3)e CeidóeSoti/fcci/itt VOOR UITZICHTEN Onder een stralende zomerzon trok sprookjesstoet door de binnenstad van Den Haag EEN OUDE TRADITIE WORDT STEEDS WEER NIEUW Belastingverlaging voor ongehuwden DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w„ f 2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 11.50. \7°°r allen, die bij 't optreden van een christelijk-liberaal kabinet een conservatief beleid hadden voor speld, moet de Troonrede wel een teleurstelling zijn! De rede is kortweg: progressief, en dat in de juiste betekenis van het woord, hetgeen wil zeggen: voort schrijdend naar een sociale, econo mische .en culturele verbetering van ons volksleven. Om de gewekte boze vermoedens te ontzenuwen, wordt in de Troon rede vastgesteld: „Op sociaal gebied blijft de regering streven naar een verdere voltooiing van het stelsel van sociale zekerheid". Genoemd worden de langdurige zieken. Tege lijkertijd wordt in uitzicht gesteld de verdere uitbouw van de bezits vorming. „De tijd is thans rijp". Eerder reeds in deze Troonrede wordt gewaagd van een „verant woorde verdeling van de vruchten der economische ontwikkeling, waarbij de vrijere loonvorming als een waarde vol begin wordt geschetst „op prin cipiële en practische gronden". Maar de verantwoordelijkheid van bedrijfs leven en vakbonden wordt daarbij benadrukt, opdat de vrijere loon vorming niet op hol sla. Wanneer daaraan wordt toege voegd, dat de regering behalve voor dé vrijgezellen geen belas tingverlaging in het vooruitzicht stelt en dus geen aanleiding vindt de inves teringen verder aan te moedigen (wat een bekend knelpunt was bij de ka binetscrisis) zal men bezwaarlijk aan de Troonrede het predicaat progres sief kunnen ontzeggen. De regering is, want dat zou kin derlijk-onverstandig zijn, niet afke rig van stimulering van het bedrijfs leven, maar zij vreest bij de te consta teren gunstige economische conjunc tuur een nieuwe overbesteding, waarvan de symptomen „duidelijk waarneembaar" zijn. Er is wel nie mand in 't bijzonder niet de ar beiders die deze vrees niet deelt en de regering steunt bij het afremmen van de bestedingen, waarbij zijzelf het voorbeeld geeft in de begroting, welke althans in vergelijking met de stijging van het nationale inko men! beperkt is gehouden. Hoezeer de regering voor de ont wikkeling van het bedrijfsleven een open oog heeft en gezond be drijfsleven brengt mede gezonde ar- beidsmogelijkheid blijkt uit een ontwerp van wet voor maatregelen in verband met de fusies van ven nootschappen, wegens de te verwach ten toenemende internationale con currentie op de Euromarkt. De regering is een overtuigd voor standster dat blijkt uitvoerig in deze Troonrede van Europese sa menwerking, maar zij ziet ook de gevaren die daarbij kunnen dreigen van de „zware" deelnemers en het daar op groter schaal geconcentreer de bedrijfsleven. Ons land moet ook naar de vorm van het bedrijfslevm kunnen concurreren met de Europe se partners. Merkwaardig is daarom de uitlating: „De groeiende Europese samenwerking heeft, naar in de prac- tijk is gebleken, het politieke belang van de Benelux nog vergroot". De ge schiedenis repeteert zich! Want reeds de Bourgondische vorsten zagen die noodzaak van de Verenigde Neder landen en ook in 1815 is het doel nog nagestreefd, als machtsbundeling ten opzichte van Frankrijk en Duitsland, en later ook van Engeland. Moge die samenbundeling deze keer niet mis lukken, want dat zou voor onze eco nomische concurrentie-mogelijkheid kwalijke gevolgen kunnen hebben. Concentratie van bedrijfsleven kan een ongunstige uitwerking heb ben op middelgrote en kleine be drijven wij zien dat nog niet zo een-twee-drie in maar de regering zal ongetwijfeld een oog in het zeil houden, dat het niet die richting uit gaat. In nog veel groter perspectief be ziet de regering de waarde van een gezond bedrijfsleven, wanneer zij i de „sociaal-economische kracht van de westelijke landen" en hun poli tieke samenwerking beschouwt als onmisbare voorwaarde voor het be veiligen van de wereldvrede en men selijke vrijheid, met naast die voor waarde het voortbestaan van eén mi litair evenwicht. Gespreide welvaart en bedrijfsvrede moet er zijn als in wendige sterkte, maar deze gepant serd tegen overval door de de vrij- heir-bescbuttende legermacht van de NAVO. Het handhaven van die enor me legermacht is, louter economisch bezien, een zware last voor onze volkshuishouding, maar vrijheid is nooit te duur betaald. Of het mogelijk is, deze last wat te verminderen, zal in een toegezegde nota worden over wogen. Ook in andere paragrafen van de Troonrede wordt een grote, stevige lijn vastgehouden. De passage over decentralisatie van het bestuursappa raat waarbij op de eerste plaats zij gedacht aan de eigen werkzaam heid der gemeenten is te ernstig en te overtuigd van toon en argu mentatie dan dat het alléén maar een hoffelijkheid zou betekenen. Hetzelfde geldt voor de verhef fing van ons volksleven, de geeste lijke verheffing door middel van ra dio en televisie en de vorming van de jeugd, waarbij wel gedacht is aan de rijpere jeugd. Over 't geheel genomen staat ons Voor de twaalfde maal sinds zij de troon heeft bestegen heeft H.M. Ko ningin Juliana de zitting der Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de troonsrede in de verenigde vergadering van Eerste en Tweede Ka mer. Zij werd op haar tocht van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal in de Gouden Koets vergezeld door prins Bernhard en prinses Irene. Prinses Beatrix kon dimaal niet aanwezig zijn weg.ens haar verblijf in Amerika. Om één uur zetten de paarden voor de rijtuigen aan en begon opnieuw de sprookjestocht, welke door vele duizenden onder een heerlijke zomerzon werd gadegeslagen. Op het ogenblik, dat Hare Majesteit het pa leis verliet weerklonk het eerste der minuutschoten, welke werden gelost totdat het koninklijk gezelschap in het paleis was teruggekeerd. Deze mi nuutschoten werden afgevuurd door een batterij veldartillerie, bestaande uit zes stukken, opgesteld op het Malieveld. Toen de stoet vertrok was het overal langs de route bijzonder druk. Reeds vroegtijdig waren de staanplaatsen, de tribunes en de plaatsen aan de vele vensters inge nomen. Het militaire vertoon en het innemen der opstellingen voor de af zettingen had de aandacht gevangen gehouden, maar toen het één uur was, rekten zich de halzen in een poging om zoveel mogelijk waar te nemen van de kleurige stoet, waarin uiteraard de Gouden Koets de bij zondere aandacht had. Koningin, prins en prinses werden allerwegen hartelijk toegejuicht. De koninklijke stoet. De stoet, waarin H.M. de Konin gin, prins Bernhard en prinses Irene zich naar de Ridderzaal begaven, deze stoet stond onder de bevelen van de eerste stalmeester majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck werd geopend door een rijknecht majoor en twee rijknechts te paard. Dan volgden een detachement der koninklijke marechaussee en een compagnie van het garderegiment grenadiers met het vaandel en de Koninklijke Militaire Kapel. Hier achter reden de hofkoetsen. Een commando Rijkspolitie te paard ging onmiddellijk vooraf aan de Gouden Koets. De staatsiekoets was bespan- land er economisch vrij goed voor, maar die betrekkelijke welvaart wekt, in plaats van een dankbaarder en ede ler gebruik van de vrije tijd, veel- zijds vervlakking en verslapping in de hand, waarbij het gemak van het leven beschouwd wordt als het dier baarst goed. Op die manier zou een volk van slappelingen worden ge kweekt, zonder diepere levenszin. „Waakzaamheid" acht de regering geboden, hoeweLuiteraard het bestrij den van de vervlakking niet direct tot haar taak mag worden gerekend. Maar het is goed, dat zij de waak zaamheid van de sociaal-goedwillen- den wekt en dat zij bereid is de voel bare verzwakking van ons volksle ven tegen te gaan door ieder goed initiatief tot verbetering en verhef fing daarvan te ondersteunen. De godsdienstige verdieping van ons volk zij hierbij primair. Zo in de grote gedachtengang de inhoud van de Troonrede bemedite- rend, kan de gevolgtrekking deze zijn, dat de regering het Nederlandse volk vooruitzichten opent en deze als begerenswaardig voorstelt. Daar mede heeft zij het jaarlijkse staats stuk gebruikt op een wijze, als het een wijze regering betaamt: het Ne derlandse volk de weg te wijzen naar de toekomst en het groots te leren denken. nen met acht paaden. Naast elk paard ging een koetsier. Aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien Voor het paleis aan het Lange Voorhout was de erewacht betrokken door 100 man van het garderegiment jagers. Hierbij waren ingedeeld het vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht en de kapel van de! Koninklijke Luchtmacht. De erewacht voor de Ridderzaal werd gevormd door 70 man van het korps mariniers. Hierbij waren inge deeld het vaandel van dit korps met vaandelwacht, de Marinierskapel der Koninklijke Marine en tamboers en pijpers van het korps mariniers. De ere-afzetting op het Binnenhof bestond uit een detachement van het 13e bataljon infanterie garderegiment fuseliers „prinses Irene" ter sterkte van 100 man. Ook hierbij was het. vaandel van dit garderegiment met vaandelwacht ingedeeld. Voor de afzetting van de door de koninklijke stoet te volgen weg ston den 1250 man van verschillende legeronderdelen opgesteld. Op de hoek van de Korte Vijver berg en het Plein stonden detache menten van Marva, Milva en Luva, elk ter sterkte van 30 leden opge steld. Behalve de reeds genoemde muziekkorpsen bevonden zich nog langs de route het fanfarekorps dei- Limburgse jagers bij paleis Kneuter dijk, de Johan Willem-Friso-kapel op de hoek van de Korte en Lange Vijverberg en hét trompetterkorps der cavalerie op het Plein. De militairen en de leden van de rijkspolitie droegen, voor zover zij deel uitmaakten van het ere-escorte, de erewacht of ere-afzetting groot, c.q. ceremonieel tenue. De muziek korpsen, die zich langs de route van paleis naar Ridderzaal bevonden, waren in ceremonieel tenue gekleed. Op het Binnenhof. Het Binnenhof is wel de mooiste plaats om de koninklijke stoet in zijn geheel te zien. E zijn niet al te veel plaatsen beschikbaar doch be paalde groepen, zoals dragers van de Militaire Willemsorde en een aan tal burgemeesters hebben de ge legenheid het kleurrijke schouwspel van de feestelijke stoet, die rond het plein rijdt, langs de in ceremonieële uniformen gestoken militairen van erewacht en ere-afzetting van zeer nabij te genieten. In de Ridderzaal, die in een zee van licht baadde, was een versiering van groen en bloemen aangebracht H.M. de Koningin tijdens het uitspre ken van de Troonrede, Aan weerszij den van H.M. prins Bernhard en prin ses Irene. (Tele-foto) langs de troon, de schouw en het bal- con. Reeds vroegtijdig hadden zich in de feestelijk getooide zaal velen verenigd. Daar waren *uiteraafd aller eerst de leden van de beide Kamers. Verder waren er de leden van het corps diplomatique, hoge ambtena ren, vlag- en opperofficieren, leden van de Hoge Raad, vertegenwoordi gers van andere rechterlijke colleges, leden van 't internationale gerechts hof, vertegenwoordigers van kerk genootschappen, provinciale en ste delijke autoriteiten en grootkruisen van Nederlandse orden. Tegenover de troon namen later hun plaatsen in de ministers, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De voorzitter van de verenigde vergadering van de beide Kamers der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonk man deed vooraf de griffier der Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Röell voorlezing geven van het Koninklijke Besluit van 7 september 1.1., waarbij hij is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer voor de nieuwe zitting. Daarna benoemde hij de leden van de commissie van in- en uitgeleide van H.M. de Koningin. Voorafgegaan door de ceremonie meester, acht kamerheren, de groot officieren en de grootmeester betra den de Koningin, de prins en de prinses de Ridderzaal. Met luider stemme kondigde de ceremoniemeester de komst van Hare Majesteit aan en alle aanwezi gen rezen op van hun zetels. Zodra de vorstelijke personen ge- De Koningin betreedt de Ridderzaal; achter H.M. prins Bernhard en prin ses Irene. (Tele-foto) zeten waren plaatsten de groot- meesteres, de dame du palais en de grootofficieren zich achter de konink lijke zetels, de leden van het civiele huis rechts en die van het militaire huis en de gouverneur der residentie links van de troon. Dan ving de Koningin aan met het uitspreken van de troonrede. Na deze rede weerklonk een „Leve de Koningin" waarmede de aanwezigen instemden. Het vorstelijk gezelschap begaf zich vervolgens naar de ontvangka mer, waar men enige tijd vertoefde. Zodra de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, sloot mr. Jonkman de verenigde vergadering. Koningin droeg geschenk H.M. de Koningin was gekleed in een geelzijden jerseyjapon en een hoed met paradijsveren. Zij droeg het met briljanten bezet te platina armbandhorloge, dat haar als persoonlijk geschenk ter gelegen heid van haar vijftigste verjaardag werd aangeboden door het comité „Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin". Z.K.H. Prins Bernhard was ge kleed in het ceremonieel tenue van generaal-vlieger der koninklijke luchtmacht met de versierselen van ridder-grootkruis der Orde van de Gouden Leeuw van Nassau van Luxemburg en Nederland. H.K.H. Prinses Irene droeg een japon van azuurblauw satijn, afgezet met lichtblauwe kant, en een tulen toque. Student uit Oegstgeest in Alpen omgekomen De 25-jarige heer Abraham Vis, Nassaulaan 5 te Oegstgeest, heeft zondag in de Franse Alpen een do delijke val gemaakt. De heer Vis ver bleef in het studenten werkkamp „Concordia", nabij een der winter sportcentra van het Mont Blancmas- sief. In gezelschap van twee Engelse studenten beklom hij zondag de Tré- la-Tête (3200 m.). De heer Vis had veel in het buitenland gereisd maar hij was zeker geen ervaren bergbe klimmer. Het drietal kwam zondag avond de berg of toen het slecht weer werd. De eerste lezing van het nood- lotsbericht v/as, dat de heer Vis ver moedelijk door de bliksem getroffen was. Later werd evenwel vernomen dat de heer Vis waarschijnlijk, is uit gegleden en gevallen. De heer Vis studeerde te Leiden in de wis- en na tuurkunde. Hij had zijn candidaats- examen afgelegd en zou in december a.s. zijn doctoraal examen doen. Vanmorgen is een poging om een Jupiter-r Jcet met 14 drachtige mui zen en twee kikkers de ruimte in te zenden mislukt, omdat het ontste kingsapparaat niet werkte. Heden is door de Minister en de Staatssecretaris van Financiën bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot verlaging van de inkomsten en loonbelasting voor ongehuwden. Voor een herziening van het tarief acht de regering een budgetair offer van 85 miljoen per jaar verantwoord. De vermindering in de belastingdruk blijkt uit het volgende staatje: Vermindering oud oud nieuw nieuw in bedrag en Inkomen tarief perc. tarief perc. percenten 1.500 24 1,6 22 1,5 8,8 2 8,33 3.000 321 10,7 265 56 17,45 4,500 717 15,9 589 13,1 128 17,85 6.000 1.165 19,4 976 16,3 189 16,22 7.200 1.561 21,7 1.322 18,4 239 15,31 9.000 2.219 24,6 1.900 21,1 319 14,37 12.000 3.493 29,1 3.007 25,1 486 13,91 15.000 4.980 33,2 4.302 28,7 678 13,61 18.000 6.638 36,9 5.755 32,0 883 13,30 Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur: HELSINKI zwaar bew. 13 c STOCKHOLM licht bew. 17 OSLO onbew. 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 19 ABERDEEN regen 12 LONDEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM mist 19 BRUSSEL onbew. 19 LUXEMBURG onbew. 21 PARIJS licht bew. 24 BORDEAUX onbew. 24 NICE zwaar bew. BERLIJN onbew. 20 FRANKFORT onbew. 23 MüNCHEN onbew. 22 ZüRICH mist 25 GENèVE zwaar bew. 20 LOCARNO onbew. 24 WENEN onbew. 21 INNSBRUCK mist 26 BELGRADO licht bew. 26 ATHENE onbew. ROME zwaar bew. 24 AJACCIO zwaar bew. MADRID licht bew. MALLORCA licht bew. 28 LISSABON regen Korreltje 't Is Oranje, 't blijft Oranje! Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) NOORDELIJKE WIND Wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. 16 Sept.: zon op 06.14; onder 18.55; maan op 18.36; onder 05.28. Hoogwaterstanden 16 Sept.: v.m. 2.50; nam. 3.13.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1