Gesprek Eisenhower-De Gaulle kwam op gang Chroesjtsjef zingt het oude lied Tevredenheid over de eerste resultaten Ook in Parijs grootse ontvangst KVP ALTIJD JONG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No. 1 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Het gaat in Parijs niet met de Franse slag President Eisenhower is gisteren na zijn triomfale intocht in Parijs, waarbij een half miljoen Fransen langs de weg stonden, zijn besprekingen met president De Gaulle begonnen. In de ochtend werd tijdens hun eerste onderhoud op het Elysee, dat ruim een uur duurde en waarbij slechts twee tolken aanwezig waren, inleidende besprekingen gevoerd over Algerië en de NAVO. Woensdagmiddag kwamen beide staatshoofden, vergezeld van hun ministers van Buitenlandse Zaken, opnieuw bijeen waarbij dezelfde onder werpen uitvoeriger werden besproken en voorts de kwestie van het wereldoverleg, Berlijn, de betrekkingen tussen oost en west, de wereld vrede en de Frans-Amerikaanse samenwerking op talrijke gebieden ter sprake kwamen. Ook dit gesprek duurde ruim een uur. De perssecretaris van Eisenhower, Hagerty, heeft in antwoord op een vraag meegedeeld dat de Amerikaanse regering geen enkel memorandum heeft ontvangen met een nieuw Frans plan ter regeling van de Alge rijnse kwestie. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Berdring, zei dat de Amerikaanse politiek inzake Algerië niet is gewijzigd: de V. S. zijn voor elke rechtvaardige en liberale oplossing. Hagerty verklaarde nog dat president Eisenhower tijdens zijn verblijf ln Parijs geen persconferentie zal houden, omdat hij zoveel mogelijk tijd wil besteden aan zijn besprekingen met generaal De Gaulle. ALGERIë EN NAVO De V. S. en Frankrijk zouden al grote vorderingen hebben gemaakt bij het uit de weg ruimen van hun geschillen inzake Algerië en de NAVO. Amerikaanse en Franse woord voerders hebben na de besprekingen die Eisenhower en De Gaulle tot dus ver hebben gevoerd, verklaard dat zij zeer tevreden zyn. In officiële Franse kringen wees men er echter op dr t het beslissende onderhoud tussen beide mannen nog moet plaatsvinden en wel in de loop van donderdag op het kasteel Ram- bouillet. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat president Eisen hower na zyn enthousiaste ontvangst in Parijs en de inleidende bespre kingen met De Gaulle tot de con clusie is gekomen, dat De Gaulle in Frankrijk aan het bewind moet blij ven en dat een zo krachtig mogelijke \I/at de gezinnen zijn voor de sa. menleving, zijn de afdelings besturen voor de K.V.P. Gezonde gezinnen gezond volk", en hetzelfde kan gezegd worden van de gezinspartij, de K.V.P. Wanneer de afdelingbesturen, en als gevolg daarvan de afvaardigingen naar kringen en bestuursraad, gezon de levenslust vertonen, actief en kwiek zijn. kan het niet anders of de gehele partij blaakt van ijver en vuur. In deze maand en in de eerste helft van de volgende worden in alle afde lingen nieuwe besturen gekozen. De zittende besturen het ene meer, het andere minder hebben I verdienstelijk werk verzet. Dikwijls' was dat werk echter te danken aan i één of enkele bestuursleden, die hun schouders er onder zetten, terwijl de anderen als bijzitters of „bloempot ten" fungeerden. Er wordt nu een kans gegeven, de afdelingsbesturen, waar dit nodig is, te moderniseren. Het gaat daarbij niet zozeer om oud of jong, dan wel om actief of sluimerend. Er zijn slui merende jongeren en actieve in de dienst-vergrijsden. Maar op ee.. actieve verjongings kuur kan in het algemeen wel wor den aangedrongen, en daartoe heeft ieder lid ook de vele nieuwe leden de gelegenheid bij de bestuursver kiezing in zijn afdeling. Laat men bij de nieuwe bestuurs samenstelling ook de vrouwelijke vertegenwoordiging niet vergeten! Niet alleen weven de dames „hemel se draden" door het aardse leven zoals een Duits gedichtje zegt en maken zij de bestuursvergaderingen gezelliger, maar zij hebben haar eigen kijk op de problemen en kunnen be ter activiteit ontplooien in de gezin nen. Voor een echt, opgewekt democra tisch leven in de K.V.P. is het nood zakelijk, dat ieder afdelingsbestuur uit flinke mannen en vrouwen be staat, die belangstelling hebben voor het openbare leven. Ook, en juist, in de tegenwoordige politieke verhoudingen is een politiek van het volk voor het volk vereist. Daarbij moet het partijbestuur voort komen uit en bouwen op de.,partij- gezinnen" de afdelingen. De partijleiding heeft een vierja- ren-plan in petto, dat zij tot uitvoe ring wil brengen, maar deze krachts inspanning vergt een gezond politiek gezinsleven, waardoor de leiding zich geschraagd en geïnspireerd weet. Kies dus actieve afdelingsbesturen! steun aan Frankrijk in overeenstem ming is met de Amerikaanse politiek van „voortgang in de richting van de vrede". Banket in het Elysée. President De Gaulle heeft gister avond op het Elysée een groot diner ter ere van president Eisenhower gegeven. Eisenhower, die de sjerp van het legioen van eer droeg, werd op het bordes door president De Gaulle verwelkomd. 180 Personen waren aanwezig, onder wie oud president. Vincent Auriol, Paul-Henri Spaak en mr. Luns, resp. secretaris generaal en voorzitter van de minis terraad van de NAVO. en generaal. Norstad... Het diner werd gehouden in de grote feestzaal van het Elysée. De republikeinse garde speelde zachte muziek. In een toast aan het diner in het Elysée verklaarde president De Gaulle, dat het wel eens gebeurt dat twee kameraden, die met hetzelfde doel voor ogen en gelijkgestemd de zelfde weg volgen, op een gegeven ogenblik tengevolge van het dalen en stijgen, het stof of door de stenen op de weg van elkaar gescheiden worden. „Voor hen is het het beste, weer bij elkaar te komen teneinde tezamen de weg te kunnen overzien die zij nog moeten gaan, en naast elkaar hun tocht voort te zetten. Zij zijn zo sterker en vastberadener dan tevoren en zij hebben meer zelfver trouwen", aldus het Franse staats hoofd. President Eisenhower zei in zyn antwoord, dat hij gaarne wilde spre ken over de Franse president. Her innerend aan De Gaulles rol in de oorlog, noemde hij hem een man van een consequente vasthoudend heid en een geweldige moed. Zonder de koppigheid, de moed, het vast beraden doorzettingsvermogen van generaal De Gaulle zou men nooit komen tot een duurzame vrede in Glorieuze tocht door Parijs. Vóór het diner reden president Eisenhower en generaal De Gaulle van het Elysée naar de Are de Triomphe om bij het graf van de onbekende soldaat de nagedachtenis te eren van de doden van twee wereldoorlogen. Duizenden Paryze- naars stonden langs de weg. De Amerikaanse president maakte met beide handen het V-teken als ant woord op het gejuich van de toe schouwers. De open auto waarin beide presidenten zij aan zij rechtop stonden, werd begeleid door 64 mili taire motorrijders. Het was veertig jaar geleden dat een Amerikaanse president een officiële tocht door Parijs maakte. Dat was toen president Woodrow Wilson naar Frankrijk kwam voor het voeren van onder handelingen over een vredesverdrag. Na het spelen der volksliederen legde president Eisenhower, geassis teerd door twee Amerikaanse onder officieren een blanke en een neger een enorme krans op het graf van de onbekende soldaat. Hy wakkerde de vlam aan en nam een minuut stilte in acht. Beide presidenten tekenden het gouden boek van hoge bezoekers en staatslieden en onderhielden zich vervolgens met een aantal oud- strijders. Van Amerikaanse zijde is gister avond verklaard dat de delegatie van president Eisenhower zeer inge nomen is met de warme ontvangst in Parys en de wijze waarop de eerste ronde van de besprekingen tussen beide staatshoofden is verlopen. Een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het enthousiasme van de Fransen woensdag „geweldig". De ontvangst bij de officiële tocht door Parijs was 's avonds veel ent housiaster dan bij de aankomst in de ochtend toen de meeste Parijze- naars aan het werk waren. De aankomst van president Eisen hower in Parijs heeft echter op de Amerikaanse bladen niet dezelfde indruk gemaakt als zijn bezoeken aan Londen en Bonn en in sommige berichten wordt gezegd dat de ont vangst in de Franse hoofdstad achter bleef bij die welke de Britten en Duitsers hem bereidden. Opzienbarend artikel in Amerikaans tijdschrift Premier Chroesjtsjef van de Sow- jet-Unie heeft in het Amerikaanse tijdschrift „Foreign Affairs Quarter" een artikel geschreven, waarin hij zegt dat vreedzame coëxistentie geen valstrik is, maar de enige mogelijk heid als men oorlog wil vermijden. Het communisme zal uiteindelijk in de gehele wereld zegevieren, schrijft hij, maar dat betekent natuurlijk niet dat die overwinning zal worden be haald door inmenging in de binnen landse zaken der kapitalistische lan den. Hij ziet de opkomst van het com munisme als een logische ontwikke ling. Over Duitsland zegt Chroesjtsjef: „Wij beschou wen de .liquidatie-v-w gevolgen van de tweede wereldoorlog en het sluiten van een vredesverdrag met de twee Duitse staten als het be langrijkste van alle vraagstukken. Het feit dat het Duitse volk al veer tien jaar zonder vredesverdrag is, schrijft Chroesjtsjef, heeft de milita risten en revanchisten in West-Duits- land een ruime mogelijkheid geboden tot hernieuwde activiteit. Zij eisen bijvoorbeeld al land in Polen en Tsjecho-Slowakije op. Het is gebleken dat de NAVO lang zamerhand wordt tot een werktuig van de Duitse militaristen. Het is he lemaal niet onmogelijk dat West- Duitsland, gebruik makend van zijn positie in de NAVO, vijandelijkheden zal veroorzaken, die kunnen leiden tot een nieuwe wereldoorlog. Het voorstel van de So wj et-Unie om een vredesverdrag met Duitsland te slui ten en de toestand in West-Berlijn tot het normale terug te brengen, is daarom geenszins overbodig. Meningsverschillen overbrugbaar Chroesjtsjef is van mening, dat de Geneefse conferentie de standpunten van oost en west dichter bij elkaar verschillen, die naar zijn zeggen voortvloeien uit de westelijke con cessies aan Adenauer, zijn volgens hem alle overbrugbaar. Hij sprak zich uit voor een ongelimiteerde in ternationale handel als sleutel tot een j vreedzame coëxistentie. Naar aanleiding van de door het Amerikaanse Congres aanvaarde mo- i tie betreffende de bevrijding van on- j derworpen volken zei de premier, dat dit door het Russische volk als een provocatie gezien werd. Hijzelf deel de die mening. Hy besloot het artikel met de ver klaring dat de Sowjet-Unie en de daarmee verbonden landen, als zij niet worden aangevallen, nooit de wapens zullen opnemen. Oorlog moet en kan worden vermeden. „Wij zeg gen tot iedereen: laten wij elkaar de voordelen van eikaars stelsel bewij zen, niet met de vuist, maar door vreedzame economische concurrentie in een vreedzaam naast elkaar be staan". aldus premier Chroesjtsjef. Geen Duitse hereniging vóór vredesverdrag Het schijnt dat geen weldenkende leider in het westen nog geneigd is opnieuw aan te dringen op een zo genaamde hereniging van Duitsland alvorens er een vredesverdrag wordt gesloten. Wij moeten uitgaan van het duidelijke feit dat er twee Duitse staten bestaan en de Duitsers moeten zelf beslissen hoe zij willen leven. Ik ben er van overtuigd, aldus Chroesj tsjef dat Duitsland vroeg of laat ver. enigd zal worden, maar voordien moet men niet trachten zich in dat interne proces te mengen. Over West-Berlijn zei hij dat de Sowjet-Unie beslist niet van plan is zich van dat stadsdeel meester te ma ken. Evenals het westen zijn wij voor een onafhankelijk West-Berlijn en voor het behoud van de bestaande levenswijze daar. Amerikaanse reacties Chroesjtsjefs artikel bevestigt voor heeft gebracht. De bestaande menings- 'n groot deel de verzoenende houding Cambodja's koningspaar ontsprong dodendans President Eisenhower is woensdagmorgen op het vliegveld Le Bourget bij Parijs aangekomen. Hij werd begroet door president Charles de Gaulle. IR S. H. VISSER M NISTER VAN DEFENSIE Ter benoeming tot Minister van Defensie zal vandaag aan H. M. de Koningin worden voorgedragen ir. S. H. Visser te Wassenaar. De heer Visser bekleedt thans de functie van algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandse Werk gevers. die de Russen in de afgelopen weken hebben aangenomen, zo menen diplo matieke waarnemers in Washington, maar een dissonant in het artikel wordt gevormd door de krachtige aanval van de Russische premier op de „Westduitse militaristen" en zijn stelling dat bondskanselier Aden. auer de NAVO gebruikt als spring plank voor mogelijke vijandelijkhe den tegen de Sowjet-Unie, zo meent men. Men wees er op dat deze woorden van Chroesjtsjef een scherpe tegen stelling vormen tot zijn brief aan Adenauer, waarin hij voorstelt pogin gen in het werk te stellen om de be trekkingen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie te verbeteren en de hierop volgende verklaring van de Russische premier dat hy gelooft dat Adenauer inderdaad tot een beter wederzijds begrip wil komen. Van Russische zijde in Washington werd echter verklaard dat Chroesjtsjef zijn artikel voor „Foreign Affairs" al had verzonden vóór hij zijn brief aan Aenauer schreef. De grote nadruk, die de Russische premier in het artikel legt op onbe perkte handel als sleutel tot een vreedzame coëxistentie, maakt het wel duidelijk dat het strategische em bargo van de V. S. een belangrijke plaats zal innemen bij de besprekin gen tussen Chroesjtsjef en Eisenho wer, zo merkten diplomatieke waar nemers op. In Oosteuropese kringen in Bel- grada is woensdag verklaard, dat president Eisenhower waarschijnlijk in de tweede helft van oktober zijn bezoek aan de Sowjet-Unie zal bren gen. Hy kan dan vóór de strenge Russische winter begint, en ook voor de jaarlijkse feestelijkheden ter her denking van de revolutie van 1917, weer vertrokken zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's j (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 HETZELFDE WEERTYPE. Droog en zonnig weer met de zelfde of iets hogere temperatu ren. Zwakke tot matige, overdag af en toe vrij krachtige oostelij ke wind. de verf voor het schl/derfeest SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKTEN vrttfl gratis boekje 'gezelligheid door kleur' (32 pagina's in kleuren) bij postbus 2 - Leiden (Advertentie) De koning en koningin van Cambodja (foto) zijn op bet nippertje aan de dood ontsnapt, toen in het paleis n bom ontplofte, die zich in een geschenkzending bevond. De chef protocol prins Vakrivan, ontving van een Chinees een pakje met de mededeling, dat het een jeschenk bevatte, afkomstig van een vriend van de coningin in Hongkong. Naar gewoonte, werd het pakje eerst open gemaakt, alvorens aan de koningin over- landigd te worden. Toen de geschenkzendnig werd litgepakt, volgde een explosie. Het pakje bleek een Jeine, doch zeer krachtige bom te bevatten. De chef -protocol was op slag dood. In het paleis werd zware schade a ongericht. (Advertentie) 4 Sept.: zon op 05.54; onder 19.23; maan op 07.32; onder 19.52. Hoogwaterstanden 4 Sept.: v.m. 4.08; nam. 4.30. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON licht bew. zwaar bew. onbew. onbew. mist licht bew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. mist niet ontv. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. half bew. onbew. Korreltje Wie zich zyn eigen jeugd niet meer herinnert, is een slecht op voeder.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1