DE TEXAS-RANGE Projectiel ontploft tijdens militaire oefening Meer geld voor defensie? Zijn buurman met een snoeimes neergestoken Dr. Veldkamp sprak voor jubilerende R.K. vakbeweging DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Een dode en zeven gewonden Tijdens een bivakoefening welke gehouden werd door het eerste in- structiebetaljon van het regiment Kornwerderzand uit de legerplaats Ossendrecht, in een oefenterrein ge legen tegenover deze legerplaats, heeft zich gisteravond een ongeluk Kuis uit Rilland Bath, die nu wordt verpleegd in een ziekenhuis te Ber gen op Zoom. Licht gewond werden verder nog zeven kaderleden, name lijk twee kornetten en vijf wacht meesters, waarvan er enkele ver pleegd worden in de ziekenzaal van de legerplaats en enkele eveneens in een ziekenhuis in Bergen op Zoom. Tot nu toe is niet bekend geworden wat voor een pprojectiel door de mi litairen werd gevonden, noch hoe het ozo onverwachts kon explpoderen. De voorgedaan, dat aan de commandant j Koninklijke Marechaussee stelt naar van de batterij, de 33-jarige gehuwde gebeurde een onderzoek in, kapitein P. A. de Roos, wonende in Bergen op Zoom, het leven heeft ge kost. In de namiddag hadden enkele militairen in het terrein een projec tiel gevonden, dat na de vondst ach ter een boom werd geplaatst. Terwijl de commandant van het oefenende onderdeel rond zeven uur een bespre king met zyn kader hield, explodeer de het projectiel. Bij deze explosie werd de kapitein zodanig gewond dat hij later in een ziekenhuis te Bergen op Zoom over leed. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond werd de wachtmeester F. J. ren naar Rotterdam te brengen, waar mevrouw H. familie heeft. H. kwam eerst van het vertrek van zijn echtgenote op de hoogte, toen hij thuis een briefje vond, dat zij voor hem had achtergelaten. Hier door ontstak H zó in woede, dat hij een snoeimes kocht en zijn buurman bij zijn terugkomst opwachtte. Toen deze aankwam, stak hij hem met het mes enige malen in de rug, voordat het slachtoffers door enige omstan ders ontzet kon worden. Hoewel de verwondingen ernstig zijn, bestaat er geen direct levens gevaar. De politie heeft H. gearres teerd en overgebracht naar het huis van bewaring in Assen. Regeringsnota zou hierover inlichten De NATO heeft een wijziging in de minimumbehoefte aan strijdkrachten voorgesteld, die ook voor Nederland een verhogng van de financiële de fensie-inspanning betekent. De rege ring staat thans voor de moeilijke taak op korte termijn een princi piële beslissing te nemen over dit plan Een voorlopige rekening zou hebben uitgewezen dat het deiensie-plafond op grond van de NATO-behoefte ver hoogd moet worden tot omstreeks l&QO miljoen gulden aldus meldt „De Volkskrant". Dat is 100 miljoen meer dan voor 1960 in de defensie begroting is voorgesteld. Over de nieuwe inspanning zal de nota aan de Tweede Kamer gaan, die de regering volgens de troonrede in het komende parlementaire jaar zal aanbieden. Twee van de belangrijke factoren, waar de regering rekening mee zal houden bij de bespreking van de mogelijkheden, zijn een eventuele diensttijd verkorting (kost meer geld) en de hoogte van de Amerikaanse militaire steun aan Nederland. Over dat laatste onderwerp zal naar ver luidt minister Luns (Buitenlandse Zaken) deze maand in zijn aange kondigde gesprek met minister Her ter in Washington van gedachten wisselen. Ook wordt nog rechtstreeks met het NATO-commando gepraat. RIJTIJDENBESLUIT Verwacht mag worden, dat het ge wijzigde rijtijdenbesluit in het be grotingsjaar in werking zal treden. gebruikelijke werkboekje te vervan gen door een controlemiddel, dat de mogelijkheid zal bieden tot een doel treffender controle. Dit blijkt uit de memorie van toelichting op de begro ting 1960 van het departement van Verkeer en Waterstaat. De 37-jarige landarbeider N. H. te Nieuw-Weerdinge heeft dinsdag een moordaanslag gepleegd op zijn buur man J. B. v. d. A., met wie hij al enige tijd in onmin leefde. In het gezin van N. H. was de echtgenote overspannen geraakt Haar huisarts adviseerde haar daar- (Advertentie) PARTIJRAAD K.V.P. OP 16 OKTOBER De partijraad van de KVP komt vrijdag 16 oktober in Utrecht bijeen in een buitengewone vergadering. Prof. Romme, voorzitter van de KVP- fractie in de Tweede Kamer, zal ver- slag uitbrengen over het beleid van om enige tijd in een andere omgeving de fractie bij de komende algemene door te brengen. Haar buurman v. d. beschouwingen. Ook zal nog aandacht A. was bereid haar met twee kinde- worden gewijd aan de houding van (80) de KVP bij de kabinetsformatie. De vergadering zou eerst in juli worden gehouden, maar werd toen, in ver band met de vakantie, uitgesteld. DOOR TRAM OVERREDEN Op het Hobbemaplein te 's-Graven- hage is gisteravond omstreeks ze« uur een ongeluk gebeurd, dat het le ven heft gekost aan de 64-jarige heer G. J. Kaijk uit Haarlem. De heer Kaijk stak zonder op het verkeer te letten te voet de tramrails over, ter wijl er een tram naderde. Hij werd gegrepen en ernstig gewond. Later o\ de avond is hij in de Ursulakliniel aan zijn verwondingen overleden. Techniek heefi hei iype arbeider veranderd De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr G. M. J. Veldkamp, heeft vandaag te Utrecht, ter gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de centrale katholieke vakbewe ging een rede gehouden. Hij zeide van mening te zijn, dat het vandaag op sociaal-politiek gebied in de eerste plaats gaat om de formele medezeg genschap, zoals die zich op verschil lende terreinen heeft ontwikkeld, tot levende werkelijkheid te maken. Bezitsvorming De staatssecretaris betoogde voorts dat het belangrijk lijkt om /ïaast de afronding vai een bevredigend stel sel van sociale zekerheid, waarin voor verschillende sectoren een basis- zekerheid verankerd moet zijn, ruim te te laten en te scheppen voor een verdere en krachtige uitbouw van de In de derde plaats kamp op de actualiteit De 84-jarige Lambert de Kleijn, wonende te Wychen, is gistermiddag door een personenauto, bestuurd door de 36-jarige installateur J. B., even eens wonende te Wychen, aangere den. Een kwartier daarna overleed hij ter plaatse. voortdurende bezinning op de wijze van loonvorming ook per onderne ming. Eerder in zijn toespraak zeide dr Veldkamp dat de verschijnselen wereld, temidden waarvan de vak beweging zich bevindt van het groot ste belang is. Hij merkte op dat we in de eerste t laats in een technische tijd leven en voegde daaraan toe dat deze tijd het type arbeider heeft ver anderd. De technische ontwikkeling is er voorts de oorzaak van dat een proces dat reeds vroeger is ingezet en dat leidt via de humanisering en de personalisering der arbeidsver houdingen tot de vrijmaking van de arbeid, is versneld. Verder noemde de staatssecretaris onze collectiverende tijd van belang voor de vakbeweging. Hij zeide van mening te zijn, dat naarmate de vraagstukken waarmede zij te maken krijgt een bredere groep bestrijken, de verantwoordelijkheid voor het mede tot een oplossing brengen van die vraagstukken voor de vakbewe ging groter wordt. Uitbreiding werkgelegenheid. Spreker stelde vervolgens dat we ook in een tijd leven die gekenmerkt wordt door een rechtsorde waarin het sociaal en arbeidsrechtelijk moment een grote plaats inneemt. Voorts ves tigde hij de aandacht op de kwanti- tatief-economische instelling die on ze samenleving meer en meer ken merkt. Voor de vakbeweging zijn daarbij twee zaken van overheerstend belang; namelijk de instandhouding en de uitbreiding van de werkgele genheid en een rechtvaardige verde ling van de welvaart. Nadat hij verder gesignaleerd had dat de vakbeweging zich ook meer en meer op internationaal terrein is gaan bewegen vestigde spreker aan dacht op het belang voor de vakbe weging van het weten dat het chris telijk sociaal denken veranderd is. Het 6-jarig jongetje J. Ros uit de Oranjestraat, die met vriendjes aan de waterkant speelde is gister middag te IJmuiden bij de kleine sluis te water geraakt en verdronken. Paardentrots in gesloien gelederen PRINS BERN HARD IN ISTANBUL Prins Bernhard is woensdagavond in Istanbul aangekomen in verband met de Bilderberg-conferentie en het internationale concours hippique die dezer dagen in Turkije zullen wor den gehouderi. De Bilderberg-conferentie die een geheel besloten karakter draagt, vindt plaats in een hotel aan de Zee van Marmara. De gespreksthema's zijn de wijzigingen in de stategie door de recente ontdekkingen op ballistische gebied, de economische ontwikkeling in verband met de on derontwikkelde landen en de ont wikkelingen in Afrika ten zuiden van de Sahara en hun invloed op de westelijke wereld. De conferentie duurt van 18 tot 21 september. Op de Heerlenerweg te Sittard is woensdagavond een dodelijk ver keersongeluk gebeurd. De 17-jarige H. uit Munster-Geleen stak achter een stilstaande autobus de rijweg over en werd gegrepen door een per sonenauto bestuurd door de H. uit Den Bosch. De jengemar was op slag gedood. J. P. v. d. Stoel nam afscheid als voorzitter bedrijfschap handel in vee In de gisteren te Utrecht gehouden stand is gebracht. De vice-voorzitter openbare vergadering van het be drijfschap voor de handel in vee heeft de heer J. P. van der Stoel uit Leiden afscheid genomen als voorzit ter van dit bedrijfschap. De heer Van der Stoel, die de initiatiefnemer is geweest tot het instellen van dit be- drijfscahp, en die nadien tot voor zitter werd gekozen, heeft deze func tie vijf jaar bekleed. Voordien was hij gedurende meer dan vijfentwin tig jaar voorzitter van de Nederland se bond van veehandelaren. Met het neerleggen van het voorzitterschap van het bedrijfschap zet de heer Van der Stoel een streep onder een meer dan dertigjarige periode waarin hij zich gewijd heeft aan de oppbouw van de organisatie op het gebied van de veehandel. Hij mag terugzien op een vruchtbare arbeid waarin veel in het belang van de bedrijfstak tot Neem de vergelijkende scheerproef óók met duurdere apparaten. Wie eenmaal een BRAUN goed geprobeerd heeft, wil zich nooit meer anders scheren. Dankzij het gepatenteerde, elastische scheer- blad en de halfronde kop: mesglad en snel ler scheren en comfortabeler door de precisie-tondeuse (ook voor dames). tondeuse in luxe Scheerproef en folder 1491 bl| Uw handelaar. Imp. N.V. Hapé, A'dam-C., tel. 63957 (4 lijnen). (Advertentie) Minister van Rooy opende rustoord „De Anênshof" De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr J. H. van Rooy, heeft gistermorgen in Huis ter Heide „De Ariënshof" geopend. Dit rust oord voor mannen is genoemd naar de oprichter van de katholieke werk nemersvereniging, dr Ariëns, die ook de grondslag heeft gelegd voor de centrale katholieke vakbeweging, die vandaag haar 50-jarig jublieum viert.. De voorzitter van „Herwonnen Levenskracht", een instelling van de K.A.B., de heer W. Essers, verwel komde gisterochtend een groot aan tal genodigden, dat de openingsplech tigheden bijwoonde. De voorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middel huis, bood een gebrandschilderd raam aan, vervaardigd door de gla zenier Abraham Stokhof de Jong uit Soest. De schets van het gebrand schilderd raam stelt dr Ariëns voor, in het middelpunt van zijn sociaal werk. LEDEN RIJKSPOLITIE VRIJ VAN MILITAIRE DIENST? Minister Beerman (Justitie) zal in overleg treden met 'zijn ambtgenoot van Defensie om na te gaan of het mogelijk is vrijstelling van dienst plicht te verlenen aan diegenen, die benoemd worden bij het korps Rijks politie. Minister Beerman is tevens van plan de minimumleeftijd voor benoe. ming bij de Rijkspolitie (thans 23 jaar) te verlagen. Blijkens de toelichting op de be groting van Justitie is het in het af gelopen jaar niet gelukt het perso neelstekort bij het korps Rijkspolitie terug te brengen. Geldomzet detailhandel steeg in warme julimaand Ook Oiiverkoop had gunstige invloed De geldomzetten in zo goed als alle branches van de detailhandel in ons land zijn in de maand juli hoger ge weest dan in de voorafgaande maand. Dit is het gevolg van de opruimings verkopen en het warme zomerweer welke op de geldomzetten een zeer gunstige invloed hebben gehad. Ook was er in juli sprake van een toe neming in vergelijking met de over eenkomstige maand van een jaar ge leden. In de eerste zeven maanden van het jaar deed zich eenzelfde verschynsel voor, toen de omzetten een stijging te zien gaven ten op zichte van dezelfde maanden een jaar geleden. De textielbranche gaf - - door de opruimingsverkopen een keenneters en_ paprkeersehijven zal styging te zien van niet minder dan 41 pet. Van juni op juli 1958 be droeg de stijging 45 pet. Vergeleken met juli van het vo rig jaar steeg de totale geldomzet in juli 1959 met ruim 1 pet. Dit is een achteruitgang vergeleken met de periode januari—juni 1958, toen een gemiddelde omzetstijging van ruim 3 pet. kon worden geboekt. De omzet in de eerste zeven maanden van dit jaar was 3 pet. hoger dan Spoedig wet op parkeermeters verwacht Een wetsontwerp tot wijziging van de Motorrijtuigenbelastingwet is op het departement van Verkeer en Wa terstaat in ex vèrgevorderd stadium. Met deze wet zullen de parkeerme ters ter controle op de naleving van waohtverboden worden ingevoerd Tevens is in voorbereiding een wij ziging van het Wegenverkeersregle ment, waarmee het gebruik van par- worden aangegeven. Om de voetgangers, die gebruik maken van voetgangersoversteek plaatsen, meer bescherming te verle nen, zal nog een andere wijziging in het Wegenverkeersreglement worden aangebracht. HALVE TON VOOR 5 MEI-VIERING Minister-president prof. dr. J. E. van het bedrijfschap, de heer C. van Baren, die de vergadering voorzat, schetste in het kort de verdiensten van de heer Van der Stoel, waarop deze nog eens in vogelvlucht de ont wikkeling op organisatorisch gebied in zijn bedrijfstak uiteenzette. De veehandel heeft thans in tegen stelling tot voor de oorlog toen de deur gesloten was, bij de overheid een wijd open deur en spreekt via het bedrijfschap mee in beleidskwes ties, zo zeide hij. Tot opvolger van de heer Van der Stoel koos het bestuur de heer C. Hoogendoorn te Utrecht, voorzitter van de afdeling Utrecht van de Nederlandse bond van vee handelaren. Aetherklanken Dinsdag en woensdag is in Den Bosch de grote natio nale tentoonstelling gehouden van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederl&ndsche trekpaard". Foto: Een dozijn paarden trekt voorbij. de Quay heeft op de begroting van over dezelfde maanden van 1958. Algemene Zaken een bedrag van I Een ontwikkeling, welke wijst op een ƒ50.000 aangevraagd als bijdrage in gunstiger verloop van de geldom- de kosten van de viering van de Na- zet dan in 1958 in vergelijking met tionale Bevrijdingsdag. 5 Mei I960 1957 toen zich achteruitgang voor zal, evenals 5 mei 1955, als lustrum- deed van 4 pet. het geval is ge- lierdenking gevierd worden. weest. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.240 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 De vrouw in haar huis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Pianorecital. 1.40 Ham mondorgel. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo, fagot en paino. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.05 Gevar. progr. VA RA: 16.00 Muzikale caus. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse no tities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kind. 19.10 Jazzmuz. VPRO: 19.30 Geloven in deze tijd, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Litt. caus. 20.20 Voordr. 20.25 Europees comm. 20.45 Godsdienst en wereld, caus. VARA: 21.00 Gevar. progr. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Sopr. en piano. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvr. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Act. en Hudson-herdenking in Amerika, rep. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Kamerkoor. 14.15 Lich te muz. 14.40 Philh. symf.ork 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratieru briek: Het emigratiepraatje van II. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19 10 Act. 19.20 V.V.D., pol. caus. 19.30 Plech tige sluiting v. h intern congres Li turgie en missie. 2100 Gram. 21.15 Cello en piano. 21.45 Gevar progr. 22.45 Gram. 22.50 Opvoeding en ouderlijk gezag, caus 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuz Televisieprogramma's. NTS: 20.00 Weekoverz. 20 30—22.30 Muzikale non-stop-revue. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP. (Over de 4e lyn). 1820 uur. I. Enrique Granados „Govescas". II. Manuel de Fala: 1. ,E1 Amor Brujo". Ballet. 2è ,E1 Sombrero de tres Picos". Ballet.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8