Is het gratis emigrantenreisje succes een DE TEXAS-RANGE Bloemkwekers en bollentellers staan terecht Natu-raLax Weer een arrestatie in opzienbarende bankfraude in het dorp Driesum DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NA TWEE JAAR WEER TERUG (Van onze correspondent in Australië Is de ^introductie van het (wel haast) gratis reisje naar het land hunner keuze voor emigranten wel zulk een succes als het lijkt? Nu na allerlei wijzigingen het sys teem der vrijstellingen en toeslagen zich reeds meer dan vijf jaren heeft doen gelden, hebben zich geleidelijk de vóór- en nadelen duidelijker af getekend. Al staat het wel vast, dat er aanwijsbare voordelen zijn, de nadelen bleven niet uit en zijn gro ter dan op het eerste gezicht wel lijkt. Een ieder die van nabij iets heeft te maken met emigranten, heeft in de loop der jaren kunnen vaststel len, dat geleidelijk het type emi grant zich heeft gewijzigd. In de eerste jaren, toen ieder van hen, óók in financieel opzicht, nog ten- volle verantwoordelijk was voor zijn emigratie, waren het degenen, die min of meer „met de rug tegen de muur" in het nieuwe vaderland stonden; voor hen was er geen keus veelal geen weg terug, zij moesten vooruit en zichzelf een nieuwe toe komst bouwen. Wie in Australië onze landgenoten uit die jaren, dus zo rond 1950, eens beziet, kan constateren, dat zij vrij wel allen niet alleen zijn gebleven, doch inderdaad iets van hun emi gratie hebben gemaakt, praktisch zonder hulp van „buiten", dat wil zeggen, zonder de leuntjes en steun tjes van thans aanwezige Nederland se instanties. Het waren degenen die vóór hun vertrek uit het vaderland door de belastingambtenaren waren „uitge schud" en tóch nog hun duizenden guldens moesten neertellen om hun ideaal van emigreren te kunnen verwezenlijken. Dat waren de mensen, die in het nieuwe land met niet veel meer dan hun hersens en handen arriveerden en bovendien nog hadden te ..pio nieren". Dit laatste is er thans niet meer bij! De huidige emigrant telt het nauwkeurig aantal guldens, overeen komstig zijn laatste belastingaanslag neer; het kunnen soms enkele tien tallen guldens of nog minder zijn, om bij aankomst in het nieuwe land in aantal ponden als „landingsgeld" dikwijls een veel groter -equivalent aan guldens te ontvangen, dan hij voor z'n reis naar dit einde der aar de voor heel zijn gezin betaalde! Emigreren is pas je ware! En heer lijk op het schip verwend worden! Over de gedragingen van vele emi granten aan boord der schepen zou men het scheepspersoneel eens moe ten horen Niet werken jongens! Ongetwijfeld is het aantal emi granten, dat met de kampen kennis maakt, heel wat geringer dan in die eerste „pioniersdagen", toen men hier nog geen neven, nichten, huur lieden en wat al niet meer aan re laties had wonen als thans het ge val is; de kampen waren toen prak tisch de enige huisvesting voor emigranten. Niettemin, ongeveer de helft van het huidige aantal emigranten maakt voor korter of langer tijd nog met de kampen kennis, waar dan het emigreren en de ellende pas wer kelijk gaat beginnen. Ambtenaren van de Nederlandse emigratiedienst en Australische ar beidsbemiddeling, trachten de nieuw aangekomenen van werk te voor zien. Meen niet, dat zulks onver deelde waardering ontvangt. Weet u, er zijn emigranten die „eisen" in hun beroep te worden geplaatst. De pionier was eertijds al blij indien hij ergens een baan kon krijgen. In een bepaald kamp be vindt zich reeds meer dan een half jaar een man, die verklaarde „ver tegenwoordiger" van beroep te zijn. „Ik kan hier geen werk vinden", beklaagde de man zich, doch op mijn vraag of hij vloeiend de Engelse taal sprak, luidde het antwoord: „Nu ja, ik kan me wel zo'n beetje redden". Als verkoper zal de man het de eerste jaren beslist niet redden Doch, hij adviseert nieuwelingen inj het kamp geen baan te aanvaarden tenzij „in eigen vak". Er zijn ,.emi- j granten", die aan het advies gehoor; geven en als gevolg daarvan maan denlang werkeloos in het kamp moeten blijven. En dan schrijven. Dit genre mensen kan men aller minst als „emigranten" beschouwen; niettemin, ze maken het vrijwel gra tis reisje enkomen teleurge steld terug. Zoals de hiervoor be doelde man, die na zes maanden in Australië me reeds wist te vertellen: „Ik ken heel het land allang; ik ga gauw terug en waarschuw de men sen in Nederland hierheen te ko men; ik schrijf het al naar een ieder die ik ken". Hetzelfde verhaal werd me ge daan door z'n buurman, die zijn echtgenote na zes weken in Aus tralië! alvast naar Nederland had laten teruggaan op voorschot van haar familie. De man zelf moet als „slaaf", zoals hij dat noemt, nog twee jaar in Australië blijven. „En wanneer ik in Nederland terug ben, zal ik het ze daar van de voorlichting eens effe vertellen" kondigde hij aan. Mogelijk ietwat anecdotisch moge een vliegtuig met emigranten in Sydney arriveerde, twee vrijgezelle jongemannen, die juist de douane gepasseerd waren en het er met de taal nogal te kwaad hadden, mij vertelden: „Wat een land is dat hier, we gaan weer gauw terug". Ze had den hun voeten nog geen dertig mi nuten op Australische bodem! Wan neer zij voor die reis hun driedui zend gulden of daaromtrent zelf hadden moeten fourneren, zouden zij waarschijnlijk wel andere gedach ten hebben gehad De terugkeer der s. Dit alles nu zijn mede oorzaken, dat het aantal „teleurgestelde" en terugkerende emigranten uit Aus tralië van ongeveer l'/s procent uit de „pioniersjaren" is gestegen tot rond 5 6 procent. Doch dit aantal vergroot de anti-emigratie propa ganda met evenzoveel stemmen; de waarde van dat „anti" onbesproken latende. Het zou interessant zijn te weten, hoeveel „emigranten" der laatste jaren Nederland verlieten met de „na twee jaar weer terug"-gevoelens en van degenen, die de echte emi granten-energie bezaten om, koste wat koste, dóór te zetten. Voor dat alles is ook een gevaar gelegen in zijn „propaganda-reis voor emigratie", zoals de Australi sche minister voor immigratie, mr. Downer na terugkeer in zijn land, zijn Europese tour betitelde. Zijn verklaring „ieder emigrant in eigen vak" leidt tot toestanden als hier voor omschreven, omdat een derge lijke belofte lang niet altijd is in te lossen. Maar mogelijk groter nog zijn de gevaren vanwege dat emigreren op een koopje en met gemak. De vraag kan worden gesteld of de hulp in het nieuwe land niet eerder moet worden beperkt dan uitgebreid, vooral beluisterend de critiek welke royaal geleverd wordt. Hoe meer hulp; destemeer reden voor critiek! Een Engelse emigrant kan voor zoiets van vijf pond naar Australië emigreren, doch men heeft hier met geen enkele emigrant zoveel narig heid en critiek, als met die Engelse emigrant, waarvan ik zou bijna zeggen schepen vol weer terug gaan! De goeden Nu weet ik wel dat heel wat van die „na twee jaar terug"-emigranten uiteindelijk door allerlei oorzaken in Australië blijven „hangen", doch als het zover is, hebben de vele kwade brieven der eerste jaren reeds hun werk gedaan en correctie daarvan vindt zelden of nooit plaats. Tenslotte: de financiële verleide lijkheid tot emigreren doet het vaak gebruikte gezegde, dat „door emi gratie het land zijn sterkste zonen verliest", dikwijls zeer in twijfel trekken! HAARLEMSE POLITIERECHTER Voor de Haarlemse Economische Politierechter, mr. J. D. Vink, ston den woensdagmorgen twee-en-twin tig bloemkwekers en bollentelers voor het overgrote deel afkomstig uit Lisse en Hillegom, gelijktijdig terecht, wie ten laste gelegd was, dat zij niet tijdig, dat is vóór 15 januari 1959, de •hun verstrekte formulieren ingevuld hadden ingezonden aan het product schap voor Siergewassen. Aan dege nen, die aan hun verplichting niet hadden voldaan, had het product schap 1 februari nog een herinne- ringssehrijven gericht, doch de voor gistermorgen opgeroepen personen (tien van hen waren niet versche nen), hebben veel te laat of in het geheel niet op deze aanmaning gerea geerd. Vele verdachten verklaarden, dat zij vergeten waren het formulier in te zenden, anderen hadden geen ge legenheid gehad, terwijl enkelen meenden de papieren nimmer te heb ben ontvangen. Unaniem waren de verdachten van oordeel, dat de da tum waarop zij de formnlieren ont vingen veel te vroeg was. „Wij we ten dan nog niet eens wat we met onze gronden zullen gaan doen, laat staan dat we kunnen zeggen welke bloemsoorten wij zullen gaan kwe ken". De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, was echter de mening toege daan, dat als het productschap de formulieren één maand later zou toe sturen, dus eind december, vele kwe kers zouden klagen over de korte termijn, temeer daar zij het in die pe riode juist bijzonder druk konden hebben. Verder wees de officier op het grote belang dat er met de juiste invulling en vroegtijdige inzending van de formulieren was gemoeid, in het bijzonder ook voor de telers zelf. Hij achtte de handelwijze van het productschap eigenlijk nog te soe pel, en vond ook de schikkingsbedra gen nog zeer aan de lage kant. „Zou den deze hoger zijn geweest, dan zou u veel beter op uw zaakjes letten". Hij wilde zich houden aan de schik- M.O C. Voorschoten gaat toch naar Hilversum Zoals bekend, zal het Marine Op komst Centrum, dat tot nu toe geves tigd was te Voorschoten worden ver plaatst naar Hilversum. De gemeente Hilversum heeft zich tegen dit be sluit heftig verzet. Bij K.B. is thans de minister gemachtigd, de z.g. „be- lemmeringenwet landsverdediging" toe te passen. Hierdoor kan het de partement van marine buiten toe stemming van de gemeente Hilver sum optreden. Hilversum was tegen de vestiging van de MOC omdat hierdoor nieuw bouw op het terrein van de marine aan de Noodweg noodzakelijk maakt en deze uitbreiding van de bebouwing met het oog op de plannen voor een satellietstad in dit gedeelte van de gemeente allerminst wenselijk is. De koningin heeft niu een door de minister van defensie in overleg met diens ambtgenoot van volkshuis vesting ingediende voordracht be krachtigd, waardoor volgens de be- lemmeringswet „om redenen van spoed" het MOC tocih aan de Nood weg gevestigd kan worden. Dit houdt in, dat een bouwvergunning kan wor den verleend buiten de gemeentelijke diensten om en dat van alle bepalin gen, die deze vergunningen zouden kunnen tegenhouden, ontheffing kan ik vermelden, dat toen dezer dagen worden verleend. kingsbedragen en eiste naar gelang men één of twee formudieren had verzuimd in te zenden respectievelijk 25 en 35. De afgevaardigde van het product schap, die als getuige het woord voer de, zei, dat het komende jaar de teu gels strakker zullen worden aange trokken en reeds vóór de uiterste datum van inzending de formulieren het herinneringsschrijven zal worden verzonden. De politierecrter veroordeeld, -in- aanmerking nemende dat verdachten de gehele ochtend in de rechtzaal hebben moeten doorbrengen, de na latige bloemenkwekers en bollente lers tot 15 subsidiair drie dagen hechtenis vor het niet tijdig inzen den van één, en f 30 subsidiair zes da gen van twee formulieren. Woerden se notabelen bleven te lang in café zitten De Utrechtse kantonrechter heeft gisteren een zaak behandeld waarbij waren betrokken de Woerdense wet houder J. E. S., een raadslid en twee hoofden van gemeentelijke diensten te Woerden. Hun was ten laste ge legd, dat zij op 19 februari van dit jaar na sluitingstijd in een café van hun woonplaats waren aangetroffen. De wethouder wilde dit niet ont kennen, maar hij bleef volhouden, dat zijn late aanwezigheid met toe stemming van de burgemeester was geschied, mits hij maar zorgde, dat de dienstdoende politiecommandant van het verblijf na sluitingstijd op de hoogte was gesteld. De wethouder had evenwel pas toen de politie het gezelschap in het café aantrof, dus te laat, de commandant gewaarschuwd en de politie nam hiermee geen ge noegen. Op verzoek van de officier van justitie zullen nieuwe getuigen wor den gehoord. Wanneer de burgemees ter getuigt, zal dit op verzoek van de verdediger gebeuren achter gesloten deuren. Regelmaat van de klok! Nieuwe ontdekking helpt In de hele wereld lijders aan hard nekkige verstopping. Dank zij een nieuwe ontdekking is het nu niet meer nodig telkens opnieuw weer hardnekkige verstopping te verhelpen met een min of meer drastisch werkend laxeer middel. RIatwraLax herstelt de natuurlijke regelmaatdag in dag uit! Ideaal voor hen die buitens huis werken of op reis zijn, maar ook voor kinderen, bedlegerigen, enz. ,dc rcgclma.it wan dc klok* Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl. f 1.3 Vannacht werd te Zuidbarge na bij Emmen de Turfstrooiselfabriek van de firma Vonk uit Pijnacker door brand volkomen in de as ge legd. De brandweer \an Emmen be streed het ''uur met vele stralen. De grotendeels van hout opgetrokken fabriek aan de buitenkant bekleed met gegolfde asbestplaten, was ech ter met te behouden. Het harde knal len van de door hitte gesprongen as bestplaten maakten de bewoners tot ver in de omtrek wakker. Bijna de gehele machinerie ging verloren. De schade is groot. Bij het bedrijf werk ten ongeveer 50 arbeidskrachten. Onderzoek postcensuur Ned. Nieuw-Guinea Commissie onderweg Minster drs. H. A. Korthals, des tijds minister van zaken overzee a.i., die de commissie heeft ingesteld voor het doen van een verdergaand on derzoek naar de gevallen van het onwettig openen van poststukken in Nederlands Nieuw Guinea, heeft woensdagavond de leden van deze commissie op Schiphol uitgeleide ge daan toen zij met het KLM-vliegtuig via de poolroute en Tokio naar Biak vertrokken. De commissie van onderzoek, die ongeveer vijf weken zal wegblijven, bestaat uit jhr. mr. G. Witsen Elias, president van de Arrondissements rechtbank in Den Haag, mr. J. P. Hustinx, officier van justitie, hoofd van het Arrondissementsparket te Arnhem M. van Veen, pud-staats- secretaris von oorlog en thans re geringscommissaris voor het radio wezen en prof. dr. L. W. G. Schol ten, oud-lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-partij en hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Jhr. mr. Witsen Elias verklaade bij het vertrek van Schiphol dat de commissieleden binnen vijf weken met hun werkzaamheden in Nieuw Guinea hopen klaar te zijn. Daarna denkt men nog 14 dagen nodig te hebben om het rapport af te ronden, waarna de resultaten van het onder zoek aan de minister en aan de Ka mer ter kennis zullen worden ge bracht. Reeds heeft de commissie van on derzoek in Nederland een tiental personen, van hoog tot laag, gehoord. In Hollandia, de standplaats van de commissie, wordt het bestuursinsti- tuut ter beschikking wordt gesteld voor de verhoren. Ook de archieven staan ter beschikking van de com missie. Het spreekt vanzelf dat ook mr. Van Beek, de advocaat-generaal van het hof van justitie, zal worden gehoord. Hij is nog steeds met on gevraagd verlof, hangende het on derzoek van de commissie. Zonder twijfel zal ook gesproken moeten worden met mr. P. Okma, procureur- generaal bij het hof van justitie te Hollandia, die op zijn verzoek per 24 oktober eervol ontslag wordt ver leend, een ontslag dat overigens geen enkel verband houdt met de kwestie van de postcensuur. In oktober loopt het contract van drie jaar van de heer Okma af en van te voren was bekend, dat hij niet langer zou aan blijven. Kwari miljoen nog niei terecht Accountant medeplichtig De geruchtmakende affaire van de bankfraude in het Friese dorpje Driesum, waarmee een kwart mil joen is gemoeid, heeft een sensatio neel vervolg gekregen door de ar restatie van de Groningse accountant J. S., die van medeplichtigheid wordt verdacht. Men hoopt nu van deze accountant te vernemen waar de verdwenen kwart miljoen is. S. controleert reeds gedurende 20 jaar de boeken van de gearresteerde bankdirecteur R.D. Bij een vorige week door een ac countant van de Nederlandse Bank ingesteld onderzoek, viel direct het abnormaal hoge aantal kredieten, door de Boaz verleend, op. De ac countant lichtte de heer H. Jongsma, voorzitter van de raad van toezicht in, die besloot een accountant van een bureau uit Leeuwarden de zaak te laten onderzoeken. De bankdirecteur D. heeft hier ech ter niet opgewacht. Hij gaf toe voor ongeveer 180.000 terugbetaalde kredieten niet in de kas te hebben teruggestort. Een run op de bank werd voorko men door het aanvragen van een sur- seillance van betaling. Achter de bank blijkt geen groot lichaam te staan, dat een fraude kan verdragen. De Boaz-banken zijn wel verenigd, doch de bank in Driesum, is slechts voor een klein bedrag te gen verduistering e.d. verzekerd. Vertrouwen beschaamd. De verslagenheid in het dorpje van 1000 zielen is groot. Niet alleen de ongeruste spaarders ên beleggers, voelen zich gedupeerd, doch het ge hele dorp beschouwt deze opzienba rende bankfraude als een aantasting van hun goede naam. Jaren lang heeft de bevolking de bankdirec teur voor een onkreukbaar mens ge houden. Hij genoot het vertrouwen van alle dorpelingen. Wanneer Paratyfus veroorzaakt door besmet rookvlees De besmetting met paratyfus bij de meer dan twintig verpleegsters van de Vereniging voor Ziekenver pleging te Amsterdam, waarvan wij gisteren melding maakten, blijkt te zijn veroorzaakt door het eten van ziektekiemen dragend rookvlees, dat al deze verpleegsters zouden hebben gegeten. Verder schijnt niemand meer van dit vlees te hebben gegeten want niemand heeft er de kwalijke gevolgen van ondervonden. Zeven verpleegsters zijn nu bijna hersteld. „Couponboekje" voor verkeersfouten Een „couponboekje" voor overtre dingen bij het rijbewijs, stelde de heer J. de Vries, voormalig hoofd van de afdeling vervoer te water van het directoraal-generaal van het ver keer gisteren voor tijdens een bijeen komst van het Ned. Verkeersinsti- tuut in Den Haag. Er zouden naar de mening van de heer De Vries stroken aan het rijbe wijs gevoegd moeten worden, waar van er telkens als de houder een ver keersovertreding maakt, één ver wijderd zou moeten worden. Het rij bewijs wordt dus na elke verkeers- fout minder waard. De zeer hardnek kige verkeersovertreders, de groot ste bronnen van gevaar op de weg zouden dan op den duur geen enke le strook overhouden, waardoor hun rijbewijs ngeldig zou zijn,. Op deze manier zou men de ern stige verkeerszondaars van de weg kunnen verwijderen, meende de heer De Vries. Ook stelde hij voor een register van verkeersdelicten naar schuldi ge en soort bij te houden. Dit kan inzicht geven in het gedragspatroon van overtreders en bovendien de ge specialiseerde verkeersrechter gege vens verschaffen ten behoeve van strafmaat en verdere maatregelen. (74) NmhmybMttögNis en Mm de gmnSmtsrindieen WrmmhódjiiltulMUKhMmmlwisgfnn stichten! lutdeRmdrsrn.enu knmc - mêth iemand had beweerd, dat er met het beleid van het dorp iets niet in orde zou zijn geweest, dan had men dat als een persoonlijke belediging op gevat. De raad van toezicht, bestaande uit een gepensioneerde hoofdonderwij zer, een rentenierend bakker, een ex-timmerman e.d. totaal tien man, heeft nooit enige onregelmatigheid bespeurd. De bank maakte trouwens altijd winst. In 1958 had men nog een dividend van 15% uitgekeerd. Wie zou er dan aan fraude denken. Het gehele personeel van de bank bestond uit twee man. De directeur en een klerk. De directeur hield zelf de kas en verzorgde de debiteuren- kaarten, zodat de klerk nooit iets heeft kunnen merken. Ongerustheid De gehele dag regent het tele foontjes van de spaarders, die vre zen nooit meer iets van hun geld te zien. Jonge mensen, die op het punt staan te trouwen en ouders, die hu welijksplannen voor hun kinderen hebben. Het anders zo rustige dorpje van veehouders en landbouwers is in op schudding gebracht door deze fraude en men ziet niet spanning de komende dagen tegemoet. Audrey Hepburn helpt New Yorks KLM-gebouw openen Er was heel veel belangstelling voor Audry Hepburn en haar man, Mel Ferrer, zelf filmspeler en regis seur, toen het echtpaar woensdag avond met de KLM-machine uit Pa rijs kwam, op weg naar New York. Audrey, natuurlijk ook vergezeld van haar driejarig hondje „Famous", vertelde op Schiphol dat zij donder dag het nieuwe gebouw van de KLM aan de 5th Avenue in New York zal helpen openen. De Nederlandse am bassadeur in Washington, dr. J. H. van Rooyen zal een rede uitspreken en daarna zal er een kleine ceremo nie zich afspelen. Waarschijnlijk drukt Audrey daarbij op een knop je of zo, waarna talrijke lichtjes op een globe gaan branden, het wereld lucht net van de maatschappij voor stellend. In Hollywood zullen besprekingen over nieuwe films worden gehouden. Naar bekend, staat Audrey Hepburn onder contract van Paramount. Zij verwacht, dat zij dit jaar nog wel in 1 of 2 films zal spelen Mel Fer rer gaat een nieuwe film regisseren, „Nine coaches waiting", naar het ver haal van Mary Steward. Op 1 oktober zijn Audrey en haar man weer in Nederland. Op die dag draait de première in ons land, tege lijk in Amsterdam en Den Haag van „The nuns story", waarin Audrey de hoofdrol vervult van zuster Ga- brielle van der Mal. 65 JAAR GETROUWD. Zaterdag 12 september is het 65 jaar geleden, dat de heer H. Bui- tink in het huwelijk trad met mej. H. van Drie. Het echtpaar werd ge zegend met acht kinderen. Het woont in de Schoolstraat te Nijkerkerveen. Beide echtelieden zijn 86 jaar en hun gezondheid is redelk goed. Op de provinciale weg onder de gemeente Nuth is voor de ogen van zijn. ouders woensdagmiddag een vijfjarig jongetje door een auto over reden. Het knaapje Jos D, wandelde aan de hand van zijn moeder, toen hij zich plotseling losrukte en op zijn vader toeliep, die zich aan de andere zijde van de straat bevond. Hierbij werd het kind gegrepen door een auto en vrijwel op slag gedood. BOODSCHAP VAN INDIA AAN CHINA India vindt het „hoogst merkwaar dig" dat China de afgelopen tien jaar geen tijd heeft gevonden om de landkaarten,waarop delen van In dia als Chinees staan aangegeven, uit de circulatie te nemen. India acht dit een bedreiging van zijn in tegriteit en een blijk van onvriend schappelijkheid. India blijft de z.g. Macmahon-linie als grens erkennen. De Indiase troe pen zullen van een post in Tamadem worden teruggetrokken als mocht komen vast te staan, dat die post niet op Indiaas gebied ligt. De Chinese beschuldiging dat de Indiërs bij het incident te Longdjoe het eerst hebben geschoten, wordt verworpen. De troepen van India hadden opdracht alleen uit zelfver dediging van de wapens gebruik te maken. Als China een voorstel tot onder handelen over het precieze verloop van de grens aanvaardt, wil de In- diaase regering graag de procedure weten, die China daarbij wenst te volgen, aldus de nota. India stemt er mee in dat, hangende een nadere bespreking, door geen van beide kan ten verandering wordt gebracht in de bestaande toestand. De Chinese klacht dat er Tibetaan se opstandelingen van Indiaas ge bied uit zouden opereren, wordt ver worpen. Onder geen beding zou In dia toestaan, dat „buitenlandse ele menten van zijn gebied uit tegen een bevriende regering opereren". De in India aangekomen Tibetanen waren ontwapend en voor zover zij geen afstand van hun wapens wilden doen, waren zij van Indiaas gebied verwijderd.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 9