Hoogleraren plantten eerste bol op Floriade-terrein .Plaiero" eindelijk bij zijn prinses Prinses Beatrix beëindigde tocht door Amerika Noodtoestand nijverheidsscholen Auto in brand Nieuw postkantoor in Rotterdam feestelijk in gebruik in genomen Typogralenstaking werd beëindigd DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 DE LETDSE COURANT PAGTNA 7 Gistermorgen zijn op het terrein van de Forida te Rotterdam de eer ste van de ruim anderhalf miljoen bollen ingeplant, die volgend jaar op deze grote internationale tuinbouw tentoonstelling voor een schitterende kleurenshow zullen zorgen. Prof. dr. E. van Slogteren. de afgetreden directeur van het Laboratorium voor Blombollenonderzoek te Lisse, plant te de eerste narcissebol. Zijn opvol ger te Lisse, prof. dr. J. P. H. v. d. Want, maakte onder het goedkeurend oog van de vaklieden, die deze plant- campagne uitvoeren, een begin met de aanleg van een tulpenborder. De arbeid van de hoogleraren werd o.m. gadegeslagen door de algemeen voorzitter van de Florida, dr. A. J. Verhage te 's-Gravenlhage, en ver scheidene leden van het tentoonstel- lingsbestuur. Deze gebeurtenis mar keert immers het begin van een be langrijke fase in de voorbereidingen van de expositie, die volgend jaar 25 maart zal openen. De vaardigheid, waarmee beide beoefenaren van de wetenschap dit handwerk verrichten, kon bovendien gelden als symbool voor de wijize waarop in het bloem bollenvak wetenschap en praktijk hand in hand gaan. Dat werd ook op gemerkt door dr. Verhage, die aan 't begin van de bijeenkomst een korte toespraak hield, waarin hij de be langrijke rol, die de bloembol in onze export inneemt, schetste. De Floriade wordt gehouden in het jaar dat de oudste tuinbouworgani satie in Nederland, de Koninklijke Algemene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, 'haar 100-jarig bestaan viert- Bovendien is het dan circa 400 jaar geleden dat de eerste bloembol len in West-Europa kwamen. Uit een klein «begin is het bloembollenbedrijf gegroeid en opgebouwd tot een tak van tuinbouw, die ons land over de gehele wereld vermaard maakt Bollencultuur en wetenschap. Prof, Van Slogteren merkte nadien op, dat het feit, dat aan de beoefena ren van het wetenschappelijk onder zoek werd gevraagd deze eerste «bol len te planten, door dezen ten zeerste werd gewaardeerd. Werd 'het weten schappelijk onderzoek veertig jaar geleden slechts schoorvoetend aan vaard, thans is dat geheel anders. De taak van de „plantendokter" was des- tijds niet gemakkelijk! Moest hij aan de ene kant het buitenland overtui gen, dat onze bloembollen aan de hoogste redelijk te stellen eisen vol doen, aan de andere kant moest «hij de kwekers en exporteurs leren, dat de vrees in het buitenland voor de in voer van plantenziekten daar niet uitsluitend werd gehanteerd als een verkapte protectie. Prof. Van der Want zag het als zijn bijzondere taak het wetenschap pelijk onderzoek ten behoeve van en in nauwe samenwerking met onze bloembollencultuur verder te stimu leren en te bevorderen. De directeur \an het Laboratorium te Lisse vond het een groot voorrecht de eerste tul- pebol te mogen plaatsen. Als de tal loze bezoekers van de Floriade vol gend jaar zullen genieten van de pracht der bloeiende bollen, dan is dat mede te danken aan de research, die dag in dag uit wordt verricht. Het bijna 4 jaar oude meisje J. A. v. d. Hengst is verdronken in het wa ter van de Schutsluis bij de Adelaar- weg in Amsterdam-Noord, waar de tot woonboot omgebouwle tjalk „Goede verwachting" van haar ouders lag. Het meisje werd sinds zondagmiddag vermist. Gisteroch tend is het lijkje opgehaald in de omgeving van het schip. Dit enige kind van de familie V. d. Hengst is volgens de politie vermoedelijk van het schip in het water gevallen. Van Nelle bestellen (Adv.) Van Nelle bestellen (Adv.) MEISJE VERONGELUKT De tien-jarige Annie Wolters werd gistermiddag op de Annendaleneg w Echt op slag gedood, toen zij op de fiets met een jonger broertje ach terop bij het inhalen van een lang zaam rijdende wagen slingerend on der een haar tegemoet komende vrachtwagen terecht kwam. Het meisje viel naar links en kwam on der het achterwiel van de vracht wagen. Haar broertje viel naar rechts en kwam met de schrik vrij. Het slachtoffertje komt uit een mijnwerkersgezin van dertien per sonen. Altijd welkom in New York Van Nelle bestellen (Adv.) De prinses heeft maandag haar ze vendaagse reis door de Verenigde I Staten, die zijzelf beschreef als „een prachtige en prettige tocht", beëin- I digd en is per DC-7C van de KLM naar Nederland teruggevlogen. He denochtend om vijf over half tien kwam zij op Schiphol aan. Voor het vertrek bracht de prin ses ongeveer een uur op het New Yorkse vliegveld Idlewild door met afscheid nemen van enkele van haar gastheren. De prinses was per vliegtuig uit Albany op Idlewild aangekomen. New Yorks wethouder van handel en openbare gebeurtenissen R. Patter son Jr., vertegenwoordigde het New Yorkse stadsbestuur bij de afscheids- plechtigheid en bood haar een gou den hangertje met inscriptie en een boek „the Face of New York", in leren band aan. Burgemeester Wag ner had hierin een opdracht geschre ven: „Dit boek is ter herinnering aan uw bezoek aan New York en te vens een blijk van de hoogachting en bewondering, die alle New Yor kers u en het Nederlandse volk toe dragen. Moge het uwe koninklijke I hoogheid door de jaren heen er aan j herinneren dat u steeds welkom bent in New York". Maandagmorgen zijn op het terrein van de „Floriade" te Rotterdam^ de eerste van de ruim anderhalf miljoen bollen ingeplant, die volgend jaar op deze internationale tuinbouwtentoonstelling voor een kleurenshow zul- zullen zorgen. Prof. v. d. Want plantte de eerste tulpenbol, terwijl zijn col lega, prof. Van Slogteren met kennersblik toekeek. Onmiddellijk daarna toog een ploeg bollentelers aan het werk met het verder planten van de V/s millioen bollen op de Floriade. B. A. K. Enge bertink Te Utrecht is de bond voor R.K. Nijverheidsonderwijs, de vereniging van besturen van de Katholieke Nij verheidsscholen in Nederland bijeen geweest. In zijn openingsrede sprak de bondsvoorzitter, de heer B. A. K. Engelbertink, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, zijn ver ontrusting uit over het feit dat meer dan 60 R.K. Nijverheidsscholen voor jongens en meisjes nog niet functio neren, omdat elke lokaliteit ont breekt. Als gevolg van het grote te kort aan schoolgebouwen heeft het Nijverheidsonderwijs het vorig jaar meer dan 5000 leerlingen moeten af wijzen. Ook dit schooljaar zal de si tuatie weer moeilijk zijn, mede on der invloed van het na-oorlogsege- boorteoverschot. Spreker wees erop, dat verschil lende katholieke nijverheidsscholen dit jaar reeds elk meer dan 100 leer lingen hebben moeten afwijzen. Hij wekte de besturen op, de mogelijk heden van versnelde bouwmethoden (systeembouw) nauwkeurig onder de ogen te zienn. Voorts ging spre ker uitvoering in op het grote tekort van bevoegde leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs en op de ver nieuwing van dit onderwijs. Hij deed een klemmend beroep op de school besturen om de beproefde 'vernieu wingen daadwerkelijk door te voe ren. „Niet slechts woorden".... De „Baltimore Sun" heeft naar aanleiding van de reis van prinses Beatrix door de Verenigde Staten geschreven, dat deze niet door het ge lijktijdige bezoek van de Russische premier Chroesjtsjef in de schaduw gesteld mag worden. De prinses vormde volgens het blad wel een groot contrast met de „snoevende Russische premier". Het blad verwijst naar hetgeen de prinses in New York in antwoord op de welkomsttoespraak van de burge meester zei, namelijk dat „wij (met de Verenigde Staten) hetzelfde ge loof delen in menselijke waardig heid, de vrijheid van de mens en het recht van de individu op leven, vrijheid en het zoeken van geluk." „Dat waren niet slechts woorden", aldus het blad, „en de bewogen ge schiedenis van het land van prinses Beatrix kan dat getuigen. Een krein land in een kwetsbare positie in het hart van West-Europa heeft Neder land keer op keer de begerige blik ken van zijn machtige buren op zich getrokken. Toch heeft geen enkele overwinnaar de Nederlanders ooit voor altijd in zijn macht kunnen krij gen. In die nationale crises heeft het oude Huis van Oranje-Nassau steeds krachtige leiding en morele steun ge geven. De bescheiden oud-studente van Leiden vormt wel een sterk con trast met de snoevende Sowjet-Rus sische minister-president. Daardoor kan zij ons des te beter herinneren aan de gemeenschappelijke vrijheid die de vriendschap tussen het volk van Nederland en dat van de Ver enigde Staten sterk en echt maakt." Van Nelle bestellen Brandende petroleumlamp bij benzineblik Man ernstig gewond De 47-jarige G. van Wijk te Vee- nendaal was in een schuurtje achter zijn woning, bezig met het bijtanken van zijn bromfiets. Een brandend petroleumstel stond in zijn nabijheid. Toen hij de dop van het benzineblik afschroefde, schoot met een gewel dige knal een grote steekvlam om hoog, die o.a. onmiddellijk z'n hoofd haar in vlam zette. Zijn echtgenote gooide een kledingstuk over zijn hoofd, waardoor de vlammen doof den. Het slchtoffer werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Bestuurder omgekomen In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur is er een ernstig ongeluk gebeurd op de provinciale weg tus sen Nieuw-Namen en Clinge in de gemeente Hulst. De 20-jarige R. de Bruin uit Hulst verloor hierbij het leven. De Bruin bestuurde een auto die uit de richting Nieuw-Namen kwam. Dor tot nu toe" onbekende oorzaak, men vermoedt door het springen van een band, sloeg de wagen over de kop, vloog over de sloot aan de kant van de weg en kwam met de wielen omhoog in een weiland terechtDaar- na vloog de wagen in brand. •De be stuurder kwam in de vlammen om. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis in Hulst ovefgebracht. De heer C. J. van Mastrigt, lid van het hoofdbestuur van het Chris telijk nationaal vakverbond, is op de buitengewone algemene vergadering van het CNV gisteren in Utrecht tot voorzitter van de bond gekozen. Het ezeltje „Platero", dat een lange voetreis achter de rug heeft, is maandagmorgen op paleis Soestdijk H.K.H. prinses Irene aangeboden. Omstreeks elf uur kwam de Spaanse ambassadeur in ons land, de Hertog de Baena, met vijf Spaanse studenten en de zwaar bepakte ..Platero" de paleistuin binnenwandelen. De ezel droeg aan weerszijden zakken waarin zich nog een aantal geschenken voor de prinses bevonden. De prinses was zeer dankbaar en vol bewondering voor het gebodene. Zij dankte dan ook met: gracias, muchas gracias, fantastico, formidabile. Ennatuurlijk werd „Platero'' door de prinses danig verwend. Nooit meer angst voor brandend maagzuur als U maar Rennies bij de hand hebt. 'n Wonder, wat Rennies voor U doen. En dadelijk! De snerpenste pijnen worden onmiddellijk gedoofd, hoe hardnekkig Uw kwaal ook is. Een ze gen, dat er zo'n afdoend middel be staat. Als beproefd erkend en ge roemd door duizenden zuurbrand-lij ders. (Advertentie) Gedifferentieerde loonpo'itiek vraagt prijsspelregels Brief van Ned. Kath. Middenstandsbond Het bestuur van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft zioh evenals andere centrale werk geversorganisaties tot de 52 aange sloten vakorganisaties gericht met een oproep volledig medewerking te verlenen aan de prijsspelregels in het kader van de gedifferentieerde loon politiek. Aan de vakorganisaties is tevens verzocht hun eigen leden een 1 model circulaire te zenden, waarin de persoonlijke medewerking van de ondenemers bij de verwezenlijking van het overeengekomen beleid wordt gevraagd. De tekst van de model-circulaire is opgesteld door de minister van Economische Zaken in overleg met de centrale organisaties. In de brief van de Katholieke Middenstandsbond aan de aange sloten vakorganisaties, staat onder meer: „Aan Uw leden wordt verzocht prijsverhogingen vanaf het moment van ontvangst van de circulaire di rect schriftelijk aan het Ministerie van Economische Zaken mede te delen, gemotiveerd met de oorzaken die daartoe aanleiding hebben ge geven. De aanmelding is nodig zowel van grondstoffen en half-fabrikaten als van eindproducten, omdat de prijs structuur voor de minister doorzich tig moet zijn. Bepaalde sectoren zullen bijzon dere moeilijkheden hebben met deze procedure. Daarover kan en zal cen traal en brance-gewijze gesproken worden met de minister. Ook voor die gevallen echter vragen wij U in overeenstemming met de uitdrukke lijke wens van de minister, met aan drang de circulaire wel te verzen den. Dit geldt ook voor alle detail handelsvakorganisaties, ook dan wanneer in de betreffende branche in hoofdzaak met artikelen wordt ge werkt waarvan de prijs door de pro ducent wordt vastgesteld. Uw leden krijgen gelegenheid kennis te nemen van hetgeer alge meen van de Nederlandse werk gevers en dus ook van hen verwacht wordt. Op een desbetreffende vraag heeft de minister geantwoord, dat niet bij een centrale aangesloten vak organisaties of niet georganiseerde ondernemers, zijn extra aandacht zul len hebber. Het zal niet zo zijn, dat deze organisaties of ondernemers vrijuit zullen gaan. In het kader van de gewijzigde maatschappelijke' omstandigheden zijn zowel de vakorganisaties als de centrales mee geëvolueerd en mee gegroeid tot overleg-organen. Dit brengt voor ons nieuwe taken en nieuwe verantwoordelijkheden. Zeker nu deze regering ernst maakt met het overhevelen van bevoegd heden van de overheid naar het be drijfsleven, zijn wij van mening, dat wij ons niet aan deze nieuwe ver antwoordelijkheid mogen onttrekken. Van ons wordt vrijwillige mede werking gevraagd aan een stuk poli tiek, dat in 's lands belang maar ook in ons eigen belang, noodzakelijk is". Binnenkort zullen de centrale mid denstandsorganisaties in een apart gesprek met de minister van Econo mische Zaken de specifieke proble men bij het prijsbeleid in de midden standssector bespreken. Een motorrijder met duopassa gier is zondagnacht te Maasbracht in Limburg uit een bocht gevlogen. De duo-passagier, afkomstig uit Maas- bracht, werd bij het ongeluk gedood. De bestuurder werd licht gewond. Volledig gemechaniseerd bedrijf Hedenmiddag om kwart over een heeft de afdeling post van de PTT op symbolische wijze niet muziek het hoofdpostkantoor aan de Coolsingel verlaten, om bezit te nemen van het nieuwe districtspostkantoor, dat hoog oprijst naast het centraal station. De rijkstelefoon vroeg met zijn moderne apparatuur tezamen met de rijkste legraaf zoveel lokaliteiten, dat deze afdelingen als het waren stonden te dringen om de „post" er uit te heb ben. Deze behoudt er nu alleen de grote hall met de gebruikelijke lo ketten voor het publiek. De postbus sen gaan echter over naar het nieuwe districtskantoor, dat zo genoemd is omdat het de directie van het district Rotterdam bedrijfshuisvesting ver leent. Het nieuwe gebouw wordt door de" directie zelf reeds aangeduid als „postfabriek" omdat alles er zo ge mechaniseerd is, dat men zich in een grote fabriek met ontzagwekkende machinerieën waant. Philips' bedrijfs- apparatuur n.v. heeft het gebouw, dat ruim 104 m lang is bij een breedte van 36 m en een hoogte van 57.50 m, voorzien van een installatie voor be- drijfstelevisie, de grootste ooit door dit concern geleverd. Met behulp hiervan kan de doorstroming van de poststukken langs de gemechaniseer de transportbanden van een centraal punt uit stap voor stap worden ge controleerd en gedirigeerd. Het hoofdgebouw bestaat uit een begane grond en zes verdiepingen, de vleugels zijn echter uitgevoerd Van Nelle bestellen met 14 etages. EIr zijn directe verbin dingen met alle perrons op het sta tion en men beschikt zelfs over een eigen zijperron, waar speciale wa gons ter lossing of lading kunnen worden neergezet. Het gebouw is een ontwerp van het architectenbureau Kraaijvanger te Rotterdam. Aan de buitenzijde treft men drie werken van kunstenaars aan, binnen in het gebouw hebben negen andere kunstenaars hun fan tasie de vrije loop kunnen laten gaan. Om twee uur is het districtspost kantoor officieel in gebruik gesteld door de minister van Verkeer en Waterstaat. Van Nelle bestellen De vergadering van het centraal bureau voor de grafische bedrijven van gistermiddag heeft zo deelt dit mede er toe geleid dat op zo kort mogelijke termijn een nieuwe bespreking met het college van rijks bemiddelaars zal worden belegd. De besturen van de werkgevers- en de werknemersorgnisaties dringen er bij de werknemers met de meeste klem op aan, de werkzaamheden normaal voort te zetten dan wel te hervatten. Van de zijde der personeelscom missies werd desgevraagd omtrent dat laatste meegedeeld „dat gebeurt natuurlijk". De expositie siond voor de deur Op de grote internationale automobielententoonstelling in Franfort zijn niet alleen binnen maar ook buiten vele auto's te zien, nu die van de zeer vele bezoekers. Hoevele er in feite buiten staan toont deze foto welke werd gemaakt vorige week zaterdag, toen 25.000 personenwagen en 240 bossen in de buurt van de tentoonstellingshallen werden geparkeerd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7