S)e ftzidóeGou^a/rit Chroesjtsjef werd ook in New York waardig maar koel ontvangen Chroesjtsjef in goederenlift Chroesjtsjèl vandaag te gast bij V.N. Directeur: J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14817 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20820. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., I2.55 p. maand, f 750 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Onimoeiing mei New Yorkse zakenwereld De Sowjetrussische premier en eerste partijsecretaris Nikita Chroesjt sjef is donderdag uit Washington in New York aangekomen, waar hij twee dagen zal verblijven. Met een pas opgeschilderde goederenlift begaf het gezelschap zich van het perron naar de bagage-afdeling van het grote station, waar de premier be groet werd door een vertegenwoordiger van het New Yorkse stadsbestuur. Vier meisjes van de Sowjet-afvaardiging naar de V.N. boden de Russische leider en zijn vrouw bloemen aan. In zijn welkomstwoord herinnerde de vertegenwoordiger van het stads bestuur van New York er aan, dat de bevolking van de stad bestaat uit vele rassen die in harmonie met elkaar leven. Chroesjtsjef dankte voor de ontvangst en hij wenste de bevolking van de stad veel succes in haar werk. Hierbij richtte hij zich als „voormalig ar beider" vooral tot de „arbeiders, die de welvaart scheppen". Hij herhalde zijn wens om tot een beter wedezijds begrip te komen tot versterking van de vrede. Hiervoor riep hij ook de hulp van de Amerikaanse pers in. In een gesloten auto, begeleid door motorpolitie, reed het echtpaar Chroesjtsjef naar het Waldorf-Astoriahotel, waar het twee dagen zal logeren. De houding van het publiek was dezelfde als die in Washington. Er was geen gejuich, maar ook geen openlijke vijandigheid. Er waren slechts enkele demonstranten. de van 11 miljard dollar naar de Sow- jet-Unie was-gezonden om dit land in de strijd tegen de Duitsers te helpen. Chrosejtsjef getuigde in zijn ant woord eerst van zijn achting voor president Eisenhower, zowel als op perbevelhebber van de westelijke strijdkrachten tegen Duitsland als in zijn tegenwoordige functie van staats hoofd. Dit gevoel van achting weid volgens de premier door de Sowjet- bevolking gedeeld. Sprekend over het kapitalisme merkte Chroesjtsjef op, dat „de voor standers van het kapitalistische stel sel soms aarzelen om dit stelsel zon der jneer te prijzen. Zij zeggen soms dat het niet het oude kapitalisme is dat Karl Marx beschreef en zij noe men het wel eens een volkskapita- lisme. God weet wat het verschil is, maar ik niet", aldus de premier. Nadat hij had verklaard, liever te willen spreken over de punten van overeenkomst tussen de twee landen dan over de verschillen waarbij hij echter geen twijfel liet bestaan over zijn overtuiging dat het commu nisme het van het kapitalisme zal winnen gaf hij uitdrukking aan zijn bewondering voor Amerika. Hij herinnerde aan Amerika's hou ding tegenover de Russische revolu tie. Eerst hadden de V. S. troepen ge zonden, maar deze waren het land uitgedreven, tezamen met de Fransen en Britten. Daarop had het 16 jaar geduurd voordat de Amerikanen de Sowjet-revolutie erkenden. In de af gelopen oorlog hadden de twee lan den echter nauw samengewerkt waarbij de Amerikaanse hulp zeker van de overwinning. Aan het slot van zijn toespraak, die hij geheel zonder aantekeningen had „Vriendelijkheden' en incidenten Kort na zijn aankomst in het hotel vertrok de premier naar het Commo dorehotel, waar burgemeester Wag ner hem een lunch aanbood. Mevr. Chroesjtsjef bleef in het Waldorf- Astoria-hotel, waar zij met haar twee dochters aan een lunch de gast was van de vrouw van de New Yorkse 'burgemeester. De Sowj et-premier hield in het Commodorehotel een gemoedelijke toespraak, waarbij hij vaak de lachers op zijn hand had. De burgemeester had hem tevoren een speciaal voor deze gelegenheid geslagen penning overhandigd en een oorkonde waarin namens de acht mil joen inwoners van New York de Sow- jet-volkeren worden gegroet. Aan de lunch zaten 1.200 mensen aan. Onder hen die de uitnodiging hadden afgeslagen, bevonden zich oud-president Truman, de voormalige hoge commissaris in West-Duitsland McCloy en de oud-gouverneur Dewey van de staat New York. De eerste spreker was Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassadeur bij de V. N., die de Russische leider bij zijn bezoeken vergezelt. Hij verklaarde dat er in New York 314.000 mensen wonen, die in Rusland zyn geboren. Voorts sprak hij over de zoon van de premier, die in de tweede wereldoor log het leven liet. Burgemeester Wagner's rede had tot onderwerp: „Vrede, nu en voor altijd". Hij zei dat in de afgelopen oorlog via New York voor een waar- DEFENSIE I^ort voor Prinsjesdag is na zeven weken de door het heengaan van minister van den Bergh opengeval len plaats in het kabinet aangevuld door de benoeming van ir S. H. Vis ser op Defensie. Het had rijkelijk lang geduurd en er werd reeds was smalend over ge sproken, dat er blijkbaar geen enke le liberaal bereid bleek de moeilijke erfenis van Defensie te aanvaarden. Men kan direct toegeven, dat het een moeilijke erfenis was, vooral wat de verantwoordelijkheid betreft ten aanzien van produktie en aan koop van het materieel, dat onder het beleid van minister Staf nu niet di rect een succes voor staatssecretaris Kranenburg was geweest. Klaarblijkelijk om die reden had men nu bij de kabinetsformatie het oog laten vallen op iemand uit het bedrijfsleven, die in ieder geval zijn lucratieve baan moest opgeven voor het niet alleen ongewisse, maar ook matig bezoldigde ministerschap. Men heeft na de start van minister van den Bergh blijkbaar opnieuw naar een liberale zakenman gezocht en deze waarschijnlijk niet kunnen vin den. Niet iedereen is bereid tot zulk een geldelijk offer voor zulk een zwa re taak. N"_ den. is kort voor Prinsjesdag ir S. Visser als zodanig opgetre- De zakenman, die de heer van den Bergh was, was niet slecht gestart. Kort na zijn aftreden lazen wjj in een Rotterdams weekblad, dat hij of schoon hij van defensieproblemen niet zoveel afwist, toch dit had be grepen, dat men Omo en Blue Eand niet in één fabriek kon maken. Met andere woorden hij begreep, dat men de zaken van landmacht, zeemacht en luchtmacht niet domweg in één zak kon gooien zonder er een chaos van te maken. Hij begon dus met een staatssecretaris voor de marine aan te stellen e een voor de land en luchtmacht. Voor de minister bleef dan nog de omvangrijke taak over van de buitenlandse militaire politiek en de coördinatie van de krijgsmachtdelen. Bovendien had hij reeds iemand uit het bedrijfsleven aangesteld, die by een grote maat- dienen af te wachten. schappij onder-directeur van de in koop was en die nu tot taak kreeg het ministerie van defensie van ad vies te dienen met betrekking tot het aanschaffingsbeleid, de aanschaf fingsprocedure en de organisatie van de aanschaffingsdiensten. Dit kenne lijk met het oog op de fouten van het verleden. IJTet begin is dus voor minister Visser reeds gemaakt en hij zal daarop waarschijnlijk wel voortbou wen. In plaats van een zakenmai. heeft men nu het oog laten vallen op een landbouwkundig ingenieur, die ja renlang secretaris was van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers en als zodanig ook internationaal erva ring heeft op het gebied van orga nisatie en besfuur. Zijn aanstelling op Defensie is oor zaak geweest van een rel in een be kend weekblad, dat hem van rode neigingen beschuldigde, hem zag als een soort „derde-wegger", aan de hand van uitlatingen, welke hij zich had veroorloofd tiidens of na het Hongaarse drama in 1956. Nu is het ten eerste zo, dat hier uit het gecompliceerde en veelzijdige leven van een mens én ieder men senleven is gecompliceerd één be paald aspect naar voren wordt ge haald en nog wel van één bepaald ogenblik. Dit geeft natuurlijk geen zuiver beeld van de opvattingen, die een mens bepalen. Bovendien heeft een wijsgeer eens gezegd: wie nim mer zijn mening verandert is een idioot. Of tenminste woorden van ge lijke strekking. Beziet men nu de Troonrede dan blijkt, dat de Navo-politiek onver anderd wordt gehandhaafd en dat de defensie-begroting zelfs nog is ge stegen. Zou minister Visser deze Troonrede en deze begroting hebben onder schreven, indien hij op het stand punt zou staan van ontwapening of van overleg met het wereldcommu nisme? Men kan dat moeilyk geloven. Hij heeft het onveranderde defen sie-program en de lefensie-politiek van deze regering onderschreven. Had hy dat niet gedaan, dan zou hy het ministerschap niet hebben aan vaard. Men zal dus het Nato-beleid, dat hij zal voeren en moeten verdedigen, gehouden, kreeg de Sowj et-leider een een rol had gespeeld bij het behalen ovatie. Per auto keerde hij terug naar z^jn hotel. ONTMOETING MET NEW YORKS ZAKENWERELD Miljoenen Amerikanen konden op hun televisiescherm de Russische lei der gedurende zijn rede in het Com modorehotel, die drie kwartier duur de, zien. Later woonde Chroesjtsjef een re ceptie bij ten huize van de miljonair Averell Harriman, de oud-gouverneur van New York, die eens ambassadeur in Moskou is geweest en onlangs nog een bezoek aan de Sowj et-Unie heeft gebracht. Harriman deelde na het vertrek van Chrosejtsjef mee, dat op de re ceptie vertegenwoordigers van de Amerikaanse zakenwereld aanwezig waren. Dit was een doorsnee van de Amerikaanse financiële en zakenwe reld en een groep die de communisten de „heersende kringen van de V. S." plegen te noemen, aldus Harriman. Men had getracht bij Chroesjtsjef de indruk weg te nemen dat deze man nen de Amerikaanse regering bfeheer- sen en men had duidelijk gemaakt dat men niet bewapening of voortzet ting van de koude oorlog wenste maar besteding van de door ontwapening vrij komende gelden voor verbetering van de levensomstandigheden van de bevolking. Voorts had men verklaard achter president Eisenhower te staan in diens streven om groter begrip tussen de V. S. en de Sowj et-Unie tot stand te brengen, Chroesjtsjef heeft donderdagavond in het Waldorf Astoriahotel op een diner van de Economische Club van New York gezegd te hopen dat ae zakenlieden van de Ver. Staten hun invloed zullen gebruiken in de goede richting en zullen opkomen voor vreedzaam naast elkaar bestaan, en concurrentie tussen de Amerikanen en de Russen. De Russische regering hecht heel veel belang aan uitbrei ding van de internationale handel. Zij is het geheel eens met het op schrift van een Amerikaanse postze gel, namelijk „Wereldvrede door we reldhandel", aldus de Russische pre mier. HET HANDELSEMBARGO Verder zei de premier dat de Rus sische handel met Groot-Brittannië helemaal niet slecht gaat, dat de han del met de Duitse bondsrepubliek toeneemt, dat er thans goede econo mische betrekkingen met Italië wor den aangeknoopt en dat de betrek kingen met Frankrijk goed zijn. „Waarom moeten de Amerikanen dan terzijde blven staan?" zo vroeg Chroesjtsjef. Het handelsembargo heeft overi gens in zekere zin gunstig gewerkt voor de Sowjet-Unie, namelijk in zo verre de Sowjet-Unie zelf machines heeft moeten maken die zij van plan was in de Ver. Staten te kopen, aldus Chroesjtsjef. De Amerikaanse diplomaat Lodge, die Chroesjtsjef op zijn reis door de Verenigde Staten vergezelt, heeft aan het diner het kapitalisme verde digd. Hij zei getroffen te zijn door Chroesjtsjefs opmerking dat hij geen verschil ziet tussen de fouten van het vroegere kapitalisme en het moderne dit zal gaan inzien op de reis die hij thans door de Verenigde Staten maakt. INCIDENT Een vraag, die aanleiding gaf tot een incident, is gesteld door Gardner Cowles, uitgever van het blad „Look", j die Chroesjtsjef op de man af vroeg: .Waarom wilt u uw volk niet toestaan r.aar uitzendingen uit de Verenigde Staten te luisteren? Waarom staat u niet toe, dat tijdschriften en kranten j vrij in de Sowjet-Unie worden ver- j spreid? Waarom wilt u beslist, dat berichten van Amerikaanse corres- pondenten in de Sowje-Unie gecen sureerd worden?" Chroesjtsjef zei: ,Wat ons publiek mag horen of lezen is een zaak die uitgemaakt moet worden door ons eigen volk en zijn regering en niet door een buitenlandse regering of j door machten van buiten. Gij onder- j drukt soms ook Amerikaanse stem men. Ik wil slechts één voorbeeld 1 noemen: ons volk en vele anderen houden van de grote zanger Paul Ro beson". Chroesjtsjef ging niet in op de rest van Cowles' vraag. Een tijdje later scheen de Russische premier het in cident vergeten te zijn. CHROESJTSJEFS LIFT WEIGERDE. „Een typische fout van het kapita listische stelsel" noemde Chroesjtsjef donderdag het weigeren van een lift in het Waldorf Astoria-hotel. De lift kwam op de 30ste verdieping tot stilstand. De Russische premier, die naar zijn kamers terugkeerde na de officiële lunch in hotel Commodore, besloot na enkele minuten wachten te voet naar zijn vertrekken op de 35ste verdieping te gaan. BAGAGE VAN CHROESJTSJEF C.S. WEEGT ELF TON. Een Amerikaans militair vracht vliegtuig is donderdag op het inter- natonale vliegveld van New York aangekomen met 940 koffers die sa men 11.400 kilo wegen. Het is de bagage van premier Chroesjtsjef en zijn gevolg. Met zes vrachtauto's is de bagage onder politie-escorte de* stad in ge bracht. Marsmuziek in siriki danstempo In de Noord-Franse stad Lens staat voor de duur van een daar aan de gang. zijnde handelsbeurs, een orkestje opgesteld van drie robots, die een een zeer gevarieerd programma ten gehore kunnen brengen. De metalen muzikanten zijn een uitvinding van de heer Zenon Specht uit Antwerpen. Hij moest zijn metalen g.uitaarspeler aan een hand zes vingers geven om de uitvoering van alle stukken mogelijk te maken. RUSSISCHE „BOM" IN V.N. Van zeer gezaghebbende Russische zyde is donderdagavond laat te New York vernomen dat Chroesjtsjef vrij dag in zijn toespraak in de algemene vergadering van de Verenigde Na- ties een bom zal laten vallen die groter is dan een waterstofbom. EISENHOWER DRINGT OPNIEUW AAN OP REGELING STAAL- CONFLICT. President Eisenhower heeft op nieuw een beroep gedaan op werk gevers en arbeiders om tot een rege ling te komen voor het conflict in de staalindustrie, dat thans reeds twee maanden heeft geduurd. De president herhaalde, dat hij niet in de staking tussenbeide zou komen en dat deze staking een zaak is voor vrije onderhandelingen. Na zijn rede geheim onderhoud met Hammerskjoeld Uit de van zeer gezaghebbende Russische zijde afkomstige medede ling dat Chroesjtsjef „een bom gro ter dan eeh waterstofbom" zal laten vallen wanneer hij vandaag het woord richt tot de algemene verga dering van de verenigde naties, wordt afgeleid dat ontwapening „de lading" zal zijn. De Russische leider heeft reeds be loofd 'n nieuw ontwapeningsvoorstel te zullen indienen en van genoemde zijde is te kennen gegeven, dat de „bom" in het bijzonder op dit voor stel betrekking zal hebben. Verwacht wordt, dat de rede van Chroesjtsjef een uur of langer zal duren. De radio-omroep van de Ver enigde Naties zal de rede in ver scheidene talen uitzenden. Er zijn weer bijzondere veilig heidsmaatregelen getroffen. Hon- kapitalisme. Het verschil is even groot derd politieagenten zullen de toe als tussen zwart en wit, aldus Lodge, gangen tot het gebouw van de V. N. Hij zei te geloven dat Chroesjtsjef I bewaken en elke beschikbare man zijn uitgenodigd. van de veiligheidsdienst van de V. N. zal dienstdoen. Secretaris-gene raal Hammarskjoeld heeft zelf de leiding van de veiligheid op zich ge nomen. Elk lid van de 82 delegaties naar de V. N., met uitzondering van de leden der Chinees-Nationalistische delegatie, zal aanwezig zijn als Chroestjsjef zijn rede houdt. Na zijn rede zal Chroesjtsjef een geheim onderhoud hebben met Ham marskjoeld. Chroesjtsjef begint de vierde dag van zijn bezoek aan de V. S. met een rit naar de woning in Hyde Park van mevrouw Eleanor Roosevelt, die onlangs Chroesjtsjef in Moskou gezien heeft. Teruggekeerd in New York gaat Chroesjtsjef een korte rit maken met de ondergrondse trein. Na zijn bezoek aan de V. N. zal Chroesjtsjef Wall street in ogen schouw nemen en de Empire State Building, het hoogste gebouw ter wereld, bezichtigen. Des avonds keert de Russische lei der in het gebouw van de V. N. te rug voor een officieel diner, dat door de secretaris-generaal is aangeboden en waarvoor meer dan 200 gasten Foiografen schieten maar raak op Chroesjtsjef De gemeenteraad van Rotterdam heeft gistermiddag na een kort debat zijn goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om in het aan delenkapitaal van de op te richten „Rotterdam Hilton-hotel mij n.v." voor een miljoen gulden deel te ne men. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Overal, waar premier Chroesjtsjef zijn schreden zet, proberen fotografen hem op de gevoelige plaat vast te leggen. Een en ander geeft natuurlijk wel eens aanleid ing tot botsingen tussen pers en politie. Meestal moe ten de politiemensen oen ring vormen. weer f (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDELIJKE WIND. Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige wind uit noordelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 19 Sept.: zon op 06.19; onder 18.48; maan op 19.51; onder 08.51. Hoogwaterstanden 19 Sept.: v.m. 4.45; nam. 5.06. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ATHENE ROME AJACCIO LISSABON MALLORCA zwaar bew. 9 C. licht bew. 15 half bew. 15 mist 16 geheel bew. 16 zwaar bew. 18 onbewolkt 20 onbewolkt 20 onbewolkt 22 mist 24 zwaar bew. 25 licht bew. 24 licht bew. 17 onbewolkt 21 mist 19 licht bew. 19 geheel bew. 22 onbewolkt 22 mist 19 zwaar bew. 18 onbewolkt mist 28 half bew. 27 geheel bew. 24 licht bew. Aanhoudend droog De Bilt, 18 sept. 10.00 uur. Er strekt zich een hogedrukgebied uit van de Azoren tot de Britse eilan den. Maar door een opleven van de depressie-activiteit op het oostelijk deel van de oceaan wordt dit aan zijn noordwestflank aangetast en gedwon gen zich verder in zuidoostelijke rich ting te verplaatsen. Voor het weer in Nederland heeft dit nog geen di recte gevolgen. De aanvoer van lucht van de Noordzee wordt in stand ge houden, maar wel wordt de lucht vochtiger nadat een zwak frond ge- passerd is. Aangezien het weer nog onder invloed van een hogedrukge bied blijft staan houdt de droogte de komende 24 uur aan. In de tempe raturen komt weinig verandering. Wel wordt het de komende nacht op plaatsen, waar voldoende bewolking aanwezig is, minder koud dan de af gelopen nacht. Korreltje Niets is zo spoed. opvoedend als

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1