Op het wiel van Zandvoort naar Wassenaar Er ligt een maar de fietspad langs de zee, zee is niet te zien |n b' 'J verwachting Koningin hield toespraakje bij opening AMVJ-gebouw Rotterdam weekelykse CRonycke H' was ditmael een weeck van veele placken; ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 DE LEID SE COUKANT PAGINA 4 OP HET WIEL VAN ZANDVOORT P*r is de laatste tijd nogal wat gere- dekaveld over een weg langs de kust, een autoboulevard van Hoek van Holland naar Den Helder. De burgemeester van de Amsterdams- Duitse badplaats Zandvoort heeft de kat de bel aangebonden en er een grote oratie aan gewijd. Onder bijval van een deel zijner edelachtbare col lega's van dorpen-aan-zee, maar door een ander deel met minder enthou siasme ontvangen. Het ging er maar om uit welke chauvinistische gezichtshoek zo'n magistraat de za ken bezag. Burgemeester Fenema (van Zand voort) bedoelde dan, zoals gezegd, een autoweg. Maar de wielrijders hebben reeds een dusdanige verbin ding gedeeltelijk, want zij, de brom mers en de trappers, kunnen van Zandvoort naar Wassenaar gaan, of andersom en als ze dat willen nog terug ook, zonder dat zij de grote wegen behoeven te volgen. Vlak achter de zeereep ligt een slingerend en golvend fietspad. Wij zijn het op een der vele zo merse dagen die dit jaar ons schonk, eens afgereden. Per brommer. Een opwindende belevenis is het niet geworden, dat niet, maar wel een rustige. Het was evenmin een ontdekkingstocht naar overweldigen- j de landschappen en natuurtaferelen,1 ook dat niet. Want, al heeft Seerp Anema in een van zijn schone sonnettten ook gezongen: „Hoe dartelt als een heerde welig vee van ooi en lam en hooggerugde rammen het duinenleger langs de kalme zee, gedoopt in 't goud der laatste f zonnevlammen. Geen herdersstaf beheerscht ze, zoo gedwee en willoos rijden zich haar ronde kammen tot waar ze dalen in den groenen vree van wei en schaarsch omloofde eikenstammen." Al die hooggerugde rammen gaan écht op den duur een tikkeltje ver velen en slechts een enkele maal wordt het landschap onderbroken door bosschages van andere dan wat solitaire „schaarsch omloofde eiken stammen." Maar dit alles wil weer niet zeggen, dat het geen prettige belevenis was, al was het alleen maar door de rust die wij op onze tocht langs dit pad ondergingen. Veel medebrommers, trapfietsers of wandelaars kwamen we niet tegen, al moeten we er dade lijk bij zeggen dat we de tocht maak ten op een door-de-weekse-dag, na 't eigenlijke vakantieseizoen. In onze streek van drukbereden, overvolle, brede, smalle en smalste wegen is het een prettige gewaar wording niet bij iedere bocht be vreesd te hoeven zijn tegen een plot seling opdoemende tegenligger op te botsen. En dat is voor een toerfiet- ser, die gesteld is op z'n rust, een pré van grote importantie. Rust was er dus om ons heen. Onze brommer zoemde zoetjes en zacht zoefde een zwijmelend zeebriesje langs de hel lingen van onze natuurlijke zeewe ring. Zó begint het pad bij Zandvoort. In de verte staan de masten van Noordwijk-Radio, scherp geëtst tegen een strakke hemel We bromden dus van Zandvoort naar de Wassenaarse Slag. Aan het zuidelijkste eind van Zandvoort's boulevard begon het en we zagen het pad de groene, bultige oneindig heid inwervelen. We wilden niet te veel zien naar de wonden, die de bezetter aan het landschap heeft toe gebracht. Bunkers en geschutop- stellingen met doorkijken steken her en der uit zand en groen gewas uit. Trouwens, we hebben dit eerste deel van het pad eigenlijk aan dat fraais te danken omdat de m.. (pardon) de Duitsers het hebben aangelegd als verbindingsweg tussen de vele bunkerdorpen. Zo slingert het pad zich in talloze bochten, heuvel op, heuvel af, in de richting van het eerste slag, kersvers, bij het Langeveld. Voor we daar ko men zijn we nog door een dikke be tonnen mauer-muur gebroken („Niet tegenaan leunen!"), optimistisch maar gelukkig overbodig gebleken deel van de roemruchte Atlantik-Wall. In de verte doemen de hoge masten van Nora, Noordwijk-Radio, boven de duintoppen uit en dan staan we op een kruispunt van wegen. Bij het Langevelder slag zien we voor het eerst na de start in Zand voort weer de zee. Het klinkerpad er naar toe verliest zich in de rulle zanderigheid van duinvoet en strand en daar merken we een overbekend ambtelijk waarschuwingsbord op dat ons er, ietwat overbodig dunkt ons, maar wel humoristisch, op wijst dat de weg verder voor paard-en-wagen, handkar, koe, automobiel en motor fiets taboe is. Tja, ambtelijke voor schriften moeten nu eenmaal op de gestandaardiseerd ambtelijke manier worden bekend gemaakt. Hier en daar neemt ons pad waar- empel de allures aan van een echte bergweg. De Hairpins zijn niet zo scherp, de bergen niet zo hoog en de dalen niet zo diep, maar met een beetje fantasieDoch geen trotse adelaar zweeft boven hoge bergmas- sieven, slechts een valkje staat „bid dend", met slaande vleugels boven een grazige duinpan om dan plots neer te vallen op een prooi, die het mensenoog niet kan zien, maar de vogel met scherpe blik ontwaarde tussen helm en braamrank. Enkele kilometers voorbij het Lan gevelder Slag komt er zowaar wat afwisseling in het landschap; het pad wordt een slingerende bosdreef en voert door grote stukken naald hout vermengd met loofbomen. We zijn op het terrein van de Houtves terij Noordwijk van het Staatsbosbe heer. We passeren het Duindamse of Noordwij kerhoutse Slag en een kwar tier brommen later ronden we na een fikse bocht de slanke, witte vuur toren van Noordwijk. Hier gaat het fietspad over in de boulevard. Aan de zuidpunt van de bloemen- badplaats moeten we zoeken naar de tweede moot van ons pad. Als we het ontdekken zijn we er al voorbij maar, na voorzichtig een steile hel ling te hebben „genomen", komen we er toch op terecht. In het land schap komt weinig verandering. De toppen lijken hier wat hoger en bij gevolg de dellen wat dieper, maar het pad blijft de landzijde van de zeereep hardnekkig volgen. Op ge zette afstanden staan paaltjes met het opschrift „Onvrije duinen van Rijnland." Een welkome afwisseling is een brede vlakte, waarop kilometers zig zijn. Over het Afwateringskanaal, op de plaats, waar (zegt men) in over oude tijden de machtige Rijnstroom zich met de zee vermaagschap te, moeten we ook hier de boulevard op. Niet zo pompeus als in 't zusterdorp Noordwijk, huiselijker en meer dorps, met aantrekkelijke punten als de oude kerk met het sublieme beeld van de vissersvrouw-met-kind en de eeuwenoude vuurbaak. Ia, lezer en fietstoerist, wat valt er dan verder nog te vertellen. Voor bij een caravankamp wéér het fiets pad, wéér bochten door en heuvel op, heuvel af naar „de" Wassenaarse Slag, die in de volksmond een an der woordgeslacht blijkt te bezitten dan de andere, onzijdige slagen. Het is alles één toute mème, in goed Hollands; één pot nat, ondanks de douanegrens-achtige slagboom op de rotonde en de verbodsborden voor fietsers. Maar enige honderden meters te voren heeft het fietspad zich afge- Wie zou met paardewagen, hand kar, auto of motorfiets, óf met een koppel koeien dit pad willen begaan? Hier en daar meet het pad zich de allures aan van een echte bergweg. bogen, sterk dalend in de richting Wassenaar, tot aan een weg, die naar en door het Marine-vliegkamp Val kenburg voert. Wie zal het euvel duiden dat wij, na onze dorst in een landelijke uispanning met een pallie- teriaans glas bier te hebben gelest, de weg terug niet langs de weg heen hebben gekozen? Edoch, trekt daaruit niet de con clusie dat het geen prettige toer was, want nogmaals, alleen al de verkeersrust was een belevenis op zich. En landschappelijk? Och, wel licht zal Staatbosbeheer of Heidemij daar in de toekomst wat meer afwis seling in brengen. Op onze zomerse dag was alles groen, groen, groen van zeereep tot einder, maar als straks al dat groen overgaat in herfst tinten zal het tóch weer anders zijn. Dus ondanks alles, lieve lezer, het was écht wel prettig. Laat u dus door onze boutade zeker niet weer houden het tochtje ook eens te ma ken. Maar, bidden wij u, niet alle maal tegelijk, want nogmaals, het al lerprettigste was de rust. Zo heet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat groti# 'S in gesloten bij een Babyderm Set, waarin alles voor een vorstelijke verzorging van Baby's tere huidje. (Advertentie) .Oase in eenzaamheid van de grote stad" Gisteravond is HAL de Koningin naar Rotterdam gekomen om de ope ning bij te wonen van het nieuwe A. M.V.J.-gebouw, dat zijn ingang heeft aan de Maüritsweg, maar een onver brekelijke combinatie vormt met het „Rijnhotel", dat reeds enige tijd ge leden in gebruik werd genomen. Zo dra de noodbioscoop „Lutusca" ver dwenen zal zijn, zal de reiziger, die op het station arriveert, recht voor zich uit reeds het hoge bouwwerk kunnen zien aftekenen tegen het sil houet van de moderne stad. Om 8 uur werd zij voor de ingang ontvangen door de commissaris der koningin in de prov. Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, door burgemeester Van Walsum van Rotterdam en door de voorzitter van de stichting A.M. V.J.-werk mr. A. Ruys. In het gevolg van de koningin bevond zich mr. dr. K. P. van der Mandele in diens kwa liteit van kamerheer i.b.d. Na welkomstwoorden van de voor zitter van het „Werk", mr. A. Ruys, waarna hij er o.m. op kon wijzen, dat in dit gebouw steeds de open ontmoeting zal worden bevorderd tussen jonge mensen met verschil lende gerichtheid, hield min. mr. A. C. W. Beerman, in zijn kwaliteit van voorzitter van de stichting A.M. V.J.-gebouw en ter afsluiting van deze functie, zoals hij zeide een toespraak. Tot aller grote verrasing begaf de koningin zich na de sprekers naar het podium en sprak daar, zich tot de voorzitter richtend, de volgende woor den: Alvorens aan uw verzoek te vol doen wat ik zeer graag zal doen om dit gebouw voor geopend te ver klaren, wil ik toch eerst een wens uitspreken. En die wens is, dat dit gebouw mag zijn een oase in de eenzaamheid van de grote stad, de grote stad die inspireert door zijn leven en zijn energie, maar die inspireert ook door dat zij, zoals hier, de behoefte aan gemeenschap weet op te vangen en daarmee zichzelf completeert. Moge dit huis zijn een middel punt, een brandpunt, een punt waar radio-activiteit van uitgaat, waar men het geluk van de gemeenschap kan ervaren, waarin de wereldse levens kunst bloeit naast de geestelijke le venskunst. Moge er aldus gloed en warmte uitgaan van dit brandpunt. Moge het velen verwarmen, verlichten en activeren. En met deze wens verklaarde H.M. de koningin het gebouw voor ge opend. Hierna volgde op het podium een programma onder de titel „Uitzicht" waaraan meewerkten o.a. de ballet groep van Netty van der Valk, een groep van de Rotterdamse Turnbond, de damesgymnastiekvereniging „As- pasia" 't Oraengiën-Nassau goud, silver en brons dat vloeyde ryck, in onse stad vooral, maer oock in 'tnyver Alphen. En meenigh man loopt trotsch en stoer te pryck- en met soo'n fraey cleynood op't fiere borstjen, dat recht vorouyt gestoocken. Met eerbied kyckt dan yedereen hen nae om met ontsagh te segghen: „Daer gaet er wéér een, hoe is't moogelyck". In Leyden viel de grootste pluck, daer by de Raed van Arbeyd waeren ses man uitverkooren. Eén kreegh het silver, vyff vielen in het goud, sy stonden 't seer bewooghen aen te hooren. Wel veertich jaeren langh (vanaf toen het begon) heyt 't sestal by het werck de moed niet en verlooren. Hoe kan 't oock anders, by een arbeydsraed laet men sich by de arbeyd niet en stooren. Heer Brienen in het raedhuys kreegh het toegeweesen voor veertich jaeren dienst tot heyl der stad. Mejoffer Hermans (H) wierd oock al onderscheyden wyl sy haer kracht en wercklust had gegeeven in de dienst van één faemilie en nogh (seght sy) is sy 't nogh langh niet sat. Mejoffer Kortmann mocht haer de plack opspelden, sy deed het gaerne, dat lyckt noghal glad. Tenslotte koomen we in 't nyver stadjen Alphen, (van omvangh cleyn maer in s'n daeden groot) daer kreegh het brons heer H. N. Hart, die veertich jaeren gewerckt heyt by de firmae Boot. Hart had voor 't wercken „hart". Geen wonder (soo sal men segghen) maer soo'n verdienst' is groot in deese tyd van haest en jacht en vlieghen dat men wil „blyvend" syn ter nauwernood. N' og staet een gouden jubilaeum in 't verschiet (in Leyden self) maer dat komt later wel en segh ick heeden niet. WILLEM VAN HORSTENDAEL. PARTICULIERE WONINGBOUW ANDERE SUBSIDIE-REGELING Minister J. van Aartsen zal zo spoedig mogelijk mededelingen doen over de voornemens der regering ten aanzien van de subsidieregeling voor de particuliere woningbouw. Dit heeft de bewindsman meege deeld in verband met vragen van het Eerste-Kamerlid, de heer J. H. Mae- nen (KVP), betreffende de bij de bouwers van een eigen woning ge rezen onzekerheid over het eventueel toe te kennen premiebedrag. De bewindsman acht het niet doen lijk om aanvragen voor financiële steun ten behoeve van de bouw van een eigen woning met voorrang te behandelen. Een dergelijke maatregel zou inhouden, dat andere categoriën van aanvragers gedupeerd zouden worden. De vakraad voor de meubelindus trie heeft besloten aan de daarbij betrokken partijen te adviseren in de per 1 oktober aflopende c.a.o. een aantal wijzigingen, betrekking heb bende op de lonen en secondaire v3- palingen, aan te brengen. Voor de lonen wordt geadviseerd over te gaan tot het systeem op ba sis van werkclassificatie met acht loongroepen. Deze wijziging in de op bouw van de lonen doet naar raming van de vakraad het totale loon niveau (hieronder begrepen de huur- compensatie) met vijf a zes procent stijgen. WATERNOOD IN LOSSER. Gistermiddag is op het gemeente huis in Losser een spoedbespreking gehouden tussen het college van b. en w., de waterleidingsmaatschappij Overijssel en de brandweer, teneinde maatregelen te nemen tegen de ern stige waternood, die in tal van plaat sen in deze grote plattelandsgemeen te bestaat. Besloten is op verschil lende punten aftapkranen te maken waar de boeren water kunnen halen. In die gebieden, waar geen water leidingbuizen aanwezig zijn, zal de brandweer gedurende bepaalde uren tankwagens stationeren. Buifen-profocollaire vlakverdeling In Heerlen is gisterochtend een verkeersongeluk gebeurd waarbij de 37-jarige bromfietser W. de Vries uit Heerlen het leven verloor. Op het kruispunt Ovidiusstraat—Vergilius- straat verleende hij geen voorrang aan een personenauto, waardoor een botsing ontstond. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De 24-jarige motorrijder P. Ver- berne is gistermiddag op de kruising Jan van GalenstraatJan Toorop- straat in Amsterdam-west in aan- 1 HAL de Koningin heeft vrijdagavond te Rotterdam de opening vhn het nieuwe AALVJ.-gebouw bijgewoond, j rijding gekomen met een vrachtauto, Tijdens de rondgang kwam H.M. in een vertrek, waar jongeren aan het schilderen waren. Geheel buiten het j die hij geen voorrang verleende. De protocol vroeg een meisje, dat zich toelegde op vrije-vlak-verdelingen, of Hare Majesteit het ook eens wilde pro- I man was op slag dood. 1 beren. H.M. de Koningin ging hier gaarne op in.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4