TELEVISIE-KIJKERS WENSEN COMMERCIËLE TELEVISIE Televisie belangrijkste noot op tiende Firato Albert Van Dalsum 50 jaar acteur DINSDAG 1 SEPTEMBER 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Prof De Quay neemf poolshoogte in het Noorden. Op zijn werkbezoek aan het noorden van het land heeft de Nederlandse minister-president prof. dr. J. E. de Quay, o.m. Hoogeveen bezocht. De foto toont de premier (rechts) in gesprek met de commissaris der Koningin in Drente, mr. J. Cramer en de heer H. Dienske, voorzitter van de combinatie Hoogeveense industrieën. WIM BARY populairste regisseur Dat het regeringsbesluit om recla me in de televisie te gaan doorvoeren, de goedkeuring wegdraagt van het overgrote deel der kijkers, wordt dui delijk aangetoond door de resultaten van een recent opinie-onderzoek over de televisie, uitgeschreven door het weekblad „TV". Van de 50.000 kij kers, die een enquête-formulier ont vingen, namen 3921 toestelbezitters aan het uitgebreide opinie-onderzoek deel. Van hen verklaarde 82 procent zich vóór reclame in de televisie, 14 procent was tegen en 4 procent had geen mening. Ongeveer 90 procent bleek voor stander te zijn van een tweede tele visienet, 6V2 procent was daar tegen en 3Vz procent onthield ziéh van een antwoord. De verzorging van zo:n eventuele tweede net wilde 72 pro cent toegewezen zien aan een onaf- hankelyke T.V.-maatschappij, 18 pro cent wilde dit in handen van de NTS en de omroepvel enigingen, ter wijl 10 procent geen mening had. Over de vraag hoe men dacht over het huidige zuilensysteem in de te levisie, kon 19 procent geen oordeel vellen. Tegenstanders van dit sys teem vormde een percentage van 61, terwijl 20 procent het goedkeurde. Karin Kraaykamp, Haiinie Lips en Ageeth Scherphuis kwamen in deze volgorde als populairste T.V.-omroep- sters uit de bus. De kijkers waren op het enquête formulier uitgenodigd hun mening te geven over de programma's, die in het vorige seizoen (van oktober 1953 tot juli 1959) door de Nederlandse Televisie waren uitgezonden. Uit de 320.000 antwoorden, die in totaal door de staf van het weekblad „TV" moesten worden gerangschikt, kwa men o.m. de volgende resultaten te voorschijn: na net TV-toneel, da; 13 procent van de stemmen verwierf, werd als beste programma aange wezen „Anders dan anderen" van de VARA; dat bij de radio „Dit is uw leven" wordt genoemd. Nog twee andere programma's van deze omroepvereniging, verwierven een hoog aantal, stemmen: „Pension Hommeles" en „Een avond in St. Germain des Pres". Het NTS-joumaal verwierf de vijfde plaats. In de rubriek van „het gemiddeld beste programma" won de AVRO met 42 procent der stemmen, de VARA werd met 31 procent tweede, de KRO met 7 procent derde, de NCRV met 4 procent vierde en de VPRO met 2 procent laatste. In totaal had Prinses Irene opende nieuwe huishoudschool Vanmorgen heeft H.K.H. Prinses Irene in Apeldoorn de opening ver richt van het nieuwe gebouw van de christelijke huishoudschool. De prin ses arriveerde tegen halfelf bij het fraaie gebouw in de Staringstraat, waar zij werd ontvangen door de commissaris der koningin in de pro vincie Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers en de burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe. Mej. W. B. Uytenhoudt, de inspectrice van het nijverheidsonderwijs voor meis jes, vertelde dat de school in twee afdelingen is gesplitst. Deze nieuwe huishoudschool is n.L tegelijk be doeld als opleidingsschool voor lerares bij het nijverheidsonderwijs. Nadat nog enige sprekers het woord hadden gevoerd, verrichtte prinses Irene de officiële opening door het opentrekken van een gordijn waar achter zich enige leerlingen van de school bevonden die bezig waren met koken, strijken, demonstratie kinder verzorging en naaien. Vervolgens maakte de prinses een rondwande ling door de school, die gebouwd is door het aannemersbedrijf Meyer te Apeldoorn. Uit de reeks van 52 toneelspelen, die voor de camera's werden opge voerd, kwam als beste uit de bus de voorstelling van Jeane Eyre op 18 maart 1959, een door de NCRV uitge zonden herhaling. Het stuk werd door de toneelgroep Theater uit Arnhem onder regie van Peter Koen opge voerd. Op de tweede plaats eindigde het door de KRO uitgezonden en door de toneelgroep Puck gespeelde „Het geheim van dokter Gerbrand", onder regie van Wim Bary, die de meest succesvolle regisseur van het afgelo pen seizoen bleek to zijn. Als derde toneelstuk wezen de kijkers op hun enquêteformulier aan het onder regie van Walter van der Kamp voor de AVRO opgevoerde „Meeuwen boven Sorrento". PLATINA KLOOSTERFEEST Dinsdag 8 september zal broeder Celestus (C. Verheyen uit Rijke voort bij Boxmeer) zijn zeventig jarig ju bileum als lid van de congregatie der Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis te Maastricht vieren. Hij is thans 91 jaar oud. Nadat hij zijn onderwijsopleiding had gevolgd in deze congregatie heeft broeder Celestus sedert 1885 als onderwijzer voor de klas gestaan. Na Helmond volgde Veghel, daarna en beroofd' Dief was niet geschikt voor zijn werk Aandacht verdeeld tussen drank en buit Er zijn lieden, die zich een weinig moed indrinken, voordat zij zich op het glibberige pad van insluip-metj braak begeven. Dat je dan niet hele-1 maal capabel meer bent, je werk naar behoren uit te voeren, heeft een zekere A. van L. uit Zwolle ervaren. Enkele dagen geleden besloot Van L., die voor de Zwolse politie geen onbekende meer is, zijn kans in een textielzaak in Zwolle te wagen. Allereerst bezocht hij een café met volledige vergunning en sloeg er een paar achterover. Vervolgens richtte KONINKLIIk BEZOEK AAN AMSTERDAM Voor het bezoek van koningin oJuliana en prins Bernhard aan de hij z'n wankele schrederT naar be- hoofdstad des lands is het programma doelde textielzaak en sloeg zich door vastgesteld. De koningin en de prins de winkelruit een weg naar de kassa, welke hij een kopje kleiner maakte. De politie had een tip gekregen en arriveerde een tijdje later. De kassa lag op de vloer, maar Van L. was in geen velden of wegen te bekennen. Een speurtocht door het huis voerde ook naar de bovenverdieping van het pand en daar, op een bergruimte, vonden de overheidsdienaren de ge zochte, heerlijk ronkend in zoete vree. gaf hij vele jaren les aan broeder scholen in Amsterdam, Den Haag en Schiedam. Hier heeft broeder Ce lestus zelfs gedurende vijfentwintig jaar voor de klas gestaan. In 1936 ging hij met pensioen. Na 1945 verbleef broeder Celestus nog enkele jaren in het broeder klooster te Roermond en daarna enkele jaren in Haarlem. Sedert 1951 geniet hij in goede gezondheid zijn „Otium cum digni- tate" in het moederhuis der congre gatie, De Beiljart te Maastricht. Het 70-jarig kloosterfeest zal in de be perkte sfeer van de klooster-gemeen schap aldaar gevierd worden. Bejaarde man door jonge bandieten beroofd In de nacht van zaterdag op zon dag is, naar eerst thans bekend wordt in Nieuw Amsterdam de 78- jarige woonarkbewoner H. J. Kuik door drie jonge mannen overvallen Het spaargeld van de heer Kuik ten bedrage van f 600.werd mee genomen, alsmede de oude porte feuille, waarin het geld werd be waard. De heer Kuik werd gewekt door het verbrijzelen van een raam. Een der overvallers kwam door dit raam naar binnen en dwong de man zijn geld af te geven. Zijn twee hand langers kwamen via de deur van de woonark binnen. Inmiddels heeft de politie een drietal jonge mannen, afkomstig uit Nieuw Amsterdam, als verdachten aangehouden. De heer Kuik liep geen lichamelijk letsel op. Nóg 'n moeilijk ogenblik voor Maarten Bij het licht van de ondergaande zon is de Scheveningse logger 275 „Arendje" na een bang avontuur op de Noordzee, maandagavond thuis- gevaren. Zaterdag een week geleden werd de „Arendje" op de Noordzee in de buurt van Edinburgh zo zwaar beschadigd bij een aanvaring met de Zweedse „Fyrijn", dat men vreesde dat het scheepje zou zinken. In de baven van Leith, waar het scheepje werd heengesleept, kon het een nood- reparatie ondergaan, welke de tocht naar huis mogelijk maakte. Foto: de 15-jarige Maarten Middendorp maakte als „afhouder" op de „Arendje" zijn eerste reis, zijn moeder wachtte haar behonden zoon met een fikse zoen op de kade. komen maandag 7 september des middags per auto van Soestdijk in Amsterdam aan. Voor het paleis op de Dam wordt een erewacht, gevormd door de stu denten weerbaarheidsvereniging, ge ïnspecteerd. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan het Nederlands instituut voor nijverheid en techniek. De middag wordt besloten met een ontvangst in de ambtswoning van de burgemeester, waar de leden van de gemeenteraad met hun dames zullen worden voorgesteld. Des avonds biedt het gemeente bestuur van Amsterdam een gala voorstelling in de Stadsschouwburg aan. De Ned. Comedie zal ,JDe twaalf gezworenen" opvoeren. Dinsdagmor gen 8 september brengt H. M. de Koningin een bezoek aan een hogere technische school voor de confectie- industrie en N. V. R. Dooyes' con fectiefabrieken. Prins Bernhard bezoekt die mor gen achtereenvolgens het N. V. Over slagbedrijf „Amsterdam'" by de Westhaven en de N. V. machine fabriek Du Croo en Brauns, even eens bij de Westhaven. Om half drie rijden de vorsten uit naar het centraal laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Roode Kruis. Woensdag 9 september zullen koningin en prins een rondrit door Amsterdam-Noord maken. Na de lunch ten paleize zal de koningin een drietal delegaties ontvangen van het Amsterdamse maatschappelijk werk. Daarna zal zij een bezoek brengen aan de Kon. Amsterdamse Roei- en zeilvereniging „De Hoop" aan de Amstel. De volgende morgen vertrekt de prins; de Koningin heeft het voor nemen die ochtend nog enkele privé- bezoeken af te leggen, alvorens naar Soestdijk terug te keren. Nieuw aanzicht voor Gouda's binnenstad Gemeenteraad keurt plannen goed De Goudse gemeenteraad heeft gisteravond met groot enthousiasme en waardering zijn goedkeuring uit gesproken over het basisplan voor de binnenstad van Gouda, een mil joenenplan, dat volgens alle raads fracties zonder de nodige rijkssteun niet tot uitvoering zal kunnen wor den gebracht. In het kort komt het plan hierop neer, dat de oppervlakte van de openbare straten en pleinen in Gou da na uitvoering van het project met 50.000 vierkante meter zal zijn toegenomen en die van de bouw- bloken belangrijk zal zijn vermin derd. Het totaal aantal bewoners van de binnenstad zal hierdoor van 10.000 worden teruggebracht op 7000. Het plan omvat verder talrijke doorbraken, de aanleg van enkele nieuwe straten en pleinen ten be hoeve van het verkeer en de bouw van zes nieuwe bruggen over de sin gels. Van de 1200 krotwoningen zul len er voor een verbetering van de binnenstad in het kader van het plan 300 moeten verdwijnen. Voor het vaststellen van bouwverboden, van bijzondere rooilijnen en dergelijke zullen vermoedelijk drie jaren nodig] zijn. 1 Albert v. Dalsum, de bekende acteur, zal deze maand zijn 50-jarig toneel jubileum gedenken. Dit seizoen zal hij de hoofdrol spelen in het Neder landse toneelstuk „Sauls dood" van Abel J. Herzberg, dat de Haagse Comedie op haar repertoire genomen heeft. Het stuk wordt opgevoerd onder regie van Paul Steenbergen. Het ligt in de bedoeling, dat de première in november a^. gegeven wordt. Publiek toont grote belangstelling voor techniek Een bezoek waard. De Firato, Nederlands internatio nale radio-en televisietentoonstel ling die gisteren weer in het RAI- gebóuw is geopend, is een bezoek ten volle waard. Niet alleen voor de handelaren en technici, doch ook voor het publiek, dat uiteindelijk de afnemer is van de produkten. Vorig jaar waren er reeds tweehon derdduizend betalende bezoekers ge teld, hetgeen dus wel de belang stelling voor deze tentoonstelling overduidelijk aantoont. Men ver wacht dit cijfer dit jaar echter nog te overtreffen. Na de eerste dag ziet het er wel naar uit, dat zulks zal gelukken. De belangstelling voor de radio- en televisie-techniek in Ne derland is groeiende. Vooral de televisie is voor de be zoekers een grote trekpleister ge worden. Wanneer u dezer dagen een be zoek zult brengen aan de Firato, zal het u direkt opvallen dat de ont werpers van de televisietoestellen deze keer de nadruk hebben gelegd op het uiterlijk van de apparaten. In de voorgaande jaren ging de be langstelling voornamelijk uit naar de kleur of de bedieningsorganen, 1959 staat echter in het teken van de schoonheid. De televisie is nl. niet alleen een kijkkast, doch tevens een belangrijk meubel. De koper is dus eisen gaan stellen aan de wijze van uitvoering. En zoals men op de Firato kan zien, is de televisie-industrie niet doof ge bleven voor deze eisen. Men kan de nieuwste snufjes op t.v.-modegebied bewonderen. Door de 10 centimeter kortere beeldbuis, heeft men de toestellen een „slan ker" aanzien kunnen geven. Het uit steeksel aan de achterzijde kan nu achterwege blijven, hetgeen zeker voor wat de schoonheid van het toe stel betreft, een vooruitgang ge noemd kan worden. Door automatisering van de beeld- helderheid, fijnafstemming en syn chronisatie, kan voortaan het aantal knoppen worden verminderd. Som mige apparaten ztfn zelfs met druk- toetsen uitgerust, zoals tegenwoor dig bij de radiotoestellen gebruike lijk is. Hoewel de vraag naar kleinere toestellen met 30-cm. beeldbuis daalt, kan men op dit gebied toch ook een nieuw snufje ontdekken. Men heeft een lichtgewicht ontvan ger op de markt gebracht, die spe ciaal bedoeld is voor alleenstaanden en voor die huisvrouwen, die er prijs op stellen hun toestel tijdens hun werkzaamheden van het ene naar het andere vertrek mee te slepen. Wat er dan van de werkzaamheden te- reoh' komt, is ons een raadsel. De belangstelling gaat echter de laatste tijd uit naar de ontvangers met een groot beeldscherm. Er zijn zelfs al apparaten met beeldbuizen van 61 en 68 centimeter. Deze zijn natuurlijk geschikt voor grote zalen en voor café-gebruik. Een van de firma's heeft het deze keer gezocht in een asymmetrische vorm. De knoppen zijn dan niet on der of aan de zijkant van het toestel aangebracht, doch aan de voorkant. Er is nu tevens ruimte vrijgekomen voor een extra luidspreker, zodat het geluid rechtstreeks over de kij kers wordt uitgegoten. De televisie-industrie rekent reeds op een tweede zender. Op de Firato zal men tevens kun nen zien, dat diverse toestellen voor zien wij van een zogenaamd voor- zetapparaat, waarmee men in de toekomst zenders over band IV zal kunnen ontvangen. De televisie-in dustrie rekent er dus blijkbaar reeds op, dat Nederland in de toekomst een tweede zendernet zal krijgen. Ook zijn er losse kanaalkiezers op de markt verschenen die men op de verouderde type toestellen kan plaatsen, om zodoende tevens de programma's van het te verwachten tweede zendernet te kunnen ontvan gen. De fabrikanten schijnen er dus van overtuigd te zijn, dat een tweede zendernet door de diverse zuilen toch niet tegen te houden zal zijn. Blijdschap in Blijdorp GIRAFFE GEBOREN Gistermorgen om negen uur is in de Diergaarde Blijdorp te Rotterdam de giraffe geboren, die men onge veer een jaar lang met zoveel span ning had tegemoet gezien. Het was namelijk de eerste keer, dat een gi raffe het licht zou zien in een Ne derlandse dierentuin. De giraffe, een dochter, had een lengte van 1.70 m. en kon reeds di rect op de benen staan. Ze kreeg de naam Wilhelmina. Moeder Kathe. die in 1956 in de diergaarde kwam, zoogt haar jong zelf. Haar gezondheid is evenals die van Wilhelmina, uitste kend. Onmiddellijk na het bekend worden van de geboorte, werd het giraffengebouw voor het publiek ge sloten. Omdat het voor een groot ge deelte uit glas bestaat, kunnen de bezoekers de jonggeboren giraffe van buitenaf toch zien. Tegen kerstmis verwacht ook Sa- brina, een ander giraffenwijfje in Blijdorp, een giraffen-baby. Evenals Wilhelmina zal ook dat kalfje een telg zijn van vader Napoli, die enkele maanden geleden een nekwervel brak en stierf.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 5