DE TEXAS-RANGE Ingrijpende vernieuwingen in het KRO-radioprogramma Yerbeferirg van bet cultureel niveau en doorwerking van het katholicisme visie op televisie het dappere leven WiAHuAG 21 SEPTEMBER 1989 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Benauwd avontuur liep goed af super Constellation van de Air France is veilig, op het vliegveld Shannon (Ierland) geland met een afge rukte propeller, die zich in de romp van het toestel had geboord. Bemanning en passagiers hebben geen letsel •pgelopen. Het ongeluk gebeurde op 5000 meter hoogte, ongeveer 640 km van de Ierse kust. Reddingsboten en vliegtuigen kwamen te hulp, nadat van boven de Atlantische Oceaan de volgende dramatische boodschap werd uitgezonden: „Prop. afgebroken, zit in de romp vast. gebroken ruiten, verzoeke alle bijstand." In de gebruikelijke persconferentie ter aankondiging van het winterpro- gramma van KRO heeft de nieuwe voorzitter, pater drs. E. H. J. van Waesberge O. P. samen met 't hoofd van de programma-afdeling Toon Rammelt inzicht gegeven omtrent de vele vernieuwingen die te wachten zal rector J. M. E, Keet een nieuwe rubriek voor jongeren openen. De apologetische rubriek van prof. J. B. Kors wordt vervangen door een reeks uitzendingen over actuele ge- loofsproblemen door prof. dr. Her man Fortmann. De bijbelrubriek wordt voortaan verzorgd door prof. staan. In het ganse programma zal dr. H. Renckens S.J. onder de titel de integratie van het katholicisme I „De profeet van de nabijheid Gods", blijken, het cultureel niveau zal alle j Op dinsdagavonden komen program aandacht hebben, nieuwe talenten zullen worden opgespoord en aan gekweekt en gelet zal worden op de juiste verhouding van de radio- en televisieprogramma's De omschrij ving van een en ander is bereids ge geven in een met smaak verzorgd en uitgegeven overzicht van de vele vernieuwingen. De KRO gaat er van uit, dat op voedende taak van de Omroep mas sa-opvoeding in de vrije7 séctoré'n "isl Alleen: het tempo van massa-edu catie is omgekeerd evenredig aan de grootte van de massa, die in bewe ging moet worden gebracht. Uit de volgende opsomming, die in verband met onze plaatsruimte beknopt moet blijven, zal de lezer nochtans kunnen opmaken dat verschillende bekende rubrieken worden prijsgegeven ter- wille van nieuwe, die meer aan het luisterend publiek zijn aangepast. In een poging om de radio naast de televisie een eigen plaats te doen behouden, was al reeds een meer dringende reactie van de radio op de actualiteit nagestreefd. Die reac tie zal worden uitgebreid, onder an dere door vervroegde uitzending van het avondnieuws oan half elf, het tijdstip, dat de t.v. programma's als regel zullen worden beëindigd. Te gen middernacht volgt dan nog een korte samenvatting van het nieuws. Godsdienstige beleving. Na hetgeen eerder in de krant en gesprekken is gezegd over de gods dienstige uitzendingen van de KRO is het verheugend te vernemen, dat de kwaliteit van de kerkuitzendingen zal worden verhoogd, dat ook Missen met volkszang zullen worden uitge zonden, dat het kerkmuziek-leven in ons land zal worden aangemoedigd en dat zowel het ochtend- als avond gebed zullen worden vernieuwd. Met namen het ochtendgebed zal niet langer door één spreker worden ge houden, maar verschillende spre kers zullen afwisselend het woord voeren. Op de weekse avonden wordt het avondgebed vervangen door een toespraak. Op zaterdag bijvoorbeeld ma's. gewijd aan de kennis van God, onder leiding van prof. dr. J. Groot, pater Jelsma en prof. dr. A. Vermeu- len»-Zij zullen zich richten tot leken, die geen wetenschappelijke voorop leiding hebben ontvangen. Verder zal de maandintentie van het aposolaat van het gebed worden toegelicht door pater J. de Rooy S.J. onder de titel „De Kerk zijt Gij". Jan de Cler en het feit van de dag. Jan de Cler, die trouw medicijnen studeert, heeft de moeilijke opdracht aanvaard om op elke uitzending van de KRO een lied te zingen, waarin het feit van de dag op de korrel wordt genomen. Dat geschiedde eer der door „De gewone man" die ver leden jaar uit het programma is ver dwenen ten behoeve van de niet ge slaagde rubriek „Ja, met mij". Door de Streekhalfuren zal de pro vincie in het midden van de natio nale aandacht worden geplaatst; het sportpraatje komt op de helling en zal meer verscheidenheid brengen; een uigebreid luisterspel-repertoire ligt gereed voor uitvoering, onder meer met Shakespeare's drama „Hendrik IV" waarin Alb. van Dal- sum de rol van Falstaff zal ver-vul len, dit in verband met zijn jubileum. Het muziekprogramma bevat en kele stereofonische uitzendingen, die de KRO samen met de AVRO over beide zenders zal verzorgen. Leon Povel bereidt* een stereofonisch luis terspel voor, waarin de handeling diepte, ruimtewerking en beweging krijgt. Ook hier wordt samengewerkt met de AVRO. Het wordt een detectieve-spel, ge titeld „Even schuilen". Aan „Piccolo" wordt een dei'de jongeren-rubriek toegevoegd met het thema „jongeren en godsdienst". Aan de schippersgezinnen zal aandacht worden besteed, onder meer door contact op korte termijn. Terwijl het. nieuwe hoofd nog niet is benoemd (dat zal spoedig geschieden), kan worden vastgesteld, dat de School radio er in geslaagd is, de program ma's voor het aanstaande seizoen aantrekkelijk en belangwekkend te maken. Amusement, wederom met „Tierelantijnen". Op zondagen blijft de kolderstrip „De Wadders" gehandhaaft. „De hal ve maan(d)" is een nieuw liedjes- programa van Jan de Cler en Emil Lopez. Verder komt Jules de Corte terug met eigen liedjes op eigen tweede helft van het zaterdagavond- programma volgt „Tierelantijnen", opnieuw onder leiding van Tonny Schifferstein; de meeste onderdelen zijn vernieuwd. Een voornaam on derdeel is de vraag- en antwoorden- rubriek „Kopstukken", waarin luis teraars vragen kunnen voorleggen aan raadgevers wier namen nu juist geen borg zijn voor de ernst van de antwoorden. Tot die raadgevers behoren Godfried Bomans en Cees de Lange. Andere rubrieken. Men weet reeds, dat de boekbe spreking van Piet Oomes komt te vervallen. Voortaan wordt elke avond van het KRO-programma het boek van de dag besproken doch ver schillende litteratoren. Er is een reeks klankbeelden in voorbereiding over de organisatie van Vaticaan en Vaticaanstad. Prof. dr. Zacharias O. Cap. en Bernard Verhoeven werken samen aan documentaires over Rus land. Er komt een cursus in de Fran- Pater B. van Ogtrop S.J., modera tor van het Nijmeegse Studenten corps, neemt op 3 oktober a.s. of- scheid van de studenten om zich in Roterdam aan de ziezorg voor de ar beiders in de dokken te gaan wij den. Des middags op zaterdag 3 ok tober vindt een buitengewone corps en reunievergadering plaats in de Sociëteit Roland, waarbij pater van Ogtrop zal worden gehuldigd van wege zyn veelzijdige verdiensten zo wel voor de Universiteit als voor het Studentencorps en voor Nijmegen. PRESIDENTE VAN DE GRAAL Per 1 november zal mej. M. J. A. Groothuizen haar functie als presi dente van de Graal in Nederland neerleggen. Met ingang van die da tum wordt het bestuur gevormd door M. Th. Baronesse van Voorst tot Voorst, presidente; mej. E. van Roos- j.duu. £<x ivuiixl een tujjus 111 ucr idii- -. - .lr se taal, met medewerking van de -h*•«SStSS* Z>i .*^S! Universiteit van Parijs; er is zelfs mogelijkheid om huiswerk ter cor rectie toe te zenden. In samenwer king met de NCRV en de KNAC zullen in de ochtend meldingen wor den doorgegeven voor automobi listen. Tenslotte wordt meegedeeld, dat verschillende nog niet genoemde ru brieken komen te vervallen. We noe men de bijbelrubriek van drs. Eycke- ler en het Esperanto. Wijdingen bisdommen Haarlem en Rotterdam Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem heeft op 19 en 20 septem ber in de kapel van het Theologi- cum te Warmond de volgende H.H. Wijdingen toegediend: Het Diakonaat aan de eerw. heren: C. A. M. Backx, P. Th. V. M. Bosma, A. N. J. Doodeman, J. N. Duin, J. H. van Duin, M. J. de Groot, J. H. J. Heikens, P. J. Hink, J. W. M. Le- velt, A. J. Ley en, G. H .W. Mols, H. C. M. Peet, H. C. E. Schaapherder, ders, vice-presidènte; mej. mr Fh. van de Poel, lid en mej-. C. Koppemol, DODELIJK ONGEVAL IN TILBURG Op de Dongenseweg in Tilburg is gisteravond ,en 30-jarige motorrijder uit Tilburg gedood. Hij kwam in botsing met een 13-ja- rige wielrijder, eveneens uit Tilburg, die vlak voor de naderende motor onverwachts linksaf sloeg. De motorrijder sloeg met het hoofd tegen een boom en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Zijn echtgenote, die achter op de motor zat, kwam met de schrik vrij. Het echtpaar was tien maanden gehuwd. melodieën, en Leo Nelissen met „The j Swart, S.' C. Tol, Y. C. Tuyn, G. a! ater Andersom' De zaterdagavond wordt, te be ginnen 26 september in twee helften verdeeld, gescheiden door „De Knip- perbol" van Bernard Verhoeven. De eerste helft brengt een wisselpro gramma dat in een vierweekse pe riode van week op week verandert. Voor de eerste week in de serie heeft Kees Schilperoort een nieuwe wed strijd samengesteld met teams van amateur-toneelverenigingen. Voor de de tweede maal is een aantal uit zendingen voorbereid, die in caba retsfeer buiten de studio voor een klein publiek worden uitgevoerd. In de derde week wordt gesproken over „mensen in nood", uiteraard geen amusement, maar met opzet inge last. De vierde week in de serie brengt een musical in vervolgen op tekst van Tom Bouws en muziek o.a. van broeder Laetantius. In de A. Velzeboer, J. M. Veldt, allen van het Bisdom Haarlem. En de vier lagere Wijdingen aan de eerw. heren: J. J. de Boer, M. M. Buter, Th. P. M. Buysman, A. B. M. Fritschy, J. C. M. Hendriks, A. W. C. de Jong, E. A. Karregat, S. G. Ko nijn, J. W. M. van der Meer, J. A. M. Smit, W. J. Spronk, C. J. M. van der Velden, P. N. Wijnker, van het Bisdom Haarlem en aan de eerw. he ren: J. I. M. van Adrichem, J. G. M. Daeter, H. A. van Es, L. F. de Groot, A. J. C. Haket, L. H. J. M. Halkes, Chr. L. M. Hoogeweegen, M. J. Hou- dijk, M. G. van der Leeden, Ph. G. G. Mudde, J. W. Olsthoorn, A. J. P. Spruit, J. G. J. Straathof, J. P. J. Zijerveld, van het BisQom Rotter dam. Tenslotte de Kruinschering toege diend aan J. A. Dijkgraaf, van het Bisdom Haarlem. (Van onze t.v. medewerker) K-R.O. op zondag. Het t.v.-programma, dat de K.R.O. op zondagavond pleegt te geven, be staat uit twee delen: Teledubbel en een populair klassiek concert door het Amsterdams Kunstmaandorkest. Dat samengaan is deze keer voor het laatst geweest, want de quiz die met de Vlaamse tv. wordt gedeeld, is niet in alle opzichten geslaagd. Meer suc ces is bereikt met het orkest van Anton Kersjes; het zal een vaste ver schijning op de zondagen om de vier weken blijven. Voor het eerst is op zondagavond een epiloog uitgespro ken. Dat zal zo blijven en daarmee is yoldaan aan een verlangen dat we eerder hebben uitgesproken. Quiz van de Vara. Opnieuw is gebleken, dat Theo Eerdmans zijn candidaten voor het (83) COR DE GROOT ALLEEN LINKS. Wegens een indispositie van zijn rechterhand ziet de concertpianist Cor de Groot zich genodzaakt zijn re pertoire bij zijn jubileumconcerten in het a.s. seizoen te beperken tot wer ken voor de linkerhand alleen. Op de zaterdag te Utrecht gehou den landelijke vergadering van de St. Adelbertvereniging heeft de voor zitter, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, medegedeeld, dat hij af treedt wegens ernstige belangen van persoonlijke aard. Hij zal zijn functie blijven vervullen, totdat een opvol ger gekozen is. spel „Je neemt er wat van mee" weet te kiezen. Als de antwoorden goed zijn (en dat waren ze deze keer), dan is hij even verheugd als de deelnemers. Met name met de heer W. Leideritz had hij een gezel lige en flitsende dialoog, waarvan ook de kijkers zullen hebben geno ten. Deze deelnemer, die letterlijk alles weet van de Amsterdamse tram, behaalde de duizend gulden, evenals de heer Ed Millecan met grote kennis van de burgerlucht vaart. Voor beiden waren geschen ken en telegrammen aangedragen. Het behoeft niemand te verbazen, dat de Vara-quiz de enige is, die zich weet te handhaven. Luidruchtig concert Zaterdag waren de kijkers te gast op het laatste promenadeconcert in dit jaar, door het B.B.C.-orkest ge geven in de Royal Albert Hall van Londen met zesduizend jeugdige be zoekers. Dit concert, bedoeld als een afscheidsfeest, had welbewust een luidruchtig karakter, want niet al leen hebben de jongelui meegezon gen in de fantasie over Britse zee- hedjes en het tweede volkslied, maar verder hebben ze spectaculaire din gen uitgehaald, door zich grappig uit te dossen, door het werken met toe ters en claxons en door het gebruik van ballons en banieren. De voor treffelijke dirigent Sir Malcolm Sar gent, die de attentie had om de aan wezige Nederlanders te begroeten, werd met serpentines benaderd en kreeg spreekkoren te beantwoorden. Op 'n gegeven ogenblik werd onder 'n ernstig nummer luid geapplaudis seerd met de bedoeling het orkest uit de maat te krijgen, hetgeen uiter aard niet gelukte. Dit alles hoorde bij dit afscheidsfeest dat we op het scherm niet graag zouden hebben gemist. Toon Hermans bij de K.R.O. In een extra aflevering van de filmrubriek van A. van Domburg zal dinsdag Toon Hermans optreden, weliswaar gedurende een korte tijd. maar dan toch in eigen persoon en gesteund door fragmenten van zijn zelf gemaakte film „Moutarde van Sonansee" die in oktober in ons land zal gaan draaien .Wat we er zo voor af over hebben gehoord, staat de kij ker een aangenaam verpozen te wachten. Televisie nog niet volgroeid. De jongste mededelingen van O. K. en W. over verruiming van zend tijd voor de televisie waren juist te laat om nog te kunnen worden ver werkt in het komende programma van de K.R.O.-sectie. Wel was reeds bekend, dat de vrijdagavond, tot nu toe door de NTS verzorgd, per 1 ok tober aan de Omroep is toegewezen. De kinderuitzending van maandag is op aandrang van de jeugdige Kijkers weer op zaterdagmiddag geplaatst. De KRO-sectie heeft voor de vrij dag vier series documentaire pro gramma's in voorbereiding, die zich bewegen op het terrein van de ker kelijke kunst, de medische weten schap, de politie en de natuur Nieuw is een cabaret-programma van Jan de Cler, op 2 oktober te beginnen. Overwogen wordt een gecombineer de radio- en t.v.-uitzending. Verder wordt heel veel gehand haafd, al kan worden verwacht, dat in de loop van de volgende weken iets meer bekend kan worden over de bezetting van nieuwe uren die in het volgend jaar worden toegewe zen. Tenslotte iets over de Misuitzcn- dingen, vijf per jaar, die door de KRO in opdracht van het Katholiek kerkgenootschap in Nederland wor den verzorgd. Gedacht wordt aan ver dubbeling van het aantal, maar het is niet eenvoudig om steeds een ge schikt object voor uitzending te vinden. door LUCY AGNES HANGCOCK 40) „O nee, dat gebeurt niet", beloof de Johnny, „als ik schiet, zal het op iemand zijn, waar ik op mik. Als die kerel wat geprobeerd had, had ik hem de volle lading hagel in zijn lijf gejaagd". Deborah lachte. „Ik geloof, dat we ons niet ongerust hoeven te maken met jullie drie op wacht. Toby is de sirene die waarschuwt en jullie twee bewaken het terrein. Ik zal maar naar binnen gaan om te slapen, we tende, dat de mariniers aan land ge gaan zijn en de toestand beheersen". „Gelijk hebt u, juffrouw", zei Joe grinnikend en hij sloeg Johnny op de rug, terwijl hij haar met zijn ronde ogen verwonderd aankeek. „Hij denkt, dat ik bang ben", dacht Deborah glimlachend, terwijl ze naar het huis terugliep. En mis schien sta ik op het punt in een fami lieschandaal betrokken te worden. Wat bedoelde die Harding eigenlijk met zijn toespelingen? Waarom ter wereld veronderstelt men, dat ik weet, waarom Eve Fowler Cliff House verlaten heeft en waar ze heen ging? Ik veronderstel tenminste, dat ze vertrokken is, hoewel er ogen blikken zijn, dat ik haar aanwezig heid voel. Ik denk, dat dat door het portret van haar zuster komt. Ik heb de indruk, dat de vrouw me om de een of andere reden niet mag lijden, hoewel ze haar zuster toch zeker goed kende en daarom kon weten, dat Eve jaren lang een slechte in vloed op haar dochter heeft uitge oefend, en dal alles beter is dan de zorgen, of het gebrek aan zorgen, die ze aan haar besteedde. Ik wilde, dat ik de moed had voor te stellen het uit Nancy's kamer weg te nemen of misschien het kind een andere ka mer te geven. Ze ligt daar en staart er voortdurend naar. Een mooi land schap of een sprookjesmotief zouden veel beter voor haar zijn. Alles zou beter zijn dan dat portret. He kind zal het nooit vergeten, zo lang ze door dat portret aan alles herinnerd wordt. ,Ze kleedde zich vlug uit. Ze was vermoeider dan ze gedacht had. Het was heerlijk te liggen, hoewel ze zich niet eens erg slaperig voelde. Ze geeuwde en trok het koele laken on der haar kin. Een plotseling opko mende gedachte maakte haar weer klaar wakker. Hoe had Harding ge weten, dat ze een gediplomeerde verpleegster was? Ze overdacht de vraag enkele ogenblikken, toen sliep ze in en wist ze niets meer. ZESTIENDE HOOFDSTUK Polly wekte haar. „Het is bij zes sen, Debby, en het diner zal gauw klaar zijn. Heb je goed geslapen. Je ziet er wat beter uit. Peter heeft ook geslapen. Hij zei me, dat jij het hem bevolen had. Ik ben er blij om. Ar me jongen! Jason laat je vragen hem vanavond op te bellen. Hij schijnt er zich hevig over op te winden, dat je hier op Cliff House bent". „Er zich over opwinden, Polly? Waarom zou hij dat doen?" vroeg Deborah, terwijl ze de oude dame aankeek, die op het voeteinde van het bed zat. „Wel, kijk es, kindje, hij weet na tuurlijk niet, dat je hier in je hoeda nigheid van verpleegster bent. De jongen schijnt zich te verbeelden, dat hij verliefd op je is". „Wees niet zo flauw, Polly", zei Deborah en geeuwde en rekte zich als een ontwakende kat. Ze had Ja son helemaal vergeten. „Dat is juist wat ik hem zei, dat hij zich erg flauw aanstelde, toen hij iets mompelde, dat je hier gevangen zat. Hij zei, dat hij je zou komen be zoeken en Johnny zei hem, dat hij dat liever niet moest doen, dat men nu liever geen vreemdelingen hier ziet. Ik zei hem, dat je hem zou op bellen als je opstond en hij schreeuw de „Opstaan!" alsof hij dacht, dat ik gek geworden was. Ik durfde niets te vertellen, want ik weet niet, of Peter wil, dat iemand anders weet dat Nancy ziek is". „Ik zal met Jason spreken, Polly", beloofde Deborah en verdween in de badkamer om een douche te nemen, Polly babbelde voort, terwijl De borah baadde en zich kleedde. Ze zei, dat er geen verandering in Nan cy's toestand gekomen was, voor zo ver zij het kon beoordelen. Ze was geheel bij bewustzijn, want Polly had haar ogen zich twee of drie keer heen en weer zien gaan en haar mond had bewogen, toen ze iets grappigs voorlas of zong. „Weet je, wat ik denk, Debby?" vroeg Polly na een minuut. „Ik heb zin met Peter over dat portret van Marcy te spreken, dat boven Nan cy's bed hangt. Ik heb er al eens eer der over gedacht, maar nu ben ik eindelijk besloten er iets aan te doen. Het kind ligt daar maar en staart er voortdurend op, en dat is niet ge zond. Het wekt herinneringen in haar op, ongelukkige herinnneringen, en het doet haar ook aan haar tante denken. Marcy en Eve leken erg veel op elkaar, al was Eve ook ouder" „Denk je, dat Nancy van haar tante houdt, Polly?" vroeg Deborah. „Nee, dat geloof ik niet", zei de oude dame met nadruk. „Ze is mis schien aan haar gewend geraakt, zo als je aan een pak op je nek went, maar als het eenmaal weg is en je bent weer vrüwel, dan is het een genot. Ze zal het gemis van haar tante niet eerder te boven komen als dat schilderij verdwijnt. Weet jij, hoe dat aangepakt moet worden, Debby?" „Nee, ik heb geen idee. Maar ik begrijp wel, dat zo'n voortdurende herinnering Nancy kwaad kan doen en haar genezing vertragen", zei De borah langzaam. „Wie is eigenlijk op de gedachte gekomen het daar neer te hangen? Het is veel te groot voor de kamer, het beheerst de hele ruim te.... O, Polly, ik hou niet van dat schilderij. Ik weet niet waarom, mis schien omdat ook Eve Fowler er voor geposeerd zou kunnen hebben. Ik denk, dat het beste zou zijn voor te stellen, Nancy naar een andere kamer over te brengen, naar een an der deel van het huis. Denk je, dat je dat zou lukken?" „Ik zal niets voorstellen, Debby", zei Polly. „Ik zal Peter eenvoudig zeggen, dat we denken dat Nancy verandering van omgeving nodig heeft. We zullen haar naai de andere kant van het huis brengen. Daar is geen veranda, maar daar heb je een alleraardigst uitzicht over het dorp. Klaar? Kom dan mee. Mevrouw Mac- Donald zorgt voor Nancy, terwijl ik eet". Deborah droeg een eenvoudige ja pon. Ze had tenslotte haar unifor men toch maar niet laten komen. Polly zei, dat het dwaas geweest zou zijn en dat het beslist beter was, als Nancy niet wist, dat ze zo ziek was, dat ze een verpleegster nodig had. Peter kwam hen bij de deur van de eetkamei tegemoet en liet Polly aan het hoofd van de tafel plaats ne men. Hij en Deborah zaten tegen over elkaar. Ze waren al aan de koffie, toen Poly het onderwerp van Nancy's verhuizing naar een ander deel van het huis op het tapijt bracht. Peter keek eerst verbaasd, maar Deborah zag langzamerhand een blik van goed keuring in zijn donkere ogen komen en hij knikte. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5