Halve eeuw ,,St Joris'' mei gepaste vreugde gevierd Prinses Beatrix' reis door de V.S. vond een climax in Troy en Albany Taxichauffeur aangevallen MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT P AC-IN A 8 Nederlandse geluiden. het woord voerden. De voorzitter van de afdeling, de heer Goddijn, had op zijn beurt voor elk der sprekers een hartelijk dankwoord. „St. Joris" kreeg vele geschenken en bloemstuk ken. Niet onvermeld mag blijven de voor zittershamer, die geschonken werd door het Christ. Nationaal Vakver bond. Onder de vele afgevaardigden noemen wij de landelijk voorzitter, de heer J. Nieman, een deputatie van de Algemene Bond van Vakcentra les, waarvan de heer T. Knaap het woord voerde, gewagend van een goede samenwerking, een afvaardi ging van de afdeling Voorschoten van „St. Joris", waarvan de heer P. R. v. Leeuwen, penningmeester, herinner de aan de tijd toen Voorschoten en Leiden samen nog één afdeling vorm den, een deputatie van de Katholieke Bond van Bakkerspatroons „St. Cle mens", de voorzitter van „Kletex", de heer J. Th. Hensing vergezeld van de heer J. Bavelaar, verschillende oud-leden, een deputatie van St. Wil- librordus, mevr. C. Uphoff, presidente van de Stedelijke K.A.V., en mevr. J. M. Goldenberg, secretaresse, een deputatie van de R.K. Houtbewer- kersbond, de heer Th. H. de Wilde jr. vice-voorzitter van de Stedelijke K. A. B., deputaties van de HKW, St. VLIEGTUIGJE VERLOOR RECLAMESLEEP Van een der sportvliegtuigjes, die zondagmiddag met reclameteksten achter zich boven Amsterdam vlo gen, raakte door onbekende oorzaak de circa 20 kg. wegende sleep los, die met een klap terecht kwam op de daken van een drietal .woningen aan de Da Costakade in West. Drie tele visie-antennes en wat dakpannen werden beschadigd. De brandweer haalde de verkreukelde sleep van het dak. De politie heeft de reclamesleep in beslag genomen, die voor een na der onderzoek naar de afdeling luchtvaartinspectie van de Rijks luchtvaartdienst op Schiphol gaat. Het vliegtuigje, dat de sleep kwijt raakte, vloog voor een luchtreclame- bedrijf te Hilversum. De foto toont het moment waarop wethouder S. Menken het bestuur gelukwenst namens het gemeentebe stuur van Leiden. Bestuur en feest commissie worden gevormd door de volgende leden: Bestuur: P. J. God dijn, voorzitter, G. de Bot, penning meester, J. Kramer, secretaris P. J. Strijk, K. Polanen, P. Post, J. Kromhout en de geestelijke advi seur, kapelaan B. J. I. Truyens; feestcommissie: J. Uphoff en A. Wil- mer. Eloy en verschillende plaatselijke KAB-wijken, de voorzitter van de Katholieke Slagerspatroonsbond, de heer G. P. Bergers, afgevaardigden van de N.K.G(rafisch) B., van Her wonnen Levenskracht en St. Christof- fel. Wethouder S. Menken, die het ge meentebestuur vertegenwoordigde, hield als laatste spreker een korte rede, waarin hij de nadruk legde op de katholiciteit van de organisatie en het belang van de vorming der leden. De voorzitter, de heer Goddijn, sprak tenslotte een hartelijk dank woord, waarin hij hoopte, dat alle goede wensen, die deze dag gegeven waren, bewaarheid zouden worden. OOK TIGER MOTH GEVALLEN Ttvee uur nadat de Tiger Moth, de PH-UFO van de Nationale Lucht- vaartschool te Hilversum, gechar terd door Martins Air Charter op Schiphol, een reclamesleep boven Amsterdam had verloren, steeg de heer G. H. Reimus uit Utrecht met hetzelfde toestel van het vliegveld van Hilversum op voor het maken van een stuntvlucht. Bij een der stunts kwam het toe stel te laag bij de grond, gleed af, waardoor de neus van de Tiger Moth zich een meter diep in moerassig polderland bij Nieuw-Loosdrecht boorde. De PH-UFO werd bij dit on geluk geheel vernield. De bestuurder werd ernstig maar niet levensge vaarlijk gewond. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk wordt door de Rijksluchtvaartdienst en de dienst luchtvaart wan de Rijkspolitie ingesteld. De Spaanse Ambassadeur in ons land, de Hertog de Baena, heef zaterdagmiddag in Den Haag een receptie gegeven ter ere van de vijf Spaanse studenten, die met drie ezeltjes uit Spanje naar Nederland waren geko men Een van de ezeltjes „Platero", zal aan H.K.H. prinses Irene worden geschonken. De ambassadeur (bij ezel tje midden) onthaalde de viervoeters op hooi, terwijl de burgemeester van Den Haag, mr H. A. M. F. Kolf schoten, op het ezeltje „Perez" ging zitten, om het ook eens mee te maken. Het Nederlandse kustvaartuig „Delfdijk" heeft zondagavond te 18.20 uur telegrafisch om medische hulp gevraagd voor een van de op varenden die een hevige maagbloe ding had. Het schip vroeg onmiddellijke hulp van een schip met een dokter aan boord. De positie van de „Delfdijk" was toen enige mijlen ten noorden van Ameland. Aanvankelijk gingen er geruch ten dat een helikopter van het vlieg veld Valkenburg zou opstijgen, doch toen spoedig bericht kwam van de Amerikaanse oorlogsbodem „Geiger", een troepenschip van 17.600 ton. De arts van het Amerikaanse troepenschip „Geiger" is, na de zieke zeeman behandeld te hebben, weer nar zijn schip teruggekeerd. Kort daarop heeft de motorreddingboot „Insulinde" die met een arts aan i boord van uit Terschelling was ver-1 trokken, do zeeman van de „Delf-1 dijk" overgenomen en deze naar I Oost-Mahorn vervoerd. Door het slijk H.K.H. Prinses Beatrix heeft in Albany de eerste spade in de grond ge stoken voor de bouw van het Henry Hudson planetarium. Achtergrond v.l.n.r.: de burgemeester van Albany, Erastus Corning, de waarnemend commissaris van onderwijs in de staat New York, dr Edwin van [Kleeck en gouverneur Nelson A. Rockefeller Hef laatste weekend het qezelligste Prinses Beatrix is zaterdagavond in Albany, de hoofdstad van de staat New York, de eregast geweest op een bal dat als het gezelligste van het seizoen werd beschouwd. Met het oog op het drukke programma van zondag kon de prinses echter niet tot het einde van het feest blij ven. De avond begon met een diner in het gouverneurspaleis van de heer Nelson Rockefeller. Dit diner werd bijgewoond door 170 gasten, van wie er honderd tussen 18 en 25 jaar oud waren. Na de maaltijd, die anderhalf uur duurde, werd er gedanst. De prinses sloeg geen dans over. Door de late komst-van de prinses en haar gezelschap begon een groot bal op het terrein van de nationale garde een uur te laat. Bij haar aan komst werd de prinses door de naar schatting duizend aanwezigen ech ter zo hartelijk begroet, dat het „Hail to the chief" de traditio nele begroeting van presidenten in de V.S. gespeeld door een mari niersband van 36 man, maar nauwe lijks te horen was. Voor de tweede maal gedurende haar bezoek aan de V.S. droeg de prinses de koninklijke juwelen een met diamanten bezette diadeem, een diamanten armband, een dia manten broche en een halsketting van parels en diamanten. Zij was gekleed in een zachtlila avondjapon. De prinses danste o.a. met haar gastheer, gouverneur Rockefeller, en met burgemeester Corning van Al bany. Zij had een geanimeerd ge sprek met de 21-jarige Mary Rocke feller en haar tweelingbroer Michael. Zondag zou de prinses bezoeken brengen aan de nabij Albany gele gen steden Troy en Schenectady. Ook zou zij naar het landhuis gaan van Philip Young, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. Parade. De bewoners van Albany stonden zaterdag in rijen van vier dik langs de weg om prinses Beatrix toe te juichen, terwijl zij voorbijreed in een open auto tijdens een kleurige para de, die drie uur geduurd heeft. Langs de route van enkele kilo meters stonden meer dan 150.000 mensen. De prinses reed aan het hoofd van de grote parade, waarin 13.900 mensen en 53 muziekkorpsen meeliepen. De parade was een van de groot ste uit de geschiedenis van Albany en was het hoogtepunt van de vie ring van de 350ste verjaardag der ontdekking van de rivier de Hudson door Henry Hudson. Volgens een zegsman, die sinds de aankomst van de prinses in de V.S. in het gevolg van de prinses is ge weest, was het enthousiasme van de menigte zelfs groter dan bij de „Tic ker Tape Parade" in New York. De gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, zat voorin, breeduit lachend en wuivend. Naast prinses Beatrix zat burgemeester Erastus Corning. Toen twee kinderen door het poli- tiekordon braken en oranjekleurige bloemen naar haar wierpen, ont plooide de prinses een brede lach. Dr. Edwin van Kleeck, de waar nemende commissaris van onderwijs van New York riep de prinses een „Welkom en Oranje boven" toe. Dit ontlokte aan de Nederlanders onder de toeschouwers vreugdekreten. De prinses vroeg bij het horen daarvan aan de leider van het pro tocol of zij naar de Nederlands-spre kende mensen toe mocht gaan. Zij drukte verscheidene handen. Een ambtenaar van het protocol ver telde aan de pers, dat de prinses op getogen was over het feit, dat de bewoners nog Nederlands kenden. Prinses Beatrix is zondag, de laat ste dag van haar tocht van vier da gen door het dal van de Hudson, in de kleine industriestad Troy, in de staat New York, aangekomen, waar zij door 150 in Nederlandse „natio nale klederdracht" gestoken kinde ren werd begroet. De prinses droeg een grijze, shan- toeng jurk, een marineblauw flu welen hoedje en schoentjes van de zelfde kleur. De eerste kerk". Des ochtends had zij een kerk dienst bijgewoond in de z.g. „eerste kerk" van Albany, een van de oud ste hervormde kerken in de V.S., waarvan de grondvesten uit 1642 dateren. In de hervormde kerk van Albany werd prinses Beatrix van de kansel begroet door ds Howard Hageman, voorzitter van de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk in de V.S. De predikant van de kerk zelf, ds Norman Thomas, zei dat de aanwe zigheid van de prinses herinnerde aan het bezoek van haar grootmoe der, vóór de oorlog". Het betekent veel voor ons, vrienden van de an dere kant van de zee wier erf goed wij delen de hand te kun nen reiken". De kerk was geheel gevuld. Onder de 990 aanwezigen bevond zich o.a. ook de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller, de gast heer van de prinses. In Troy gebruikte de prinses het middagmaal met zeven meisjesstu denten van de plaatselijke hoge school van Russell Sage. In Schenectady, een stad, die in 1661 door een kleine groep Hollan ders werd gesticht en welke thans een groot industrieel centrum is, werd de prinses door een menigte met „Hello Trix" begroet. Het stads bestuur bood haar een album met foto's aan. Voorts ontving ?ij een blauw-wit porceleinen bord en van een padvindster een boeket bloemen. Historie. Men bracht een kort bezoek aan het oudste deel yan de -jjtad waar huizen in Hollandse stijl bewaard zijn gebleven. Men hield stil bij een gedenkplaat waarop herinnerd wordt aan het feit, dat op 8 februari 1690 ongeveer negentig kolonisten, voornamelijk Hollanders, door In dianen werden gedood. Het bezoek van de prinses aan de stad eindigde met een thee in Union College, een universiteit voor man nen welke in 1795 door Hollandse kolonisten is gesticht. Zij bracht de nacht van zondag op j maandag door in het buitenverblijf I van de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, de heer Philip Young. Hedenochtend ging de prinses per vliegtuig van Albany naar New York en vandaar in de middag met een lijnvliegtuig van de KLM naar Ne derland. AANRIJDING MET DE TREIN Op een onbewaakte overweg tus sen Zwolle en Meppel is om 9.45 uur vanmorgen een truck met oplegger tegen een trein aangereden. Beide sporen werden versperd en de boven leiding is ontwricht. Er zijn bussen ingelegd tussen Zwolle en Meppel. Feestelijke dag in Leiden Na een Heiige Mis in de kapel van de Zusters Carmelitessen aan de Oude Vest, opgedragen door kape laan B. J. I. Truyens, geestelijke ad viseur, die ook een toepasselijke preek hield, hebben de feestvieren de leden van de Katholieke Bond van Arbeiders (sters) in Voedings- en Genotmiddelenbedrijven „St. Jo ris", afdeling Leiden, aangezeten aan een feestelijk ontbijt. Ruim honderd leden en hun dames namen aan deze gezellige samenkomst deel. Onder hen waren twee pioniers van de bond, leden, die deel hadden in de oprichting, nil. de heer De Keu- ning, die vroeger secretaris-penning meester was, en de heer Owel, die de oprichting van de Katholieke Bond voor Slagersgezellen meemaakte. De aanwezigheid van deze oude getrou wen was een goed symbool op dit halve-eeuwfeest. Men at met smaak, maar ook een toepasselijk woord werd niet verge ten. De bondsvoorzitter, de heer J. Nieman, hield een rede, waarin hij nog eens de moed en het doorzet tingsvermogen van de „eersten" be lichtte. Ook de voorzitter van de ju bilerende afdeling, 'de heer P. J. God dijn, voerde het woord, het accent leggend op de vorming van de per soonlijkheid, die de organisatie in de hand werkt. Spr. achtte dit van nog méér belang dan al hetgeen men op sociaal gebied heeft kunnen berei ken. Receptie. 's Middags werd in de foyer van „De Burcht" een drukbezochte re ceptie gehouden, waaronder velen De gasten sherry, de gastheren hooi Toen de 46-jarige taxichauffeur J. Y. Leeuwenburg uit de Geertruiden- bergstraat te Rotterdam, gisteren tegen het middernachtelijk uur met een passagier op de Brielselaan reed, viel deze hem opeens aan. Hoewel de chauffeur met een straatklinker een klap op het achterhoofd kreeg en een bloedende wond had, kon hij nog stoppen en zijn aanvaller grij pen. 'Hij slaagde er zelfs in hem bui ten gevecht te stellen, waarbij bei den uit de auto rolden. Iemand had inmiddels de politie gewaarschuwd die de passagier, de 20-jarige bij- werker T. T. uit Rotterdam, meenam naar het bureau Charlois. De taxichauffeur werd in het Zuiderziekenhuis verbonden. i Eerste hulp voor zeeman aan boord naar de sterren De bloemen vielen echter naast de auto en de gebiedende bas van een politie-agent deed de kinderen te rughollen. Eerder op de dag had de prinses een plechtigheid bijgewoond waarbij j zij de eerste spade in de grond stak voor de bouw van een Henry Hud son-planetarium.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6