Chroesjtsjef naar Hollywood, Los Angeles en San Francisco Incident in filmstad en conflict in Los Angeles De rus dreigde met vertrek wederzijdse standpunten onverenigbaar Geen Amsterdamse avondbladen Ste &2idóe(So!U/Yci/iit MAANDAG 21 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. Directeur: J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Na zijn tweedaags bezoek aan New York is de Russische premier zater dag per straalvliegtuig van het vliegveld Idlewild naar Los Angelos ver trokken voor een lunch met leidende figuren uit de filmwereld, een be zoek aan Hollywood en een diner met het stadsbestuur van Los Angelos. De reis naar Hollywood en Los Angelos is niet zonder incidenten ver lopen. In Hollywood maakte de Rus zich kwaad omdat hij niet de gelegen heid kreeg naar Disneyland te gaan men kon op zo'n korte termijn niet de nodige veiligheidsmaatregelen nemen, was het motief van de Amerikanen en in Los Angelos lokte de burgemeester van die stad een fel incident uit dat door Chroesjtsjef woedend werd beantwoord. Hij dreigde zelfs met eerder uit de Verenigde Staten te vertrekken dan het plan was. Hoewel Chroesjtsjef naar zijn zeggen openhartig wil zijn, schijnt hij deze deugd bij de Amerikanen minder te waarderen, al moet gezegd worden dat de Rus reeds verscheidene malen door Amerikaanse vragen en uitlatingen in voor hem pijnlijke situaties is gebracht. Chroesjtsjef, en zijn reisgezelschap hebben zaterdag, dadelijk na aan komst te Los Angelos uit New York een bezoek gebracht ;.an de filmstad Hollywood waar zij getuigen zijn ge weest van het maken van opnamen voor de film Can-Can. Vanuit een loge zag hij zeventien danseressen de Can-Can uitvoeren, hoorde en zag hij Frank Sinatra een zangnummer brengen en was hij getuige van een scene met Maurice Chevalier en Louis Jourdan. Vóór het bezoek aan de studio had Chroesjtsjef aangezeten aan een lunch die hem door de filmkolonie was aangeboden. Hier beklaagde hij zich er bitter over dat hij niet naar Disneyland, vijftig kilometer van Los Angelos, mocht. De politie kon daar niet instaan voor zijn veiligheid had men hem gezegd. „Ik dacht dat ik hier als vrij man kon komen als gast van het vrije Amerikaanse volk. Hebt u daar misschien lanceerbanen voor raketten? Is er een cholera-epi- demie of hebben bendeleden die plaats in huil macht, zodat zij mij kunnen doden?" Na uiting te hebben gegeven aan zijn vertrouwen in de Amerikaanse politie zei hij niet te weten hoe hij het zijn volk duidelijk moet maken dat hij niet naar Disney land heeft mogen gaan. De Amerikaanse diplomaat Lodge, die namens Eisenhower Chroesjtsjef op zijn Amerikaanse reis vergezelt, zei dat de Rus pas in het vliegtuig op weg naar Los Angelos heeft gezegd dat hij naar Disneyland wilde. Toen konden geen afdoende veiligheids maatregelen meer genomen worden. Chroesjtsjef is niet boos gebleven. Later toen hij aan de lunch had ge sproken over „het samen in vrede leven" toonde hij zich weer goed ge mutst. Hij zei tot de filmmensen dat zij hem maar moesten vergeven als hij dingen had gezegd, die voor de Amerikanen niet prettig waren. REL IN LOS ANGELOS De Russische premier zou later op de dag. nog eens zijh goede hemeur verliezen. Dat was op het diner dat hem zaterdagavond door de stad Los Angelos werd aangeboden. Chroesjt sjef nam het zijn gastheer, burge meester Poulson, kwalijk dat deze nogmaals de uitlating van de Rus sische premier ter sprake bracht vol gens welke het communisme het Amerikaanse kapitalisme zal begra ven. Chroesjtsjef zei soms de indruk te hebben dat men hem naar de Ver enigde Staten heeft uitgenodigd om hem eens flink de waarheid te zeg gen en hem de kracht /an de Ver enigde Staten te laten zien om hem bang te maken. De Rus dreigde ver volgens met weggaan door te zeggen dat hij in ongeveer twaalf uur naar Amerika is gekomen en niet meer dan tien en een half uur nodig heeft om terug te keren. „Indien u niet tot ontwapening be reid bent en de bewapeningswedloop wilt voortzetten, wel, dan aanvaarden wij de uitdagLig want wij beschikken over de nodige kracht en hebben de mogelijkheid tot het maken van mo derne wapens." Wat de aanmaak van onze raketten betreft, ze worden aan de lopende band gemaakt, aldus Chroesjtsjef. Burgemeester Poulson verklaarde later, dat hij gesproken had als „een gewoon Amerikaans burger" en dat een ieder in de V.S. het recht heeft zijn mond open te doen. „Er moet iemand opstaan om te zeggen wat wij voorstaan. Hij (Chroesjtsjef) praat alsmaar over vrede en intussen rinkelt hij in Berlijn, in Zuid-Oost-Azië en overal ter wereld met de sabel. Wij geloven zijn gepraat over vrede pas als hij tegelijk iets in die richting doet", aldus de burgemeester. Hij was van oordeel dat hij de mening van het merendeel van het Ameri kaanse volk vertolkte. Over Chroesjtsjefs dreigement dat hij naar huis zou gaan, zei Poulson: „Ik geloof dat hij graag een veront schuldiging zou vinden om naar huis te vliegen. Hem is niet bepaald een enthousiast welkom ten deel geval len. NAAR SAN FRANCISCO Chroesjtsjef is zondag met een speciale trein uit Los Angelos naar San Francisco vertrokken, een af stand van ruim 600 km. Hij legde op het station geen verklaring af. De hoogste functionaris van het stadsbestuur, die de Russische leider uitgeleide deed, was de hoofdcom missaris van politie; burgemeester Paulson, van wie een vraag de dag tevoren Chroesjtsjef het dreigement ontlokt had dat hij naar huis zou gaan, had verstek laten gaan. In San Francisco heeft Chroesjt sjef de hartelijkste ontvangst gekre gen sedert zijn aankomst in de V.S. Verscheidene duizenden mensen had den zich voor het Markt Hopkins hotel, waar hij zijn intrek nam, ver zameld. Men juichte en applaudtseer- de, Chroesjtsjef beantwoordde de be groeting door te wuiven en zijn in eengeslagen handen boven zijn hoofd heen en weer te zwaaien. De burgemeester van San Francis co, George Christopher, begroette de premier en zei dat hij niet het voor nemen had ideologische kwesties aan te snijden. Chroesjtsjef antwoordde dat gesprekken over politieke onder werpen niet tot geïrriteerdheid be hoeven te leiden indien men maar redelijk is. Dergelijke gesprekken zouden integendeel tot beter begrip tussen zijn land en de V.S. kunnen leiden indien men elkaar wederzijds respecteert. Chroesjtsjef dineerde later met Amerikaanse vakbondsleiders in het Mark Hopkins-hotel. Onder deze vak bondsleiders bevonden zich o.a. Wal- ther Reuther, hoofd van het vakver bond der arbeiders in de auto-indu strie, en James Carey, voorzitter van de bond van arbeiders in d* elek triciteitsindustrie. Vóór zijn (ankomst in San Fran cisco in een speciale trein, die hem van Los Angelos bracht, was Chroesjtsjef in verscheidene plaat sen uitgestapt. In twee plaatsen, Santa Barbara en San Luis Obispo, mengde hij zich tussen een geestdrif tige menigte, hetgeen hein kennelijk veel genoegen deed. Goed geluimd zei hij later in de trein: „Ik heb ein delijk enige echte Amerikanen ge zien en het schijnt me toe dat zij even foed en vriendelijk zijn als ons ow jet-volk". Na het vertrek uit Santé Barbara hield Chroesjtsjef een persconferen tie in de trein, waarop hij glimlachte e;i grapjes maakte. Chroesjtsjef betoonde zich bijzon der ingenomen met de ontvangst te Santa Barbara. „Deze mensen waren buitengewoon, hun begroeting heeft mij versterkt en bemoedigd. Het volk wenst vrede en vrede moet er zijn in de gehele wereld", aldus Chroesjtsjef. Hij vervolgde: „op een gegeven ogenblik heb ik op de mij te Los Angelos geboden ontvangst de in druk gekregen dat men mij mogelijk als een last voor mijn gastheren be schouwde. En een goede gast wil nooit tot last zijn. Het is beter vijf minuten vroeger te vertrekken dan te wachten tot de gastheer u vraagt heen te gaan." Cabot Lodge antwoordde hierop: „De heer Chroesjtsjef is geen last voor ons. Wij zijn verheugd hem in ons midden te hebben." Reuther heeft Chroesjtsjef ver weten, dat hij het wilde doen voor komen alsof hij de enige is, die de vooruitgang van de arbeider op het oog heeft. Chroestjsjef beschuldigde daarop de vakbondsleiders er van „kapita listische lakeien en stromannen" te zijn. Hoewel hij soms zijn zelfbe heersing verloor en op de tafel sloeg, was Chroesjtsjef niet meer boos toen de bijeenkomst werd geslotén. „In de laatste minuten deden wij het kalm aan, omdat wij de bijeenkomst niet ontijdig wilden laten eindigen", aldus Reuther. Vandaag maakt de Russische lei der een rit door San Francisco en een boottocht in de haven. Op het program staan verder bezoeken aan een fabriek van rekenmachines te San Jose met een lunch in de kan tine en aan een instelling van weten schappelijk onderzoek te Menlo Park. 's Avonds is er een diner in het Palace hotel in San Francisco. Uit gesprek Chroes,tsjef vakbondsleiders bleek: Walter Reuther heeft de pers na het diner van Chroesjtsjef met Ameri- kaanse vakbondsleiders medegedeeld, dat Chroesjtsjef de wederzijdse stand punten onverenigbaar had geacht. De Russische leider en de leiders van het vakverbond AFL-CIO zijn drie en een half uur bijeen geweest en hebben gesproken over de voordelen van het Amerikaanse en het Russische stelsel. Zeven Vice-presidenten van de AFL-CIO, die in San Francisco een con gres houdt, hebben Chroesjtsjef gezegd» dat de arbeiders in de Verenigde Staten weigeren een filosofie van dictatuur te omhelzen, aldus Reuther. De Russische leider verdedigde echter krachtig, het Russische stelsel. Russische premier opnieuw opgewonden Laai schoon-pa maar uiirazen Alexei Adzhubei, hoofdredacteur van het Russische regeringsblad Izwesta en schoonzoon van premier Chroesjtsjef en zijn echtgenote Rada hebben zich aan de drukte rond het bezoek van vader onttrokken en zijn in New York op verkenningstocht gegaan, Het diner in het weelderig hotel Mark Hopkins, was dc eerste bijeen komst van Chroesjtsjef met vertegen woordigers van de Amerikaanse vak beweging. George Meany, de presi dent van de AFL-CIO, was niet aan wezig, hij had gezegd geen prijs te stellen op een ontmoeting met Chroestsjef. Volgens Reuther is Chroesjtsjef bij een bespreking van het ontwape- ningsvraagstuk nogal opgewonden geworden. James Carey, president van bond van elektriens, had het onder werp ter sprake gebracht en had naar aanleiding van de jongste voorstellen van Chroesjtsjef in de Verenigde Naties gezegd, dat een doeltreffende inspectie en controle vereist -zijn. Chroesjtsjef had opgemerkt, zich Doe meer mei fruii Tienduizenden toeschouwers hebben zaterdag te Goes het Zeeuwse fruitcorso kunnen bewonderen. Hoe kun stig men met het „materiaal heeft gewerkt, blijkt wel uit de praalwagen JDe held van de dag" niet te kunnen verenigen met het soort controle dat de Verenigde Sta ten nodig achten met het oog op het bestaan van Amerikaanse militaire bases in het buitenland, maar later, aldus Reuther, had Chroesjtjsef ge zegd, dat hij wel had ingestemd met deze controle. Chroesjtsjef had ook gezegd, dat de vakbondsleiders de lijn van Dulles volgden en toen begon hij tegen ons uit te varen. De Russische leider was vriendelijk toen het gesprek over algemeenheden ging. Hjj werd echter opgewonden toen de bijzonderheden besproken werden. Knight, president van de arbeiders in de olie-industrie, bracht het on derwerp van de politieke zelfbeschik king ter tafel, maar volgens Reuther kon men over dit thema niet verder praten omdat Chroesjtsjef te kwaad was geworden. „Ik zei tegen hem dat een boos antwoord nog niet een bevredigend antwoord is", aldus Reuther. HEEFT RUSSISCHE ARBEIDER STAKINGSRECHT? Joseph Curran, president van de bond van zeelieden, vroeg of een ar beider in de Sowjet-Unie kan staken. Chroesjtsjef antwoordde, dat de Russische arbeider het recht heeft om te staken, maar er waren de laat ste tijd in de Sowjet-Unie geen sta kingen voorgekomen omdat er geen behoefte aan bestond. Emil Rieve, voorzitter van de bond van textielarbeiders, had Chroesjt sjef gevraagd wat hij dacht van re geringseigendom zonder dictatuur, zoals in de Scandinavische landen. Chroesjtsjef, die zijn zelfbeheersing zo'n beetje verloor, trachtte de vraag af te doen met het antwoord, dat het een domme vraag was die geen ant woord waard was, hij gaf er ook hele maal geen antwoord op, aldus Reu ther. Naar aanleiding van een vraag over politieke zelfbeschikking had Chroesjtsjef verklaard, dat alle vol ken het recht hebben om hun lot te bepalen. Knight had de Russische leider gevraagd, hoe dit te rijmen was met de Russische positie in Duitsland. Chroesjtsjef gaf ten ant woord dat het Oostduitse volk zelf zijn beslissingen nam en dat de Sow jet-Unie hierbij niet betrokken is. In antwoord op vragen over de Hongaarse opstand had Chroesjtsjef gezegd, dat de revolutionairen sabo teurs en oproerkraaiers waren. De vakbondsleiders hadden even wel betoogd dat dit juist een van de gevallen was geweest, waarin de Sowjets gebruik gemaakt hadden Wegens lypogra'emtaking Te Amsterdam is een staking Uit gebroken onder de typografen, uit ontstemming over de houding van het college van rijksbemiddelaars inzake de goedkeuring in na lang durige onderhandelingen afgesloten grafische c.a.o.'s De te Amsterdam verschijnende och tendbladen zijn heden niet ver schenen; ook de avondbladen zullen te Amsterdam heden niet verschij nen (wel die te Rotterdam). Namens de gezamenlijke werk gevers- en werknemersorganisaties in het grafische bedrijf is zaterdag avond het volgend communiqué be kend gemaakt: „De besturen der grafische werkgevers- en werkne mersorganisaties doen een beroep op de werknemers om de arbeid nor maal te hervatten, in afwachting van het resultaat der besprekingen in het Centraal Bureau voor de Grafische Kans op regen Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, dat geruime tijd boven de Noordzee heeft gelegen, verplaatste zich gedurende het week einde in zuidoostelijke richting. Zon dag passeerde het ons land, van mor gen lag het centrum reeds bij Hon garije. Tegelijkertijd doen zioh in een groot gebied rond de Noordzee aan houdende dalingen van de luchtdruk voor, die erop duiden dat aan de hogedruksituatie in West-Europa een einde komt. Dit gaat gepaard met enkele sto ringen waarvan de eerste in de af gelopen nacht rond de Ierse zee plaatselijk meer dan 30 mm. regen bracht, terwijl de tweede zich ten westen van Ierland in oostelijke richting beweegt. Beide storingen zullen naar de Noordzee trekken en het weer hier te lande gaan beïn vloeden. Bij aanwakkerende zuidelijke tot zuidwestelijke wind zal de bewolking toenemen. In de loop van morgen wordt ook enige regen verwacht, het eerst in het noordwesten van het land. Aan de vrijwel ononderbroken periode met droog weer, die meer dan een maand heeft geduurd, komt hiermede een einde. Bedrijven op maandagmiddag a.s.". Volgens inlichtingen van de werk geversorganisaties in het boek- drukkersbedrijf wordt op vrijwel alle grote drukkerijen te Amsterdam aan de proteststaking deelgenomen. OOK DE NJt.C. Naar van de zijde van de directie van de Nieuwe Rotterdamse Courant vernomen wordt, heeft een deel van de bij deze courant werkzame typo grafen het werk neergelegd en is naar huis gegaan. Met een ander deel van het in de drukkerij en zetterij werkzame personeel wordt nog on derhandeld. Een der directeuren van de NRC deelde het ANP echter mede, dat het er naar uitzag, dat ook dit deel van het personeel het werk zal .neerleggen. CALLAS Maria Callas heeft zaterdag aan de horde journalisten en cameramen sen, die het jacht van Onassis bele gerden, meegedeeld. „Onze vriend schap wordt op de proef gesteld door praatjes die van slechte smaak ge tuigen. De heer Onassis zal een goede en toegewijde vriend zijn. U kunt zich niet voorstellen hoe vriendelijk hij is en hoeveel opofferingen hij zich voor mij getroost heeft" Onassis heeft op het ogenblik een groot aantal vrienden aan boord. Vrijdagavond behoorde de Griekse waarnemend premier tot zijn gasten. Maria Callas zal woensdagavond in de Festival Hall in Londen een concert geven. Zij wordt maandag avond in het Londense Savoy hotel verwacht. Zondagochtend heeft zij het jacht „Christina" van Aristo- teles Onassis in de nabij Athene ge legen baai van Glyfada met onbe kende bestemming verlaten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's van militaire macht om zelfbeschik king te verhinderen. Reuther deelde nog mee, dat de vakbondsleiders verscheidene punten niet aan de orde hadden gesteld, zo als zij van plan waren geweest, om dat er zo'n geprikkelde sfeer heerste. De Amerikaanse vakbondsleiders hadden bijvoorbeeld niet een lijst met namen van 359 Hongaarse lei ders laten zien, die volgens hen door de Hongaarse regering waren gear resteerd of berecht. De lijst zal nu naar de Russische ambassade in Was hington gezonden werden. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur. PLAATSELIJK REGEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. Minder koude nacht, morgen echter iets lagere mid- dagtemperaturen dan vandaag. 21 Sept.: zon op 06.22; onder 18.43; maan op 20.48; onder 10.58. Hoogwaterstanden 21 Sept.: v.m. 5.50; nam. 6.10. Korreltje Het is altijd het onleesbare dat gebeurt Oscar Wilde,

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1