S)e C<2ld^Soii^omt 't Conflict tussen India en China Polen HOUDING VAN NEHROE - ALS STEEDS - ONZEKER STRIJD TUSSEN MENON EN STAFCHEFS Felle reactie op Adenauer's verzoeningsaanbod Dir acteur: J F. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1959 50ste JAARGANG No kan niet vergeten en vergeven Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red. 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f t.50. De Chinezen maken een verschrikkelijke fout als zij denken dat India zich niet zal verdedigen. Onze grenzen zijn ons heilig en wij zullen alle krachten inzetten om ze te beschermen. India blijft voorstander van China's toelating tot de Ver. Naties. „Hoe slechter het zich gedraagt, des te meer aanleiding is er voor toelating", aldus de ambassadeur van India, M. C. Tsjagla, in de Ver. Staten. Voorts heeft hij in een toespraak tot de nationale persclub in Washington gezegd, dat het naar zijn mening nuttig zou zijn als Eisenhower ook een bezoek aan China bracht. Intussen heeft men nog geen be vestiging kunnen krijgen van de be richten over het aftreden van minis ter Menon. Vermoedelijk zal premier Nehroe woensdag in het parlement een ver- kiaring afleggen. In diplomatieke kringen in Londen verklaarde men gisteren, dat de be voegde instanties in Engeland en Amerika het erg moeilijk vinden een zuiver inzicht te krijgen in de ge beurtenissen aan de grenzen van In dia en in Laos. Men beschikt niet over voldoende inlichtingen. Dit komt voornamelijk door de afgelegen lig ging van de betrokken gebieden en de moeilijke verbindingen. Op de interparlementaire confe rentie in Warschau heeft de Sow jet afgevaardigde Gorkin gisteren ver klaard dat China niet verantwoorde lijk kan worden geacht voor de inci denten aan de Chinees-Indiase grens. De fout schijnt bij India te liggen, zei hij. Voorts was Gorkin van mening dat Tibet een Chinees binnenlandse aangelegenheid is. Toenadering India en Pakistan President Ajoeb Khan van Pakis tan heeft bij aankomst in Dacca ver klaard, dat India en Pakistan uit zelfbehoud in het aangezicht van het communistische gevaar moesten sa mengaan. Wij kunnen niet onderling blijven vechten en ruzie maken; als wij onze moeilijkheden niet oplossen zullen wij de grondslag van onze ge meenschappelijke vernietiging leggen. Wat Kasjmier betreft, zei Ajoeb K'han, dat geen enkel vraagstuk on oplosbaar is, als de wil. bestaat om ze op te lossen. De geschiedenis heeft geleerd, zei hij, dat als het Indische schiereiland van buiten af was aan gevallen, dan altijd iemand van bin nenuit de aanvaller had uitgenodigd. Mevrouw Pandit sprak met Eisenhower Mevrouw Vijaja Laksjmi Pandit, de Indische hoge commissaris in En geland, heeft dinsdag met president Eisenhower de thee gebruikt. Mevrouw Pandit is de zuster van de Indische premier Nehroe. Zij ?s ambassadeur in Washington geweest, kort nadat India, in 1947, onafhan kelijk werd. Mevrouw Pandit is ook voorzitter geweest van de algemene vergadering der V. N. Betogingen in Calcutta Bij betogingen tegen de voedselpo- litiek van de overheid zijn dinsdag in Calcutta zes doden gevallen en meer dan vijftig mensen gewond. De politie schoot toen de betogers met stenen begonnen te gooien. De protestactie, die maandag is be gonnen, is op touw gezet door de linkse partijen met uitzondering van de socialistische Praja-partij. De betogers, die door het dolle heen waren, hadden het ook op dc trams en bussen gemunt. De open bare vervoermiddelen zijn tenslotte uit het verkeer genomen. Auto's, ook ziekenauto's, zijn in brand gestoken of beschadigd. De menigte was vooral opgewon den over de hardhandige wijze waar op de politie aan de betogingen van maandag een eind heeft gemaakt. De Kasjmierweg De regering van Kasjmier heeft een miljoen roepies beschikbaar ge steld voor de voltooiing van een weg tsusen de Kasjmiervallei en Leh, de Hoge onderscheiding voor scheidende prof Kors Dinsdagmiddag heeft prof. mag. dr. J. B. Kors o.p. te Hilversum afscheid genomen als voonsitter van de K.R.O., de N.R.U. en de N.T.S. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, deelde bij deze gelegenheid mede, dat H.M. de Koningin prof. Kors-bij bevordering had benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau en hing prof. Kors de bijbehorende versierselen om. hoofdstad van het grensdistrict La- dak, waar de Chinezen de laatste tijd invallen hebben gedaan. Maandag had een lid van de Indische Praja- partij de regering gevraagd het bom barderen te overwegen van de wej door Ladak die indertijd door Chi nezen met toestemming van India is aangelegd. Eisen van de stafchefs Nehroe heeft de stafchefs verzocht op dit kritieke moment aan te blijven en zij kwamen gisteravond bijeen om dit verzoek in overweging te nemen. Naar uit hoge Indiase kringen werd vernomen, willen zij wel aanblijven, maar alleen als Nehroe al hun eisen aanvaardt. Nehroe's prestige heeft door zyn houding tijdens de revolte in Tibet en de huidige aanvallen van commu. nistisch China op India's grondgebied een enorme deuk gekregen en ver scheidene politici zien openlijk uit naar het leger voor leiderschap in deze moeilijke uren. De stafchefs verwijten Menon, dat hij belangrijke militaire inlichtingen heeft achtergehouden en zij willen op schrift hebben, dat voorbeelden van Chinese agressie zoals de gevan genneming van Indiase troepen in Ladak op India's gebied niet meer een jaar lang worden verzwegen. Verdere eisen zijn: een veel krach tiger militaire houding in het gehele Chinese vraagstuk en een einde van de door Menon gevolgde politiek, waardoor de gehele noordgrens van India open bleef staan. Ten slotte moet er een eind komen aan Menons gewoonte om politieke redenen bepaalde benoemingen door te drijven, zonder rekening te houden met de wensen van de stafchefs. Moeilijke keuze Hoewel men algemeen aanneemt, dat Menon schriftelijk aan Nehroe zijn ontslag heeft aangeboden, werd gisteren in politieke kringen ver klaard. dat het niet onmogelijk is, dat de premier dit alsnog zal weigeren. Wanneer dit het geval zou zijn, zal Nehroe moeten kiezen tussen de in diskrediet gebrachte Menon en de ge neraals. De rechtervleugel van Nehroe's ka binet, de ministers van Binnenlandse Zaken, Voedselvoorziening en Finan ciën hebben zich openlijk aan de zijde van het leger geschaard. Britse pers over het beleid van Menon Het Britse blad „The Guardian" meent dat het bewind in India in feite uitgeoefend door de congres- partij verschraald en vermoeid is geraakt. Het nationale vuur, waar- Oude sirijdmakkers bijeen in Londen In het Winfield House te Londen heeft president Eisenhower, aan de vooravond van zijn vertrek naar Parijs dinsdag aangezeten aan een diner met oude vrien den en medewerkers uit de tweede wereldoorlog. V.l.n.r. op een bank zien we hier: Sir Winston Chur chill, president Eisenhower en Earl Alexander. door men de onafhankelijkheid heeft verworven, is geblust, maar de oude en vermoeide mannen uit de dagen van de onafhankelijkheidsstrijd zijn nog steeds aan het bewind. Iedereen is echter van mening dat er een nieu. we impuls nodig is om een einde te kunnen maken aan de corruptie, die in India welig tiert. Misschien, aldus het blad, hebben de Chinezen, door hun optreden aan de grenzen, de im puls verschaft die zo broodnodig is. „The Guardian" vervolgt dan: De opwinding die al jaren rond de fi guur van Krisjna Menon bestaat, is al tot een kookpunt gekomen. Zijn vijanden beweren dat hij een crypto- communist is, dat hij militairen van eigen keus promoveert om te ver zekeren dat zijn politiek ook na zijn eventuele aftreden zal worden voort gezet en dat hij zijn invloed op pre mier Nehroe heeft gebruikt om een goed woordje te doen voor de com munisten in Tibet en Kerala. Maar of deze beschuldigingen al dan niet op waarheid berusten, het staat wel vast. dat hij niet alleen in het gehele land, maar vooral door zijn collega's wordt gewantrouwd, aldus het blad. De „Guardian" meent voorts, dat het huidige conflict tussen India en Communistisch China tenminste, zo er geen ergere dingen gebeuren, In dia wellicht meer goed dan kwaad zal doen. Krisjna Menon de Indi sche minister van defensie die zou zijn afgetreden wordt door zijn collega's zo diep gewantrouwd, aldus het blad, dat van oordeel is dat het ontslag van Menon de regering van India sterker zal maken. EISENHOWER NAAR PARIJS President Eisenhower vloog met een hefschroefvliegtuig recht streeks van Winfield House in Regents Park, waar hij zijn intrek had genomen naar London Airport. Daarna reisde hij met een Boeing 707 naar Parijs voor besprekingen met president De Gaulle. De Britse premier Macmillan heeft op London Airport afscheid genomen van de president. Een menigte van vele duizenden begroette Eisenhower toen deze uit de Boeing stapte. Langs de 13 km. lange rout van Le Bourget naar Parijs waren Amerikaanse vlaggen, portretten van de Amerikaanse leider en spandoeken met „I like Ike" aangebracht. Een massale politiemacht van 9000 agenten, 1500 rechercheurs en 2000 brandweerlieden hadden hun posten langs de route al ingenomen. Tien minuten voor Eisenhowers toestel landde, was president De Gaulle in gezelschap van premier Debré op het vliegveld aangekomen. Ook maakten vele leiders van de Franse gemeenschap daar hun opwachting zoals abbé Fulbert Joeloe, premier van de Congolese republiek. Meegedeeld is dat de Amerikaanse president donderdagmiddag een kort bezoek aan het NAVO-hoofdkwartier (SHAPE) zal brengen, waar generaal Norstad hem zal ontvangen. handelen om een einde aan de koude oorlog te maken. Het blad schrijft voorts dat Eisen hower en Macmillan van plan zijn om Frankrijk uit te nodigen lid te worden van de Brits-Amerikaanse „atoomclub", maar zij zullen dit al leen doen als De Gaulle belooft dat hij voortaan nauwer met de NAVO zal samenwerken. Eisenhower en De Gaulle inspec teerden een erewacht van 300 mili tairen, waarna de beide volksliederen werden gespeeld. Generaal De Gaulle richtte zich in een korte toespraak tot zijn Ameri kaanse gast die hij welkom heette als „de leider met eeuwige roem van de bevrijdingslégers". Frankrijk en Amerika moeten elkaar begrjjpen. We moeten samenwerken voor de bestwil van mze volkeren. Eisenhower antwoordde dat vele herinneringen hem aan Frankrijk bonden en dat hjj zich verheugt met De Gaulle besprekingen te kunnen voeren. In Frankrijk is men optimistisch GEEN AGENDA Officieel zullen Eisenhower en De Gaulle geen agenda hebben voor hun overleg, maar van gezaghebben de zijde is vernomen dat de volgende onderwerpen zullen worden behan deld: de kwestie-Algerië, Franse deelneming aan de westelijke beslis singen in de gehele wereld en niet alleen die betreffende Europa, de Frans-Amerikaanse samenwerking op kerngebied, het opslaan van Ameri kaanse kernwapens op Frans gebied, de bouw van lanceerinrichtingen voor raketten in dat land en het Franse aandeel in het toezicht op en het gebruik van deze wapens. De „Daily Mail" meent te weten dat Eisenhower De Gaulle zal vragen om met hem en I» nillan een ver klaring te tekenen, aarin Frankrijk, de V. S. en Engeland zeggen dat zij bereid zijn met de te onder- reden de beide presidenten per auto Premier Cyrankiewicz van Polen heeft dinsdag dr. Adenauer, de West- duitse bondskanselier, verweten, „krokodilletranen" vergoten te hebben in zijn maandag aan Polen gewijde radiorede. Volgens Cyrankiewicz probeerde Adenauer „op verraderlijke en cynische wijze" een wig te drijven tussen Polen en de Sowjet-unie. De Poolse premier sprak deze woorden bij het gedenkteken voor de onbekende soldaat in Warschau tijdens een plechtigheid ter herdenknig van de Poolse doden van de tweede wereldoorlog, die 20 jaar geleden begon met Duitslands aanval op Polen. De rede van Cyrankiewicz was voor een groot deel een aanval op „Duitse militaristen" en de krachten die nieuwe oorlogavonturen voorbereiden". Poolse premier beschuldigt bondskanselier Over de radiorede van Adenauer, die in Bonn is uitgelegd als een wel overwogen gebaar van vriendschap, zei Cyrankiewicz nog, dat de bonds kanselier de grondslag van Polens po litiek, dat is vriendschap met de Sow- jet-Unie, poogde te treffen. Aden auer wil volgens Cyrankiewicz de toestand van 1939 terug om op ge makkelijker voorwaarden met Polen te kunnen praten. Naar de Poolse premier meent, zijn de armen van Adenauer en zijn stel sel te kort om Oost-Duitsland en Poolse grond te grijpen. In de afgelopen 15 jaar, aldus de Poolse premier, had het land onder leiding van de verenigde (commu nistische) arbeiderspartij zijn herstel voltooid. Door de bevrijding, die voornamelijk aan de Russische troe pen te danken was, waren de om standigheden voor vrede en veilig heid geschapen en waren Polens westelijke gebieden herwonnen. Po len had een verschrikkelijk bloedbad gehad en er waren miljoenen graven, maar niet alle landen begrijpen wat Folen werkelijk geleden heeft in die verschrikkelijke jaren. Het Russische persbureau Tass zei gisteren in een commentaar op Aden auers radiorede dat deze toespraak een welbewuste verdraaiing van de historische feiten vormde en een po- Weinig verandering Een hogedrukgebied, waarvan het centrum langzaam over de Noordzee in oostelijke richting trekt, blijft het weer in onze omgeving beheersen. Ook morgen zal het derhalve droog en overwegend zonnig zijn. Langs de Rivièra en nabij de Py- reneën is vrij veel regen gevallen, plaatselijk ongeveer 20 mm. Deze régen hing samen met een kleine sto ring boven Spanje, die zich wat naar het oosten verplaatst. In het zeegebied tussen Groenland en IJsland bevindt zich een tamelijk actieve depressie, terwijl op het zuidelijke deel van de Oceaan een storing aanwezig is, die kenmerken van een tropische cycloon vertoont. De lagedrukgebieden zijn van geen betekenis voor het weer in Neder land. langzaam naur de Quai d'Orsay, waar Eisenhower tijdens zijn verblijf in Parijs zal logeren. Castiella ook naar Parijs. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken, Castiella, die deze week te Londen besprekingen met presi dent Eisenhower, minister Herter en minister Lloyd heeft gevoerd, zal zaterdag een bezoek aan Parijs brengen. Hij zal daar besprekingen voeren met president De Gaulle en de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville. ging om de verantwoordelijkheid van het Duitse militarisme te verdoeze len. Het persbureau noemde de woor den van de bondskanselier aan het Poolse volk „een farizeeër waardig". Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OOSTELIJKE WIND Droog, overwegend zonnig en weinig verandering in tempera tuur. Matige oostelijke wind. 3 Sept.: zon op 05.53; onder 19.25; maan op 06.18; onder 19.25. Hoogwaterstanden 3 Sept.: v.m. 3.31; nam. 3.55. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID LISSABON weer zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. onbew. onbew. onbew. regen regen geheel bew. onbew. onbew. mist licht bew. zwaar bew. regenbui onbew. licht bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. regen half bew. onbew. Korreltje Wie altijd ontevreden over de an deren is, lijdt gewoonlijk aan te grote tevredenheid over zichzelf. Sirius

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1