KUNSTSCHATTEN, DOCUMENTEN EN DECORATIES Ike's schoolbank vond hier ook een plaatsje Nieuwe aanwinsten stromen toe van heinde en ver DE LEIDSE COURANT Wie het Eisenhower-Museum in Abilene bezoekt, zal als ik (aldus Jessie Ash Arndt, de schrijfster van dit artikel) wor den getroffen door de daar heersende sfeer van waardigheid en ongedwongen heid, die ook zo kenmerkend is voor de man ter ere van wie het museum werd ingericht. Uit de grote verscheidenheid der nummer platen van de geparkeerde auto's bleek da delijk, dat er mensen uit veel delen der Vere nigde Staten in het museum waren. Sommige auto's, vuil en bestoven, kwamen van ver. An dere, glanzend, stamden uit de omgeving van Abilene. Het huis, waarin Eisenhouwer zijn jeugd doorbracht, ligt in de Zuidoostelijke Vierde Straat van Abilene. Het is een eenvou dige, gezellige woning. Jaren lang was het een onbekend huis, een der miljoenen onbe kende huizen, die Amerika telt, Thans edhter heeft het een blijvende plaats gekregen in het hart van de Amerikaanse naties. Achter dat huis lag tot voor een paar jaar een mais-akker. Nog eerder, in Ike's jeugd, be vond zich daar de moestuin, die de jongens Eisenhower voor hun moeder bewerkten. Te genwoordig staat op die plek een modern ge bouw, welks vormen zich scherp aftekenen tegen de diepblauwe luchten van Kansas, de Staat, waarin Abilene ligt. Dat moderne ge bouw vlak bij het ouderwetse woonhuis valt evenzeer op als de loopbaan van de Abileense knaap, die het bracht tot opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten, vervolgens tot pre sident der Columbia Universiteit en daarna tot President der Verenigde Staten. De meeste bezoekers van het museum be ginnen met een bezichtiging van het huis der Eisenhowers En terecht, want zo leren zij een der fundamenten van Ike's loopbaan kennen. Immers, dank zij de gezelligheid, de hechtheid van de gezinsband en de eerbied voor de gods dienst, die in dat huis heersten, kreeg Ike een goede start in het leven. Ike's ouderlijk huis droeg er stellig toe bij, dat hij later een plaats kon veroveren in de rij der grote mannen. Het Museum Evenals de man, wiens grootheid en leider schap het wil eren, verenigt het (op 3 april 1954 geopende) museum in zich waardig heid, warmte en ongedwongenheid. Het bevat vele schatten. Sommige hebben een hoge geld of kunstwaarde. Andere zijn van bijzondere historische betekenis. In de westelijke vleugel bevinden zich de voorwerpen, die betrekking hebben op de familiegeschiedenis der Eisen howers en op Ike's loopbaan tot zijn verkiezing tot President der Verenigde Staten. In de ooste lijke vleugel vindt men vele belangrijke en be langwekkende Eisenhoweriana uit de presi- dentstijd. Daaronder zijn kostbare geschenken van leidende figuren uit andere landen. Vele zouden ook op hun plaats zijn in een museum voor schone kunsten. In het Abileense museum zijn zij echter niet als kunstvoorwerpen opge steld, doch gerangschikt in hun historisch ver band met Ike's loopbaan. In vele musea heerst wat men kan noemen de ietwat schuchtere museumstilte. In Abilene is die ver te zoeken. Bezoekers uit den vreem de en uit alle hoeken van Amerika bewegen zich opgewekt en ongedwongen door de zalen. Vaak klinkt een lach. Fluisterend wordt er nauwelijks gesproken. Tal van kinderen, be geleid door hun ouders of onderwijzers, komen eveneens een kijkje nemen. De jeugd is immers opgetogen over Ike! Nu, dat zijn de heer En dacott, conservator, en zijn vrouw (die de be zoekers van het huis der Eisenhowers ontvangt) ook. De heer Endacott heeft twintig jaar lang geschiedenis onderwezen op de middelbare school van Abilene." Hij reeds geruime tijd verbonden aan de Eisenhower Stichting, die het museum liet bouwen en inrichten en die het thans beheert. De Endacotts en vele anderen uit Abilene behoren tot Ike's vriendenkring. Zij weten zich verbonden met de geschiedenis van het levende heden. Zij slaagden er in om het museum vriendelijk, gastvrij en gezellig te maken, zodat het goed is om er te vertoeven. De tuin Bij de ingang van het museum is een inscrip tie aangebracht, luidende: OP DOT ERF, EEN GESCHENK VAN DE FA MILIE EISENHOWER, RICHT EEN DANK BAAR AMRJKAANS VOLK DIT GEDENK- HUIS OP OM DE OU1DSTRIJDERS UIT AME RICA'S OORLOGEN, DE FAMILIE EISEN HOWER EN HET LEIDERSCHAP VAN DWIGHT D. EISENHOWER TE EREN. Langs de westelijke vleugel bevindt zich een rechthoekige vijver. Vrolijk wappert de Ameri kaanse vlag aan de kant van het water. Ook langs het pad, dat naar de ingang leidt, is een vijfer. In deze staan een aantal pylonen, een geschenk van de „Dochters der Amerikaanse Revolutie". Aantrekkelijker dan deze vijvers is echter de tuin. De mooie noteboom, die er staat, werd jaren geleden geplant door Ike's vader, David Eisenhower. Aan de westelijke kant van het museum is een rozentuin aangelegd met duizend der mooiste rozensoorten, alle ge schonken door het Amerikaanse Rozen-Genoot schap. In de lente zorgen 25.000 tulpen voor een waar kleurenfeest in de museumtuin. Zij werden geschonken door een in Sassenheim ge- vestgde Nederlandse bollenfirma (Res Co.), Een opname in het museum toont de medailles, foto's en documenten die door de president werden ge schonken. Twee jeugdige bezoekers bekijken het levensgrote portret van de president die later opnieuw 7.000 tulpen ten geschenke aanbood. Texas pleegt warm te zijn en daarom is het moeilijk om planten bloeiende en het gras groen te houden. Maar Bill Eagle, vroeger hoofd de Abileense politie, is tegen zijn tuiniers- taak opgewassen. De inhoud In het deel van het museum, dat gewijd is aan Ike's loopbaan vóór zijn verkiezing tot President, zagen wij het korte memorandum, waarin Eisenhower als opperbevelhebber der geallieerde strijdkrachten het einde van de Tweede Wereldoorlog bekend maakte. Met be langstelling keken wij naar een doos met ge heime Duitse documenten, die de Amerikanen in handen vielen, Voorts zagen wij een Rus sische vlag, een Russische dolk en een met ju welen bezette Russische decoratie die aan Ei senhower als opperbevelhebber werd verleend, toen Rusland als bondgenoot werd opgenomen in het verdedigingsstelsel tegen de As-mogend- heden. Dan zijn er nog herinneringen aan de dagen, toen Ike als officier op de Philippijnen was onder de bevelen van de generaal Douglas MacArthur Niet-militaire herinneringen zijn er eveneens te bewonderen, bij voorbeeld Ike's moeders „Electric" met autonummer 5824, een wagen, waarin Ike en Mamie in hun jonge tijd vaak gereden hebben. Aan Ike's schooljaren her innert een bank, waarin hij op de middelbare school de geschiedenislessen volgde. Zeer in trek bij de bezoekers zijn enige te lefoons, waardoor men de rede kan beluisteren, die Ike hield bij zijn terugkeer in Abilene na het einde van de oorlog, alsmede het gebed dat hjj bij zijn installatie als President uit sprak en dan nog de muziek van de Abileense cowboy band, ten gehore gebracht in Washing ton bij die gelegenheid. Op een, door de heer Endacott ontworpen, kaart kan men in zestig sekonden het verloop van drie jaar wereldoor log volgen. Rode lampjes en witte flitsen aan en uit. De rode symboliseren geallieerde te- genstlagen, de witte geallieerde successen. In de „presidentiële" vleu_ :1 bevinden zich tal van geschenken uit den vreemde, waar onder zeer kostbare. Rechts van de ingang hangt tegen de muur een levensgroot portret Het Eisenhower Museum in Abi lene, Kansas, is een modernistisch gebouw, dat gemaakt is van steen, dat in de omgeving werd ge vonden. Bij de ingang is een in scriptie: Dit museum is opgericht door een dankbaar volk van de Verenigde Staten van Amerika ter ere van de oorlogsveteranen van Amerika, de familie Eisenhower en het leiderschap van Dwight D. Eisenhower. van Ike, gemaakt door de schilder Thomas Stephens. Het is het enige portret, waarvoor Ike ooit poseerde. Ike zelf is erg gesteld op dit kunstwerk. Het is inderdaad een brokje op he terdaad betrapt leven, want als men er even naar blijft kijken, is het, of de President zelf op je toestapt om je te begroeten. De „Eerste Dame" (mevrouw Eisenhower) is ook tegen woordig, doch niet levensgroot. Zij „is" een pop, gekleed in een perfekt nagemaakte baljurk, zoals Mamie die droeg op het bal ter gelegen heid van Eisenhower's installatie als President: Rose stof bezet met briljanten. Voortdurend stromen nieuwe aanwinsten voor het museum binnen. Zij worden opgeboren in een apart vertrek tot tijd en wijle ze geclassi ficeerd zijn en gereed voor bezichtiging. De classificatie en rangschikking stellen hoge eisen aan de heer Endacott en zijn assistenten, want het enige, wat al die voorwerpen gemeen heb ben, is, dat ze „iets" met Eisenhower te ma ken hebben of hadden. Tesamen illustreren zij de geschiedenis van een figuur van wereld historische vermaardheid. Vrijwel dagelijks komen er inwoners van Abi lene een kijkje nemen in het museum. Zij pra ten dan met de bezoekers van elders en weten tal van aardige en anekdotische bijzonderheden te vertellen over Ike en zijn familie. (Copyricht: Christian Science Monitor)

Leidse Courant | 1959 | | pagina 4