Westeinderplassen onder de be koring der Ronde- en Platbodems Zeven samenwerkende water sportverenigingen zorgden voor uitstekend geslaagd zeiifestijn Vlagincident op de universitaire >pelen te Turijn wekt ontstemming Nationale zeilwedstrijden te Haarlem Verdiende 13-9 zege van Onze Gezellen op Sikkens MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 De Westeinderplassen, zo menigmaal het middelpunt van interessante wed strijden, waren zaterdag en zondag het domein van de verbonden zeven Am sterdamse en Aalmeerse zeilverenigin gen, die hier de traditionele wedstrij den voor Ronde-, Platbodem en RORC- jachten hielden en daarmee de duizen den kijkers, die met zeil- en motorboten naar de plassen waren getrokken, een interessant schouwspel te aanschouwen hebben gegeven, zoals de bloemencor so's zulks op het land plegen te bieden. Twee dagen lang hebben He watersport liefhebbers kunnen genieten van een prachtige schouwspel, dat deze weinig in wedstrijden uitkomende zeiljachten te zien kunnen geven. Echter, niet al leen de toeschouwers hebben aan dit weekeinde plezier beleefd. Immers, de wedstrijdgevende verenigingen (Nieuwe Meer, Westend, Amsterdam, De Schin-1 kei, De Koenen, Aalsmeer en Schiphol), i ook de deelnemers, die in zeven klassen waren onderverdeeld, hebben aan dit unieke treffen plezier beleefd. Zij wa- ren, gezamenlijk ongeveer zeventig schepen tellende, in de zeven klassen onderverdeeld, drie klassen met beken- de handicap, vier met onbekende, om-1 dat de schepen in deze laatste vier on gemeten waren. Daarom ook moest de handicap voor deze vier klassen tijdens de wedstrijden zelf worden vastgesteld en de maatstaf waarnaar gemeten werd vergde van het wedstrijdcomité heel wat berekeningen en toevalligerwijze kon daarbij de uitslag van zaterdag niet eerder dan zondagmiddag na afloop van de wedstrijden worden uitgerekend, zo dat de deelnemers wel heel lang op de uitslag hebben moeten wachten. Een euvel, waarvoor de organiserende ver enigingen allerminst enig veTwijt treft. Wanneer n.l. alle bezitters van ongere gistreerde wedstrijdtypen nu eens kon den besluiten hun schepen te laten meten, kon de handicap van tevoren worden vastgesteld en zou het eind resultaat niet zo lang op zich laten wachten. Dit was intussen ook voor de geregistreerde schepen en hun stuur lieden en bemanningen een verrassing, want wel was de handicap bekend, doch de gezeilde tijd niet en deze vermenig vuldigt met de handicap leverde de be rekende tijd. De prijsuitdeling moest tenslotte de verrassende einduitslag brengen en dat men daarnaar nieuws gierig was, stond op aller gezichten te lezen. De voorzitter der organiserende verenigingen, de heer J. J. Knoote, greep deze gelegenheid intussen aan, om alle bezitters van niet geregistreerde schepen op te wekken ervoor te zorgen, dat hun schepen in het komende jaar gemeten zijn, hetgeen het wedstrijdver loop ongetwijfeld ten goede zou komen. Hoe het evenwel zij, deze dubbele handicap voor deelnemers, organisato ren en toeschouwers, die in overtalrijke mate op deze zomerse zaterdag en zon dag de Westeindeplassen bevolkten, kon toch niet verhinderen, dat de wedstrij den zelf een levendig en spectaculair schouwspel te zien hebben gegeven. Reeds de kleinere bootjes, de Staverse jollen en de Schouwen, maar veel meer nog de grotere Ronde- en Platbodem vaartuigen hebben tezamen een uniek schouwspel op deze dikwijls door don kere wolken overschaduwde fraaie plassen opgeleverd en niemand, die deze wedstrijden heeft bijgewoond, zou dit weekeinde op de Westeinderplassen hebben willen missen. Dat bleek o.m. uit het nabomen wat over deze wedstrij den werd gedaan. Overal groepten deel nemers en bemanning met de vele wa tersportliefhebbers, die de wedstrijden, hetzij van het starteiland dan wel van uit hun boten hadden gevolgd, samen en werden hele verhalen opgezet over deze wedstrijden, waarbij men tenslotte tot de enig mogelijke conclusie kwam, dat men deze wedstrijden niet gaarne had willen missen en dat zij, geslaagd als zij zijn, een hulde waren voor de gezamenlijke zeven wedstrijdgevende watersportverenigingen, die hun maar ook andere watersportverenigingen enige onvergetelijke dagen in deze zo prach tige wedstrijdzomer hadden bezorgd. Vooral de aanblik van de grotere wedstrijdklassen was overweldigend, niet in het minst voor hetgeen de RORC-klasse IV en de Ronde- en Plat- bodemjachten hadden laten zien. Een feit van bijzondere betekenis was daar bij het zeilen te zien van de oude vis sersschepen. Urkers, Harderwijkers en Bunschoter vissersschepen, die met hun donkere zeilen onder de soms bewolkte hemel fel afstaken tegen de witte zei len van .andere deelnemende schepen. Met drie zeilen, de kluiver ver op de boeg vooruit gestoken, hesen sommige voor de wind nog het vierde zeil, de aap, welke als het ware een verleng stuk vormde van het forse grootzeil en zo vormden deze scheen met hun vier zeilen aller bewondering. Inderdaad, deze wedstrijden gaven een groots beeld van de mogelijkheden op onze onver gelijkbare mooie wedstrijdpiassen en daarvoor past een woord van bewonde ring en dank voor de organiserende verenigingen, die dit zeiifestijn hebben mogelijk gemaakt. De prijswinnaars in de diverse klas sen waren: Ronde- en Platbodemjachten, kajuit- jachten OA, OB en OC: zaterdag: 1. Hollantsche Leeuw, st. A. Beumer, K.M.V. Loosdrecht; 2. Maartje, st. C. J. W. Waning, De Maas; 3. Sextet, st. H. Veldhuizen, R'damse Z.V.; 4. De Jonge Jaap, st. J. F. ten Doesschate, Kon. Ned. Zeil- en Roeiver.; zondag: 1. Maar tje; 2. Bries, st. H. J. de Vries, Ned. Ver. v. Kustzeilers; 3. De Kleine Beer, st. C. J. den Boogert, R'damse Zeilver.; 4. Sextet. RORC-klasse in: zaterdag: 1. Swarte Swaen, st. K. H. Pott, W. V. de Nieuwe Meer; 2. Coninckskint, st. G. A. Pfeif fer, W. V. Nieuwe Meer; 3. Hollandia VI, st. L. Sillevis, K.R. en Z.V. de Maas zondag: 1. Befra, st. G. J. Matthieu W.V. Nieuwe Meer; 2. Hollandia VI; 3. Salu- ki, st. J. H. v. d. Sterr, Ned. Ver. v. Kustzeilers. RORC-klasse IV: zaterdag: 1. Piraat, st. J. A. v. d. Hauten, W.V. Vinkeveen- Aboude; 2. Marijke, st. W. Metelerkamp Cappenberg, W.V. Aalsmeer; 3. Gril, st. W. van Hietberg; 4. Anthonie-Da- niël, st. A. J. Verschuur, Ned. Ver. v. Kustzeilers; zondag: 1. Rob, st. H. Schmitz, Haarlemse Zeilver.; 2. Marijke 3. Elsa, st. T. Zweerz, Zaanlandse Zeil ver.; 4. Piraat. Staverse jollen: zaterdag: 1. Vrouwtje van Stavoren, st. J. H. A. Sassen, W.V. Westend; 2. Holleblok, st. W. D. Th. Werkhoven, W.V. Nieuwe Meer; zondag: 1. Constantia, st. C. A. Breedveld, W.V. Noord-Zuid; 2. Holleblok; 3. Cambria, st. K. E. Meijer, G.W.V. De Vrijbuiter. Prijs voor snelste schip: Holleblok. Ronde- en Platbodemjachten A: za terdag: 1. Frans Naerebout, st. A. J. de Haas, W.V. Nieuwe Meer; 2. Boekanier, st. A. Velu; 3. Bellegom, st. J. A. F. Backer, K.Z.R. en M.V. De Kaag; 4. Laila, st. H. Westerhuis, K.Z.R. en M.V. De Kaag; 5. Sylnocht, st. H. Westerhuis, W.V. het Nieuwe Diep; zondag: 1. Rama st. Merriënboer; 2. Frans Naerebout; 3. Sylnocht; 4. Laila. Prijs voor snelste schip: Frans Naerebout. Ronde, en Platbodemjachten B: za terdag: 1. Waterman, st. E. Hertzberger, W.V. De Vecht; 2. Vrouw Ybeltje, st. J. P. Bijlard; zondag: 1. Waterman; 2. Eenhoorn, st. H. E. Oud. Prijs voor snelste schip: Vrouw Ybeltje, op zater dag en Hommel op zondag. Schouwen: zaterdag: 1. Tjerk Hid- densz, st. J. L. Eilders; 2. Johanna, st. C. C. Slieker; zondag: 1. Tjerk Hid- Hoe fraai de aanblik tijdens deze wed strijden was toont deze foto wel, waar bU we de RORC-klasse IV kort na de start met volle zeilen in actie zien. Foto: Coppenheim. Op de eerste dag van het vierlanden- honkbaltournooi te Triest heeft Neder land met 100 gewonnen van Duitsland. De Nederlandse ploeg, met Brands als werper, was veel te sterk voor de Duit sers en de overwinning is dan ook geen moment in gevaar geweest. De score was: Duitsland: 000000000 totaal 0 Nederland: 0 7 1 1 0 0 0 1 0 totaal 10 Brands wierp 12 keer 3-slag en 2 keer 4-wijd. De Duitse werpers waren Jur- gen Heimig en Claus Helmis die geza menlijk slechts twee Nederlanders op 3-slag uitschakelden en 5 vrije lopen toe stonden. Nederland speelde foutloos, Duitsland maakte zeven veldfouten. De wedstrijd duurde iets langer dan twee uur. Het Nederlands team was samenge steld uit: Brands, Geurts, Heemskerk, Keulemans, Han Urbanus, De Nieuwe, Fabrie, Herre Kok en Vreenegoor. De Italiaanse ploeg won voorts met 110 van Spanje. Dank zij een 91 overwinning op de Italiaanse ploeg heeft Nederland de Europese beker van het internationale toernooi gewonnen. De score was: Nederland 400100220 Italië 010000000 De Nederlandse ploeg, die een zeer homogene indruk maakte, behaalde een verdiende overwinning, die echter ver gemakkelijkt werd door een groot aan tal fouten van de Italiaanse verdediging. Vlaggen van niet geaccrediteerde landen moesten ingehaald worden Voor het station te Turijn wappert thans alleen nog maar de vlag van de universitaire spelen. Op last van de CISA, de internationale controle en arbitrage commissie van de spe len, zijn vrijdagnacht alle andere vlaggen verwijderd. Dit besluit werd genomen nadat bij de CISA een verzoek van de Italiaanse regering was binnengeko men om de vlaggen van die landen, waarmee Italië geen diplomatieke be trekkingen onderhoudt, weg te.nemen Het ging om vlaggen van communis tisch China en van Noord Korea Teneinde een discriminatie welke „te enen male strijdig zou zijn met de geest en de letter van de normen voor de spelen" te vermijden gaf de CISA toen last alle vlaggen voor het station in te halen. Op diverse ter reinen, waar wedstrijden van de spelen gehouden worden, hingen de densz; 2. Zilvermeeuw, st. K. Suijk jr. Prijs voor snelste schip: Joke, st. R. J. Ketelaar, W.V. Nieuwe Meer. J. L. Eil ders ontving de fraaie O. ter Gast-wis- selprijs voor een jaar in zijn bezit. Onder de rook van Haarlem zijn za terdag de tweedaagse zeilwedstrijden begonnen van de Haarlemsche Jacht club en de Haarlemse Zeilvereniging. Op het wedstrijdwater: het Noorderbui ten Spaarne en de Mooie Nel, stond een stevige wind. In alle klassen werden de banen dan ook in vlot tempo gezeild. Twee jachten sloegen om, maar verdere incidenten kwamen niet voor, hoewel de eerste boei op de Mooie Nel daar alle aanleiding toe gaf. Vele boten he sen in het gedrang bij het ronden van deze boei de protestvlag, maar deze pro testen werden niet ingediend. De uitslagen van zaterdag waren: Flying Dutchmanklasse: geen finisher (slechts 1 deelnemer). Valkenklasse: 1. L. J. A. de Wit (De Kaag). Zoals verwacht, heeft Onze Gezellen in de promotiecompetitie voor de derde klasse KNHB zijn tweede overwinning behaald. Het was echter geen gemakke lijke zege, hetgeen vooral bleek in de zevende inning, toen Sikkens de achter stand tot 87 had verkleind. Op dat ogenblik moest pitcher Brocke, die dit seizoen niet alleen voor Onze Gezellen op de plaat heeft gestaan, doch ook voor een vertegenwoordigend B-team van de stad Haarlem, die na Amsterdam als het grootste honkbalcentrum van ons land wordt genoemd, alle zeilen bijzetten om zijn ploeg aan de begeerde punten te helpen. Nog meer waardering kan aan de dag worden gelegd voor Sikkens' pit cher, Buisbrouck, die in deze wedstrijd de prestaties van de gevreesde Brocke verre overtrof. De nederlaag van Sikkens, welke vol komen verdiend wérd geleden, is dan ook niet aan Biesbrouck te wijten. In tegendeel: als slagman toonde hij ook in deze wedstrijd nogmaals zijn grote kwa liteiten. Toen Biesbrouck in de eerste slagbeurt met drie slag door de scheids rechter naar de spelersbank werd ver wezen, had de slimme speler op intel ligente wijze de ballen beoordeeld voor zijn tweede slagbeurt, waarin hij de bal op voortreffelijke wijze hoog over de verrevelders heenjoeg en hiermede een homerun voor zijn rekening nam. Dit goede voorbeeld werkte inspire rend op Graanoogst, die zijn wekelijks slaggeweld ook nu met een homerun be kroond zag. Wanneer Sikkens hogere ogen wil gooien naar een plaats in de derde klasse, zal de verdediging van dit team beslist van een beter gehalte moeten worden. Zowel in de tweede als in de laatste inning werd vele keren zo ern stig gefaald, dat Onze Gezellen alleen al in beide innings negen punten kon den scoren, hetgeen Sikkens uiteinde lijk noodlottig is geworden en waarmee het karakter van deze wedstrijd was bepaald. Want nadat het team zich in Het Sikbensteam, dat kampioen 4e klasse werd en gisteren zijn eerste pro motiewedstrijd speelde. Voorste rij van links naar rechts: C. Graanoogst, B. Kloos, H. Biesbrouck, R. Richardson, J. Looycnga. Staande van links naar rechts: J. Sint, R. Kimman, J. Nordsiek en W. Groen. de derde inning van de z.g. „promotie- druk" had bevrijd, was Sikkens aan slag tegen de nieuwe derde klasser goed opgewassen en werd aan beide zijden een fijn slagggerecht op de groene gras mat geserveerd. Toch kon de slagploeg van Sikkens, ondanks hard zwoegen, er niet in slagen, de achterstand, die door de kostbare veldfouten was opgelopen, geheel weg te werken, waardoor de ne derlaag een feit werd. Werpprestaties: Onze Gezellen, Pit cher G. Brocke: 10x3-slag; 7x4 wide; 7 honkslagen tegen. Sikkens, Pitcher H. Biesbrouck: 13x3-slag; 5x4 wide; 8 honkslagen tegen. CRICKET NEDERLANDS ELFTAL SPEELDE GELIJK TEGEN COMBINES CERVICES De Tweedaagse cricketwedstrijden tussen het Nederlandse elftal en het team van de Combined Services, zater dag en zondag op het HCC-terrein in Den'Haag gespeeld, is geëindigd in een draw. Het sterke Engelse team scoorde za terdag in de eerste innings 180 runs. Het KNCB-elftal antwoordde met 206 pnt. Zondag kwamen de Engelsen, die op nieuw het eerst aan bat gingen, tot 209 runs, zodat de Nederlanders in de twee de innings tenminste 184 runs moesten scoren om de overwinning te behalen. Het KNCB-team had daardoor slechts 155 minuten. Het bleek vooral door de kracht van de Engelse aanval een te zware opgave. Toen de strijd gestre den was hadden de Nederlanders 158 runs op het score-bord gebracht. AUTOMOBILISME TRAGISCH VOORVAL Een tragisch voorval heeft een scha duw geworpen op de internationale ster- rit, die door de DKW-club „Holland" in Zandvoort is gehouden. Na afloop van de zaterdagmiddag gehouden trai ning als voorbereiding tot een zondag op het circuit te verrijden internationale wedstrijd, kreeg de 29-jarige secretaris van de club, de heer T. Kerssemakers uit Didam, achter de pits een hartaan val en overleed enkele ogenblikken la ter. 12 m2 Sharpie-klasse: 1. W. Gulde- mond (De Kaag). 16 m2 Streepklasse: 1. W. Spaargaren (Aalsmeer). Vrijheidsklasse: 1. H. Schimtz Jr. (De Kaag); 2. W. Elhorst (Haarlemse Jacht club). Olympia-jollen: 1. J. P. Loogman (De Kaag). Sternklasse: 1. H. van der Winden (Aalsmeer). 12 Voetsjollenklasse A: 1. J. J. van t Hoogerhuys (Ondine); 2. J. W. van Weel (Rott. Zeilver.). Zondag werden twee wedstrijden ge varen. Er stond een goede lopende wind, die in kracht nogal eens varieer de. Vandaar dat er ondanks het kleine wedstrijdwater toch grote verschillen ontstonden. De velden werden tijdens de race steeds langer uiteen gerekt. Een wel zeer bijzondere hindernis voor de vrije vaart vormde in de ochtend een brandende motorkruiser. Vooral de jachten met zeilen van kunstvezel zorg den er wel voor zo ver mogelijk uit de buurt van de enorme vonkenregen te blijven. De brandweer van Spaarndam slaagde er tenslotte in het als een fak kel brandende jacht uit de baan te sle pen en aan de wal verder te blussen. Desondanks brandde het schip tot aan de waterlijn af. De opvarenden waren door een zeilboot van boord gehaald. Er vielen nogal wat protesten op deze dag. Zo zag W. Spaargaren door uitslui ting de dagprijs in de 16 pi2 Streepklas se naar J. J. Botterweg gaan. Deze had de ochtend wedstrijd gewonnen en werd toen Spaargaren in de middagrace zijn le plaats verloor derde achter W. v. d. Horst en P. Muusse. De dagprijs voor zondag gold voor het beste resultaat over 2 races. In de Valkenklasse verloor L. J. A. de Wit een protest en dit kostte hem eveneens de dagprijs. Deze ging nu naar J. Beekhuis. In de Vrijheidsklasse was H. Schmitz jr., die 3x in successie won de sterke man. evenals W. Guldemond in de 12 m2 Sharpies, Van der Winden in de Sternklasse en Hoogerhuys bij de 12 Voetsjollen. De uitslagen van gisteren luiden: Flying Dutchmanklasse: ochtend- en middagwedstrijd 1. Alb Wulff (KNZRV) Valkenklasse: ochtend wedstrijd: 1. L. J. A. de Wit; 2. J. Beekhuis (HJC); middagwedstrijd: 1. J. Beekhuis (tevens dagprijs); 2. J. F. N. Klazinga (De Kaag). 12 m2 Sharpie-klasse: ochtendwed strijd: 1. W. Guldemond; 2. Ch. van Swol (Het Nieuwe Diep); middagwed strijd: 1. W. Guldemond (tevens dag prijs); 2. Th. A. Goetjes (HND). 16 m2 Streepklasse: ochtendwedstrijd: I. J. J. Botterweg (De Onderline) (te vens dagprijs); 2. W. Spaargaren; mid dagwedstrijd: 1. W. v. d. Horst (Am sterdam); 2. P. Muusse (De Onderlin ge). Vrijheidsklasse: ochtendwedstrijd en middagwedstrijd: 1. H. Schmitz jr.. te vens dagprijs; 2. W. Elhorst (HZV). Olympia-jollen: ochtendwedstrijd: 1. J. P. Loogman (De Kaag); 2. P. C. Loogman (De Kaag); middagwedstrijd: 1. P. C. Loogman (tevens dagprijs)2. J. P. Loogman. Sternklasse: ochtendwedstrijd: 1. H. v. d. Winden; 2. F. Mente (Ondine); middagwedstrijd: 1. H. v. d. Winden (tevens dagprijs); 2. W. H. Holtrop (HJC). 12 Voetsjollen A: ochtendwedstrijd: 1. J. J. van 't Hoogerhuys; 2. W. Hui- singh (HJC)middagwedstrijd: 1. J. J. van 't Hoogerhuys (tevens dagprijs); 2. J. W. van Weel. HET EUROPEES KAMPIOENSCHAP EENMANSZWAARDBOTEN De Rotterdammer Koos de Jong heeft het Europees kampioenschap eenmans- zwaardboten gewonnen, dat op de Sil- sersee (Zwitserland) in de Finnjollen werd verzeild. Het totaal aantal punten van de Nederlander was 5480 pnt. Door een overwinning in de zesde race had Koos de Jong zijn leidende po sitie in het algemeen klassement op nieuw versterkt. De vijfde wedstrijd werd gewonnen door de Engelsman K. Musto voor de Italiaan Palaschiar. Deze beiden namen echter in de algemene rangschikking zodanige posities in, dat zij geen directe bedreiging voor de Ne derlander vormden. Gisteren werd de zevende en laatste race verzeild en opnieuw liet Koos de Jong zich als eerste afblazen. Zaterdag reeds had onze landgenoot zo'n grote voorsprong in het algemeen klassement, dat de titel hem niet meer kon ontgaan. In dit kampioenschap telden de zes beste resultaten voor de eindklassering. De uitslag van de laatste wedstrijd luidt: 1. Koos de Jong (Ned.) 945 pnt; 2. Cogler (O. Did.) 850 pnt; 3. Pinaud (Fr.) 765 pnt; 4. Wind (Den.) 686 pnt. Het eindklassement luidt: 1. Koos de Jong 5480 pnt; 2. Pinaud 4290 pnt; 3. Cogler 4008 pnt; 4. Kuhweide (West Did) 3845 pnt; 5. Wind 3816 pnt; 6. Jordbakke (Noorw.) 3646 pnt. Het Roemeense nationale voetbal elftal heeft gisteren te Warchau met 32 gewonnen van Polen. Bij de rust leidden de Roemenen met 21. Te Veendam heeft het Noord-Ne derlandse waterpolozevental zaterdag met 106 verloren van Bremen. Bij de rust leidden de Duitsers met 41. vlaggen van de deelnemende landen echter nog aan de masten. Later maakte Rusland bekend, dat het zich zou terugtrekken uit de spelen omdat, nadat de vlaggen van Noord Korea en communistisch China waren verwijderd, die van de andere landen zondagmiddag nog boven het hoofdstadion te Turijn wapperden. Alleen de vlaggen boven de ingang van het hoofdstadion waren alle in gehaald. Gisteravond werd echter mede gedeeld, dat de aankondiging, als zou het Russische team zich terug trekken, niet afkomstig was geweest van de leider van het team. In elk geval zijn de Russen voornemens te blijven. Kort nadat bekend werd, dat Rus land zich zou terugtrekken gaf de president van het organisatie comité dr. Primo Nebiolo order om de vlag gen van alle stadions en van hotels waar deelnemers logeren alsmede van het gebouw van het wedstrijd- secretariaat, te verwijderen. Wat later kwam het bericht dat de Russische heren Floretploeg in het tentoonstellinggebouw was aangetre den voor een wedstrijd in de halve fiuales tegen Duitsland. Het was nog niet duidelijk of dit betekende dat de Russen besloten hadden te blijven. Het vlaggenincident had tot gevolg, dat ook de ceremonies protocolaires een geheel andere aanblik kregen. Vooral de huldiging van de winnaar van de 1500 meter Gyorgy Kadar was wel heel schamel. Het Hongaarse volkslied weerklonk niet en evenmin werden de vlaggen gehesen. Toen het Engelse meisje Christine Gosden als winnares van de 200 meter school slag het erepodium besteeg, ging het weer anders, toen klonk niet het „God save the King" maar de hymne van de Universiade en gingen aan de drie masten de vlaggen van de universitaire spelen omhoog. Bij het zwemmen van de universi taire spelen, die momenteel in Turijn worden gehouden, bestaat een merk waardig verschil in kracht tussen de deelnemers op de verschillende on derdelen. Komen op sommige num mers, zoals de 100 meter vrije slag heren en de 200 meter vlinders1 a g heren, prominente zwemmers en zelfs Europese kampioenen aan de start, bij andere races ontbreekt de klasse vrijwel geheel. De belang rijkste wedstrijden van zaterdag qua deelname waren de 100 m. vlinderslag dames, de 200 m. school slag heren en de 4 X 200 m. vrije slag estafette. De Nederlander Anton Steffens kon het op de 200 meter schoolslag niet tot een finale-plaats brengen. Met een vierde plaats 'n de tweede serie en een tijd van 3 min. 11,5 cec. kwam hij er niet aan te pas. De finale werd gewonnei. door de Westduitser Tröger na een hevig ge vecht met de Italiaan Lazzari. Tus sen hen beiden was bij de finish slechts een verschil van 0.1 sec. (2.42.8 en 2.42.9). Op de 100 meter vlinderslag dames werd de Britse favoriete Christine Gosden verrassend verslagen door de Russische Valentina Pozniak. De tijden waren 1.13.9 voor Valen tina en 1.14.6 voor Christine. De Italiaanse ploeg behaalde een gemakkelijke overwinning op de 4 x 200 meter estafette in 8.53.1. Hongarije eindigde als tweede in 9.07,7. Het Nederlandse waterpolozeven tal verloor .zaterdagavond met 73 van het sterke Italië. De Nederlan ders die het water waren ingegaan met de wetenschap kansloos te zijn, weerden zich bijzonder fel tegen hun superieure tegenstanders. De scheidsrechter moest dan ook veel vuldig optreden en het gebeurde en kele malen, dat van elke partij nog slechts drie spelers nk het water waren uitgestuurd. Toen de Italianen de stand tot 5—0 hadden opgevoerd, wist Mosterd het eerste tegendoel punt te scoren, na de hervatting ver kleinden Aalbers en Beekman de achterstand tot 53, maar Gionta en Pucci zorgden met harde schoten voor een wat ruimere marge (73). Door deze nederlaag is Nederland uitgeschakeld voor verderf deelne ming aan het watemolotournooi. Hoe wel alle landen in de poule, waarin Nederland is ondergebra-ht, nog een wedstrijd moeten spelen, zijn Italië en Hongarije reeds zeker van een plaats in de halve finales. De landen, die uit de andere poule naar de halve finales overgaan, zijn Zuid-Slavië en Duitsland. In het waterpolo-toumooi versloeg Nederland voorts het team van Ier land met 160. De Nederlandse ploeg was veel te sterk voor een dapper volhoudend, maar volkomen van techniek ge speend Iers zevental. B; de rust was de stand 1 70 door doelpunten van Ten Thije, Aalbers (2x), Van der Zwan, Martell (2 x) en Mosterd. Na de hervatting *erd het doel- Duntenfeest voortgezet. Van der Zwan, Mosterd >2 x), J. v. d. Zwan, Martell (2x), Ten Thije (2 X), en Aalbers zorgden tenslotte voor een 160 eindstand. Nederland bereikte daardoor de derde plaats in de poule. Ook de Nederlandse basketball- ploeg die met 9055 van Tsjecho Slo wakije had verloren is er, ondanks een 6650 (rust 4029) overwinning op Iran, niet in geslaagd zich te plaatsen voor de hclve finale-poules. Uit de poule, \.-aarin Nederland is in gedeeld, plaatsten zich Hongariji en Tsjecho Slowakije. De overige lan den. die in de halve-finale poules zul len uitkomen, zijn Polen, Brazilië, Bulgarije, Fra.krijk, RuJand cn Italië. Nederland gaat over naar het troosttournooi.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7