Vriendelijk woord tijdens diner op Russische ambassade De chaos in Laos wordt groter Vrije middag voor huispersoneel Minder straffe binding voor garantieprijs - kostprijs DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA S President Eisenhower was woens dagavond de eregast aan het diner dat de Russische premier op de Rus sische ambassade aanbood. Alle offi ciële gasten, waartoe behoorden vice- president en mevrouw Nixon, droe gen avondkleding. Premier Chroesjt- sjef, de Russische ambassadeur Men- sjikof en de andere Russische func tionarissen droegen geen officiële kleding. De aanwezigen zaten aan een hoef ijzervormige tafel in de prachtige ontvangstzaal van de ambassade. Het diner heeft drie uur en twin tig minuten geduurd. Chroesjtsjef leidde mevrouw Eisenhower aan de arm de trappen af en Eisenhower nam de arm van mevrouw Chroesjts- jewa. De Russische minister-president lachte en had kennelijk plezier. President en mevrouw Eisenhower werden door de menigte voor de Russische ambassade toegejuicht, toen zij wegreden. „HET IJS BROKKELT AF" In een toespraak die Chroesjtsjef tijdens het diner heeft gehouden, heeft hij gezegd, dat zich niet slechts een scheur in het ijs van de koude oorlog aftekent, maar dat het ijs is begonnen af te brokkelen. Chroesjtsjef zei verder, dat hij er op vertrouwt, dat zijn bezoek aan de V-S. en het bezoek van Eisen hower aan de Sowjet-Unie bevor- Chroesjtsjef vandaag naar New York Chroesjtsjef komt vandaag in New York aan. Een politiemacht van 7.300 man zal de Russische leider beschermen van het ogenblik af, dat hij met een speciale trein uit Was hington op het Pennsylvaniastation aankomt. Burgemeester Robert Wag ner van New York zal de Russische premier een lunch aanbieden. Daar na is er een ontvangst ten huize van Averell Harrin.an, de voormalige democratische gouverneur van de staat New York, die onlangs een be zoek aan Chroesjtsjef in Moskou heeft gebracht. Mevrouw Chroesjt sjef zal aanzitten aan een diner, ge geven door mevrouw Henry Cabot Lodge, de echtgenote van de Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenig de Naties. Later zal mevrouw Lodge mevrouw Chroesjtsjef meenemen naar een theater in Broadway Terwijl Chroesjtsjef op weg is naar New York zal president Eisenhower een persconferentie houden op het Witte Huis. HERTER EN GROMIKO ééNS OVER GESPREKPUNTEN TUSSEN CHROESJTSJEF EN EISENHOWER. De ministers van buitenlandse za ken van de V.S. en de Sowjet-Unie, Herter en Gromiko, zijn het woens dag eens geworden over de volgorde, waarin president Eisenhower en pre mier Chroesjtsjef eind volgende week in Camp David de voornaamste kwes ties zullen bespreken. De volgorde van de onderwerpen is vastgesteld teneinde de verschillen de Amerikaanse en Russische advi seurs en specialisten in staat te stel len, aanwezig te zijn als kwesties op hun gebied ter sprake komen. De vraagstukken zullen niet „tot op de bodem" worden besproken, aldus een mededeling van het State Depart ment. Het optreden van communistische rebellen heeft zich volgens berichten uit Vientiane thans uitgebreid tot op twee na alle provincies van het land. Nieuwe schermutselingen deden zich in het begin van de week voor in grensprovincies met Thailand en Zuid-Vietnam. Verslaggevers kregen woensdag in Vientiane buitgemaak te wapens te zien van Tsjechische en Chinese makelij, die aan de bui tenkant erg verroest waren, waaruit men meende te kunnen opmaken, dat zij geruime tijd onder de grond ver borgen hebben gelegen. Regeringsvliegtuige laadden woens dag grote aantallen rollen prikkel draad in Samnewa uit, naar men aanneemt als voorzorgmaatregel voor een aanval van de rebellen. De Noordvietnamese premier Dong heeft schriftelijk geprotesteerd bij de Lao- tiaanse regering tegen „schending van Noordvietnams luchtruim door Lao- tiaanse vliegtuigen". NOG MEER RUSSISCHE MAANPLANNEN. De directeur van het Moskouse pla netarium, Bazikin, heeft woensdag in het dagblad der Sowj et-Russische spoorwegen geschreven dat Russische geleerden aan plannen werken om een automatisch werkend kosmisch sta tion op de manoppervlakte te bren gen, hetgeen op vrijwel dezelfde wij ze zou moeten geschieden als met de maanraket is gebeurd. Dit station zou dan radiografisch kostbare gegeven naar de aarde zen den, die de geleerden van dienst zou den zijn bij de tenuitvoerlegging van de volgende fase van het streven van de mens om de maan te berei ken. Volgens Bazikin zal het niet lang meer duren voordat een dergelijk station naar de maan wordt gezon den. derlijk zullen zijn voor het ontstaan van een periode van warmte in de internationale betrekkingen. De Russische premier voegde er aan toe: „Ik geloof, dat wij door ge meenschappelijke krachtsinspanning het doel zullen bereiken en werke lijk het ijs zullen doen smelten en normale levensomstandigheden zul len scheppen voor onze volken e goede, vriendschappelijke betrek kingen tussen onze staten". NAAR CHINA De Russische premier deelde mee, dat hij twee dagen na zijn terugkeer uit de Verenigde Staten in de Sow- jet-Unie naar China zal vliegen. De bedoeling van het bezoek aan China zou niet zijn om een geheim onderonsje te hebben, maar om „de grote nationale dag van het China van het volk te vieren". Fotografen, die voor het diner in de Sowjet-Ambassade waren toege laten om foto's te maken, hebben opgemerkt dat een groot portret van Stalin op de tweede verdieping weg was en ook een portret van Lenin. De ramp met de huurkazerne in Italië Met donderend geweld is gister morgen in alle vroegte een flatge bouw van vier verdiepingen inge stort in de Zuid-Italiaanse stad Bar- letta. Van de naar schatting 100 men sen, die bedolven werden, waren te gen middernacht 35 lichamen ge borgen. Ongeveer evenveel mensen moesten gewond In een ziekenhuis worden opgenomen. Men vreest ech ter, dat nog ongeveer 70 personen door het puin bedolven zijn. Het ongeval is volgens de burge meester van Barletta te wijten aan een ondeugdelijke constructie. De aannemer, Lombardi, is giste ren plotseling verdwenen. Zeshonder militairen, brandweer lieden, politieleden en monniken zochten woensdagavond bij het licht van booglampen tussen de resten van de huurkazerne. Een man zei zijn vrouw en negen zonen bij deze ramp te hebben ver loren. Het huis waarin 55 mensen woonden, stortte in vlak nadat de sneltrein van Rome naar Bari ge passeerd was. De huurkazerne was pas zes maanden geleden op een ga rage gebouwd. Een paar duizend mensen zagen toe iri een stilzwijgen dat slechts verbroken werd door de sirenes van politie- en ambulance-auto's. De aartsbisschop van Trani bad in zijn kerkelijke gewaden bij de puin hopen. Drie van de gevonden doden wa ren voorbijgangers, een aantal ge wonden is in het ziekenhuis opgeno men. Enkele van de slachtoffers stonden bij een tramhalte toen het gebouw boven hen instortte. Men schat dat het nog drie dagen zal duren voor de puinhopen volledig doorzocht zullen zijn. De politie heeft de arrestatie van de architect van het gebouw, dat pas negen maanden geleden was voltooid, gelast. DE PAUS OVER EISENHOWER EN CHROESJTSJEF. Paus Johannes heeft woensdag op een audiëntie te Castel Gandolfo ge zegd dat de geiovigen moeten bid den dat de huidige samenkomst \an president Eisenhower en minister president Chroesjtsjef zal leiden tot vrede op aarde voor de mensen van goede wil. De gelovigen d'enen initiatieven als de huidige Amerikaans-Russische be sprekingen met belanstelling te vol gen, aldus de Paus. Er waren tien duizend aanwezigen. CHROESJTSJEF ZAG WASHINGTON. Chroesjtsjef heeft woensdag na zijn bezoek aan de persclub in Washing ton per auto een rondrit door de Ame rikaanse hoofdstad gemaakt, waardij hij begeleid werd door minister Gro miko en Cabot Lodge, de Amerikaan se ambassadeur bij de V.N. Bij het Lincolnmonument, dat aan de oever van de Potomac ligt, stapte het gezelschap uit. Staande voor het grote beeld van Lincoln, zei de Sow- jet-leider tot een veslaggevar van de televisie: „Het Sowjet volk ouigt zich voor Lincoln en zijn werk. Hij was waarlijk een groot man, een mens die zijn leven wijdde aan de strijd om de vrede." Op de vraag of hij Washing ton mooier vond dan Moskou, ant woordde de Rus enigzsins geirriteerd: „U zou moeten weten dat voor mij Mos kou de beste stad ter wereld is" Na een korte rust in Blair House begaf de Russische leider zich naar het kapitool waar hij met de leden van de commisise van buitenlandse zaken uit de senaat de thee ge bruikte. „ATLAS"-RAKET GELANCEERD. Een intercontinentale „Atlas"-ra- ket heeft zich woensdag van zijn startblok op de basis van Cape Ca naveral verheven en is in zuidooste lijke richting verdwenen. Het doel van de raket lag op een afstand van 9.000 kilometer van Cape Canaveral. Van officiële zijde is medegedeeld, dat de vannacht gelanceerde Atlas raket een geslaagde vlucht van onge veer 9.000 km. heeft gemaakt. Dit is de eerste van een reeks nieuwe proe ven met Atlasreketten. 3 flessen norm. pr. 3 flessen spec, pr. BORDEAUX SUPERIEUR 1953, rouge el blanc, 7.20 6.50 SAINT-EMIIION 1955, rouge 8.85 7.95 BEAUJOIAIS 1955. rouge 9.75 8.85 POMIROl 1955. rouge 10.50 9.50 CHATEAU SIMARD 1950. rouge 13.50 12.25 NIERSTEINER DQMTHAl 1955. 14.25 11.95 VIN MOUSSEUX, methode champenoise 20.85 17.95 VERMOUTH RICORDO. bianco e rosso 11.25 10.60 GIRAIDA. zoele Spaanse wijn 6.30 5.75 MADEIRA 10.05 9.25 St a i ie ge ld is niet inbegrepen! VROOM A DREESMANN LEIDEN CA1LAS EN ONASSIS De Griekse redér Aristoteles Onassis en de Grieks-Italiaanse zan geres Maria Callas hebben dinsdag nacht samen in een nachtclub van de luxueuze Griekse badplaats Glufada gedineerd en daarna gedanst. Een fotograaf trachtte Aristoteles en Mar ria in een dans op de plaat te ver enigen, maar de Griek zag de man tijdig en dreigde hem en zijn toe stel met de vuist te zullen bewer ken als hij het nog eens probeerde. Woensdag is Maria Callas per vlieg tuig naar Bilbao vertrokken. Het toestel werd bestuurd door de parti culiere piloot van Onassis. Verwacht wordt dat Maria Callas vrijdag naar Athene zal terugkeren en weer aan boord zal gaan van het jacht van Onassis. De 19-jarige J. G. Bemers, wo nende te Winterswijk, is gisteravond op zijn motor met grote snelheid uit een bocht gevlogen. Hij botste tegen een boom en was op slag dood. Het slachtoffer was niet in het bezit van een rijbewijs. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van artikel 1638w van het burgerlijk wet boek. In zijn memorie van toelichting op dit wetsontwerp zegt minister Beerman dat tijdens de bezetting bij besluit van de wnd secretaris-gene raal van het departement van So ciale Zaken een regeling werd ge troffen ten aanzien van een vrije middag van het huispersoneel. Dit besluit bleef na de bevrijding aanvankelijk van kracht, doch ver viel krachtens de wet bezettingsmaat regelen. De minister meent nu dat het wenselijk is deze materie op nieuw ter hand te nemen. Het recht op een vrije middag maakt voor het overgrote deel van de werknemers deel van hun rechtspositie uit, zo be toogt de bewindsman en hij voegt, daaraan toe dat het beginsel van de vrije middag op zichzelf geen verde diging behoeft. Daarom wordt in het ontwerp voor gesteld een voorschrift van deze aard in het burgerlijk wetboek op te ne men. Dit betekent, dat het voor schrift langs civielrechtelijke weg ge handhaafd kan worden. De bepaling zal betrekking hebben op arbeiders die in of ten behoeve van een particuliere huishouding werkzaam zijn, d.w.z. zowel op het huishoudelijk personeel in engere zin, als op tuinlieden, chauffeurs, concierges en*. Voor het verkrijgen van een aan spraak op een halve dag vrij per week is als voorwaarde gesteld, dat de arbeiders ten minste zes dagen in de week bij dezelfde werkgever werkt en ten minste twee en veertig uren per week arbeid verricht. Deze be perkingen zijn nodig, omdat de wet aan arbeiders, die minder dan zes dagen in de week bij dezelfde werk gever werken, geen recht op een vrije halve dag behoeft te verschaf fen; deze arbeiders hebben het im mers zelf in de hand om een halve vrije dag te genieten. Wanneer min der dan twee en veertig uren per week arbeid wordt verricht, is er voor een wettelijke aanspraak op een vrije halve dag evenmin aanleiding. Het ontwerp stelt als regel'dat de vrije halve dag des middags wordt genoten, doch er bestaat geen be zwaar tegen aan partijen de be voegdheid te geven om overeen te komen, dat in plaats van een middag op de maandagochtend geen arbeid zal worden verricht. Incidentele uitzonderingen worden verder toegelaten. Het ontwerp schrijft voor, dat bij afwijking van de vrije halve dag boven het gewone loon een vergoeding moet worden be taald, welke evenredig is aan het loon (dus meestal 1/12 van het week loon). Caravan gemak voor politie B. en w. van Nieuwer-Amstel heb ben het nodig geoordeeld, dat de gemeentepolitie wordt verrijkt met een rijdende politiepost in de vorm van een caravan met mobilifoon-in- stallatie. Zij hebben de raad voorge steld, de gelden hiervoor, ad f 18.500, ter beschikking te stellen. Een der gelijke mobiele post zou een uit komst betekenen tijdens de grote drukte, welke wordt veroorzaakt door de steeds terugkerende roei- wedstrijden op de Bosbaan en op de Amstel, de wieier- en hockeywed strijden, het massa-bezoek aan het Bosplan, de uitbreiding van de be bouwing en die van het wegennet. Dit alles ligt over een groot gebied verspreid. Schippersechipaar verloor alle bezittingen Gisternacht is bij het draaien in de Rotterdamse Maashaven het 373 ton metende m.s. „Dana 2" gekapseisd en gezonken. De schipper, de 40-jarige H. Veldman, en zijn 37-jarige echt genote konden zich met een roei bootje in veiligheid stellen. Het echt paar kon echter niets van de bezittin gen redden, daar het schip zeer snel zonk en na enkele minuten in de diepte was verdwenen. Verloren gingen alle kleren, de huisraad en een geldkistje met 2200 gulden. Men ver moedt, dat de lading, welke bestond uit 300 ton lijnzaadschilfers, is gaan schuiven. Hoofdlijnen van landbouwbeleid In een afzonderlijke, tegelijkertijd met de landbouwbegroting 1960 in gediende „Nota inzake de hoofdlij nen van het in de naaste toekomst te vormen garantiebeleld" heeft de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. V, G. M. Marijnen het aanvan kelijke resultaat neergelegd van de in de regeringsverklaring aangekon digde bezinning op het garantiebe- leid voor de landbouw. De minister heeft goede hoop, dat de nieuwe garantieprijzen omstreeks 1 november 1959 kunnen worden vastgesteld. De meer technische opzet van het komende beleid sluit zowel wat de principiële beleidsopzet als wat de te hanteren middelen betreft nauw aan bij het in het jongste verleden gevoerde beleid. Over het garantie- beleid bestaat in sterke mate over eenstemming met het landbouw schap, aldus de nota. De overgang van centraal geleide loonvorming naar een vrijere loon vorming is een nieuw element voor het te voeren garantiebeleid. Prijs- stabilisatie-politiek en de vrijere loonvorming zijn nauw met elkaar verbonden. De samenhang is tot uit drukking gebracht in de eis, dat de gedifferentieerde loonont wikke ling niet mag leiden tot een stijging van het binnenlandse prijspeil. Gegeven deze doelstelling is een coördinatie van het garantiebeleid en het loon- beleid in de landbouw noodzakelijk. Met aanpassing van het nationale beleid in het EEG-beleid zal in de nabije toekomst ernstig rekening moeten worden gehouden. De stijging van de omvang van de producentensubsidie op melk (ruim 400 miljoen in het melkprijsjaar 1957-58) heeft aanleiding gegeven tot de bezinning op de grondslagen van het garantiebeleid. Verantwoordelijkheid. Minister Marijnen wenst een actief garantiebeleid, dat de producent be schermt tegen de risico's van allerlei verstoringen in het internationale ruilverkeer. De bewindsman is van mening, dat bepaald vermeden dient te worden, dat door een te hoog garantieniveau het beginsel der eigen verantwoor delijkheid der agrarische onderne mers zijn inhoud verliest. Hij acht het van eminent belang dat het besef van de eigen verant woordelijkheid als ondernemer bij exploitanten van landbouwbedrijven wordt verstrekt. Dit besef vormt z.i. de belangrijkste prikkel tot een ver groting van de produktiviteit, die de bepalende factor vormt voor de con currentiekracht van onze op uitvoer ingestelde landbouw. De minister stelt zich voor in de naaste toekomst het garantiebeleid te voeren met gebruikmaking van de volgende garantieregelingen: 1. Vaste garantieprijzen, te realiseren via de binnenlandse marktprijzen, voor de producenten van tarwe en suiker bieten, voor zover de produktie in het binnenland kan worden afgezet. 2. Minimum-garantieprijzen, te rea liseren via de binnenlandse markt prijzen, door middel van een stelsel van egalisatieheffingen bij import van voedergranen, vootr de produ centen van gerst en haver in de zee kleigebieden. De kostprijs verhoging door de egalisatieheffingen voor de veehouderijprodukten en de graan- rivaten zal over het geëxporteerde gedeelte van de produktie worden gerestitueerd. 3. Een in beginsel uniforme, aan vullende toeslag voor de op zand en veen-koloniale gronden verbouw de voedergranen, ter vervanging van het gewenste hogere garantieniveau voor de producenten op de lichtere gronden. 4. Een toeslag per ha. fabrieks aardappelen voor veenkoloniale en daarmede gelijk te stellen bedrijven, ter overbrugging van het verschil tussen het gerealiseerde prijsniveau en het gewenste garantieniveau voor fabrieksaardappelen. 5. Een minimum-garantieprijs voor een nader te bepalen gegarandeerd quantum melk, te realiseren via een toeslag per eenheidsprodukt gelijk aan het verschil tussen de via de en de garantieprijs, berekend over de gegarandeerde hoeveelheid. 6. In het kader van een bijzondere garantieregeling voor de varkenssec tor zal jaarlijks een aan een maxi mum gebonden bedrag zo nodig be schikbaar worden gesteld ten behoe ve van het voeren van een op stabi lisatie van marktverhoudingen ge richt marktordenend beleid. Brandweer kwam zichzelf le hulp De Soester brandweer is dinsdag nacht in touw geweest om een brand te bestrijden inde brandweer centrale. Waarschijnlijk door kort sluiting was hier een brand ontstaan, die ontdekt werd door een naast de centrale wonende gemeente-ambte naar. Toen de brandweerlieden een maal ter plaatse waren, bleek het oude gedeelte van de centrale niet meer te redden te zijn. Het nieuwe gedeelte kon echter voor vernietiging gespaard blijven. De schade wordt op VA ton geraamd, doch wordt door de verzekering gedekt. Toekomstige onderwijzers door hun pupillen «gedecoreerd. Bij graafwerkzaamheden op het schoolplein van de Rijkskweekschool aan de Noordstraat te Middelburg is een groot aantal in cellofaan verpakte hoge Duitse onderscheidingen te voorschijn gekomen. De schooljeugd van de lagere prak tijkschool had zich spoedig over de partij kruisen en takken ontfermd en toen bleek, dat de kwekelingen het bezit van deze decoraties de moeite waard vonden, ontstond er in de klas sen een levendige handel. De 10-ja- rige jongens deden de onderscheidin gen eerst voor enige dubbeltjes van de hand, doch toen de vraag groter werd dan het aanbod, steeg de prijs al gauw tot kwartjes en guldens. De decoraties zijn vermoedelijk in de grond gestopt, toen Duitse solda ten in de oorlog in de school gelegerd waren, en bij de bevrijding snel de afmars moesten blazen. De arbeiders, die met de werk zaamheden bezig waren, hebben even eens enige honderden exemplaren meegenomen. KORTE golf De Russische ambassadeur in Perzie, Nikolai Pegof, die in maart uit Teheran vertrok uit protest te gen 'n Perzisch-Amerikaanse overeen komst, is woensdag op zijn stand plaats teruggekeerd. Politieke waar nemers verwachten, dat hij spoedig besprekingen met de Perzische pre mier zal beginnen over een verbe tering van de betrekkingen. De nederlaadse kustvaarder „Jonan" van 500 ton heeft woensdag hulp verleend aan een motorboot, die met zeven mensen aan boord on derweg van Sark naar Jersey motor storing had gekregen. De „Jonan" sleepte de boot naar Guernsey. Koningin-moeder Elizabeth van Engeland heeft woensdag de „Bri tish Queen", de grootste Britse olie tankboot van 50.000 ton, te Glasgow te water gelaten. In het zuiden van Malakka is een nachttrein in botsing gekomen met een olifant van meer dan drie ton, die op de rails zat. Het dier werd in een ravijn geslingerd en stierf aan zijn verwondingen. Van de locomotief werd de voorkant inge deukt en het remmechanisme bescha digd. De Spitfire, een Britse traditie Deze week wordt de slag om Engeland herdacht. Woensdag werd het Engelse vliegtuig uit de tweede wereldoorlog, de Spitfire, van stal ge haald en voor het ministerie van luchtvaart te Londen op een platform gehesen. De Engelsen zouden de oude, vertrouwde jager tijdens de herdenkingsweek niet graag missen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3