Sunil wast stralend wit... Prinses Beatrix bezocht de Verenigde Naties en spaart uw linnenkast Verbeterde uitkeringsregeling voor niet-verzekerde werklozen DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 SUN 16.680 De sociale voorzieningsregeling B is herzien. De staatssecretaris voor Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de gemeentebesturen medege deeld, dat de uitkeringsregelingen zijn aangepast aan de moderne tijd. Daarmee is de oude wens van de drie vakcentralen in vervulling ge gaan. Tevens zal de controle van de overheidsorganen in veel gevallen overbodig worden. De sociale voorzieningsregeling B kent een basisbedrag per week als uitkering voor diegenen, die werk loos zijn en niet meer vallen onder de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Dit basisbedrag is 32.50. Daarbij komt een vergoeding van 2.50 voor de AOW-premie, 10.63 huurvergoeding en ƒ2.42 brandstof- fentoeslag. Voorts ontvangen diege nen, die onder de SVZB vielen, een kindertoeslag voor de kinderen be neden de 21 jaar. In de aangepaste regeling zal de kinderbijslag alleen worden toege kend voor kinderen beneden de 17 jaar en oudere kinderen, die stude rend of invalide zijn en de leeftijd van 27 jaar nog niet bereikt hebben. Daartegenover staat echter, dat de verdiensten van de kinderen boven de 16 jaar, die onder de oude rege ling voor vijftig procent van het uit keringsbedrag werden afgetrokken, nu niet meer voor aftrek in aanroer de vrouw tot 10 mogen in het ver vrouw tot 10.mogen in het ver volg geheel aan het gezin ten goede komen, meer verdiensten zullen voor 50 procent worden afgetrokken. De regeling, zoals deze nu door het departement van Sociale Zaken is ontworpen, zal voor het gezinsver band ten goede komen. In het ver leden gingen verdienende kinderen vaak het huis uit, omdat hun ver diensten voor een belangrijk deel van de uitkering werden afgetrokken. Ook werden de verdiensten van de vrouw in veel gevallen niet opge geven, wat een intensieve controle van de overheid noodzakelijk maakte. Op het landbouwbedrijf van de Gebrs. Joosten te Maasbree zijn gis termorgen drie korenmijten, een dorsmachine en een stro-pers van de loondorser G. Hermans bij een brand verloren gegaan. De totale schade be draagt ongeveer 40.000. Nik zoekt aanhankelijkheid WITTER DAN DE WITSTE GEIT Hier is met Sunil gewassen, dat hemelsblauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt... werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten. Met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet, blijft alles veel langer nieuw. Ook was machine en wringer varen er wel bij! Neem meteen Vriendelijke en waarschuwende woorden in Columbia University DE REIS WORDT MINDER OFFICIEEL Prinses Beatrix heeft woensdag op een openbare tribune afgevaardigden van de V. N. horen debatteren over de vraag of de algemene vergadering de kwestie van de toelating van Communistisch China tot de wereld organisatie moet bespreken. De prinses nam plaats op de eerste rij van de drukbezochte publieke tribune tussen minister mr J. M. A. H. Luns en de chef-protocol van de V. N., graaf De Noue. Zij zette haar bril op en leunde af en toe naar mi nister Luns of de graaf De Noue om iets te vragen. Voor haar aankomst hadden de in grijze uniform gestoken V. N.-wach- ten de toehoorders op de eerste rij gevraagd of zij naar de volgende rijen wilden verhuizen om plaats te maken voor prinses Beatrix en haar gezelschap. Het nieuws dat de prin ses aanwezig zou zijn vond snel zijn weg op de tribune. Op een gegeven ogenblik zette de prinses een koptelefoon op om de vertaling te horen van de woorden van "de afgevaardigde van Guate mala. Na gedurende tien minuten inten sief het debat te hebben gevolgd be zocht zij het aangrenzend vertrek van de veiligheidsraad. Eerder had zij reeds de kamer van de economi sche en sociale raad bezocht. De prinses was gearriveerd aan de hoofdingang voor V. N.-afgevaardig-j den. Zij droeg een donkerblauwe jurk met grote witte noppen met geplisseerde rok en een brede, mous selinen kraag. Op de kraag droeg zij een kleine diamanten broche in de vorm van een ster. Een batterij fotografen en verslag gevers verdrong zich aan de ingang toen minister Luns en andere Ne derlandse autoriteiten de prinses be groetten. In de hal van het gebouw bekeek de prinses de „slinger van Foucault", die koningin Juliana aan de V. N. geschonken heeft. Ambassadeur iniroduceert Spaans ezeltje Niet steeds een genoegen. In de zaal van de algemene ver gadering nam prinses Beatrix be deesd plaats in de zetel die normaal ingenomen wordt door de leider van de Nederlandse delegatie naar de V. N. Later stond zij achter het spreekgestoelte waar de Britse ko ningin zich eens tot de assemblee ge richt heeft. Zij kreeg tranen in de ogen toen de flitsende fotolampen haar ver blindden maar sportief voldeed zij de verzoeken van de fotografen, tot dat deze haar tenslotte met rust lie ten. In een van de kamers werden 27 Nederlandse leden van het secreta riaat aan de prinses voorgesteld. Na tien minuten met hen te hebben ge sproken, werd zij naar de 38ste ver dieping geleid om de secretaris-ge neraal van de wereldorganisatie, Dag Hammarskjoeld, te ontmoeten. Tenslotte werd in de particuliere eetzaal van de V. N.-afgevaardigden een lunch te harer ere door minister Luns aangeboden. Daar ontmoette zij de nieuwe voorzitter van de as semblee, dr. Belaunde van Peru. Graaf De Noue vertelde later dat de prinses onder de indruk was van de omvang van de zaal van de ac- semblee. „Het moet een wonderlijke ervaring zijn hier een rede te hou den" zo had de prinses opgemerkt. Prinses Betrix vertrok vandaag uit New York voor een reis van vier dagen door het dal van de Hudson. Zij zal uitstappen in plaatsen als Newburgh en New Platz, waar men sen wonen die afstammen van de eerste Nederlandse kolonisten in het gebied van de Hudson. De prinses is voorts van plan mevr. Roosevelt, de weduwe van wijlen president Franklin Roosevelt, op haar landgoed van Hyde Park en de gouverneur van New York, Rocke feller, te Albany te ontmoeten. Zij zal tijdens de reis nog een groot aan tal programmapunten afwerken, die deels officieel, deels niet officieel zijn. De prinses is woensdag de eregast geweest op een te harer ere gegeven diner van de universiteit van Co lumbia. Prof. Henry D. de Vries van de Universiteit van Columbia, zei tot de meer dan 200 gasten, van wie velen vooraanstaande personen uit de academische wereld waren, dat „het kostbare erfdeel van onze landen 'n noodzakelijke dijk is tegen nivelle rende eenvormigheid". Voor Neder land is de Columbia-universiteit een blijvende herinnering aan het feit dat de Amerikanen niet beheerst worden door plannen op grote schaal, standaardisering en steeds grotere dingen. Verder waarschuwde de professor de prinses ervoor, geen algemene conclusies te trekken over de Ver. Staten aan de hand van waarnemin gen die op een korte reis zijn ge daan. „Maar op één punt zijn wij het allemaal eens, namelijk over de diepe eerbied en genegenheid van de Ame rikanen van alle rangen en standen voor het Nederlandse volk" aldus prof. De Vries. „Positief jegens het leven". In haar antwoord heeft de prinses zowel de Columbia-universitei* als de rijksuniversiteit te Leiden ge roemd om hun houding wat betreft de geestelijke vrijheid. „Het schijnt mij toe dat de positieve en opbou wende kritiek, die wij in onze aca demische gemeenschap leren, het enige wapen is tegen nivellerende tendenties en de toenemende een vormigheid van deze gemechaniseer de en gerationaliseerde eeuw. Door jonge mensen aan te moedigen in positieve zin kritisch te zijn ten aan zien van de wereld rondom hen, is de universiteit meer dan alleen maar de bron van vakkennis en de plaats voor wetenschappelijk speur werk" aldus de prinses. „Het bevorderen van gezonde kri tiek is van zoveel belang omdat er zoveel jonge mensen zijn, die zó negatief in hun opvattingen zijn, dat zij de last van het leven dragen zon der hoop of idealen. Voor mij bete- kent het hebben van idealen niet noodzakelijkerwijs wat populair ge noemd wordt, idealistisch zijn: hetj is meer een positieve houding jegens het leven en ik ben van oordeel dat de zozeer verbreide negatieve hou ding onder de jongeren, in Europa en Amerika een groot gevaar is voor onze Westerse beschaving. Het is te hopen dat onze universiteiten deze neiging kunnen tegengaan". Op 1 oktober Eerste steenlegging Seminarie „Leeuwenhorst Op de vijftiende herdenkingsdag van de bevrijding van Nijmegen heeft burgemeester mr Ch. M. J. H. Hustinx aan de voet van de St. Stevenstoren een monument van Man Andriessen onthuld, ter nagedachtenis aan de tweeduizend Nijmeegse burgers, die in de tweede were ldoorlog om het leven zijn gekomen- Op de grote nationale tentoonstelling van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche trekpaard" in Den Bosch waren ook de drie ezeltjes aan wezig, waarmede studenten uit Spanje naar Nederland waren getrokken. De Spaanse Ambassadeur in Den Haag, Z.Exc. de Hertog de Baena, liet met trots het ezeltje „Platero" zien, dat aan H JLH. prinses Irine zal worden aangeboden Zoals we reeds gisteren in het kort mededeelden is het nieuwe klein se minarie van het bisdom Rotterdam dat in Noordwijkerhout wordt ge bouwd, reeds zover voorbereid, dat op 1 oktober de eerste steen van de kapel kan worden gelegd. Mgr. M. A. Jansen zal deze plechtigheid ver richten in tegenwoordigheid van de seculiere en reguliere geestelijkheid, Van afgevaardigden van alle paro chies en van de klein-seminaristen, totaal ongeveer 1200 personen. Mgr. Jansen heeft meededeeld, dat de seminarie-bouw bijzonder vlot verloopt. Reeds staat het gymnasium gebouw overeind en liggen de fun damenten van kapel en woonflats op hun plaats. Het gymnastieklokaal kan op 1 oktober de gasten herbergen bij de ontvangst. Finantiëel gesproken is de enorme inspanning van heel het bisdom ook een succes. De streefbedragen der Premier Chroesjtsjef heeft woensdag een bezoek gebracht aan het Agra rische centrum Beltsville. Op een der boerderijen toonde de premier zich zeer geinterreseerd in de veestapel. Een der koeien werd over de trouwe kop gestreeld. parochies, in de wandeling „de bis schoppelijke aanslagen" genoemd, worden overal gehaald, zodat uit die bron sinds 1 januari 1958 1,5 mil joen is binnengekomen. Bovendien is uit bedragen van kloosters en par ticulieren nog een V* miljoen be schikbaar gekomen. Van dit geheel heeft de bisschop reeds 1 miljoen in zijn nieuwbouw gelegd. Talrijke nevenacties ondersteunen de grote actie, o.a. geldinzamelingen onder de diocesane geestelijkheid. JONGETJE DOODGETRAPT DOOR PAARD Het tweejarig zoontje Frederik van de familie Oosterhof uit Hee renveen is gistermiddag bij zijn ver blijf bij de familie Meibos te Oude Schoot door een trap van een paard tegen de borstkas om het leven ge komen. Het kind was in een onbe waakt ogenblik onder het prikkel draad doorgekropen om in het wei land met het paard te spelen. Magistrale hulde aan Nijmeegse gevallenen

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7