Scherp DUINSTREEK Nieuwe kansen voor hei jongerenkontaki in Leiden Niet alleen een pakje voor een ontslagen gevangene T>00f(ef- $LmCLGAT <L LiML$TAD RIJNSTREEK ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Men schrijft ons: Dij vele jongeren leeft ongetwijfeld nog de herinnering aan de „Kon- taktweek", die dit jaar kort na Pasen, in de week van 31 maart t.m. 5 april in Leiden was georganiseerd; góéd georganiseerd: de meeste inlei ders van de kontaktavonden, waar onder minister M. Klompé, pater P. Wesseling, mr. H. Velu, pater Jelsma, om slechts enkelen van hen te noemen, hebben in deze week de jonge ren werkelijk aange sproken. Zij wisten de onderwerpen, die de jongeren nogal scep tisch tegemoet zagen, tóch op zó'n interes sante en boeiende wijze te behande len, dat velen spontaan deelnamen aan de gesprekken, die zich na de inleidingen ontwikkelden. Deze kon taktavonden sloegen zelfs zó in en de daarin geboden gelegenheid, om als jongeren onder elkaar over actuele onderwerpen van gedachten te kun nen wisselen, bleek zó te beantwoor den aan de geest en de mentaliteit van vele jongeren, dat bij velen on der hen in deze week de behoefte werd gevoeld dit ook na deze kon- taktweek voort te zetten. Nu zijn we een half jaar verder en al kunen we nog niet spreken van blijvende resultaten,' toch zijn we op de goede weg. Vol enthou siasme beginnen we dus aan het sei zoen 19591960. Terecht, waarde lezer vraagt u zich af: „Wat biedt dan dat nieuwe seizoen? Op de eer ste plaats kunnen wij u wijzen op de gespreksgroepen: in Leiden bestaan reeds tien van deze groepen, die regelmatig bijeenkomen, en dit te zamen c.a. 150 leden tellen. Tussen deze groepen leeft een regelmatig kontakt via de z.g. „technische lei ders". Het aantal van deze groepen kan onbeperkt groot zijn, terwijl ook de afzonderlijke groepen zoveel mo gelijk openstaan voor nieuwe ge- interesseerden. Daar deze groepen kunnen we nu nog niet nader op deze nieuwe levensvormen ingaan, maar moeten wij dit uitstellen tot de tijd, dat deze groepen de verschillende kinderziekten zijn ontgroeid en tot volwassen gespreksgroepen zyn uit gegroeid. Het ligt wel in de bedoeling dat er enkele z.g. forumavonden worden georganiseerd, waarbij alle groepen aanwezig zullen zijn. Duiten deze gespreksgroepen kun- nen de jongeren elkaar in het nieuwe seizoen ook ontmoeten op en kele ontspanningsavonden. Ongetwij feld denken velen van de lezers te rug aan de grandioze slotavond van de kontakt week in de Stadsgehoor zaal. Zij het op bescheidener wijze, toch voorziet het nieuwe seizoen in 'n viertal gezonde ontspanningsavon den, die aan alle jongeren van Leiden en omgeving iets goeds te bieden heb ben. Het tot stand komen van deze avonden is een vrucht van samenwer king tussen Jongeren Kontakt en de Leidse Instuif. De eerste van deze avonden tevens openingsavond van het Jongerenseizoen 1959-1960, wordt u geboden op zaterdag 26 september. Om 19.00 uur wordt in de Lode- wijkskerk het seizoen geopend met een jongeren-avondmis, opgedragen door de hoogeerwaarde heer deken W. P. M. Haring. Om 20.30 uur: caba ret, de „Kleine Vier", o.l.v. Fred Sta- rewood in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Na afloop van dit ongetwij feld goede cabaret gezellig samenzijn met muzikale medewerking van de „Game Breakers", eveneens in de foyer. We geloven niet, dat het nodig is de jongeren aan te sporen, deze avond bij te wonen, want deze ope ningsavond wordt ongetwijfeld een geslaagde avond. VOORSCHOTEN DE TIENDE FLORALIA Het gebouw voor Christelijke Be langen te Voorschoten is voor twee dagen herschapen in een fleurige, bloeiende plantentuin, waarin 542 be gonia's, coleus', fuchsia's, salvia's, de trots van een dito aantal schoolkin deren staan te pronken. De tiende na-oorlogse floralia-tentoonstelling is kwalitatief een der beste van de laatste jaren, de kwaliteit laat ectt- ter te wensen over, om niet te spre ken van teleurstellend aldus burge meester Van der Hoeven tijdens de openingsrede van de floraliatentoon- stelling. Normaal werd een derde deel van de verkochte plantjes ge bracht naar de tentoonstelling, dit jaar slechts 21'/ï%. De zaal zou te klein geweest moeten zijn, vervolg de burgemeester want door de groei der gemeente werden di' jaar 2600 plantjes op de scholen verkocht, te gen 2300 in 1958 en 2100 in 1957. De tentoonstelling op zich van de bloeiende planten is al een bezoek Twee broers jubileerden N V. Wernink, Leiden bij De heren Fl. v.d. Meer en J. J. C. v. d. Meer, twee jubilarissen veertig jaar in dienst van N.V. Wernink's Beton Mij, zijn hedenmorgen 19 sep tember door de directie op de di rectiekamer met hun jubileum ge complimenteerd; zij ontvingen be halve een envelop met inhoud ook de gouden draagpenning en het bij behorende diploma van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Na deze ontvangst volgde een bij eenkomst in de cantine; daar werd het woord gevoerd door o.a. de voor zitter van de personeelsvereniging PeVeWe en door de voorzitter van de visclub. De heer Fl. v. d. Meer was in ver schillende afdelingen werkzaam. Hij maakte o.a. trottoirbanden, rioolbui- Volgende week Nat. Reclasseringsactie Reclasseringsdag 1959 staat voor de deur. Zaterdag 26 september a.s. wederom een nationale reclasserings actie besloten met een grote straat collecte. Het is de dag, waarop een dringend beroep zal worden gedaan op ons allen, omdat het een werk geldt waarmee we anderen bijzon der veel goed kunnen doen en hen kunnen beschermen. De juiste betekenis van de reclas sering zal voor de meesten onzer wel duidelijk zijn, maar het gebeurt niet zelden, dat men nog hoort spreken van „een ontslagen gevangene aan een pakje helpen", een goede daad verrichten aan een ander, die daar voor wel dankbaar zou moeten zijn. Reclasseren wil echter op de eerste plaats zeggen: het opnieuw in het levensverband plaatsen van iemand, die daar na het uitboeten van zijn straf het volste recht op heeft. De reclassering levert zodoende een be langrijke bijdrage tot de beveiliging en de bescherming van de samenle ving. Over de resultaten van het reclas- seringswerk zijn niet altijd afdoende cijfers te geven, maar het is een feit, dat ongeveer negentig procent van de voorwaardelijk veroordeelden tachtig procent van de voorwaarde lijk in vrijheid gestelden, die ond r toezicht van de reclassering worden geplaatst, uiteindelijk goed in de samenleving terechtkomt. Deze uit komsten zouden zeker anders liggen indien er geen reclassering bestond. Het werk van de nationale reclas sering omvat een grootse taak van voorlichting en nazorg en is zeer dynamisch Het staat nog in de kin derschoenen, maar elke dag brengt weer nieuwe uitbreiding van erva ringen. De actie wordt ingezet met een huis-aan-huiscollecte van 2.1 sept. a.s. tot en met 26 sept. Zeer gaarne zag het dagelijks bestuur zich nog ver zekerd van de medewerking van een aantal collectanten vanaf 14 jaar. Men kan zich opgeven bij de volgen de adressen: ds. P. L. Sehoonheim voorzitter, Hoge Rijndijk 14a, tel. 30284, mej. W. Th. A. Laken, secre taresse, Kamerlingh Anneslaan 10, tel. 22938, en de heer C. W. Oostveen, penningmeester, Rijn en Schiekade 121, tel. 22050. In het comité van aan beveling te Leiden hebben plaats ge nomen o.a. burgemeester j'hr. mr. F. H. van Kinschot, wethouder S- Men ken en verscheidene geestelijken en predikanten. Het vorig jaar brachten de collec tes een bedrag op van 5780, hetgeen een record betekende. Dit jaar kan het nog meer zijn. We zijn toch allen aan het sparen voor 3 oktober; geef het geld niet alleen daar aan uit. waard en de tentoonstelling is nog interessanter gemaakt door de ten toonstelling van een grote collectie schelpen /an de fanulie de Priester uit Voorschoten. Schelpen vergaard langs de stranden van de wereld zeeën, boeiend door hun vormgeving en kleurenpracht. De gemeentelijke plantsoenendienst komt lof toe voor de fraaie aankle ding van de zaal r< et struiken en heesters. De schoolprijs van dit jaar ging naar de Geref r meerde School, die 37% van de verkochte bloemen te rugbracht, de Ds Forgens- en de Hervormde School ieder 31%, de Mariaschool 21%, de Vlietschool 18%, de St. Jozefschool 13% en als hekkensluiters de Parkschool en de Bethaniaschool 11%. De jury kende de navolgende prij zen toe: Rode Begonia: 1. Ria Ver- hoork (met lof): 2. Trudy v. d. Burg; 3. Jan Oosterom; 4. Annie Verhoog Rose-Begonia: 1. Loesje Giezen; 2. Wouter Giezen; 3. Huber* v. d. Burg 4. Carla Verhoork. Geranium: 1. John Süiegeler; 2. Trudy v. d. Burg; Wim Spiegeler; 4. Gé van Veen Mar griet: 1. Frans Hendriks; 2. John Rietmulder: 3. Louis Bout; 4. Adri koren. Fuchsia: 1. Marj-- v. d. Burg; 2. Adri van Leeuwen; 3. Lucia Me- chelse; 4. Willy Kuyt. Coleus: 1. Wim Oosterom; 2. Hubert v. d. Burg; 3. Marti Verhoog; 4. Gea v. Egmond. Salvia: 1. Erik Diamcnt 2. Ria Ver hoork; 3. Marjam Goedman; 4. Edith Gubbels. BODEGRAVEN ESTO. Voor a.s. zondag vermeldt het programma de wedstrijd 'Jic. Boys—Esto Aanvang 2.30 uur. Wordt met hetzelfde elan gespeeld als vo rige week, dan is winst zeker niet uitgesloten. Dahlia,s en (ruit in Borneostraat Vanmiddag om drie uur zal wet houder A. J. Jongeleen in het club gebouw van de Speeltuinvereniging „Oosterkwartier" in de Borneostraat een tentoonstelling van fruit, dahlia's zen en vele andere produkten. Hij I en andere bloemen openen, die geor was ook in het natuursteenbedrijf ganiseerd wordt door de Leidse Dah- VONK werkzaam en werkt nu in de liavereniging „Johan Mater' afdeling produkten waar sierbeton elementen worden gemaakt. Hij was enige tijd voorzitter van de fabriekskern en is thans nog lid van het jubileumfonds. De heer J. J .C. v. d. Meer, een broer van FL v. d. Meer, was eerst j plaatsje te geven, zodat vanmorgen in een andere branche werkzaam, om tien uui de jury, die voor de bloe- Na vervulling van zijn dienstplicht men bestond uit de chef van de ge- kwam hij bij Wernink in dienst om meentelijlce plantsoenendienst en de Amateurfruitteeltvereniging „Prof. ir. Sprenger" Gisteravond en vannacht zijn de leden van beide verenigingen druk in de weer geweest om alle ingezon den bloem- en fruitstukken een goed tegelperser te worden. Daarna kwam hij bij de afdeling transport, hetgeen gevolgd werd door werkzaamheden inde produktie-afdeling van banden en riolen. Thans ligt zijn activiteit in de produktic-a-deling van banden waar hij in het bijzonder is belast met de vervaardiging van bloem- urnen. potlood en geest heer A. Galjaard en enkele assisten ten en voor het fruit uit een team van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst, kon beginnen met het waar deren van de ingezonden stukken. Dahlia's voeren de boventoon op de tentoonstelling. Ofschoon het weer niet bijzonder gunstig is geweest voor een goede kweek, zijn de dah lia's die op de tentoonstelling te zien zijn, bijzonder fraai van vorm en van kleur. Men ziet ze in diverse varië teiten; de pompondahlia, de hals kraagdahlia, de Arabische Nacht enz. Ook het fruit is van een buiten gewone kwaliteit. Vooral peren val len op door hun grootte en kleur. Een bijzondere plaats op de tentoon- Oplossing. No. 510 Horizontaal: 1. valk, 4. Ir., 6. Dora, 7. klap, 9. or, 10. vel, 12. no, 13. ommegang, 16. in, 17. a.i., 19. Andersen, 22. on. 23. els, 24. p.e., 25. stal, 27. egel, 29. en, 30. elan. Verticaal: 1. vorm, 2. ar, 3. laven del, 4. i.l., 5. rang, 6. doos, 7. klaar- sel, 8. Po, 11. eg, 14. min, 15. nis, 18. snel, 19. ante, 20. el, 21. Epen, 22. os, 26. An, 28. ga. Dinsdag a.s. 22 sept. beginnen weer de c'ubs van het Kath. meisjes- gilde. Na de congregatie om half acht verwacht men de junioren in ons clubgebouw Ook de nieuwe leden dus de meisjes die dit jaar hun Plech tige Doopbeloften hebben hernieuwd. Morgen, 20 sept., is in de kapel van het Xlubhuis „De Spreewpot", van het Bijz Gezins ^erk en Jeugd zorg te Leiden, om 10.00 uur een ge zongen H. Mis om Gods zegen te vragen over het nieuwe .dubjaar. M.i.v. maandag 21 september a.s. gaan de klubs weer draaien. De expositie „Het Rijksdeel Su riname" is coor 8.160 belangstellen den bezocht. De leden van de K.A.B.-St. Jozeph-wijk worden er aan herinnerd, dat maandag 21 septernl er a.s. de openingsavond van het wintersei de van de Boommarkt te verplaat-zoen wordt gehouden in het St. An- sen groothandel in fruit gegund I toniusclubhuis. Die avond treden op: De Haagse historicus, de heer J. J. Mosterd zal a.s. donderdagavond in de Foyer van de Stadsgehoorzaal voor de leden van de 3 October Ver- eeniging een lezing houden, welke gewijd zal zijn aan de hoofdpersoon van de a.s. 3 oktober-optocht, Keizer Maximiliaan 1 van Oostenrijk. Na de pauze wordt een drietal films vertoond: een beschikbaar ge steld door de BelgLch* ambassade en gewijd aan de Bourgondische her togen, een Oostenrijke film over de schatten van de Orde van het Gulden Vlies en de Oostenrijkse kroonjuwe len en tenslotte een prachtige kleu renfilm over het kiezerlijk slot Schönbrunn. Namens het college van B. en W. heeft de directeur van gemeentewer ken het bouwen aan de Roosevelt- straat van een grossierscentrum voor aan de laagste inschrijver van een onderhandse aanbesteding, die bijna twee maanden geleden voor dit werk gehouden werd. De laagste inschrij ver, het aannemersbedrijf v.h. fa. Leo Zitman zal het werk voor 201.817 uitvoeren. Namens de N.V. Kledingmaga zijnen Verhust heeft de architect A. Fokkc en Duyn uit 's-Gravenhage het verbouwen van het winkelpand aan de Breestraat, waar het Leidse filiaal van de N.V. gevestigd is ge gund aan de Gebr. van Keppel uit Wassenaar voor zover het 't beton-, timmer- en metselwerk betreft. De constructiewerken werden opgedra gen aan de Hollandse Constructie werkplaatsen te Leiden. mevr. J. Enkelaar-Keessen, voor dracht-kunstenares. De St. Odo-koorknt.pen, de heer P. onderwater, Marionettenspel. Kaar ten voor deze avond rijn voo; zover nog voorradig gratis verkrijgbaar bij de volgende adressen: Sophia- straat 43, Driftstraat 57 Munniken- straat 73, Wald. Pyrmonlstraat 29. R.K. GYM. VER. GROEN WIT Zondag a.s. zal in de O.L.Vr. He melvaart en St Jose^hkerk te 11.15 een H. Mis worden opgedragen voor onze overleden penningmeester, de heer J. v. d. Post. Alle leden worden uitgenodigd daar bij aanwezig te zijn. KATWIJK Raadsagenda In de eerstvolgen de vergadering van de raad komen o.a. in behandeling: Verhuren van een gedeelte van de duinreep aan de heer B. L. Schalks; voltooiing van de verbinding tussen de Prinses Bea- trixlaan en de Nieuwe Duinweg; het garanderen van rente en aflossing van een door de Woningbouwver eniging „De Brittenburg" aan t( gane geldlening voor de financiering van de kosten van aankoop van boi-. Iers, bestemd voor het complex van 122 woningen in Overduin. De Katwijke Rijnvogels De asp. b. spelen zaterdagmiddag om half drie tegen UDO b "n Oegstgeest, ver trek om 2 uur v.a. de Roskam. asp. A om 4 uur op eigen „errein tegen SJC De junioren spelen zon dag om 12 uur in Warmond tegen Warmunda A, vertrek 11 uur per rijwiel v.a. de Roskam. Het 3e elftal speelt om 12 uur op eigen terrein tegen Stomp. Boys 4, het 2e elftal gaat naar Voorschoten om daar om 2 uur te spelen tegen Rouwkoop 3. ver stelling neemt de stand van de heer trek 1 uur per rijwiel v.a. de Ros- W. van de Broek in. De heer Van karTli de Broek exposeert hier enkele van zyn ruim vijfduizend vliesvleugelige diertjes. Hij heeft vlinders uit Argen tinië, India, Suriname, Japan, China, Mexico,, Noord-Afrika en natuurlijk ook uit ons eigen Nederland. Voor 90 pet. heeft hij de geprepa reerde vlinders in zijn verzameling verkregen door eigen kweek. De prijzen voor de tentoonstelling zullen op 19 oktober eveneens in het Het 1ste elftal ontmoet zondag middag op eigen terrein LDWS, geen onbekende tegenstander. Het is het elftal dat ons in de vorige compe titie 3 punten wist te ontfutselen, en dat ook zijn eerste 2 wedstrijden in overwinningen wist om te zetten. De Rijnvogels, die nog steeds niet op volle sterkte uit kan komen, zal ver moedelijk wel in dezelfde opstelling als tegen St. Bernardus in het veld clubhuis van „Oosterkwatrier" uitge- komen, en het gehele elftal zal zich reikt worden. 1 tot de uiterste sportieve krachten moeten inspannen om tegen de man nen van De Lange tot een gunstig resultaat te komen. Aanvang half drie. N00RDWIJK E C. URLUS f Na een kortstondige ziekte is te zijnen huize in de ouderdom van 64 jaren overleden de heer E. C. Urlus, eigenaar van het bekende hotel Bel védère. De overledene is vele jaren secretaris geweest van de Vereniging van Werkgevers in het Horeca-be- dryf te Noordwijk. In de naoorlogse jaren, tot 1948 was hy voorzitter van de KVP afdeling Noordwyk en sinds de oprichting van de KVP te Noord- wijk aan Zee maakte hij deel uit van het bestuur aldaar. KON. MIJ. v. TUINBOUW De afdeling Noordwyk van de Kon. Mij. v. Tuinbouw kan met groot ge noegen terugzien op een uitstekend geslaagde najaareexcuirsie. waaraan een flink aantal leden met hun dames deelnamen. Het doel van de toch was een bezoek des middags aan de stads- kwekerij van Amsterdam, „Franken- daal". Om 7.30 uur vertrok men en via het mooie polderlandschap ging het naar Aalsmeer voor een bezoek aan de bloemenveiling. De Maat schappij heeft al verschillende malen veilingen bezocht, doch het blijft in teressant te kijken naar de pracht van bloemen en potplanten. Daarna werd de tocht voortgezet naar Schiphol waar de koffiepauze werd gehouden. Des middags om Leidse Agenda ZATERDAG. 19 SEPTEMBER Misweek St. Lodewijksparochie. Missen als op maandag: geen avond conferentie. Half acht nam Marialof. Oud Leiden. Excursie langs polder molens bij Hoogn.ade en Rijp wete ring. Vertrek Garenmarkt. 1.15 uur nam. P.V. „De Royalisten" Cabaret-re vue Stadsgehoorzaal 8 u. nam. bal na P.V. Smit's Röntgen Cabaretavond St. Antoniusclubhuis. 8 uur nam. 24ste VEBO tentoonstelling. Zui- velexpositie Waaggebouw. 10—18 u. nam. ZONDAG, 20 SEPTEMBER Misweek St. Lodewijksparochie. 8.30 v.m.: plechtige Hoogmis, door alle gelovigen te zingen, slotpreek en Pauselijke Zegen, 7 uur nam.: plech tig sluitingslof, processie en Te Deum. Kath. Bond van Arbeiders in Voe- dings- en Genotmiddelenbedrijven, 50 jarig bestaan, receptie in „De Burcht (koffiekamer) van 35 uur. ZONDAG 20 SEPTEMBER „St. Joris", Kath. Bond van arbei ders in voedings- en genotsmiddelen- bedrijven. 50-jarig bestaan. H. Mis, Kapel Hazewindsteeg, 8.45 u. v.m., receptie koffiekamer De Burcht, 3-5 u. nam. MAANDAG 21 SEPTEMBER KAB-St. Jozef. Gezellige avond. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Genootschap Nederland-Engeland. „The British Press today" In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Abonnementvoorstelling. Haagse Comedie. „Biedermann en de brand stichters", Leidse Schouwburg, 8 u. nam. Kynologenver. „Rijnland". Leden vergadering. „Zomerzorg", 8 u. nam. „De Natuurvriend". Ledenvergade ring, Steenschuur 6, 8 u. nam. DINSDAG 22 SEPTEMBER Jongerencontact. Groep A (Joop van Bemmelen) en Groep K (Mi- chiel Brouwer) Galgenwater 10, u. nam. St. Eloy. Adviesavond Gebouw Chr. Soc. Belangen, 7.30-8 uur nam. K O-Rondleiding tentoonstelling „Zuidzee", Museum v. Volkenkunde 8 uur nam. Abonnementsvoorstelling Haagse Comedie „Biedermann en de brand stichters", Leidsche Schouwburg, 8 uur nam. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Vriendenkring v. h. Allerh. Sa crament Ledenvergadering, St. An toniusclubhuis, kwart voor acht nam, K OrLezing. Prof. dr. F. A- van Baren: „Reisindrukken uit Brazilië" Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. VRIJDAG. 25 SEPTEMBER KVP-Leiden. Ledenvergadering, St.-An toniusclubhuis, 8 uur nam. DEV. Dahlia-avond, Clubhuis speeltuinver. „Oosterkwartier", Bor neostraat, 8 u. nam. ZATERDAG, 26 SEPTEMBER „St.-Joris", Viering 50-jarig be staan. Feestavond in De Burcht, 7.45 u. nam. Jongerencontact-Leiden. Opening van het seizoen. Avondmis St.-Lode- wykskerk, (7 u. nam.), Cabaret „de Kleine Vier", Foyer Stadsgehoorzaal, half negen. TENTOONSTELLINGEN Museum voor Volkenkunde: Expo sitie Zuidzee. (Dagelijks van 10 tot 5 uiur; 's zondags van 15 u<ur) t.e.m. 5 oktober. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1: Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24. Zon en feestdagen 24 uur. Lakenhal: Groepstentoonstelling Nederlandse Kring van tekenaars (tot 5 oktober). APOTHEKERSDIENSTEN Van maandag 14 september tot en met vrijdag 18 september geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9 tele foon 24807. ALPHEN AAN DEN RIJN Echtp Blaauw-Verhagen 55 jaar getrouwd 22 September hoopt het echtpaar G. Blaauw wonende in de Raadhuis straat 45a het feit te herdenken, dat zij 55 jaar geleden in het zelfstan dige Aarlanderveen door wijlen de gemeente-secretaris de heer A. P. Tolk in het huwelijk werden verbon den. Gerrit Blaauw was toen schilder bij de firma Van Hellemond, waar hij bij zijn trouwen ƒ5.verdiende, wat toen voor een 21-jarige knaap een goed loon was. Dat hij een vakman was werd o.m. bewezen door het feit, dat hij na negen jaar zelf geschil derd te hebben verfbereider werd bij de verfwarenfabriek van Varrossieau en Cie. N.V. alhier, waar hij 44 jaar als zodanig werkzaam is geweest. Beiden genieten nog een goede ge zondheid, er werden 11 kinderen uit dit huwelijk geboren, waarvan er nog acht in leven zijn. Er zijn 36 kleinkinderen en 11 achterkleinkin deren. Het 55-jarig huwelijksfeest zal in huiselijke kring gevierd worden. Gouden echtpaar i. van Arkel-Oliemans Een halve eeuw geleden, om pre cies te zijn op 30 september 1909, be sloten de toen 37-jarige Joh van Ar- kel en de 26-jarige mej. B. M. Olie mans een contract aan te gaan voor het verdere leven. De bruidegom was toen schipper op de „Hoop doet leven", een 40-tons zeilschip, waarmee hij de westelijke wateren van Nederland bevoer. 22 Jaar heeft mevr Van Arkel op het schip meegevaren en dat zij in die jaren heel wat beleefd heeft, hoorden wij uit haar eigen mond. Het aantal keren bijvoorbeeld, dat een van de kinderen over boord sloeg was bijvoorbeeld zeer talrijk. Bruid en bruidegom verheugen zich nog in een goede gezondheid. BOSKOOP INVALIDE VROUW KREEG TELEVISIETOESTEL De 50-jarige mevr. Geers, wonende Zijde 240, is reeds gedurende 16 ja ren door reumatische ziekte aan haar stoel gebonden en dit was voor en kele buréh aanleiding te trachten wat meer levensvreugde te bezorgen door middel van een televisie-toestel. De heren K. Koster en J Nijssen na men daartoe het initiatief en bjj fa milie, buren en kennissen werden gelden ingezameld voor het aanschaf fen van een tweedehands toestel. Er werd echter zo spontaan en veel ge geven dat het mogelijk werd een ge heel nieuw televisie-toestel met bij behorende tafel aan te bieden. Don derdagmiddag werd mevr. Geers onder een voorwendsel de woning uitgebracht v aarna het toestel werd binnengebracht. Tegen acht uur ver wonderde het haar wel, dat er zove- len bij haar op bezoek kwamen waar onder ook geheel vreemden, doch toen het gordijn waarachter het toe stel was verborgen, weggehaald, was het haar toch wel duidelijk waar dit alles voor diende. Te zeer ontroerd door dit fraaie geschenk om zelf te bedanken trachtte haai echtgenoot dit te doen Joch ook hem werd de ontroering te machtig. De heer L. Slinger, die namens het Herv Kerk koor, dat ook een belangrijke bijdra ge had gegeven, het woord voerde, sprak de wenp uit dat nevr Geers nog vele jaren van „haar" televisie- toestel zou mogen kunnen genieten. twee uur arriveerde men op „Fran- kendaal" waar onder deskundige lei ding 'n rondgang werd gemaakt wel ke tot half vijf duurde. Naast de kwe kerij Frankendaal beschikt de ge meente Amsterdam nog over twee andere kwekerijen dat is ook wel nodig, wanneer men bedenkt dat een stad als Amsterdam alleen al zo'n 35004000 bomen nodig heeft om nog niet te praten over de duizenden planten voor parken en gazons. Deze dag werd besloten met een bezoek aan Avifauna waar de maaltijd werd gebruikt om vandaar weer de thuis reis te aanvaarden. MAN VIEL VAN AUTO Bij het asfalteren van een weg in het Langeveld is een ongeval ge beurd, waarbij een arbeider een hersenschudding kreeg. Een 51-jarige af werker uit Den Haag stond in de Laadbak van een vrachtauto en gaf de chauffeur telkens een teken als deze kon oprijden. Toen het sein wat langer wegbleef dan gewoonlijk, ging de bestuurder op onderzoek uit en toen bleek dat de man op de weg lag. Vermoedelijk is hij bij het op trekken van de auto uit de laadbak gevallen. Een dokter van „Sancta Maria" verleende geneeskundige hulp, waarna de arbeider, die een hersen schudding had opgelopen, per zieken auto naar zijn woning kon worden overgebracht LEW.SCHEMDAM GEMEENTELIJKE SUBSIDIE KERKENBOUW In een uitvoerig prae-advies stel len B. en W. aan de gemeenteraad voor 60.750.— beschikbaar te stel len als bijdrage in de kosten van de bouw van een kapel bij de Ned. Herv. Inrichting „Hulp en Heil" aan de Veursestraatweg. Het verzoek gaat uit van de geheel particuliere Ned. Herv. Inrichtingen voor zenuw- en geesteszieken te Soesterberg waarvan „Hulp en Heil" een onderdeel is. Daar het verzoek om subsidie dus niet afkomstig is van een kerkge nootschap is het toestaan van sub sidie niet gerechtvaardigd doch na dat de kerkeraad van de Ned. Herv. kerk te Voorschoten vanzelfsprekend zijn instemming met de bouw van de kapel heeft betuigd en daarbij te vens de grenzen heeft vastgesteld van het gebied waarvoor de uitoefe ning van de openbare eredienst zal gelden, menen B. en W. dat de moei lijkheden voor het verlenen van sub sidie voor bedoelde particuliere ker kenbouw uit de weg zijn geruimd. B. en W. nemen tevens aan, zon der een enkel motief, dat de hoofd punten van het destijds door de ker- kenbouw-commissie Sassen opge stelde voorstellen (welke zoals B. en W. vermelden tot dusver niet door de regering zijn overgenomen) uit eindelijk wel door de regering in 'n desbetreffende wet verwerkt zullen worden. Afgaande op de door de commis- sie-kerkenbouw aangelegde normen, valt de bijdrage per zitplaats globaal te berekenen op ƒ200. Daar het ech ter, zoals reeds vermeld, nog lang niet zeker is dat de regering het voor stel van de kerkenbouw-commissie zal overnemen achten B. en W. het gewenst voorzichtig te werk te gaan. Zij geven de raad in overweging 'n bedrag uit te trekken groot 125 per zitplaats. Het aantal vaste zitplaatsen in de te bouwen kapel wordt begroot op 486, zodat B. en W. voorstellen een subsidie toe te staan van 486 maal 125 of 60.750.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 2