„Gods Privé Piloot Mgr. Arkfeld, landde op Schiphol VLIEGTUIGEN VOOR MISSIE ONONTBEERLIJK Gedistilleerd-slijters zijn ontevreden KONINGIN JULIANA (GE)DOOPT DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Vliegende bisschop dankbaar voor Ml VA steun Met het KLM-toestel uit Tokio ar riveerde gistermiddag op Schiphol de enige vliegende missiebisschop ter wereld, „Gods Privé Piloot" mgr Leo Arkfeld SVD. Mgr. Arkfeld is apostolisch vicaris van Australisch Nieuw Guinea. Bij zijn ontvangst vertelde de bis schop dat hij twee of drie weken in Nederland zal blijven om kennis te maken met de relaties van de Ne derlandse missionarissen, die op Nieuw Guinea werken. Daarna ver trekt hij naar de USA, waar hij op de boerderij in Ohio de gouden brui loft van zijn ouders wil meemaken. Hij heeft bijna 'n half jaar verlof.'Op de terugweg naar Nieuw Guinea zal zijn weg weer over Schiphol voeren. Mgr. Arkfeld (49) vertelde dat hij tot zijn twintigste jaar bij zijn vader op de boerderij werkte. Toen wilde hij priester worden. Aanvankelijk was hij pastoor in Lay, Australisch Nieuw Guinea. Daar kwam hij op het idee, een eigen vliegbedrijf voor de missie te gaan exploiteren. Hij leende een Tiger Moth en dreef na 10 uur vliegles op eigen wieken. „Benauwde uren niet tellen Toen hij zestig uur gevlogen had, zou hij van het vliegveld Wewak, naar ,.bush strip" van Madang vlie gen. Hij hield daarbij onvoldoende rekening met de wind en eerst na zonsondergang kwam hij boven het doel. Hij trachtte te landen en toen het bijna mislukte, trok hij weer op. Na de derde poging zag,hij licht in het dorp. Met een verlichting die varieerde tussen stallantaarns en de koplampen van een jeep werd daar na de landingsbaan afgebakend. Bij de achtste poging prikte monseig neur zijn kist over de boomtoppen en kwam veilig op het kleine baan tje aan de grond. Mgr. Arkfeld vertelde, dat „in- strumentvliegen" (blindvliegen) in Nieuw Guinea onmogelijk is en dat de belangrijkste veiligheidsmaatregel bestaat in het nauwlettend gadeslaan van het weer. Dat illustreert overi gens wel het verhaal van zijn eerste landing op Madang en hij heeft meer narrow escapes gehad. „Maar die moet je niet tellen Het gaat erom, dat men in vijf mi nuten kan bevliegen, wat men vroe ger nog in geen vijf dagen kon be lopen. Daardoor is de mogelijkheid tot contact met de bevolking ge- De autochtone bevolking aanvaardt de vliegtuigen zonder veel agnst en wanneer de zwarten eraan gewend zijn, doen ze hun best om eens mee te vliegen. Groter vlucht. Het vliegbedrijf breidt zich nog steeds uit: In 1948 begon mgr. Ark feld „bishop Leo", noemen de papoea's hem met één Auster, die hij voor 50 dollar kocht van iemand, die hem juist uit Australië had laten komen. Nu zijn er drie Cessna-machines, die elk gemiddeld twaalf vluchten per dag naar een van de 32 missievliegvelden of de zeven regeringsvelden, die bij een statie gelegen zijn. De velden wer den door de bevolking aangelegd on der leiding van de missionarissen- zèlf. Het is nog hard nodig, dat er vel den bijkomen want er zijn er nog minstens een dozijn nodig, voordat heel Nieuw Guinea binnen het bereik ligt van de „Wings of Mercy" („De vleugelen der genade"). De vliegende bisschop heeft nu meer dan 5000 vlieguren op zijn naam staan, verdeeld over 10.000 vluchten. Hij is de beste „bush- flyer", de man met de meeste erva ring in het oerwoud-vliegen. Daar om is er bijvoorbeeld één airstrip, die alleen hij bevliegt. Dat is de „drome" van Mambe, een kort veld je waarin een bult het einde aan het gezicht onttrekt. Sterk verhaal. Monseigneur stuurde eens een pa- poea-jongen de bult op om voor hem te kijken of er vee achter de heuvel graasde. Toen hij tegen de bult op taxiede, zag hij opeens, dat zyn pad gekruisd werd door een troep varkens. Hij remde abrupt en vroeg aan de jongen, waarom hij gezegd had, dat de weg vrij was: er liepen immers varkens. „Maar „var kens" is toch geen „vee"?" meende de knaap. Het had de bisschop zijn nek en de missie een kostbaar toestel kunnen kosten. Het vliegen in Nieuw Guinea is een bijzonder hachelijk werk en dat wordt wel 't best bewezen, doordat er in de afgelopen tien jaar slechts twee piloten waren, die er geschikt voor bleken. Dat waren de Neder landse pater Ruiter en een leek. Tij dens de afwezigheid van de bis schop neemt pater Ruiter moseig- neurs plaats in de stuurstoel en in het vliegbedrijf in. In het diocees van mgr Leo Ark feld werken een twintigtal Neder landse paters van het Goddelijk Woord. Zij hebben op de Missie Ver keersmiddelen Actie (MIVA) een beroep gedaan voor de schenking van een helikopter. De mening van de bisschop is, dat helikopters soms zeer goed bruik baar zijn. Maar ze zijn waarschijn lijk te duur voor particulier missie werk. „Alle hulp is welkom" Gevraagd naar zijn verwachtin gen ten aanzien van de MIVA zei mgr Arkfeld, dat hij niets verwacht te „Ik ben maar op bezoek" maar dat alles wat hem zou worden aangeboden van harte welkom zou zijn. Een van de schenkingen, door de MIVA gedaan, is een Cessna-vliegtuig, bestemd voor het Nederlandse mis siegebied van mgr. Manfred Staver- man in Nederlands Nieuw Guinea. Het tweede toestel is inmiddels be steld. Twee paters Franciscanen, Ed- mar Vergouwen en Frans Verheyen, kregen hun vliegbrevet en een derde, pater Hermans, is zojuist geslaagd voor het brevet boordwerktuigkundi ge. Hij zal zaterdag 'a.s. op Schiphol arriveren, om na twaalf dagen „in schepingsverlof" naar Nieuw Guinea te vertrekken. Een jongetje dat door een wild zwijn is aangevallen en dood dreigde te bloeden, is binnen het uur uit het oerwoud opgehaald door mgr. Ark feld SVD, met zijn 5090 vlieguren een ervaren jungle-piloot in Nieuw- Guinea. Dank zij de hulp van de MTVA (de Missieverkeersmiddelen- actie) en vele andere organisaties kon den de missionarissen SVD in hun missiegebied op Nieuw Guinea een vliegdienst opbouwen en konden de Franciscanen in hun gebied daarmee reeds een goed begin maken. On langs liepen op éen zondag via de radio bijna tegelijkertijd drie be richten binnen over ernstig zieke missionarissen, waarvan er een reeds op sterven lag. Direct gingen drie toestellen de lucht in met mgr. L. Arkfeld, pater Ruiter en de heer Gordon, een lekenmissionaris, als pi loten aan de stuurknuppel. Binnen het uur waren de drie zieken over gebracht naar het ziekenhuis in We wak. Kinderschoenen. Na het behalen van hun brevet hadden de beide Franciscaner-pilo ten nog een groot hiaat in hun oplei ding. Dat we het „bush-flying". Daarom nam het MTV A-bestuur con tact op met mgr. Arkfeld die hen persoonlijk deze moeilijke kunst bij bracht. Ook van zijn naaste mede werker en boordwerktuigkundige, de Limburger Frans Breuer, hebben de beide paters veel steun ondervon den. Het Nederlandse missiegebied op Nieuw-Guinea is belangrijk groter dan dat van mgr. Arkfeld, dat 22.500 vierkante mijlen meet en dat be woond wordt door 250.000 mensen. De „missievliegerij" in het Neder landse deel van 's werelds grootste eiland staat nog maar in de kinder schoenen: er zijn zeven vliegveldjes en het radio-telefonienet is nog niet compleet. „Bisschop Leo" rekende voor hoe economisch het vliegen in de missie is: „zieken worden geholpen in de kortst mogelijk tijd. Voedsel wordt gebracht waar hongersnood heerst. Een vracht van b.v. 350 kg. naar een dorp slechts 80 km. afstand eist der tig dragers, die tien dagen moeten lopen, hetgeen 200 dollars kost. Per Cessna-vliegtuig duurt de vlucht heen en terug nog geen uur en kost slechts twintig dollar. Alles wordt per vliegtuig ver voerd, baby's, varkens en kippen te gelijk". Een miljoen s.v.p. Missie-vliegtuigen lijken luxe. Doch op Nieuw-Guinea is er geen ander vervoermiddel mogelijk, ten zij helicopters. Vliegtuigen en heli copters sparen geld, tijd, mensen levens én het uithoudingsvermogen van de missionarissen. Wat dit laat ste betreft: laten we eens denken aan de missionaris op zijn eenzame mis siepost, die jarenlang zelden of nooit enig persoonlijk contact had met de buitenwereld De verkeersmiddelen-verlanglijst van de missionarissen over de ge hele wereld, die de MIVA ontvangt wordt hoe langer en langer. Ze be loopt een waarde van meer dan een miljoen gulden! (Het gironummer van de MTVA, Herengracht 215, Amsterdam luidt: 27 22 49. Wilt u deze Vliegtuigacties financieel steunen, dan onder dank zegging gaarne vermelding: „MTVA- Vliegtuigactie"). Portret van een pionier Mgr. Leo Arkfeld is Ameri kaan. Hij werd geboren in Omahe U.S. (Butte) in 1912. Eerst op 20-jarige leeftijd be sloot hij priester te worden (een late roeping dus), een moeilijk besluit, omdat zijn hart uitging naar de vliegerij. Bij zijn intrede in '32 in de Congregatie van de Missionarissen van het Goddelijk Woord te Techny (Illinois) kon hij onmogelijk vermoeden dat zijn harte wens toch nog in vervulling zou gaan! Zestien jaar later werd hij de jongste bisschop ter wereld.., met standplaats Wewak in Australisch Nieuw-Guinea. Een desolaat Missie-gebied werd hem toegewezen, van ondoordring bare oerwouden zonder wegen, met 28.000 vierkante mijlen moe rassen, vol muskieten en een gloedhete zon op ongeveer 5 graden van de evenaar. Vliegen was de enige mogelijkheid, dus leende hij een oude Tiger Moth, nam even tien lessen en maakte toen zijn eerste solovlucht. Na zes weken vloog hij regelmatig naar de verst-verwijderde mis sieposten! In deze pionierstijd werd hij tot Bisschopbenoemd en gewijd. Tien jaar later beschikte deze enige vliegende bisschop ter wereld over 3 Cessna's, welke dag in, dag uit in de lucht zijn en 32 strips bevliegen, welke Mgr. Arkfeld zelf gecreëerd heeft. Zijn Missiegebied, dat ruim 52.000 vierkante mijlen groot is, beschikt over 14 eigen radiozenders, die elke minuut van de dag contact hebben met Wewak en zich iedere morgen tussen 8 en 9 uur moeten mei- den. De Missie-post Wewak, het hoofdkwartier dus, heeft de- zelfde radio-frequentie op 3 bo ten en 3 vliegtuigen. De boten melden zich eveneens iedere morgen. UITBETALING A.O.W.-UITKE RINGEN De sociale Verzekeringsbank deelt, mede namens het bestuur der Ver eniging van Raden van Arbeid, me de, dat de uitkeringen krachtens de algemene weduwen- en wezenwet indien zoals te verwachten is de wet op 1 oktober a.s. in werking treedt in oktober zullen worden uitbe taald. DE GAULLE KOMT VOLGENDE WEEK VOOR RADIO EN T.V. Generaal de Gaulle is van plan de volgende week woensdag, 16 sept., voor de Franse radio en televisie zijn reeds enige tijd verwachte verkla ring over Algerië af te leggen. De president heeft dit gisteren be kend gemaakt op de vergadering van de ministerraad, waarop hij ver slag uitbracht over zijn recente reis naar Algerië en zijn besprekingen met president Eisenhower, zo heeft mi nister van voorlichting, Frey, na de kabinetsvergadering tegenover de pers verklaard. Op de vergadering van gisteren heeft hij o.a. verklaard dat met de pacificatie in Algerië grote vorderin gen ,£ijn gemaakt en dat het leger en generaal Challe ongetwijfeld een groot werk op dat gebied hebben verricht. Voorts heeft hij persoonlijk kunnen constateren dat de uitwer king van het plan-Constantine in vele gebieden op bevrèdigende wijze is begonnen. In Parijs verwacht men dat De Gaulle's verklaring een werkelijk keerpunt in de Algerijnse ontwikke ling zal zijn. De Gaulle heeft de vorige week president Eisenhower van zijn toen nog niet geheel uitgewerkte plannen op de hoogte gebracht. Hij zou met zijn verklaring van de volgende week o.a. hopen de steun van Ame rika en andere westelijke bondge noten te krijgen als in de V.N.-as- semblee de kwestie Algerië aan de orde wordt gesold. De foto boven toont mgr. Arkfeld op Schiphol bij een sport vliegtuig van het type, dat hij in Nieuw Guinea zelf vliegt. Bij hem staat zijn naaste medewerker en boordwerktuigkundige, de Limburger Frans Breuer. Foto onder: mgr. Arkfeld in de cockpit van de dakota tijdens de vlucht. Winstmarge te laag geacht De verenigde katholieke slijters in gedistilleerd koesteren ernstige be zwaren tegen vele zaken die hun be roepswereld aangaan. Dat bleek uit het betoog van hun voorzitter, de heer L. J. Platenburg, tijdens de al gemene landelijke vergadering die gisteren te Tilburg werd gehouden. Spreker had onder meer felle kri tiek op de recente prijsstijgingen van gedistilleerd, waarbij, naar hij zei, alle vooroverleg heeft ontbroken en waarvan zijns inziens de slijter de dupe is geworden, doordat hij ge noegen moest nemen met een opnieuw lagere winstmarge. Van de dertig procent van vóór de oorlog zijn op het ogenblik amper twintig procent overgebleven, aldus spreker, terwijl de lasten der bedrijven in aanzien lijke mate zijn gestegen. Te veel ziet men de slijter nog als de man in bo nus. We willen niet meer of minder De commissaris der koningin in Zeeland heeft de burgemeester der gemeente Axel met ingang van 9 september voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. Naar wij vernemen is dit geschied op grond van privé-gedragingen van de burgemeester. dan een economisch verantwoorde be drijfsvoering en een verantwoord winstpercentage. We passen er voor, aldus spr., om een deel onzer wins ten te putten uit allerlei giften van fabrikanten. We zijn slijters en ge voelen niets voor een speelgoedwin kel thuis. Staande de vergadering werd de eis geformuleerd, dat de slijters in het vervolg bij elk overleg over voorgenomen prijswijzigingen moe ten worden betrokken. In een tele gram aan de minister-van Economisch Zaken werd deze eis meteen ter ken nis van de landsoverheid gebracht. Het lange uitblijven van de drank wetswijziging (deze komt binnenkort bij de Tweede Kamer in behandeling) noemde spreker een onhoudbare toe stand. Doordat de behandeling van deze wet wijziging steeds is uitge steld zijn vele vervangers, die na het overlijden van de oorspronke lijke eigenaren hun plaatsen inna men, zonder vergunning gebleven. In overleg met de Nederlandse bond van slijters, het bedrijfschap Horeca en het productschap wil men op kor te termijn een onderhoud met de mi nister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, om de bezwaren tegen de trage gang van zaken nader te formuleren, zo deelde spreker mee. Niet helemaal voldaan was spre ker over de reactie der leden (slechts zestig procent tekende voor akkoord) op het „gentlemen's agreement", waarbij men zich vrijwillig bindt aan bepaalde prijsafspraken. Een betoog van dr H. O. Göld- schmidt, lector aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg over „economische samenwerking" besloot de vergadering. H.M. koningin Juliana die gistermiddag het clubgebouw bezocht van de Koninklijke Amsterdamse roei- en zeilvereniging „De Hoop" aan de Amstel te Amsterdam, heeft daar met een emmertje Amstelwater de nieuwe acht „Koningin Juliana" gedoopt. Deze acht is aangekocht uit fondsen, die door de leden zijn bijeengebracht tg.v. het 110-jarig bestaan van de vereniging in 1958. De foto geeft een beeld van deze vorstelijke doop

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7