Dam-Dam-race besloten met daverende helicopter-show van radioverslaggever visie op televisie MAANDAG 31 AUGUSTUS 1959 DE LEIDSE COURANT De 22-jarige winnaar van de dam- tot-dam-race Kees Buurman, radio verslaggever van de Vara, heeft zaterdag als een van de laatste deel nemers in de snelheidsklasse van de Dam-tot-Dam-race, dankzij een heli copter veruit de snelste tijd gemaakt. Hij won de eerste prijs van ƒ2500, dankzij het feit, dat hij zich van de Dam in Zaandam naar de Dam in Amsterdam wist te verplaatsen in een tijd van 6 min. en 34 seconden zonder een bekeuring op te lopen. Een nat pak dat hij opliep en wat stijve ledematen had hij er graag ▼oor over. Op de stampvolle Dam in Zaan dam spurtte hij om 18.20 weg achter op een motor, die hem in enkele se conden naar de Voorzaan bracht. Boven een dekschuit aan de kade zweefde op dat moment een juist aangekomen helicopter, die ingevolge wettelijke bepalingen niet mocht landen. Ijlings werkte Buurman zich via een touwladdertje naar binnen en pijlsnel schoot het vliegtuig lijnrecht door de lucht naar het IJ. De tocht duurde slechts enkele minuten. Op het IJ daalde het hefschroefvlieg- tuig boven een varende speedboat, doch Kees sprong iets te vroeg van de touwladder en belandde in het water. Drijfnat kroop hij in de speedboat, die hem aan land bracht, waar een nieuwe motor gereed stond om hem naar het Koninklijk Paleis te bren gen. De Vara-reporter kreeg alle medewerking van de verkeersagen ten en bereikte de Dam zonder enig oponthoud. Enkele minuten later maakte hij een retourrace naar Zaan dam, waarbij hij echter pech had, toen hij een kostbare minuut ver speelde bij het wisselen van speed boat en helicopter. Zjjn tijd in deze race was 8 minuten. Daarmee bleef i hij nog onder de tijd van de derde J prijswinnaar, luitenant Hovenier, doch aangezien het wedstrijdregle ment inhield, dat alleen de snelste tijd van iedere deelnemer voor een prijs in aanmerking komt, ontging hem de ƒ500,van de derde prijs. Officiële einduitslag. De wedstrijdleiding van de Dam- tot-Dam-race heeft zaterdagavond na afloop van de wedstrijd urenlang vergaderd om de tijden te contro leren, die op de startkaarten door de duivenklokken waren afgedrukt. Daarbij werden alle genoteerde tijden teruggevoerd tot die van de zoge naamde moederklok. Hierbij bleek, dat enkele klokken kleine verschillen hadden, die tot se conden beperkt zijn gebleven maar bovendien, dat bij het stempelen van enkele kaarten de wijzertjes van de minutenstempeltjes iets te ver waren doorgeschoten of anders om waren blijven staan. Dit maakte dan bij de stempeling een verschil van een hele minuut uit. Verdere uitslagen zijn: Buiten mededinging: de Neder landse Spoorwegen en van Gend en Loos met motoren en met een speciale trein van station tot station 7 minuten 16 seconden. 2. J. F. H. Scheen, garagehouder te Amsterdam met auto's en moto ren en met een speedboat bij de Hembrug over het kanaal 7 mi nuten 50 seconden. (2de prijs van 1000,—). 3. Luitenant T. Hovenier, 105e com pagnie commandotroepen te Roosen daal met auto's en motoren en met een speedboat bij de Hembrug over het kanaal 8 minuten 10 seconden (3de prijs van ƒ500, 4. J. ter Haak, speedboatkampioen van Nederland uit Amsterdam met speedboat van haven tot haven en verder motor tijd: 8 minuten 34 seconden. 5. Carel Ern, barkeeper van Cara- mella te Amsterdam met motoren tot de Hembrug en een speedboat aldaar over het kanaal tyd: 8 mi nuten 43 seconden. 6. Frangois Denker, barkeeper van Lucky Star te Amsterdam met motoren tot de Hembrug en een speedboat aldaar over het kanaal tijd: 9 minuten 7 seconden. De jury die de deelnemers in de tourklasse van de Dam-tot-Damrace heeft beoordeeld op originaliteit en reklamewaarde, heeft de prijzen in deze twee groepen als volgt toege kend. Originaliteit: 1. de Amsterdamse industrieel T. C. Groot met zijn groep van 50 Batavieren; 2. de Jersey No velty N.V. uit Amsterdam met het Zaanse bruidspaar dat per koets uit Amsterdam vertrok en donderdag jl. ook werkelijk in Zaandam in het hu welijk trad; 3. Van Leers Vatenfa- briek n.v. uit Amstelveen met een „vaten-amfibie". In deze groep werden 12 eervolle vermeldingen toegekend. 0SHOOD oen uensatle I Zie advertentie op pagina 4 (Advertentie). beheerst de golven Een grijze hoed was zijn hartewens Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Qagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De Groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken 12.00 Lichte muziek. 12.20 Re geringsuitzending: Landbouwrubriek. I. Bedrijfsopvolging en beroepskeuze in land- en tuinbouw; II. Een belang rijk rapport van het landbouw-eco- nomisch instituut. 2. Het landbouw kundig weeroverzicht. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Milit. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Gevar. muz. 14.50 Volksliederen. 15.20 Tussen mythe en werkelijkheid, caus. 15.35 Kamermuziek. 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Zijn wij wel wakker, door dr. C. J. Schuurman. Eerste lezing: Oude en nieuwe moraal. 19.00 Opera fragmenten. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Dansmuziek. 20.40 Gus- tav Stresemann, vechter voor Europa, hoorspel. 22.05 Act. 22.20 Salzburger Festspiele 1959: Bariton en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Gram. II. Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Viool en piano. 14.25 Gram. 14.35 Voor de platte landsvrouwen. 14.45 Mannenkoor en solist. 15.40 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege ringsuitzending: Rijksdelen Overzee- Mensen in Suriname's bosland, door Edgar Tjoe Ny. 18.00 Lichte muziek. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Act 19.25 Sportpraatje. 19.35 Gram. 20.30 Idem. 21.00 Brabants ork. 22.15 Kerkorgel. 22.45 Avondgebed en lit kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Tekenfilm. 20.35 Documentaire. 20.45 Idem. 21.00—22.45 Speelfilm. KAATSEN De oudste inwoner van Den Haag, de heer P. A. Boidin, heeft zondag zijn 104de verjaardag gevierd. Tevoren had hij een verlangbriefje opgesteld en aan het gemeentebestuur verzonden. Een der verzoeken was een grijze hoed. Prompt werden zijn verlangens ingewilligd. De heer Boidin kon met zijp nieuwe grijze hoed gaan wandelen. 104-jarige kreeg wat hij wenste. wethouder bracht gehoorapparaat De heer P. A. Boidin, die in het gemeentelijk verzorgingshuis in de Morsestraat in Den Haag woont, is gisteren 104 jaar geworden. Hij wordt nog veel ouder, zegt hij zelf, want hij voelt zich kerngezond. Hy heeft zijn verjaardag twee da gen gevierd. Zaterdag met veel pret cmdat zijn kinderen en kleinkinderen dat graag wilden en zondag nogmaals, meer officieel met veel cadeautjes. Opa Boidin heeft alles gekregen wat zijn hart begeerde. Hij had een brief aan de gemeen teraad gestuurd met een verlang lijstje er bij. Al zijn wensen zijn in vervulling gegaan. De Haagse wet houder van sociale zaken, de hee rC. H. P. W. van den Oever kwam gis termorgen naar de jarige en bood hem een gehoorapparaat aan. Daar had opa Boidin om gevraagd. „Iets dat mijn gehoor zou versterken van die witte propjes in de oren met een lijntje of een kleine hoorn" schreef hij aan de gemeenteraad. Gisteren zat hij trots naar het feestgedruis ie luisteren. Met in het ene oor het propje van zijn gehoorapparaat en in het andere een echte hoorn, een ca- deautje van een Haags burger. Hij had daarbij een heleboel brillen voor zich op tafel liggen die hij allemaal heeft opgepast. Hij had ze allen ge kregen van meelevende Hagenaars, want een bril stond namelijk ook op zijn verlanglijstje. Verder een grijze sneehoed, witte boorden, een wit overhemd, kousebanden met sluiting, allemaal wensen die opa Boidin gis teren in vervulling heeft zien gaan. OORZAAK VAN DE NOODLANDING GEVONDEN Op maandag, 17 augustus, maakte de 46-jarige vlieger B. de Geus, woonachtig in Voorburg, met zijn Harvard een noodlanding op zee bij het strand van Julianadorp, niet ver van Den Helder. De vlieger was van Texel opgestegen met een doelwit voor schietoefeningen aan een sleep lijn achter het toestel. Toen de vlie ger merkte dat er iets met zijn toe stel aan de hand was, besloot hij een noodlanding op het strand bezuiden Den Helder uit te voeren. Maar toen De Geus zag, dat op het strand zich vele bezoekers en bad gasten bevonden, zag hij kans laag scherende over het strand zijn vlieg tuig op de golven van de zee te zet ten, waarbij een der vleugels be hoorlijk beschadigd werd. De Geus kon uit de stuurhut klim men en met behulp van badgasten het strand bereiken. Aanvankelijk luidden de berichten, dat de schroef van de Harvard zou zijn geraakt door luchtdoelgeschut en dat om die reden het toestel een noodlanding had moeten maken. Doch deze ver onderstelling bleek onjuist te zijn, omdat tien minuten daarvoor het schieten was gestaakt. Onder leiding van de vertegen woordiger van de vooronderzoeker is na lang speuren een stuk van de pro peller in de duinen gevonden. Geconstateerd werd een breuk in de schroef, die na onderzoek in het nationaal luchtvaart laboratorium in Amsterdam, gekarakteriseerd werd als „een klassiek voorbeeld van ma teriaalvermoeidheid". Uit de villa van hertogin Irene van Aosta in Florence hebben die ven kans gezien om juwelen ter waarde van ruim 100.000 gulden te stelen. Verscheidenheid op zondag. De kijkërs zijn reeds in de na middag aan hun trek gekomen. In eurovisie verband werd namelijk vanuit Duisburg een rechtstreekse reportage gegeven van de Europese kano-kampioenschappen. Uit West en Oost waren de deelnemers naar de stad aan de Ruhr gekomen en de geleverde strijd was vaak hard en spannend. In het avondprogramma van de AVRO was voor de tweede maal een filmdocumentaire over „het wonder van Anne Frank" aan gekondigd. Dit onderwerp is temeer actueel, omdat thans de grote Anne Frankfilm in ons land is gaan draaien. Het bekende dagboek is nu ook op de filmstroken gaan leven. Er was verder licht amusement in de rubriek „A tot Z" met bekende vertegenwoordigers van de oprechte kunst Fleurige zaterdagavond. Dank zij de KRO is het ontspan ningsprogramma fleurig verlopen. Een uitzondering moet worden ge maakt ten aanzien van een film uit het Pathé-journaal van 1916, met trieste oorlogsbeelden. We hebben eerder opgemerkt, dat dergelijke stuf hoe belangrijk overigens, niet past in de programma-opzet van de za terdagavond. Jan Cottaar is wel de beste t.v. sportredacteur die we ken nen. Hij heeft altijd een verzoenend en leidinggevend woord bij de hand en de beelden die hij brengt zijn werkelijk de moeite van het zien waard. Zo ook nu, toen hij een in leiding gaf van de Olympiade te Rome in het volgend jaar. Te oorde len ook naar het fotomateriaal moet het iets geweldigs worden. Van de beschikbare gelden zal het afhangen hoe groot de Nederlandse missie zal zijn. We kregen reeds Corry Schim mel op het beeldscherm, die in een kort vraaggesprek de beste beloften bij eventuele deelname aflegde. Het zomers amusement kwam recht streeks uit Italië en was van uit stekende kwaliteit. We hebben ooit minder te zien gekregen. Het waren meest korte nummers van gerenom meerde artisten, hetgeen de variatie ten goede kwam. Het Italiaans moge dan aan vele kijkers onbekend zijn gebleken, de muziek was voor allen verstaanbaar, evenals de kwistig ge monteerde show met haar wisselende beelden. „Een blik in de spiegel" was wel de moeite van het zien waard, maar deze thriller was zeker niet de sterkste uit het repertoire van de befaamde Hitchcock. De epi loog van pater Leopold Verhagen was deze keer een meditatie, en wel over de natuur die vol is van God. Het was een even andere stijl van voordragen bij deze t.v. spreker. Komende programma's. Jammer, dat de NTS vanavond geen extra'tje biedt in verband met de verjaardag van prinses Wilhel- mina. Juist nu de critiek op Bussum De lord Mayor van Londen en zijn echtgenote, sir Harold Gillett en lady Gillett, hebben zaterdag een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse havens en grachten. weer is opgelaaid, had men toch iets moeten bedenken. Na het nieuws van dinsdag volgt een compleet film programma. En wat u zoudt willen zien en horen over de reis van Eisen hower. wordt nader bekend gemaakt op het beeldscherm. Karabijnbrigade tegen nozems Ook dit weekeinde heeft de Am sterdamse politie weer de handen vol gehad met de belhamels, die nu al geruime tijd avond aan avond de binnenstad onveilig maken. Nadat al zaterdagavond met straffe hand was opgetreden tegen groepen nozems op het Koningsplein, de Kalverstraat, de Heiligeweg en de in een der don kere buurten gelegen Nieuwe Nieuw- straat, concentreerden de „lie verdjes" zondagavond hun activitei ten op de Dam en de onmiddellijke omgeving daarvan. Daarbij namen de belhamels een dreigende houding aan tegen de poli tie, die toen voor het eerst de hulp inriep van de .karabijnbrigade" om de joelende jongelieden uit elkaar te drijven. Er vielen harde klappen, ook onder de naar de zin van de poli tie veel te veel op sensatie beluste nieuwsgierigen, die naar de Dam waren gekomen. Teneinde de orde te kunnen handhaven moest zelfs eni ge tijd het verkeer over de Dam voor een deel worden stopgezet. SCHUUR VOL TARWE AFGEBRAND Aan de Hillegomse dijk Gisteravond omstreeks 20.00 uur is brand ontstaan op de boerderij van de heer G. Enthoven, aan de Hille- gommerdijk gemeente Haarlemmer meer. Vermoedelijk is door de aan wakkerende wind een smeulende kafhoop aangeblazen, waardoor een landbouwschuur, met 'n oppervlakte van 55 bij 10 meter, waarin geborgen was de oogst van 60 h.a. tarwe, in brand geraakte. De brandweer uit Nieuw-Vennep was spoedig ter plaatse, maar moest assistentie inroepen van Hillegom, Bennebroek en Hoofddorp. De schuur en het daaraan grenzende gebouw werden geheel door het vuur ver nield. Met moeite heeft men het woonhuis en de bollenschuur weten te behouden, doch de waterschade is zeer groot. Het echtpaar Enthoven was die middag juist voor enige dagen naar Engeland vertrokken. De twee zoons waren niet thuis toen de brand uit brak. De schade is zeer groot. De heer Enthoven is verzekerd. Burgemeester Van der Willige was tot laat in de nacht bij de blussings- werkzaamheden aanwezig. Prinses Beatrix zeilde naar Langweerder Zeilleest H.K.H. prinses Beatrix heeft haar tweedaags bezoek aan Friesland za terdag besloten met een zeiltocht en een bezoek aan de jubileumwedstrijd van de Koninklijke zeilvereniging te Langweer. Na een prachtige zeiltocht arriveerde „de Groene Draeck", het particuliere jacht van de prinses, des middags omstreeks half twee op de Langweerder wielen, waar het we melde van zeil. en nfttorjachten, die het vorstelijk schip met luid getoeter begroetten. Na enige tijd op het meer rondge- laveerd te hebben, werden de zeilen neergehaald en ging „de Groene Draeck" voor anker. Gedurende twee uren was de prinses getuige van de .zeilwedstrijden. Rond het meer lag een krans van feestelijk gepavoiseer- de scheepjes, van de torens, molens en boerderijen wapperden de vlag gen. Toen de prinses na afloop van de zeilwedstrijden aan wal stapte en in gezelschap o.a. van de commissaris der koningin in Friesland en de bur gemeester van Doniawerstal, mr. K. J. van Douwen, door het feestelijk versierde dorp wandelde, ging haar weg tussen een dichte haag van toe schouwers door, die enthousitst juich ten. Te voet begaf de prinses zich naar het vakantie-oord en recreatie centrum „de Wielen", waar de prij-, Mr. K. H. Mulder, voorzitter van de zeilvereniging, bood de prinses een bord van Makkumer aardewerk aan, geloofd voor het jacht, dat deze mid- de prijs die door het bestuur was uit- dga de meeste belangstelling had ge had. Prinses Beatrix dankte vriende lijk voor dit geschenk. Ze reikte zelf 2 medailles uit: een medaille, be schikbaar gesteld door H.M. de Ko ningin en Z.K.H. prins Bernhard, be stemd voor de winnaaren een door haarzelf beschikbaar gestelde me daille. Om half zes vertrok de prinses weer uit Langweer.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 10