MATZE TELEVISIE Nog altijd komen er stenen pijpen uit Gouda WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Engelse soldaten waren de (van onze verslaggever) GOUDA (P P) „Sir Walter Raleigh is indirect de man, aan wie Nederland en Gouda in het biezonder zijn pijpenindustrie te danken heeft, een industrie die produk- SfOndlfiggöfS ten maakt, die over de gehele wereld be- V3I1 d© róemd zijn". Dit vertelt ons de heer D. Goe- Goudse dewaagen, directeur van Goedewaagen's pijpcn- Konïnklijke Hollandse pijpen- en aarde- indtlStfË© werkfabriek N V. te Gouda. NATUURLIJK begrijpen wij zo het verband niet, maar wanneer we on ze gastheer om nadere uiteenzetting vragen, horen wij hoe het zit „Sir Walter Raleigh is een van Enge- lands beroemdste ontdekkingsreizi gers en zeevaarders uit tiet einde van de zestiende eeuw. Hij was een prototype van de avonturier van be tere huize in die tijd en kwam door zijn vele bijzondere daden in de gunst van koningin Elisabeth. Later verspeelde hij de Koninklijke gunst en kwam in de Tower tc-recht. Men liet deze belangrijke iran er echter niet en hij heeft daarna nog enkele belangrijke tochten gemaakt. Koning Jacobus I van Engeland mocht hem niet en toen Raleigh zich niet wenste aan te passen aan de gewijzigde Engelse ouitenlandse po litiek, die na moeilijkheden met Spanje onder koningin Elisabeth veranderd werd in een sympathie ke houding tegenover dit land onder Jacobus I, werd hij als vijand van Spanje en als deelnemer aan een complot tegen de koning ter dood veroordeeld. Door zijn roemruchte daden was Raleigh bij het volk van Engeland echter buitengewoon popu lair en men was niet te spreken over het vonnis dat de koning gewezen had. Zyn kop op püpqjtop RALEIGH was een van de mannen die het roken van tabak in pijpen uit Noord-Amerika naar Europa bracht. Zijn naam is dus ten nauw- sté verbonden aan het pijproken. Vele Engelse pijpenmakers brach ten hun sympathie voor Raleigh tot uitdrukking door stenen pijpen te vervaardigen, waarvan de kop het hoofd van Raleigh voorstelde. Het werd onder het volk een grandioos succes. Koning Jacobus I bleek hierover na tuurlijk allerminst te spreken. Waar hij ook kwam zag hij pijpen roken, pijpen met de kop van Raleigh. De tabak werd door hem zwaar belast, het roken zelfs tijdelijk verboden en pijpen met de kop van Raleigh in beslag genomen. Tenslotte werden zelfs de pijpenmakers vervolgd en deze namen de wijk naar 't vasteland waar zij veelal dienst namen als I huurlingen, vooral ln 't leger van de lage landen. Het krijgsmanstijdperk duurde echter maar kort en toen deze mannen een maatschappelijke positie moes ten veroveren, vestigden velen van deze Engelse stenen-pijpenmakers zich in Gouda, waar reeds veel aan aardewerk-vervaardiging als hu' in dustrie werd gedaan. Dat was om streeks 1618 en vanaf die tijd da teert de opkomst van de Goudse pijpenindustrie". Engelse termen NOG STEEDS is in dit vak duide lijk de Engelse invloed te herkennen, want de metalen draad die gebruikt wordt om het rookkanaal door de steel te vervaardigen, heet nog „wire" het Engelse woord voor „draad". Zo zijn er nog meer ori ginele of verbasterde Engelse ter men in dit vak terug te vinden. Omstreeks 1750 kwamen de bekende lange pijpen de zogenaamde „Gou wenaars" in de mode en deze lange pijpen zijn er nog steeds niet helemaal uit. De industrie in Gouda toont dit duidelijk aan. Zelf konden wij hier aanschouwen, hoe deze sier lijke lange stenen pijpen worden vervaardigd. Het is echt een oud ambacht. De pijpenmaker, waar er overigens nog slechts weinigen van zijn, model leert ruwweg een brok klei. Voor zich heeft hij een metalen vorm gen en daarin wordt het brok ge legd. De twee helften gaan op el kaar en worden tussen een bank schroef geklemd. Waar de kop zich De pijpenmaker aan het werk. De „wire" wordt door de steel gestoken. bevindt is een grote opening en hierin steekt de pijpenmaker een metalen taps toelopende dikke pen. die precies de vorm heeft van het open deel van de pijpekop. Wan neer de twee mallen uit de bank schroef worden gehaald en worden geopend, zien we zo de lange pijp- Het rookkanaal NU KOMT er een prachtig stukje vakwerk. De „wire", een lang stuk metaaldraad, wordt door de steel gedrukt, de klelsteel die nog slap is. Wonderlijk is het, dat de pijpen maker precies het midden weet te houden van deze dunne, slappe sliert klei. Toch gaat het goed en het gestoken rookkanaal komt pre cies in de kop uit. Netjes wordt de kleipijp nu weggelegd, precies in model. In lange bakken liggen die pijpen netjes op een rij, waarna ze worden gebakken en afgewerkt. Veel van die lange pijpen, waarbij er zijn met verschillende fantasie koppen, worden in de souvenirindus trie gebruikt, maar toch zijn er ook nog mensen die uit die pijpen roken. De prettige poreuze wand van de stenen pijp is nog altijd te prefe reren. De te roken tabak blijft in zo'n pijp zuiver en nog worden de ze pijpen gebruikt bij het keuren van tabak op smaak en kwaliteit. Knickerbocker-club IN DE Verenigde Staten bestaat een club, de St. Nicholas Society, waar van slechts zij lid kunnen worden, die van Nederlandse afstamming zijn. Onder de vele duizenden leden van deze club bevinden zich vele pro minenten der V.S. Het aardige is, dat wanneer deze mannen in verga dering bijeen zijn, zij traditiegetrouw roken uit de bekende lange Goudse pijpen, die ook speciaal voor hen in Gouda worden gemaakt en van wel ke pijpen de kop het model van het hoofd van Knickerbocker, de eerste burgemeester van New York, heeft. De lange pijpen pasten precies in de rococotijd, bij de gepoederde pruiken en de pompeuze kleding. Na de Franse revolutie, waarbij al deze sier en opschik verloren ging, kwam de korte stenen pijp in de mo de. Gouda maakt nog pijpen voor de hele wereld en men vervaardigt er vele soorten want elk land, elke streek, ja dikwijls elke havenstad, heeft zijn eigen model pijp en u be hoeft beslist niet te proberen om daar een vreemd model te verko pen. In 1870 kwamen de sigaren en te vens de houten pijp en hierdoor ging de fabrikage van stenen pijpen ach teruit. Toen tenslotte in de eerste wereldoorlog de sigaretten in de mode kwamen, was het pleit voor de pijpen en de stenen pijp in het bij zonder beslecht. Toch worden er nog meer stenen pijpen gebruikt dan men zo opper vlakkig zou verwachten. De steen is broos en breekbaar, maar er zijn nog genoeg mannen die thuis in de rust en de stilte verademing vin den bij het genot van zo'n pijp. De pijpenindustrie in Gouda is nog steeds een levende industrie. (Nadruk verboden) SCHEEPJE GEZONKEN Het m.s. „Dana II, groot 373 ton, is vannacht bij het draaien in de Maashaven te Rotterdam gekapseid en gezonken, vermoedelijk doordat de deklading is gaan schuiven. De schipper, de 40-jarige H. Veld man en zijn 37-jarige echtgenote konden zich met de roeiboot in vei ligheid stellen. Daar het schip in enkele minuten in de diepte ver dween, kon het echtpaar niets van zijn bezittingen redden. Alle kleding, huisraad en een geldkistje met 2200 bleven er in achter. De lading be stond uit 360 ton lijnzaadschilfers. DANKBARE VRIJGEZELLEN! De stichter van het Wereld vrij ge- zellencongres, de heer G. Greijn te Grvenbicht, heeft aan H.M. de Koningin een telegram gezonden, waarin hij haar namens alle vrijge zellen van Nederland eerbiedig dank zegt voor de in de troonrede gedane mededeling ten aanzien van de ver laging van belasting voor ongehuw- den. GEBOUW STORTTE IN, 12 DODEN Te Barletta bij Bari in Zuid-Italië, is een huis van vijf verdiepingen, waarin 24 gezinnen woonden, van daag ingestort. Tot dusver zijn 12 doden geborgen en zijn er 11 gewon den. Het huis is enkele maanden gele den gebouwd. Het is nog niet bekend hoeveel van de 106 bewoners thuis waren toen het gebouw instortte. Het produktschap voor vee en vlees heeft op zijn vanmorgen te Utrecht gehouden openbare vergade ring besloten, de overnameprijs voor baconvarkens te handhaven op 2.32 per kilogram. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, deelde mede, dat het aanbod op de varkensmarkt iets stijgt en dat de prijzen een dalende tendenz verto nen. Hij aoht een verhoging van de prijs in de naaste toekomst zeer on waarschijnlijk. De prijzen van de koeien zijn de afgelopen week zeer sterk gedaald zelfs tot onder die van het vorig jaar. Thans worden de koeien, bij een wat geringer aanbod, weer iets duurder. De heer de Veer merkte op, dat de aanvoeren de prijs in sterke mate re gelen. Hij ziet het als een gelukkig verschijnsel, dat de boeren de koeien ondanks de droogte en het tekort aan gras vast kunnen houden. „Als men de aanvoer in de hand kan houden, zullen de prijzen waarschijnlijk niet verder dalen", zo zei hij. De heer de Veer gelooft, dat de toekomst er voor de rundveeprodukten goed uit ziet, aangezien de produktie dit jaar, ten gevolge van de weersomstandig heden, in geheel West-Europa, niet groot is geweest. De schapen zijn wat duurder ge worden. Verleden week werd 140 ton Nederlands schapenvlees geëxpor teerd, waarvan 112 ton naar Frank rijk. Voor deze week is 291 ton aan gevraagd. De in Parijs wonende Eindhovense kunstschilder Jan van de Ven, die momenteel een expositie houdt in de Krabbedans te Eindhoven, is in de afgelopen nacht zwaar gewond door dat hij door zijn eigen auto overre den werd. Hij had een bezoek ge bracht aan de cartoonist Ton Smits in de Melati van Javastraat. Daar de motor van zijn auto weigerde ge bruikte hij de zwengel. Op hetzelfde moment dat de motor aansloeg be gon de auto te rijden. De heer Van de Ven viel en kreeg de wagen, waar in reeds vier personen hadden plaats genomen, over zich heen. Met een zware hersenschudding, enige gebro ken ribben, een gebroken sleutelbeen en inwendige kneuzingen is hij naar het St. Jozefziekenhuis te Eindhoven overgebracht. VETERANEN 101 AIRBORNE DIVISION IN EINDHOVEN AANGEKOMEN Hedenmorgen om kwart over ne gen, een halfuur vroeger dan de be doeling was, landde op de vliegbasis Eindhoven de KLM superconstella- tion Electron" met vijftig veteranen van de 101 airborne division, die in 1944 bij de dropping in de corridor betrokken waren, aan boord. Zij waren vergezeld door 39 vrou wen en kinderen. Van de Nederland se kust af was het toestel begeleid door acht straaljagers van de vlieg basis Eindhoven. Gistermiddag om 2 uur plaatselijke tijd was het gezel schap uit New York vertrokken. Na de landing op de Eindhovense vliegbasis werd het gezelschap onder meer begroet door locoburgemeester, de heer F. Gijzeis en commandant H. Kramer. Morgen zal het gezelschap een trip door een gedeelte van de corridor maken. MELKAUTOMATEN De eerste tien melkautomaten in het westen des lands worden dezer dagen (door de N.V. Sterovita) bij wijze van proef geplaatst bij ben zinestations in Dordrecht en Vlaar- dingen en bij een groot kantoorge bouw, bij een middelbare school en bij melkwinkels in Den Haag, Schie dam en Rotterdam. Zij bieden een keuze tussen melk en chocolademelk. Het bestuur van het 39-jaar oude Oosterse Genootschap in Nederland heeft aan het zestiende huishoude lijke congres, dat op 24, 25 en 26 sep tember a.s. in de avond van de 24ste vindt slechts een receptie plaats in het Snouck Hurgrunjehuis aan het Rapenburg wordt gehouden, een geheel nieuwe vorm gegeven. Terwijl op vroegere congressen steeds een splitsing in geografische gebieden plaats vond en slechts enkele voor drachten van een meer algemeen karakter we* den gehouden, is dit maal een centraal onderwerp aan de orde gesteld en wel „De Roman". Hierbij wordt niet gedacht aan de roman zoals die heden ten dage in de verschillende landen van Het Oosten" onder Weste/se invloed tot stand is gek< men, doch aar diè tra ditionele prozaliteratuur in diverse cultuurgebieden, die in karaktei ons begrip „roman" het meest nabijkomt. Uiteraard was het onmogelijk alle vakgebieden, die in het meer dan 200 leden tellende Genootschap ver tegenwoordigd zn, tot hun recht te laten komen en was men genoodzaakt een zo representatief mogelijke se lectie te doen. Als sprekers zullen optreden: prof. dr A. de Buck (Egypte); prof. dr G. W. J. Drewes (Arabië); prof. dr J. Gonda (India); prof. de A. Teeuw (Indonesië) en prof. dr F. Vos (Ko rea). Toetsing aan het Westen Teneinde ce leden en belangstel lenden in staat te stellen de ontwik kelingen en verschijnselen in de ge noemde landen te toetsen aan die in het Westen, zullen prof. dr J. G. Bomhoff en prof dr S. Dresden hun medewerking aan het congres verle nen. Prof. Dresden, bekend door vele publikaties op dit gebeid, zal een voordracht houden over „Roman techniek": prof. Bomhoff, hoogleraar in de algemene literatuurwetenschap, zal de discussies leiden en een samen vatting geven. Het ligt in de bedoe ling de voordrachten waarvan zowel voor de Westerse literatuurweten schap als voor de Oriëntalistiek be langrijke resultaten te verwachten zijn, in het voorjaar van 1960 te pu bliceren. ARBEIDER VIEL DOOR SPUIGAT. Gistermiddag is te Amsterdam de 42-jarige G. J. van Otterloo, die werk zaam was aan de keersluis in het Am sterdamRijnkanaal, vermoedelijk door onoplettendheid door een in de sluisdeur aangebracht spuigat geval len en in het daar 4meter diepe kanaal terecht gekomen. Na enige tijd is het stoffelijk overschot opge haald en naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. Wegens overtreding van het besluit tot bestrijding van schadelijke orga nismen te velde heeft de Haarlemse Boekbespreking Beeldende Poëzie. Dl I-Amster dam, dl. H-Nederland, dl. IH- Vlaanderen. Uitg. L. Stafleu, Leiden. De Leidse uitgever L. Stafleu heeft een serie „Beeldende Poëzie" op stapel gezet, verdeeld in tien deeltjes, waarvan de eerste drie thans versche nen zijn. In kort bestek geeft ieder deeltje een poëtische karakteristiek van de titel, zoals jongere en enkele oudere Nederlandse en Vlaamse dichters die hebben gezien en in poëtische vorm geuit. De keuze van de verzen is van de hand van Adriaan Morriën en loopt van Gezelle en Boutens af tot Hans Andreus toe. Bij zijn keuze is Mor riën zich niet te buiten gegaan aan al te experimentele poëzie, die voor de lezerskring, waarvoor de boekjes blijkbaar zijn bedoeld, niet leesbaar zijn. Gezegd mag worden, dat de keuze zeer goed is en fraaie voor beelden van hedendaagse Nederland se dichtkunst bevat. Wel is het ons opgevallen, dat in de drie thans verschenen deeltjes zo weinig plaats is ingeruimd aan dichters van ka tholieken huize, zij het dan dat Ber- tus Aafjes met enkele prachtige ver zen is vertegenwoordigd, alsmede in „Vlaanderen" de vroeg gestorven Paul van Ostayen, overigens niet met het beste uit diens werk. De weergave van de bij ieder vers behorende foto's is niet altijd even geslaagd, doch overigens is de in klein formaat gehouden uitgave keurig verzorgd. Liefhebbers van „leesbare" poëzie zullen er van ge nieten, óók doordat de aan Morriën door de titels opgelegde beperking een wel zeer heterogene dichtersbent zich tot een zeker homogeniteit kon laten samenbundelen. Zo de serie al niet in een behoefte voorziet, wij be groeten de verschijning toch met vreugde. Teneinde in Rotterdam CS aanslui ting te kunnen geven op de normale treinen zullen op zondag 20 septem ber ook bussen van Delft naar Rot terdam CS rijden, die 12 minuten voor de in de reisgids aangegeven tijd vertrekken, te weten: Delft ver trek 5.55 uur, 6.18, 7.00, 7.56, 8.29. 8.57, 9.29, 9.57 en 10.27 uur. Tussen Schiedam en Rotterdam zullen op zaterdagavond en zondag- 'morgen enkele tereinen uitvallen. politierechter voor economische za ken de 54-jarige bloemenkweker T. van der S. uit Aalsmeer veroordeeld tot 2 boetes van 300 gulden subsidiair 2 maal een maand hechtenis. De kwe ker had vóór een door de planteziek- tenkundige dienst gestelde datum een kas met viruszieke rozen niet gerooid en verder had de kweker ambtena ren van deze dienst de toegang tot de besmette kas geweigerd toen zij later voor een nieuwe controle terug keerden. De officier van justitie had een boete van 1.000 gulden geëist en een voorwaardelijke hechtenisstraf van twee weken. VERANDERING DIENST REGELING N.S. In verband met belangrijke werk zaamheden aan de brug over de Poldervaart zal van zaterdag 19 sep tember 22.50 uur tot zondag 20 sep tember 11.00 uur op het baanvak Delft-Schiedam v.v. geen treinver keer mogelijk zijn. Gedurende deze tijd zullen de treinen tussen Den Haag H.S. en Rotterdam C.S. v.v. over Pijnacker worden omgeleid. De treinen tussen De Haag HS en Delft v.v. blijven normaal rijden, met dit verschil, dat in beide richtingen te Den Haag HS overgestapt moet wor den. Tussen Delft en Schiedam v.v. en tussen Delft en Rotterdam CS v.v. zal een busdienst worden ingelegd. Marktberichten LEIDEN, 16 sept. Groente. - Aard beien 95, Appelen 1015, Peren 9 32. Andijvie 712, Pronkbonen 15 38, Snijbonen 2799, Stambonen 44 73, Stokbonen 3654, Kroten 19 21, Poerenkool 6, Rode Kool 1726, Groene kool 818, Spitskool 2225, Postelein 513, Prei 820, Rabarber 5—12, Spinazie 1045, Tomaten A 20—47, id. B 35—56 id. C 21—50, id. CC 20, Uien 6—20, Waspeen 10, Wit lof 55—1.04, alles per 100 kg. Meloenen 2577, Bloemkool A 1436, id. B 1019, Komkommers A 19—38, id. B 10—19, id. C 21, Sla 3.0011.90 per 100 stuks. Bleekselderij 53, Bospeen 1025, Peterselie 3.005.00. Selderij 3.10 7.p. 100 bos. TER AAR. 14 sept. Groente. Kassnijbonen 0.841.27, idem stek 0.250.52, snijbonen 0 43—0.60, idem B 0.250.40, stokprinsessebonen 0.39 0.68, idem B 0.310.33, stamprin- sessebonen 0.460.09, spekbonen 0 27 0.44, witte pronkers 0.180.31, idem stek 0.150.16, tomaten A 0.40 0.62, idem B 0.410.68, idem C 0.20 0.39, idem CC 0.20—9.26, idem bon ken 0 40—0.43, uien O.ul—0.21. andij vie 0.070.11, postelein 0 17—0.26. groene kool 024G.29, waspeen 0.17, 0.24, ic'em B 0 U8 spruiten otek 0.39, sav. kool 0.250 27, rode kool 0.24-- 0.28, spinazie 0 250.27, kroten 0.20 023, aardappelen 0.120.16 alles per kg. Sla 0.030.12, bloemkool A 0.32—0.58, idem B 0.19—0.33, idem C 0.100.18, komkommers 0.080.31. alles per stuk. Bospeen 0.15, selderij 0.02 per bos. Augurken 0.15 per kg. Peren: Legipont 0.280.32, idem 2 0.13, Conference 0.24, Beurré Clair- geau 0.330.38, Bonne Louise d'Avranche 0.45, idem 2 0.33. Ap pelen: Cox Orange Pippin 2 0.18 0.22, alles per kg. Meloenen 0.47 0.92. Bloemen: Asters 0.090.17 per bos. VEUR. 16 sept. Groente. Kas- komkommers A 2931, B 2428, C 1721, platglaskomkommers A 32 46, B 23—34, C 14—23, D 8—12, bloemkool A 28—35, B 16—20, C 10 14, stambonen 5592, prokbonen 26—32, snijbonen 79—94, sla 15—22, breekpeen 15—17. andijvie 8—11, bospeen 2126, prei 1619, spinazie 28—34, tomaten A 340—350, B 355— 370, C 235—370, CC 130—135. VTNKEVEEN. 14 sept. Groente. Andijvie 717, groene kool 1921, kassnijbonen 7985, postelein 4—13, pronkbonen 1631, snijbonen (koude grond) 5582, stambonen 5675, stokprinsen 55—73, spinazie 25—42, tomaten 2760 cent per kg. Bleek selderij 1822, komkommers 833, sla 411 cent per stuk. Bospeen 12 30, peterselie 8, selderij 410 cent per bos. WOERDEN 16 sept. Kaas. Aan gevoerd 146 partijen. Eerste kwali teit ƒ2.18—2.26, tweede kw. 2.10— 2.17. Extra kwaliteit tot 2.34. Handel matig. Bij 1 pakje Lindeboem's chocoladebiskwie voor 35 ct. bij aankoop van ƒ2.50 aan kruidenierswaren. Nieuwe kapucijners, per pond 0.42 Nieuwe bruine bonen, per pond 0.65 Nieuwe groene erwten. per pond 0.32 Prima Franse landwijn. f2.50 per week Geen vooruitbetaling. Radio 71 cent per week. Postbus 322 Den Haag. Credicten t.m. f 3000.- Gevraagd: net dienst- aedereen zonder borg) voor aankoop meubelen woningtextiel in tede re prijsklasse, direct van fabriek Enorm* keuze en besparing, zeer pret tige betaling en onder strikte geheimhouding. 3? Restaurant De Beuken- iouu 4 u t hof, Terweeweg 2, Oegst- ner 7^'Seest, vraagt voor direct J nette werkster. Aanmel den dagelijks. bij 10 flessen 1.65 per fles Prima Lindeboom's biskwie, per gr. blik 1.50 Sterio speculaas, per blik plm. 2 kg. 2.75 Geen statiegeld Toffees, per l/» pond 0.39 Advocaat-stammetjes, per 100 gram 0.25 Dierendrop, per 100 gram Augurken, per pot Sperziebonen, per pot Spinazie, per pot Kapucijners, per pot Abrikozen op sap, per pot Bramesap, per fles Sultaantjes op sap, grote pot Frambozen custard, per pak Chocolade custard. per pak Advocaat, per fles Grove rijst, per kg. Patentbloem, p. kg. Griesmeel, per Vi kg. Spagetti, per pak Mie, per pond Nasi goreng, p. blik Gepelde amandelen, per 100 gram 0.25 1— MORSSTRAAT 50 HOGEWOERD 115 G? Poedeltje 9 weken (zwart), kampioen a' stamming. v. d. Wateri: genlaan 154, Voorburg. m■tra mm nieuwe electr naaimachi nes, compleet met koffer, van 375.- voor ƒ225.- met garantie. Br. onder no. 4160 bur. v. d. blad. 3? B.z.a. net r.k. meisje, 24 jr, voor woensdag. Br. aan Jac. Zandbergen, Schenkelweg 16, Zoeter- woude. 3? Prima kastpapier, rood groen, blauwblok 0.26. Ex tra zwaar 0.60. Hagelwit 0.28. Extra zwaar 0.50. Damast 0.43. Effen kleu ren 0.39-0.50. Alles per vijf meter. Papierhandel Pad denburg, Nieuwe Rijn 11. ieuw L. P. Kerkkoorsteeg Na 6 uur. 3? Aangeb. van particulier 'n goed onderhouden „Buick Speciaal" '50. Ra dio, kachel en -»rima ban den. Mechanisch in goede staat. Interessante prijs. Te bevr. na 7 uur. D. Wij nen, N. Mare 5, Leiden. 3? Een zelfstandige hulp gevraagd van 912 uur. Tevens gevr. huisnaaister, breestraat 14, Leiden. 3f In zuivel- en kruide nierswinkel wordt een zelfst. winkeljuffrouw ge vraagd voor dag of d. en n. Aanbiedingen bij: S. v. Wieringen, Trekweg 51 Den Haag, tel. K 1700— 112461. meisje van 8.3012 u. Aanmelden: Mevr. Corne- lisse, Breestraat 148. Net r.k. meisje, 16 jr. zoekt vlotte vriendin, om geving Leiden-Oegstgeest. Br. onder no. 3713 bur. v. d. blad. overspannen zenuwen tot rust. 2.bij elke dro gist. Schrijvers S"vle*Station Hogewoerd 56-58 Telef. 20206 3? Aangeb. Singer en Le- wenstein hand- en trap- naaimachines, van verte genwoordiger, prijzen 65.- 75.-, 85.-. Verkoop met I jaar garantie. Naaimachi ne-home, Haagweg 172a, Leiden. 3? Te koop: wegens over compleet een zo goed als nieuwe aanhangwagen voor luxe- of vrachtwa gen. Te bevr.: A. v. d. Poel, Noordw.weg 66, Katwijk-Rijn. 3T B.z.a. r.k. meisje voor 3 ochtenden di, do en za. Liefst in Leiden of omge ving. Br. onder no. 4189 bur. v. d. blad. PLAATST EEN S- TELEFOONTJE! T R ij b e w ij s Opleiding voor rijbewijs 125.in de nieuwste Dauphine. HENDRIKS' erkende bondsrl {school Maresingel 37 Leiden Tel. 3J623 Gevraagd op tuinders- bedrijf een flinke jongen. Aanmelden: 'Gebr. Segaar, Krimkade 4, Voorschoten. 3P Bj.a. r.k. huishoudster 51 jr, v.gj.v., by heer of dame. Terweeweg 148, Oegstgeest. 3T B.z.a. net meisje met winkelervaring voor de middaguren. Br. onder no. 25 aan P. Wortman, agent L.C., Rijpwetering. 3? Aangeboden: een zon nige zit-slaapkamer, met of zonder pension. Br. on der no. 3702 bur. v. d. bl. 3? Gevraagd: zelfstandig dagmeisje plm. 17 jaar, van 9b u. Boogers, Kam. Onneslaan 18. 3? Cellophaanwol, rood. groen, geel 0.25 per pak, inhoud 50 gram. 2.50 per kg. Wit 1.95. Grote sorte ring fruitschalen vanaf 0.06; 12 stuks 0.60; 100 st. 3.60. Papierhandel Pad denburg. Nieuwe Rijn 11. 3? Net meisje gevraagd voor de huishouding, in gezin met kinderen. Aan melden 's avond na 7 uur: mevrouw van Aken, Bree straat 88, Leiden, telefoon 25415. Te koop: een flinke haardkachel, zelfvuller. met voor- en achterplaat, billijke prijs. H. Kuipers. De Sitterlaan 121, Leiden. 2" Er biedt zich aan een 1.et meisje voor dag en nacht, liefst in r.k. gezin, omgeving Leiden. Br. on der no. 4178 bur. v. d. bl. 5* Wegens vertr.: dames fiets, compl. in pr. staat 37.50; Philips pick-up met saffier in koffer 35.-; Fri- dor radio 85.-; koffer- gram. m. platen 27.50; meisjesfiets 20.-; Erres sleestofz. 125 V. als nieuw compl 35.-. Tollenstraat 7 bij de Haagweg.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5