Jubileum en afscheid van H. Brienen Gouden eremedaille Oranje Nassau Prinses Beatrix ereburgeres van Brooklyn Veertig jaren trouwe hulp WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 p I 11 a k| ris. Ten slotte sprak namens de Ne- Loeve, die de heer Brienen een kist Ben geestig woord werd hierna ge- met sigaren aanbood, sproken door mr. ir. J. Westra, hoofd De heer Brienen dankte hierna alle van de afdeling bouw- en woningtoe- aanwezigen voor de betoonde harte- zicht, die in het bijzonder stilstond bij lijfcheid, waarna het gezelschap nog de persoonlijke kwaliteiten van de enige tijd bijeen bleef, onder het ge- jubilerende en scheidende functiona-1 not van enkele verversingen. Een groot aantal medewerkers en vrienden was gistermiddag in de kantine van het Leidse stadhuis bij een, om de heer H. Brienen, tech nisch hoofdambtenaar eerste klas bij de afdeling bouw- en woningtoezicht, hartelijk te huldigen ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum in dienst van de gemeente en om tevens afscheid van hem te nemen, daar hij zijn werkkring met pensioen gaat verlaten. Zijn hoogste ohef, wethouder A. J- Jongeleen, schetste de heer Brienen als een consciëntieus werker en een integer mens, als een werker van de oude stempel, wie niets teveel en te moeilijk was. De hoge onderscheiding, die de Koningin hem heeft willen toekennen, namelijk de gouden ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, noemde hij dan ook meer dan verdiend. Het was de wet houder een genoegen de heer Brie nen persoonlijk de burgemeester kon slechts het laatste gedeelte van de bijeenkomst bijwonen op de borst te mogen spelden. Ir. D. Y. Lem, directeur van ge meentewerken, vertelde in het kort hoe de heer Brienen in de loop vap. veertig jaar geleidelijk is opgeklom men van de laagste rang tot die van technisch hoofdambtenaar eerste klas en prees hem eveneens als een goed en getrouw dienstknecht. Hij over handigde hem een oorkonde, een en velop met inhoud, een schilderij en een schemerlamp, die de hartelijke gevoelens van Chefs en personeel stof felijk vertolken. GEEN STEUN VOLLE-GROND- TUINDERS De minister van Landbouw is voor lopig niet bereid aan de tuinders op de volle grond, die thans in finan ciële moeilijkheden verkeren gelde lijke steun te geven. Dit blijkt uit de toelichting op de nieuwe Landbouw begroting. De inkomens van de tuinders zijn in 1958 inderdaad laag geweest. Voor het georganiserde bedrijfsleven is dit aanleiding geweest te onderzoe ken, of een steunregeling wenselijk is voor tuinders, die in financiële moeilijkheden verkeren. De organisaties hebben de be windsman voorstellen gedaan. Mr. Marijnen heeft ze voorlopig afgewe zen. Ondanks lage prijzen voor som mige produkten zijn de uitkomsten niet in alle streken en voor alle be drijven zo ongunstig geweest, aldus mr. Marijnen. Boodschappen doen en receptiebezoek Prinses Beatrix heeft gisteren het Museum voor Primitieve Kunst in New York bezocht. Daarna werd haar het ereburgerschap van Brook lyn verleend. In het museum was de prinses de gast van de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, die haar rondleidde tijdens een speciale voor- bezichtiging van kunstvoorwerpen uit het gebied van het Sentanimeer in Nederlands Nieuw-Guinea. Donderdag zal de expositie, die men heeft laten samenvallen met het bezoek van de kroonprinses, voor het publick worden opengesteld. Prinses Beatrix gekleed in een zee groen Shantung pakje met licht groene hoed en witte handschoenen, bewonderde het geëxposeerde. Zij zei tegen gouverneur Rockefeller dat zij „bijzonder onder de indruk" was van de tentoonstelling. Bij aankomst in Brooklyn, (ge noemd naar het Nederlandse Breu- kelen), bood de burgemeester, heer Cashmore, de prinses de per- kamente rol van het ereburgerschap en de vlag van Brooklyn aan, waar op in het Nederlands de wapen speuk staat: „Eendracht maakt macht" Ongeveer achthonderd toeschou wers waren getuigen van deze plech tigheid. Prinses Beatrix sprak een dankwoord. De aanwezigen applaudiseerden toen de prinses nadat de wind de perkamenten rol had weggeblazen uit de handen van de heer Cash more naar voren stapte en de rol voor hem opraapte. Vóór de plechtigheid had zij haar naam gezet in een oude Nederlandse bijbel uit 1738 die een Nederlands kolonist destijds naar Brooklyn had meegenomen. In de middag had de prinses geen officiële taak te vervullen. Na de lunch die zij met een klein gezelschap, waaronder haar oom, prins Aschwin (conservator aan het New Yorkse „Metropolitan Museum of Arts") gebruikte in de exclu sieve „21 Club", ging prinses Beatrix vergezeld van haar secretaresse, me vrouw mr. M. Scholtens-Meurs, en een hofdame, jonkvrouwe C. Roëll, winkelen. Eerst werd een warenhuis aan Fifth Avenue bezocht. Daarna ging het gezelschap naar Madison Avenue. Twee leden van de veiligheidsdienst zorgden er voor dat de persvertegen woordigers op een afstand bleven. Naar verluidt deed de prinses enige „kleine aankopen" voor haar ouders en zusters. Zij werd op straat door vrijwel niemand herkend. Na de tocht, die ongeveer twee uur duurde, rustte het gezelschap uit in het restaurant van het Waldorf- Astoria Hotel, waar de prinses room ijs met siroop gebruikte. In de avond woonde de prinses op Broadway een voorstelling bij van „The Marriage-Go-Round". Hedenochtend brengt prinses Bea trix een particulier bezoek vap drie uur aan de Verenigde Naties. In de middag woont zij een receptie bij, die gegeven wordt door de „Holland Society", de „Daughters of Holland dames", de „St. Nicholas Society" en de „Huguenot Society". Vanavond wordt te harer ere in de Columbia Universiteit een diner ge geven door de „Netherland-America Foundation". KLEURENFILM OVER DE REIS VAN PRINSES BEATRIX Polygoon Profilty heeft een drie man sterke equipe uitgezonden naar de Verenigde Staten om een kleurenfilm te vervaardigen van de reis van H.K.H. prinses Beatrix. Het eerste deel van deze film, ter lengte van 23 minuten, zal reeds vrijdag 18 september a.s. in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, alsmede in Groningen worden vertoond. De pro- duktie is in handen van de heer P. Buis, die samen met de cameraman nen H. de Ru en K. Das van Grol de opnamen heeft vervaardigd. Com mentator Ph. Bloemendal spreekt de tekst. Het ligt in de bedoeling het tweede deel van de film op vrijdag 25 september in roulatie te brengen. Voorhouis' Harmonie in nieuw gewaad De eerste dag der volksfeesten van Voorhout, welke reeds voorafgegaan was door een prettige avond, heeft zich gekenmerkt door een groot enthousiasme en een eensgezinde feestvreugde. Vroeg in de morgen was er reeds een zeer grote belangstelling bij het gemeentehuis, want daar presenteer den zich voor het eerst de leden van de plaatselijke muziekvereniging „St. Cecilia" in hun nieuwe unifor men. Burgemeester Smolders, de bei de wethouders, de heren Prins en De Groot en bijna alle raadsleden gaven blijk van hun medeleven door hier bij aanwezig te zijn. De voorzitter van het uniformfonds, de heer C. P. Vergouwen, zeide dit een groots eve nement te achten in de annalen van Voorhout en van de plaatselijke mu ziekvereniging. Geheel de bevolking heeft een gedelijke bijdrage gestort, om deze symphatieke vereniging een dergelijk cadeau (zeker niet overbo dig) aan te bieden. Ook burgemees ter Smolders sprak woorden van blij medeleven met deze grote saamho righeid van zijn gemeentenaren. Hierna vond een muzikale rondgang plaats door het dorp. Op deze wijze presenteerden zich de muzikanten ook aan heel de gemeente, als dank voor dit mooie cadeau. Een 800-tal schoolgaande kinderen waren mede aanwezig en deze gin gen voor een gedeelte-naar dè speel- wèide voor kinderspelen en de kleinsten verhuisden- naar de grote zaal van de BNS, voor een variété programma. Met behulp van het onderwijzend personeel kon het bestuur der Oranje vereniging de zaak vlot doen verlo pen. Veel ouders toonden hun be langstelling. Het was op dit grote veld één grote en blijde feeststem ming- Hier volgen de prijswinnaars der kinderspelen: Eén als eerste van el ke groep. Zaklopen: 1. Hans Turn hout. Turfrapen: 1. Peter Borst. Blok jes rapen: 1. Willy v. Kesteren. Eieren dragen: 1. Corry v. d. Pol. Stokjes steken: 1. José Deutekom. De kruiwagenrace werd gespeeld door de hoogste klasen, waarbij een jongen een meisje reed. Als eersten kwamen uit deze strijd: 1. Gerrit v. d. Bent en Rie Damen. Des middags vond onder zeer gro te belangstelling de ronde van Voor hout plaats. 17 Deelnemers versche nen aan de start, welke onder leiding stond van de wielersportvereniging „Swift" uit Leiden. De eerste prijs winnaar werd C. Lengers uit De Zilk met als hoofdprijs een dames- of he renrijwiel; 2. P. Dijkstra, Noordwij- kerhout; 3. H. Zonneveld, Noordwijk; 4. G. Freilink; 5. R. Kaspers, Noord- wijk. Vele premies werden ook door de andere rijders in de wacht gesleept. Wilt U iets weten? Vraag: Route per auto van Leiden naar Helmond; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Bodegraven, autoweg naar Den Bosch, Veghel, Helmond; afstand 125 km, Belastingproblemen. P. v. d. K. schrijft: bestaat de mogelijkheid tot terugvordering of vermindering van inkomstenbelasting 1957 om volgen de redenen: Ik ben rijksambtenaar en kom met overwerk, vakantiegeld e.d, net boven de ƒ7000.per jaar. Nu moet ik inkomstenbelasting gaan betalen, maar de AO W-compensatie brengt mijn salaris tot deze hoogte en hoewel van het belastbare bedrag afgetrokken scheelt me dit mét 4 kinderen 96.per jaar. Daar komt bij, dat de AOW ons slechts (bij 40 dienstjaren) voor 20% wordt uitbe taald en dan weer belastbaar is. Ik ga dus tweemaal belasting betalen, 1 maal door een opgeschroefd salaris en de tweede maal bij uitkering AOW. Ook weet ik niet de juiste gang van zaken met mijn pensioenpremie. Wordt deze voor de inkomstenbelas ting bij mijn salaris geteld of wordt mijn inkomen berekend salaris min pensioenpremie? Wordt het premie bedrag bij mijn inkomen geteld, dan wederom een dubbele berekening. Sinds enkele weken is mijn vrouw gaan bijverdienen en wordt van haar loon AOW ingehouden. Is zij dit ver schuldigd? Als het niet verschuldigd is, wordt het dan teruggegeven of moet ik het terugvragen, of mag het niet van het salaris worden ingehou den? Antwoord. De door u gesignaleerde onrechtvaardigheid in de AOW be staat inderdaad, doch wordt daar door veroorzaakt, dat van ambtena ren hun pensioenrechten voor een belangrijk deel zijn afgenomen bij de invoering van de AOW. Het is n.l. niet zo, dat u de AOW niet krijgt. U krijgt deze wel, doch het pensioen waarvoor u altijd betaald hebt is verminderd met 80% van de AOW uitkering. Uw pensioenpremie is ech ter niet verlaagd! Deze onrechtvaar digheid ligt echter geheel buiten het bestek van de inkomstenbelasting. Wanneer u minder inkomen geniet betqalt u automatisch minder inkom stenbelasting. U hebt dan ook geen recht op speciale aftrekken daarbo- De pensioenpremie behoort niet tot het loon, er wordt geen loonbe lasting over ingehouden en geen in komstenbelasting en zij is niet be grepen in het op de loonbelasting- kaart vermelde loon. Het pensioen is t.z.t. wél belast. Hier vindt dus geen dubbele belasting plaats. Van het loon van uw vrouw wordt terecht AOW-premie ingehouden. Wanneer u in de inkomstenbelasting valt wordt, nadat uw inkomen is vastgesteld, aan de hand daarvan ook de totaal verschuldigde AOW- premie berekend. De reeds ingehou den bedragen van man en vrouw samen worden daarmee verrekend, zodat wanneer in totaal teveel is in gehouden, het teveel automatisch terug komt. Ik hou' m'n hari vasi Premier Chroesjtsjef is dinsdagmiddag op het vliegveld Andrews bij Washington aangekomen. Foto: Pre mier Chroesjtsjet en president Eisenhower tijdens het spelen van de volksliederen. Rechts van de president mevr. ChroeejtsjeX. Mej. H. Hermans Kon. onderscheiden Ten huize van mej. J. M. E. C. Kortmann, aan de Schelpenkade 9, werd gisteren een bijzonder feest ge vierd. Het was hier, dat mej. H. Her- mans, geboortig uit Arnhem, terug zag op een periode van veertig jaren, welke zij heeft doorgebracht als hulp in de huishouding bij de familie Kort mann, bij wie zij in die tijd geheel is ingeburgerd. Het was tijdens een gezellige bij eenkomst wethouder S. Menken, die nemens het gemeentebestuur zijn ge lukwens uitsprak. „Uw dienst aan huis en familie is vooral door trouw gekenmei-kt. Dit is een verschijnsel, dat na de laatste wereldoorlog een grote zeldzaamheid is geworden", al dus wethouder Menken. Het gemeen tebestuur wilde bij dit uitzonderlijk jubileum niet nalaten, mej. Hermans te bedanken voor haar uitstekend voorbeeld van trouwe plichtsvervul ling. Het was hem een groot genoegen namens H.M. de Koningin op deze zonnige Prinsjesdag haar een konink lijke onderscheiding te mogen uit. reiken: de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Op verzoek van de wethouder speldde mej. Kortmann haar huisgenote de onderscheiding op. Mej. Hermans sprak in een kort dankwoord van haar erkentelijkheid jegens H.M. de Koningin en het ge meentebestuur, maar bovenal dankte zij mej. Kortmann, die haar in staat stelde, deze mijlpaal te bereiken. Het is verder de hele dag een druk komen en gaan geweest van de velen, die mej. Hermans wilden gelukwensen op deze feestdag. Er waren zeer veel bloemen en geschenken.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10