Geld voor Kikkerpoldervelden is er: wachten op Den Haag U.V.S. - E.D.O- Nederlandse rijders in intern, motorzesdaagse door pech achtervolgd het dappere leven j.-.j DERDAG 17 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 JAARVERGADERING L.VB. Bestuurslid E. J. Velthuyzen kreeg gouden bondsinsigne De gisteravond in „Den Burcht" ge houden jaarvergadering voor de afd. van de K.N.V.B. stond, gelijk steeds de laatste jaren het geval is, weer in het teken van gemoedelijkheid. Er werd meer gepraat dan wel eens het geval geweest is, maar de gesprek ken waren opbouwend en dat wees er ongetwijfeld reeds op, dat het goed gaat in de afdeling, zelfs al blijft er nog veel te wensen over. De voorzitter mr. J. J. de Jongh, hield als vanouds 'n uitvoerige openings rede, waarin alle bijzondere gebeurtenis sen van het afgelopen verenigingsjaar de revue passeerden. De voorz. sprak een bijzonder woord van welkom tot de ere-voorz., de heer W. Caro, de ere-leden H. Hogervorst en J. Duindam, benevens tot de scheids rechters, leden van commissies en afge vaardigden. Spr. memoreerde vervolgens het over lijden van Karei Lotsy, van de voorzit ter van de afd. Haarlem en van enkele leden uit de vereniging. Met een ogen blik van stilte werden de overledenen herdacht. Daarna nam de voorz. de resultaten over het afgelopen jaar onder de loupe. Hij feliciteerde de verenigingen, die tot een kampioenschap kwamen of promo veerden en hij sprak een woord van be moediging tot Lugdunum en Teyylingen, die gedegradeerd waren. De afdeling nam het afgelopen jaar weer in ledental toe. Het steeg van 11419 tot 12233, een stijging van bijna 8 Deze stijging vond voornamelijk plaats bij de jeugd, welke van 3035 op 3490 leden kwam, hetgeen een toename van 11 betekent. De grootste aanwas vond plaats bij de pupillen, nl. van 701 tot 978 leden, bijna 40 In verband hier mede deed spr. een beroep op alle ver enigingsbesturen om vooral voor het pupillen voetbal controle op de leeftijd uit te oefenen en tevens om er toch vooral aan mee te werken, dat de nodige jeugdleiders worden gevormd. Daarna wekte hij allen, die hiervoor in aan merking komen, op zich op te geven voor de jeugdleiderscursus, welke op 7 oktober aanvangt. Spr. noemt die jeugdleidersvorming het vraagstuk van het ogenblik. Er moeten meer mensen komen, die een groot verantwoordelijk heidsgevoel hebben voor de jeugdvor- ming. Daarom is de K.N.V.B. ook ge komen tot een jeugdleiders-kadercursus. T.a.v. de regionale jeugdcompetitie zeide de voorz., dat het verloop daar van niet bevredigend is. Daarom is er een voorstel gekomen deze competitie districtsgewijs te verspelen. Rotterdam gaat daarmee evenwel niet accoord, om dat zij Den Haag (uitgezonderd ADO), Leiden en Gouda te zwak vindt. De voorz. zeide naar aanleiding hiervan, dat het afdelingsbestuur zijn best zal doen hierin tot een vergelijk te komen. - De voorz. memoreerde vervolgens de resultaten van het Vier Bonden tournooi welke wel iets beter, maar nog niet be vredigend waren, terwijl hij zijn vol doening uitsprak over het wederom uit stekend geslaagde schoolvoetbaltournooi. Een woord van lof en dank sprak de voorz. voor de ondervonden samenwer king met de verenigingen en de Leidse Sportstichting. Verlangens blijven er ook nu nog, al was het alleen maar t.a.v. de velden in de Kikkerpolder. Docos gaat er nu evenwel spelen, U.V.S. komt wel licht binnenkort. Aangezien er even wel dit seizoen 32 elftallen meer zullen spelen, blijft het vraagstuk „terrêinen- nood" nog even urgent. Ten aanzien van het verslag van de strafcommissie deelde de voorz. mede, dat het in het voornemen van het be stuur ligt strenger te gaan optreden wan neer spelers zich niet houden aan de ge stelde regels. Met ere noemde spr. de verenigingen, die blanco door het afge lopen jaar zijn gekomen: G.W.S., Hazer- woudse Boys, Katwijk, K.R.V., Leiden, Lisse, Lisser Boys, M.S.V., Noordwijk, Oegstgeest, Quick Boys, De Sleutels, U.V.S., V.T.L., V.V.O.A., V.W.S., Wete- ringse Boys en Woubrugge. Gouden insigne voor de heer E. J. Velthuyzen. Bij het punt mededelingen zeide de voorz., dat er geen jubilarissen te hul digen waren, omdat er in het afgelopen jaar reeds enkele waren herdacht. Van daag was het evenwel precies dertig jaar geleden, dat de heer E. J. Velt huyzen zitting nam in het bestuur en spr. kon niet nalaten hem zeer hartelijk dank te zeggen voor de vele activiteiten, die hij in die afgelopen dertig jaar had getoond. Wat de heer Velthuijzen heeft gepresteerd noemde spr. fantastisch en het was een groot genoegen te kun nen meedelen dat de verenigingen spontaan hadden goedgekeurd, dat hem deswege de gouden afdelingsspeld werd toegekend, welke onderscheiding spr. hem vervolgens opspeldde, hetgeen on der applaus der vergadering geschiedde. 400.000 voor Kikkerpolder, maar Den Haag laat wachten. De heer Wondergem (U.V.S.) bracht hulde aan de secretaris voor de samen' stelling van het uitvoerige verslag er. wees op de toename van de personeels verenigingen waardoor de terreinnood nog groter wordt. Mede naar aanleiding hiervan vroeg de heer J. Prevo (A.S.C.) of het niet nodig zou zijn een ledenstop voor ver enigingen in te voeren. Wat de terreinnood betreft, zeide spr., dat er op het ogenblik 400.000 is uitgetrokken voor de verdere accommodatie voor de Kikkerpol der, waarvoor bereids toestemming is verkregen van Prov. Staten. Het wachten is nu evenwel op toestem ming van Den Haag Wat verder het werk van de straf commissie betreft, stelde spr. het be stuur voor nog strengere maatregelen te gaan nemen, om de leden af te schrik ken onreglementair op te treden. De voorz. dankte hierna alle commis sies voor het verrichte werk in het af gelopen jaar, waarna de financiën aan de orde kwamen. Nadat hierover enkele vragen waren gesteld, die door de voorz. werden beantwoord, werd het financieel verslag goedgekeurd. De prijs niet toegekend. Na de pauze werden enkele bal- lennetten verloot, door een firma ter beschikking gesteld. Twee ver enigingen, wier vertegenwoordigers de vergadering na de pauze had den verlaten zonder daarvoor toe stemming te hebben verkregen, en die zo gelukkig waren als winnaars uit de loterij te komen, kregen nu niet alleen geen prijs, doch zullen bovendien reglementair beboet worden. De bestuursverkiezing had tot "resul taat, dat de aftredende leden, de heren J. C. v. d. Berg, P. F. S. Biegstraten en D. Goedhart, bij enkele candidaatstelling werden herkozen. In de plaats van mr. M. A. V. Slingen- berg werd in de commissie van Beroep gekozen de heer W. Caro. De overige leden werden herkozen. Nadat tenslotte de kampioens-medailles met het gebruikelijke toespraakje van de voorzitter waren uitgereikt, was de rondvraag aan de orde. Hierbij drong de heer F. v. Waveren (L.F.C.) er bij het bestuur op aan om t.a.v. de terrein nood het gemeentebestuur te verzoeken bij Den Haag te vragen, dat men hier zonder uitstel tot een gunstige beslissing kómt. De voorz. zeide niets onbeproefd te laten om dit te bereiken. Spr. stelde vervolgens enkele vragen over het Vierbonden tournooi, de regio nale jeugdcompetitie, de gespeelde lief dadigheidswedstrijd U.V.S.Rest van Leiden en het te verwachten bondsge- bouw, waarop de voorz. naar bevredi ging antwoordde, waarna sluiting der geanimeerde vergadering volgde. Pover spel van voorl. B-elftal tegen BW Nog geen definitieve samenstelling Het voorlopig Nederlands B-elftal heeft woensdagavond in Den Bosch met 1—1 gelijkgespeeld tegen BW. De wedstrijd werd gespeeld in het stadion „De Vliet", Het schot waarmee De Groot het B-elftal na een kwartier de leiding gaf, juist op het ogenblik, dat spil Schilder door Kraay werd vervan gen, is praktisch het enige geweest dat in de B-voorhoede werd afgevuurd. Deze peuterige schotloze voorhoede, een mid denlinie en een achterhoede die al even kort en fantasieloos spel leverden, moe ten bondscoach Schwartz stellig zorgen hebben gebaard. De oplossing van de vraag hoe het B-elftal tegen Luxemburg moet worden opgesteld, is er zeker niet gemakkelijker op geworden. Temeer niet omdat hij nu, door het ontbreken van Tol als midvoor geen goed oordeel heeft kunen krijgen over een aanval waarin Seelen, tien minuten na de rust door Bergholtz moest worden vervan gen en die nu door Lazeroms werd ge leid. Het was over de gehele linie uiter mate pover spel en het was slechts aan het goede werk van doelman Van Dijk te danken dat B.V.V. niet meer doel punten scoorde dan die ene, die gelijk maker, die 28 minuten na de rust door Berkelmans werd gemaakt. Bondscoach Elek Schwatz zei, desge vraagd, na afloop van de wedstrijd, het Nederlands B-elftal dat op zondag 4 oktober tegen Luxemburg speelt, nog niet te kunnen samenstellen. Komedie tussen SHS en Braziliaans elftal De eerste divisieclub S.H.S. heeft woensdagavond voor 5000 toeschouwers in het licht van de schijnwerpers van het V.U.C.-stadion de Braziliaanse Olym. pische selectieploeg een gelijkspel (22) afgedwongen in een zeer matige wed strijd, die vooral tegen het einde eerder lag in het vlak van het amuse ment dan in dat van de voetbalsport. De Brazilianen, die in de eerste helft door hun grotere snelheid zich een licht overwicht verwierven en dit uitdrukten in twee doelputen, gescoord in de 22e minuut door rechtsbuiten Guinea en in de 40e minuut door linksbuiten De Paula, werden na de rust meer en meer in de verdediging gedrongen. Meer en meer lieten de Brazilianen hun zuidelijke temperament de vrije loop en voerden een komedie op, waarin scheidsrechter Thoria overigens voor treffelijk meespeelde. De Brazilianen trachtten hun voorsprong tegen elke prijs waarbij zij zelfs de regels van sportiviteit meermalen overtraden te behouden, maar dit bleek een schone illusie. In de 33e minuut deponeerde Darhs de bal achter Piao: 22 en hier mee was het pleit beslecht. Tevergeefs probeerde S.H.S.dat versterking had in de ADO-spelers Rijnvis er Scherpenisse nog tot grotere winst te komen. De Bra ziliaanse ploeg, die inmiddels op legio plaatsen was gewijzigd kreeg ook Vrouwe Fortuna nog aan haar zijde en deze tegenstand was de Hagenaars te veel. ZONDAG 2.30 uur: Vanaf heden voorverkoop bij: C. de Bock, Korevaarstraat 56; J. Charité, Morsweg 3; H. La man, Herengracht 49; A. Lepelaar, Bevrijdingsplein 1; M. J. Ouwerkerk, Maresingel 73, W. Wolters, Vismarkt 1. Adv. WIENER SPORTCLUB IN TWEEDE RONDE EUROPESE BEKER Door de tweede wedstrijd tegen Pe- trolul Ploesti met 21 te winnen heeft de Wiener Sportklub uit Oostenrijk zich voor de tweede ronde van het Europese bekertoernooi voor clubs geplaatst. Bij de rust hadden de gasten reeds een 20 voorsprong. 33.0000 toeschouwers woon den de wedstrijd bij. DE ENGELSE LEAGUE Voor de Engelse league werden woens dagavond de volgende wedstrijden ge speeld: Tweede divisie: Brighton Hove Albion Leyton Orient 1—1; Cardiff City- Derby County 2—0; Ipswich Town- Bristol Rovers 3—0; Rotherham United —Plymouth Argyle 1—1. Derde divisie: Barnsley—Norwich City 2—0; Bournemouth—Accrington Stan ley 3—1. Eerste divisie: ChelseaBirmingham City 42; EvertonBlackburn Rovers 2 0; LeedsUnitedManchester Uni ted 2—2; Manchester City—Luton Town 1—2; Newcastle United—West Brom- wich Albion 00; Sheffield Wednesday —Nottingham Forest 0—1; Wolverhamp ton WanderersFulham 90. Tweede divisie: Stoke City—Lincoln City 6—1; Sunderland—Sheffield Uni ted 51. Derde divisie: SouthamptonPort Vale 3—2. De eerste wedstrijd tussen Glasgow Rangers en de Belgische club Ander- lecht in de eerste ronde van het Euro pese bekertoernooi voor clubs is woens dagavond door de Schotten met 52 ge wonnen. Bij de rust hadden de Rangers reeds met 20 de leiding. SCHAKEN LEITHEN TOERNOOI Gisteravond werd de tweede ronde gespeeld van het Leithen Toernooi met het navolgende resultaat: J. Neuteboom (Leithen)—J. Turk (Noordwijk) 0—1; W. Beij—P. Bedijn 0—1; J. P. Planjer— J. J. Bizot '/sl/i', M. SchoutenE. Hoek 01; M. de BockJ. v. d. Bos 01; P. PlanjerJ. Schoenmakers 10; J. Ligt- voet—A. de Boer 1—0; J. v. Dissel—W. v. Rooijen 10; H. SlegtenhorstJ. de Leeuw »/tF. v. ScheepenJ. Kra mer 1—0. Totaal 5—5. S. Boelsma (Philidor)—A. Smit (VTL) J. G. BetheI. Vogelenzang 0:1; A. J. P. Rothbeek—J. Dyk 0—1; F. v. d. KaaijA. Momberg 01; E. E. J. ErastbrummerJ. G. L. Tervooren 10; J. de RooijH. Th. v. d Zon 1—0; C. H. v. d. Bosch—A. Spek 1—0; B. C. de Mik—J. Brugmans R. P. Sluijts— A. v. Haaster */tï E. W. v. d. Burgh W. F. Smit 0—1. Totaal 4'/»—5l/t. De stand na 2 ronden is VTL 4 pnt, Philidor 2 pnt, Leithen en Noordwijk 1 pnt. De volgende week woensdag wordt de 3e ronde gespeeld. Voor het kandidaten-schaaktoernooi werden woensdagavond te Bied een aan tal afgebroken partijen uitgespeeld. De resultaten waren: vijfde ronde: OlafssonFischer 1—0; zesde ronde: KeresGligoric '/r—V»; PetrosjanBen koe «/tSmyslov—Olafsson «/i'/i. Na zes ronden luidt de stand: 1. Pe trosjan (Rusl.) 4pnt; 2/3 Keres (Rusl.) en Tal (Rusl.) elk 3'/* pnt; 4. Benkoe (Statenloos) 3 pnt; 5, 6, 7 Smys lov (Rusl.), Gligoric (Z. SI.) en Fischer (V.S.) allen 2'/« pnt; 8. Olafsson (IJs land) 2 pnt. OM DE MILITAIRE TENNISTITELS Ab Versluys zegevierde in de wielerronde van Sassenheim Gistermiddag vond in de „Oranje- buurt" te Sassenheim de jaarlijkse ron de plaats. Als opening werden 15 ronden voor tourfietsen verreden. De uitslag was: 1. T. Dijkstra, Noordwijkerhout; 2. E. Groenewoud, Noordwijk, 3. J. Kooy, Noordwijkerhout; 4. N. Teeuwen, De Zilk. Hierna startten de nieuwelingen over 30 ronden. Hier werd aardig strijd gele verd. Om beurten trachtten de rijders zich los te maken maar steeds werden de uitlopers tot de orde geroepen. Ver der dan 30 40 meter kwam men niet voor. In de 26ste ronde gelukte het B. Weerda uit IJmuiden zich los te rijden, op 20 meter gevolgd door Rusch uit Uit geest en H. x. Pierre uit Uithoorn. W werd in het peleton hard gejaagd maar het drietal was niet meer te bereiken Weerda werd winnaar na felle sprint won Rusch van Pierre. Om drie uur kwamen de amateurs en onafhankelijken aan de start. Er was een veld met prima renners o.a. Joop v. d. Putten, P. v. d. Touw, A. Bois, T. Sijt- hof, G. Cavelier, Ab. Versluis, gebr. van Smirren en H. van Gent. De Sassenheimer B. Zoet en A. Grim bergen uit Rijnsburg mochten met dis pensatie van de KNWV als nieuwelin gen meerijden. Voordat de burgemees ter het startschot loste, memoreerde hij het succes van Arie van Houwelingen, waarbij spr. toen niet aanwezig kon zijn. Er werd gereden over 100 ronden plm. 90 km. In hoog tempo ging men van kop en het tempo werd al spoedig aanleiding tot een grote valpartij, waarbij een tien tal renners waren betrokken. Slechts enkelen van hen konden de strijd voort zetten. R. van Smirren uit Amsterdam gaf de eerste 50 ronden de toon aan. Samen met J. Ouwkerk, zyn stadgenoot, probeerde zij weg te komen, maar Piet v. d. Lans liet het niet toe en deze zorgde weer voor aansluiting. Ook Cavelier sprong eens naar voren maar kon het alleen niet redden. Over het algemeen bleef het peleton aaneengesloten en slechts door de vele premies kwamen de heren tot gevechten. Deze premies waren zeer gevarieerd. Er was er zelfs een beschikbaar gesteld door de jeugd van 0.45, die later aan groeide tot 3.30. De grote „azen" gingen er meest mee strijken. Ook de nieuweling B. Zoet wist er een te pikken. In dit sterke veld kon hij zich, zij het dan met grote steun van zijn plaatsgenoot P. v. d. Lans, hand haven. Toen er nog 20 ronden te rijden waren, kregen A. Versluis, Jack. Mesters en Henny v. Gent kans weg te springen. Het gat in 't peloton werd steeds groter. Wel probeerde P. v. d. Lans in de laat ste 5 ronden aansluiting te krijgen met de kopgroep maar het werd niet toege staan. Even later sprong Sijthof weg, maar de drie koplopers waren te ver. In een felle eindsprint tussen Versluis en Mesters zegevierde Ab. Versluis. Om de 5e en 6e plaats werd het een pracht sprint tussen v. d. Lans en Ouwkerk Hier won v. d. Lans. De uitslag was: 1. Ab. Versluis; 2. Mesters; 3. H. v. Gent; 4. Sijthof; 5. P. v. d. Lans; 6. Ouwkerk; 7. Koelhof8. J. v. d. Putten; 9. J. Schoen; "0. B. Zoet. Tijd over 100 ronden 2 uur 45 sec. De organisatie was in handen van de Sas- senheimse Wielerver. In het Bruine Paard volgde de prijsuitreiking. Ook B-team thans uitgeschakeld De slag is hard aangekomen. Jan van Dobben van het Nederlandse A-team laat in de morgen uitgevallen, de B-rij der Rob Selling om onbegrijpelijke reden van de weg geraakt en uitgeschakeld. Het is voor Nederland een wel heel sombere dag geworden, deze derde dag van de internationale motorzesdaagse in Tsjecho Slowakije. Zowel het A-team als de B-ploeg zijn dus kansloos voor de zilveren Vaas. Arie Vrolijk liep voorts 11 straf pun ten op en werd de zevende rijder, die zich het goud zag ontgaan. Slechts zes Ne derlandse deelnemers hebben halver wege deze 34e motorzesdaagse nog een blanco straflijst, t.w. Frits Selling, Jan van der Hoek, Piet Mulder, Aris Plezier, Gerrit Wassink en Ton Bakker. Het is een heel trieste balans en de kenners zijn het er over eens, dat het nog veel erger zal worden, als straks de buien, die al dagen boven Gottwaldov hangen, zich eindelijk zullen ontlasten. Maar niet alleen Nederland heeft het moeilijk gehad, ook de overige deelne mers hebben hun tol moeten betalen in deze verschrikkelijke slijtage-slag. Na deze derde dag zijn er van de 237 op maandag gestarte rijders nog maar 161 zonder strafpunten, 4e deelnemers heb ben inmiddels de vaak zo ongelijke strijd al gestaakt. Jan van Dobben werd, zoals gezegd laat in de morgen uitgeschakeld. Hij reed met zijn motor over een rotsblok heen, kwam te vallen en merkte later, dat de voorvork van zijn C, was ont zet. De Amsterdammer Rob Selling kwam er minder goed af. Om onbegrijpelijke redenen raakte hij in het laatste deel van het middag traject de macht over zijn stuur kwijt. Met motor en al kwam hij in een weiland terecht dat bijna een meter lager was gelegen dan de weg. De medische dienst vond hem daar in be wusteloze toestand. Gelukkig bleek het achteraf allemaal nogal mee te vallen en nog woensdagavond was Selling zelf in staat per telefoon zijn familie in Ne derland gerust te stellen Hij heeft, naar alle waarschijnlijkheid, een lichte her senschudding opgelopen. Het sterkste staaltje van de derde dag komt op naam van Rajnis Resetniks. een rijder van het Russische Trophy- team. Dank zij het doorzettingsvermo gen en de technische kennis van Reset niks voert het Russische E-team het klassement van de Internotlonal Trophy, de „hoofdprijs" van deze zesdaagse, nog steeds aan. Rajnis had grote moeilijk heden met zijn I.Z. De motor wilde niet derlandse militaire tenniskampioenschap pen verwerkt. Bij het herenenkelspel ging de titel naar de Rotterdammer Kostense. In de eindstrijd versloeg hij Adan (Roosendaal) met 75, 119. De Hage naar Hans Biesheuvel, favoriet voor de titel, werd bij verrassing al in de derde ronde uitgeschakeld. De Bredase speler De Kort, die overigens lang niet fit was, versloeg de Hagenaar in drie sets (1—6, 75, 86). Het herendubbelspel was voor de Haagse combinatie BiesheuvelIJssel- dijk, die in de finale Dirks en Mi- chielsen (Oirschot/Woensdrecht) zonder moeite met 62, 60 klopte. JUDO JUDOKA'S GESLAAGD Dinsdagavond zijn in de Sportschool Luiten aan de Pieterskerkgracht te Lei den examens afgenomen voor een inter nationaal erkende Judo-graduatie. Hier bij zijn de navolgende Judoka's geslaagd voor een hogere graad. Gele Band (5 Kyu): N. Kromhout; L. van Duyvenbode; H. v. Hemert. Oranje Band (4e Kyu): G. v. d. Blom; Th. Rijsdom; A. Ruygrok; H. Zuurmond; J. Bonnet; R. v. Helstein; A. Haasbroek; J. van der Eijkel; G. Oude Elferink; M. Lamen; J. v. Holstein; J. J. de Ridder; H. J. Siebert; J. Ligtvoet; A. de Boer. Blauwe band (2e Kyu) E. Oudegeest. De examens werden afgenomen door de heren W. Luiten 3e Dan; P. J. v. Leeuwen le Dan; en H. Raar le Dan. Van de „Dansk Judo Union" uit De nemarken is een verzoek gericht aan de heer W. Luiten om in december en januari naar Denemarken te komen ten einde aldaar trainingen te geven. De heer Luiten heeft in de afgelopen zomermaanden juli en augustus reeds enige trainingen gegeven in Kopenhagen en tesamen met de Japanse Judo-expert Ishiro Abe 7e Dan. officieel vertegen woordiger van de Kokokwam in Japan, een 14 daagse zomertraining in Vingsted Stadion op Jutland, waarbij eveneens na afloop examens werden afgenomen. De heer Luiten heeft tevens bericht ontvangen van de Nederlandse Jiu-Jitsu en Judo Bond dat hij voor het komende jaar opnieuw benoemd is als lid van de Technische Commissie van de Bond voor Zuid-Holland. meer heen of weer op enkele tientallen meters voor een controle. Met een schroevedraaier en een hamer heeft hij toen, het carter van zijn versnellingsbak apengemaakt, de gehele voorraad tand wielen en assen uit de versnellingsbak genomen en hij is vervolgens te voet door de controle gegaan. Daarna hij had toen wat meer tijd is hij, in koortsachtig tempo, gaan repareren. En de kostbare tijd die hij verspeeld had liep hij in de rest van de route weer in. Hij behield zijn „nul", zijn kans op het goud en zorgde ervoor, dat Rusland als enig Trophy-team nog steeds zonder strafpunten is. Het officieuze klassement in de strijd om de international Trophy luidt thans: 1. Rusland 0 strafpunten; 2. ex aekuo: Tsjecho-Slowakije en Italië 1 straf punt; 4. Oost Duitsland 4 strafpunten; 5. Zwe den 201 strafpunten; ex aequo: West Duitsland en Engeland 400 strafpunten; 8. Polen 700 strafpunten. Het klassement van de Zilveren Vaas ziet er thans als volgt uit: 1. ex aequo: Tsjecho Slowakije A en B, Finland, West Duitsland A en B, Oost Duitsland B, Roemenië A en B 0 strafpunten; 9. ex aequo: Oost Duitsland A en Polen B 1 strfpnt; 11. Burgarije A 6 strfpnt; 12. België 13 strfpnt; 13. Italië A 16 strfpnt; 14. Rusland A 23 strfpnt; 15. Nederland A 100 strfpnt; 16. Italië B 101 strfpnt; 17. Bulgarije B 127 strfpnt; 18. Rusland B 200 strfpnt; 19. Polen A 300 strfpnt; 20. Nederland B 311 strfpnt; 21 Zwitserland 633 strfpnt. PAARDESPORT KOERSEN OP DUINDIGT Wiribiprijs, Asftand 1110 m. 1. Mof lo wer, C. v. d. Harst, 1.09.8; 2. Country Girl, 3. Loval. Toto w. 6.30. pl. 1.90, 4.10, 3.20, koppel 26.90, covercal 14.30. Alphaprijs, 1900 meter. 1. Leone. F. Delbrassinne, 2.03.5; 2. Ice Age; 3. Gua- droon. Toto w. 2.40, pl. 1.70, 2.30, koppel 4.70, covercal 3.90. De uitslagen van de draverijen luiden: Karoline Cureprijs, 2040 m. Met auto start. 1. Xenophon Scott, A. G. Heskes, 3.08.1.32.2; 2. Xanover. 3. Xerxes. Toto w. 24.50. pl. 4.60, 3.20, 1.70, koppel 7.80, cov. 3.40. Kitty K-prijs, 2100 m: 1. Woelwater. H. C. ten Hagen. 3.09.1, 1.29.2; 2. Ve- rite d, 3. Vrijbuiter. Toto w. 7.40, pl. 2.60, 3.40, 6.30, koppel 4.90. cover cal 7.40. Lietse Mitziprijs 2100 m: 1. Visuil S, W. G. Fransen, 3.03.1, 1.25.6; 2. Ulrica b. 3. Upper Ten. Toto w. 7.80, pl. 2.50. 2.70, 1.70, koppel 24.50, covercal f 5 60. Or de Casindraprijs, 2040 m. Met autostart: 1. Un Gamin, C. Swart, 2.53.7, I.25.2, 2. Victor Hollandia, 3. Ukas. Toto w. 5.20, plaats 1.30, 1.30, 1.40, koppel 11.20, covercal 6.60. Quitaprijs 2500 m. met autostart: 1. Vlieger d. J. Ham, 3.34.7, 1.25.9, 2. Vi- talis, 3. Tabor Harvester d. Toto w. 1.90. pl. 1.70, 1.60, 2.—, gekoppeld 8.50, covercal 4.60. Riaprijs 2020 m: 1. Sunny Williams, A. G. Heskes, 2.46.4, 1.23.2, 2. Tarzan Holl.g., 3. Sonja Zora. Toto w. 4.40, plaats 1.70, 5.10, 2.40, koppel 8.80, covercal 15.20. Totalisatoromzet 83.398.50. Scheepsberichten AAGTEDIJK 16 Gibraltar gepasseerd n Marseille; ALLSDIJK 17 te Saigon; ALMKERK 16 v. Portsaid n. Genua; AS- TEROPE 16 v. Norfolk n. IJmuiden; BANDA 16 te Khorramshar; BATU 17 te Singapore; BENGKALIS 16 v. Bang kok n. Singapore; CALTE* ARNHEM (t) 17 te Singapore: CAMEROUNKUST 16 v. Antw. n. Freetown; CASAMANCE p. 16 Finisterre n. R'dam; CHARIS 16 te Georgetown; CISTULA (t> 16 v. Pladju n. Sambu; CLEODORA (t) 17 te Penang; CORILLA (t) 16 v. Balik- papan n. Singapore; DRENTE 16 dw Oporto n. R'dam; ESSO NEDERLAND (t) p. 16 Muscat n. Suez; GAROET 16 v. Tj. Phiok n Tj. Mani; KORENIA (t) 16 v Laspalmas n. Curagau; KRYPTOS (t) p. 16 Lizard n. Thameshaven; LAERTES 16 v. Trincomalee n. Aden; LANG- KOEAS 17 te Houston; LEOPOLDS- KERK 16 te Portsaid; MITRA (I) p 16 Ouessant n. R'dam; MODJOKERTO 16 v Semarang n. Tj. Priok; MUNTTOREN (t) 16 v. Mena n. Singapore; NEDER ELBE 16 v. Belawan n. Colombo; NIEUW AMSTERDAM 16 v. lHavre n. Southampton; OMMENKERK 16 v. Yokohama n. Shanghai; ORANJEFON TEIN 16 v. Laspalmas n. Southampton; OVERIJSSEL 16 te Laspalmas: PARK HAVEN 16 v. Santos n. Montevideo; REMPANG 16 v. Sydney n. Newcastle; SINABANG 16 v. Biak n. Sorong; SLA- MOT 16 v. Rastanura; STEENWIJK 16 v. Londen n. Curagao; STRAAT BANKA 16 v. Fremantle n. Surabaja; TJIBANT- JET 17 te Singapore; TJIBODAS 16 v. Das er Salaam n. Singapore; WILLEM STAD 16 v. Madeira na Southampton; WONOSOBO 17 te Belawan; ZAAN- KERK 16 v. Bangkok n. Hongkong. door LUCY AGNES BANGCOCK 37) „Ben jij het, Deb?" Het was Peter en er klonk angst in zijn stem. „Ja. Wat is er?" Deborah voelde haar 'knieën beven en haar hart dof slaan. Ze leek werkelijk haar zelf beheersing verloren te hebben. Wat mankeerde haar in vredesnaam toch? „Het is Nancy. Ze is erg ziek, Deb. De dokter kan onmogelijk het eerste uur hier zijn. Willen jij en Polly nu dadelijk hier komen? Mevrouw Mac Donald maakt zich zorgen. Asje blieft, Deb". „Natuurlijk, Peter. We zullen er over een paar minuten zijn. Ik weet zeker, dat het niets ernstigs is, Peter. Kinderen lijken dikwijls erger ziek dan ze zijn. Maak je geen zorgen". Ze legde de hoorn neer en draaide zich naar de bleke en verschrikte Polly om. „Kleed je aan, Polly. Nancy is erg ziek en Peter is doodsbenauwd. Ik zei hem, dat we dadelijk kwamen. Ik ren naar boven en kleed me aan en haal de wagen er uit, dan kun jij intussen doen, wat je nodig acht". Debarah was al halverwege de trap. Poly knikte met nadruk en ver dween in haar kamer. Terwijl De borah zich kleedde, was ze verbaasd zich zo kalm te voelen. Ze was weer in haar elementeen verpleeg ster, en niet langer het frivole, uit gaande meisje. De wagen reed door Harmony en door de warme zomerduisternis. Geen van beiden zei iets. In de verte rommelde de donder en nu en dan schoot een bliksemstraal zigzag langs de hemel. Ze reden de weg naar de rots op. De koplampen maakten een breed pad door het dichte struikge was en de hoge, zacht zwaaiende bomen. Eén keer bleef een konijn gehypnotiseerd in het licht zitten en Deb remde zo plotseling, dat Polly vooroverschoot. „Het spijt me", mompelde Debo rah, „maar dat gekke konijn bleef vlak voor ons zitten, en ze gaf 'n sig naal en het kleine dier sprong weg. Ze reden weer verder, de oprijlaan van Clifl House op, en zagen dat het huis van onder tot boven verlicht was. Peter kwam op hen toe, toen ze stil stonden en een jongen, waar schijnlijk Johnny, het manusje van alles, reed Deborah's wagen naar de garage. Peter zag er afgemat en on verzorgd uit. Polly nam zijn handen in de hare en klopte ze moederlijk, terwijl ze de treden naar de galerij opliepen en de helder verlichte hal ingingen. Het was de eerste keer, dat Deborah het huis 's avonds zag en ze was weer onder de indruk van de geweldige ruimte. „Ik heb geen uniform bij me, Pe ter", zei Deborah, „maar ik kan het gemakkelijk laten komen, als je wilt". Peters gezicht klaarde op en Polly glimlachte haar toe. Deborah beet had ze dat gezegd? Peter kon ge- op haar onderlip. Waarom ter wereld makkelijk een ervaren verpleegster voor Nancy krijgen, en zij ging im-» mers toch naar haar werk in Med- ford terug? Wel, ze kon blijven, tot dat de dokter kwam en hij zou zeker wel iemand weten. Deborah begaf zich dadelijk naar boven, naar Nancy's kamer. Polly en Peter paatten een paar minuten in de hal, voordat Polly haar volgde. Peter bleef beneden om de komst van dok ter Barnes af te wachten. Mevrouw MacDonald keek op, toen Deborah de kamer binnenkwam en slaakte een zucht van opluchting. „U bent gediplomeerde verpleeg ster", zei Mr. Peter me. „Uitstekend. Hoe vindt u haar? Ik heb haar nog nooit eerder zo gezien". Deborah zag, dat Nancy erg ziek was. Ze had hoge koorts en haar adem ging vlug. Haar pols was vlug en zwak. „Honderd vier en twee tienden, maar dat zegt bij een kind natuurlijk weinig, mevrouw MacDonald", zei ze, terwijl ze de thermometer neer sloeg. „Wie is die dokter Barnes? Heeft hij Nancy al eeder behandeld? Kent hij haar?" „O ja. Daarom heeft Mr. Peter hem laten halen. Hij woont op de Buford Road,ongeveer acht mijl hier van daan, maar hjj kampeert nu op de Silver Mountain. Hij zei, dat hij bin nen een uur hier zou zijn. Denkt u, dat het iets ernstigs is, Miss Brad ley?" „Ik weet het niet. Ik hoop van niet. Sommige kinderen hebben gauw koorts. Ik verondestel, dat dit ook zo met Nancy is. We zullen het we ten, zodra de dokter er is en in die tussentijd kan ik het haar zo gemak kelijk mogelijk maken. Als u nu eens een tijdje ging liggen? Ik blijf nu wel bij haar. Mrs. Quick kwam met me mee en we zullen haar zo goed mogelijk helpen". Polly kwam de kamer binnen en begon een gefluisterd gesprek met Mrs. MacDonald. Kort daarop ging de huishoudster weg. Polly kwam naar het bed toe. „Arme drommel", mompelde ze medelijdend. Met zachte hand streek ze de dikke, rode krullen van het voorhoofd. Ze leek nu erg op haar vader. In rust veloor het gezicht de onaangename trekken. Er kwam een zacht gekreun uit de nauwelijks ge sloten mond en Polly ging van het bed weg. „Laat mij je niet storen, Debby", mompelde ze. „Je doet maar, wat je nodig acht. Als je me nodig hebt, ik ben in de andere kamer. Als Eve Fowler niet mijlen ver weg was, zou ik zweren, dat dit weer het gevolg van één van haar duivelse kunsten was. En ik weet niet zeker, of dat niet toch het geval is. Ik heb al eer der gehoord, dat mensen anderen op dergelijke wijze kunnen beïnvloeden. „Onzin, Polly", antwoordde Debo rah streng. „Ik schaam me voor je". De spieren op Polly's gezicht werk ten en ze draaide zich om en verliet de kamer. Deborah ging voort de droge lippen te bevochtigen en de ijszak op het brandende voorhoofd geregeld te verversen. Van tijd tot tijd kreunde het meisje, alsof ze pijn had en Deborah lette scherp op, of ze er de oorzaak niet van kon ont- deken, maar ze vond niets. Ze kon niets anders doen dan op dokter Barnes wachten. Hij kwam werkelijk binnen een uur en schudde het hoofd. Beiden werkten de rest van de nacht. Toen het begon te dagen, was de toestand onveranderd. Een onder zoek wees uit, dat het hart gezond was, wat nogal geruststellend was. In de namiddag ging de koorts iets terug en de dokter keek opgelucht, maar tegen de morgen steeg ze weer. Op deze wijze ging het vier dagen achtereen. Op de vijfde dag zakte de koorts aanmerkelijk en ze vatten allen weer moed, vooral toen de tem peratuur na middernacht niet meer steeg, zoals tot op die dag gebeurd was. Van dat ogenblik af leek Nancy beter te worden. Ze ijlde af en toe nog wel en zei dan dingen, die Debo rah schokte maar die Polly begrij pend deed knikken. Er bleek even wel alle reden te zijn om te geloven, dat ze zou herstellen. Deborah sprak Peter weinig in die vermoeiende dagen. Om het uur on geveer kwam hij de kamer binnen, keek bezorgd naar het smalle witte gezicht op kussen en ging dan zonder een woord te zeggen weer weg. De borah maakte nu en dan een wande ling door de prachtige tuinen en Toby Wren vermaakte haar dikwijls met verhalen over zijn bloemen. Maar nooit voegde Peter zich bij haar.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9