T.v.- kijkgeld wordt - via f. 36 - op 1.40 gebracht ProMtschap voor Siergewassen stelt minimumprijzen vast BEGR0TINGS- SNIPPERS Minder woningwetwoningen, maar meer goedkope particuliere bouw Subsidiëring van huisvesting voor studenten Hondse belangstelling voor Prinsjesdag Minister Zijlstra naar Amerika N.-Guinea kan Ambonezen opnemen WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Waar brengt vader de „centjes" heen? Volgend jaar 18 uur zendtijd Een van de meest ingrijpende maatregelen van de regering inzake het toekomstige televisie-bestel is de verhoging van het kijkgeld, dat van ƒ30 op ƒ40 gebracht zal worden. Voorlopig zal het kijkgeld op 36 per jaar worden gebracht. Een en ander is noodzakelijk in verband met de grote kosten, welke zijn verbon den aan de vermeerdering van zend tijd, de nieuwe studiobouw en de aanschaffing van de technische appa ratuur. Voor 1960 is rekening ge houden met een verhoogd bedrag voor de t.v. van 15 miljoen, vóór 1959 was dit bijna 10 miljoen. De zenduren zullen worden ge bracht van 15 op 18 per week. Dit zou dan bij het begin van 1963 op- Het aanbieden van de miljoenennota was dit jaar een echte familie- aangelegenheid, zo leek het althans. De minister van financien, Z. Exc. Prof. dr J. Zijlstra, was tenminste vergezeld van zijn echtgenote en kinderen, toen hij met het koffertje bij de Ridderzaal aankwam Teeltrecht bloembollen mei 5 pel. uitgebreid Na langdurige discussie heeft het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) in een gisteren te Den Haag onder voorzitterschap van dr A. J. Verhag.e gehouden openbare bestuursvergadering de binnenlandse mini mumprijzen en de minimum exportprijzen voor bloembollen vastgesteld. Voorts werd besloten het teeltrecht voor hyacinthen, tulpen en narcissen voor het teeltjaar 1959/1960 met vijf procent uit te breiden. De vaststelling van de minimumprijzen had heel wat voeten in de aarde. Daarbij ging het niet zo 'zeer om de hoogte van de door de Commissie van Bijstand voor de bloembollen geadviseerde prijzen, dan wel om het feit dat naar de mening van vrijwel alle sprekers het eerder aanvaarde principe voor de vaststelling daarvan door deze commissie was verlaten. Het resultaat van de besprekingen was echter dat de adviezen weliswaar werden overgenomen doch dat een kleine bestuurscommissie binnenkort nieuwe uitgangspunten voor de kostprijsberekening, waarop de minimum prijzen zijn gebaseerd, zal vaststellen. den, werden aangenomen met slechts één stem tegen. Verschillende bestuursleden maak ten er o.m. bezwaar tegen dq£ de zgn. teeltaanwas niet in de door het Land- bouw-Economisch Instituut (LEI) berekende kostprijs was gecalculeerd, terwijl men voorts weinig enthousiast was voor de continuering van de voor jarige prijzen. De binnenlandse minimumprijs (m.p.) wordt vastgesteld op 90% van de kostprijs in het goedkoopst producerende gebied maar, zo werd gesteld door verbeterde productie methoden en daar een verkleining van de lijst van uitzonderingssoorten die lager in prijs zijn gesteld, wordt de m.p. omhoog gebracht en komt boven de 90% uit. Het principe moet zijn de kostprijs van jaar tot jaar vast te stellen, rekening houdend met zo veel mogelijk factoren, waaronder ook de zgn. teeltaanwas. Met dit laatste werd tot nu toe door het LEI geen rekening gehouden. Dr Verhage stelde daar echter te genover dat er practische bezwaren waren. Hij gaf toe dat het principe met continuering van de thans gel dende prijzen niet werd gehandhaafd maar de daaruit voortvloeiende ver schillen zijn naar zijn mening gering. Hij stelde daarom voor het advies van de Commissie van Bijstand (C.v.B.) te aanvaarden; bij terug wijzing komt men in tijdnoot. Te laat vaststellen van de prijzen is er- per dan het vaststellen van evtl. on juiste prijzen aldus dr Verhage. Met betrekking tot de lijst van snelgroeiende tulpen, waarvoor een lagere m.p. wordt vastgesteld, gin gen eveneens stemmen op om deze kwestie terug te wijzen naar de C. v.B. Ook dit ontraadde dr Vehage. De stemming had tot resultaat dat met 19 tegen 3 stemmen de adviezen werden overgenomen, waarnaast echter besloten werd de C.v.B. op te dragen aan de hand van nieuwe uitgangspunten voor het volgende seizoen door het LEI een nieuwe kost prijsberekening te doen opmaken. Ook over de exportmarge, het ver schil tussen m.p. en de minimum ex portprijzen (m.e.p.) was nogal wat te doen. De Rijksaccountantsdienst heeft deze marge berekend op 72plus een onbekend bedrag voor niet te be rekenen factoren. De vertegenwoor digers van de kwekerij in de C.v.B. wilde het X-bedrag wel op 9'/s% stellen en daardoor de exportmarge brengen op 82% van de m.p., met als tegenwicht de beschikking over een saldo van het surplusfonds van circa drie ton, maar tegen dit laat ste bleken verschillende bestuurs leden op morele gronden bezwaar te maken. Toen echter na een korte be rekening bleek dat het bedrag niet meer uitmaakt dan ongeveer 1% van de reeele export, stapte men over dit bezwaar, zij het schoorvoetend, heen. Met 5 stemmen tegen werden de m. e.p. aanvaard. De m.e.p. voor de Ver enigde Staten en Canada, die afwü* ken van die voor andere afzfctgebi#- Bakkers willen loonsverhoging en kortere werktijd De werknemersbonden in het bak kersbedrijf hebben aan de werkge vers een aantal voorstellen gedaan welke o.a. inhouden een loonsverho ging van ƒ4.per week en een ge leidelijke werktijdverkorting tot 45 uur per week. De bonden stellen zich op het standpunt, dat er aanmerke lijke produktiviteitstijging per man valt te constateren in het bakkers bedrijf, dat steeds meer wordt ge mechaniseerd. De grote broodfabrie ken nemen toe, zo zeggen zij, maar de kleine bakkersbedrijven verdwij nen steeds meer. De bonden vragen ook opneming van Het winkelpersoneel in de CAO, een verhoging van de pensioenpre mie, die door de werkgever wordt betaald en een verwerking van de huurcompensatie 1957 in de lonen. Door deze maatregelen zou de brood prijs niet behoeven te worden ver hoogd, aldus de werknemersbonden. WACHTLIJST OP TELEFOON AANSLUITINGEN Het aantal wachtenden op een telefoon-aansluiting is de eerste maanden van dit jaar vergeleken met de laatste maanden van het vorig jaar sterk gestegen. Op 1 januari van dit jaar waren er 26 duizend 5 honderd Nederlanders op de wacht lijsten ingeschreven. Op 1 juni van dit jaar al 27 duizend 9 honderd. Z.K.H. prins Bernhard is vanmor gen om vijf uur per vliegtuig van Soesterberg vertrokken naar Istan- boel. Zoals bekend zal hij daar de vier dagen durende Bilderbergconfe- rentie bijwonen. Uitbreiding teeltrecht De C.v.B. heeft voorgesteld het teeltrecht voor hyacinthen en tulpen te brengen op 105% en dat voor nar cissen op 103% van het thans gelden de. Tegen een uitbreiding van het tulpenteeltrecht met 5% bleek geen enkel bezwaar te zijn, maar wel gin- 'en er stemmen op om het hyacin then teeltrecht op 103%, daarentegen dat voor de narcissen op 105% te brengen. Dr Verhage verdedigde met kraent het advies van de C.v.B. Ero„_ooo ontspon zich een uitgebreide gedach- Leonard u.a., de goud- en gelukzoe- tenwisseling over en het resultaat was dat voor elke groep het teelt recht gelijK werd gesteld, nl. op 105% en wel voor de hyacinthen met 21-1, voor de tulpen met algemene stem men en voor de narcissen met 12 tegen 10. Een advies van het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel, ook voor de twee volgende jaren te besluiten tot een uitbreiding met 5% werd niet opgevolgd. Van jaar tot jaar zal worden bekeken of er aanleiding be staat ook dan tot verdere verhoging over te gaan. Goudvisser in staat van beschuldiging De oprichter en oud-voorzitter van de coöp. Bergingsvereniging Renate ker P. V. uit Wijde Wormer, die thans in behoeftige omstandigheden verkeert, is door de officier van jus titie te Alkmaar in staat van beschul diging gesteld wegens oplichting. De verdachte is op vrije voeten. P. V. heeft op zijn beurt een aantal van zijn vroegere medewerkers aange klaagd wegens vermeende oneerlijk heden. Verschillende leden van de ber gingsvereniging eisen een deel op van het totale bedrag van ƒ450.000, welke in de onderneming waren ge stoken. gevoerd kunnen zijn tot 30 uur. Tot januari 1960 zal men zich evenwel strikt aan de 15 uren houden. Over de reclame-televisie is nog geen beslissing genomen. Op het ogenblik bestudeert men op het de partement van Economische Zaken de vraag in welke vorm de reclame- t.v. het best in het huidige bestel kan worden ingepast. Na een rapport kan men dan verder gaan kijken. Op 12 juli 1960 zal de kandidaat stelling plaatsvinden voor de ver kiezing van leden voor de Eerste Kamer in de provincie Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland en Zuid-Holland. De provinciale Staten dier provincies zullen op 3 augustus de nieuwe leden van de helft der Eerste Kamer verkiezen.. Dit heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, gistermiddag in de eerste vergadering van de Eerste Kamer na de plechtige opening der Staten- Generaal meegedeeld. Voor het jaar 1960 is rekening gehouden met de aanmunting van 15 miljoen nieuwe zilveren rijksdaal ders. Voorts rekent men op de ver vaardiging van 40 miljoen kwartjes en andere kleinere pasmunten tot een nominale waarde van 4,6 mil joen. De in 1960 te houden algemene Volkstelling zal ongeveer ƒ11 mil joen vragen. Ten laste van de be groting voor 1960 komt de helft. In 1961 wordt ƒ4,3 miljoen uitgetrokken en in 1962 1,2 miljoen. Ten behoeve van de staatsdruk kerij i§ ƒ1 miljoen uitgetrokken voor de aanschaffing c.q. vervanging van werktuigen en gereedschappen. Voor de stichting van een nieuw ge bouw is met inbegrip van de gelden, die reeds in 1959 waren uitgetrokken in 1960 3 miljoen beschikbaar. Met de bouw zal nog dit jaar een aan vang worden gemaakt. De totale kosten bedragen 7,3 miljoen. De sanering van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en het Spoorwegpensioenfonds zal in 1960 een bedrag van 218 miljoen vra gen. De inbouw van de Algemene Ouderdomswet en de Weduwen- en Wezenverzekering in de pensioenen levert 26 miljoen op. -j- Voor herstel van de oorlogs schade is voor 1960 een bedrag uit getrokken van 88,6 miljoen in 1959 ƒ115,9 miljoen). Ga zittenkerel. neem 'n kop koffie Ik kom dadelijk... ik moet even naar het postkantoor... om te sparen. hetOOoor uw spaarbank 9-^1 ...li irnet#1.6x4. fa**.. (Advertentie) .Ruimtelijke ordening" in studie Minister Van Aartsen acht het noodzakelijk zijn beleid ten aanzien van de woningvoorziening nu gelei delijk op meer normale omstandig heden te richten. Daartoe zal hij, naast het zo mogelijk treffen van maatregelen, die leiden tot verlaging van bouwkosten, door huuraanpas- singen de afstand tussen het peil der huidige vraaghuren en de hoogte van een op de vrije markt te verwach ten „evenwlchtshuur" trachten te overbruggen, ten gevolge waarvan vermindering van de woningbouw- subsidies en dus van de rijksuitgaven mogelijk wordt. Overeenkomstig het overleg over de sociaal-economische nota in de Tweede Kamer zal een voorstel tot verhoging der huren per 1 april 1960 de Staten-Generaal spoedig bereiken. De minister zal er ook naar streven de particuliere woningbouw in ster kere mate dan tot dusverre is ge schied te richten op arbeiders- en goedkope middenstandswoningen. Maatregelen daartoe zijn in voorbe reiding. Dit deelt de minister mee in de toelichting op de begroting Volks huisvesting en Bouwnijverheid. De aanvragen om woningwetsub sidie bewegen zich vrijwel constant op eenzelfde niveau. Het aantal van 40.000 te financieren woningen wordt in een regelmatig tempo verwerkt. Weer 80.000 woningen. Het aantal voltooide woningen ver toont in het eerste halfjaar van 1959 een vrij aanzienlijke teruggang. Dit is een gevolg van de financierings- Nota aan Tweede Kamer In een tweede nota aan de Twee de Kamer heeft minister Cals zijn standpunt bepaald t.a.v. de verschil lende vormen van voorzieningen ten behoeve van studenten, daarbij zich beperkend tot de voorzieningen van meer sociale aard. Het gewijzigde in zicht, dat de taak en verantwoorde lijkheid van de universiteit (hoge school) zich niet alleen uitstrekt tot ottderwijs en wetenschap, maar in zekere mate ook tot hen die aan de universiteit studeren, brengt met zich mede, dat de universiteit dient ter bevordering van zowel de geestelij ke als lichamelijke ontwikkeling van de student. Gezien de financiële con sequenties wordt ook de taak van de overheid hierdoor beïnvloed. De mi nister is van oordeel dat in aan merking nemend dat er volgens de berekeningen in 1970 ten minste 56.000 studenten zullen zijn aan Een meeloper In de stoet die In geen enkel officieel schema voorkwam. een krachtig beroep op de overheids financiën niet valt te ontkomen. Werkstudenten. Wat de rijksstudietoeslagen betreft merkt minister Cals op, dat in de laatste jaren zowel het aantal als de gemiddelde grootte van deze toelagen sterk is toegenomen, terwijl ook een verschuiving heeft plaats gevonden ten gunste van het aantal beurzen in plaats van renteloze voorschot ten. De minister is van mening, dat het werkstudentschap zoveel mogelijk moet worden beperkt. Bijzonder be gaafde studenten ontvangen van rijkswege een toelage. Voor subsidië ring van de eettafels steldt de minis ter enige voorwaarden. Het scheppen van verenigingsruimten zal door ouders en oud-leden moeten geschie den. Een van de belangrijkste onderde len van de voorzieningen is de huis vesting van studenten. In welke rich ting verschillende maatregelen ge nomen zijn. Momenteel wordt op het departement een subsidieregeling voorbereid, op basis waarvan de op richting van studentenhuizen in de komende jaren voortgang zal kunnen vinden. Sport. Daar naar de mening van minister Cals de universiteit een eigen taak heeft wat betreft de lichamelijke vorming is hij gaarne bereid de aan stelling van de hiervoor benodigde leraren in de lich. opvoeding en hulp personeel te vorderen. Bouw en in richting van geschikte lokaliteiten en de aanleg van sportterreinen zul len echter, in verband met de be langrijke investeringen, slechts gelei delijk kunnen geschieden. Ook de gezondheidszorg behoort tot de taak van de universiteit, waar bij de preventieve zorg primair dient te zijn. Het vaststellen van een rijkssubsidie op basis van het aantal ingeschreven studenten acht de mi nister aanvaardbaar. Ook de onderwerpen: esthetische en culturele vorming, studentenpasto res, academische voorlichting en bu reau studentenbelangen worden in deze nota behandeld. De aanbeve ling door de commisie-Rutten ge daan, per universiteit een raad \foor voorzieningen in te stellen, wordt door de minister gaarne overgeno men. moeilijkheden in 1957 en begin 1958 en van de bestedingsbeperking. In 1959 zal het_ aantal voltooide wo ningen zich hoogstwaarschijnlijk in de buurt van de 80.000 bevinden. Van een overspannen arbeidsmarkt mag nog niet worden gesproken. De huidige situatie vereist echter wel de grootst mogelijke waakzaamheid. De ontwikkeling van het prijspeil voor de woningwetbouw over 1958 en de eerste maanden van 1959 gaf geen reden tot ongerustheid. Het peil van oktober 1958 bleef, na daling in de voorafgaande maanden van dat jaar, tot heden praktisch gehandhaafd. Op het gebied van de nationale ruimtelijke ordening blijft 't streven gericht op het bevorderen van oplos singen in het belang van Nederland als geheel. Het rapport van de „werk- commissie wesi-en des lands" is in studie. De minister hoopt te bevor deren, dat de regering zich zo spoe dig mogelijk over de hoofdlijnen van de voorgestelde oplossingen zal uit spreken. Rijksgebouwen. De ramingen voor de rijksgebou wendienst geven een belangrijke toe neming (circa 54 miljoen, waarvan 21 miljoen in de onderwijssector) te zien. Een stijging van 15 miljoen heeft betrekking op de huisvesting van Ambonezen. Voor hen wordt ge streefd naar de stichting van woon wijken- bestaande uit stenen wonin gen van permanent karakter, die in opzet vrijwel overeenkomen met de normale woningwetwoningen. Prof. De Quay heelt nog geen zekerheid Huis is reeds verkocht Het ziet er naar uit, dat de mi nister-president, prof. dr. De Quay, over enige tijd in zijn definitief huis te Den Haag zal kunnen trekken. In het Vendu-huis der Notarissen te Den Haag is gisteren dit perceel aan de Waalsdorperweg voor 75.000 gul den verkocht aan de Rijksgebouwen dienst, die deze woning aan de pre mier kan verhuren. De verkoper houdt zich echter het recht van be raad voor; hij heeft een bedenktijd van drie dagen gevraagd. De beslis sing kan dus tegen het eind van de Week tegemoet worden gezien. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, is gistermiddag, on middellijk na het aanbieden van de miljoenennota, te Rotterdam aan boord gegaan van de Nieuw-Amster dam. De minister zal nl. drie we ken in Amerika verblijven waar hij o.m. de vergadering van de Wereld bank te Washington zal bijwonen. Prol Zijlstra is benoemd tot een van de gouverneurs van deze bank als opvolger van oud-minister Hofstra. De regering gaat na, of het moge lijk is aan het verlangen van vele Ambonezen in ons land te voldoen, om hen over te brengen naar Ned. Nieuw-Guinea. Dit deelt minister mej. dr. M. A. M. Klompé mee in de toelichting op de begroting van Maat schappelijk werk. De gedacht, misschien voorgóed in Nederland te moeten blijven en zich aan de Nederlandse leefwijze te moe ten aanpassen, blijkt voor vele uiterst moeilijk te verwerken. In totaal is Vóór de Ambonezen op de begro- ting voor 1960 een bedrag van 9.546.000 uitgetrokken tegen bijna 10,5 miljoen in 1959. Er wordt gestreefd naar uitbrei ding van de zelfverzorging der Am bonezen, die in 1960 zowel de elek triciteit als de brandstof voor kook- doeleinden in hun woonoorden zelf zullen moeten betalen. Door de ge stegen werkgelegenheid daalde het aantal uitkeringen aan Ambonezen van 1106 op 1 januari tot 721 op 1 juli. In augustus kwam de eerste uit ongeveer 70 woningen bestaande woonwijk voor Ambonezen gereed.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8