Scherp Stichting Afrika-studiecentrum wordt aanzienlijk uitgebreid Het karakter van de Britse pers is veranderd Grenswijziging Max Frisch schreef moralist te moraliteit zonder willen zijn DINSDAG 22 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Leidse universiteit op de Rijksbegroting Ook de universiteit van Leiden wordt genoemd in de memorie van toelichting op de begroting van on derwijs kunsten en wetenschappen. Behalve voor uitbreiding enz. van personele- en materiële voorzienin gen is bij de begroting 1960 o.a. reke ning gehouden met het navolgende: Het is te verwachten, dat bij deze universiteit in de loop van 1960 eni ge nieuwe instituten in exploitatie zullen worden genomen en het aan tal bestaande diensten zal worden uit gebreid. Daarnaast zullen nieuwe ge bouwen in gebruik worden genomen voor de bestaande onderwijsvakken waaronder de elektronen-microsco- Ophoging spoorbaan voor Lammenschans- viaduct aanbesteed Hedenmiddag wordt te Utrecht door het Bouwbureau van de Neder landse Spoorwegen aanbesteed het ophogen van de spoorbaan Leiden- Utrecht ten behoeve van de bouw van het Lammenschansviaduct. Ir. Van der Steur te Utrecht heeft reeds ontwerp-tekeningen gemaakt voor het viaduct. Rode Kruis biedt u een cursus Een van de taken van het Roode Kruis is de hulpverlening bij rampen en massa-ongevallen. Daartoe be schikt het over een vrijwilligersor ganisatie. Het Roode-Kruis-korps be staat uit vrouwen en mannen, die in hun vrije tijd 'n opleiding hebben ge volgd, die hen in staat stelt in geval van nood deskundige hulp te ver lenen. De opleiding betreft de eerste hulpverlening, het transport van ge wonden, ziekteleer, verpleegkunde en hygiëne. Het Korps beschikt oveT ambulances, tentenkampen, inventa ris voor noodhospitalen en telefoon- en radioverbindingen Daarnaast is er een taak voor de Roode-Kruis-helpers en-helpsters in de sociaal-medische sector van het Roode-Kruis-werk, zoals bij boot tochten voor chronisch-zieken, in va kantieweken voor zwaar-invalide jongeren in het Henry-Dunant-huis te Zeist en bij keuringen voor de bloedtransfusiedienst. Om de sterkte van de colonne od peil te houden en zo enigszins mo gelijk uit te breiden, zijn nieuwe hel pers en helpsters nodig. Daartoe is nu een aanvangscursus georganiseerd, die na 3 oktober zal beginnen met een E.H.B.O.-opleiding. Men kan zich hiervoor melden op vrijdag 25 sep tember tussen 8 en 9 uur in het wees huis aan de Hooglandse Kerkgracht Schriftelijke melding kan geschieden aan de colonne-administratie, de heer H. C. F. de Greef, Hogo de Vries- straat 31 Leiden. Deelneming is mo gelijk voor vrouwen en mannen 18 tot 50 jaar. Opleiding en lidmaat schap zijn kosteloos. WASMACHINES vanaf *149- Fa. DUSOSWA - LEIDEN (Advertentie.) potlood No. 512. Horizontaal: 1. jong konijn (Vlaams), 8. wezenlijk, 10. voeg woord (Fr.), 12. eer, 13. lidwoord (Fr.), 14. bekend gebouw in Amster dam, 16 munt in Japan, 17. muziek instrument, 18. vaartuig, 19. jong varken, 20. atmosfeer (afk.), 21. meisjesnaam, 23. water in Friesl., 24 zichtbare voorsteling, 26. iedere keer. Verticaal: 2. slede, 3. bijwoord, 4. op geregelde t-den terugkerend, 5 soort van hert, 6. oude lengtemaat, 7. ple zier,. 9. gunstig gezind, 11. gebak, 13 evennachtslijn, 15. opening enei fuik, 16. deel van het skelet, 21. opstootje, 22. biersoort, 24. scheikundig element (afk.), 25. afkorting van dyne. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 511. Horizonaal: 1. Born, 4. spek, 7 aak, 8. Anna, 9. Elia, 11. kroniek, 14. dog, 15. genegen, 19. Odin, 20. lont, 21. ven, 22. rite, 23. Nede. Verticaal: 1. baar. 2 rank, 3. Naar- den, 5. pali, 6. klak, 9. Engelen, 10 Ier, 12. oog, 13. bed, 15. Goor, 16. niet, 17. none, 18. stee. pie, sociologie, micro-biologie, fysio logie. interne geneeskunde en natuur kunde- Subsidie aan het Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming. Bij de rijksuniversiteit te Leiden is een instituut opgericht, dat tot taak heeft landelijke cursussen te ver zorgen voor de opleiding van medi ci en andere academici, alsmede van niet-academisch gevormden, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de beveiliging tegen de aan het gebruik van ioniserende stralen uitzendende apparaten en stoffen verbonden ge varen. De organisatorische vorm van dit instituut is geheel overeenkomstig het Reactorinstituut te een. ROYALISTEN VIERDEN FEEST In de Stadsgehoorzaal werd zater dag een feestavond georganiseerd voor de leden van de personeelsver eniging „De Royalisten", van Royal McBee Nederland N.V. De voorzitter, de heer J. Holle beek, opende de avond met een wel komstwoord. Hij deelde mee, dat de diredtie niet aanwezig kan zijn in verband met het heugelijke feit, dat de 500.000ste schrijfmachine- op het zusterbedrijf te Cuyk afgeleverd was. Hierna vroeg Frans du Mee met zijn gezelschap de aandacht voor een gevarieerd cabaret-programma. Vooral het optreden van het bekende duo „Black and White" viel in de smaak, met de op uitstekende wijze gebrachte liedjes, terwijl De Pico's de stemming erin brachten door po pulaire accordeon-muziek. Ton up oogste veel bijval met zijn spreken de pop Jackie. Na een verloting hield een geani meerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaai en met medewerking van „The Oké Rhytme Stars" de Royalisten nog lange tijd in vrolijke stemming bij- Causerie voor Nedenand tnyeland Het hoofddoel van de Engelse kran tenconcerns is niet langer politiek ge zag uitoefenen en vertolker zijn van de publieke opinie, doch veelal het maken van winst. Herhaaldelijk heeft gisteravond in een van de zalen van „In den Vergulden Turk" de heer A. J. P. Taylor in zijn causerie voor het Genootschap Nederland- -Enge land over de hedendaagse Britse pers deze conclusie naar voren gebracht De heer Taylor, bekend van zijn his torische verhandelingen over o.a Otto van Bismarck en Habsburgmonar chie en daarnaast journalistiek mede werker aan de „New Statesman" noemde de ontwikkeling van de pers een der opmerkelijkste van deze eeuw. De Engelse bladen onderscheiden zich van die in andere landen, door de eigenschap, dat zij op een minieme uitzondering na landelijk zijn. Er zijn nauwelijks nog kranten, die een lokaal karakter dragen; zij werden in het verleden allen ver drongen en opgeslokt door de lande lijke bladen, die op „The Guardian" (tot vor kort „The Manchester Guar dian") na alle in Londen gevestigd zijn. „The Guardian", die het woord Manchester uit haar naam lieten ha len om het landelijke karakter te be nadrukken, wordt nog in Manches ter gedrukt, doch wordt voor drie kwart buiten Manchester verspreid. Er zijn nog wel enkele plaatselijke bladen, doch hun gezag neemt meer en meer af; Londen domineert, het geen volgens de heer Taylor niet alleen in de krantenwereld het geval is, doch ook op het gebied van cul tuur. Wie een goed toneelstuk wil zien of concert wil horen, moet naar Londen. De tijd, dat een middelgrote plaats er twee of drie theaters op na kon houden is voorbij. Het grote verschil met de dagbla den van vijftig jaar geleden is, aldus de heer Taylor, dat de kranten thans „money-making" moeten zijn. Vroe ger werden kranten geëxploiteerd door enkele rijken, die er geld op toe moesten leggen, doch het voordeel hadden, dat ze invloed konden uit oefenen op het staatsbestel en ook dikwijls zichzelf pousseerden. Thans "komt het zelden voor, dat een kran teneigenaar een plaatsje krijgt in ((The House of Lords" (Het Britse Hogerhuis) Royal McBee maakte half miljoenste schrijfmachine De half-miljoenste schrijfmachine die Royal McBee in Nederland heeft gebouwd, is dezer dagen in de fa briek te Cuyk bij Nijmegen van de band gekomen. Dit gebeurde in aan wezigheid van de president-directeur van de Royal McBee Corporation, mr Philip M. Zenner, die voor deze gelegenheid naar Nederland was ge komen. In de fabrieken te Cuyk en Leiden produceert men voor export over de gehele wereld. De 500.000ste in Nederland ge bouwde Royal was een lichtgewicht portable, wilk model in Europa werd ontworpen en ook naar de Ver. Sta ten en Canada waar Royal McBee ze niet bouwt wordt uitgevoerd. Wat lezers schrijven VREEMD NATUURVERSCHIJNSEL Zondag hebben op de Rijn en Schiekade vreemdsoortige natuurver schijnselen plaats gehad. Omstreeks 3 uur kwam het water in een hef tige draaiende beweging, een soort wervelwind, die zich zig-zag bewe gend over het wateroppervlak ver spreidde. Het verplaatste zich van het water (op) naar de weg, waar het aanwezige losse zand de lucht werd ingezogen en de planten en bo men hun bladeren grotendeels ver loren. Bij de constructie werd het water de lucht ingeslingerd. Plotse ling werd dan het water weer rus tig en was de wervelwind weer ver dwenen. J. GODDIJN, Rijn en Schiekade 119, Leiden. Plaatselijke wervelwinden komen vooral des zomers meer voor, tengevolge van onregelmatige ver warming van het aardoppervalk. De kracht van zo'n miniatuur-cycloon kan aanmerkelijk zijn. (Red.) Engeland kent drie soorten kran ten. De voornaamste plaats nemen de „massakranten" in, dit zijn kranten zoals „Daily Express" (oplaag 4 mil joen) en „Daily Herald" (oplaag l'/s miljoen). Deze kranten weten voor welk publiek ze schrijven, doch doen alsof ze schrijven voor een publiek van iets hogere standing, dit vleit de lezers en vandaar de grote opla gen. De „Daily Miror" staat met haar oplage van 5 miljoen onbetwist aan de top en onderscheidt zich ver der van de andere kranten door uit sluitend „voor het volk" te zijn. De tweede soort zijn de „qualitypapers", waaronder zich de „Daily Tele graph" en „Times" mogen rekenen. Dit zijn kranten, die meer gecon troleerd van inhoud zijn. De laatste groep zijn de zondagsbladen, die een flagrante tegenstelling vormen met de dagbladen. Dagbladen zijn kort, snel en zondagsbladen zijn uitvoe riger en minder actueel. In deze kranten neemt men rustig de tijd, want ze worden over het algemeen zondagochtend in bed gelezen, aldus de heer Taylor. Na zijn interessante verhandeling beantwoordde de heer Tayor nog en kele vragen. Vandaag herdacht de heer H. Mie- remet zijn veertig-jarig diestverband bij de n.v. P. Clos en Leembruggen te Leiden. De jubilaris, die als elek- triciën werkzaam is, werd met zijn echtgenote door de directie ontvan gen. Het verheugde de directeur, mr. C. J. Leembruggen, dat hij op deze dag zijn gevoelens van dankbaarheid kon uiten. Spr schetste de jubilaris als een trouw en genegen medewer ker. Hij overhandigde hem een ge schenk onder couvert met de wens, dat de samenwerking tussen jubilaris en firma nog vele jaren gehandhaafd moge blijven. Namens de collega's werd door de heer G. van Strien een geschenk overhandigd. Na deze huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bij een. D.V.S. hield j.l. zondag een vis wedstrijd in het Aarkanaal Er werd in totaal 9353 gram vis gevangen. 1. W. v. Berkel 1000 gr.; 2. R. Zand vliet 840; 3. L. Schuchhard 789 (grootste voorn); 4. J. v. Loon 780 (grootste blei); 5. L. J. Vernet 585; 6. W. v. Loon 570; 7. Vogelenzang 510; 8. W. Koreman 488; 9. A. Flippo 488; 10. L. Vlasveld 325. In de toelichting op de begroting van binnenlandse zaken deelt minis ter Toxopeus mede, dat in de loop van het komend zittingsjaar van het parle ment voorstellen zijn te verwachten voor grenswijzigingen van verschil lende gemeenten. Onder de namen van gemeenten, die genoemd worden (zie elders in dit blad) is niet die van Leiden, waar uit men dus zou kunnen conclude ren, dat grenswijziging rond deze stad dat jaar nog niet aan de orde zal ko men. Zoals bekend heeft het college van Gedeputeerde Staten bij het de partement een voorstel tot grenswij ziging ingediend, dat door de Kamer commissies bestudeerd wordt. Details van de grenswijzigingen zijn reeds uitvoerig in dit blad gepubli ceerd. Leidse Agenda DINSDAG 22 SEPTEMBER Voorlichtingsavond Huishoude lijke en gezinsvoorlichting, Leven daal 1, aanvang 8 uur n.m. Causerie door mevr. P. M. StijgersEveraert „De zorg voor de a.s. en jonge moe der". Eerste voorstelling in Leidse Schouwburg IJ ET doek is gisteravond dit sei- zoen voor de eerste maal opge gaan in de Leidse Schouwburg. De Schouwburgcommissie gaf haar ope ningsvoorstelling en haar voorzitter prof. dr. L. J. van Holk, hield 't ge bruikelijke toespraakje met een zweem van verantwoording voor het programma, dat men biedt. Zo in de geest van: als het niet mooi vindt, is het méér iets voor uw buurman". Eveneens volgens Leids gebruik zetten de academieburgers op de eerste rij van de zaal op erbarmelijk valse manier het „Io vivat" in, het van de eerste tot de laatste strofe volhoudend met een quint toonver schil tegen elkaar in te zingen. Daarna ging het gordijn op voor een wonderlijke eenacter van Max Frisch, gebracht door de Haagse Co medie: „Biedermann en de Brand stichters". Frisch noemt het zélf een „mora liteit zonder moraal". Zo'n toelichting brengt een oplettend toeschouwer achteraf aan het peinzen. Het afwe zig achten van een moraal wijst er op, dat er eigenlijk een had moeten zijn, maar dat de consequentie er van de logische opbouw van het verhaal, de schrijver uit handen is gelopen. Meneer Biedermann, zo vertelt het verhaal, neemt een marskramer in huis, hoewel de krant hem uitdruk kelijk waarschuwt tegen het onder dak verlenen aan marskramers en zijn vrouw een hartkwaal heeft. Marskramers hebben nl. de laatste tijd de slechte gewoonte huizen in brand te steken. Biedermann voelt, dat zijn huis in vlammen op zal gaan, zeker als er nog een tweede indringer komt, die er geen doekjes om windt, dat hij „de rodt haan wil laten kraaien". Biedermann blijft tegen beter weten in geloven aan de goede inborst van zijn logé's en vertrouwt erop, dat zij een macaber grapje met hem spelen. Aan het slot van de een-acter gaat het huis inderdaad in vlammen op en „ST. CHRISTOFFEL", LEIDEN HIELD GEANIMEERDE VERGADERING Te ca. half negen opende voorzit ter L. van Leeuwen vrijdagavond de eerste vergadering van de handels reizigers e.a. „St. Christoffel" in het nieuwe seizoen. Van de stichting vak ontwikkeling handelsvertegenwoor digers ontvingen alle aanwezigen een prospectus voor deelname aan deze belangrijke cursus. De voorzit ter deelde mede dat dit jaar het Sint Nicolaasfees gevierd zal worden en hoopte óp steun en medewerking van alle leden. Het H.B. betaalt voor ieder nieuw lid 3,aan degene, die hem opgeeft, nadat betaling van 2 maan den contributie heeft plaats gevon den. De annonces in het contactblad werden weer eens onder de aandacht van de leden gebracht. Het 50-jarig bestaan is pas in 1960 maar toch vinden de aanwezige leden het nuttig om nu reeds met sparen te beginnen. De heer Welling brengt het bestuur op een goed idee om dit te doen in de vorm van zegels op de kwitantie ter waarde van 10 en 25 cent. Dit vindt algemene bijval en uit de vergadering kwam een stem, die hoopt dat alle leden hun mede werking zullen verlenen aan dit plan, en niet enkel op de feestavon den acte de présence geven. In de vijfminuten overpeinzing wees pater F. v. d. Brom o.f.m. op het dikwijls zeer oneerbiedig bijwo nen van de H. Diensten in de kerk, vooral achteraan, waar veel jongeren aan debet zijn. Hij heeft het idee iat men zich verveelt, hetgeen de pries ter vooral vaiaf de preekstoel goed kan waarnemen. Vervolgens nam hij een actueel onderwerp onder de loupe en wel n.l. dat der „Nozems" Het woord komt oorspronkelijk uit het Jiddisch. Het woord Nosrim n.l. was een scheldwoord voor een inwoner uit Nazareth. Ruim beschreven is de no zem het type dat door opvallende kleding, haardracht etc. zich uitten tegen de samenleving waarin zij le ven, Hij of zij is niet direct aan stand gebonden en men treft ze aan in alle lagen der bevolking. De oorzaak van hun optreden is niet zo gemakkelijk aan te wijzen, maar in grote lijnen was men het er over eens dat de op voeding in het gezin de voornaamste oorzaak is. Daarbij komen nog an dere factoren als bromfietsen, bio scoop, lectur en een teveel aan vrije tijd. De oorlog heeft het nozem-dom in de hand gewerkt en van sparen heeft het weinig idee. De nozem is zeker niet altijd lui, zoals wel eens beweerd wordt. Na de lezing ontspon zich een ge zellig debat, waarin de meningen wel een. uiteen liepen. Het teveel aan zakgeld dat de jeugd te verteren heeft, werkt een en ander in de hand. Ook de pers, die hier teveel over schrijft en het publiek, dat gaat kijken, is mede oorzaak dat men de nozems „aanwakkert". In grote lijnen zag men het niet zo zwaar en meer iets van tijdelijke aard. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Jongeren kontakt: gespreksgroe pen. Groep E (Wim van der Meel): Gasstraat 7, 8 uur nam.; Groep G (Kees de Wit) Rhijngeesterstraat 31, Oegstgeest, 8 uur nam. Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk.^ 7 uur nam. Vriendenkring v. h. Allerh. Sa crament Ledenvergadering, St. An- toniusclubhuis, kwart voor acht nam. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Herdingh Blan ken Hogewoerd 171, tel. 20502. dan eerst kunnen de brandweer lieden, die in dit spel ingevoegd zijn als de „choreutai" de commentators in de Griekse tragedie, optreden. DE tendens van het verhaal is on geveer: we koesteren adders aan onze borst, die we zelf gekweekt heb- ben. Zolang goedheid ontaard blijft goeigheid, alléén uit zwakte, en de mens niet bereid is van harte z'n me demens te omhelzen loopt de maat schappij gevaar. Maar de schrijver sprak niet voor niets over „raliteit zonder moraal". Men behoeft zijn verhaal niet al te ernstig te nemen en eerder heeft hij het burleske van 't geval aangegrepen om er een grap pige zotternij van te maken. Het spel van Bob de Lange als Bieder mann en van Albert van Dalsum (wat een zonderlinge rol voor deze monumentale figuur!) als de brand- stichter was kluchtig gechargeerd. De koren der brandweerlieden wa ren ingestudeerd onder de beproefde leiding van Albert Mol. Joris Biels regisseerde tevens de tweede een-acter van deze avond, de klucht „De grote woede van Philip Hotz" van dezelfde schrijver: Max Frisch. Een volslagen idioot verhaal over de ruzie van twee echtelieden. Grappig om naar te kijken, met aar dige vondsten van de schrijver in dimensies van tijd en ruimte, maar een 'spelletje dat slechts enkele rim peltjes achterlaat in de vijver der herinnering. Leuke decors mogen vermeld worden en het parmantige spel van de woedende echtgenoot: Bob de Lange. Burff»»-|;;ke Stand Geboren: Theodorus Gerardus Ja cobus zn van G. J. Streeder en C. M, G. Nieuwenhuizen; Arie Nicolaas zn van J. den Os en J. A. H. Schipper; Adriana Petronella dr van J. J. Lammers en A. J. C. Dijksman; Ru- dolf zn van J. Brussee en H. Bak ker; Bob zn van B. Borreman en E van Zonneveld; Paulina dr van P. Krapels en J. Laterveer; Ingrid Ca roline dr van J. van der Luit en H. Jonker; Dick zn van J. Boom en J. C. Martijn; Clasina dr van G. J. Verhoog en M. van der Meij; Yvon ne dr van D. Hartevelt en C. Smit; Elisabeth Nausicaa dr van K. Schaap en E. G. J. Versluis; Jacobus zn van J. de Vink en E. J. Fakkel; Erwin zn van F. Leupe en H. E. A. Hop penbrouwer; Bartholomeus zn van A. J. N. Willemse en S. Zwart; Ger ry dr van G. van Duijn en A. M. Ouwehand; Gerrit Jan zn van H. Hallink en E. C. Schipper; Roswitha Arnolda Elisabeth Antoinette dr van H. A. Nijveldt en R. G. P. Kroese; Pauline Marijke dr van E. H'. M. Greuell en J. F. Voorwijk; Marinus zn van M. van Duijn en H. Ros. Getrouwd: J. Bekker en J. Mees ter; B. Wijling en A. J. W. Schel lingerhout; P. J. de Haas en S. Fi- lippo; P. Nieuwkerk en E. W. F. Uiterfdijk; C. Bavelaar en A. .Wol- ters; P. J. Lotens en T. J. A. Oomens Overleden: J. de Monije 37 jr echt genote van C. Smit; P. A. de Jong 73 jr man; J. den Hoed 5 maanden zoon; A. Vis 73 jr man; M. van der Meer 77 jr weduwe van F. van Vel den; J. Beekman 88 jr weduwe van K. Verlind. „Oud Leiden" op molen-excursie Onder leiding van de heer A. Bic ker Caarten brachten leden van de vereniging „Oud-Leiden" jongstleden zaterdag een bezoek aan enige wa termolens in de omgeving van Lei den. Tijdens het bezoek aan de Hoog- madesche molen te Hoogmade, mole naar de heer P. v. d. Pouw Kraan, bij welk bezoek zich aansloot de bur gemeester van Wouibrugge, de heef J. C. van Wageningen, gaf de leider een korte beschouwing over de se dert eeuwen bestaande noodzakelijk heid tot het gebruikmaken van wind molens voor het droogmaken en drooghouden van laag gelegen gron den. De nog in bedrijf zijnde water molens zijn nog steeds in staat tot het vervullen van hun taak. De Hoogmadesche molen is een wipmolen en maalt het water uit het lager gelegen land door middel van een scheprad naar boezemwater. De molen werd in al zijn onderdelen be keken, waarbij de molenaar toelich ting gaf. Met de wieken kan een taal worden „gesproken". Dit toonde de molenaar aan door de wieken in vreugde-, rouw- en in rust- of zo- merstand te plaatsen. Het volgende bezoek gold de water molen van de Waterloospolder in de nabijheid van de Koppoel, Rijpwete- ring. Het is een in 1856 gebouwde, rietgedekte. met een scheprad wer kende bovenkruier welke door de mo lenaar Hoogenboom wordt bewoond. Hier werden de zeilen aan de wieken aangebracht en getoond op welke wijze de zeilen met touwen worden bevestigd, zo, dat het zelfs bij hevige wind uitgesloten is dat deze zich loswerken. De molen, die het laatst aan de beurt was, is er een van een geheel afwijkend type. Het is de aan de rand van de Kleipoel staande twaalf- kantige ranke stenen bovenkruier, gebouwd in 1780, voor het bemalen van de Veender- en Lijkerpolder te Rijpwetering. Molenaar is de heer W. v. d. Pouw Kraan. De polder is zo diep gelegen, dat een scheprad niet kan worden toegepast. Het water wordt opgevoerd door middel van een reusachtige vijzel, gebed in een van uit de polder tot de kruin van de dijk (waarop de molen is gebouwd) lopende, gemetselde goot. De molenaars betuigden om beur ten hun spijt, dat het door de zwak ke wind niet mogelijk was, hun mo len in werking te stellen. VOORSCHOTEN Zaterdagmiddag kwamen alle wel pen en kabouters van Voorschoten bijeen. De honderd vijftig knaapjes en meisjes werden met twee auto bussen naar de „Pan" in Katwijk Rijn vervoerd en aldaar verdeeld in veetien groepjes voor een groots spel „Brand in het bos". De welpen en kabouters werden tot dieren omgeto verd, de helft in angstige dieren, die niet wisten hoe de brand te ontlopen, de andere helft in wijze dieren, die hun zwakke broertjes en zusjes wel even uit de narigheid zouden helpen. Het werd allemaal bijelkaar een ge weldig plezierige beweging. Burge meester Van der Hoeven offerde er zijn vrije zaterdagmiddag aan op om zijn kleine burgers te zien ploeteren en spelen en hij sprak zijn waarde ring uit over het mooie werk dat door de leidsters verricht wordt en was buitengewoon verheugd, dat het steeds weer in Voorschoten mogelijk blijkt voor de jeugdbeweging om ge zamenlijk naar buiten uit te trekken. Na de jaarlijks terugkerende pa- tvouillewedstrijden voor de jeugd bo ven de twaalf jaar, zal ook deze dag voor de jeugd onder de twaalf ook wel op een jaarlijks festijn uitdraai- MINISTER KORTHALS TE GAST OP LUSTRUMFEEST HERENSOCIËTEIT Zaterdagavond werd in het Cultu reel Centrum te Voorschoten het eer ste lustrum van de Voorschotense He rensociëteit gevierd, waarbij ook de dames te gast waren. Tot grote verrassing van de vele aanwezigen bleek ook minister Drs. H. A. Korthals zijn oude gemeente en sociëteit nog niet vergeten te zijn. Hij woonde met zijn echtgenote de avond by. Bovendien verwelkomde de voor zitter de heer J. H. van Eist in zijn openingswoord o.a. burgemeester C. J. van der Hoeven en de beide wet houders G. Schrama en J. J. Dekker en de cultureel officier van het Ma rine Opkomst Centrum de Lt. t. Zee L. van Steyn, met hun dames. Een zeer geanimeerde avond volg de waarin o.a. een pijprookwedstrijd, enkele spelen, een herdenkingsge dicht en het optreden van een fakir afgewisseld werden met een dansje. Aula en gangen van het Cultureel Centrum waren voor deze gelegen heid door de heer A. J. Stemerding op zeer kunstzinnige wijze omgeto verd in een bloemen- en plantentuin, waarbij in het bijzonder een groot aantal bloeiende bougainvillea's op vielen. Twee geïmproviseerde bouti ques de vin en een koud buffet zorg den voor de inwendige versterking. Raadsagenda. De raad van de gemeente Voorschoten wordt voor een openbare vergadering bijeenge roepen op vrijdag 25 september a.s. 's avonds om 8 uur. Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: aanbieding van de begrotingen voor de gemeentebedrijven en van de alg. dienst voor het dienstjaar 1960; het aangaan van een geldlening van ƒ59.500.het aangaan van een de posito-overeenkomst met de Coöpe ratieve Raiffeisenbank Voorschoten; verkoop van grond aan de Stich ting Bevordering eigen woningbe- zit Ambtenaren Sociale Zaken en Volksgezondheid ten behoeve van de bouw van 63 woningen en 23 gara ges; aankoop van een strook grond ten westen van de Papelaan; het aan gaan van een gemeenschappelijke regeling inzake de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de kring Leiden. Marktberichten LEIDEN 22 sept- Vette varkens. Aangevoerd 135 vette varkens. Note ring p. kg. levend gew.: zware var kens 1.821.85, lichte varkens 1.85 1.88, slagers varkens 1.891.92, zeu gen 1.561.60. Handel matig. ROTTERDAM, 22 sept Vee Aan voer 3448; weektotaal 5323; 350 vette koeien; 784 gebruiksvee; 470 vette kalveren; 478 graskalveren; 249 nuchtere kalveren; 6 varkens; 50 lo pers: 19 biggen; 65 paarden; 28 veu lens; 908 schapen en lammeren; 41 bokken en geiten. Vette koeien 300—320, 275—300, 260275; vette kalveren 290310, 260290, 240260; graskalveren 420, 370, 270; nuchtere kalveren 85, 70, 60; lopers 100, 85, 75; biggen 65, 55, 45; slachtpaarden 210, 190, 170; schapen 80, 70, 50; lammeren 75, 0, 50; melk- en kalfkoeien 1175, 1000, 875: varekoeien 860, 760, 650; vaar zen 870, 770, 600; pinken 570, 500, 400. Vette koeien aanvoer iets minder, handel lui, prijzen als gisteren: vette kalveren aanvoer als vorige week, handel vlot, niet geheel prijshoudend, prima's boven notering; graskalve ren aanvoer ruimer, handel stug, prijzen vooral niet hoger; nuchtere kalveren aanvoei gewoon, handel kalm, met iets gedrukte prijzen; lo pers en biggen aanvoer korter, han del kalm, prijzen onveranderd: slacht paarden aanvoer iets kleiner, handel traag, prijzen vooral niet hoger; schapen en lammeren aanvoer rui mer, handel redelijk, goed prijshou dend; melk- en kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prij zen iets vaster; varekoeien aanvoer gewoon, handel kalm, prijshoudend; vaarzen en pinken aanvoer matig, handel stroef, prijzen ongewijzigd. Er was op de veemarkt een afde ling fokschapen, welke goede be langstelling trok. BODEGRAVEN. 22 sept. Kaas. - Aangevoerd 112 partijen kaas. Note ring eerste soort 2.22—2.28, tweede soort 2.152.21, extra 2.45. Handel goed.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2