Ingrijpende reorganisatie van het wegennet ten noorden van Leiden SHERRY POMAR MANZANILLA Zonnig feest van de sherry Winterdienst NZH „Ons Eiland" in feestverlichting ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Als bussen de trams vervangen: Busstation Emmaplein vraagt sloping woningen en bedrijven De vervanging van de laatste tramlijnen van de NZH rond Leiden gaat gepaard met een ingrijpende reorganisatie van het wegennet. Het ©artica- lier wegverkeer profiteert van de omstandigheden, dat de wegen tussen Leiden, Katwijk en Noordwijk aangepast dienen te worden aan de behoeften van het busvervoer ruimschoots mee. We lezen in het maandblad van de NZH, dat het provinciaal bestuur van Zuid-Holland een tijdschema heeft opgesteld voor de vijftien uit te voeren objecten, waaronder zes bruggen. Dit tijdschema, waarin onder de persoon lijke leiding van het lid van Gedeputeerde Staten de beer A. C. A. Deeren- berg geen onbekende trouwens op het gebied van het busvervoer de activiteiten zijn gecoördineerd van de betrokken gemeentebesturen en wa terschappen, onderscheidt voornamelijk twee perioden, namelijk het tijdvak vóór de opheffing der tramlijnen september 1960 en dat daarna. In de eerste periode dienen vaak tegenover de Boerenleenbank een provisorische maatregelen te worden genomen opdat in elk geval de bus dienst kan beginnen, terwijl pas daar na de definitieve voorzieningen tot stand kunnen komen, omdat men daartoe nu eenmaal de beschikbaar gekomen trambaan nodig heeft. Het tijdschema regelt overigens niet alleen de technische werkverdeling maar ook de kostenverdeling, hetgeen vooral voor de betrokken vijf gemeentebe sturen en het Hoogheemraadschap Rijnland van groot gewicht is. De kosten zijn vooral door de vele krui singen van waterwegen aanzienlijk. Busstation Emmaplein. In grote trekken ziet het werksche ma er als volgt uit: in de gemeente Katwijk is inmiddels de Roskam-op- haalbrug verlegd naast de trambrug over de Oude Rijn in het verlengde van de Sandtlaan en de Molentuin- weg. Bovendien zal eind september 1960 een hulpbrug worden gelegd over het aan de Oude Rijn parallel lopende additionele kanaal. De weg tussen die twee bruggen wordt dit jaar met een meter verbreed. Wan neer de tram verdwenen is kan wor den begonnen met de bouw van een definitieve vaste brug over de Oude Rijn en een beweegbare brug over het additionele kanaal. Laastgenoem- de oeververbinding zal het eerst tot stand komene omdat het scheepvaart verkeer ongehinderd doorgang moet kunnen vinden. De voltooiing van de beweegbare brug wordt eind 1961, die van de vaste brug een jaar later verwacht. Tenslotte zal Katwijk ruimte dienen te verschaffen voor het toekomstige centrale busstation, waarvoor het Emmaplein is aangewezen. Daartoe zullen evenwel een vijfentwintig woningen en bedrijfspanden gesloopt moeten worden, zodat de verwezen lijking van dat project nogal wat voeten in de aarde zal hebben. Rijnsburg. De gemeente Rijnsburg zal de Sandtlaan radicaal vernieuwen. Er komt een zeven meter brede rijbaan, een fietspad van vier, meter en een parkeerstrook van twee meter. Maar dat kan pas zijn beslag krijgen nadat de trambaan verlaten is. De bussen van Leiden naar Katwijk zullen Rijnsburg dus blijven aandoen, ook wanneer nog niet alle wegverbeterin- gen tot stand zijn gekomen. Met de verbinding tussen Noordwijk en Lei den zal dat niet het geval kunnen zijn. Eerst zullen in Rijnsburg de Bakkersbrug en de Brouwersstraat verbreed moeten worden zo staat huis in de weg zal Rijnland een nieuwe Voorhouterbrug moeten bou wen, waarvoor het ontwerp dit jaar geleverd wordt, en zal de Noord wij- kerweg verbeterd worden door bij- trekking van de trambaan en het ge schikt maken van de Jan Zwanen- brug voor busverkeer. Zolang dat niet gebeurd is en men rekent er op, dat het wel halverwege 1962 zal worden voor het zover is zullen de bussen van Leiden naar Noordwijk via Voorhout en de tertiaire weg nr 2 van de Noordwijkerhoekbrug tot de Gooweg rijden. Dat wil echter zeg gen, dat eerst die tertiaire weg moet worden verbeterd en de brug over de Nieuwevaart verbreed. Nog dit jaar. Het ligt in de bedoeling, dat deze werken nog dit jaar hun beslag krij gen, evenals de verbreding van de Noordwijkerhoekbrug in dezelfde Twee foto's geven een goede indruk van het gebrek aan levensruimte dat de blauwe tram heeft. Links: de Kat- wijkse tram bij het Kerkpad, waar hij een stukje van achtertuinen méé- neemt en de tram in de zeer be krompen Geversstraat, waar verkeers opstoppingen elkaar met de regel maat van het dienstrooster afwisse len. (Foto's A. Albers, Amsterdam, ont leend aan het N.Z.H.-blad). weg. Maar de weg en de brug over de Nieuwevaart ressorteren onder de gemeente Noordwijk, de Noordwij kerhoekbrug onder Voorhout. Uiter aard zal Noordwijk na de opheffing van de tramdienst ook op zijn gebied de trambaan bij de Noordwijkerweg trekken. Het gemeentebestuur van Oegst- geest tenslotte heeft op zich geno men voor september 1960 de Rijn- zichtweg te verbreden en voorlopig een asfaltlaag op de versleten be strating aan te brengen. Ook zal de Rijnsburgerweg worden verbeterd. Na de staking van de tramdienst zal een weg worden aangelegd op de vrij gekomen baan ter afronding van de scherpe bocht van Leidseweg naar Oegstgeesterweg. N,.r HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Geboorte aankondigingen (Advertentie) IN JEREZ VOOR NEDERLANDERS Persen der druiven op het kerkplein Jerez de la Frontera in Zuid Spanje het gehele volk officieel geperst, was wel een bijzonder hartelijke d.w.z. op echt Spaanse wijze vertre- en ongelofelijke gulle gastvrouwe uit naam van het wondermooie, met zon overgoten Andalusië. Zij had zich opgemaakt om dit jaar de „Fiesta de la Vendimina" op luisterrijke wijze te vieren ter ere van de „trots" van hun woonplaats, van Andalusië, ja van geheel Spanje, de wereldbe kende en beroemde „Sherry". Als middelpunt van deze „Eer aan de Sherry" was Nederland uitge nodigd om hiermede bewondering uit te spreken voor de intense en zeer aparte wijze van onze liefde voor de wijn. Een groots welkom kwam van de Stad Jerez en het illustre gezel schap van de Junta, de promotors van de Sherry-wijnen, waar wij la ter nog vele coppa's mee zouden drinken en bespreken. gen durende Fiësta was wel het aanbrengen van de eerste druiven van dit oogstjaar naar het centrum van de stad, op 't plein vóór de kathe draal. De vruchten, na gezegend te zijn, werden daar ten aanschouwen van de meest gedronken Sherry 4.45; bij 6 flessen 3.95 Nieuw! FINO SELECTO POMAR zoals de Spanjaarden drinken op hun „tertulia", als de stam gasten bijeen zijn. FINO SELECTO POMAR: eerlijk, heerlijk engoedkoop! Nieuw! voor de meest verwende ken ner; een oude met verfijnde zorg omgeven, zeer mooie Amontil lado. Vol, precieus en hartverwar mend. p. fl. 5.75 bij 3 fles p. fl. 5.55 bij 6 fles p. fl. 5.25 bij 12 fles p. fl. 5.15 WIJNHANDEL BREESTRAAT 111 TEL. 23232 De winterdienstregeling 1959-1960 van de N.Z.H., welke op 4 oktober van kracht wordt, behelst behalve de gebruikelijke beperkingen welke samenhangen met het seizoen vooral wijzigingen in de avondienstregeling op het Haarlemse stadsnet, alsmede de inkorting van de volslagen onren dabel gebleken lijn 11. De verminde ring van de frequentie in de avond uren kon gedeeltelijk worden getem perd door een verkorting van de rij tijden, waarvoor toestemming van hoger hand werd verkregen. Het uitermate geringe vervoer in de avond heeft tot deze maatregel ge noopt. Daartegenover staan echter enkele niet onbelangrijke verbeteringen in de avonddiensten voor de bollen streek. De dienstregeling van de tramlij nen in Zuid-Holland onedrgaat geen verandering: de thans geldende hoge frequenties op de lijnen Noordwijk LeidenDen Haag en Katwijk Leiden blijven dus gehandhaafd. Hieronder volgen enige details van de winterdienst: Lijn 30. LeiderdorpLeidenVal kenburgKatwijk aan Zee. Op zon en feestdagen komen de ritten 7.40 uur van Leiden naar Katkijk aan Zee, 7.30 uur van Leiden naar Leiderdorp en 7.52 uur van Leiderdorp naar Lei den te vervallen. In plaats van langs het tenten kamp zal via de Drieplassenweg naar het Vuurbaakplein worden gereden, zoals in de winter gebruikelijk. Lijn 50-51. LeidenHaarlem. De tien minutendienst in de namiddag uren zal tot ongeveer 20.30 uur wor den verlengd. Lijn 60. LeidenVoorhoutNoord- wijkerhoudt. De rit 7.58 uur van Lei den naar Noordwijkerhout zal op zon en feestdagen niet. meer worden ge reden. Trouwring in de Maas De Maastrichtse recherche heeft in deze plaats aangehouden een 19- jarige jongeman B. J. L. uit Zaan dam, die op doorreis naar Frankrijk enkele dagen te Maastricht in een logement verbleef. Hij „benutte" deze tijd door op een viertal plaatsen te Maastricht in te breken. Slechts op één plaats vond hij iets van zijn gading. In de woning van de vertegen woordiger H. aan de Waldeck Pier- montstraat te Wijk-Maastricht brak hij een kast met een dolkmes open en maakte er zich meester van een aantal gouden tientjes, welke er in een doosje, met de gouden trouwring van de overleden echtgenote van de heer H. lagen. De politie kon de verdachte al spoedig arresteren: in diens pension- kamer werden de gouden tientjes, onder het vloerzeil verborgen, te ruggevonden. De gouden trouwring vond de jongen een te gevaarlijk be zit en daarom had hij die in de Maas geworpen. KONINGIN NAAR NIJMEGEN H.M. de Koningin is voornemens op woensdag 21 oktober een bezoek te brengen aan de gemeente Nijme gen. Een feestelijke, lichtende en kleu rige stoet van kinderen trok gister avond begeleid door twee muziek korpsen door de straten van de Zee- heldenwijk ten oosten van de Zijl singel. De organisatie was in handen van de speeltuinvereniging „Ons Eiland" aan de Kortenaerstraat en van dit eiland vertrokken rond kwart voor acht de tientallen kinderen in hun vermommingen. Leider van de stoet was de heer A. Landman, voor zitter van de speeltuinvereniging. Medewerking verleenden de muziek korpsen „Werkmans Wilskracht" en „Concordia". De vele belangstellenden konden' genieten van heel aardige fantasietjes der kinderen, die ditmaal hun ver beelding de vrye loop konden laten gaan. Zij waren niet aan een onder-1 werp gebonden. Zo kon het gebeu ren dat een boerinnetje naast een uitstekend getypeerde aap liep. Ook Oud-Holland was goed vertegen woordigd in deze optocht. Maar ook „Dorus" met snor en streeptrui was niet voorbijgezien. De lampionnen in velerlei kleur en uitvoering gaven aan het geheel een sprookjesachtig aanzien. Toen de stoet de Zijlsingel bereik te een belangrijke verkeersader steeg de belangstelling tot een hoogtepunt. De foto toont enige deelnemertjes die vol spanning het moment van de start afwachten. „Floriade'' begint te leven Op 21 september a.s. zal worden begonnen met het inplanten van de ruim anderhalf miljoen bloembollen, die op het 40 ha. grote terrein van de Internationale Tuinbouwtentoon stelling Floriade, een plaats zullen krijgen. De jubilerende Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, die op de Floriade haar eeuwfeest zal vieren, en de individuele inzenders, hebben hun beste vakmensen aangewezen voor deze „campagne", die in totaal acht weken zal vergen. Gezien de grote betekenis, welke de Floriade voor de Nederlandse bloembollencultuur heeft, zal aan het inplanten van de eerste bollen enig reliëf worden gegeven. De afgetre den directeur van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse, prof. dr. E. van Slogteren, en de huidige directeur, prof. dr. J. P. H. v. d. Want .hebben zich bereid ver klaard resp. de eerste narcis- en de eerste tulpenbol te planten, hetgeen mag worden gezien als symbool van het gewichtige werk, dat de weten schap en in het bijzonder het ver maarde instituut te Lisse, in het be lang van de bloembollencultuur ver richt. (Advertentie.) den door van speciaal schoeisel voor ziene mannen. De eerste most liep af, en Spanje begon te juichen, klok ken beierden, de Andalusische schonen zetten één van hun typische liederen in en honderden duiven brachten de boodschap van de nieu we persing over geheel Spanje uit. Bijzondere indruk maakte hier de Nederlandse Confrérie des Vino- philes door hun grootse optreden in luisterrijke toga's. Zij hadden zich opgesteld op de trappen van de kerk en dwongen bewondering af van elke Jerezaan en elke Spanjaard. Tijdens de volgende dagen was er de ene receptie op de andere in de di verse Bodega's. De enorme gastvrijheid valt iedere keer weer op en heeft op elke Neder lander grote indruk gemaakt. Alle type's Sherry werden ons met zorg ingeschonken en gekeurd. Met spanning vroeg de keldermeester dan onze mening en vervolgens kwam hij los. Volzinnen van enthousiasme, eer bied en vreugde over deze wijn. Vol zinnen over de kwaliteit en het al of niet droog z(jn van z'n Fino enj Amontillado. Hier spraken we met een artist uitl de Sherrykelders, een kunstenaar die! van de Andalusische Flamengo-dans een Sherry-dans maakte. Wij spraken hier met de heer Gonzalez over z'n Solera, hoe oud deze wel was en hoe groot z'n kel deroppervlakken waren. Bijzonder charmant was mevrouw A. Perez Pomar, een oude dame, die ons tot in de laatste details het ver schil van smaakindrukken uitlegde van een Manzanilla Fina, een Amon tillado of Orloroso Sherry. Hieruit bleek dan ook weer hoe apart dit Zuid-Spaanse product is, en met hoe veel geestdrift men hierover ver teld. A Is sluitstuk waren de Confrérie •**de Vinophiles en de individuele Wijnvrienden uitgenodigd voor het grote gala-diner. Zoals alles in Span je zich 's nachts afspeeld, begon ook dit diner Dansant om 1 uur in de nacht in een prachtige tuin. 600 Gasten hebben zich hier ver heugd in de sherry tot diep in de nacht, ofwel: diep in de ochtend. De Nederlandse wijnvrienden heb ben hun gastheren en -dames de ver zekering kunnen geven de sherry in Nederland hoog te houden en ver dere uitbreiding te geven aan de kennis van de diverse soorten sherry uit Jerez de la Frontera. Octrooi Bijna verloren. Een Schot was met zijn vrouw op het vliegveld en voelde er veel voor om een rond vlucht te maken. De prijs viel echter niet mee en hij probeerde bij ver schillende piloten voor half geld mee te mogen. Eindelijk was er een, die zei: „Goed. Maar wanneer u één kik geeft, betaalt u dubbel." De Schot stapte met zijn vrouw in. De piloot, belust op de dubbele prijs, maakte, loopings, duikvluchten en ver schillende andere stunts, zonder dat hij een enkel geluid achter zich hoorde. Met een verschrikkelijk steile duikvlucht schoot hij omlaag, zette zijn toestel aan de grond en zei: „Ik feliciteer u, u hebt gewonnen". „Ja, ja, dat klopt", antwoordde de Schot. „Maar bijna had ik toch nog verloren, toen, bij de laatste loo ping, mijn vrouw uit het toestel viel!" Niet geraakt. In een of andere Zuid-Amerikaanse republiek kwam na de zoveelste revolutie de zoveel ste president aan het bewind. Het heuglijke feit werd o.a. gevierd door het lossen van de gebruikelijke een-en-twintig saluutschoten. Twee soldaten voerden daarover een gesprek. „Was het een mooi feest?" „In tegendeel een sof". „Hoe lat zo?" „Ze hebben hem geen een keer geraakt" Oh, pardon. Dame: „Weet u mijnheer Pepper, ik kan gedachten lezen". Heer: „Pardon, dan vraag ik u wel excuus." Een verrekijker. „Die daar", aldus de man rchter de toonbank, „is prachtig. Die vergroot 25 maal." Joost: „Dat is me lang niet ge noeg, ik hem hem veel vaker nodig." Niet erg. Pietersen was op een bank gaan zitten zonder te merken, dat die bank pas was gederfd. „Lieve hemel!" riep hij uit, toen hij merkte wat e gebeurd was, „nu zit al de verf aan mijn jas". De man die de bank aan het schil- derer was, kwam er bij. „O, dat is helemaal niet erg, mijn- „Maar Otto, heb je dan helemaal niet gezien, dat ik mijn vinger heb bezeerd?" „Het ware wel te wensen, dat het kind gauw zindelijk is, dan hoef ik tenminste niet steeds maar weer het roest af te kloppen". „Ober, er drijft een veer in m'n soep.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8