De toren van het »Witte Kerkje«BEDI Zonnig lafereel {iidens n',oer Noordwijkerhout staat zonder spits!.y»'jMi Mevr. mr J. M. Stoffels-van Haatten „tweede man" na dr L. G. Kortenhorst DE RIJTOER DOOR DEN HAAG 4 beroemde geneesmiddelen i WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959DE LL1DSE COURANT PAOINA 7 Ingrijpende restauratie van van het oude bouwwerk II i I I I I ^rie en een halve eeuw. De vierkante Moutwerk geheel vergean toren, aan drie zijden door de witte J J muren van het kerkschip omvat, be- Het ranke torentje van de oude ^taat uit vier geledingen. De onderste Nederlands Hervormde kerk. staande op het knusse dorpspleintje van j ',T'" Noordwijkerhout, is van zijn slanke, I ialmEaten se>,ouwd in de eerste spitse bekroning ontdaan. Onttakeld en de vorm van de en tot op bot en merg ontleed staat helft of het midden van de dertiende eeuw en dus het bouwwerk daar, gedrongen tus- ^n^vSdel^e! Qpri Hp witppk-allrfp rrmrpn van npt. v P sen de witgekalkte muren van het bescheiden kerkje dat aan die kalk- laag zijn volkse naam ontleend: het „Witte Kerkje" van Noordwijker hout. In plaats van de thans verdwenen spits torent een staketsel van stalen stellingbuizen hoog tegen de strak gespannen lucht boven het afgebikte muurwerk. Van de straat af zien we door de uitgebroken galmgaten in een holle, ruïneuze ruimte als had de rode haan er fél in gekraaid. De oude ingang, wie weet hoe lang niet open geweest, is weggebroken en om het deurgat randt het afgebrokkelde metselwerk als reusachtige ratten- vraat. Maar deze ontluistering is nodig om de toren schoner te doen her rijzen. Na de recente restauratie van de torens van Lisse en Sassenheim, is nu die van Noordwijkerhout aan de beurt en evenals te Sassenheim, staat dit werk van herstel en con servering onder leiding van de Lei- derdorpse architekt P. v. d. Sterre. Bleek bij de restauratie van de oude Sassenheimse Sint Pancrasto- ren het houtwerk nog overwegend in goede staat te verkeren, daarentegen leding is opgemetseld van veel klei nere baksteen, en wel van de maat 21 x 10 x 5, en moet een toevoeging zijn uit de tweede helft van de vijf tiende of het begin van de zestiende eeuw. De spits echter dagtekende ongetwijfeld van het begin van de zeventiende eeuw. In die tijd is ook het bestaande kerkje herbouwd. Toen de Noordwijkerhoutse kerk tegen het laatste kwart van de zes tiende eeuw in handen der hervorm den kwam (in 1581 kreeg het dorp z'n eerste vaste dominee in de per soon van Johannes Cornelii tot 1594, toen hij naar Lisse vertrok) was de kerk een ruïne. Vermoedelijk als ge volg van de verwoestingen tijdens het beleg van Leiden, hoewel door sommige geschiedschrijvers, o.a, M. J. Wuyster („Historische herinne ringen aan de Hervormde Gemeente te Noordwijkerhout") ook wel aan brand geweten zonder toedoen van de belegeraars der Sleutelstede. In 1618 ging er een verzoek van de gereformeerde gemeente uit naar Gemommiteerde Raden van Holland de kerk te doen herstalen. Aan dat verzoek schijnt vrij spoedig te zijn voldkam want in het tegen woordige schip bevindt zich een grafkelder van Andries van Bronck- horst (f 1620) en Anna van Woerden (f 1624). Slechts het schip werd toen herbouwd, gelijk te zien is op. een prent uit het jaar 1631. De koorruïne bleef en is eerst een goede ander halve eeuw geleden opgeruimd. Aangenomen wordt nu dat de thans verdwenen spits, gelijktijdig met het herstel van het schip, op de toen vermoedelijk stompe toren is geplaats. Wanneer de thans aan de gang zijnde restauratiewerkzaamheden him beslag zullen hebben is nog met geen mogelijkheid te zeggen. Het is met 't herstellen en conserveren van eenwenoude kerken zó gesteld dat men nimer van te voren weet wat er nog aan het licht kan komen. En dikwijls komt er méér aan het licht dan men bij het begin der werk zaamheden kon bevroeden. Maar in „een vloek en een zucht" komt het werk zeker niet klaar, dat hebben wij dezer dagen bij ons be zoek wel kunnen constateren. W. P. Om het voorzitterschap van Tweede Kamer vallen en daarover besliste een voorstemming. De WD-er versloeg hierbij de heer Schurer met 98 tegen 16 stemmen, zodat hij dus de vierde candidaat werd. Beslissing na vier stemmingen. De derde stemming bracht weer geen beslissing. Mevr. Stoffels ver wierf thans 61 en de heer Bommer 51 stemmen, de heren Roos jen en Zegering Hadders vielen voor de vierde stemming af (resp. 15 en 4 stemmen). De vierde stemming bracht de beslissing. In totaal werden uitgebracht 132 stemmen, voor het bepalen van de uitslag golden even- Kamerleden het metselwerk nogal wat vóórzie-1 l .1., r, ningen vroeg, hier in Noordwyker-1/TlaaKlGn SlGllllTliny hout is het juist andersom. Hier min der werk aan de muren maar des- te meer aan het houtwerk, zó zelfs dat de achtkante spits geheel moest worden afgebroken. Maar afgezien daarvan, ook het muurwerk vergde toch wel gédegen voorzieningen. Het was zo langza merhand levensgevaarlijk geworden aan de voet van de toren te staan, want hier en daar zaten steenbrok- ken verraderlijk los in de muren. De thans verdwenen spits was het jongste deel van het bouwwerk, al betekent dat „jongste" dan ook rond Huisvrouw beroofde automobilisten Een Rotterdamse huivrouw is ge arresteerd voor het ffceroven van automobilisten, die hasfr een lift ga ven in hun wagen. Zeven automo bilisten zijn het slachtoffer geworden van haar strooptochten. In totaal heeft zij voor f 700 buit gemaakt. Zij liep tegen de lamp toen een van de benadeelden aangifte deed. Hem was een portemonnaie met 300 ont stolen. De recherche heeft toen op de Coolsingel, het werkterrein van de charmante dievegge, uitgekeken naar een jonge vrouw, die aan het opge geven signalement voldeed. Men zag haar al spoedig in een èuto verdwij nen en op het Zuidplein voor de lift bedanken. De recherche volgde haar tot haar woning en noteerde het nummer, evenals het nummer van de auto, waarmee zij een lift had gekregen. Toen de chauffeur even later van beroving aangifte kwam doen was de zaak rond. De vrouw werd aangehouden en be kende in het totaal zeven maal een automobilist bestolen te hebben. Haar echtgenoot was niet op de hoogte van haar „bijverdineste". Er is gisteren door de leden van de Tweede Kamer druk gestemd. Het ging om de voordracht van een voorzitter, vice-voorzitter en de derde plaatsvervanger. Opnieuw werd dr. L. G. Kortenhorst van de KVP als eerste op de lijst gekozen, maar over de „tweede man" was men het niet zo gauw eens. Het ging hier om de socialist Bommer en het VVD- fractielid mevr. mr. J. M. Stoffels- Van Haaften. Na vier extra stem mingen kwam als plaatsvervangend voorzitter uit de bus mevr. Stoffels. Nummer drie op de nominatie staat thans mr. A. B. Roosjen van de Anti Revolutionairen. Bij de eerste stemming behaalde dr. Kortenhorst reeds een duidelijke meerderheid. Er werden 88 stemmen op hem uitgebracht, zijn partijge noot de heer Kolfschoten kreeg 1 stem, maar 42 afgevaardigden-1 stem den blanco. Deze laatste zaten ken nelijk in het socialistische kamp en de KVP beschouwde dit niet-stem- men als een demonstratie tegen dr. Kortenhorst en derhalve verleenden de KVP-leden geen steun aan de can- didatuur van de heer Bommer. Hierdoor verkeeg mevr. Stoffels bij de eeste stemming 62 stemmen, de heer Bommer 48, de heer Roosjen 16, de heer Zegering Hadders (VVD) 4 en de heren Schurer en Willems (Arb.) ieder stem. Er waren twee blanco stemmen. De tweede stem ming verliep iets minder gunstig voor mevr. Stoffels; zij verwierf hierbij 60 stemmen, de heer Bommer 47, de heer Roosjen 16, de heer Ze gering Hadders 2, de heer Schurer 2 en de heer Willems 1, één stembil jet was blanco. Toen was er een zg. „voorstem ming" nodig. Een nieuwe stemming moest nl. gehouden worden tussen de vier personen, die bij de eerste twee stemmingen de meeste steun hadden verkregen. Dit waren dus mevr. Stoffels, de heren Bommer en Roosjen, maar ook de beide heren Zegering Hadders en Schurer. Een van deze laatste twee moest dus af- Bij pijn, griep of „landerig" ge voel zorgt een enkel tablet dat U met plezier Uw werk kunt doen! 0 Ubl rO.60.Voordelige gezin.vtrpakking 100 Ubl. f 3.S0 Min.-president De Qua» gaat praten in Canada Over emigraHe en se zoenswerkloosheid „M'n reis naar Canada heeft twee doeleinden", aldus verklaarde mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay dinsdagavond op Schiphol te genover de pers. „Woensdag reeds breng ik een bezoek aan premier Diefenbaker in Ottawa, waarbij ik o.m. het emigratievraagstuk ter spra ke zal brengen. Dit probleem heeft altijd mijn grote belangstelling ge had. De emigratie van Nederlanders naar Canada is de laatste jaren re latief gezien teruggelopen. Ik weet, dat de Nederlander in het algemeen terugschrikt voor de seizoenswerk loosheid in dat land, iets wat voor de Canadees een normaal verschijn sel is. Ik wil gaarne van premier Die fenbaker vernemen, hoe hij over dit vraagstuk denkt". Prof. tie Quay, die vergezeld wordt op deze reis door zijn echtgenote, zal zijn twee kinderen bezoeken, die enige jaren geleden naar Canada zijn geëmigreerd. Voorts is prof. De Quay van plan enkele gezinnen van Ne derlanders te bezoeken, die naar Ca nada zijn geëmigreerd. Op 24 september reist de minis ter-president via New York per KLM naar Nederland terug. Koopman wps oneer bij huu koop De open rode landauer, waarmede H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins een rijtoer door de Hofstad maakten, werd gevolgd door het open rijtuig van H.K.H.H. de prinsessen Irene, Margriet en Marijke. (Prinses Marijke staat niet op de foto). KOSTEN LEVENSONDERHOUD GESTEGEN. Nederlandse straaljager m Duitsland neergestort Gisteravond om zes minuten over tien is een straaljager van de vlieg- Het landelijke prijsindexcijfer van i het levensonderhoud van gezinnen 1 van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt sa Te Rotterdam is de 49-jarige koop- mengesteld (op basis 1951 100) gaf j basis Enschede een Hunter Marie an H. O. in arrest gesteld, evenals van medio juli tot medio augustus 6 tussen Gronau en Enschede neer- - RrT -11J:J- "*T T I weer een stijging te zien en wel van n° c-tMaii 2 punten. De voornaamste wijzigingen deden zich voor bij de voeding, waarvoor het indexcijfer vier punten steeg. Het indexcijfer voor die groep „aard man de 57-jarige kantoorbediende N. De eerste verstrekte goederen in huurkoop en was herverzekerd bij een bank. Hij bewoog de kantoorbe diende, die bij een informatiebureu werkte, op kantoor blanco formulie ren weg te nemen en inlichtingen over adspirant-kopers te verstrek ken, die uiltstekend waren Maar de bank kreeg argwaan en mengde d,e politie in de affaire, toen er weer eens prachtige informaties verstrekt waren over iemand, van wie bekend stond dat hij op de zwarte lijst voorkwam. wel maar 127 stemmen, vijf Kamerleden blanco inleverden. De meerderheid was dus 64 en dit aantal werd precies ge haald door mevr. Stoffels-Van Haaf ten. De heer Bommer kreeg er een minder, 63. Mr. Roosjen behaalde bij strijd om de derde plaats een ruime overwin ning op zijn mede-candidaten. Hij kreeg 115 stemmen tegen de heer Bommer 5 en de heer Kodde 1 stem. Er waren nu acht blanco stembrief jes. appelen, groenten en fruit" steeg è'térlc (van 156 tot 183). Speciaal de groenten en in minde re mate de aardappelen, vertoonden een aanmerkelijke stijging. Het in dexcijfer voor fruit daarentege gaf een daling te zien. Binnen de voe dingssector is voorts nog een stijging van de eierprijs vermeldenswaard. Oo'k het indexcijfer voor de kle ding steeg, waarmee de daling, die omdat er zich vorige maand voordeed als ge- papiertjes volg van de uitverkoop, weer teniet werd gedaan. POSTSLUITINGEN HR. MS. HERMELIJN. De luchtpostsluiting voor de opva renden van Hr. Ms. Hermelijn is vastgesteld op 17 september a.s. ten 13.00 uur. De brieven dienen te wor den geadresseerd aan Amsterdam C.S. Marine. Publiek was bijzonder hartelijk Vergeleken bij de luisterrijke°stoet, naar dit buitenpaleis was bijzonder die gistermiddag om één uur van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Riddierzaal reed, was het daarna later op de middag bij de rijtoer van het koninklijk gezin, maar een een voudige tocht door Den Haag. Het publiek echter, dat rijen dik stond langs de route van huis „Ten Bosch", dwars door de stad en daarna têrug hartelijk. Kindertjes met oranje sjer pen om met vlaggetjes en oranje strikjes in het haar juichten, de oude ren deden spontaan mee, toen de twee open rode landauers voorbij kwamen. In de eerste landauer zaten H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard, in de tweede de jongste drie prinsessen. Het was een stijlvolle tocht, deze tot traditie geworden rij toer door Den Haag. In het Westeinde, bij het gemeen telijk verzorgingstehuis, stopte de stoet even. De 75-jarige mevrouw J. M. M. de Bruin, een van de bewoon sters van het huis, bood Hare Ma jesteit bloemen aan. De koningin ver zocht deze oude Haagse dame haar dank aan alle bewoners van het huis te willen overbrengen. De verpleeg- setrs van het R.K. Ziekenhuis, dat er vlakbij gevestigd is, maakten van deze gelegenheid gebruik om de prinses sen een toef bloemen aan te bieden. De zachte herfstzon maakte alles extra feestelijk toen H.M. de Koningin, Z.K.H. prins Bernhard en H.KJL. prinses Irene op het Binnenhof uit de Gouden Koets stapten om zich naar de ridderzaal te begeven. gestort. De straaljager maakte deel uit van een formatievlucht. Het toe stel is net op Duits gebied terecht gekomen bij Dingen, juist over de Duitse grens. Het vliegtuig kreeg op een hogte van 700 meter motorsto ring, waarna de vlieger het met zijn schietstoel verliet. Hij kwam be houden op de grond. Personeel Van de vliegbasis Twenthe haalde de vlieger met een auto op. De onfortuinlijke pi loot is de 24-jarige gehuwde ser geant G. W. Konijnenburg uit Leeu warden. MonJeur verongelukt bij controle lichtnet Gisteren vond een wandelaar op de Velkemeensedijk te Harskamp het lijk van de 37-jarige monteur G. A. v. d. Brink uit Lunteren. De man was werkzaam aan de leiding van het bovengrondse lichtnet van de Provinciale Elektriciteits Maatschap pij. Niettegenstaande zijn klimsporen en een veiligheidsgordel moet hij uit de paal zijn gevallen. Het is echter niet onmogelijk, dat hij door het aanraken van de draden reeds ge dood was. Van 17 tot 20 september a.s. zul len de Duitse fregatten „Hippe" en „Graf Spee" (beiden 1430 ton) een niet-officieel bezoek brengen aan Den Helder. De schepen hebben elk een be manning van 10 officieren en 223' schepelingen. Onder deze schepelingen bevinden zich in totaal 130 adelborsten. MONTGOMERY NIET NAAR NEDERLAND. Veldmaarschalk Montgomery heeft kou gevat en zal een paar dagen bin nenshuis blijven. Hij kan daardoor niet naar Nederland komen ter bij woning van de herdenkingsplechtig heden in Arnhem, Nijmegen, Eindho ven en Veghel ter gelegenheid van de vijftiende verjaring van de slag om Arnhem en de bevrijding van het zuiden des lands. NIEUW PALEIS VAN JUSTITIE Op de begroting van justitie is twaalf miljoen gulden, uitgetrokken voor de bouw van een paleis van justitie in Den Haag. In de toelich ting op de begroting zegt minister Beerman dat er, wellicht op korte termijn bouwgrond beschikbaar komt voor dit paleis. Deze bouwgrond zal dan gelegen zijn in het Bezuidenhout waarvan het laatste wederopbouwplan het af gelopen voorjaar door de regering is goedgekeurd. Indien bouwgrond beschikbaar is zal binnen afzienbare tijd met de herbouw worden begon nen. Het oude paleis van justitie in Den Hag werd in maart 1944 bij het bom bardement van het Bezuidenhout vernield.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7