S)e CciêbeSoti/temf Besprekingen in Parijs leidden tot overeenstemming LAOS VRAAGT HULP VAN V.N. STRIJDKRACHTEN Min. Luns over Eisenhowers bezoek aan Parijs Afrikaanse vraagstuk diepgaand bestudeerd August de Schrijver benoemd tot minister van Belgisch Kongo Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 14805 Men zeg<: alles koek en ei in Parijs Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 200X5, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Volgens weinig zeggend communique: In een gezamenlijk Frans-Amerikaans communique dat in Parijs is uit gegeven, wordt gezegd dat de Afrikaanse vraagstukken in het algemeen en die van Noord-Afrika in het bijzonder, vrij uitvoerig door Eisenhower en De Gaulle zijn besproken. De tekst van het communique, dat gepubliceerd werd na de besprekingen van de Amerikaanse en de Franse president luidt: „De president van de Verenigde Staten van Amerika en de president van de Franse republiek hebben gedurende twee en drie september besprekin gen gevoerd waarbij alle kwesties, die van beide landen van belang zijn, ter sprake zijn gekomen. Aan deze besprekingen hebben de Franse premier en beide ministers van Buitenlandse Zaken deelgenomen. De besprekingen tussen beide vroegere wapenbroeders in de tweede wereldoorlog zijn verlopen in een zeer vriendschappelijke en hartelijke sfeer, die de betrekkingen tussen Frankrijk en Amerika traditioneel gekarakteriseerd hebben. President Eisenhower heeft aan generaal De Gaulle zijn meningen uit eengezet over de betrekkingen tussen de V. S. met de Sowjet-Unie op het ogenblik dat de Amerikaanse president zelf van plan is naar Moskou te gaan. Beide staatshoofden hebben vastgesteld dat er volledige overeenstemming bestaat over de kwestie-Berlijn. Zij zijn het ook eens over de opvatting dat een topconferentie, die in beginsel nuttig is, echter pas bijeengeroepen kan worden als zij redelijke kansen heeft een positief resultaat op te leveren. De Afrikaanse vraagstukken in hun geheel en die betreffende noord- Afrika in het bijzonder zijn diep gaand bestudeerd. De president der V. S. en de presi dent van de Franse republiek hebben de nadruk gelegd op hun gehechtheid aan het atlantisch bondgenootschap. Zij hebben hun meningen uitgewis seld over de juiste wijzen om een doelmatiger functioneren van dit bondgenootschap te verzekeren.r Beide presidenten hebben opnieuw het belang bevestigd van de hervat ting der onderhandelingen over een algemene en gecontroleerde ontwa pening en van het verlenen van steun aan onderontwikkelde landen. Verder hebben zij de middelen bestudeerd om een betere samenwerking tussen beide landen ii de wereld als geheel tot stand te brengen, in het bijzon der door uitbreiding van het overleg over alle belangrijke vraagstukken, politieke zowel als militaire". Na de besprekingen heeft De Gaulle op kasteel Rambouillet een diner aan Eisenhower aangeboden. Tot de gasten behoorden o.a. de Belangrijke resultaten voorlopig geheim. Van officiële zijde in Parijs is mee gedeeld, dat het gemeenschappelijke Frans-Amerikaanse communique op gesteld is met de bedoeling om de werkelijk belangi'jjke resultaten van het overleg voorlopig geheim te hou den. De resultaten zullen te zijner tijd op de meest passende wij aan het licht treden, zo werd van Ameri kaanse zijde opgemerkt. Franse woordvoerders legden de nadruk op de indruk die De Gaulle op Eisenhower heeft gemaakt bij zijn pleidooi voor Amerikaanse steun voor zijn pogingen om een recht vaardige oplossing van de Algerijnse kwestie te bereiken. Het ontbreken van een positieve verklaring in het communique zou in de eerste plaats veroorzaakt zijn door de noodzaak om datgene wat De Gaulle nog over Algerië te zeggen heeft, geheim te houden totdat de Franse president zijn verklaring heeft afgelegd. Volgens diplomatieke waarnemers vormen de drie volgende punten het belangrijkste resultaat van Eisen hower:. overleg in Parijs: 1. De Gauile is er in geslaagd om in de hoogste Amerikaanse krin gen mee begrii te wekken voor de manier waarop hij het Alge rijnse vraagstuk behandelt. Daardoor is het nu eerder dan voorheen mogelijk dat de V. S. Frankrijk zullen steunen bij het eventuele debat over Algerië in de V N. 2. Het enthousiaste onthaal dat Eisenhower in Parijs van de zijde der Franse bevolking is ten deel gevallen betekent een keerpunt in de mee." gevoels matige strekkingen tussen beide volkeren. „Het betekent het einde van de propaganda in Frankrijk, die er voortdurend op hamerde dat de Amerikanen naar. huis moesten gaan", zo zei men. 3. De besprekingen en de reactie van de Fransen hebben het wes telijke bondgenootschap ver sterkt, hetgeen van groov belang is aan de vooravond van Chroesjtsjefs bezoek aan de Verenigde Staten. Tegen agressie van N Vietnam De regering van Laos heeft de VN verzocht met spoed strijdkrachten te Kabinel freedt niet af De 61-jarige Belgische minister van staat August de Schrijver is benoemd tot minister van Kongo en Roeanda- Oeroendi. De nieuwe minister is te Gent ge boren. Hij is doctor in de rechten en licenciaat in de sociale wetenschap pen van de Gentse universiteit. Sedert 1921 is hij advocaat bij het Hof van Beroep te Gent. De Schrijver werd voor de eerste maal gekozen als volksvertegenwoor diger in 1928. In 1935 was hij minister van land bouw, in 1936 minister van binnen landse zaken, in 1939 van justitie, in maart 1940 van economische zaken. Daarna was hij lid van de Belgische regering in ballingschap te Londen en vice-premier in 1944, Hij is de stichter van de Christe lijke Volkspartij en voorzitter van de Internationale unie van christelijk democraten. Als minister van staat presideerde De Schrijver de werkgroep die zien naar Belgisch Kongo heeft begeven en onlangs nog naar Roeanda- Oeroendi. Premier Eyskens heeft tegenover de pers verklaard dat de regering op ondubbelzinnige wijze trouw blijft aan de inhoud van de koninklijke boodschap en de regeringsverklaring van 13 januari betreffende Kongo. Geen aftreden van kabinet. Over het heengaan van Van Hemel- rijck als minister van Kongo vroeg men zich in goedingelichte politieke kringen in Brussel af of koning Bou de wijn wellicht om het aftreden van de gehele regering zou vragen, doch premier Eyskens verklaarde, nadat hij bij de koning op audiëntie was ge weest, dat er geen sprake is van een aftreden van het gehele kabinet. De meningsverschillen in de rege ring over een bespoediging van' poli tieke hervormingen in Kongo staan los van de politieke overtuigingen in de katholiek-liberale coalitie. Van Hemelryck, die bespoediging wenste, behoort evenals zijn voornaamste tegenstander op dit punt. de minis ter van buitenlandse zaken Wygny, tot de Christelijke Volkspartij. De heer Van Hemel- rijck, de minister van Belgisch Congo, heeft aan premier Eijskens zijn ontslag aangeboden. sturen, aldus meldt de ambassade van dit land in Londen. Er waren in de Britse hoofdstad geen berichten over het tijdstip en de wijze waarop de VN waren be naderd. Een woordvoerder van de ambassa de zeiMat de Laotiaanse minister van .buitenlandse zaken donderdag het nieuws aan de ambasasde had ver strekt. In de verklaring van de ambassade wordt gezegd dat Noord Vietnamese communistische troepen Laos aan vallen met gebruikmaking van artil lerie op Vietnamees gebied. De verklaring van de Laotiaanse ambassade te Londen luidt als volgt: „Tegenover de karakteristieke agres sie van de democratische republiek Vietnam, welker troepen Muong Het en Xieng Kho aanvallen met ge bruikmaking van artillerie op haar gebied, heeft de koninklijke regering van Laos de VN verzocht met spoed strijdkrachten te zendien." De Laotiaanse communistische op standelingen zijn een offensief begon nen met als doel Sam Neua, de hoofd stad van de gelijknamige provincie in het noordoosten van Laos, zo is door de Laotische regering meegedeeld. De omvang van het offensief is in. Vientiane nog niet bekend. Ook weet men niet zeker, of er troepen uit Noord-Vietnam by zijn. Gemeld wordt, dat de opstandelin gen die woensdag het fort Moung Het veroverden, nog slechts 20 km van Sam Neua zijn verwijderd. Tachtig dorpen hebben zij al bezet. DALAI LAMA VRAAGT STEUN De Dalai Lama heeft donderdag de Britse hoge commissaris en de Ja panse en Philippijnse ambassadeurs in Nieuw Delhi gevraagd om de steun van hun land als de kwestie-Tibet in de V. N. mocht worden besproken. De diplomaten hebben toegezegd dit verzoek aan hun regeringen te zullen overbrengen. De Dalai Lama heeft donderdag wederom premier Nehroe ontmoet. Voorts had hij een lange bespreking met de Indiase vice-president, Radha- krisjnan. HAGERTY OVER ALGERIë President Eisenhowers woordvoer der, James Hagerty heeft donderdag avond op een persconferentie te Pa rijs naar aanleiding van een vraag over Algerië verklaard, dat men een openbare verklaring van president De Gaulle over deze kwestie tege moet kan zien en dat hij zich daarom niet over dit punt kon uitlaten. Ha gerty zei niet te weten, wanneer het I Franse staatshoofd de verklaring zal afleggen. 1 Na de lunch op het Elysée begaven Christian Herter, president Eisenhower, president De Gaulle en premier Debre zich naar buiten om een kijkje te nemen in de prachtige tuin. Alle vraagstukken zeker nog niet opgelost De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die de afgelopen twee dagen als voorzitter van de ministerraad van de NAVO besprekingen in Parijs heeft gevoerd, heeft donderdagavond ver klaard een verbetering in de Frans-Amerikaanse betrekkingen te ver wachten. Mr. Luns, die behalve president Eisenhower ook de ministers van Buiten landse Zaken van Frankrijk, België, Italië, Turkije en Griekenland heeft ontmoet, zei, dat het bezoek aan Parijs ongetwijfeld het voornaamste punt van de Europese reis van president Eisenhower is geweest. In Parijs immers, aldus mr. Luns, liggen de meeste vraagstukken en er zijn in de gesprekken tussen president Eisenhower en president De Gaulle vrschillende beslissin genomen die van invloed zullen zijn op de Franse houding in de diverse internationale organen en op de behandeling van kwesties in de Verenigde Naties, waarbij de Frans-Amerikaanse verhouding in het geding is. EISENHOWER TEVREDEN Minister Luns zei sterk de indruk te hebben dat president Eisenhower tevreden is over zijn bedoek aan Parijs en over de wijze waarop hij met president De Gaulle tot over eenstemming is kunnen komen, of wel tot parallel gerichte inzichten. „Het is echter zeker niet zo", aldus mr Luns, „dat alle vraagstukken tussen beide landen zijn opgelost. Dat was ook niet te verwachten. Wèl verwacht kan worden dat er een verbetering in de Amerikaans- Franse verhouding zal komen". De minister wees er hierbij op, dat hierover uiteraard geen zeker heid kan bestaan, aangezien het ge- spek tussen beide staatshoofden voor namelijk over vraagstukken heeft gehandeld, die pas later aan de orde zullen komen, zoals Algerië en de politieke consultatie. De minister zei in antwoord op vragen niet te kunnen ingaan op details van zijn ondernoud met pre sident Eisenhower, dat overigens alle door de Amerikaanse president bespoken vraagstukken betrof. Het Algerijnse probleem. In welingelichte kringen van de NAVO bestaat de indruk dat tussen de Amerikaanse en Franse regeringen een vrij grote mate van overeen stemming bestaat over de verdere ontwikkeling van het Algerijnse pro bleem. In het Palais Chaillot zei men het niet onmogelijk te achten, dat als gevolg van het bezoek van pre sident Eisenhower aan Parijs er een positieve houding van de Verenigde Staten zal komen jegens de Franse politiek in Algerië. Details over het verdere Franse beleid in Algerië konden niet worden medegedeeld. Men herinnerde er aan, dat Algerië wel als het centrale punt van de Amerikaans-Franse verhoudingen kan worden beschouwd. Men acht het niet uitgesloten, dat Frankrijk thans in de yerenigde Naties steun van de Verenigde Staten zal krijgen bij de komende behandeling van dit vraagstuk. Voorts zei men in NAVO- kringen dat president Eisenhower zowel in Bonn en Londen als in Parijs vrijwel volledige overeenstem ming heeft bereikt over kwesties van de oost-west-verhouding en van Berlijn. Er zijn echter nuanceringen gebleken ten aanzien van het al dan niet op korte termijn houden van 'n topconferentie, waarbij de Franse en Duitse regeringen het Ameri kaanse standpunt bleken te delen. „Het is duidelijk", aldus de mening in NAVO-kringen, „dat president Eisenhower gesterkt naar de Ver enigde Staten terugkeert voor zijn komende besprekingen die zeker geen onderhandelingen zullen zijn met Chroesjtsjef". Twee militairen omgekomen Jeep rolde van dijk Op de dijk tussen Hoge en Lag© Zwaluwe is vanochtend om kwart voor vijf een jeep verongelukt, waar bij twee militairen zijn gedood en een levensgevaarlijk is gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening van het korps commando troepen in Roosendaal. De jeep stopte vrij plotseling om twee commando's die langs de weg liepen, mee te ne men. De militaire vrachtwagen die er achter reed, botste tegen de jeep op en duwde dit voertuig van de dijk af. De jeep kwam onder aan de dijk in een sloot terecht en sloeg over de kop. De dienstplichtige vaandrig P. J. Visser uit Dordrecht werd op slag gedood. De gehuwde 26-jarige eerste luitenant H. J. Oostrom uit Roosen daal en de dienstplichtige soldaat- chauffeur B. M J. Beekmans uit 's-Hertogenbosch werden levensge vaarlijk gewond naar het St. Eliza- beth-ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Tijdens het transport is de commando Beekmans overleden. Hij was, even als vaandrig Visser, 20 jaar oud en ongehuwd. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's EISENHOWER NODIGT DE GAULLE OPNIEUW VOOR BEZOEK UIT Donderdag is te Parijs uit de om geving van Eisenhower vernomen dat de Amerikaanse president zijn Fran se ambtgenoot De Gaulle voor de tweede maal voor een bezoek aan de V. S. heeft uitgenodigd. De eerste uit nodiging kwam kort nadat De Gaulle in Frankrijk weer aan de macht was gekomen. Gaulle heeft, naar verluidt, Eisenhower medegedeeld dat hy gaarne de V. S. zal bezoeken, wan neer de Franse binnenlandse toestand dit mogelijk maakt. Hij kon zich thans echter nog niet aan een spe ciale datum binden. 1 Ter benoeming tot minister van defensie zal ir S. H. Visser, thans algemeen secreturii van het verbond van Nederlandse werkgevers, aan H. M. de Koningin worden voor gedragen. Weinig verandering De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNfylI deelt mede: In de al gemene circulatie komt vrijwel geen wijziging. Terwijl zich een groot hogedrukgebied handhaaft van Scan dinavië via Engeland naar de Azo- ren. blijven de oceaandepressies zich in de richting van IJsland bewegen. In Finland veroorzaakte het hoge drukgebied de afgelopen nacht hel der en windstil weer, waardoor de temperatuur er plaatselijk tot 3 gra den beneden het vriespunt daalde. Boven Frankrijk bevond zich een kleine storing in de hogere niveaux, die in Parys 2 mm regen bracht. Deze storing breidde zijn invloed echter niet in de richting van Ne derland uit. Evenmin was dit het geval met de oceaandepressies. Het huidige weertype duurt dan ook voort - Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. AANHOUDEND DROOG Droog weer met weinig bewol king en weinig verandering in temperatuur. Matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelijke wind. 5 Sept.: zon op 05.56; onder 19.21; maan op 08.48; onder 20.20. Hoogwaterstanden 5 Sept.: v.m. 4.43; nam. 5.06. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO* KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID licht bew. zw. bew. half bew. onbew. mist licht bew. onbew. licht bew. licht bew. geh. bew. mist zw. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew licht bew. onweer Korreltje Spreken is een gave van allen, denken echter van weinigen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1