3)e£ciclie6oti/wwX D China wil „vriendschappelijk" onderhandelen met India RUSSISCHE BEER Brief van Tsjou en aan Nehroe Lai In Roergebied worden vijftien mijnen gesloten „Big Joe" uit oceaan opgevist V.N .commissie voor samengesteld Laos De ton is er uit Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PONDERDAG 10 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14810 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WUIFT NAAR TWEE KANTEN Telefoon.- Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes fl.50. Premier Tsjou en Lai van China heeft in een schrijven aan zijn Indische ambtgenoot Nehroe, dat woensdag is gepubliceerd, de gespannen toestand aan de Chinees-Indische grens toegeschreven aan „grensoverschrijdingen en provocaties van Indische troepen". Tsjou stelt India volledig verant woordelijk en beschuldigt de Indiërs van het binnenvallen in en het bezetten van Chinees gebied en het beschermen van gewapende Tibetaanse opstandelingen. Tsjou beschuldigt India er van Longdjoe onrechtmatig bezet te hebben. Longdjoe is volgens India echter een Indische grensplaats in het noord oosten. Chinese grenswachten waren te Migyitum door de Indiërs aange vallen en moesten uit zelfverdediging terugvuren. Tsjou dringt er op aan, dat beide partijen door „vriendschappelijke onderhandelingen" tot een algemene overeenkomst proberen te geraken en intussen „de reeds lang bestaande status quo" aan de grens handhaven. Indiase functionarissen ontkenden woensdagavond ten stelligste dat Indiase troepen, zoals Tsjou beweert, Tibet waren binnergevallen en Tibe taanse rebellen hadden gesteund. India zal blijven vasthouden aan wat het juist acht. Premier Nehroe heeft de brief woensdag ontvangen en deze wordt nu door functionarissen bestudeerd. AMERIKANEN: BELACHELIJK In een Amerikaans commentaar op Tsjou en Lais brief aan Nehroe wordt gezegd dat voor iedereen, die ook maar oppervlakkig bekend is met premier Nehroes streven om zijn machtige buur geen haarbreed in de weg te eggen, de belachelijkheid van Tsjou en Lais beschuldigingen er duimendik op moet liggen. „De aanmatigende aard van 'deze beschuldigingen en hetfeit dat Peking verkoos eerst te schieten en daarna aanbood te onderhandelen, bevestigt eens te meer de vrees die verziende Aziaten en niet-Aziaten al jarenlang gekoesterd hebben. De recente Russische verklaring over Paus Johannes XXIII zal eind sep tember naar het Vatikaan terug keren. Oorspronkelijk lag het in zijn bedoeling half september zijn ver blijf in Castel Gandolfo af te breken. Dit blijkt echter niet mogelijk te zijn, omdat de schoonmaak en de herstel werkzaamheden in het pauselijk Vatikaans verblijf meer tijd in be slag nemen dan voorzien was. het grensgeschil viel al te toevallig samen met de komst van Pekings eigen verklaringen". Ook Russen raden „vriend schappelijke regeling aan Leidende Sowjetkringen hebben de hoop geuit dat China en India op basis van hun gemeenschappe lijke belangen en de traditionele vriendschap tussen het Chinese en het Indiase volk het gerezen misver stand over. de gemeenschappelijke grens zullen regelen, zo meldt het officiële Sowjet-persbureau „Tass". De westelijke berichten over de incidenten aan de Chinees-Indiase grens zijn volgens „Tass" bedoeld om de spanning in de wereld te ver sterken, voor Chroesjtsjef zijn be zoek aan Washington brengt. Ook wil men met die berichten een wig tussen India en China drijven. Het incident aan de Chinees- Indiase grens is zeker betreurens waardig, aldus Tass. De Sowjet-Unie onderhoudt vriendschappelijke be trekkingen, zowel met de Chinese volksrepubliek als met India. Het Chinese en het Sow jet-volk zijn ver bonden door onverbrekelijke banden van broederlijke vriendschap, geba seerd op de grote beginselen van het socialistische internationalisme. De vriendschappelijke samenwer king tussen de Sowjet-Unie en India ontwikkelt zich goed, in overeen stemming met de denkbeelden van vreedzame co-existentie. Tegenstellingen? In diplomatieke kringen in Lon Amerikaanse hulp aan Laos In het kader van het programma voor Amerikaanse militaire hulp aan Laos zijn Amerikaanse officieren en soldaten tezamen met een Franse onder-officier in de stad Pakse bezig met het geven van onderricht aan Laotische soldaten betreffende het gebruik van door Amerika geleverde lichte wapenen. Hier leert een onbekend instructeur een Laotische soldaat hoe hij een Amerikaanse karabijn uit elkaar moet nemen. den heeft deze verklaring van Tass veel belangstelling gewekt. Men merkt op dat Moskou zijn Chinese bondgenoot niet in het openbaar steunt tegen India en dat het zich niet achter de Chinese beschuldigin gen aan het adres van Nieuw-Delhi schaart. In deze kringen gelooft men dat het Kremlin wil voorkomen dat door het Chinees-Indiase geschil de spanning weer stijgt en de atmosfeer voor de gesprekken van Chroesjtsjef met Eisenhower vertroebeld wordt. Men stelt zich nu ook weer de vraag of de Chinese leiders wel zo inge nomen zijn met de politiek van Chroesjtsjef ten aanzien van de Ver. Staten, als uit hun openbare ver klaringen zou moeten blijken. India heeft aangeboden niet op nieuw troepen naar Longdjoe aan de noordoostelijke grens te zenden als de Chinese militairen vandaar wor den teruggetrokken. Dit staat in een boodschap, die India gisteren aan China heeft gezonden. India koestert niet de geringste wens het gebied van anderen te be treden, maar zal zich ook niet laten wegjagen uit gebieden die deel van India uitmaken. Het moet zich ver zetten tegen het binnendringen van buitenlandse strijdkrachten, aldus de Indiase nota. De Dalai Lama van Thibet heeft gis teren een officieel beroep op de Ver enigde Naties gedaan om zich in te la ten met het Tibetaanse vraagstuk. Hij deed dit in een brief aan secre taris-generaal Hammarskjoeld. Tibet is geen lid der Verenigde Naties. In de wandelgangen van het gebouw der volkerenorganisatie te New York meende echter dat een an dere staat, die wel lid is, het Tibetaan se vraagstuk mogelijk in de komende zitting van de algemene vergadering ter sprake zal brengen. De Dalai Lama vraagt in zijn brief om onverwijlde tussenkomst door de Verenigde Naties en bespreking van het Tibetaanse vraagstuk. Hij schrijft dat de agressie van de Communistisch-Chinese strijdkrach ten nog niet is geëindigd. Integen deel, het aangevallen gebied is steeds uitgebreid, met als gevolg dat thans vrijwel geheel Tibet door de Chi nezen is bezet. Tibet heeft herhaaldelijk oproepen gedaan om tot een vreedzame en vriendschappelijke regeling te ko men, doch de Communistisch-Chine se gezagsdragers hebben hier niet de minste acht op geslagen. De Dalai Lama voegt hieraan nog toe dat het lijden der Tibetanen on beschrijfelijk is. „Het is daarom een gebiedende noodzaak dat onmiddel lijk een eind wordt gemaakt aan de moedwillige meedogenloze moord op mijn volk". Werkloosheid voor 50000 mijnwerkers Vijftien steenkolenmijnen in het Roergebied, die niet of onvoldoende rendVhient opleveren, zullen worden gesloten en de jaarproductie van de mijnen in het Roergebied zal met ze ven procent worden verminderd. Dit heeft de president van de Ver eniging van West-Duitse mijneigena ren Bruckhardt gisteren medege deeld. De maatregelen zullen tengevolge hebben dat naar schatting 50.000 mijnwerkers, een tiende deel van hun aantal i» het Roergebied werkloos zullen worden. Men wijst er op dat de medede ling van Burckhardt komt op het tijdstip dat de regering een aantal door minister Erhard gedane voor stellen met betrekking tot de kolen- crisis in studie heeft. Bij de Roer- mijnen is thans een voorraad aanwe zig, overeenkomende met de produc tie van zes weken. De werktijden zijn over het algemeen reeds een of twee dagen korter dan normaal het ge val is. De capaciteit van de mijnen be draagt pl.m. 130 miljoen ton per jaar, de afzetmogelijkheid echter slechts ongeveer 123 miljoen ton. Door deze sluiting en een productievermindering van circa zeven procent hoopt men Alias legt 6000 km af Een Amerikaanse torpedobootja- ger heeft woensdag in de Atlanti sche Oceaan de onbemande ruimte capsule „Big Joe", die in de ochtend te Cape Canaveral was gelanceerd, teruggevonden. „Bib Joe", die het prototype is van het voertuig waarmee men over een tweetal jaren een mens in een baan om de aarde wil brengen, viel een paar honderd mijl voor het doel gebied door het verkeerd functione ren van de Atlas-raket, die de cap sule lanceerde. Volgens het bureau voor lucht- en ruimtevaart hebben alle instrumenten in de capsule echter volgens plan ge werkt. De deskundigen zijn van me ning dat de caupsule de terugkeer in de dichtere luchtlaag heeft over leefd en beschouwen dit als een stap vooruit. De primaire doeleinden van deze proefvlucht zijn bereikt. Deze waren het vaststellen van de warmtebesten- digheid van de huid, de snelheid van de capsule, teneinde de druk daarop tijdens de vlucht te bepalen, de cap sule terug te vinden en de werk wijze bij het terugvinden te beproe ven. De teruggevonden capsule zal aan een zorgvuldig onderzoek worden onderworpen. evenwicht te brengen tussen de pro ductie en de afzet en bovendien de werktijden weer op het normale ni veau terug te voeren. De mijnwerkersvakbonden hebben voor 29 september een grote protest- betoging tegen de maatregelen uitge schreven. Deze zal in Batin worden gehouden. EISENHOWER NIET NAAR INDIA. President Eisenhower heeft op het ogenblik geen plannen om naar India, Japan of de Philippijnen te gaan, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis woensdag meegedeeld. Hij zei dat de president zelfs niet de mogelijkheid van een bezoek aan India bestudeert. Wel heeft hij een uitnodiging van Nehroe, een bezoek aan India te brengen, ontvangen. BIDDEN VOOR DE LEIDERS bidt god Ivoor hen die i leiding geven! Er worden op het ogen blik op Het hoogste ni veau besprekingen ge voerd om ontspanning in de wereld te brengen en de weg naar een duurza me vrede voor te berei den. Ieder gelovig mens moet beseffen, dat Gods leiding in deze belangrijke be sprekingen onmisbaar is. Om de leiders der volke ren met gebed om deze onmisbare leiding te ver gezellen en te omringen heeft de actie „Voor God" te Heemstede haar nieuwe muurkrant, die wij hier boven afdrukken, gewijd aan deze actuele gedach te: Bidt God voor hen die leiding moeten geven, op dat hun reizen en bespre kingen de ware vrede mo gen dienen. „Atlas" legt 6000 km. af Leden van de Amerikaanse lucht macht hebben woensdag voor het eerst van de basis Vandenberg in Californië een intercontinentale ra ket van het type Atlas gelanceerd, die een reikwijdte heeft van ruim 10.000 km. De lancering was een succes. De Atlas, die afgeschoten werd door militairen, die waren uit gerust als in tijd van oorlog, is hier door het eerste Amerikaanse ballis tische projectiel geworden, dat een kernlading over de oceaan kan ver voeren. Tot dusver was de raket al leen door ingenieurs en geleerden van de basis Kaap Carnaveral afge schoten. De Thor, die een reikwijdte van ruim 2700 km heeft, is al eerder voor operatieoneel gebruik gereed geko men. Later werd gemeld dat de Atlas, overeenkomstig de bedoeling, een af stand van ruim 6.000 km. heeft af gelegd. Het doelgebied lag in dc om geving van het eiland Wake in de Stille Oceaan. YVONNE DIONNE NAAR DE MISSIE. Yvonne Dionne, een van de beroem de Canadese vijfling zal in december naar Oost-Afrika (Oeganda) gaan als missiezuster. Zij verblijft momen teel in Canada in het klooster van de Witte Zusters. Ze zal per schip naar Rome reizen en neemt vandaar een chartervliegtuig van de RAP- TIM. Van de vijf zusjes zijn er nog vier in leven. Zij zyn 25 jaar oud. „Volkskr." Haar faak niet gemakkelijk Argentinië, Italië, Japan en Tune sië, die zitting hebben in de door de Veiligheidsraad ingestelde commis sie voor Laos, hebben gisteren hun vertegenwoordigers aangewezen die naar Laos zullen gaan om ter plaatse inlichtingen te verzamelen. Het zijn: brigade-generaal HeribertoAhrens (Argentinië), Ludovico Barriterri di San Pietro (Italië), Sjinitsji Sjiboe- zawa (Japan), en Habib Bourguiba (Tunesië). Een V. N.-ambtenaar in Parijs, D. Blickenstaff, is aangesteld als secretaris van de subcommissie. Ook van de waarnemersgroep in Libanon was Blickenstaff secretaris. Onze landgenoot, de heer Jacq En- gers is door de secretaris-generaal der Verenigde Naties benoemd plaatsvervangend secretaris van de commissie. De heer Engers is hoofdambtenaar der afdeling politieke zaken der Ver enigde Naties en hij maakte reeds vroeger deel uit van UNO-missies naar India, Pakistan, Korea en de Balkanlanden. Moeilijke taak? Militaire waarnemers in Vientiane, de hoofdstad van Laos, geloven in tussen dat de leden van de missie moeite zullen hebben om de feite lijke gegevens over de strijd te ver zamelen. Zij zullen wellicht het best met lichte vliegtuigen eenzame pos ten van het Laotische leger kunnen bezoeken, doch daarbij zullen zij niet kunnen komen in de plaatsen die de laatste weken in het nieuws zijn ge weest. De post Sam Teu, ten zuid oosten van Sam Neua, is nl. door het leger ontruimd. De kleine landings baan bij deze plaats wordt nog wel door regeringsvliegtuigen gebruikt, doch dit terrein zou te onveilig zijn voor de V. N.-missie. Hetzelfde zou gelden voor 't gebied langs de rivier de Ma, in noordelijke richting, waar de rebellen en Noord-Vietnamezen de voige maand zijn gesignaleerd. CHINESE WAARSCHUWING Maaschalk Tsjen Ji, de minister van Buitenlandse Zaken van commu nistisch China, heeft woensdag te Peking verklaard, dat de spanning in Laos door elke poging om de V. N. in deze kwestie te mengen alleen maar kan toenemen. Hij zei dit op de ambassade van Bulgarije waar de nationale dag van dit land werd ge vierd. De minister zei dat China het vol ledig eens is met de verklaring van het communistische Noord-Vietnam, waarin kritiek wordt geoefend op het besluit van de veiligheidsraad om de toestand in Laos door een uit vier leden bestaande commissie te laten onderzoeken. Volgens hem wa ren de reactionairen van Laos door een handvol mensen in de heersende kringen in de V. S. er toe aangezet, Noord-Vietnam bij de V. N. wegens agressie aan te klagen. Nog steeds zomerweer Het Het hogedrukgebied, dat zich reeds sinds het begin van deze maand bo ven West-Europa bevindt, vertoont nog steeds geen belangrijke achteruit gang. Het blijft het weer in een groot deel van Europa beheersen. De temperaturen werden geduren de de laatste dagen in West-Europa over het algemeen iets hoger, op sommige plaatsen in Frankrijk werd woensdagmiddag 29 graden gemeten. In tegensteling tot het vrij warme weer in West-Europa heerst tamelijk koud weer in Rusland, waar de tem peraturen 's middags rond 15 graden schommelen. Rond Groenland hand haaft zich een flinke depressie-acti viteit maar deze heeft geen invloed op het Westeuropese hogedrukgebied. In verband hiermede kan nog steeds op aanhouden van het fraaie nazo- merweer worden gerekend. In Utrecht kocht iemand het he.e lot In de 544ste Staatsloterij is een prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot nummer 12337. Series van dit lot zijn verkocht in Maastricht, Koudekerke, Voorburg, Bergen op Zoom, Utrecht en Gronin gen. Serie A van het lot werd ver kocht in Maasticht en wel in de vorm van een half lot, een kwart lot en ver der coupures van tiende en twintig ste delen. Vast staat, dat het kwart lot hier naar één persoon ging. Het halve lot is waarschijnlijk aan een clubje ten deel gevallen. Het winnende lot in serie C kwam terecht in Voorburg bij twee perso nen, die ieder een half lot kochten. In serie D werd het lot verkocht in een kwart deel dat terecht kwam bij een speelclubje op het eiland Tho- len en verder in tiende en twintig ste delen. In Utrecht is iemand, die daar het gehele lot kocht, vandaag aanzienlijk rijker geworden. Het winnende lot werd daar in serie E verkocht. In Groningen werd slechts 9/20 van het lot uitgegeven. Een persoon kwam in het bezit van zeven van deze loten en de twee overige wer den aan anderen verkocht. Het is nog niet bekend in welke coupures het lot in serie B in Koudekerke verkocht is. Oit nummer bestaat uit 12 paginu's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WARM WEER. Aanhoudend droog, zonnig en warm weer. Zwakke, in de na middag matige wind uit ooste lijke richtingen. 11 Sept.: zon op 06.06; onder 19.07; maan op 15.43; onder Hoogwaterstanden 11 Sept.: v.m. 9.28; nam. 10.09. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK geh. bew. 18 C. zwaar bew. 23 zwaar bew. 22 onbew 21 onbew. 25 onbew. 27 licht bew. 25 onbew.26 onbew. 25 onbew. 28 onbew. 27 onbew. 23 onbew. 23 onbew. 22 onbew. 24 mist 23 onbew. 22 mist 24 BELGRADO niet ontvangen ATHENE zwaar bew. 26 ROME onbew. 27 AJACCIO onbew. 26 MADRID zwaar bew 19 MALLORCA niet ontvangen. LISSABON onbew. 26 Korreltje Een geestige inval werkt meer uit dan een giftige uitval.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1