DE TEXAS-RANG Strijd om de best houdbare dahlia in Haarlem KORTE golf Eisenhower weer thuis Grote brand in bos Het a s. jubileum van Zr Zephyrina van Fontainebleau DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAC-INA 6 Fa D Bruidegom in Baarn won drie wisselbekers Op de gisteren te Haarlem gehou den keuring voor de best op water houdbare dahlia's werden de drie daarvoor beschikbaar gestelde wis selbekers allen gewonnen door de oudste dahliafirma in den lande, de firma D. Bruidegom, te Baarn. l>e voor dit doel aangevoerde bloe men werden in drie klassen gekeurd, n.l. grote variëteiten van alle ras sen, middelgrote van alle rassen en pompons. De keuring geschiedde volgens puntentelling en de beoorde lingscommissie maakte de volgende uitslag van haar bevindingen be kend: Afd. grootbl. variëteiten van alle Jeudige joy-rijder beschadigt 5 auto's Dit weekeinde stond een auto van een buitenlander op het parkeerter rein aan de Jan Hendrikstraat te Den Haag met het sleuteltje in het slot. Dit was voor een 15-jarige jongen voldoende reden om een ritje te gaan maken. Hij kwam echter niet ver, want bij zijn poging de^arkeerplaats te verlaten drukte hij vijf andere autp's behoorlijk in elkaar. De israëlische industrie-tentoon stelling, die van 13 oktober tot en met 18 oktober in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amster dam zal worden gehouden telt 51 deelnemers. De Kamer van Koophandel Neder- land-Israël die deze manifestatie or ganiseert heeft f - h - 3-1 uiteenlopende bedrijfstakken weten te interesseren, waardoor straks een vrij goed beeld verkregen kan wor den van hetgeen Israël te bieden heeft. De heer H. van Zadelhof, die vorige week nabij de Hallsebrug te Brummen met zijn bromfiets door een touringcar werd aangereden, is gisteren in het algemeen ziekenhuis te Zutphen aan de gevolgen daarvan overleden. De 30-jarige monteur Jansen in dienst van de fa Koerselman, land- bouwsmederij te Brummen, is ver moedelijk door 't knappen van de voorband nabij de Michaelshoeve op de Zutphensestr. met zijn motor on der een passerende vrachtwagen uit Hengelo geschoten. Dr van Goudoe ver, die de eerste hulp verleende, liet de ernstig gewonde motorist naar het Algemeen ziekenhuis te Zutphen vervoeren. De 37-jarige rijwiel- en brom fietshandelaar J. Schakelaar te Zwolle is gistermiddag door onbe kende oorzaak met een bromfiets die hij juist had gerepareerd, tegen een (hem tegemoet komende auto* van de gemeente reiniging gebotst en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en kind na. Te Wenen is maandag een con gres van de „Union Internationale des Organismes Familiaux" geopend waraan ongeveer 400 afgevaardigden, onder wie mej. dr. M. A. M. Klompé en de Finse premier Soekselainen, deelnemen. De prins en de prinses van Luik zijn maandag van Majorca te Madrid aangekomen, waar zij enkele dagen als gast van de Belgische ambassa deur zuflen blijven. Zij waren 2 juli voor hun huwelijksreis op Majorca aangekomen. Een Russisch-Noordkoreaans akkoord is maandag getekend, waar bij de Sowjet-Unie toezegt de Noord- koreanen te zullen helpen bij de bouw van een kernreactor, en een laboratorium voor de kernfysica, alsmede bij het opleiden van Kore aanse kernfysici. Een Oostberlijns gerechtshof heeft maandag de West-Berlijner Werner Moch tot negen jaar dwang arbeid veroordeeld omdat hij 35 jongemannen in Oost-Berlijn en Oost- Duitsland zou hebben aangeworven voor de West-Duitse inlichtingen dienst. rassen: 1 en wisselbeker: c. Promise, fa. D. Bruidegom, Baarn, 8.57 p; 2 dec. Decora, K. Maarse Dz. Jr., Aals meer, 8.38 p; 3. s.c. Poolijs, A. J. Kops, Hillegom, 7.56 p; 4. c. Goddess, fa. D. Bruidegom, Baarn, 7.5 p; 5/6 c. G. 5, C. Geerlings, Heemstede en c. Jennifer Toome, fa. D. Bruidegom, Baarn, beide 7.28 p; 7. s. c. Symbol, fa. D. Bruidegom, Baarn, 7.07 p. Afd. middelgr. variëteiten in alle rassen: 1. en wisselbeker: dec. Horn of Plenty, fa. D. Bruidegom, Baarn, 9.29 p; 2. c. Pontiac, N. J. van Oos ten, Den Haag, 8,28 p; 3. dec. Dis neyland, fa. K. Maarse Dz. Jr., Aals meer, 8. p; 4. s.c. Mannequin, N. J. v. Oosten, Den Haag, 7.7 p; 5. dec. Oklahoma, A. J. Kops, Hillegom, 7 p. Afd. Pompons: 1. en wisselbeker: Clarity 8.75 u; 2. Tenderness, 8 p; 3. Pom of Poms, 7.01 p; 4. Daphe 7 p., allen ingezonden door fa. D. Bruide gom, Baarn. Aan alle genoemde variëteiten werd voorts een certificaat van houd baarheid toegekend. Maandagmiddag omstreeks vijf uur ontstond brand in het schuurgedeelte van de boerderij van de melkslijter J. J. Reinink op de Vossenbelt in de gemeente Dalen. De met riet bedekte boerderij stond in een ommezien in brand. Van de landbouwgereedschap pen en de inboedel kon niets gered worden. De pas gewonnen koren- en hooioogst ging verloren. Het vee liep in de weide, zodat dit gespaard bleef, doch een hond en een kat kwamen in de vlammen om. Door deze brand werd het gezin R., bestaande uit vier personen, dakloos. Ze werden voor lopig in de omgeving bij familie on dergebracht. Zowel huis als inboedel waren zeer laag verzekerd. De ver moedelijke oorzaak van de brand is het spelen met lucifers door kin deren. BOETE VOOR FRANSE LERAAR Op beschuldiging van illegaal be zit van een geweer, een stel hand granaten en munitie heeft de recht bank te Arnhem vanmorgen de 57- jarige in Arnhem woonachtige Fransman, de leraar L. W., veroor deeld tot een boete van viermaal 25.subsidair viermaal vijf dagen hechtenis en verbeurdverklaring van de inbeslag genomen wapens. De officier van justitie had tegen de leraar een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en 150.boete gevorderd. Een 46-jarige natuurkundige in Manchester, Howard Rhees, is er in geslaagd een nieuw aluminium-ma- teriaal te vervaardigen dat gebruikt kan worden voor kleding. Kleren uit dit materiaal, dat slechts een fractie van een milimeter dik is, zouden in de winter warm en de zomer koel zijn. De stof glanst en zou dus vooral vor dameskleding gebruikt kunnen worden. Voorts zou de stof van bij zonder belang zijn bij bescherming tegen grote hitte. Doch zover is men nog niet want er zijn tot op heden nog slechts en kele meters van dit materiaal door Rhees en zijn assistenten in het Shirley Institute in Manchester ge maakt. Naar verluidt heeft de Britse regering reeds belangstelling ge toond voor het nieuwe materiaal, dat vrij goedkoop zou kunnen worden vervaardigd. BRITSE DRUKINKTARBEIDERS VERWERPEN VOORSTELLEN De ongeveer 2.000 arbeiders in de Britse drukinktindustrie, wier re cente staking haar weerslag op de te Londen verschijnende landelijke bla den had, hebben een voorgestelde loonsverhoging van 4.5 en een verkorting van de werktijd tot 42 uur per week verworpen. De voorstellen waren by onderhandelingen tussen werkgevers en vakorganisatie opge steld. Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet U een einde maken. Bennies nemen. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door over tollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog sma kelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En véél. (Advertentie). De kracht van koning Sisavangvong is gebroken President Eisenhower is gisteren van zijn Europese reis van elf dagen in de Amerikaanse hoofdstad terug gekeerd. Bij zijn aankomst op het vliegveld van Washington, waar hij met een Boeing-straalvliegtuig arri veerde, werd hij verwelkomd door vice-president Richard Nixon, hoge ambtenaren, de ambassadeurs van de landen die hij heeft bezocht, nl. West- Duitsland, Engeland en Frankrijk en een delegatie van het congres. Doch de eerste die hem begroette was uiteraard zijn vrouw, Mamie. Achter de militairen, die langs het platform stonden opgesteld, stonden enige honderden belangstellenden. Na de officiële begroeting, waar bij de president opgewekt met ieder die hij de hand schudde enige woor den wisselde, verklaarde hij in een korte toespraak, die door de televisie werd uitgezonden, dat geallieerden op dezelfde grondbeginselen voor de vrede werken. Doch zoals altijd on der vrienden, was het nodig geweest om over kleine details van de pro cedure, methode en taktiek overleg te plegen. Alle moeilijkheden, die er bestonden zijn nu uitgepraat en voor het ogenblik tenminste gaat alles prachtig, aldus Eisenhower. Nog be moedigender dan dit vond hij de be wijzen van diepe vriendschap voor het Amerikaanse volk, die hij op zijn reis had ontmoet. Belgische socialisten eisen bijeenroepen van parlement Ter behandeling van Kongolese kwestie De Belgische socialistische partij heeft maandag haar eis herhaald dat het parlement zijn reces moet onder breken om een debat te wijden aan de politiek van de regering in Kongo, zoals zij ook reeds de vorige week deed bij het aftreden van Van He- melrijck als minister voor Kongo. Minister-president Eyskens verklaar de echter na de benoeming van de schrijver tot opvolger van Van He- melrijck geen enkele aanleiding tot een dergelijke stap te zien. Maan dagavond zijn de voorzitter en de on dervoorzitter van de BSP door pre mier Eyskens ontvangen ter bespre king van de jongste ontwikkelingen. In een communique na afloop van een vergadering van het bestuur van de Belgische socialistische partij werd maandag voorts medegedeeld dat zij haar steun aan de regeringspolitiek zal onthouden, zolang het parlement niet bijeen wordt geroepen om op nieuw een beleid uit te stippelen, dat de Kongolese volkeren naar de onafhankelijkheid eal voerfen. Na afloop xian de bespreking met de socialistische leiders heeft minis ter-president Eyskens maandagavond herhaald geen redenen te zien voor het bijeenroepen van de volksver tegenwoordiging. Eyskens legde er de nadruk op, dat de Belgische regering niet zal afwijken van de verklaring van 13 januari, waarin een aantal politieke hervormingen in Kongo in uitzicht werden gesteld. Eyskens deelde echter mede de leiders van de B.S.P. te hebben toegezegd hun eis in de eerstkomende kabinetsverga dering ter sprake te zullen brengen. (72) Ivf.sttf miiditYVer/rocht mndefijk' In het koninklijk paleis van Loean Prabang (foto), aan de oever van de Mekong rivier, ligt de 74-jarige koning Sisavangvong ernstig ziek. Zijn zoon, kroonprins Savang Vathana, heeft het regentschap op zich geno men. Zijn eerste regeringsdaad was het afkondigen van de noodtoestand voor geheel Laos. Toen in 1954 de com munistische rebellen aan de poorten van Loeang Prabang stonden, weigerde de koning zijn paleis te verlaten. Barbizon wordt bedreigd In het bekende bos van Fontaine bleau woedei. sedert enkele dagen grote branden, die reeds honderden hectaren hebben verwoest. De eerste brand is zondagmiddag ontstaan, vermoedelijk door nalatigheid van kampeerders in de kloof can Apre- hals over ko;- de vlucht nemen. Zon dagavond had nen de brand bedwon gen, doch maandagochtend is in een ander bosgedeelte opnieuw brand uitgebroken. Het verkeer over de grofe weg van Parijs naar de Cote d'Azur, die door het bos loopt, moest omgelegd worden. Honderden brandweerlieden en militairen hebben maandag een bre de greppel gegraven ter bescherming van het beroemde kunstcentrum Barbizon, waar indertijd Jean Jac ques Rousseau, Jean-Buptiste Corot en Jean-Francois Millet hebben ge werkt. den, viert heden haar gouden pro- fessiefeest in de Congregatie van de Zusters Franciscanessen te Breda. Dit gouden feest zal heden in Breda en op 20 september te Leiden in de kloostergemeenschap worden ge vierd. De openbare feestviering in Lei den is bepaald op 17 oktober. Daar voor zal ongetwijfeld grote, zeer grote belangstelling bestaan, omdat .Zuster Zephyrina een van de be- mont, een prachtig bosgedeelte, dat kendste persoonlijkheden is in stad door vele schilders is uitgebeeld en I en wijde omgeving, in verscheidene films als decor heeft i T -i gediend ZlJ 1S namellJk (behalve Leidse Als gevolg van de grote droogte I geboorte!) niet alleen klooster- breidde de brand zich zondag snel uit bnge en dat met hart en ziel en moesten duizenden dagjesmensen maar zyw jaar in het St. Eh- - - - - - sabeth-ziekenhuis werkzaam, waar van 35 jaar als directrice, en ook met hart en ziel. Alle patiënten van het St. Elisa- beth-ziekenhuis, die er hun gezond heid herkregen, kennen Zuster Ze phyrina, en haar gouden hart, en omgekeerd kent Zuster Zephyrina al die duizenden en duizenden pa tiënten, omdat zij voor allen per soonlijk bezorgd is geweest en met hen heeft meegeleefd in moeilijke levensomstandigheden. Zij, die zoveel zorg van anderen heeft meegedragen in nooit aflaten de werkzaamheid, verdient op 17 oktober een zorgeloze feestdag. Er zal ruimschoots gelegenheid FRANKFORT HEEFT LANGSTE STARTBAAN IN EUROPA Een Boeing 707 van Pan American Airways wijdde de nie/uwe start- en landingsbaan van het vliegveld Rijn- main bij Frankfort in met een vlucht van Frankfort via Londen naar New York. De nieuwe baan is 1279Ö voet lang (390Ö meter) en is de langste in Europa. Er zijn enkele vliegvelden in de wereld beschikbaar voor het bur- gerluchtverkeer, die nog een langere startbaan bezitten, b.v. Honoloeloe op Hawaii met een baan van 13.105 voet. De langste baan ligt op de luchthaven van Leopoldville, waarvan de lengte 15.240 voet bedraagt. De nieuwe baan op Schiphol, de 05.24, welke per 1 april a.s. of eerder wordt opgeleverd, is 10.830 voet lang. De lengte van een startbaan voor de intercontinentale versies van de Boeing 707 of de DC-8, aangenomen dat deze toestellen vol-geladen ver trekken, hangt ook af van de tempe ratuur en de ligging boven zeeniveau. De nieuw baan van Frankfort ligt ruim 100 meter boven, die van Schip hol ongeveer vier meter beneden de zeespiegel, hetgeen voor Amsterdam een gunstige factor vormt. In het al gemeen liggen de temperaturen van Schiphol iets lager dan die van de luchthaven Rijn-Main. Deze factoren spelen een belangrijke rol bij het de finitief vaststellen van de lengte van nieuwe banen, die door de grote ARGENTIJNSE MINISTER VAN LUCHTVAART AFGETREDEN De Argentijnse minister van lucht vaart. generaal Ramon Abrahin, is maandag afgetreden, zo is officieel in Buenos Aires bekend gemaakt. Hij zou ontslag hebben genomen uit protest tegen het feit dat de re gering de vorige week is gezwicht voor de eisen van het leger, hetgeen leidde tot het aftreden van de mi nister van defensie, generaal Anaya. President Frondizi heeft het ont slag van Abrahin echter geweigerd, zo heeft zijn secretariaat bekend ge maakt. SCHILDERIJ VAN ADRIAAN BROUWER GESTOLEN Uit het staatsmuseum van Han nover is maandagochtend een schil derij van de 17e eeuwse schilder Adriaan Brouwer, een leerling van Frans Hals, gestolen. Het schilderij heet „Tafereel in een herberg", ook wel genaamd „Worsttafereeltje aan 't hakblok". Het meet 29 bij 24 centi meter. De waarde ervan is moeilijk te schatten, doch beloopt in ieder ge val enige duizenden guldens. Het Belgische katholieke parle mentslid en oud-minister van binnen landse zaken Brasseur zal deze maand op uitnodiging van de rege ring van de Nederlandse Antillen een bezoek aan Curasao en Aruba bren gen. Brasseur zal naar Willemstad rei zen na in Mexico, in opdracht van het Belgische ministerie van buitenland se handel, een studie te heiben ge maakt van de oprichting van ge mengde Belgisoh-Mexicaanse onder nemingen en van de mogelijkheden tot uitbreiding van de Belgische uit voer naar Mexico. Er bestaat van tevoren gelegen heid, haar ook op andere wijze blijk van genegenheid en dankbaarheid te geven. Men kan giften voor een jubileum geschenk storten op giro 655749 van de Nederlandse Handelmaatschappij te Leiden, met vermelding „Voor ju bileum Zuster Zephyrina". Men kan ook in een gesloten enveloppen gif ten sturen (of afgeven) ten name van de heer J. J. L. Haanraadts, St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden, een van de leden van het comité van voorbereiding. Z0ETERW0UDE Onvoorzichtig gereden. De be stuurder van een vrachtauto, O. uit Leiden, reed gisteren op het Watertje achteruit. Hij had een bijrijder bij zich in de cabine, maar nam niet de moeite deze te laten kijken of de weg achter hem veilig was. Zo kon het gebeuren, dat mej. Th. v. d. Meer, alhier, met haar fiets met de achter uitrijdende vrachtauto in aanraking kwam. De bestuurster kwam er on gedeerd vanaf, maat* de fiets werd letterlijk opgerold. Dit onverant woorde rijden zal de autobestuurder geld gaan- kosten. Geboren: Willebrordus Petrus Henricus zn van C. W. van Velzen en J. A. Ammerlaan; Franciscus Jo zef zn van A. A. de Jong en J. Th. W. van Leeuwen; Maria Christina dr van M. J. J. Kop en M. Plasmeijer Theodorus Andreas Maria zn van A. F. Berk en M. A. van der Drift;; Wilhelmina Maria Gijsbertha dr van D. A. P. Paardekooper en G. J. F. Hillenaar; Adriaan Johan zn van F. J. Vis en T. H. Klijn Hesselink; Ma ria Clasina dr van A. R. Blok en H. J. P. van Egmond; Paulus Anthonius zn van P. J. Pikaar en D. A. C. van Zuidam; Adrianus Alexander zn van M. G. van Kampen en G. Rijnsbur ger. Ondertrouwd: Th. A. M. van Veen en Alida Apolonia Blom; Henderi- kus Johannes Conijn en Alida Maria Kool. Getrouwd: Willem Ranselaar en W. C. Burggraaf; C. H. Bakker en R. J. Groen; W. J. van Wetten en M. H. Overdijk; W. J. M. van Rijn en C. G. M. Redegeld; W. L. F. Grimberg en W. C. M. van der Poel. Laos heeft nu een regent De eerste regeringsdaad vaif kroonprins Savang Vathana als regent voor zijn ernstig zieke 74-jarige vader, koning Sisavangvong, is geweest het afkondigen van de noodtoestand voor geheel Laos. Foto: na de be noeming tot regent van zijn vader, schrijdt kroonprins Savang Vathana naar de Boeddhistische tempel voor een dankgebed.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6