RANG DE TEXAS-RANGE de zonnige T20 JAAR GELEDEN: HITLER ONTKETENT DE WERELDOORLOG Om kwart voor vijf greep Hitier naar de wereldmacht i S RANG 't Gouvernement heeft groot nieuws over de expeditie „Sterrengebergte" MET BRANDKAST ER VANDOOR MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT PAGINA Maandag:, 4 september. ENGELAND EN FRANKRIJK BEGEVEN ZICH IN DE OORLOG DUITSLAND ANTWOORDDE NIET OP DE ULTIMATUMS CHAMBERLAIN ZAG ZIJN VREDESWERK IN PUIN STORTEN Klokslag 11.15 (Britse zomertijd) richtte de Britse minister Cham berlain zich tot de Engelse natie over alle Engelse zenders voor het uitspreken van de volgende boodschap: „Ik spreek in het kabinetsvertrek in Downingstreet 10. Hedenmor gen heeft de Britse ambassade in Berlijn de Duitse regering een laatste nota overhandigd, verkla rende, dat tenzij wij van haar vóór elf uur vernamen dat zij bereid is, haar troepen uit Polen terug te trekken, de staat van oorlog tussen ons zal bestaan. Ik moet u thans mededelen, dat geen be lofte van dien aard is ontvangen en dat bij gevolg dit land in oor log is met Duitsland" (etc.). „Wij heben een zuiver geweten. Wij hebben alles gedaan, wat een land kon doen om de vrede te vestigen. Wij bevinden ons echter in een toestand waarin men geen vertrouwen zou kun nen stellen in een der woorden, gegeven door de leider van Duitsland en waarin geen enkel volk zich in veiligheid kan voe len". Minister-pres. Daladier sprak voor de radio tot de Franse be volking. Hij zei o.a.: „Frankrijk en Engeland hebben hun pogingen om de vrede te redden vermenigvuldigd. Nog he denmorgen hebben zij een drin gende stap te Berlijn gedaan om bij de Duitse regering een be roep op de rede te doen en haar te vragen, de vijandelijkheden te staken en vreedzame onderhan delingen te openen. Duitsland heeft geweigerd". En verder: „Ons kerende tegen de verschrik kelijkste der tyrannieën en ons gegeven woord nakomende, strij den wij voor de verdediging van land en haardstede en voor onze vrijheden. Ik ben mij ervan be wust, zonder ophouden en tot de laatste minuut tegen de oorlog te hebben gevochten. Ik richt met bewogenheid een groet tot onze jonge soldaten, die thans de hei lige plicht gaan volbrengen, die wij-zelf hebben vervuld". „De zaak van Frankrijk smelt samen met die van de gerechtig heid. Het is de zaak van alle vre delievende en vrije volken. Deze zaak zal overwinnen". President Rooseveldt van de Verenigde Staten zeide in een radioboodschap tot het Ameri kaanse volk, dat hij niet iedere Amerikaan zou kunnen vragen, in gedachten neutraal te blijven „want zelfs als men neutraal is, kan men niet vragen zijn geest of geweten te sluiten". „Zolang het ln mijn macht blijft, zal ik voorkomen, dat de vrede in de Verenigde Staten verstoord wordt". Krakau Reeds is Krakau in Duitse handen, een gevolg van de snelheid van de Duitse troepen. Hier ziet men een lichte afdeling in opmars". „Hoe hartstochtelijk wij echter verschoond wensen te blijven, zijn wij echter toch gedwongen, ons ervan bewust te blijven, dat elk woord dat door de ether komt, elk schip dat op zee vaart en elke slag, die gestreden wordt, invloed heeft op de toe komst van Amerika. Door kou bevangen zwaluwen van Helsinki naar Hamburg per vliegtuig Honderdvijftig door de kou be vangen zwaluwen zijn door Fin se dierenliefhebbers op het vliegtuig naar Hamburg gezet, waar de vogels in de warme middagzon spoedig bijkwamen. De temperatuur was in Hel sinki in enkele uren gedaald van 26 tot 6 graden en duizenden zwaluwen zijn daardoor om het leven gekomen. (Reuter). Na 4 eeuwen uit de zee gehaald Vorige week hebben lood vissers twee eeuwenoude kanonnen uit de Noordzee opgehaald. De stukken die elk 300 kg. wogen, droegen het op schrift Anno 1540. Een van de ka nonnen was nog geladen. Het blijkt dat deze kanonnen af komstig zijn uit het wrak van een 'schip, dat nog uit de Tachtigjarige oorlog stamt. Een aantal ijzeren ko gels en enige stenen kruiken zijn ook van de zeebodem opgehaald. Een van de loodvissers, Jan Mos, heeft vorig jaar bekendheid gekre gen door de grote partijen lood, die hij met zijn broer, die duiker is, uit de Noordzee heeft gevist. Sinds die tijd zijn zij doorgegaan met het af zoeken van de zeebodem met het ver melde resultaat. Een grote reflector die de Duit sers in de oorlog aan de Franse kust hebben gebruikt voor het opsporen van geallieerde vliegtuigen, heeft zaterdag te Ponchel (Dep. Pas de Calais) een ongeluk veroorzaakt. De reflector is na de oorlog door een handelaar opgekocht en in zijn tuin geplaatst. Zaterdagmiddag stond de 70-jarige moeder van de handelaar, die in de tuin werkte, even voor de reflector stil. Kennelijk juist in het brandpunt, want binnen enkele se conden vlogen haar kleren in brand. De vrouw werd zwaar gewond. GRAFISCH O/ERZICHT VAN HET VERLOOP m DE2e WERELDOORLOG T0V DUITSLAND ,,De zinloze eerzucht van een man" „Wij zullen marcheren, ook als al les in scherven breekt", zo zongen <n Duitsland Nazi's reeds tijdens hun strijd om de macht. Zij kregen hun scherven maar de afdrukken van hun laarzen hebben zich op heel Europa gedrukt. Van het ogenblik af dat Hit- Ier besloot om politicus te worden, werd er gemarcheerd. Eerst in bruine hemden en na september 1939 in het „Feldgraü". Nog steeds zijn de scher ven van hun mars duidelijk merkbaar en de huidige politieke situatie van Europa is er nog een gevolg van. Wij willen hier een opmerkelijk, grafisch beeld van Hitiers greep naar de wereldmacht in beeld brengen. Duidelijk ziet men dat de Nazi's dicht bij de overwinning in Europa zijn geweest. Toen zij echter eenmaal over de „top" van hun successen heen waren bleef de lijn van hun „geluk" dalen, om in mei 1945 in het bran dende Berlijn geheel onder te gaan. (65) Achter de ondertekening van de capitulatie van Duitsland," op 7 mei 1945 in Reims, verrees daarop een gehavend maar vrij Europa uit zijn puinhopen. Dat een deel van dat Europa kort daarop met de grootste spoed een ander regime kreeg opge legd, behoort tot de politieke ontwik keling van na de oorlog die buiten dit kader valt, maar die er niettemin toch zeer nauw mee verbonden is. In de grafiek laten wij nu duide lijk zien welke, van de talrijke ge beurtenissen uit die fel bewogen ja ren vooral hebben bijgedragen tot het succes en de ondergang van dg Nazi's. Het hoogtepunt van hun macht be reikten zij in de tweede helft van 1941 tot de eerste helft van 1942. Toen de Duitsers de befaamde slag bij El Alamein tegen Montgomery in Egypte verloren, verspeelden zij de kans om in een reusachtige tangbe weging contact te maken met hun le gers in Rusland. Was hun dit gelukt dan zouden de rijkdommen van Afrika en het Mid den-Oosten voor hen open komen te liggen. Ertsen en olie zouden in grote hoeveelheden in hun handen zijn ge- vallen en de Duitse oorlogsproduktie zou tot een fantastische hoogte zijn gestegen. Engeland zou van zijn levenslijn naar Azië zijn beroofd en de Duitsers hadden een zeer grote politieke druk op de Aziatische landen uit kunnen oefenen, met alle gevolgen van dien. Het was voor Europa dan ook een zeer kritieke periode, zelfs toen, Gode zij dank, het getij in de loop van 1942 ging keren. De Russen brachten de Duitse op mars in de Kaukasus tot staan, het tegenoffensief bij Stalingrad begon en in Noord-Afrika landden de geallieer den, terwijl de luchtaanvallen op Duitsland in hevigheid en aantal steeds zwaarder werden. Naar ons gevoel veel te langzaam, maar in werkelijkheid vrij snel, be gon daarop de macht van de Nazi's af te brokkelen. In juni 1944, vijftien jaar geleden dus, kwam daar de zo vurig verlangde invasie in Frankrijk en na een laatste wanhoopsoffensief van de Duitsers in België (Arden nen), volgde de overgang van de Rijn en stootten de geallieerden Duitsland in, terwijl in het oosten de Russen aankwamen razen die eerst bij de Elbe stopten en daar bleven zij....! Verdwenen pariyvond toevallig een rivier In mededelingen, die het gouver nement van Ned. Nieuw Guinea aan de pers heeft vestrekt, wordt over de jongste verrichtingen van de expe ditie in het Sterrengebergte het vol gende bekend gemaakt: De expeditie in het Sterrengebergte heeft 27 augustus gepoogd, uit vlieg tuigen voedsel te „droppen". Dit ge schiedde ten behoeve van de leden van de expeditie, wier taak het was, een doorsteek uit voeren in het ge bied van de Sobger-rivier. (Deze rivier is een der bronrivie ren van de grote Idenburg-rivier, en ontspringt in het meest oostelijke! deel van Ned. Nw. Guinea, nabij de grens met Australisch Nieuw Guinea, ten noorden van het Sterren-, Orion- en Antaresgebergte-complex, waarna hij in noordwestelijke richting loopt. De bovenloop van de Sobger staat niet vast en is op de kaarten met stippellijnen aangegeven). Het rapport van gouverneur Plat- teel vervolgt: Het gelukte de piloot van de „Twin-Pioneer" niet, de „party" van de expeditie te vinden en nadat enige keren was gezocht moest zelfs worden geconstateerd, dat de door- steek-partij de Sobgerrivier in het geheel niet had bereikt. Na drie uren zoeken is het vliegtuig onverrichter zake naar zijn basis teruggekeerd. Besloten werd, de volgende dag, 28 augustus, opnieuw naar' de „door- steek-party" te zoeken. Het Cessna-vliegtuig van di CAMA met als piloot de heer Johanson heeft toen het geluk gehad, de te voren afgesproken rookgordijnen op te merken en heeft de „Twin" ge waarschuwd, die op dat ogenblik eveneens in de lucht was, nl. op weg naar het bisiskamp te Ok Sibil met een lading vliegtuigbenzine. Zowel de Cessna als de Twin zijn daarna te Sibil geland, alwaar het weer snel aan het verslechteren was. Daarna zijn ze gezamenlijk uit gevlogen en heeft de Cessna de Twin geleid naar de plaats waar de rook pluimen waren gezien. De Twin heeft toen het zoeken overgenomen en de „doorsteek-party" in blakende wel stand aangetroffen. Ze bevond zich aan een geheel verkeerde rivier, nl. de „A-rivier". Deze staat op de kaar ten aangegeven als een stippellijn met een vraagteken, hetgeen bete kent, dat men omtrent de loop van deze rivier in het duister tast. De A-rivier loopt aanvankelyk evenwij dig aan de Sobger-rivier, doch is van deze gescheiden door een bergmas- sief van 3.000 meter hoogte. Het is niet bekend, op welke wijze de „doorsteek-party" bij een andere rivier is terecht gekomen. Het ver moeden bestaat, dat de barre gesteld heid van het terrein heeft geleid tot het volgen van de een of andere zij rivier, die in de „A-rivier" uit mondt. Nadat de vliegers de plaats van de „party" nauwkeurig op de kaart hadden aangegeven, is men terugge vlogen naar Sentani, alwaar een voor raad levenmiddelen werd ingeladen. Enige uren later was men weer boven een voor het afwerpen gereed ge maakte plaats en werd het voedsel „gedropt". De „party" wil thans de A-rivier vèrlaten en alsnog trachten, over hei bergmassief heen, de Sobgerrivier te bereiken op de plaats, die aan vankelijk was afgesproken als plaats voor het afwerpen der vooraden. Men denkt daar op 12 september te zullen aankomen, op welke datum opnieuw voedsel zal worden afge worpen. Hieruit kan worden afgeleid, dat op heden de „doorsteek-party" 16 dagen op het schema ten achter is geraakt. Volgens de vertegenwoordiger der stichting Expeditie Sterrengebergte dient grote lof te worden toegezwaaid aan de chef-piloot van de Twin, de heer Van Rijswijk, aan de tweede en derde piloten, de heren Van Huiten en Verschoten en aan de piloot van de Cessna van de CAMA de heer Johanson. Aldus de mededelingen van gou verneur Platteel. TWEE BEJAARDE DAMES VERONGELUKT Een verkeersongeluk op de Rond weg te Roosendaal heeft zondagavond het leven gekost aan twee bejaarde dames, terwijl vier mensen werden gewond. De 77-jarige mevrouw Suykerbuik en de 66-jarige mevrouw Bruyns staken de Rondweg over zonder acht te slaan op een naderende motor. De bestuurder van de motor, de heer Van Waes uit Hontenisse, kon een aanrijding niet meer voorkomen. De beide dames werden tegen de weg gesmakt en waren op slag dood. De zoon van de motorrijder, die op de duo zat, kreeg een zware hersen schudding, terwijl de bestuurder zelf licht werd gewond. Doordat de motor nog een heel eind doorschoof en daarbij op de linker weghelft kwam, ontstond er nog een een aanrijding. Een uit de richting Bergen op Zoom komende scooter botste op de onbe stuurde motor Beide voertuigen vlo gen in brand. De berijder van de scooter, de heer Van de Avoirt uit Oosterhout en zijn verloofde mejuf frouw M. v. d. Berg uit Dordrecht, die achterop zat, werden licht ge wond. In de nacht van zondag op maan dag is uit het kantoor van de Gelder- sche Tramwegen te Velp een brand kast gestolen, waarin een bedrag van enkele duizenden gulden geborgen was, alsmede een hoeveelheid admi nistratieve bescheiden. De inbrekers de politie meent, dat het er verscheidene geweest zijn, omdat de brandkast nogal zwaar was hebben een huzarenstukje uitge haald omdat het kantoor dat wel iswaar gesloten was ligt op een terrein waar dag en nacht gewerkt wordt door technici. Hedenmorgen vond de politie in de omgeving van dit terrein een autowiel en de achterbank uit een auto Men neemt nu aan, dat de inbrekers ge bruik gemaakt hebben van een niet te grote personenwagen, waaruit zij het reservewiel en do bank moesten verwijderen om plaats te krijgen voor hun buit. De dieven kwamen binnen door forcering van een raampje. Zij hebben ook diverse la den doorzocht, maar daarin niets van hun gading gevonden.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 6