Paradijsparade Ceta-Bever $22* VLEKEENPASTA 0^3 l.35 Nader beraad grafische CAO Amerikaanse jeugd vol bewondering Prinses Beatrix voor Bij defensie lasten De Kleine Voor HOOFDPIJN of MIGRAINE alles EEN HEERLIJK JAPONNETJE VOOR KOELERE DAGEN ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Generaal Norsiad werd schoonvader Het College van Rijksbemiddelaars heeft, ter bespreking van de inge diende voorstellen tot wijziging van de grafische CAO's, de betrokken werknemers- en werkgeversorganisa ties gisteren ontvangen. Aangezien het standpunt van het College van Rijksbemiddelaars afwijkt van het gemeenschappelijk standpunt van de grafische werkgevers- en werkne mersorganisaties, is besloten op maandag 21 september een verga dering van het Centraal Bureau bij een te roepen tot nader beraad. Kristin Norstad, dochter van N-A.V.O.-operbevelhebber Lauris Norstad. is in het Franse plaatsje Marne-la-Coquete in het huwelijk getreden met de Amerikaan Nicholas Wesson Craw. De bijgaande foto werd gemaakt tijdens du voltrekking van het burgerlijk huwelijk; het kerkelijk huwelijk vond in Parijs plaats. Geheel rechts da vader van de bruid. Optochten en geschenken in de Hudson-vallei De bevolking van de midden-Hud- son-riviervallei heeft vrijdag prinses Beatrix begroet met gejuich en ge schenken. In de straten stonden schoolkinde ren met Nederlandse vlaggetjes op gesteld toen de autostoet zich een weg baande door de dorpjes High- land, New Paltz en Hurley waar zich in de zeventiende eeuw Nederlanders vestigden. In Kingston^ de belangrijkste stad van het gebied, legde de prinses een krans voor een bronzen beeld van Henry Hudson. Later lunchte de prin ses in het hotel van Kingston met twaalf studenten uit de omgeving. Aan haar rechterzijde zat de een-en- twintigjarige kadet Robert Montgo mery, die haar donderdag begeleid had op een bezoek aan de Amerikaan se militaire academie van Westpoint. Mejuffrouw Gail Jarvis, dochter van een directeur van een oliemaatschap pij die donderdag de gastvrouw van de prinses was tijdens 'n kort bezoek aan Vassar-college in Poughkeepsie, zat aan haar linkerzijde. „Zij maakte op mij de indruk, zeer intelligent te zijn en een zeer grote belangstelling te hebben", aldus Robert Montgome ry en Gail Jarvis zei: „Zij wist waar over ze praatte, veel meer dan wij dan ik". Een andere studente was van mening: „Ze wist bijzonder veel, ze kon over alles praten ook over de economische aspecten van de K.L.M." Geschenken De prinses was de dag begonnen met een bezoek aan de methodisti sche episcopale kerk aan het voor naamste plein van Highland. Ruim vijfhonderd mensen juichten toen een plaatselijke functionaris symbo lisch tien kisten appelen aanbood, een specialiteit van het gebied. De appels waren gezonden naar de be manning van de „Gelderland", die eerder uit New York was vertrok ken. Een groepje jongens en meisjes in „Nederlandse klederdracht" danste voor de glimlachende prinses. In New Paltz werden haar op de kweekschool gekleurde platen van het landschap en een boek over de geschiedenis van de stad aangeboden. In Hurley kreeg de prinses histo rische werken, een kaart van het ge bied en een pot zoete mais, ook een symbool voor een grotere gift, die naar de „Gelderland" was gezonden. In Kingston bezocht de prinses de oude Nederlands Hervormde kerk die onlangs 300 jaar bestond. Zij bekeek een van de oudste registers van de kerk waarin in het Nederlands was geschreven. In de stad Hudson had de prinses een oponthoud van anderhalf uur. Er werd een optocht gehouden ter her denking van de tocht van Henry Hudson. Nadat de drie en veertig praalwagens voorbij waren, ging de prinses aan boord van het jacht „Dauntless" die de prinses naar Al bany, de hoofdstad van de staat New York, bracht. „Indianen aan boord" De vaart van Hudson naar Albany, een afstand van 65 kilometer, werd onderbroken door een herdenking en een plechtigheid. De herdenking was de groet van de als Indianen geklede padvinders in een kano bij het stadje S'uyvesant. Driehonderdvijftig jaar geleden toen de „Halve Maen" daar voor anker ging, waren echte India nen naar het schip gepeddeld. Verscheidene kliometers verder stroomopwaarts heeft het jacht vier minuten stil gelegen bij het plaatsje Casteltown-on-Hudson. Twee zeever kenners die met een bootje naar de „Dauntless" waren gebracht, boden de prinses daar een gegraveerde zil veren schotel aan, terwijl een school- orkest een muzikale hulde bracht. Kort voor de aankomst van de prin ses in Albany bleek dat de Zuidsla- vische vlag wapperde om haar te ver- welkomen. Die vlag heeft namelijk dezelfde kleuren als de Nederlandse maar in omgekeerde volgorde. De autoriteiten werden spoedig op deze vergissing attent gemaakt. Ve rontschuldi ging Dichtbij de plaats waar de prinses in Albany aan land ging, staat een monument met het opschrift „Hen- drick Hudson, 19 september, 1609". „Het spijt mij heel erg dat wij te laat zijn", zei prinses Beatrix bij de begroeting tot mevrouw Rockefeller. Lachend legde zij uit dat een optocht te Hudson langer had geduurd dan was voorzien. De prinses reed in mevrouw Rocke fellers auto naar de residentie van gouverneur Nelson Rockefeller, waar de prinses het weekeind zal door brengen. Later op de avond werd er een klein informeel diner gehouden. Prinses Beatrix zou vandaag te Albany de hoofdpersoon zijn bij de herdenking van het feit, dat deze stad bijna 350 jaar geleden werd gesticht als een Nederlandse factorij voor de handel met de Indianen. De prinses zou de eerste steen leg gen van een planetarium, daarna lunchen met hoge staats- en stede lijke autoriteiten en tot slot een pa rade voorbij zien trekken. MARINIERS IN 1960 OP HERHALING In 1960 zal een bataljon mariniers voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. De sterkte van het korps mariniers is door personeelsgebrek in 1959 iets teruggelopen. Dit blijkt uit de toelichting op de begroting van Defensie. Beroemde filmster verloochent haar dochter Een stralende carrière was haar meer waard dan het samenzijn met haar kind. Lees Libelles nieuwe vervo^verhaal «En toch overwon de liefde"Ontroerend, bijzonder romantisch. Natuurlijk in Libelle, want is nu eenmaal beter (Advertentie) Nederland 7de Uit een door de minister van De fensie overgelegd staatje blijkt, dat de V.S. wat betreft het aan defensie bestede percentage van het natio naal inkomen veruit bovenaan staan met 11,5 procent. Vervolgen komen Frankrijk (9,1 procent), Ver Koninkrijk (8,3), Ca nada (6,5), Griekenland (6,1), Tur kije (4,9) en op de zevende plaats Nederland (eveneens 4,9). België en West-Duitsland geven resp. 3,8 pro cent en 3,7 procent van hun nationaal inkomen aan defensieve lasten uit. De minister somt vervolgens op, wat reeds sedert 1951 werd bereikt. Vanaf 1950 werd uit eigen middelen 14,7 miljard voor het defensie- ap paraat uitgegeven. Bovendien werd belangrijke hulp verkregen van de Ver. Staten en Canada. Momenteel is het bestand van de onroerende goederen 2 miljard en van de roe rende goederen 7 miljard. De mi nister geeft vervolgens een over zicht van de sterkte van onze strijd krachten en voegt daaraan toe, dat de opbouw heeft kunnen plaatsvin den ondanks vaak ongunstige om standigheden. Planten maken ons het leven mogelijk De bladeren vallen. Ze worden niet, als andere jaren, door scherpe wind slagen van de druipende takken geritst maar val len. tuimelend om en om, moe en draaierig op straat. De herfst is na de vele zomers van negen tienhonderd negen en vijftig gekomen zonder enig meteorologisch ver toon. Planten zijn droog en de bladeren zijn dor en ze dwarrelen neer als of ze blij zijn, dat hun taak er voor dit jaar weer op zit. Bladeren. Rare dingen. Wat weten we eigenlijk van boombladeren?, anders dan dat ze vaak mooie vormen hebben en dat vele soorten gebruikt worden in de textielindu strie of als genees- of ge notmiddel. Een planten- blad is het belangrijkste orgaan voor de opbouw van een plant. Het is een klein wonder. Met technische ogen be keken, ziet de doorsnede van een blad eruit als een grote fabriekshal, vol ma chines en technische in stallaties. Die installaties, zijn de cellen, waaruit het blad is opgebouwd en die elk hun eigen bepaalde taak hebben. Er zijn cellen, gevuld met bladgroenkorrels, die de taak vervullen van ma chines voor de licht-eher- gie; andere cellen vormen ventilatorbatterijen en luchtkokers, lichtdem- pings- of afschermingsap paraten en afschermings apparaten tegen regen. Het groene blad, krijgt zijn kleur door de blad groenkorrels of chloro- phyL Deze stof bevindt zich in de voornaamste cellen, die cylindervormig zijn en in lange ryen op gesteld staan. De blad groenkorrels zijn te ver gelijken met de rode bloedlichaampjes in het bloed van mens of dier. De beide kleurstoffen hebben ook een chemische overeenkomst: hun op bouw is nagenoeg gelijk met dat verschil dat in chlorophyl de plaats van het ijzer dat zich in het bloed bevindt, wordt in genomen door chloor. De rol, die beide stoffen spe len betreft in elk van de gevalle, de ademhaling. De rode bloedlichaampjes ontvangen door de longen ingeademde zuurstof en voeren deze door het li chaam, terwijl koolzuur uitgeademd wordt. De bladgroenkorrels assimi leren koolzuur uit de lucht af. Maar daarmee zijn de mogelijkheden van de „blad-fabriek" nog niet uitgeput: onder invloed van het zonlicht bouwen de chlorophylkorrels sui kers, zetmeel en cellulose op uit het geassimileerde koolzuur. Mensen en dieren leve ren de planten een groot deel van het nodige kool zuur en de plant stelt daar een niet te onder schatten zuurstofproduc tie tegenover. Tevens beschikken de bladeren over de moge lijkheid zonnewarmte vast te leggen in chemi sche energie, waardoor zij dus tevens de functie van een soort accumula toren verzorgen. Het is dezelfde warmte die weer vrijkomt wanneer steen kool verbrand wordt, want zoals bekend, is de steenkool ontstaan plantenresten die duizen den en duizenden jaren geleden leefden en toen de zonnewarmte verza melden. Om zo efficiënt mogelijk te kunnen wer ken, is het voor het blad van groot belang, dat het zonlicht overal kan ko men. De opperhuidcellen van het blad zijn daarom voorzien van een soort ramen, bestaande uit een waterige inhoud van de opperhuidcel. Al deze cel len sluiten aaneen en zij zorgen er voor, dat het licht overal kan doordrin gen, doch tevens bescher men ze het bladgroen te gen een al te krachtige inwerking van de zonne stralen. Overdag worden de ge fabriceerde stoffen zolang in het blad zelf opgesla gen, doch daarna begint het vervoer via de ner ven naar die plaatsen van het plantenlichaam waar een en ander voor de op bouw noodzakelijk is. Door de stengel van de plant worden water en voedingszouten aan het blad toegevoerd, stoffen die noodzakelijk zijn om het blad tot zijn werk zaamheid in staat te stel len. Maar begrijpelijk ont staat hierdoor verdamping en dit wordt afgevoerd door speciale openingen, de huidmondjes. Miljoe nen van deze huidmond jes vinden we bij een blad en men berekende eens, dat een berk op een war me zomerdag op die ma nier 300 tot 400 liter wa ter verdampte. Deze huid mondjes werken voortref felijk en geven slechts zoveel af als voor het welzijn van de plant ver antwoord is. f V 71 wintermode kan vele oorzaken hebben Vrijwel alle acute ziekten, vooral de infectieziekten, gaan met hoofd pijn gepaard. Er zyn echter ook tal van andere toestanden waarbij hoofdpijn een zeer geregeld bege leidend verschijnsel is: chronische nierziekten, vergiftigingen, obsti patie. Hier gaat het er natuurlijk steeds om de oorzaak van de eigen lijke ziekte te bestrijden. Het aantal mensen, dat geregeld aan hoofdpijn lijdt, is niet te schat ten. Hoofdpijn is niet alleen heel vervelend voor de lijder zelf, maar ook voor zijn omgeving. Zulke men sen zijn meestal humeurig en prik kelbaar, waardoor er in de dage lijkse omgang dikwijls moeilijkhe den ontstaan. Onze medische mede werker bespreekt hier enkele van de meest voorkomende vormen van hoofdpijn. Tegen de zeer bepaalde vorm van hoofdpijn, die migraine wordt genoemd, bestaan thans geneesmid delen, die soms voortreffelijk hel pen. Het is niet juist om bij elke hoofdpijn dadelijk van migraine te spreken, want die naam is gereser veerd voor een zeer bepaalde ziek te. Met migraine wordt een bepaal de vorm van hoofdpijn bedoeld, die meestal erfelijk is en die daarom ook vaak bij verschillende leden van één familie wordt aangetrof fen. Eenzijdige ziekte. De Hoofdpijn bij migraine is dik wijls éénzijdig, de patiënten zijn doorgaans echt ziek, niet zelden gaan de aanvallen gepaard met mis selijkheid en braken. Is migraine 'n voorbeeld van een ziekte, die nog al eens met succes behandeld kan worden, er zijn ook hoofdpijnen waarvan dit helaas niet kan worden gezegd. Hiertoe zijn de ernstige vormen van hoofdpijn te rekenen, die de dokter regelmatig te zien krijgt na een „verwaarloosde hersenschud ding". Let wel, niet verwaarloosd door een arts, die de ziekte destijds be handelde, maar verwaarloosd door de patiënt zelf. Met een hersen schudding dient men namelijk plat dat is zonder hoofdkussen! in bed te blijven liggen tot de klach ten verdwenen zijn. Maar ook daar na zijn nog enkele weken bedrust nu is een hoofdkussen toegestaan absoluut noodzakelijk. De patiënten met een hersen schudding die zich na een paar da gen al weer zo lekker als kip voe len, slaan de doktersvoorschriften in de wind: zij komen te vroeg uit bed. Het treurige gevolg daarvan is, dat sommige na jaren en jaren nog rondlopen met barstende hoofd pijnen, die gerangschikt moeten worden in de rubriek „resttoestand na hersenschudding" en waaraan zoals gezegd maar heel weinig te doen is. Snoepen uit een bnisje. En tot slot de „gewone" hoofd pijn, die iedereen wel eens heeft. Tegen die huis, tuin-, of keuken hoofdpijn kan men natuurlijk een aspirientje of een ander pijnstil lend tabletje innemen, wanneer men zich daarbij maar hoedt voor het niet ongevaarlijke pyrumidon. Dit wil geenszins zeggen dat wij al die tablettenslikkerij op eigen houtje in de hand willen werken! Er zijn namelijk al veel te veel Twee charmante creaties van de Berl(jnse modeontwerpster Ursula Schewe, die deel uitmaken van haar herfst- en wintercollectie. Links 'n ensemble, bestaande uit een blauw fluwelen broek met een vrolijk ge borduurd jakje. Rechts een sportief stelletje, bestaande uit een zwaar- wollen rok met grote zakken een een blouse van vrolijke stof met grote mouwen en een hoofddoek. UIT DE KEUKEN GEKLAPT MENU VAN DE WEEK In plaats van vlees, vis of eieren kan aan de warme maaltijd ook heel goed van kaas gebruik ge maakt worden. In voedingswaarde staat plm. 70 gr. kaas n.l. gelijk met 100 gr. vlees en behoort daardoor zeer zeker tot de goedkope eiwit leveranciers. De variaties, die met kaas aangebracht kunnen worden zijn legio. Ditmaal staat kaasgehakt, bereid met overgebleven rijst van de vorige dag op het menu. ZONDAG, kop bouillon met kaas- rotjes; rollade, pronkbonen, aardappelen, Haagse bluf. MAANDAG: koud vlees, tomaten- sla, aardappelkoekjes; broodscho tel. DINSDAG: Irish stew; flensjes. WOENSDAG: eieren, kerrysaus, rijst, gestoofde komkommer; ge bakken appel. DONDERDAG: kaasgehakt, bloem kool, aardappelen; druiven. VRIJDAG: bloemkoolsoep; bakbok- king. ZATERDAG: stamppot rauwe an dijvie; yoghurtvla. Recept: Kaasgehakt. 200 Gram gekookte rijst, 200 gr. oud broud, 200 gr. kaas, 1 uit, 2 eieren, zout, noot, aroma, 100 gr. roomboter. Ret brood, het uitje en de kaas raspen en vermengen met de rijst. De overige ingrediënten naar smaak erdoor kneden en er mooie ballet jes van vormen. Deze in de koeke- pan in de hete boter rondom goud bruin bakken. Recept: Yoghurtvla. i/s Liter yoghurt, >/i 1. melk, 80 gr. suiker, 35 gr. custard, jam. Van de melk, de met melk aan gemengde custard en de suiker een vla bereiden en deze goed af laten koelen. Daarna de yoghurt erdoor mengen, de vla in een schaal over doen en garneren met wat jam. die voortdurend snoepen uit een buisje met het één of ander medikament. Het slikken van ta bletten is bij hen een ziekte op zichzelf geworden. Wie „gewone" hoofdpijn heeft, kan ook wel een slokje water drinken en een poosje plat gaan liggen in een koel en wat verduisterd vertrek. Dat moge dan wel niet zo bijster geleerd klinken, maar het helpt heel vaak en dat is toch maar de hoofdzaak. Dr. H. W. SCALONGNE. U kunt niet weten Pannesponzen (staal wol) roesten niet indien men ze na het gebruik op zachte zeep legt. Als het knopje van een tube niet gemakkelijk los gaat, duw dit knop je dan even in warm water en het leed is geleden. Wilt u een vetvlek uit een gewit te muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laagje blanke lak wrijven, waarna u de plek kunt witten. NU ER weer koelere dagen in het vooruitzicht zijn, zult u hier ongetwijfeld aandacht aan gaan besteden en het ligt voor de hand, dat de garderobe hieraan aangepast zal moeten worden. Ongetwijfeld kunnen we nog een mooie herfst beleven, maar de temperaturen zullen toch gaan zakken en dan is het uit met onze heerlijke luchtige zo merkleding. Deze maand zullen we er voor moeten zorgen war mer gekleed te gaan. Vooral wollen stoffen zullen weer opgeld doen en velen zul len reeds hun blikken door de klerenkast hebben laten gaan om te zien wat er aangevuld dient te worden. Wat denkt u van zo'n heerlijke najaarsjapon zoals ons model die draagt? Het is een koker, vervaardigd van een wollen stof met een groot ruitdessin. Het model is geheel aan de lijn van het li chaam aangepast, sluit heerlijk en is toch biezonder soepel. Let u eens op de biezonder leuke hoge kraag en de aparte man chetten aan de halve mouwen. Het ruitdessin is op ideale wij ze verwerkt, kortom een japon van biezondere charme en zeer apart Zeer geschikt voor frisse dagen die we in het najaar on getwijfeld zullen krijgen. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10