DUINSTREEK lö SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 HILLEGOM Het is nog niet veel voorgekomen, dat de Hillegomse najaarsfeesten on der zulk mooi zomerweer plaatsvon den als dit jaar. Mandagavond had op de Van den Endelaan het vermakelijk „kruiwa gen-rijden" en de traditionele „zeep kisten-races" plaats. Bij het kruiwagenrijden werden de prijzen gewonnen door de paren: 1. R. Gerritsen-A. Klinkenberg, 2. B. Hartman-A. Winkelaar, 3. H. Hart- man-mej. A. Veen, 4. J. Romijn-R. de Groot. De winnaars werden op de schou ders van hun supporters weggedra gen. Bij de „zeepkistenraces" was de belangstelling enorm. De prijzen werden gewonnen door de paren: Siem Keyzer-Piet van Dam, 2. Fred Prins-Luc. Klinkhamer, 3. Hans v. de Pias-Jaap Bax, 4. Harx-y v. Lieop- Gerard Rusman, 5. Frank Buckens- Theo Warmerdam, 6. W. v. Gerven- Aard v. Vliet. Dinsdag werd het feest op bijzon dere wijze ingezet door de „grote reveille" van de beide Hilegomse muziekkorpsen, die om 8 uur hun muzikale rondgangen maakten door de gemeente. Om 9 uur werden op het Luna park-terrein de volks- en kinder spelen gehouden. Bij het „balletje lopen" waaraan 80 meisjes van 10 tot 12 jaar deel namen, werden de prijzen gewonnen door: 1. Greta Nederpelt, 2. Els Bul- tink, 3. Greet je van Dalen, 4. Ans v. Steijn. Van de 56 deelnemers aan het „zaklopen" waren de prijswinnaars: 1. Wim Gras, 2. Ben van Beek, 3. Aad Nederstigt, 4. Arie Meeldijk. Bij de „hoepelwedstrijd met oude autobanden" werden de prijzen ge wonnen door: 1. Nico Keyzer, 2. Wim v. d. Linden, 3. Wim de Groot, 4. Kees Berbee. Voor het „poprijden" waren een groot aantal deelneemsters in de leeftijd van 13 tot 16 jaar. De prijs- winnaarsters waren: Margo v. Dril, 2. Elly v. d. Oever, 3. Agatha v. Leeuwen, 4. Loes Berbee, 5. Gemmy de Vries. Er werd ook nog gevoetbald. Elf tallen van de Julianaschool tegen de Joannesschool en daarbij wist de Julianaschool het te winnen. En toen bij de wedstrijd van de St. Jo- sephschool en de Prinses Marijke- school de strijd gelijk eindigde werd beslist dat de wisselbeker in het bezit bleef van de Julianaschool. Voor het eerst had men het attrac tieve nummer „behendigheidswed strijd" voor auto's op de agenda. De prijzen werden gewonnen door: Henk Selier, J. Witvliet, B. Heemskerk en Jan Dekker. Bij het tobbetjesteken waren 23 paren en de prijzen warén voor: 1. Spreeuw-Hogervorst, 2. Paase-Chau- dron, 3. Opstal-Teeuwen, 4. van Vliet-van Houten. Voor het oud-Hollands spel het „tonknuppelen" groeit nog steeds de belangstelling. Er waren 98 deelne mers. De prijzen werden gewonnen door 1. W. v. d. Zwan, 2. Theo van Vliet, 3. W. A. de Groot. Het oudste bestuurslid van de harddraverij-ver eniging, de 90-jarige heer W. van Zanten, hield hierbij toezicht en het ging zonder enige hapering. Het hoogtepunt van de festiviteiten is nog altijd de „Kortebaandraverij" op de laatste dag, welke op de Van den Endenlaan dinsdagmiddag werd gehouden. Er waren 21 paarden aan de start verschenen. Het verliep alle maal zeer vlot, totdat in de 2e ronde, de paarden Sonja Sora en Radboud tot tweemaal gelijk eindigden. Bij de daaropvolgende rit verloor Sonja Sora een ijzer en ging door de knieën. Dat was jammer, maar ook Rad boud kwam niet bij de eerste prijs winnaars. Deze waren voor: le prijs, 750.voor „Partout" van mevr. G. J. M. PostPronk, berijder A. G. Heskes; 2. „Upie Scott" uit de Stal Arctic, met dezelfde rijder 2e prijs 350.3. „Thea Cornelia" derde prijs, 200.eigenaar Gebr. Knij. neniburg, rijder A- Th. Knijnenburg; De drie overige prijzen werden ver deeld door „Sun Rise", „Ureka" en ..Radboud" (totaal 375. Na afloop werden in hotel Sister mans de prijzen uitgedeeld door de heer P. Klaver, de 85-jarige ere-voor- zitter, die dit deed vol humor. De voorzitter, de heer W. Warmer dam dankte de deelnemers aan de kor tebaandraverij en de heer Klaver voor de wijze waarop hij zich van zijn taak had gekweten. Het feest werd besloten met een prachtig geslaagd vuurwerk. De leerlingen der lagere scholen te Hillegom werden in de gelegen heid gesteld om de naam in te vullen van het winnende paard en een lijst waarop de namen der deelnemende paarden stond vermeld. Het was het paard „Partout". Er werd door loting uitgemaakt welke vier de prijs van 6.25, ieder hadden verdiend. Het werden: E. A. de Groot van de Brouwerlaan, Cobie Beek, Lijsterbeslaanlaan, Jaap van Zuilen, en C- Verker, Stationsweg. 70-JARIGE MAN OP STRAAT DOODGEBLEVEN Gisteren omstreeks tien uur is de 70-jarige H. Harder, uit Haarlem, die ter gelegenheid van de harddra verij bij familie op bezoek was, in de Hoofdstraat ter hoogte van het po litiebureau plotseling onwel gewor den en ter plaatse overleden. Pastoor Theissen heeft hem nog het H. Oliesel toegediend. Het stof felijk is overgebracht naar Huize St. Joseph. DOOD IN DE AUTO Toen dinsdagmorgen een auto met Amerikanen Hillegom passeerde, constateerden de inzittenden, dat den. Nog voordat de bestuurder ge legenheid had om te stoppen, over leed de passagier reeds in de auto. Het geschiedde in de nabijheid van het bureau der rijkspolitie en daar vroeg men hulp in dit bijzonder moeilijke geval. Na beraad en nadat een dokter onderzoek had gedaan en had vastgesteld dat de persoon wer kelijk overleden was, waarschijnlijk door een hartaanval, werd het stof felijk overblijfsel overgebracht naar het St. Jozephgesticht te Hillegom. De overledene, de 62-jarige John v. d. Berg uit Californië, was in gezel schap van zijn echtgenote en een paar familieleden op bezoek in Nederland. Het is de bedoeling het stoffelijk overschot over te brengen naar Ame rika. KATWIJK SCHOOLTANDVERZORGING GESTART In een der lokalen van de school van de heer Vink aan de Jan Toor- opstraat waren enige vooraanstaande personen samengekomen bij gelegen heid van het officiële begin met de schooltandverzorging. Aanwezig wa ren o.m. de wethouders H. P. Bloot (loco-burgemeester) en C. v. d. Plas, de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven, dr. Vermet, de school arts en dr. M. D. Hage, tandarts. Weth. C. v. d. Plas sprak zijn blijd schap uit. dat na pogingen hiertoe in 1949 en in 1953 waren mislukt, na alarmerende berichten van dr. Vermet over de wel zeer slechte toe stand der gebitten van de kinderen in Katwijk, de raad in 1958 besloot over te gaan tot de schoolandverzor- ging. Gebleken is reeds dat 80% der kinderen aan deze schoolandverzor- werking te krijgen. Spr. dankte al len die aan dit werk hun medewer king hadden verleend, inzonder de heer Proost, ambtenaar bij Sociale Zaken, die hiervoor zeer veel heeft gedaan. Dr. Vermet dankte weth. C. v. d. Plas voor diens krachtige steun in deze aangelegenheid en weth. H. P. Bloot dankte namens het gemeen tebestuur allen die voor dit mooie werk hun steun hadden gegeven. Na een demonstratie van een gebitbe werking waarvoor drie kinderen uit een klas geroepen werden, die door dr. Hage en zijn assistente werden uitgevoerd, was deze plechtigheid ten einde. De schooltandverzorging is in Katwijk gestart. Voetganger gewond. Een bestel auto reed aan de Wassenaarse weg te Katwijk aan den Rijn een voet ganger aan die niet voldoende op het verkeer lette. Aanvankelijk dacht hij er goed te zijn afgekomen, maar later bleek, dat hij zodanige inwen dige kneuzingen had opgelopen, dat hij per ambulancewagen naar het Academisch ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. De be stelwagen had flinke schade opge lopen. Aanbesteding. Ten kantore van de dienst van openbare werken werd gistermorgen openbaar aanbesteed het leggen van een riolering in het gebied „Cleijn Duijn". In totaal wer den als inschrijvingsbiljetten ingele verd. De uitslag luidt als volgt: 1. fa Vessies te IJmuiden 26.950; 2. fa Stuifzand te Leiden 27.990 3. fa J. Mens te Lisse 29.500 4. G. van Duijn te Katwijk aan Zee 29.800; 5. fa Hulsebos te Bloemendaal ƒ29.900; 6 B. Smallegange te Aerdenhout f 30.900; 7. W. Jansen te Haarlem 32.360; 8. fa Zuurmond te Scheve- ningen ƒ35.000; 9. C A. Langeveld te Alphen a. d. Rijn ƒ36.000; 10. fa Schouten en Verwater te Rotterdam 44.900; 11. fa Gebr. van Elzen te ging zal deelnemen, de andere 20% I Noordwijkerhout ƒ48.000. De gun- hoop men door bezoek ook tot mede-ning werd aangehouden. A.s. DONDERDAG 17 SEPTEMBER van 25 en van 811 uur DEMONSTRATIE op bekende HAJD NEU ZIG ZAG-NAAIMACHINES in CASA CARA, Tramstraat. Vrije toegang. Aanbevelend: J. DERNEE LEIOSCHENDAM Gevoelige verkeersfouten. Op de hoek Nieuwstraat-Damhouderstraat is de scooterrijder L. P. v. d. H. in botsing gekomen met de auto van militair W. A. W. uit Den Haag, die vana| de Nieuwstraat de Damhouder straat wilde indraaien en aan de scooter niet de nodige voorrang gaf. De botsing liep wel zonder persoon lijk letsel af, maar auto en scooter werden behoorlijk gehavend. De bromfietser L. B. van Leid- schendam was er slechter aan toe. Hij réed mét een behoorlijke snelheid tegen de op de Kon. Julianaweg ge parkeerde auto op en liep daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd op .Met een ziekenauto is hij naar St. Antoniushove overgebracht. De Vriendschap. De duivenhou- dersvereniging „De Vriendschap" heeft met 120 duiven deelgenomen aan de wedvlucht vanuit Vilvoorde (afstand 128 km). De volgorde van aankomst was: J. v. d. Meer 1, 9; J. Scheffers 2; S. Noordermeer 3, 6- J. Muller 4; W. Spigt 5, 11; W. v. d. Kolk 7; J. Cabooter 8; M. van Lochem 10; A. Fasel 16; W. v. d. Kolk Sr 17; N. Nieuwenbroek 18; N. de Groot 22; C. van Veen 24. Geboren; Cornelia dr van J. Roos en W. Zonneveld; Annemarieke V., dr van J. Humze en W. M. Peters; Arend J., zn van W. G. Bos en W. Mol; Margaretha G., dr van G. Hei- sing en A. C. de Jonge; Johan zn van J P. Lebbing en G. van Kerkhoven; Francisca E., dr van J. Dingerink en E. N. de Witte; Petrus T., zn van C. ■J J. Wester ?n M. T. J. Molle. Getrouwd:: J. A A. Rozenburg en van te maken. Het parcours van zon dag jl. liep via de duinen naar de Wassenaarse Slag. In de duinen van Noordwyk werd een wedstrijd ge houden. H. Stuifbergen wist hierin te zegevieren. Zondag a.s. starten de adspiranten opnieuw voor een wed strijd over 50 km. Start aan de Lis- serdijk om kwart over negen. NOORDWIJKERHOUT Geboren: Adriana C. M. W. dr van M. P. A. Warmerdam en E. C. A. Dobbe; Catharina C. M. dr van W. J. van den Burg en J. C. Heshof. Ondertrouwd: H. P. Zethof en W. L. Dameri; J. M. van der Hulst en A. P. A. Zethof; J. B, van Graas en P. A. C. van der Ploeg; C. G. van der Vlugt en D. H. M. Hogervorst. Getrouwd: Th. van Steijn en G. C. van der Klugt; P. C. Duivenvoorden en A. C. M. van Berkel. Overleden: Q. van der Slot 74 jr, eohtg. van H. G. van Kampen; M. J. van Gijlswijk 60 jr, echtg. van M. van der Togt; P. L. J. Bergsma 61 jr, echtg. van M. H. Jorissen.. 0EGSTGEEST Aanbesteding. Gisteren werd na mens B. en W. in het Witte Huis door de directeur van gemeentewerken alhier een tweetal aanbestedingen drecht); B. J. M. van Leur 23 jr en P F. Vink 22 jr (te Oegstgeest). Getrouwd: H. F. Langelaan en M. J Visscher. Overleden(eldersLammerdina Louisa van Beek. 70 jr, echtg. van Oosterbaan. VOORHOUT Raadsvergadering. Vrijdag 18 september komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda bestaat uit 17 punten. VOORSCHOTEN Het jubileum van „St. Joseph" In ons verslag van de viering van het 40-jarig bestaan van „St, Joseph" is een vergissing geslopen. Met be trekking tot de kerkelijke viering vermeldde dit verslag nl. dat het altaar was versierd door de leden van deze bond. Dit is onjuist, want koster Van der Burg heeft deze prachtige versiering voor zyn reke ning genomen. Voor de wijze waarop de heer v. d. Burg tot de viering van het jubileum heeft byeedragen willen alle „St. Joseph-leden" hem nog gaarne hulde betuigen en de krant hiermede de gemaakte vergissing herstellen. Floralia-tentoonstelling. Ook dit jaar weer wordt een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen van de lagere scholen opgekweekte plantjes. In het voorjaar werden op de scholen plantjes uitgereikt en vrijdag en zaterdag a.s. zullen de resultaten van de kwekerij in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Wijngaardenlaan tentoonge steld worden. De tentoonstelling wordt evenals andere jaren ingericht door personeel van de plantsoendienst onder leiding van het hoofd van deze dienst, de heer G. Buijs. Vrijdagavond om 8 uur opent bur gemeester C. J. v, d. Hoeven deze tentoonstelling, die deze avond tot half elf geopend zal zijn. Zaterdag is de tentoonstelling open van 10 tot 12 en van 2 tot 10 uur. Reeds vrijdag avond zullen de prijswinnaars be kend gemaakt worden. Als bijzon dere attractie wordt zaterdagochtend aan de kinderen, die plantjes gekocht hebben een filmvoorstelling aange boden in het Cultureel Centrum. Er worden films vertoond over bloemen en planten. De tentoonstelling zal ook dit jaar weer worden opgeluisterd met in zendingen van plaatselijke kwekers en bloemisten, waarnaast ook bio logische insluitingen in plastic en een fraaie collectie schelpen te be zichtigen zullen zijn. Postduivennieuws. De postdui venvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge duiven (Navluchten), vanaf Vil voorde, afstand ongeveer 134 km. In concours 153 duiven. Gelost 9.15 uur met N. W.-wind. Eerste prijsduif 11.29.18. snelh. 996.10 p.m. 11.42.51 u., snelh. 904.56 m p.m. De prijzen: J. P. v. d. Assem 1, 5, 14, 18 en 28; H. v. d. Wal 2 en7; M. Paardekooper 3 en 23; A. de Graaf 4, 19, 20, 22 en 24; A. G. Kleiweg 6, 8 en 11; P. N. v. Wissen 9, 10, 16, 17. 25, 26 en 29. Geboren: Reinier zn van W. C. Flinterman en P. Mourits: Jeanette Nicollette dr van A. Plan je en J. Diepeveen; Geertruida M. A. E. dr van L. A. van Beusekom en M. A. Wolters; Marianne Petra dr van J. P I. van der Wilde en M. van Harten; (te Leiden): Catharina dr van K. van der Bijl en M. Sprij; Sylosia dr v. L. Hemmes en J. C. Postma; (te 's-Gra- venhage): Robert Jan zn van J. W. P. de Brabander en E. T. Glotzbach. Kostbare schilderijen uit Canadees museum gestolen Waarde bijna drie miljoen Uit het museum te Toronto in Ca nada zijn zes schilderstukken, die een waarde van bijna drie miljoen gulden vertegenwoordigen, gestolen. De dieven schijnen door een boven raam binnen te zijn gekomen. Van de verdwenen stukken zyn er twee van Rembrandt, twee van Frans Hals, een van Rubens en een van Renoir. De doeken zijn uit de lijsten gesne den. Het stuk van Rubens was ook al eens in 1954 gestolen en later be schadigd teruggevonden. Het is ruim honderdduizend gulden waard. De politie zei aan te nemen dat de dieven zich maandag voor het slui tingsuur van het museum in het ge bouw hebben verscholen. Voorts zijn in het museum twee beschadigde schilderijen aangetroffen. STAALTEKORT IN DE VER. STATEN WORDT NIJPEND. Volgens het blad „Iron Age" is de staalnood in de Verenigde Staten zó hoog gestegen, dat sommige grote verbruikers binnen twee weken hun produktie zullen moeten staken. De noodtoestand komt tot uiting in eni ge ontslagen in de Auto-industrie en bij andere grote staalverbruikende industrieën en voorts in een scherpe stijging van de prijzen van buiten lands staal en van staal in handen van makelaars. De situatie is dermate r*eld' kritiek geworden, dat een tekort aan bepaalde staalprodukten waarschijn- PODOLA LIJDT AAN GEHEUGENVERLIES By de voortzetting van het w rechtelijk onderzoek in de Londense Old Bailey van de zaak-Podola, de in Duitsland geboren Canadees, die wordt beshuldigd van moord op de opsporingsambtenaar Purdy, hebben twee zenuwartsen verklaard dat de beklaagde inderdaad aan geheugen verlies lijdt, dat door verschillende oorzaken zou kunnen zijn veroor zaakt. Zijn arrestatie geschiedde plotse ling en op nogal ongewone wijze. Op hetzelfde ogenblik dat Podola de deur van zijn niet afgesloten kamer wilde openen, drongen twee politie mannen het vertrek binnen. Hierdoor sloeg de deur tegen het gezicht van Podola.. Een der artsen verklaarde dat het feit, dat Podola plotseling de deur tegen zijn gezicht kreeg, mogelijk ook de verklaring is voor de door hem bekomen verwondingen. De betrokken zenuwarts zei dat het geruime tijd kan duren vijf tot tien jaar voordat Podola zijn geheugen terug krygt. De behandeling dezer zaak. wordt woensdag voortgezet. INTERN. BLOEMISTENCONGRES IN ROME In Rome is vandaag het jaarlijkse congres van de Europese vereniging van bloemenhandelaren „Fleurop" en van de wereldorganisatie van bloemenhandelaren „Interflora" opend. Aan dit congres wordt deel genomen door vertegenwoordigers van meer dan 25.000 bloemenhande laren. verspreid over de gehele we- gehouden. De eerste betrof de aanleg aanhouden tot zes maanden van een rijwielpad langs dat gedeelte na dc datum, waarop de staking wordt geregeld. De staalverbruikers hebben thans ongeveer tien miljoen verbruikt van van een rijwielpad langs dat gedeelte van de Abtspoelweg waar nog geen rijwielpad ligt. Hiervoor schreven 12 aannemers in. De uitslag van deze aanbesteding is: A. Schelvis, IJmui den 17.900; H. van Driel, Koude kerk a. d. Rijn 17.600; Fa H. Com peer en Zn, Oegstgeest 16.750; Fa J. Stam. Voorschoten 16.500; Joh. Vis- E. C M. de Bruin" T f ser Zn> Leiden 16.140; C. A. Lan- Berg en P. M. E. Maltha' ?.eveld- Al^en 8 d- R«n f 16.000; G. Berg en P. M. E. Maltha (den Haag); C. W. van Heijningen (Voorschoten) en T. M. A. Remmers waal; W J. Jansma (Rotterdam) en H. T. Barn- hoorn •«r9verIeden: Frederikus J. H. M. Wils 82 jr, echtgenoot van C. H. G. Wijdeveld; Gysbertus Verpoorten 57 jr, ongehuwd; Abraham H. van den Akker 91 jr. weduwnaar van T. Dijkx- hoorn. LISSE Jos Koop won de W. Metz-beker. De Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" heeft dit jaar enkele wedstrijden georganiseerd, met als inzet de W. Metz bpker. Dit is een beker geschonken door een rijwiel handelaar uit Haarlem de heer W. Metz. Zondag werd de laatste wed strijd verreden, waarin A. v. d. Huist zegevierde. Dit was echter niet vol doende om Jos Koop van de eerste plaats te verdringen. A. v. d. Hulst komt zelfs niet voor op de lijst van de einduitslag, daar hij niet elke rit heeft meegereden. De te verrijden afstand bedroeg 62 km. Uitslag: 1. A. v. d. Hulst 1 uur 37 min. 55 sec.; 2. Jos Koop; 3. N Ca- stien; 4. T. v. d. Vossen; 5. S. v. d. Poll; 6. H. de Wolf; 7. N. Teeuwen. De einduitslag voor de Metz-beker is: 1. Jos Koop 47 punten; 2. S. v. d. Poll 41 pnt.; 3. N. Castien 40 pnt.; 4. T. v. d. Vossen 34 pnt.; 5. C. Eist- geest 23 pnt.; 6. H. de Wolf 22 pnt.; 7. G. Huurman 22 pnt.; 8. C. Meeu- wissen 21 pnt. De bekende Tour de Lisse-renner- tjes worden thans getraind door hun tourbaas J. van Kesteren. Hij zal trachten deze adspirantleden van de Ren- en Tourvereniging alle kneep jes van het vak bij te brengen. Het gaat hem uiteindelijk nu nog niet om de snelheid, maar meer om het rij den met verstand. Natuurlijk is er onderweg wel een wedstrijdje gehou- een der passagiers onwel was gewor- den om er toch nog een wedstrijd Haasnoot, Katwijk aan Zee 15.900; Fa P. van Egmond Zn, Leiden 15.777; H. G. Steen voorde, 's-Gra- venhage 15.500; L. P. van der Geer Zn, Leiden, eveneens 15.500; J. Mens. Lisse 15.200 en A. Th. Stuif zand, Leiden 14.425. Het werk werd nog niet gegund. De tweede aanbesteding betrof het verbeteren van een gedeelte van de Rhijnhofweg; hiervoor waren slechts acht inschrijvingsbiljetten ingeleverd. Deze waren afkomstig van J. Mens, Lisse 35.800; Fa H. Compeer Zn, Oegstgeest f 34.750; A. Schelvis, IJmuiden ƒ33.200; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn ƒ32.000; Reef's Aanneming- en Handel Mij, Olden- zaal 28.400; N.V. v.h. P. H. Offringa, Groningen en 's-Gravenhage 27.900; Fa v.h. A. P. Volker, Sliedrecht 27.700 en als laagste de N.V. Ned. Basalt Mij Zaandam te Zaandam, voor f 27.490. Ook van dit werk werd de gunning aangehouden. RIJNSBURG Geboren: Hendrik zn van N. Noort en J. van Egmond; Dirk Pie- ter zn van W. Terpstra en L. J. Pran ger; Berendje dr van J. van der Laan en A. de Boer. Ondertrouwd: A. van Delft 27 jr en M. van Egmond 21 jr: J. J. Ver haar 23 jr en J. S. M. Schoneveld 23 jr; M. J. Tyl 24 jr en G. van Delft 24 jaar. SASSENHEIM Geboren: Maria Joanna dr van J. van Dorp en M. L. Diemei; René zn van J. G. Vos en M. J. Tijsen; (el ders): Lucia Adriana dr van P. G. Beugelsdijk en A. G. Vink. Ondertrouwd: H. van der Velden 27 jr (te Alphen a. d. Rijn) en J. van Eijk 23 jr; W. J van den Berg 24 jr (te Voorhout) en C. S. J. M. van der Kraan 22 jr; (elders): W. Koopman 27 jr en L. E. de Heer 21 jr (te Slie- hun voorraden, die nu nog slechts ongeveer 14 a 15 miljoen ton bedra gen, waarmede zij dicht bij het lage punt van 1 januari 1959 zyn geko men. Er zijn grote verbruikers die nog voldoende staal hebben om hun produktie verscheidene weken aan de gang te houden maar er is weinig kans, dat zy na een regeling van het arbeidsconflictn og tijdig staal zullen ontvangen om te voorkomen, dat zij genoodzaakt zijn hun produk tie te beperken. ENGELSE REGERING WIL 100.000 TON RUBBER OP DE MARKT BRENGEN. De Engelse Board of Trade heeft vandaag bekend gemaakt dat met de regeringen van de voornaamste rub- berproducerende landen besprekingen zijn geopend over het op de markt brengen van rubber uit de voorraad van de Engelse regering. Deze voor raden ongeveer 100.000 ton wor den niet langer strategisch noodzake lijk geacht. De afzet zal over een aan tal jaren worden verdeeld teneinde de rubbermarkt niet te verstoren. In marktkringen te Londen is het nieuws vandaag als een volkomen verrassing ontvangen. CALLAS TÓCH BIJ ONASSIS. De Griekse reder Onassis heeft dinsdag de pers toegang verleend tot zijn jacht „Christina" in de Griek se haven Glyfada. De journalisten en fotografen zagen de operazangeres Maria Callas aan dek zitten. Onassis vertelde dat hij in Grie kenland zaken te doen had en dat Maria was meegegaan om eens goed uit te rusten. De zangeres weigerde vragen te beantwoorden. JUPITERRAKET ONTPLOFT Een Jupiterraket met in de neus 14 drachtige muizen en twee kikkers is vandaag tien seconden na de lan cering uit elkaar gesprongen. Deze beide verenigingen voerden in 1958 over de gehele wereld meer dan 14 miljoen bestellingen uit, tot een waarde van ongeveer 270 miljoen gulden. Vooral in de landen van Noord- Europa heeft de dienstverlening van „Fleurop" zich op grote schaal ont wikkeld. Naar schatting wordt 7! procent van de totale bloemenomzet in deze landen door deze internatio nale organisatie verzorgd. GOUVERNEURGENERAAL VAN CANADA GEÏNSTALLEERD. Generaal-majoor George P. Vanier, een 71-jarige advocaat, diplomaat en militair, is vandaag geïnstalleerd als Canada's 19de gouverneur-generaal. Het is de eerste Frans-sprekende en rooms-katholieke. Hij is de opvolger van de 72-jarige Vincent Massey, die de functie zeven en een half jaar heeft bekleed. 35 mark voor een arbeidskracht Een bedryf in Duitsland heeft zo met personeelstekort te kam pen, dat zy premies aan haar werknemers gaat geven voor het aanbrengen van arbeidskrachten. In een circulaire heeft zij zich tot het personeel gewend: „Zegt u tegen uw familieleden en ken nissen, dat wy arbeidskrachten zoeken. Wij betalen hoge lonen en bieden goede sociale voorzie ningen. Voor iedere werknemer, die wij via uw bemiddeling aan stellen, ontvangt u direkt bij de indiensttreding 10 mark en wan- naar hij of zij drie maanden in dienst is nog eens 25 mark". ONGEWOON TRANSPORT Met het m.s. „Wulp" is in de Mer- wehaven te Rotterdam een transfor mator aangekomen, bestemd voor de uitbreiding van de Amercentrale van de Provinciale Noordibrabantse elec- triciteits maatschappij te Geertrui- denberg. Het is de grootste transfor mator, die totnutoe in Nederland is of wordt opgesteld. Hij zal moeten die ren voor de aansluiting van een nieu we 175.000 kw turbogenerator aan het 150.000 volt koppelnet. De transformator is geleverd door The Englisch Electric Co Ltd te Stafford, waarvan de N.V, Handel maatschappij HAJM Vermolen in Den Haag de vertegenwoordigster voor Nederland is. Van Stafford naar Liverpool is het gevaarte over de weg vervoerd, daar is het in het m-s. „Wulp" geladen en te Rotterdam was een grote drijvende bok nodig om de transformator op een lichter te plaatsen, die het vervoer naar de ha ven van de Amercentrale te Geer- truidenberg op zich neemt. Over vet- sleden zal het gevaarte dan naar de plaats van opstelling worden ge bracht. KORTE golf Prof. Sir Ian Heilbron, een van Engelands vooraanstaande geleerden en pionier op het gebied van de ont wikkeling van synthetische penicil line, is maandag op 72-jarige leef tijd te Londen overleden. Hij-was een autoriteit op het terrein der vita minen. Koningin Elizabeth van Enge land heeft de benoeming van de koningen van Noorwegen, Zweden en Denemarken tot ere-luchtmaarschal- ken van de Britse luchtmacht goed gekeurd. Bij verkeersongelukken in Bel gië zijn in 1958 984 personen om het leven gekomen en 12.123 ernstig ge wond. In Italië zyn in de eerste zeven maanden van 1959 3.955 personen bij verkeersongelukken gedood, ter wijl er 92.934 werden gewond. Te Doeala, in Kameroen, heb ben zich in de nacht van maandag op dinsdag botsingen voorgedaan tussen met geweren en bijlen be wapende groepen inboorlingen, die aanvallen uitvoerden en huizen in brand staken, en politie. Hierby werden zes Afrikanen gedood, ter- wyl verscheidene politiemannen ge wond werden. Scheepsberichten ADONIS 16 te Miragoane; AMPENAN 15 v. Barcelona n. R'dam; ANNENKERK 16 te Tanga; ARNEDIJK 15 v. l'Havre n. Antw.; AVERDIJK 15 v. Newport News n. New York; CALTEX THE HA GUE (t) 15 v. Karachi n. Calcutta; CAS TOR 16 te Alicante; DIEMERDIJK 15 Cristobal n. Londen; EEMDIJK 16 te Havana; EOS 16 te Antw.; GABON- KUST 16 te Takoradi; GUINEEGUST 15 v. Winneba n. Accra; HELENA 16 te St. Kitts; KERMIA ft) 15 v. Trinidad n. Stanlow; KINDERDIJK 15 v. Tam- (pico n. Bronsville; MAASDAM 15 v. Southampton n. Cobh; MEMNON 16 v. Barahona n. Paramaribo; MENTOR p. 15 Jamaica n. Laguaira; MERWELLOYD 15 v. Londen n. Antw.; MISSISSIPPIL- LOYD 15 v. New York n. Bombay; OOT- MARSUM 16 te Antw.; PEPERKUST 15 v. Accra n. Grand Bassa; PRINS FRE- DERIK HENDRIK 15 te Glasgow; PRINS WILLEM GEORGE FREDERIK 15 te Toledo; ROEBIAH 16 te Makas sar; SCHELPWIJK p. 15 Willemstad n. B. Aires; SCHIE p. 15 Finisterre n. Tri poli: SENEGALKUST 15 v. Bordeaux n. Dakar; SOLON 16 te Laguara: J'fAD ALKMAAR 16 te Lulea; STAD LET- DEN p. 15 Dakar n. Freetown STEVEN 16 te Chicago: STRAAT JOHORE 16 te Brisbane; TAMO 15 v. B. Aires n. Ro- rario; TARA 15 v. B. Aires n. Santos: TARIA ft) 16 te Chittagong; TEUCER 16 te Alexandrie; VAN DER HAGEN 16 te Port Elisabeth; VAN SPILBER GEN 16 te Port Elisabeth; VIVIPARA ft) 16 te Curacao; VLIELAND 15 v. Mena al Ahmadi n. Singapore: VLIST 16 te New York; WESTLAND 15 v San tos n. Ilheus; WONOSARI p. 15 Minikoi n. Belawan. ALMDIJK 15 v. R'dam n. Antw.: AM- MON 15 v. R'dam n. A'dam; CIRRUS 16 te R'dam; CALVELLA (t) 15 v. Rot terdam n. Fredericia; DELFT 15 te Am sterdam; DONGEDIJK 15 v. R'dam n. Bremen; JOSEPH FRERING 14 v. IJmuiden n. Pepel; KARIMATA 15 te A'dam; LAURENSKERK 15 v. R'dam n. Bremen: NIEUW AMSTERDAM 15 v. R'dam n. New York; PIETER S 16 v. R'dam n. Swansea; WOENSDRECHT 15 te R'dam. AALSDIJK 15 v. Singapore n. Saigon; AARDIJK p. 15 Sicilië n. Halifax; ACMAEA (t) 16 te Mena; ALCOR 15 v. Laspalmas n. Antw.; AMERSKERK 15 Brisbane n. New Castle; ASMIDIS- KE 15 v. Newportsnews n. A'dam; BANGGAI 15 v. Madras n. Chittagong: BANTAM 15 te Penang; BENINKUST 15 v. Abidjan n. Freetown; BORNEO 16 te Surabaja CALTEX DELFT (t) 16 te Bahrein; CALTEX EINDHOVEN ft) 15 ten anker Bittermeer n. Portsaid; CALTEX GORINCHEM ft) 15 v. Fre dericia n. R'dam; EENHOORN 15 te Beyrouth; LEMSTERKERK 15 te Ku wait; MAASDAM 15 v. l'Havre n. Sout hampton; MELISKERK 15 v. Karachi n Bombay; MINOS 16 te Abo; MUNT TOREN ft) 15 te Mena; NAESS COM MANDER (t) 15 te Fawley; ORONJE p. 15 Suez n. Colombo; ORANJEFONTEIN 16 te Laspalmas; PYGMALION 15 v. Alexandrie n. Beyrouth; RAKI 15 te Suez; RONDO 16 te Kaapstad; SABANG 16 te Singapore; TERO 15 v. Bremen n Antw.; TJINEGARA 10 te Durban; TJIPONDOK 16 te Hongkong; VAN CLOON 15 v. Hongkong n. Singapore; WONOGIRI 18 te Trincomalee; ZON- NEKERK 15 Gibraltar gepass. n. Mar seille. AMSTELLAND 16 v. Bremen n. Ham burg; CALTEX ROTTERDAM ft) 16 v. Gibraltar n. Cork; KAAP HOORN ft) 16 te Suez; KOPIONELLA (t) 16 Straat Ormoesz n. Abadan; LAARDERKERK p. 16 kp. Bon n. R'dam; LYBERTY BELL ft) 16 te Mena al Ahmadi; MA- TARAM 16 v. Genua n. Port Said; PA- PENDRECHT (t) 10 v. Wismar n. Vlis- slngen. AMMON 15 sept. te Amsterdam; AN- GOLAKUST 15 sept te Amsterdam; ARGOS 15 sept. te Amsterdam; DAPH- NIS 15 sept. te Amsterdam; EEMLAND 16 sept. v. Amsterdam n. Bremen; GIESSENKERK 15 sept. v. Amsterdam n. Hamburg; KOROVINA (t) 16 sept. te Rotterdam; MOHAMMED REZA SHAH (t) 16 sept v. Rotterdam op proefvaart; NIJEKERK 15 sept. v. Am sterdam n. Bremen; RLTNKERK 15 sept. v. Amsterdam n. Bremen; TELAMON 16 sept v. Amsterdam op proefvaart; WAAL 15 sept, te Amsterdam.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 3