®e&2i(i6c(Bou/tant V.S. willen commissie naar Laos zenden India bevreesd voor Chinees plan op lange termijn WAT doet de Eisenhower vandaag naar V.S. terug Vrijere lonen en prijzen Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14807 Veiiigheidsraaad? Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Vandaag besprekingen in veiligheidsraad LAOS OVERWEEGT BEROEP OP ZOAVO De Veiligheidsraad van de Ver. Naties komt hedenavond, om 20 uur Nederlandse tijd onder voorzitterschap van de Italiaan Ortona bijeen ter bespreking van he verzoek van Laos om militaire hulp tegen de commu nistisch gezinde rebellen, die dit weekeinde in de provincie Sam Neua tot op 80 km. van de grens met Noord-Vietnam zijn doorgedrongen. De autoriteiten van Laos verklaren dat de rebellen door het communis tische Noord-Vietnam worden gesteund. Als de Ver. Naties geen hulp bieden zal Laos wellicht hulp vragen aan de Zuidoost-Aziatische verdrags organisaties of aan de Ver. Staten, zo heeft de minister van defensie, Phoemi Nosavan, zondag in Vientiane verklaard. De leider van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties, Cabot Lodge, heeft zondag met andere delegatiedleiders overleg gepleegd over een Amerikaanse denkbeeld om de veiligheidsraad een subcommissie te laten instellen die de toestand in Laos zou moeten bestuderen. Men gelooft dat van communistische zijde op de bijeenkomst van de raad een voorstel kan worden verwacht om de controlecommissie voor Laos, waarin Canada, Polen en India zitting hadden, weer bijeen te roepen. Inmiddels is in Laos de noodtoestand afgekondigd. De situatie in het land wordt steeds ernstiger. De opstandelingen hebben de stad Sam Neua omsingeld. vrede zien dan de communistische dreiging van vorig jaar ten aanzien van het Chinese nationalistische eiland Quemoy. Een communistisch succes in Laos zou een grotere tegen slag voor het westen zijn dan het verloren gaan van Quemoy, omdat een eventueel verlies van Quemoy de nationalistische vastberadenheid op Formosa niet nadelig zou beïn vloeden. BEROEP OP ZOAVO OF V. S. De Laotische minister van staat voor defensie, Phoemi Nosavan, heeft zondag verklaard dat Laos misschien een beroep op de Zoavo of rechtstreeks op de V. S. zal doen als de toestand in Laos nog slechter wordt. Zaterdag werd voor geheel Laos de noodtoestand afgekondigd nadat de belangrijkste stad in het noord oosten, Sam Neua, geheel door de communistische Pathet Lao-rebellen zou zijn omsingeld. Phoemi zei dat Laos een beroep zou doen op de organisatie die het snelst militaire steun zou kunnen verlenen. Hij zou ook gezegd hebben rjat Laos op de Zoavo of op de V. S. een beroep zou doen als het verzoek om interventie van de V. N. geen resultaat zou hebben. De minister vertrok naar Bangkok waar hij, naar hij meedeelde, rust zal nemen en het vraagstuk zal bestu deren van de Vietnamese vluchte lingen in Thailand die in Laos zou den infiltreren om zich bij de rebel len te voegen. Hij ontkende dat hij op het hoofdkwartier van Zoavo in. Bangkok de toestand in Laos zou gaan bespreken. Inmiddels is de Laotische minister van Buitenlandse Zaken, Khampan Panya, uit Laos vertrokken op weg naar de algemene vergadering der De Ver. Staten zijn er voorstan der van dat de Veiligheidsraad een speciale subcommissie samenstelt om in Laos een onderzoek in stellen. Zij hopen dat er een groep landen bereid kan worden gevon den om met de Ver. Staten een des betreffend voorstel in te dienen als de raad vandaag bijeenkomt, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie bij de Ver. Naties zondag op een persconferen tie in New York bekendgemaakt. In Amerikaanse kringen verklaar de men, dat de commissie spoedig naar Laos zou moeten gaan en dat haar werkterrein alleen Laos omvatten, dus niet Noord-Vietnam, van waar de rebellen volgens de regering van Laos hulp ontvangè'n. De permanente Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Ver. Naties, Lodge, heeft zondag het Ameri kaanse denkbeeld met andere dele gatieleiders besproken. Verenigde Staten beschuldigen communisten Functionarissen in Washington verklaarden zondag, dat het State Department geen positieve bewijzen heeft dat geregeld Noordvietnamese troepen de grens van Laos hebben overschreden, doch de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties zal maandag op de bijeenkomst van de Veiligheidsraad de kwestie toch niet als een zuiver binnenlandse Laoti sche aangelegenheid beschouwen. Het State Department heeft zater dag in een scherpe officiële verkla ring de Sowjet-Unie, China en Noord Vietnam ervan beschuldigd dat zij de rebellie in Laos leiden en steunen. Op het ministerie zou men in deze crisis een groter gevaar voor de Opvolger voor minister Van Hemelrijck V. N. die op 15 sepember begint. Hij zei te vertrouwen dat de V. N. troe pen of waarnemers zal zenden om in Laos tussenbeide te komen. In legerkringen is meegedeeld dat de opstandelingen tot 80 Ion. van de Noord-Vietnamese grens in de pro vincie Phong Saly zijn binnenge drongen. Zij dreven de regerings troepen terug tot de stad Moéong- koea, waar volgens officiële berich ten 15 opstandelingen werden*" ge dood. In de aangrenzende provincie Sam Neua zou een aanval van rebellen op de stad Sam Neua op handen zijn. Reeds is melding gemaakt van scher mutselingen in de zuidelijke buiten wijken van de stad. Japan verzet zich tegen zending van V. N. troepen. Van de zijde van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken is medegedeeld, dat Japan zich tegen het zenden van een politiemacht van de V. N. naar Laos zal verklaren. Japan wenst een diepgaand onder zoek ter plaatse alvorens het zenden van een militaire missie wordt over wogen. Japan is van mening, dat een vreedzame regeling met alle midde len moet worden gezocht en dat een militaire expeditie niet in overeen stemming is met het beginsel van vreedzame oplossing van geschillen. Het Japanse ministerie heeft even wel besloten, dat Japan zijn defini tieve standpunt pas zal bepalen nadat dat van de V. S. bekend is en reke ning houdend met de ontwikkeling in de behandeling van de kwestie door de V. N. Japan is sinds oktober 1957 lid van de Veiligheidsraad. De Izwestia heeft zondag de Ver enigde Staten van inmenging in de strijd in Laos beschuldigd en kritiek geoefend op de Zoavo. De premier van het communis tische Noord-Vietnam, Pham Van Dong, heeft Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de V.N. verzocht de „lasterlijke aantijgingen" van de Laotische regering aan het adres van Noord-Vietnam te verwerpen, even als haar „onwettige" verzoek om een politieleger, zo meldt radio Hanoi. Zondag is een soortgelijke bood schap gezonden aan de voorzitters van de algemene vergadering en de veiligheidsraad. De oorzaak van de spanning ligt volgens Noord-Vietnam in de Ame rikaanse pogingen om van Laos een militaire basis te maken. Noord- Vietnam wenst dat de internationale commissie van toezicht in Laos weer in functie treedt. Model van Scheveningse logger voor de koningin EL M. koningin Juliana heeft zaterdagmiddag op paleis Soestdijk drie Scheveningse schippers ontvan gen, die haar een klein model hebben aangeboden van de nieuwe logger „Scheveningen 300" van de rederij Van der Toorn, de „Prinses Juliana", de eerste logger, welke de naam Juliana draagt. H.M. ontvangt het model uit handen van de 65-jarige Baarthout Rog. Amerikaans zand naar Margraten Zand, afkomstig uit de hoofdste den van de vijftig Amerikaanse sta ten, zal op 23 september worden uit gestrooid over het Amerikaanse mi litaire kerkhof te Margraten. Op deze dag brengt de Ameri kaanse 101 Airborne Division Asso ciation een bezoek aan dit kerkhof in Zuid-Limburg. Het zal bijzonder bezoek zijn, want met een plechtig heid wordt symbolisch tot uitdruk king gebracht dat de Verenigde Sta ten hun in Zuid-Limburg begraven zonen niet zijn vergeten. Het zand wordt uitgestrooid door miss Miller, de „Gold Star Mother" van genoem de association vanuit een super cruiser van de Aero Limburg. Nieuwe aanvallen? Dit is de Belgische minister van staat, Z. E. Auguste de Schrijver, die in het Belgische kabinet de portefeuille voor de Kongo en Roeanda- Oeroendi heeft overgenomen van de afgetreden heer Van Hemelrijck. In officiële kringen in Nieuw Delhi is zondag verklaard dat de Chinese troepenconcentraties aan de Indiase grens mogelijk een onder deel zijn van een plan op lange ter mijn om de grensbewoners en mogelijk India zonder een invasie in de Chinese invloedsfeer te bren gen. Communistische controle over Bhoetan, Sikkim en Nepal de drie soevereine buffer-staten tussen India en Tibet zouden steun verschaffen aan een eventuele toekomstige rebel lie van Indiase communisten, zo werd hieraan toegevoegd. In West-Bengalen dat dicht bij het grensgebied ligt, zijn de Indiase communisten het sterkst in dit ge bied en Assam zou gemaakt kun nen worden tot een India's commu nistisch „Yenan. Deze stad in de provincie Sjensi in noord-centraal- China was van 1937 tot 1947 het hoofdkwartier van de communistische Chinezen. In genoemde kringen was men er van overtuigd dat de Chinezen geen invasie zullen uitvoeren in de Hima- laya-staten. Men beschouwt de troe penconcentraties en de betrekkelijk onbelangrijke incidenten als onder deel van een campagne om de grens bevolking onder de indruk te bren gen van de macht van China en van de machteloosheid van India om haar aldus het gevoel te geven dat zij Chinese bescherming moeten zoeken. De Chinezen zouden geheime voor- SPAANS SCHIP VERGAAN. Het 825 ton metende Spaanse vrachtschip „Tarragona" is zondag middag aan de mond van de Gironde (zuid-west-Frankrijk) gezonken na dat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. Zeven van de 20 be manningsleden, o.w. de kapitein en zijn vrouw, zijn met een reddingboot in Royan aangekomen. Zij hadden in hun boot het lijk van een achtste opvarende. De overige twaalf wor den vermist. De oorzaak van de ont ploffing is nog niet bekend. De „Tar ragona" was op weg van Gijon naar Bordeaux, stellen aan Bhoetan, Sikkim Nepal kunnen doen waarbij zij wij zen op de economische ontwikkeling van Tibet. Volgens genoemde kringen zijn er bewijzen dat de Indiase communis tische partij deze plannen vier jaar geleden had besproken. Nieuwe aanvallen? Volgens het Indiase blad Indian Express zouden Chinese troepen in de Lahoelvallei in de Pendsjaab zijn binnengedrongen en het dorp Gwe hebben aangevallen. Het bericht is nog niet officieel bevestigd. Surya Prasad Upadhaya, de Nepa- lese minister van binnenlandse za ken, heeft zondag in Hongkong ver klaard, dat tot dusver geen commu nistisch Chinese troepen op Nepalees grondgebied zijn gezien. Upadhaya is met een delegatie op weg naar New York, waar hij de opening van de algemene vergade ring der V.N. zal bijwonen. Vechtende Arabische advokaten Een diner, dat zaterdag in het Libanese bergoord Zahle door de Libanese balie aan de deel nemers aan de zojuist besloten g vijfde conferentie van Arabische advocaten was aangeboden, is voortijdig geëindigd doordat voorstanders van Nasser en voor standers van Kassem elkaar bor den en flessen naar het hoofd smeten. De politie moest de orde herstellen. Het slotbanket, dat voorge zeten zou worden door de Liba nese minister van justitie en binnenlandse zaken, is later „wegens omstandigheden" afge last. Reeds vier dagen waren er schermutselingen geweest tussen de diverse politieke groeperin gen. De speciale brigade van de politie heeft 12 keer moeten in grijpen om de vechtende advo caten te scheider^. De volgende conferentie van Arabische advocaten wordt in 1961 in Jeruzalem gehouden. President Eisenhower zal vandaag naar Washington terug keren. Het presidentiële vliegtuig is om 11.00 uur (Ned. tijd) van het vliegveld van Prestwick vertrokken. Hoewel zondag was bekend ge maakt dat de Boeiing te Keflavik op IJsland brandstof zou innemen en dat Eisenhower zou lunchen met de IJslandse president Asgeir Asgeirs- son en leden van de IJslandse re gering, zal het vliegtuig wegens de slechte weersomstandigheden IJsland niet aandoen. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde zondag dat geen speciale ontvangst van de president wordt voorbereid. Men gelooft dat de ministers van zijn regering en de leden van het corps diplomatique bij zijn aankomst op het vliegveld aan wezig zullen zijn. De officiële opvatting in Washing ton over Eisenhowers bezoek aan Europa is dat de president een per soonlijk succes heeft behaald. Som mige perscommentaren van zondag waren echter niet zonder meer en thousiast. Zo schreef de „New York Times" dat het welslagen van de reis moeilijk te beoordelen is omdat sommige geschilpunten tussen de ge allieerden te diep zijn om door korte besprekingen overbrugd te kunnen worden. Zo blijven twee kwesties onopgelost, nl. de houding ten aan zien van een topconferentie van de grote vier na de conferentie tussen Eisenhower en Chroesjtsjef, en de rol van Frankrijk in het westelijk bondgenootschap. ISRAELISCH-ARABISCHE GESCHILLEN IN V. N. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Golda Meir, heeft zondag bij haar vertrek uit Tel Aviv naar New York verklaard, dat zij op de komende vergadering van de assemblee der Ver. Naties de han gende Israëlisch-Arabische geschil len ter tafel zal brengen. Zij noemde als voornaamste de vrije vaart door het Suez-kanaal, die Egypte aan Is raël ontzegt, de Arabische boycot van Israëlische goederen en de „vij andige houding van Egypte ten aan zien van Israël". De Israëlische regering heeft zon dag voorts besloten Frankrijk te steunen als de Algerijnse kwestie in de Ver. Naties aan de orde komt. Gesprek met minister Donderdagmiddag zal minister De Pous een gesprek hebben met ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven over do in het kader van het vrijere loonbeleid te voeren prijzen politiek Minister De Pous heeft de vier werkgeversorganisaties, de vier mid denstandsbonden en de drie centrale werknemersvakorganisaties uitge nodigd. Het ligt in de bedoeling van de bewindsman van het georganiseerde bedrijfsleven medewerking te vragen bij het prijsbeleid. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Zonnig De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde werd het hogedrukgebied, waarvan het centrum zich al een week boven de Noordzee bevindt, aan zijn west flank versterkt door een nieuw hoge- drukgebied van de oceaan. Voordat -beide hogedrukgebieden met elkaar in verbinding kwamen, veroorzaakte een oceaanfront in Ier land vrij veel regen. Elders in West Europa bleef het zonnig en op de meeste plaatsen droog. Rond de Middellandse zee, waar de luchtdruk laag is, verplaatsten de regens zich naar de Balkan. In Neder land is de aanvoer van droge conti nentale lucht zwakker geworden doordat de wind in kracht afnam. De temperaturen bereikten waarden die ongeveer 2 graden boven normaal zijn. Oceaandepressies volgen een noordoostelijke koers en hun door tocht naar het vasteland wordt de komende paar dagen nog door het hogedrukgebied versperd. In ver band hiermee moet op het voortduren van het droge en zonnige weer wor den gerekend. - (Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van maandag avond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur). ZONNIG Droog en zonnig weer. In de nacht en vroege ochtend plaat selijk mist. Weinig wind en on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 8 Sept.: zon op 06.01; onder 19.14; maan op 12.35; onder 22.06. Hoogwaterstanden 8 Sept.: v.m. 6.37; nam. 7. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI zwaar bew. 17 C. STOCKHOLM onbew. 23 OSLO zwaar bew. 23 KOPENHAGEN onbew. 23 ABERDEEN zwaar bew. 21 LONDEN mist 26 AMSTERDAM mist 23 BRUSSEL onbew. 25 LUXEMBURG onbew. 23 PARIJS onbew. 27 BORDEAUX mist 24 GRENOBLE onbew. 22 NICE half bew. 23 BERLIJN onbew. 22 FRANKFORT onbew. 24 MüNCHEN zwaar bew. 20 ZiiRICH onbew. 20 GENèVE licht bew. 21 LOCARNO onbew. 22 WENEN zwaar bew. 21 INNSBRUCK zwaar bew. 22 ATHENE onweer 26 ROME licht bew. 25 MADRID licht bew. 26 MALLORCA zwaar bew. 27 LISSABON onbew. 32 Korreltje Veel roemen meldt een domme geest Een ijdel vat bomt het aller meest. Vader Cats.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1