S)e £<2icbe6oti^cmt Veiligheidsraad besluit tot zenden van commissie naar Laos De ontwapeningscommissie van Tien Strijd in Laos afgenomen u DINSDAG 8 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14808 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon» Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Vetorecht kon niet worden gehanteerd De veiligheidsraad heeft vannacht na een lange vergadering, waarin hevig gestreden werd over procedurekwesties, met tien tegen één stem (Rusland) besloten een commissie van onderzoek naar Laos te sturen. De groep is krachtens de Amerikaanse-Engels-Franse resolutie een subcom missie van vier leden, waarvoor Japan, Italië, Tunesië en Argentinië de functionarissen zullen leveren. Oorspronkelijk had de regering van Laos om een internationale politiemacht gevraagd om de flagrante agressie van communistisch Noord-Vietnam tot staan te brengen. De sfeer van het debat werd feller toen de Russische afgevaardigde Sobolef betoogde dat de resolutie geen procedurekwestie was maar een zelfstandige uitspraak, die onderworpen was aan de mogelijkheid van een veto. De Italiaanse voorzitter van de raad, Ortona, bepaalde dat het wel een procedurekwestie betrof. In een stemming bleek dat alle leden, op Rusland na, het met deze beslissing eens waren. Daarmee werd Ruslands veto over de resolutie krachteloos, maar Sobolef verklaarde na afloop van Rusland als enige tegen Door de V. S., Frankrijk en Enge land werd een resolutie ter tafel ge bracht waarin de raad wordt ver zocht een subcommissie te benoemen bestaande uit vertegenwoordigers van Argentinië, Italië, Japan en Tu nesië, welke verklaringen tegenover de raad aangaande Laos moet be studeren en verdere verklaringen en moet de subcommissie elk onder zoek instellen dat het nodig oordeelt en zo spoedig mogelijk aan de raad verslag uitbrengen. Nadat secret.-generaal Hammars- kjoeld de gronden waarop hij de raad had laten bijeenroepen had uit eengezet en de Rus Sobolef had ge steld dat bijeenroeping van de raad ter bespreking van de toestand in Laos in strijd was met de procedure regels besloot men tot bespreking van de kwestie over te gaan, waarbij alleen de Sow jet-Unie bezwaar maakte. Aangezien het besluit niet een uitspraak over de zaak zelf be tekende maar slechts een procedure- aangelegenheid was, gold bet Sowj et- bezwaar niet als een veto. RUS WIL VREDE-COMMISSIE Sobolef voerde o.m. aan, dat de internationale commissie voor toe zicht in Laos, bestaande uit ver tegenwoordigers van Canada, Polen en India, zeer nuttig werk had ver richt, maar de regering van. Laos haar verplichtingen op grond van de Geneefse overeenkomsten van 1954 aangaande Indo-China had geschon- De Britse labourleiders Gaitskell en Bevan, die een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen en die daarna naar Polen zouden gaan, hebben be sloten hun reis te onderbreken en met de eerste gelegenheid naar Lon den terug te vliegen. Zij zullen ver moedelijk morgen uit Moskou ver trekken. De reden van dit vervroegde ver trek is het bezoek dat premier Mac- millan maandag aan koningin Eli zabeth op het Schotse landgoed Bal moral bracht om haar datum van de algemene verkiezingen (vermoede lijk 8 of 15 oktober) mede te delen. Gaitskell maakte maandagavond het besluit om de reis te ónderbre- ken zelf bekend, nadat hij via de Britse ambassade inMoskou een vertrouwelijk telegram had ontvan gen. Hij wilde niet zeggen wie hem de boodschap had gezonden. den en het werk van de commissie belemmerd. De acties van de Laotische rege ring, zo vervolgde de Sowj et-af ge- vaardigde, hielden nauw verband met buitenlandse inmenging welke het land in een buitenlandse mili taire strategische basis in Zuidoost- Azië wil veranderen. Er waren mili tairen en uitrusting naar Laos ge zonden, hetgeen 'n „ernstige schen ding van de Geneefse overeenkom sten betekende". De Amerikaan Henry Cabot Lodge, die de westelijke resolutie indiende, zei dat er naar Amerikaanse opvat ting agressie tegen Laos is gepleegd. Indien de raad niet overgaat tot de „bescheiden actie" die door de wes telijke mogendheden wordt voorge steld, aldus de afgevaardigde, dan kan een veel gevaarlijker en moei lijker te beheersen situatie ontstaan. De vertegenwoordiger van Enge land voegde daar nog aan toe dat de Geneefse overeenkomsten nog van kracht zijn, maar Laos is, na het tot 'stand komen van een politieke rege ling met de (communistische) Pathet Lao niet meer verplicht zich aan het toezicht van de inernationale com missie te onderwerpen. Nadat de afgevaardigden van Ja pan, Canada en Argentinië zich voor de westelijke resolutie hadden uit gesproken ging de raad voor ander half uur uiteen. Na de hervatting kondigde Sobolef aan dat Rusland tegen het westelijke voorstel voor instelling van een sub commissie zal stemmen. De Sowjet- Unie is van mening dat het weste lijke voorstel niet als een procedure kwestie die niet aan een veto on derworpen zou kunnen worden kan worden beschouwd. Sobolef betoogde dat de westelijke resolutie door het negeren van de internationale commissie, die in 1954 bij de totstandkoming van het Indo- ohinesé bestand was opgericht, neer komt op de ontkrachting van die overeenkomst en op een poging de internationale spanning in Laos te verhogen. De Veiligheidsraad kan niet meewerken aan een actie die reeds bestaande internationale over eenkomsten ontkracht, aldus de Rus, die erop aandrong de Pools-Cana- dees-Indiase commissie nieuw leven in te blazen. Hij vond het niet ver wonderlijk dat, als de Laotiaanse re gering de vroegere bataljons van de Pathet Lao militair tart, hier massale verontwaardiging en woede-uitval len het gevolg van zijn. Toen ook Ortona, voorzitter en vertegenwoordiger van Italië zich tenslotte voor de westelijke resolutie had uitgesproken, was Rusland de enige van de elf leden die er tegen is. Ondanks de herhaalde Russische tegenwerpingen besloot de Veilig heidsraad tenslotte met tien stem men voor en één (Rusland) tegen een commissie van onderzoek van vier leden in te stellen. De raad besloot Ruslands tegen stemmen niet als een veto te be schouwen. Leden van de commissie zullen zijn: Japan, Tunesië, Italië en Argentinië. Men verwacht dat deze landen zich reeds vandaag over de samenstelling en werkwijze zullen beraden. Met gematigd optimisme begroet Het nieuws van de aanstaande in stelling van een tien-landencommis- sie voor de ontwapening is met voor zichtig optimisme door de Britse ochtendbladen ontvangen. Men meent dat ontwapeningsbe- sprekeningen steeds door moeten gaan, ook al kan het bereiken van het doel nog jaren op zich laten wachten. In de vooruitgang, die te Genève is .geboekt, ziet men ook hoop voor de nieuwe commissie. Voor het eerst sedert de ontwapeningsonderhande lingen in 1946 begonnen, is ook Rus land voor een stelsel met controle posten, deels met buitenlands perso neel bemand, mobiele inspectiegroe- pen met toegang tot de Sowjet-Unie en recht tot overvliegen van Rus sisch gebied. Ook de New Yorkse bladen waar schuwen tegen te groot optimisme. De New York Times ziet er een pro- pagandasucces voor de Russen in om dat de ontwapeningsonderhandelin gen hiermee uit de V.N. zijn ge haald, iets wat de Russen allang ge- eist hadden. Bovendien heeft Mos kou eindelijk zijn lang gewenste pa riteit. De commissie zal de ontwapenings commissie van de V.N. inlichten over haar werkzaamheden en zij zal ook rapporten verstrekken. Van Britse zijde is verklaard dat het Westen aanvankelijk een V.N.- waarnemer in de nieuwe commissie had willen opnemen, maar de Sow jet-Unie verwierp dit. In regeringskringen in Bonn is 't nieuws met instemming begroet. Een woordvoerder van de socia listische oppositie verklaarde te ho pen, dat de bondsregering het niet zal laten bij het betuigen van in stemming, en dat zij het werk van de nieuwe commissie zal vergemakke lijken. De socialistische woordvoerder meende voorts dat de nieuwe com missie vooral maatregelen voor re gionale ontwapening zal dienen te bespreken. De 82 1 eden tellende ontwape ningscommissie van de V.N. komt donderdag in New York bijeen om de oprichting van de tienmogendhe- dencommissie te bespreken. De permanente vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, de V. S. en de Sowjet-Unie bij de verenig de naties hebben om een spoedige bijeenkomst van deze ontwapenings commissie gevraagd. Men verwacht dat de Grote Vier de commissie op de hoogte willen brengen van hun standpunt ten aanzien van de ont wapeningskwestie. Koortsachtig wordt er zowel aan de Zwitserse als Franse zijde gewerkt aan de bouw van de Mont Blanc- tunnel. Foto links: „Jumbo" is de naam van de stelling, waarop maar liefst vijftien grote drilboren zijn gemon teerd. „Jumbo" vreet zich door de rotswand. Het gevaarte loopt op rails. Foto recht: aan de Franse' zijde zijn arbeiders reeds bezig met het pleisterwerk aan de wanden. Een speciale cementwagen onderhoudt een pendel dienst. PAUS DROEG DE HOOGMIS OP IN DE DORPSKERK VAN CASTELGANDOLFO Zondagmorgen heeft de Paus in de parochiekerk van Castelgandolfo de hoogmis opgedragen ter gelegenheid van het patroonsfeest van de stad, de H. Sebastianus. De Paus ging te voet naar de kerk, terwijl langs de weg de gelovigen hem toejuichten. De H. Mis begon om half negen. Enkele ceremoniarii assisteerden. De gelovingen antwoordden met de ge bruikelijke gebeden en het parochie- koor zong een paar motetten. Na de mis heeft de Paus een paar woorden gericht tot de gelovigen, on der wie zich ook de directeur van de Vatikaansc sterrenwacht, de burge meester van het stadje en de gehele gemeenteraad bevonden. Hij her innerde de gelovigen aan Pius XII aan wie het volk van Castelgandolfo zoveel verschuldigd is, van wie men ook kan zeggen „Hij deed alles goed". De Paus prees de gelovigen, omdat zij met zoveel aandacht de mis had den bijgewoond en verzocht hun dat voortaan iedere zondag te doen. Hij vroeg de bewoners van Castelgan dolfo ook vooral voorbeeldige chris tenen te willen zijn. Na de mis werd er door de straten van de stad een processie gehouden. Zoavo landen beraden zich Maandag is een groot aantal vlieg tuigen met voorraden uit Vientiane naar Noord-oost-Laos vertrokken, waar een stilstand in de strijd is in getreden. De waarnemende minister van buitenlandse zaken van Laos, Sisoek Tjampassak, heeft op een persconfe rentie verklaard, dat de gevechten in de vier dagen, die zijn verstreken sinds het beroep der Laotische rege ring op de Verenigde Naties om een politieleger naar haar land te zen den, zijn afgenomen. Journalisten, die maandag uit Sam Neua te Vientiane zijn aangekomen, hebben medegedeeld dat materiaal wordt aangevoerd om het vliegveld van Sam Neua het gehele jaar door bruikbaar te maken. .Spoedig nadat de rebellen, op vijftien juli j.l. met hun aanvallen in Noord-oost-Laos begonnen, moest het vliegveld van Sam Neua als gevolg van het aan breken van de regentijd, gedurende twee weken worden gesloten. De ambassadeurs van de Zoavo- landen in Washington hebben maan dag weer over Laos van gedachten gewisseld met de Amerikaanse waar nemende minister van buitenlandse zaken, Dillon. Het was het tweede gesprek sinds vrijdag. De Britse commissaris-generaal in Zuid-oost-Azie, Sir Robert Scott, zal dinsdag in Vientiane met Britse ver tegenwoordigers aldaar overleg ple gen over de toestand in Laos. Daarna zal hij rapport uitbrengen aan de Britse minister van buitenlandse za ken. Dit heeft een woordvoerder van het „foreign officie" meegedeeld. Am. senator waarschuwt tegen militaire inmenging. De invloedrijke Amerikaanse de mocratische senator Mike Mansfield heeft maandag in de senaat de Ame rikaanse regering geadviseerd te wa ken voor elke militaire inmenging in Laos. Maandagavond, op de eerste dag van hun driedaagse bezoek aan Amsterdam, hebben H. M. koningin Juliana en Z. K. H. prins Bernhard in de stadsschouwburg de galavoorstelling bijgewoond van het stuk „Twaalf Gezworenen" van Reginald Rose. Hier verlaat het koninklijk paar het paleis op de Dam op weg naar de Schouwburg. Vooral de wijze waarop aan dit KARDINAAL SPELLMAN VRAAGT Zuid-oost-Aziatische land hulp verleend doet deze senator moeilijk heden vrezen. Het steeds toenemend aantal Amerikanen dat voor hulp verlening in Laos is, verplicht de regering zoveel mogelijk voorzorgen te nemen, opdat men ons niet ten onrechte verdenkt van militaire in menging. VERKLARING VAN LOATISCHE MINISTER De Laotische minister van buiten landse zaken, Kampan Panye, heeft vandaag gezegd dat 4.000 man com munistische troepen Laos zijn bin nengedrongen. Zij zijn volgens de mi nister met Tsjechoslo waakse, Com munistisch Chinese en Russische wa pens uitgerust. Kampan, die op weg is naar de VN in New York, zei voorts, dat hij over voldoende bewijzen van communis tische agressie beschikt. De minister beschuldigde Noord- Vietnam er van met kanonnen over de grens geschoten te hebben. Minister Kampan heeft in Bangkok gesproken met de secretaris-generaal van de Zuidoost-Aziatische verdrags organisatie over de mogelijkheid van het beroep van Laos op de Zoavo als de VN geen hulp zouden bieden of te traag zouden reageren, maar tot dusver is nog geen officieel verzoek om hulp van de Zoavo ingediend, al dus Kampan. Nieuwe Franse stap in de Algerijnse kwestie Heeft De Gaulle steun van Eisenhower? President De Gaulle zal morgen de regering meedelen, wat de vol gende stap zal zijn die hij in de kwestie-Algerië denkt te nemen. GEBED VOOR KHROETSJEV Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York is zondag zelf op de preekstoel van de kathedraal van St. Patrick verschenen, om zijn ge lovigen aan te sporen bijzonder te bidden ter gelegenheid van het be zoek van de eerste minister van de Sovjet-Unie. Hij wees op de duivelse plannen die de communisten ten aanzien van de vrije wereld koeste ren en waarschuwde tegen de vals heid van de belofte, welke zij doen. Dit is de vierde maal, dat de kar dinaal zich in de kathedraal tot de gelovingen wendt, sinds zijn ver kiezing tot bisschop in 1939. Graaf Carlo Biscaretti di Ruffia, een van de pioniers van de Italiaanse automobielindustrie, is op 80-jarige leeftijd in Pisa overleden. Hij heeft ook gewerkt als schrijver, schilder en journalist. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's verwondingen op, toen er een hand granaat in een groep arbeiders werdi gegooid. Uit Franse militaire bron verluidt) voorts dat zaterdag in het gebied Khenchela, bij Constantine, de re bellenleider Nesrawi Amar met vier j van zijn lijfwachten is gedood. Nes- Daarbij zal hij verklaren, dat hij de J rawi sloot zich in 1957 bij de op- steun van president Eisenhower bij standelingen aan. Begin vorig jaar zijn behandeling van deze kwestie i liep. hij over naar de Fransen, doch geniet. enige maanden later keerde hij weer In een artikel in het orgaan van i naar de opstandelingen terug en het ministerie van defensie is uit- werd hij bevelhebber van het gebied eengezet, dat het standpunt van het staatshoofd in twee punten is samen te vatten: 1) de pacificatie van Al gerië zal worden voortgezet tot dat zij voltooid is en 2) er zal geen po ging worden gedaan om het land op nieuw te „veroveren". Een „herove ring" zou het herstel van een oud stelsel betekenen, dat uit de tijd is, en daarvan kan geen sprake zijn, al dus het artikel. Franse troepen heben in het week einde zestien Algerijnse opstande lingen gedood, 19 gevangen genomen en verscheidene leden van de poli tieke organisatie van de verzetsbe weging gearresteerd. Bij aanslagen in het gebied van Algiers werden in dezelfde periode vijf mensen gedood en drie gewond. Vijf personen worden nog vermist. Te Oran liepen tien Algerijnen Twee auto's zijn in volle Vaart op elkaar ingereden tussen Grahams- town en East-London in de Kaap provincie, waardoor acht mensen om het leven kwamen en drie ernstig werden gewond. van Khenchela. Droog en zonnig De Bilt, dinsdag 1 Ouur. Het KNMI deelt mede: Het hogedrukgebied, dat de afge lopen 24 uur in omvang toenam is langwerpig van vorm en strekt zich uit van de Balkan tot Engeland en Schotland. Aan zijn westflank voert een zuidwestelijke stroming warme lucht tussen Schotland en IJsland door in de richting van de Noorse kust. Aangezien de luchtdruk boven Spanje en Zuid-Frankri.ik wat daalt, komt het centrum van het hogedruk gebied ten oosten van ons land en draait de wind naar richtingen tus sen zuidoost en zuid. De temperatu ren kunnen hierdoor iets hogere waarden bereiken dan vandaag. Ove rigens blijft het draag en zonnig. Boven Canada heeft zich een krach tige westelijke stroming ingesteld die zich boven de oceaan zal voort zetten. (Medegedeeld door het KNMI. Gèldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WEINIG VERANDERING Droog zonnig en vrij warm weer. Overwegend zwakke wind. 9 Sept.: zon o 06.03; onder 19.11-; maan op 13.45; onder 22.53. Hoogwaterstanden 9 Sept.: v.m. 7.20; nam. 7.47. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GIRENOBLE INNSORUCK NICE ZülRIICH GENèVE LOCARNO WENEN ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON regen 18 C. zw. bew. 25 lkïh bew. 21 zw. bew. 24 mist 17 geh. bew. 26 onbew. 24 onbew. 26 onbew. 23 onbew. 26 mist 25 lichtib ew. 22 mist 21 licht bew. 24 onbew. 21 onbew. 23 zw. bew. 23 ornbew. 20 zw. bew. 28 onbew. 26 onweer 25 half bew. 27 half bew. onbew. 33

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1