De rust in de MEU/S ademt de glorie van eeuwen DE LEIDSE COURANT Koninklijk rijtuigmuseum in het hart van Londen V Een met galatuig opgetuigd koetspaard in de Royal Mews De kroningskoets op de binnenplaats van de Royal Mews Paarden uit de koninklijke stallen worden met galatuigen omhangen Wa anneer wij spreken over „Koninklijke Stallen", dan spreekt de Londenaar over de „Royal Mews" en ge kunt die vinden by het Buckingham Palace. Het woordenboek geeft voor „mew" de vol gende omschrijving: nauwe straat achter grote huizen, waarop de stallen uitkomen". Het wil ons toeschijnen, dat onder „mew" echter min der de nauwe straat, de steeg, verstaan wordt dan wel de stallen. Oorspronkelijk hadden de voorname burgers van Londen in die stallen, verscholen dus achter huizenblokken, hun rij paarden staan, waarmede zij wandelritten maakten op de z.g. Rotten Row verbaste ring van „Royal Road"? in het Hyde Park. Daar reed dan de „upper ten" van Engelands hoofdstad heen en weer. Hester Carsten beschreef deze „mews" eens in de „Toeristenkampioen" als volgt: „Oor spronkelijk waren het de rij paardenstallen van de voorname Engelsen. Ze werden ge bouwd in een trant, die enigszins doet denken aan onze hofjes en ze liggen verspreid in het centrum van Londen. Boven de stallen woon den de verzorgers der paarden. Bij het veran deren der tijden verdwenen de paarden voor het grootste gedeelte. De stallen werden ge bruikt voor garages en het bovengedeelte werd als woonruimte verhuurd. Langzamerhand groeide dit uit tot een ware rage en werd het als een teken van beschaving beschouwd in een mew te wonen. Het had vele voordelen. In de eerste plaats de rust en stilte in een onge wone omgeving. De huisjes leenden zich er bij uitstek toe, er iets artistieks van te maken. Ook deze huizen en garages zijn vrijwel niet meer te koop en schrikbarend duur Tot zover Hester Carsten. Er zijn dus nog enkele mews-met-paarden over. En één daar van is de voornaamste en de meest bijzondere. Het is de Koninklijke Mews. The Royal Mews, die ge vinden kunt in de Buckingham Palace Road en die méér bezocht wordt door toeristen dan alle andere mews bij elkaar. Nu is het niet zo, dat men als toerist of Brit zomaar de Ko ninklijke Stallen mag komen bezichtigen, maar in deze Royal Mews is een soort museum ge vestigd of moet men zeggen, dat de Mews als een soort museum kan worden beschouwd? In elk geval is het elke woensdag voor het pu bliek open gesteld en vorige zomer toen men die openstelling begon bezochten 400- 500 personen per week de Koninklijke Stallen. Het museum is ondergebracht in de oude 20- paards stal op de zuidzijde van de binnenhof, waar thans niet meer dan 10 paarden, overge bracht uit de stallen te Windsor, opgesteld staan. Ook zijn rijtuigen, indertijd door Ko ningin Victoria gebruikt, vanuit de zomerre sidentie naar Londen ter bezichtiging overge bracht. Men kan er dus paarden bekijken, maar ook de Kroningskoets (Coronation State Coach), enige rijtuigen, landauers en met goud besla gen tuigen. Onder de rijtuigen kan men aantreffen een Frans pony-karretje door Koning Edward VII gechonken aan Koningin Alexandra, toen zij nog Prinses van Wales was. Voorts een ezel-barouchette, indertijd door Koningin Adelaide aan haar kinderen geschon ken. Ook kan men er het pony-wagentje van Koningin Alexandra bewonderen, naar present gedaan als verjaardagsgeschenk door kolonel Oliver Montagu in 1882. Tenslotte de slede van Koningin Victoria, een miniatuur landauertje, eens door Engelands kermisbeden aan Koning George V geschonken en een phaeton uit 1842, gebruikt door Koningin Victoria. Men ziet, dat het de moeite waard is, al is het totale aantal rijtuigen bij lange na niet zo groot als dat wat men in ons Nationale Rij tuigmuseum te Leek (Gr.) kan bezichtigen Maarde rijtuigen van Huize „Nienóord" hebben een eigen, een Nederlandse geschiede nis; die uit de Royal Mews" zijn ten nauwste verbonden met de historie van het Verenigde Koninkrijk De 19e eeuw. het tijdperk van het Engelse Imperium, van zijn bloei onder Ko ningin Victoria en het „fin de siècle" onder Koning Edward VII ziet men in de Londense Koninklijke Stallen vertegenwoordigd Het zijn de stille getuigen van een voor altijd voor bijgegaan tijdperk, zowel hippisch als politiek. Slob

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7