Koninklijk bezoek besloten met diner ten paleize Mr. Struycken in Raad van State van Najaarsbeurs na kalme start goed op dreel Veenbrand in Vriezenveen bevroren Marine-vliegtuig boven zee verongelukt Vijfduizend gulden boete voor rijden onder invloed DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Televisie'-nieuws uit de keuken Een fabrikant heeft op de jubileumbeurs te Wenen een gasfornuis met oven-spiegel getoond. De huisvrouw hoeft nu niet meer de oven te openen om te kijken hoe het baksel erbij staat. Een ingenieus aangebrachte spiegel maakt het nu mogelijk uit alle hoeken in de keuken een oogje in het zeil te houden. „Juliana'gedoopt met Amstelwater Koningin Juliana heeft gistermid dag in het paleis op de Dam drie delegaties van sociale instellingen te Amsterdam ontvangen. Het waren de voorzitter mr. U. W. H. Sthee- man, en de directeur, mr. O. W. Hel dring, van de vereniging „Hulp voor Onbehuisden", pater Winkeler en de heer Lenglet van het St. Francis- cus Liefdewerk, en mej. luitenant kolonel M. E. Crok en majoor A. M. Bo6shardt der afdeling goodwill- work van Leger des Heils. De prins bracht om 3 uur 's mid dags een bezoek aan de n.v. Luxor Plastics, gevestigd in een aantal naast elkaar gelegen eeuwenoude percelen aan de Prinsengracht, niet ver van de Westertoren. Hij zag er een keurcollectie van de talloze huis houdelijke artikelen, galanterieën en speelgoederen, die hier uit plastic worden vervaardigd, maar ook de opslagplaatsen van duizenden ivoren slagtanden van olifanten. De tanden worden in het bedrijf in stukken ge zaagd en weer geëxporteerd. Slechts een klein deel blijft in Holland als biljartbal. Ook maakte de prins een wande ling door de opslagplaats van schild- padleer, voor hij kort na vier uur per auto naar het paleis terugkeerde. Het koninklijk paar heeft des mid dags het noenmaal ten paleize ge bruikt met de colleges van B. en W. van Amsterdam en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met hun echtgenoten. Doopplechtigheid. Tijdens haar bezoek aan het club huis van de Koninklijke Amsterdam se Roei- en Zeilvereniging „De Hoop" waarvan zij beschermvrouwe is, ver richtte zij de doop van een nieuwe achtriems giek, die de naam „Ko ningin Juliana" zal dragen. De nieuwe acht is een geschenk van de leden ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan van de vereni ging, dat in 1958 werd gevierd. De prachtige giek, die na de doopplech tigheid door acht veteranen werd voorgevaren, is in de eigen werk plaats van „De Hoop" gebouwd. Koningin Juliana verrichtte de doop met een puts onvervalst Am stelwater, dat door de oudste boots man, de 64-jarige Rein Muurling uit de rivier was geschept. De doopplechtigheid geschiedde op het vlot. Ze werd door honderden belangstellenden van de Amsteloever maar ook vanuit talloze bootjes op de rivier gadegeslagen. Vlootschouw. Na de doop van de nieuwe giek nam de koningin vanaf het terras een vlootrevue af, waaraan werd deelgenomen door een 30-tal werries en gieken van „De Hoop", „De Am- stel", „Poseidon", „Ric" en „Nereus". Voordat zij naar het paleis terug keerde, ondertekende de koningin een aan haar eerste bezoek aan het na de oorlog verrezen nieuwe club huis van „De Hoop" gewijde oor konde. In 1937 had de koningin, toen nog prinses Juliana, in het gezel schap van haar moeder en prins Bernhard voor het laatst „De Hoop" bezocht, dat toen nog in het oude clubhuis zetelde. Met het diner ten paleize van het koninklijk paar met Amsterdamse autoriteiten eindigde des avonds het officiële jaarlijkse bezoek van vor stin en prins aan de hoofdstad. Grote tweede pluk aardbeien dit jaar Bijna ieder jaar worden er in de maand september in ons land nog aarbeien geplukt. Zoveel als dit jaar zijn er echter nog niet dikwijls ge weest. In het Zeeuwse aardbeiencen trum Kapelle-Biezelingen zijn heel wat velden te vinden waar nog veel vruchten aan de planten hangen en ze beginnen nu ook tc rijpen. Op de veiling in deze plaats waren woens dag twee - telers welke samen 100 doosjes aardbeien konden aanbieden. Dit waren aardbeien van het ras Ta lisman waarvan de planten nu voor de tweede ir.ra1 dit jaar een oogst geven. De prijs liep woensdag van 1.05 tot 1.18 per doos van 250 gram. Ook frambozen worden er in Kapelle op de veiling nog regelma tig aangevoerd. Hiervoor wordt op het ogenblik rond 0.95 per doos van 250 gram betaald. bestellen! (Adv.) Dag en nacht heerlijk warml Veilig, reukloos en uiterst zuinig - 24 uur achtereen, zó brandt alleen een échte "Aladdin". Een kwaliteits product van de bovenste plank 1 Gemaakt om U jaren lang van dienst te zijn, zonder storing. Atiaddinicjuz,, PETROLEUM CONVECTOR Vraagt prospedui aan bij: SI. G. DE ZEEUW N.V. Portbu» 84, DorJrecM, (Advertentie) Per 1 oktober is de benoeming te verwachten van de oud-minister van Binnenlandse Zaken, mr A. A. M. Struyken (KVP), tot lid van de Raad van State. Met de benoeming van de heer Struyken zal de Raad van State weer compleet zijn. In de beide andere va- Q— catures zijn namelijk reeds eerder be-1 de opbrengst van de kinderpost- noemd mr J. M. Kan en de heer M. zegel- en prentbriefkaartenactie meer Ruppert. I dan verdubbeld. KINDERPOSTZEGELS BRACHTEN 2 MILJOEN OP De netto-opbrengst van de verkoop van kinderzegels en prentbriefkaar ten over 1958 is 2.050.000. Dit bedrag komt ten goede aan instellingen ten behoeve van de jeugd. Sinds 1953 is Exposanten deden veelal goede zaken De najaarsbeurs voor gebruiksgoe deren, die maandag j.l. in Utrecht is begonnen en tot en met zaterdag 12 september wordt gehouden, heeft tot nu toe een zeer bevredigend verloop gehad, zo deelt men van jaarbeurs- zijde mede. Na een schroomvallige start werd de jaarbeurs op de tweede en derde dag gekenmerkt door een druk bezoek en goede zakelijke be langstelling. Hoewel de verschillende op de beurs vertegenwoordigde branches niet over een kam zijn te scheren, kan over het algemeen worden ge zegd, dat de handel op vrijwel elk gebied levendig is. Tijdens de eerste drie dagen werden bezoekers uit 44 landen genoteerd. In de afdeling speelgoed wordt niet wild gekocht, maar met overleg, zo verklaarden enkele exposanten. De detailhandel toont veel belangstelling voor de no viteiten en bouwt gezien de sprei ding van de vraag zorgvuldig met het oog op het Sint Nicolaasfeest zijn assortiment op. Vooral dinsdag en bestellen! (Adv.) De veenbrand in het Gravenveen, nabij Vriezenveen, die zich aanvan kelijk nogal ernstig liet aanzien, is met hulp van militairen van het gar de regiment Prinsese Irene uit Schalkhaar in zoverre bedwongen, dat de brand gelokaliseerd is. Met bulldozers van de Nederland se Heide Maatschappij is men nog bezig de smeulende heide te om wallen, om te voorkomen dat de brand weer oplaait. Men laat de brand uitwoeden, omdat het blussen van het vuur in de vuurhaard een onmogelijke opgave is. Silvia kreeg bezoek van de kleine prins MEER BEHOEFTE AAN KLEUTERLEIDSTERS Het aantal leerlingen bij het kleu teronderwijs steeg het afgelopen jaar blijkens een publikatie van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, van 361.900 tot 372.800. Ook het aantal scholen en leidsters nam toe, en wel met resp. 138 en 284. De belangstelling voor de oplei ding tot kleuterleidster blijft afne men. Het percentage der vervangings behoefte, d.w.z. het aantal leidsters, nodig ter vervanging van vertrok kenen, bedroeg 12.3%. Onder de 25- 29-jarigen was het verloop 28.6%, waarvan het merendeel vertrok we gens huwelijk. woensdag zijn goede zaken gedaan, van buitenlandse zijde zijn aanvra gen binnengekomen uit België, Enge land, Frankrijk, Zwitserland en Ca nada. De lederwaren-sector trok reeds van de eerste dag af vele ko pers. De orders zijn over het alge meen van behoorlijke omvang, dank zij het feit dat bij de winkeliers de stijging van de huidenprijs ook lang zamerhand doorwerkt in de leder- prijs, zoddt deze zich genoodzaakt voelen thans flink in te slaan. Of schoon plastic en linnen tassen in de goedkopere klasse het nog goed doen werd in de afgelopen dagen een toenemende vraag in de duur dere klasse geconstateerd. Aanvra gen voor lederwaren werden voorts ontvangen van zakenlieden uit de Verenigde Staten, ,de Libanon, West- Duitsland, Luxemburg en België. In de sectie goud- en zilverwerk heeft een aantal firma's interessante zakelijke contacten gelegd. Hier was de handel niet bijzonder geanimeerd, maar omdat velen met matige ver wachtingen de beurs tegemoet had den gezien, vielen de tot nu toe be reikte resultaten mede. De afdeling gen parfumerieën, cosmetica en toi letartikelen ontmoette veel animo. De meeste exposanten in deze groep waren dan ook hoogst tevreden over de gedane zaken. In de groep textielgoederen modeartikelen verklaarden verschil lende deelnemers eveneens betere zaken te hebben gedaan dan het vo rig jaar. De afdeling glas, aardewerk en porselein mocht zich over een kwantitatief en kwalitatief goed be zoek verheugen. Er werden vele, dik wijls grote, bestellingen gedaan. Uit de muziekafdeling kwamen letterlijk en figuurlijk verschillende geluiden. De ene firma was uitstekend te spre ken over de resultaten, de andere minder. Bemanning redde zich Gisteren is een .Avenger-vliegtuig, afkomstig van het vliegkampschip „Karei Doorman" boven de Noordzee in brand geraakt en in zee terecht gekomen. De vier vliegers, die aan boord van het in 'brand geraakte toe- vliegbasis Valkenburg. stel waren, waren door koelbloedig optreden in staat zich in veiligheid te stellen met behulp van een rub- bervlot. Het vliegtuig, dat enkele mijlen ver van de „Karei Doorman" neerstortte, werd reeds spoedig opge spoord door een helikopter, welke vanaf het vliegdek was opgestegen om assistentie te verlenen. De Aven ger ging verloren. Een mechanische storing was oorzaak van dit ongeluk. Een van de vliegers bleek licht gewond te zijn. Deze man is, even eens per helicopter, vervoerd naar de De Grossglockner van alle gemakken voorzien Op de „Franz-Josefs-Höhe" bij de top van de hoogste berg vaji Oostenrijk de „Grossglockner" wordt een parkeergebouw opgetrokken, dat aan 1000 auto's plaats zal bieden. De Grossglockner is een van de meest bezochte objecten in Oostenrijk. Gedeserteerde vlieger veroordeeld Ontslag uil militaire dienst Woensdag heeft de krijgsraad in luchtmachtsamenstelling te 's-Her- togenbosch de sergeant-vlieger Meer holtz van de vliegbasis Woensdrecht veroordeeld tot 24 dagen gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzegging van het recht bij de krijgsmacht te dienen. Meerholtz die er van verdacht werd dat hij aan de pers gegevens zou hebben ver strekt over de mislukte landing van een Harvard, had geweigerd zijn kastje voor een superieur zonder schriftelijke lastgeving te openen. Hij is toen tot acht dagen streng ar rest veroordeeld. Meerholtz die meen de dat deze straf hem ten onrechte was opgelegd en die juist aan het verhuizen was deserteerde toen ge durende een week voor welk feit hij thans terecht stond. De auditeur mili tair majoor mr J. Beaumont noemde deze desertie een openlijke demon stratie en meende dat verdachte al les in het werk had gesteld om de publieke opinie voor zijn karretje te spannen. Hij eiste twee maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. Mr Huisman uit Den Haag die de verdediging voerde bestreed de dagvaarding op juridische gron den en betoogde dat er bij de be handeling wel uitvoerig was inge gaan op de persoon van verdachte, doch niet op die van zijn superieu ren en van de fouten die zij gemaakt zouden kunnen hebben. Hij noemde deze zaak een van die gevallen die in het leger meer voorkomen, na melijk dat een militair lie beklagen schrijft bij zijn superieuren geen goed meer kan doen. Hij bepleitte uiterste clementie. Oude man ontstal klein meisie een gulden maar betaalde dik terug Een fikse boete van 50, subs. 25 dagen hechtenis was het loon van de 72-jarige L. L. iut Oude Pekela die gisteren voor de Groningse politie rechter stond, omdat hij verdwenen was met een gulden, welke aan een meisje toebehoorde. Verontwaardigd vertelde de of ficier van justitie het verhaal van het 12-jarige meisje, dat een gulden van haar moeder had gekregen om er groente voor te kopen. Zij stapte op haar fietsje met de gulden in haar handje geklemd. Toen het meisje, bij de groenteman gekomen, wilde af stappen ontglipte de gulden haar en viel op de grond. Juist passeerde ver dachte en greep de gulden. Toen hij ermee wilden verdwijnen riep het kind nog: „Die gulden is van mij, meneer, die heb ik verloren", waar op de man antwoordde: „Je kunt er een kwartje voor krijgen, hoor". De groenteman hoorde de klachten van het huilende meisje aan stuurde haar maai weer naar haar moeder. Deze maakte er meer werk van en sprak met een politie-agent, die de zaak aan het rollen bracht. Tenslotte kon de oneerlijke oude man worden opgespoord. NOTA MELKGARANTIE De volgende week zal minister mr V. G. M. Marijnen tegelijk met de nieuwe landbouwbegroting voor 1960 bij de Tweede Kamer een nota in dienen over het door hem te voeren garantiebeleid o.m. voor de melk. Vlees en melk voor de Haagse Rechler OPZETTELIJK SULFIET IN VLEES Voor de Haagse Economische poli tierechter was een slager uit Alphen aan de Rijn gedagvaard. Hij was niet verschenen. De verdachte moest terecht staan omdat hij volgens de officier van justitie willens en wetens sulfiet in z'n vlees had gedaan. Dit is niet toege staan omdat sulfiet, dat weliswaar een goede kleur van het vlees waar borgt, schadelijk is voor de gezond heid. De officier van justitie eiste 100 of tien dagen. Verdachte had wel twee brieven geschreven over de moeilijkheden, die hij had als hij geen sulfiet mocht gebruiken. De rechter veroordeelde de slager tot zestig gulden boete of tien dagen. „Iets wat niet toont, stoot af" zei een 46-jarige slager uit Katwijk tot zijn verdediging. Ook hij moest voor de rechter verschijnen wegens het mengen van sulfiet in zijn gehakt. Volgens de officier van justitie was dit niet nodig, men moet kort voor de verkoop het gehakt malen. De officier eiste dan ook 80,— of tien dagen. Op de vraag van de rech ter of de slager hier nog iets op te zeggen had, antwoordde deze, dat hij het zeer zwaar vond, hij gebruikte al jaren sulfiet en nu ineens mocht het niet meer. Als hij gehakt aan zijn klanten verkocht dat wat grauw was zeiden die ook „Wij hoeven het niet meer". De slager vond het bijna onmogelijk geen sulfiet te gebruiken. Jammer dat hij niet vrijwillig de tien dagen kan gaan uitzitten, anders had ver dachte dat zeker gedaan, zo betoogde hij. De rechter veroordeelde hem tot zestig gulden boete of tien dagen. Het vlees dat in beslag genomen was, kreeg hij niet meer terug. Melk geen klare wijn. Een melkhandelaar uit Wassenaar moest voorkomen omdat hij melk had geleverd die, toen men er een halve liter uitnam en filtreerde, reeds vuilsporen achterliet. De offi cier van justitie vond het wel wat veel vuil dat uit slechts een halve liter melk kwam en eiste 50,boete of tien dagen. Verdachte had het nog al tamenlijk druk met zaken gehad en had zodoende veel aan zijn per soneel moeten overlaten, „die zien Het ligt in de bedoeling dat de I niet op een vuiltje", aldus zijn ver- Tweede Kamer deze belangrijke nota weer. tegelijk met dc begroting van Land- bouw en Visserij in discussie zal ne- - echter met zeggen, d3t men TelI ee zou gebeuren, daar- j om vonniste de rechter conform de i eis van de officier van justitie. De zevenjarige prins Moshur, de lievelingszoon van koning Saoed van Saoedl-Arabië vertoeft zeven weken in Wildbad. In Wahlen/Bergstrasse heeft hij een bezoek gebracht aan zijn vriendinnetje Silvia (10 jaar). De prins was vergezeld van een minister, een onderwijzer, een tolk en een soldaat van de lijfwacht Op 16 sept. vliegt de prins terug naar El Raid. De 51-jarige Amsterdamse advo caat mr. C. L. v. M.t die terecht stond voor het besturen van een auto on der invloed van sterke drank, hoorde gisteren door de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank een geld boete van 5.000 of een maand hech tenis, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proef tijd en vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid tegen zich eisen. Op 9 juli j.l. had hij in zijn kwali teit van secretaris van een organi satie in Utrecht een vergadering en een feestelijk diner bijgewoond. Om- conform de eis. dat hij op dieet was, had hij prak tisch niets gegeten. Wel had hij enige glazen wijn gedronken, om in spiratie te krijgen voor een te hou den speech, zoals hij zelf zei. Toen hij 's avonds naar Amster dam per auto terugkeerde, werd hij door een agent van politie aangehou den wegens zijn slingerende gang. Verbalisant maakte toen een proces verbaal tegen hem op. Twee jaar geleden was verdachte ook reeds veroordeeld voor eenzelfde feit. De rechter veroordeelde Van M. I Omdat een veehouder uit Nieuw- j koop niet al zijn melk aan de melk- I fabriek of aan de ophaaldienst van de fabriek geleverd had maar aan partikulieren een gedeelte had ver kocht, moest hij voor de Economische Politierechter verschijnen. De vee houder leverde iedere dag melk aan mensen, die ongeveer een kilometer buiten de bezorgkring van de melk boeren wonen. Zijn zoontje bracht deze melk weg omdat de melkboeren geen zin hebben, iedere dag zover hun melk te bezorgen. De officier van justitie en de rechter begrepen de moeilijkheden van veehouder B. volkomen, maar ja het is een straf baar feit vond de officier en hij eiste dan ook 15,— boete of drie dagen. De rechter veroordeelde hem tot 5,boete of één dag.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 8