Amerika en Engeland oneens over tijdstip topconferentie Kunnen „afgevloeide" boerenzoons in Nederland bevredigende positie opbouwen? Woning stond op „Ik vind het vrijheidsberoving'' Prins Philip Ghana naar in Arabische Conferentie Casablanca Rebellen in Laos op terugtocht WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT Zeeschelp zal niet aan Nederlands kust rusten Het boor-eiland „Seashell", dat op een werf te Schiedam is gebouwd voor de B.P.M.-Shell-groep, is dinsdag achter de sleepboten „Maas" en „Schelde" van L. Smit en Co. begonnen aan zijn sleepreis naar de Perzische Golf, waar het voor het eerst bij de oliewinning zal worden ge-, bruikt. Deze A.N.P.-luchtfoto toont de sleep op de Noordzee ter hoogte van Hoek van Holland. Interessant rapport over bedrijfsopvolging Het Landbouw-economisch Instituut h«>t,»''raPP°rt uitrewenov» de sche verschlllen ziJn dle tussen de bedrijfsopvolging en beroepskeuze inaldlV. h_, ranDOrt. rn land- en tuinbouw, dat is samenge steld onder leiding van dr. A. Maris, hoofd afd. streekonderzoek van het LEI en R. Rijneveld, ec. drs. Het rapport constateert dat er de laatste tien twintig jaar een dynamische ont wikkeling in de land- en tuinbouw is geweest ten aanzien van de bedrijfs opvolging en de beroepskeuze. Men had zich, voordat aan de en quête die tot het rapport heeft ge leid werd begonnen, de vraag gesteld: „Slagen de afgevloeide boeren- en tuinderszoons er in, een bevredigende positie in de maatschappij te berei ken?" Ook waren er de vragen op welke leeftijd de andere zoons kans De „kleine boeren" een kans? In de noordelijke zeeklei- en zand gebieden is deze druk het laagst (1.10). In het zuidelijke zandgebied het hoogst (1.43). Belangrijker nog dan de geografi- grootteklassen, aldus het rapport. In alle gebieden in Nederland ligt op de landbouwbedrijven, kleiner dan 5 h.a., de generatiedruk ver beneden 1 (0.77). Op deze bedrijven is een te kort aan opvolgers. In de grootteklas se van 510 ha is het aantal opvol gers ongeveer in evenwicht met het aantal vrijkomende bedrijven. De generatiedruk is echter zeer hoog in de grootteklassen boven de 10 ha., op de bedrijven groter dan 20 ha be draagt deze zelfs 1.64. Bij de berekening van deze cijfers is uitgegaan van een gelijkblijvend aantal bedrijven en een gemiddelde leeftijd van boer-worden van 31 jaar. Houdt men rekening met een zagen, zelfstandig boer of tuinder te g«nger aantal bedrijven en met een u ooro looftiirl uan ctnnn 10 wfir- worden, of zij het bedrijf van ouders of van vreemden overnamen, welke zoon het bedrijf over nam, de jongste of de oudste, en welk onder wijs deze zoons na de lagere school volgen. De enquête werd gehouden onder de boeren en tuinders van 63 gemeenten over het gehele land, teza men 15.000 boeren en tuinders tel lend, van wie 7500 voor enquête in aanmerking kwamen (imet zoons van 12 jaar en ouder). Veranderingen ten goede. De belangrijke veranderingen, die zich sinds twintig jaar geleden heb ben voorgedaan, betekenen in het algemeen even zovele verbeteringen, schrijft het rapport. Dit houdt overi gens weer niet in, dat op alle pun ten reeds een bevredigende situatie bestaat. Van de boeren- en tuinderszoons werkt gemiddeld 61 pet. in de land bouw, terwijl 38 pet. in de niet- agrarische sector emplooi heeft ge vonden. Het percentage buiten de landbouw werkenden is voor de jong ste generatie van zoons (de 15—19- jarigen) slechts weinig lager dan voor de oudere zoons. In de wijze, waarop men tot de keuze van een niet-agra- risch beroep is gekomen, bestaat ech ter een belangrijk verschil. Bij de jongere zoons heeft het overgrote deel de beslissing over de keuze van het niet-agrarische beroep direct na de lagere school genomen, waarbij veelal ook voortgezet onderwijs wordt gevolgd. Men mag aannemen, aldus het rap port, dat van de groep jongere zoons een deel de landbouw nog zal verla ten. Maatschappelijke „afdaling". Bij de oudere zoons valt het zwaar- tepunt op de afvloeiing op latere j leeftijd, waardoor deze zoons als on- geschoolden op de arbeidsmarkt zijn! gekomen. Het aantal oudere zoons, dat in dej lager geklasseerde beroepen terecht is gekomen en daardoor op de maat- schappelijke ladder is gedaald, is dan ook belangrijk groter dan het aantal zoons dat is gestegen. De regionale verschillen in het af- vloeiïngspatroon zijn groot. In het zeeklei- en weidegebied in Friesland en Groningen is bij voor beeld de afvloeiing direct na de la gere school het gTOotst. In het zand gebied van Brabant en Limburg daar entegen het laagst. Van de jongste generatie zoons heeft 80 pet. agrarisch onderwijs ge volgd. Beperkt men zich tot het agra rische dagonderwijs, dan is dit cijfer 66 pet. Wat de agrarische bevolkingsdruk betreft, is gebleken, dat de verhou ding tussen het aantal in de land bouw werkende zoons en het aantal voor hen vrijkomende bedrijven voor Nederland als geheel 1.24 bedraag^ (generatiedruk). Met andere woorden voor elke 100 vrijkomende bedrijven zijn er 124 kandidaten. Van gebied tot gebied geeft de generatiedruk ver schillen te zien. lagere leeftijd van zelfstandig wor den, dan geven de cijfers over de ge neratiedruk een veel ongunstiger beeld. In het algemeen kan men wel zeg gen, dat het vraagstuk van het teveel aan zoons in de periode 19471957 aanzienlijk aan scherpte heeft verlo ren. In vrij grote delen van ons land vormt het vraagstuk van de opvol ging van boerenzoons echter op de wat grotere bedrijven nog een knel punt, zo wordt in het rapport gecon cludeerd. springen Werklieden vonden gistermid dag bij herstelwerkzaamheden aan een vloer van een woning in de Botticellistraat in Amsterdam H2 kilo trotyl. De werklieden, die geen idee hadden van de ge varen verbonden aan hun vondst, die uit 24 blokjes van 5 ons bestond, waarschuwden de politie. Zij herkenden de blok jes als trotyl. Vermoedelijk is deze lading springstof, voldoen de om een hele straat mee op te blazen, door de Duitsers achter gelaten. Deze hebben n.l. in de laatste oorlog het pand bewoond. B.B.-weigeraars stonden terecht De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, mr. dr. J. C. Maris, heeft gistermiddag een gevan- genistraf van twee maanden gevor derd tegen een 27-jarige metselaar en tegen een 31-jarige koopman, bei den uit Den Haag. Deze jongeman nen hadden geweigerd aan de burge meester inlichttingen te geven voor hun inlijving als noodwachtplichtige bij de BB. De redenen, dat zij dit niet had den willen doen, waren voor hen bei den dezelfde. Ze zeiden allebei: vind het bovendien waardeloos". De beide verdachten, die een blanco strafregister hebben, zeiden te zullen blijven weigeren in de BB te gaan. Ze stelden het als een principiële kwestie. De derde man, die terecht stond in deze BB-zaak, was een 31-jarige as sistent-veilingmeester. Hij had op 15 mei jl. geweigerd om tijdens een oefening van de BB zijn uniform aan te trekken. Hij had het uniform die avond vergeten mee te nemen, zelrhij. Maar tegen de politie had hij gezegd: „Ik trek dat geboeftepak niet aan. Al had ik het bij me dan zou ik het. nog niet aantrekken." „Dat zei hij in zijn drift", meende de advocaat, mr. T. A. van Dijken, die vrijspraak vroeg, omdat verdach te die avond zijn uniform niet bij zich had en het bevel dus niet had kun nen opvolgen. De officier van justitie vroeg tegen deze assistent-veilingmeester een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, een lichtere straf, omdat de vei lingmeester ter zitting had verkaard, dat hij bij volgende BB-oefeningen zijn uniform zeker zou aantrekken. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Over subsidies voor 53.000 huizen wordt nog beslist Tussen 1 januari en 31 juli 1959 zijn subsidies op voet van de woning wet toegezegd voor 23.237 woningen j en subsidies op voet van de geldende premielegelingen voor 24.002 wonin gen. Het aantal aanvragen, dat in to taal nog op afdoening wachtte op 1 augustus 1959, heeft betrekking op 18.722 woningwetwoningen en op 35.035 premiewoningen. Aldus deelt minister Van Aartsen mee in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Andriessen. Het aantal aanvragen om toeken ning van een toeslag op basis van het besluit bevordering eigen-woning- bezit, dat op 1 augustus 1959 nog op afdoening wachtte, heeft beirekking op 5090 woningen. Het aantal woningen, waarvoor in 1959 nog een subsidie kan worden verleend, wordt voor elk van de drie categorieën bepaald door de rijksbe groting 1959. Op grond van deze 'be groting zullen in dit jaar, gezien de reeds in de periode van 1 januari tot en met 31 juli 1959 verleende be schikkingen verleend kunnen worden voor 16.763 woningwetwoningen en voor 13.998 premie woningen, terwijl voor nog circa '9.500 woningen een toeslag op basis van het besluit be vordering eigen-woningbezit zal kun nen worden gegeven. KONINGIN WOONT VERGADERING K.N.L.C. BIJ Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin op woensdag 23 septem ber 1959 in het Kurhaus te Scheve- ningen de vergadering bij te wonen van het Kon. Ned. Landbouw Comité. Deze vergadering wordt gehouden ter herdenking van het 75-jarig bestaan van dit comité. De Druivenkoningin reed door de residentie De Westlandse druivenkoningin, Nelly v. d. Geest, heeft dinsdagmorgen^ in Den Haag haar opwachting bij de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, gemaakt. Daarna nam de koningin op haar troon plaats om zich door de stad te laten rijden. Algerijnse vraagstuk Prins Philip heeft een uitnodiging aanvaard om in november een bezoek aan Ghana te brengen, zo heeft pre mier Nkroemah gisteren in een radio rede bekend gemaakt. Aanvankelijk zou koningin Eliza beth in november een bezoek aan Ghana brengen, doch de plannen moesten gewijzigd worden omdat de j j j koningin in verwachting is. ae orae Dr. Nkroemah verklaarde in zijn radiorede voorts dat zijn regering verder werkt aan*de plannen om van Ghana een republiek te maken. Deze staatsvorm acht de regering beter ge schikt om de ontwikkeling van het land een nieuwe stoot te geven en Ghana een doelmatiger rol te laten spelen in de Afrikaanse aangelegen heden. De republikeinse staatsvorm zou evenwel op geen enkele manier de betrekkingen van Ghana met het Ge menebest beïnvloeden. De andere premiers van het Gemenebest zullen van de ontwikkeling op de hoogte worden gehouden. LOODGIETER VIEL VEERTIEN METER Dinsdagmiddag is de 60-jarige loodgieter A. J. Plakke uit de dak goot van een perceel aan de Ruysch- straat in Amsterdam naar beneden gestort. De man werd met ernstige verwondingen naar het O.L.V. Gast huis gebracht, waar hij dinsdagavond is overleden. De loodgieter was met De Laotiaanse provincies Sam Neua en Phong Saly, waar de communis tisch gezinde rebellen in juli hun ac ties begonnen, zijn weer geheel onder regeringscontrole. Het leger heeft het initiatief in de guerilla overgeno men en bevindt zich in een positie om tot de tegenaanval over te gaan, zo heeft de minister van buitenland se zaken van Laos, Khamphan Pa- nya, gisteren op een persconferentie TM i" Vientiane bekend remaakt i,vr, DiAir* Ar.i,„aw I Maandag werd gemeld dat de re- Seen bet dH? ienbSflt lÜd bellen rich naar de grens van Noord- sctan tegen het dak geplaatst lad- Vietnam hebben teruggetrokken, ter dertje stond, nam van zijn hoger ge- zeten collega een emmer met zink- afval aan, die hij naar beneden zou brengen. Tijdens het afdalen van het laddertje gebeurde het ongeluk. De loodgieter maakte een val van 14 meter. De Marokkaanse kroonprins Meo- lai Hassan, heeft dinsdag in de pre fectuur van Casablanca de 32e zitting van de raad der Arabische Liga ge opend. De kroonprins, die namens zijn vader, koning Mohammed de vijfde, de opening verrichte, sprak zich uit voor een conferentie van Arabische regeringsleiders ter bespreking van kwesties van gemeenschappelijk be lang, w.o. het Algerijnse vraagstuk. Tunesië en Irak hebben geweigerd de conferentie bij te wonen. De plaats die voor de Tunesiërs gereserveerd was, is dinsdag, na overleg met de secretaris-generaal van de Liga inge nomen door een delegatie van het Al gerijnse nationale bevrijdingsfront. Tegen Israël De Algerijnse afgevaardigden zijn de minister van financiën van de op standelingenregering in ballingschap, dr. Ahmed Francis, en de minister voor Noordafrikaanse zaken, Abdel Hamid Mehri Men verwacht dat de raad zich krachtig zal uitspreken tegen plan nen om een miljoen Palestijnse vluchtelingen in Arabische landen te vestigen en er schijnt gedacht worden aan de oprichting van een Palestijnse regering in ballingschap, compleet met leger. De secretaris-generaal van de Liga, Hassoena, verklaarde in zijn wel komstrede dat de Arabische landen vastbesloten moeten blijven strijden voor „de heilige rechten van Pales tina" en tegen de Zionistische ex pansie". Komt Tunesië toch? De onderminister van buitenland se zaken van de V.A.R., Zeineddinne, stelde in zijn hoedanigheid van voor zitter van de vorige bijeenkomst van de raad voor, alle moties die vroeger ten aanzien van Tunesië waren geno men, in te trekken en al hetgeen hierover is gezegd uit de notulen te schrappen. Zijn voorstel had in bij zonder betrekking op de motie van afkeuring, die vorig jaar te Cairo te gen Tunesië was genomen wegens de houding van dit land tegenover de Arabische Ljga. Zodra het voorstel van Zeineddine was aanvaard, werd president Bour- guiba van Tunesië telegrafisch van dit feit in kennis gesteld. Volgens waarnemers zal Tunesië nu waar schijnlijk aan de conferentie gaan deelnemen. I Prinses Irene opende huishoudschool Minister Panya toonde zich opti mistisch over het resultaat van de strijd. De rebellen zijn weliswaar niet volledig verslagen, doch anderzijds kan het leger niet verslagen worden, tenzij de rebellen meer steun uit het buitenland zouden krijgen. De minister, die de volgende week naar New York gaat voor de alge mene vergadering der Ver. Naties, waarin ook de kwestie-Laos ter spra ke zal komen, sprak berichten tegen volgens welke een speciale afgezant van Laos naar secretaris-generaal Hammarskjoeld was gezonden om te vragen om VN-waarnemers. De afge zant, Sananikone, was naar New York gereisd om het advies van Ham- marskjield in te winnen, zo zei hij. NIEUW VERKEERSVOORSCHRIFT HET BEZOEK VAN CHROESJTSJEF AAN DE V.S. Het State Department deel mee, dat Chroesjtsjef bij zijn bezoek aan Amerika door bijna honderd perso nen zal worden vergezeld, onder wie 39 Russische verslaggevers. Tot het gezelschap behoren ook minister van buitenlandse zaken Gromyko en zijn vrouw, de minister van hoger en middelbaar onderwijs Jeljoetin, de voorzitter van de staats commissie voor culturele betrekkin gen met het buitenland G. A Zjoekof en het hoofd van de dienst voor het gebruik van kernenergie, Jemeljanof. Vijf leden van het Amerikaanse congres drie democraten en twee republikeinen hebben voorgesteld dat er tijdens het verblijf van de Russische premier in Amerika een periode van nationale rouw wordt af gekondigd „voor de slachtoffers van de communistische terreur". President Eisenhower en de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, hebben het Britse voorstel om op korte termijn een top conferentie te beleggen, verworpen, zo weet de ,New York Times" te mel den. H. K. H. prinses Irene heeft hedenmorgen in Apeldoorn het nieuwe De Amerikanen zouden de Britse gebouw van de christelijke huishoudschool geopend. De prinses was gekleed suggestie hebben verworpen op de in een zachtgeel middagtoillet, waarbij zij een veren kapje in pasteltinten besprekingen die zü hebben gevoerd droeg. De officiële opening werd verricht door het opentrekken van een I met premier Macmillan van Enge- gordijn, waarachter zich enkele leerlingen bevonden, die een 'demonstratie land en de Britse minister van bui- koken, naaien en kinderverzorging gaven. Geboeid keek de prinses toe.... tenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Het blad schrijft dat zowel van Amerikaanse als Britse diplomatieke zijde is medegedeeld dat de standpun ten van beide landen op dit punt on gewijzigd zijn gebleven „na het vriendschappelijk overleg in Lon den". Maar het meningsverschil over het tijdstip van de topconferentie wordt door beide landen niet als ernstig be schouwd, aldus de „New York Times". Met ingang van 1 oktober a.s. wordt de wettelijke nacht met een half uur verlengd en duurt dan van een kwartier na zonsondergang tot een kwartier vóór zonsopkomst, zo deelt de ANWB mede. Men moet dus een kwartier vroe ger de lichten van het voertuig ont steken en een kwartier later dan thans het geval is doven. Deze bepaling geldt zowel voor het snelverkeer als voor het langzame verkeer. Deze bepaling is er op gericht om de gevaren die kunnen voortvloeien uit de schemertijd zoveel mogelijk te beperken. Voor vele weggebruikers zal het naleven van de bepaling geen moei lijkheden opleveren, daar over het algemeen reeds de lichten eerder werden ontstoken (en later werden gedoofd) dan thans nog is voorge schreven.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7