DUINSTREEK FAMILIEPORTRET Voorzitter J. A. Middelhuis over structuurveranderingen in K. A. B. DINSDAG 15 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Soldaat-facteur gearresteerd Verdacht van verduistering De twintigjarige diensplichtige sol daat-facteur H. J. J. in het garnizoen te Schoonhoven, die nog slechts en kele maanden met deze vertrouwens- post was belast, is in arrest gesteld wegens verduistering van briefpak- ketten die hem ter bezorging waren gegeven. Hij zou zich in enkele ge vallen geld en postzegels hebben toe- I geëigend ten nadele van zijn kama raden. De zaak is verder in onder zoek bij de Koninklijke Marechaus see. Het negenjarig dochtertje van de familie Schiphorst op de Nord- hornseweg in Denekamp is gister middag buiten de bebouwde kom aan gereden door een auto, welke be stuurd werd door de tandarts van K. uit Denekamp. De tandarts heeft nog alle moeite gedaan om een aan rijding met het meisje te vermijden, doch tevergeefs. Het meisje is op slag overleden. De Russische premier Nikita Chroesjtsjef met zijn familie: op de voorste rij v.l.n.r. kleindochter Julia, de premier, kleinzoon Nikita, de echtgenote van de premier Nina Petrona, die haar man naar de Verenigde Staten zal begeleiden. Op de achterste rij v.l.n.r. schoonzoon Alexei Adzhudei, redacteur bij de ..Iswestia", zoon Sergei, diens echtgenote Galina, dochter Julia, dochter Rada, kleinzoon Alexei en dochter Elena. Julia is de dochter van Chroesjtsjefs zoon Leonid, die tijdens de tweede wereldoorlog sneuvelde Vraagstuk niet op de urgentielijst In verscheidene katholieke orga nisaties, al of niet aangesloten bij de Katholieke Arbeidersbeweging en waarin naast lager personeel ook mediale groepen en hoger leidingge- gevenden kunnen worden opgeno men, leeft sinds lang de wens om in Nederland te komen tot een Katho liek Verbond van de Arbeid. Over dit probleem wordt reeds ja renlang gesproken, in en buiten de K.A.B.; buiten deze vakcentrale on der meer door de Sint Adelberts- vereniging. Vele gesprekken zijn in de afgelopen vijf jaren over dit pro bleem gevoerd, maar, aldus de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., van al die gesprekken is tot nu toe niets terechtgekomen. Een eventuele stichting van een Verbond van de Arbeid houdt mu tatis mutandis een structuurveran dering van de K.A.B. in. Zij houdt zich ook binnenskamers met dit pro bleem bezig zoals ook met dat van de stichting van z.g.n. bedrijfsbon- den, waarmee het N.V.V. en het C.N.V. grotendeels reeds gereed zijn. De K.A.B. is met dit vraagstuk nog niet tot 'n oplossing geraakt. De heer Middelhuis acht het trouwens ook niet urgent nu er nog zo veel problemen zijn waarmee de arbei derswereld wordt geconfronteerd, problemen die naar de mening van de K.A.B. voorrang moeten hebben en waardoor de studie over structuur verandering voorlopig naar het ach terplan wordt gedrongen. Toch blijft de K.A.B. Over het pro bleem tot praten bereid maar het ligt niet op haar weg om het initia tief tot een hernieuwd gesprek te nemen. Er zijn groepen die een fe deratie voorstaan waarin naast de K.A.B. als vakbond van de arbeid de mediale en de hoger leidinggevende groepen een plaats zouden kunnen vinden. Zulk een federatie, waarin alle organisaties zouden zijn gebun deld, zou dan het Katholiek verbond van de arbeid vormen. Men voelt daar echter weinig voor in KA.B. kringen, aldus de heer Middelhuis. Wij hebben de vrijheid gekregen een eigen, sterke beweging op te bouwen; dat kunnen óók de middengroepen en de groeperingen van hoger personeel doen als zij daartoe de kans zien. Maar de con sequentie van de stichting van een federatie zou op dé eerste plaats zijn dat de K.A.B. van de thans door haar ingenomen plaats zou moeten terugtreden omdat het nieuwe ver bond dan de representante zou wor den. Beter een kleine centrale die een eenheid is zoals de K.A.B., dan een grotere, die in werkelijkheid „een huis vol verdeeldheid" zou gaan worden. Maar behalve dit principiële be zwaar zijn er ook bedenkingen van practische aard, zo vervolgde de heer Middelhuis. Want hoe zal het dan moeten en hoe zal het dan gaan met de vertegenwoordiging in ver schillende colleges als daar zijn de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid? Bovendien heeft de K.A.B. een eigen sociale visie en de andere partners zouden die moeten volgen. Maar dan dringt zich meteen de vraag op in hoeverre hun dat mogelijk zou zijn. Vervolgens zijn er ook bezwaren van interne aard. Een katholiek Ver bond van de arbeid zou de facto gaan bestaan uit een federatie van drie centralen. Maar dat zou tot ge volg hebben dat verschillende vak bonden zich in drieën zouden moe ten gaan splitsen omdat zij lager, midden- en hoger personeel in hun rangen opnemen en iedere categorie dan zou moeten gaan behoren tot elk een andere centrale van zulk eenfederatie, aldus de heer Mid delhuis. Strandkleding voor heren hei kan nog SASSENHEIM WIELERVER. „S. EN O." In de zondagmorgen gehouden trainingsrit over 54 km. werden win naar: 1. L. Meijland in 1 uur, 39 min., 21 sec.; 2. T. van Dorp; 3. J. Herreur; in de B-klasse over 36 km., 1. Jan de Zwart, 2. Hekker en in de C-klasse over 18 km. 1. Voorn, 2. Wassenaar, 3. Wolvers, 4. C. de Zwart. In verband met de wielerronde a.s. woensdag geen „jeugdrit". Voo de wedstrijd over 25 km. op tourfietsen is de min. leeftijd ver laagd tot 16 jaar. Gegadigden, die wensen deel te nemen kunnen zich alsnog opgeven. De start is om 13.30 uur. Belanghebbenden, o.a. leveran ciers, houdt u er rekening mede, dat vanaf 13 tot 18 uur de toegangen tot de Oranjebuurt, aan de Juliana- laan en Zandslootkade zullen zijn af gesloten? Opbrengst collecte HX. De jaar lijkse collecte op zaterdag 12 sept. j.l. in Sassenheim gehouden ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft het mooie bedag van 300, opgebracht. Een beeld van de modeshow, welke maandag, op de openingsdag, is ge houden op de herenmodebeurs in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw. Dit mo del toont een Trois Piece op het gebied van heren-strandkleding. Bij het pak dat dit model aanheeft hoort een short in dezelfde kleur, dat hier wordt getoond. KATWIJK Aanrijdingen en botsingen Zon der op het verkeer te letten stak een voetganger de Wassenaarse weg over toen een vrachtauto naderde en een aanrijding was daardoor onvermijde lijk. De voetganger bekwam letsel, hoewel niet zwaar, en de auto werd beschadigd. Een bromfietser moest plotseling remmen voor een overstekend kind, maar kwam door deze plotselinge manoeuvre met zijn bromfiets te vallen. Wonderlijk genoeg kwam het kind er goed af. De bromfiets was nogal beschadigd. Op de hoek Duinstraat-Varkevis- serstraat had een aanrijding plaats tussen twee auto's die elkaar geen voorrang wilden verlenen. Een in de onmiddellijke nabijheid naderende auto kreeg er ook nog mee te doen en in de verwarring kwam een van de wagens tegen een lichtmast, die prompt afknapte. De wagens waren zwaar beschadigd. NOOR'DWIJKERHOUT OPENINGSAVOND MATER AMABILISSCHOOL. Het nieuwe cursusjaar van de Ma ter Amabilisschool heeft een aan vang genomen en natuurlijk is men ook dit jaar sedert de oprichting met een bijzondere bijeenkomst van leer lingen en docenten begonnen. Het eerste deel van de openings avond vond gisteren plaats in de ka pel van „De Voorzienigheid", waar de godsdienstleraar, rector Kraak man, de H. Mis opdiroeg tot intentie van docenten en leerlingen. Na de H. Mis werd de avond voort gezet in het parochiehuis, waar al lereerst een heerlijke kop koffie werd gepresenteerd. Na een kort inleidend woord door de voorzitter van het bestuur, de heer J. P. de Jong, vertelde de in ons land woonachtige Vlaming, Lode van Gent, over de schoonheid van Vlaams België en liet hij die schoonheid d.m.v. talrijke lichtbeelden zien. De voordracht van Lode van Gent was minder levendig dan wij.van hem ge wend zijn, maar ddt vond zijn oorzaak in de omstandigheid, dat hij vorige week allebei zijn handen had ver brand en hij de hele avond nogal wat pijn had. Toch wist hij zijn gehoor te boeien met hetgeen hij over de schoonheid van zijn geboorteland ver telde. Vele zeer mooie middeleeuwse en renaissance gebouwen en -kerken liet hij zien en hy maakte zijn toe hoorders op vele schone details op merkzaam. Het enthousiaste applaus bewees, hoezeer de meisjes van de boeiende voordracht hadden genoten. In zijn inleiding kon de heer De Jong de nieuwe leidster, mej. Bus- kermolen, welkom heten. Deze nieu we leidster heeft nu aan de M.A.- school een volledige betrekking, zo dat zij zich geheel voor de school kan inzetten. De voorzitter noemde het thans aangevangen jaar een bij zonder jaar, want na afloop van dit 3e jaar zullen de eerste leerlingen de school met een gtuigschrift gaan verlaten. Naar wij vernomen hebben, kun nen in het eerste jaar nog enige nieu we cursisten worden geplaatst. Nadere inlichtingen en aanmelden aan de school (r.k. huishoudschool [Kerkstraat) of ten gemeentehuize bij mej. M. Snelderwaard: VOORHOUT Volksfeesten in Voorhout begonnen Gisteravond werden door burge meester Smolders van Voorhout de tweedaagse volksfeesten, voorbereid door het bestuur van de Voorhoutse Oranjevereniging, geopend. Na een muzikale rondgang van de plaatse lijke muziekvereniging door de ge hele gemeente werd de gemeentena ren bekend gemaakt, dat men zich in de komende dagen eensgezind en spontaan naar <ie kom van het dorp moest wenden, waar een feestterrein met diverse vermakelijkheden de feestvreugde ten dienste zal zijn. Nadat velen zich rond het spreek gestoelte op het feestterrein aan de Julianastraat hadden begeven, nam burgemeester Smolders het woord en zeide het een schoon gebruik te noe men, dat de inwoners van zijn ge meente, wanneer in de maand sep tember de grootste drukte in het bloembollenvak ten einde is waarin velen hun bestaan vinden zich gezamenlijk aanéénsluiten om de jaarlijkse volksfeesten te houden. Hij prees het bestuur der Oranjever eniging voor zijn voorbereidende .OP DE PLAATS Het gebruikelijke schouwspel op Prinsjesdag: een van de soldaten van de erewacht, een peloton Jag.ers, is door vermoeidheid en bevangen door de warmte gevallen. Men schiet hem ijlings te hulp. werkzaamheden en maande de ge meentenaren aan, goede nota te ne men .van het zeer uitgebreide pro gramma der O.V. Ook spoorde hij ieder aan, mede te doen aan de vele spelen welke de twee komende da gen zullen worden gehouden. Hij sloot zijn toespraak met te zeggen: „Maakt het u gezellig en steun de leiding met deze feesten". De muziek zette hierna het „Lang zal die leven" in, waarna velen zich verspreidden om deze eerste avond reeds veel te genieten van deze echte Voorhoutse gezelligheid. Tegelijkertijd werden in de diver se café's krachten gemeten in het prijs jassen, bridgen en biljarten. BOUW VAN 16 WONINGEN. Morgén,'woensdag 16 september, zal met de eerste werkzaamheden voor de bouw van 16 Bouwspaarkaswonin- gen aan de Irenestraat woeden be gonnen. Dit vernamen wij uit goede bron. Eveneens zijn besprekingen gaande om de 5 .woningwetwoningen 1959 en de 5 toewijzingen voor 1960, inééns te bouwen. De datum is nog niet bekend, maar men heeft goede 't Is Oranje tb ijlftarOenj hoop dat ook binnenkort deze zaak een aanvang kan nemen. WARMOND Bejaardensociëteit Morgen, woensdag, wordt de bejaardensocië teit in hetTrefpunt weer geopend. WASSENAAR BEJAARDE WIELRIJDER OVERLEDEN In de St.-Urs'ulakliniek is gisteren overleden de 718-jarige heer H. van Ees, gewoond hebbend aan de Buurt weg, aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeval. De heer van E. werd vorige week don derdag, toen hij plotseling per fiets de Stoeplaan bij de Sophialaan over stak, aangereden door een personen auto. Aanvankelijk lieten de gevol gen zich niet zo ernstig aanzien en werd het slachtoffer naar het ge meente-ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag overgebracht. Later verergerde zijn toestand en werd op name in de St.-Ursulakliniek nood zakelijk. Ziekendag ,,De Zonnebloem". Woensdag 16 september wordt in de parochie van St. Willibrord de jaar lijkse ziekendag onder auspriciën van de stichting „Zonnebloem" gehouden. Het programma luidt: half 10 H- Mis, gevolgd door een ontbijt; 12 uur Ro zenhoedje en ziekenzegen, daarna lunch, 's Middags 2 uur een film programma met films over Lourdes en over de priesterwijding van de weleerwaarde heer B. van der Plas. Om half 4 sLuitingslof. „De Gevleugelde Vrienden". Zondag werd een wedvlucht gehou den met oude en jonge duiven van uit Vilvoorde, afstand plm. 130 km. In concours stonden 95 vogels, die gelost werden om 9.15 uur. Aankomst lste diuif om 1)1.25.56 uur. De uitslag was als volgt: J. M. Brederode 1, 2, 4, 15; J. C. B. Brederode 3, 10, 14; L. Bloot 5; P. G. v. Leeuwen 6; W. C. ïtemmerwaal 7, 12, 18; B. Brederode 8; J. P. Brederode 9, 11, 16. Geboren: Emma, d. v. J. Hoogen- dijk en J. C. van Vliet; Robin B, z. v. J. Smit en B. M. Kolber; Elisabeth, d. v. N. J. Meijer en M. A. van Bar- neveld; Rachel, d. v. J. van der Wel en S. M. Stoelman, Aart P. z. v. A. M. van Dxiel en W. van der Knaap; Pieter, z. v. A. Veldstra en E. F. Hoek; Adrianus A, z. v. A. L. Ouds hoorn en J- A. van Leeuwen. Ondertrouwd: L. P. M. van den IJssel met M. W. G. Graus; R. de Vries met P. A. Zoetemelk; J. de Zoete met M A. Mounier. Getrouwd: J. J. M. van Steen met J. L. M. Hoogkamer; D. W. Lager- veld met J. van Laar. Overleden: Jacobus C. van der Ham, 77 jr; Neeltje Verkaaik, 71 jr. HJK.H. Prinses Irene heeft het voornemen het monument, opgericht ter ere van de U.S. 101 Airborne Division te Veghel, op 17 september a.s. te onthullen en namens H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden een krans aan de voet van het monument te leggen. Dit is de rose salon, welke deel uitmaakt van de z.g. „koninklijke suite" in het hotel „Ambassador" te Los Angelos, waarvan de Russische premier Nikita Chroesjtsjef, tijdens zijn tocht door Amerika, op IS september een nacht gebruik zal maken. Op de achtergrond ziet men een bar, welke zowel met een koelkast als met een fornuis is uitgerust.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10