3)& CeidóeSoti/Ycmt Overleg Eisenhower-Macmillan voerde tot overeenstemming v.dJm 'n Droeve herdenking Amerikaanse president5 Doel van Bur. reis bereikt Nieuwe gevechten aan de Indisch-Chinese grens? Chinezen dringen verder op Adenauer antwoordt op brief van Chroesjtsjef RUSTIG WEER Directeur: J. P. J. M KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 50ste JAARGANG No, 14801 i Telefoon: Directie, flbonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. 1 President Eisenhower en premier Macmillan hebben naar verluidt vol ledige overeenstemming over de fundamentele benadering van de komende besprekingen van de president met Chroesjtsjef bereikt, aldus is zondag avond door diplomatieke waarnemers te Londen verklaard. De Britse en Amerikaanse leiders hebben fundamenteel gelijke opvat tingen ten aanzien van alle grote problemen, met inbegrip van un ideeën omtrent een mogelijke topconferentie tussen oost en west, aldus de waar nemers. De beide staatslieden besloten Chroesjtsjef te laten weten dat zij bereid zijn ernstige onderhandelingen te voeren zodra deze bereid is een werke lijk begin te maken met het breken van het ijs in de koude oorlog. De waarnemers zeiden dat de president bij zijn besprekingen met Mac millan volledig het vijfledige doel dat hij zich voor zijn Europese reis had gesteld, had bereikt. DEZE DOELEINDEN WAREN: 1). Bevestiging van de westelijke eensgezindheid om, desnoods met ge weld, op te tredeh tegen agressie en de defensieve kracht die voor ge meenschappelijke veiligheid nodig is te bewaren. 2). Overeenstemming te bereiken over de manier waarop realistisch met de Sowjet-Unie kan worden onderhandeld over de eerste stappen ter oplossing van de inge wikkelde problemen der algemene ontwapening, het verdeelde Duits- lanid en andere kwesties. Reide lei ders waren het naar verluidt geheel over eens over de noodzaak om de bevolking van West-Berlijn te steu nen en te trachten een aanvaardbaar begin te maken met de hereniging van Duitsland. 3). Nauwe Brits-Ame rikaanse samenwerking. 4) Verster king van het Noordatlantisch ver drag. Maatregelen hiertoe werden zaterdag besproken. Beide staatslie den achten dit de hoeksteen van de westelijke buitenlandse en defensie politiek in het conflict tussen oost en west. 5). Vergroting van de eco nomische hulp aan industrieel on voldoende ontwikkelde gebieden, hetgeen nodig wordt geacht om de economische concurrentie van de Sowjet-Unie te slaan. Besprekingen en kerkgang. President Eisenhower en premier Macmillan hebben zondagochtend de kerkdienst bijgewoond in de kleine kerkvan Petrus en Paulus nabij Chequers, doch vóór hun kerkgang hadden Eisenhower en Macmillan op Chequers, het officiële buiten verblijf van de Britse premier, be sprekingen gevoerd. De besprekingen waren strikt ge heim. Een woordvoerder van het „Foreign office" verklaarde dat geen medeedlingen over het gesprek, dat een uur had geduurd, mochten wor den verstrekt. Waar zij over spraken. e besprekingen tussen president Eisenhower en premier Macmillan op Chequers hadden in hoofdzaak betrekking op het bezoek van de Russische premier aan Washington en de reis van Eisenhower naar Moskou, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde te Londen ver nomen. Men heeft overeenstemming be reikt over de te volgen tactiek. Af gesproken is, dat er geen pogingen zullen worden gedaan om tot een topconferentie te komen-in de peri ode tussen Chroesjtsjefs bezoek aan Amerika en Eisenhowers bezoek aan Rusland. Ten aanzien van een hervatting van de Geneefse conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken neemt men, naar verluidt, geen vast standpunt in. Een hervatting voor het bezoek van Eisenhower aan Mos kou zou afhangen van het resultaat van de besprekingen met Chroesjtsjef in Washington. De ontwapeningsbesprekingen op Chequers betroffen volgens confe rentiekringen een nieuw westelijk ontwapeningsvoorstel, dat men vol gend jaar aan de nieuwe ontwape ningscommissie van tien landen hoopt voor te leggen. De defensiebesprekingen gingen in hoofdzaak over de speciale Ame- merikaans-Britse verdedigings rege ling. Uit conferentiekringen wordt ver der vernomen, dat de beide staats lieden van gedachte hebben gewis seld over het versterken van de eco nomische positie van het westen. Naar verluidt was men het er over eens, dat dit het best kan gebeuren door een verdere liberalisatie van de westelijke handel. Ook de toestand aan de Chinees- Indische grens zal ter sprake zijn geweest. Algerijnse vraagstuk een Frans probleem AFP verneemt uit welingelichte bron te Londen dat Eisenhower en MacMillan van mening zijn, dat pre sident De Gaulle alleen in staat is een oplossing voor het Algerijnse probleem te vinden en dat Engeland en de V.S. hem moeten helpen bij zijn pogingen. Voor Engeland en de V.S. vormt het Algerijnse vraagstuk een Frans probleem en men is er te Londen van overtuigd dat de Gaulle een liberale oplossing van dit pro bleem nastreeft. Veiligheidsmaatregelen in Parijs. Voor het 48-urig bezoek dat presi dent Eisenhower aan Parijs zal bren gen treft de Franse politie uitge breide veiligheidsmaatregelen. Eisen hower, die vertrouwelijke bespre kingen met De Gaulle zal voeren, wordt woensdag in Parijs verwacht. Tijdens zijn verblijf zullen bijna 3000 politiemannen en brandweerlie den de president omringen, terwijl hij bij zijn autoritten door Parijs door veertig gemotoriseerde agenten zal worden begeleid. Als president De Gaulle hem ver gezelt zal het escorte negentig man omvatten. Gewapende Franse politie agenten zullen langs de route die de Amerikaanse president zal volgen; staan opgesteld. De brandweerlieden zullen strategische punten op de da ken innemen. Zij zijn de enigen, die zich volgens de Franse wet op de daken mogen bevinden. Eisenhower zal gedurende zijn be zoek voortdurend in verbinding met Washington blijven. De Indische pers heeft fel gereageerd op de berichten over de bezetting van Indisch gebied door de Chinezen. De „Hindustan Times" eist stopzetting van elke vorm van gesprek met de Chinezen. Het blad aarschuwt, dat de verdediging van India niet onbe duidend is en dat India niet alleen staat. De „Statesman" brandmerkt de Chinezen als agressors. Hoewel Nehroe had toegegeven dat de grens niet overal duidelijk vastgesteld is, vindt de „Statesman" dit geen reden om een grenspost aan te vallen, zelfs niet onder het voorwendsel, dat de bezetting van de post het eerst geschoten heeft. Het is mogelijk, aldus het blad, dat, zo als Nehroe gezegd heeft, de Chinezen een grensregeling wensen. Maar het is duidelijk, dat hun gedachten ver van de conferentietafel verwijderd zijn. INDIA NEEMT MAATREGELEN. Het Indiase leger richt bij Jorhat in Assam een operationeel hoofdkwar tier in met het oog op de verdediging van de noordoostgrens tegen Chinese invallers, zo werd van gezaghebbende zijde te Nieuw Delhi vernomen. Jorhat ligt ongeveer 190 km van de post Longjoe, die de Chinezen woens dag hebben bezet na de Indiase be zetting te hebben verdreven. Troepen- versterkingen zijn naar het betrok ken gebied onderweg. Naar verluidt zullen er evenwel voorshands geen militaire maatrege len worden genomen om Longjoe te heroveren. Voorlopig wil India trach ten de kwestie langs diplomatieke weg met Peking te regelen. Nieuwe gevechten. Volgens onbevestigde berichten hebben de Indiase strijdkrachten in nieuwe schermutselingen met Chine se grenswachten verliezen geleden, aldus een bericht uit Calcutta in de „Hindustan Standaard" van zondag. Os/ose nozems gingen zich ie buiten Wie mocht denken, dat alleen Amsterdam lijdt onder de hand over hand toenemende teisteringen van het nozemdom vindt in deze foto uit Oslo het duidelijke bewijs van zijn ongelijk. In de Noorse hoofdstad is nl. de Scandinavische Rock 'n Roll-koning gekozen en dat was voor velen van de 7000 jongeren die dit schone feest bijwoonden een heerlijke gelegenheid om in baldadige streken los te barsten. De politie hield 'n gedegen opruiming. Bij een buitenpost in Los Tzong in Assam zouden voorts Indiërs Chinese troepen in een vuurgevecht terugge dreven hebben. Volgens het blad be waren de grensautoriteiten de diep ste geheimhouding over de explosie ve toestand,' al wordt Nieuw Delhi uiteraard op de hoogte gehouden. Een officiële woordvoerder heeft echter zondag in Nieuw Delhi ver klaard, dat er geen officiële berich ten over verdere gevechten in het grensgebied zijn ontvangen sedert de vrijdag door premier Nehroe be kend gemaakte gevallen. De correspondent van de „Daily Mail" weet uit Shillong te melden dat er, ondanks deze officiële verkla ring van het Indische ministerie van defensie, dat er geen nieuwe gevech ten zijn uitgebroken aan de grens tussen India en Tibet, toch in Shil long berichten zijn ontvangen over verschillende gevechten tussen Indi sche en Chinese troepen die nieuwe gebieden in de streek van Siang en Lohit in het noord-oosten van het land zijn binnengedrongen. Een paar Indische buitenposten zou den verloren zijn gegaan en de Chi nese infiltratie zou voortduren. De autoriteiten van de betrokken gebieden weigeren echter commen taar te geven op de berichten. CHINEES PROTEST BIJ INDIA. China heeft er bij India tegen ge protesteerd, dat Indische troepen bij Mygyitoen in het noordoosten van India de grens hebben overschreden en het vuur hebben geopend op Chi nese patrouilles. Dit heeft premier Nehroe maandag in het hogerhuis te New Delhi meegedeeld. De premier zei verder dat Chi nese troepen op 14 augustus zonder succes hadden getracht de Indische buitenpost te Kintsjemane, nabij Tsjoetango, te omsingelen. Duidelijke agressie. Nehroe zei voorts dat de Chinese penetraties in het noordoosten een duidelijk geval van agressie bete kenen. Volgens inlichtingen van twee mi litairen, die van de buitenpost Longdjoe zijn gekomen, is het niet duidelijk of de Chinezen deze post hebben bezet of alleen maar in het, VERJAARDAG PRINSES WILHELMINA Prinses Wilhelmina herdenkt he den har 79ste verjaardag, op haar verzoek wederom in alle stilte. De koningin, prins Bernhard en de prinsessen zijn heden op „Het Loo" om prinses Wilhelmina geluk te wen sen. Ofschoon openbare hulde achter wege blijft, viert heel Nederland in stilte deze dag mede. Eisenhower en Macmillan gingen Ier kerke gebied rondtrekken, aldus de pre- Hij wees een voorstel van een parlementslid, om de door de Chine zen op Indisch gebied aangelegde weg in Kasjmier te bombarderen van de hand. Wij hebben een dubbele politiek, zo zei hij: onze grenzen verdedigen en trachten de grensge schillen door onderhandelingen te regelen. De Dalai Lama van Tibet, die thans in ballingschap in India woont, heeft zondag zijn voornemen om de Tibetaanse kwestie aan de V.N. voor te leggen bekendgemaakt. Hij zei geen andere mogelijkheid dan een beroep op de V.N. te hebben j daar de toestand in Tibet onnoeme- lijk veel ernstiger was geworden en het lijden van de bevolking „onbe schrijfelijk" is. Men verwacht dat de geestelijke leider deze week een bezoek van een paar dagen aan New Delhi brengt en daar met premier Nehroe zal spreken. LABOUR-LEIDERS IN MOSKOU. De leiders van de Britse Labour- partij, Gaitskell en Be van zijn zater dagavond uit Londen in Moskou aangekomen voor een bezoek van 10 dagen aan de Sowjet-Unie. Gaitskell en Bevan waren voor het bezoek uitgenodigd door de Russi sche interparlementaire delegatie, verwacht wordt, dat de Britse be zoekers een onderhoud zullen heb ben met premier Chroesjtsjef, die thans in Jalta Vertoeft. President Eisenhower en premier Macmillan hebben zondagmorgen een dienst bijgewoond in de kerk te Ellesborough. Foto: president Eisenhower, premier Macmillan en vicaris C. N. White verlaten het kerkgebouw. Menigsverschillen geen beleisel voor economische samenwerking Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft in een zondagavond gepubliceerde brief aan premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie verklaard, dat de beslissende kwestie voor de toekomst van vrijwel alle volkeren niet de nasleep van de oor log is, maar Let tot stand brengen van een gecontroleerde ontwape ning, zowel op het gebied van de kern- als van de conventionele wa pens. Deze kwestie moet het eerste doel van iedere staatsman waar hij ook staat, zijn, daar wapenproduktie niet alleen onnoemelijk veel geld kost en de sociale en culturele voor uitgang van de mensheid remt, maar ook een gevaarlijke spanning schept, aldus de Bondskanselier. Chroesjtsjef had in zijn op 19 augustus verzonden en donderdag jl. gepubliceerde brief aan Adenauer verklaard, dat de betrekkingen tussen beide landen in een kritiek stadium waren en dat de Sowjet-Unie ge dwongen zou zijn een vredesverdrag met Oost-Duitsland te tekenen in dien deze betrekkingen niet beter zouden worden. Hij zei verder, dat het bestaan van vriendschappelijke betrekkingen tussen West-Duitsland en de oostelijke staten zou kunnen leiden tot verdere ontwikkeling van de economie en verhoging van de welvaart. Adenauer zegt in zijn antwoord, dat in zeer gematigde bewoordingen en een bijna vertrouwelijke stijl is geschreven, dat overeenstemming over ontwapening zou bijdragen tot de oplossing van de andere proble men. Hij spreekt zich uit voor verbete ring van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Bondsrepubliek en is van mening dat meningsver schillen van ideologische aard geen beletsel voor de economische samen werking tussen beide landen mogen vormen. De bondskanselier ontkent dat hij een „revanchezoeker" is en merkt op dat hij altijd een tegenstander van het nationaal-socialisme is ge weest. Hij weerspreekt voorts de be wering van Chroestsjef, dat hij door haat voor het socialisme en commu nisme schijnt te zijn verblind. „Ik haat noch het socialisme noch de vorm van socialisme die gewoonlijk communisme wordt genoemd. Ik wil zelfs zeggen dat het socialisme in stadia van de ontwikkeling Een wervelstorm op Formosa heeft zaterdag en zondag zeven do den en tien ernstig gewonden ge- eist. Een groot aantal huizen is ver nield en duizenden mensen moesten naar elders worden overgebracht. van een volk misschien een vorm van economische ontwikkeling kan zijn, die de vooruitgang kan bevor deren. Dit kan met name het geval zijn indien de voorafgaande fase van ontwikkeling bijzonder slechts was. Aan de andere kant geloof ik niet, dat het socialisme het juiste eind stadium in de ontwikkeling van een groot volk is", aldus de bondskanse lier. Keurslager Korevaarstraat 4, tel. 20179 Tijdens het weekeinde heeft de polaire lucht, die een paar dagen geleden Europa begon binnen te stromen, de Alpen overschreden. In het noorden van Italië gaf dit aan leiding tot zware regen en onweers buien. Zo is in Milaan 75, in Bologna 32 mm. regen gevallen. In onze om geving kwam de buiigheid vrijwel tot een einde, als gevolg van toe nemende stabiliteit van de atmos feer. Dit hing samen met de om standigheid, dat een nabij de Britse eilanden gelegen gebied van hoge druk zich langzaam in oostelijke richting verplaatste en zich ook over onze streken uitbreidde. De wind nam in kracht af en de aanvoer van polaire lucht kwam tot staan. Ook morgen zal het weer hier te lande worden beheerst door het hogedrukgebied. Een droge en zon nige dag met wellicht nog iets hogere temperatuur kan worden verwacht. De voornaamste depressiebaan strekt zich nu uit van New Found- land via Straat Denemarken en IJs land naar Spitsbergen. De meest oos telijk gelegen depressie in deze baan heeft weinig meer te betekenen. Een volgende en iets actievere bereikte vanochtend de zuidpunt van Groen land. DE TV - UITZENDING UIT LONDEN De televiesieuitzending van Eisen hower en MacMillan die hedenavond uit Londen wordt gegeven, begint om 19.20 uur (Ned. tijd), zo is door het Foreign Office meegedeeld. Zij zal gelijktijdig in zes Europese lan den, waaronder Nederland, te zien zijn. Dit [lommer bestaat oit 10 pagina's weer? Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur DROOG EN ZONNIG Droog en zonnig. Overwegend zwakke wind uit oostelijke richtingen. Koude nacht met op enkele plaatsen ochtendmist. Iets warmer overdag. 1 Sept.: zon op 05.50; onder 19.30; maan op 03.55; onder 18.28. Hoogwaterstanden 1 Sept.: v.m. 2.14; nam. 2.38. Het weer in Eüropa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK regen 12 C. half bew. 14 licht bew. 19 licht bew. 14 motregen 16 onbew. 21 onbew. 20 zwaar bew. 20 onbewolkt 17 onbewolkt 22 onbewolkt 24 half bew. 20 zwaar bew. 25 zwaar bew. 17 onbewolkt 20 onbewolkt 16 onbewolkt 18 onbewolkt 20 regen 23 onbewolkt 20 licht bew. 15 BELGRADO, niet ontvangen. ATHENE onbewolkt ROME onbewolkt 28 AJACCIO half bew. 25 MADRID half bew. 28 MALLORCA licht bew. 30 LISSABON half bew. 26 Korreltje Slaven doen wat zij moeten. Vrije mensen doen méér.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 1