen. Gelukkig was dit bericht te voorbarig, want we zijn maan dag wèl verschenen en daar zijn al onze medewerkers blij om, want het is onze taak u van het dagelijks nieuws te voorzien. Dat dit dikwijls erg moeilijk is en zo zijn eigen problemen meebrengt is een andere zaak, waarmee we u als lezer niet behoeven te vermoeien. Wij vertelden u in ons artikeltje op 16 september al dat wij deze nieuwsverzorging op 1 oktober a.s. 50 jaar lang verricht hebben en we willen er aan toevoegen dat dit meestal met veel genoegen is gebeurd, want in zo'n tijd groeit er een band tussen de lezer en zijn blad. We zouden die band graag uitbreiden en onze lezerskring vergroten. Als ook u hiervoor iets voelt, dan kunt u daar zelf aan meewerken door ons uit uw familie- en kennissen kring namen door te geven van personen die onze krant niet lezen, doch die wel katholiek zijn en De Leidsè Courant dus eigenlijk behoorden te lezen. Eén briefkaartje met naam en adres van de candidaat aan onze afdeling abonnementen en wij zorgen voor proef nummers. Tussen twee haakjes, dat zou een pracht geschenk kunnen worden voor ons gouden jubileum, waarover we binnenkort op deze plaats meer zullen vertellen. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren met 44 tegen 29 stemmen, bij 9 onthoudin gen, besloten de aanbeveling van haar agendacommissie te aanvaarden om het vraagstuk der Chinese verte genwoordiging niet aan de orde te stellen. De Assemblée heeft hiermede du6 opnieuw bepaald slechts de Chinese nationalistische republiek als verte genwoordigster van China te erken nen. Tot de 44 voorstemmers behoorde ook Nederland. Ontwapening. De Algemene Vergadering heeft dinsdag ook een begin gemaakt met de bespreking van een maandag jl. door India, Marokko en Liberia inge diende ontwerpresolutie, waarin wordt voorgesteld de Assemblée af zonderlijk te doen beraadslagen over twee onderwerpen, die door de agen dacommissie zijn ondergebracht on der het algemene punt „Ontwape ning". Het betreft hier de proeven met kernwapens, die Frankrijk in de Sa hara wil houden en het Indische voorstel tot opschorting van alle proefnemingen met dergelijke wa pens De Assemblée besloot alle agenda punten over ontwapening afzonderlijK aan de orde te stellen, dus ook de Franse kernproeven en het Indische voorstel. GROTE BRAND IN COVENTRY. De grote Britse autofabriek van Rootes in Coventry, waar naast vele vrachtauto's de HilLman, Ilumber en Sunbeam Talbot-wagens vandaan komen, is dinsdagavond voor een deel afgebrand. Pas na drie uren ge lukte het aan de uit Coventry en vele omliggende plaatsen aangerukte brandweren de vlammenzee, die juist de machinehal zou aantasten, meester te worden. Tot in verre omtrek was de brand aan de nachtelijke hemel te zien. De oorzaak is onbekend. Volgens de Finse toeristen- vereniging hebben dit jaar meer dan driehonderdduizend buitenlanders Finland bezocht tegen 265.000 vorig jaar. De toeristen kwamen vooral uit Scandinavische landen. Denkt U om morgenmiddag en morgenavond in de bovenzaal van De Harmonie, Breestraat 16?? U KOMT TOCH? Dit nummer bestaat uit 10 pagina's meer, dat we hier met een „geboren burgervader" te doen hebben. Dat blijkt uit zijn takt en welwillendheid, maar ook uit zijn levensloop. Hij werd geboren te Molenaarsgraaf in de Alblasserwaard op 7 september 1905 als zoon van de burgemeester- secretaris van de gemeente Mole naarsgraaf, Brandwijk en Wijngaar den. Hij doorliep de HBS in Dor drecht en werd in 1921 volontair aan de gemeentesecretarie te Papen- drecht. Zijn loopbaan ligt geheel op het terrein der gemeente-admini stratie. Hij was daarna een halfjaar volontair te 's Gravendeel en werd in 1926 benoemd tot ambtenaar op de secretarie van de gemeente, waar zijn vader burgemeester was. In 1933 volgde hij zijn vader op, niet als burgemeester, maar als secretaris van Molenaarsgraaf en in augustus 1935 volgde zijn benoeming tot bur gemeester van De Lier. Dit bleef hij tot december 1945, met de gebrui kelijke twee jaar onderbreking in de bezettingstijd, waarna zijn benoeming te Voorschoten volgde. Burgemeester Van der Hoeven keert terug naar de streek, waar hij is geboren, want Ridderkerk ligt niet ver van Molenaarsgraaf, in de Al blasserwaard. Ook dat maakt voor hem de benoeming aantrekkelijk, maar hij verklaart, dat het hem niettemin moeilijk zal vallen afscheid van zijn Voorschoten te nemen. Wan neer dit afscheid officieel zal plaats vinden is nog niet bekend. Dit afscheid betekent, dat burge meester v. d. Hoeven ook zijn functie als hoofdingeland van het Hoog heemraadschap van Rijnland neer legt, evenals die van voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis. Hij blijft echter hoofdbestuurslid van de V.E.E.N., de vereniging tot exploitatie van Electronische Be drijven in Nederland en bestuurslid namens de provincie in het Borg stellingsfonds in Zuid-Holland. Volgens de jaarcijfers van de controledienst verliezen de Zwitserse gletsjers aan omvang. Van de 89 ge controleerde gletsjers waren er 83 kleiner geworden en slechts 6 aan gegroeid. In 58 jaar tijds is in totaal 275 vierkante km. aan gletsjeropper- vlakte verdwenen. Zij verstond Chinees De politie van New York vermoedt dat haar kennis van het Chinees de 23-jarige Lynn Kauffman, de aan boord van 't Nederlandse schip de „Utrecht" vermoorde Amerikaanse, het leven heeft gekost. Officieren van de „Utrecht" heb ben haar vaak zien praten met Chi nese bemanningsleden. Mogelijk heeft ze daarbij iets opgevangen over een opiumsmokkel, dat gevaarlijk voor de Chinezen had kunnen worden. Lynn Kauffman is 23 jaar oud ge worden. Ze was een knappe jonge vrouw. Drie jaar geleden was zij na een huwelijk van twee jaar gesche» den van een Amerikaanse advocaat. Ze had geen kinderen. Bulgarije heeft een postzegel uitgegeven ter herdenking van de besprekingen tussen president Eisen hower en premier Chroesjtsjef. Op de postzegel zijn afgebeeld het Kremlin, het vrijheidsbeeld te New York en de Toe-114, waarmee Chroesjtsjef naar de V. S. is gevlo gen. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 1.15 uur). KANS OP MIST. Op de meeste plaatsen droog were met zonnige perioden. In e de nacht en ochtend plaatselijk I mist. Weinig verandering in temperatuur. 'Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtin gen. 23 Sept.: zon op 06.26: onder 18.39; maan op 22.01; onder 12.54. Hoogwaterstanden 23 Sept.: v.m. 6.56; nam. 7.12. Het weer in Europa Rustig weer Het KNMI deelt mede: Het front, dat in Nederland enkele mm. regen heeft gebracht, kwam boven België tot stilstand en nam daarbij in be tekenis af. Dit hing samen met een rug van hoge luchtdruk, die via En geland naderbij kwam. Op de oceaan bevinden zich een aantal lagedrukgebieden. Eén van deze ligt voor de kust van Noorwe gen en vult op. Een ander is van de zuidpunt van Groenland naar IJs land getrokken. Een derde storing tenslotte bewoog in noordoostelijke richting over het centrale deel van de Oceaan en nam vanochtend een positie in, die op ongeveer 700 km. ten Westen van Ierland was gelegen. Deze storing wordt morgen nabij Schotland verwacht. Vermoedelijk zal de invloed ervan op het weer in Nederland niet groot zijn en blijft het door de nabijheid van de ge noemde rug van hoge luchtdruk rus tig weer. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK licht bew. half bew. onbew. half bew. zwaar bew. half bew. onbew. geh. bew. mist zwaar bew. mist onbew. licht bew. onbew. mist regen half bew. mist mist geh. bew. zwaar bew. BELGRADO niet ontvangen ATHENE onbew. ROME mist AJACCIO onbew. MADRID regenbui MALLORCA niet ontvangen LISSABON zwaar bew. 13 C. 15 15 17 17 20 19 17 22 25 28 26 24 19 19 25 25 25 24 26 27 22 30 Korreltje Dankbaarheid een bloemke dat in weinig hoven groeit. Guido Gezelle.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1