Wout Bruynzeel tot nu toe snelste in Dam-Dam-race met 10.15 min. Beverwijk voor bijna en Velsen kochten drie ton aan stank VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 DE LEID SE COURANT PAGINA 7 PECH EN KOLDER Zaandammers we willen geen tunnel. Waarom zouden we? We doen niet mee". Dat was de leuze van een groep Amsterdamse kunste naars, die gestart waren in een glanzende race-wagen gevolgd door een servicecar en die na een felle start in de snelheidsklasse vijf minu ten later terugkeerden, terwijl een sneeuwbui van pamfletten over de hoofden van de Amsterdammers-in -de-lunchpauze neerdaalde. In de auto zetelden de ontwerper Wim Crouwel en de schrijver Simon Vin kenoog, terwijl op de service-wagen in witte pakken gezeteld waren de heren Eddy Posthuma de Boer (fo tograaf), Frits Muller (tekenaar), Opland (tekenaar), Harry van Ros- sum graficus) en P. Brattinga (drukker). De heren waren sneller terug dan zij vertrokken waren, tot verwonde ring van de duizenden, die van de start in de Dam-Dam-race getuige waren. Het is een mooie eerste dag in de D-D geworden, een dag vol pech en onvoorziene omstandighe den; om van de politie nog maar niet te spreken. Een van de eerste slachtoffers was gisteren de snel heidskampioen G. Murk uit Hilver sum, die na een fantastische snelle overtocht de ingang van de finish versperd zag door een menigte kij kers, waarna het hem niet direct duidelijk was aan welke van de twee finishtafels hij moest zijn. De paarden van oude slee, waarop namens de Amstelbrouwerij Gijs- brecht van Aemstel gezeten was, wilden het op eigen houtje te snel doen, zij gingen er met slee en al vandoor; voerman en Gijsbrecht sprongen verschrikt op straat en de paarden namen de gelegenheid te baat om een bromfiets en drie ge parkeerde auto's aanzienlijk te ver nielen. Burgemeester Franken heeft zijn wandeltocht op de bodem van het Noordzeekanaal goed volbracht. Moeilijker had het Dick van Rijn, die onder deze wandeling in dui- kerspak ook een reportage moest verzorgen en in ademnood raakte. Daar kwam bij, dat het ruitje van de duikhelm besloeg. Maar hy heeft het einde, paal 186 gevonden en hier wachtte hem Jan Pietersz. Coen met een oorkonde. Urenlang heeft Teddy Scholten als deelneemster aan de snelheidsrace nummer één op de scoringsborden gestaan. Zij maakte met de vleugel boot over IJ en Noordzeekanaal de prachtige tijd van 12 minuten en 51 seconden. Zij probeerde het ook nog eens terug om haar eigen tijd te ver beteren, maar op het laatste eind naar de Dam weigerde haar auto en CAO voor beambten in metaalbedrijf ook goedgekeurd Het College van Rijksbemiddellaars heeft thans ook goedgekeurd dat de lonen van beambten in de metaal industrie met terugwerkende kracht tot 1 augustus j.l. zullen mogen wor den verhoogd met een percentage van 5 Bepaalde categoriën beambten in de metaalindustrie zullen echter bo ven deze 5 een percentage krijgen, variërend van 2]/2 tot 6 doordat in de gewijzigde nieuwe C.A.O. een aantal loonschalen, die sedert 1956 niet waren gewijzigd, is gedenivel leerd. Bovendien is in deze nieuwe loon schalen 1 toeslag gegeven voor de ziekenfondspremie. De huurbijslag van f 13.50 per maand is ook offi cieel in de C.A.O. verwerkt. Van welingelichte zijde vernemen wij dat deze nieuwe C.A.O. per 1 april 1960 reeds weer tussentijds gewijzigd zal moeten worden. Voor de a.s. huurverhoging zal nl. een looncom- pensatie worden gegeven, die reeds nu is vastgesteld op 2Yz moest zij op een scooter oversprin gen. Haar kaart werd toen afgestem peld op 13 minuten en 5 seconden. Bootracer ter Haok deed wat later een goede poging om het record te verbeteren. Hij werd echter door de pechduivel achtervolgd. Even vóór Amsterdam kreeg hij motorpanne Nu had hij 21.13 minuten nodig om de finish te bereiken. Zijn trainings- tijd was 7.52 minuten. Ter Haak krijgt echter nog twee kansen, van daag en morgen. Jan Poulain uit Zaandam had met 9.28 minuten het record definitief op zijn naam gebracht, toen de poli tie hem achterna kwam met de me dedeling, dat hij in Zaandam te snel had gereden op de motor. Hij werd gediskwalificeerd. Spoorwegopzich ter Van der Donk maakte met een speciale NS-trein de beste tijd van de dag: 7.16 minuten. Hij dingt ech ter niet mee; N.S. wilde slechts la ten zien, dat zij naast veilig ook vlug zijn. Wout Bruynzeel bracht het record op zijn diepste punt iri een van een Duitse miljonair geleende raceboot. Hij besloot de eerste dag met een tijd van 10.15 minuten te laten af drukken. Zijn eigen raceboot was in de avond vóór de start onklaar ge raakt en de Duitser kwam hem ijlings ie hulp. Ook Dick van Rijn deed een gooi naar de snelste tijd, nadat hij de langzaamste had gemaakt. In combi natie van speedboat en motor maak te hij er 12.09 minuten van. OOK PECH MET DE KLOKKEN In de loop van de eerste dag van de Dam-Dam race bleek de wed strijdleiding, dat de 6 duivenklokken, waarvan er drie in Zaandam en drie ih Amsterdam voor de race gebruikt werden, niet alle volkomen gelijk bleven lopen. Dit houdt in dat in de verstrekte tijden wellicht" nog een kleine wijziging kunnen worden aan gebracht Bij een klok in Amsterdam, werd aan het einde van de wedstrijd een tijdsverschil van ruim één minuut ge meten. Records wisselen elkaar af in Dam-Dam-race Vandaag was het de dag van de records in de Dam-Dam-race. Nog was monteur Wendelgeest, die juist het record gebroken had met 9 min. 56 sec. niet voor zijn retour- race vertrokken ,of hij was zijn eer ste plaats al weer kwijt aan de 31- jarige directeur van een gloeilam penfabriek in Tilburg, de heer J. W. Bootz uit Overveen, die in Zaandam aankwam in een tijd van 9 min. 40 sec. Hij had de rit afgelegd per motor uit Amsterdam naar de Hembrug, daar met een speedboot het Noord zeekanaal over en vervolgens per motor naar de Dam in Zaandam. Om elf uur stond als recordhouder te boek H. J. Wendelgeest uit Am sterdam, die zijn retourreis Zaan damAmsterdam maakte in de fan tastische tijd van 9 min. 39 sec. Heen deed hij er 9 min. 56 sec. over. Naar zijn eigen idee had hij over de re tourreis langer gedaan. Voorlopige winnaar Wout Bruynzeel in actie TOT GEHEIM KAMERHEER BENOEMD. De z.e. heer G. I. A. Bakker, i vroegere Nijmeegse zakenman, die in 1954 priester gewijd is en thans in de Kameroen voor de melaatsen werkt, is door de Paus benoemd tot geheim kamerheer. Mgr. Bakker heeft de afgelopen 3 jaren in opdracht van het Kameroen- se Episcopaat, vele tienduizenden verzameld. Terwijl hij nu in Europa rondreist, hoopt hij spoedig naar de Ver. Staten en Australië te kunnen vertrekken om daar gelden voor be strijding der melaatsheid in te zame len. De Kroon heeft, zo staat in de Staatscourant van gisteren, een be-1 sluit van de minister van sociale za- ken en volksgezondheid van 19 sep-1 tember 1957 vernietigd en daardoor 1 alsnog een vergunning voor het in werking houden van een inrichting voor de drinkwaterleiding aan B. en W. van Den Haag geweigerd. Deze vergunning Was voor een inrichting, welke 20 zogenaamde dubbelputten omvatten, gelegen langs de Katwete- ring te Wassenaar. Na de bespreking in de gemeente raad van Rotterdam over de hinder, veroorzaakt door het destructiebedrijf „Gekro" waren er de laatste dagen opnieuw klachten over de ondragelij ke stank, welke door het destructie bedrijf wordt verspreid, vooral gedu rende de avonduren en de nacht. Als gevolg van een bespreking, die de wethouder van openbare werken gisteren met de directie heeft gehad, zal thans de afdeling, die vismeel maakt en die als oorzaak van de klachten wordt beschouwd, geduren de de avond, de nacht en de vroege morgen worden stilgelegd. De directie van de „Gekro" zal voorts in samenwerking met de ge meente nagaan, welke verdere maat regelen kunnen worden getroffen oan tot aan het in bedrijfstellen van de nieuwe fabriek in 1960 de overlast gedurende de dag tot een toelaatbaar minimum te beperken. In verband met de volksgezondheid wordt het niet wel mogelijk geacht tot algehele sluiting van de fabriek over te gaan, daar het afval van het slachthuis en van de vele viswinkels zich dan tot ontoelaatbare hoeveelheden zou op hopen en bovendien op daartoe niet geschikte plaatsen zou worden gede poneerd. Kusje voor Zaandams Eersie Kikker (Advertentie). VISMEELFABRIEK GELIQUIDEERD In een persconferfentie, die gister ochtend in het raadhuis werd ge houden, heeft de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, meegedeeld, dat de gemeente de che mische fabriek „Noordholland" heeft aangekocht. Deze fabriek waar afval- vis wordt verwerkt tot vismeel, heeft jarenlang de gemeenten Beverwijk en Velsen overlast bezorgd door de verspreiding van onfrisse geuren. Enige maanden geleden brak een grote brand uit in de chemische fa briek, waardoor voor anderhalf mil joen gulden schade werd aangericht, maar de werkzaamheden konden nor maal voortgang vinden. B. en W. van Beverwijk hebben thans besloten, de fabriek aan te ko pen en op 1 maart 1960 definitief te sluiten. Voor de 75 personeelsleden van wie er 25 in de laboratoria werk zaam zijn en 50 in de fabriek zelf, hoopt men tegen die tijd een andere werkkring gevonden te hebben, het geen vermoedelijk geen moeilijkheden zal opleveren daar er in de IJmond grote vraag is naar arbeidskrachten. In aansluiting op de woorden van burgemeester Bruisma heeft de heer R. Verbeek, wethouder van openbare werken te Velsen, verklaard dat de gemeente Velsen bereid is, zich garant te stellen voor eenderde van de on rendabele top, die door het sluiten van de fabriek voor Beverwijk ont staat. Dit voorstel .moet nog in de gemeenteraad Van Velsen komen, maar zal ongetwijfeld worden aan genomen. Sinds de oprichting van het bedrijf in 1917 hebben zowel Velsen als Beverwijk er de last van onder vonden en de gemeente Velsen acht het niet meer dan billijk, ook haar deel aan de liquidatie bij te dragen. Wat er met het kapitale fabriekspand gaat gebeuren is nog niet bekend. Wel zullen zich nu verschillende andere industrieën op de fabrieksterreinen te Beverwijk gaan vestigen, voorheen werden afgeschrikt door de vismeelstank. Feest om raadsbesluit. Tijdens een speciale vergadering van de gemeenteraad, gisteravond ge houden, hebben b. en w. van Bever wijk meegedeeld dat de koopsom van de gebouwen en machines van de N.V. chemische fabriek „Noordhol land" 854.000 groot is. Door de koop, waarmee alle fracties van de raad Toen burgemeester G. J. D. Franken van Zaandam in kikvorspak uit het Noordzeekanaal weer aan de wallekant kwam, vond zijn echtgenote dat een extra pakkerd hier wel op zijn plaats was. van harte instemden, wordt de ge meente tevens eigenaar van een twee en een kwart hectare industrieter rein. „De waarde van dit stuk grond is ruim 575.000 gulden", aldus het college, zodat we voor bijna 300.000 gulden aan stank hebben gekocht". Muziekkorpesn marcheerden daarna op naar het raadhuis en duizenden inwoners van Beverwijk brachten het gemeentebestuur een huldebetoon. „Door het sluiten van de vismeelfa- briek zal de waarde van de industrie- grond bij Beverwijk ongeveer 50 cent per vierkante meter stijgen", aldus b. en w. „Vele verzorgende indus trieën die reukgevoelig zijn, willen zich thans in Beverwijk vestigen". De bijzondere raadsvergadering werd o.m. bijgewoond door de vier wethou ders van de gemeente Velsen. Prinses Beairix in Haren (Gr) Het tweedaags bezoek, dat H.K.H. Prinses Beatrix vandaag en morgen aan Groningen en voornamelijk Friesland brengt, ving vanmorgen te tien uur aan met een bezoek aan de gemeente Haren, waar Prinses Bea trix aan de Dilgtweg op de plaats, waar het nieuwe sanatorium „Bea- trixoord" zal worden gebouwd, een oorkonde inmetselde. De prinses was vergezeld van me vrouw mr M. Scholtens-Meurs, par ticulier secretaresse, op de plaats waar het nieuwe sanatorium wordt gebouwd. Alles is volgens het programma verlopen, maar op het ogenblik dat de prinses de koker in de fundering zou laten zakken dreigde een los barstende wolkbreuk de plechtigheid in het water te laten vallen. Men maakte van de nood een deugd door de prinses onder een oranje-zeildoe ken tentje koffie aan te bieden. Vele omstanders konden echter niet tijdig een schuilplaats bereiken en moesten hun „plaatsje voorop" met een nat pak bekopen. De regen stopte tijdig genoeg om het programma niet teveel te ver storen, en na de gedwongen pauze kon prinses Beatrix de koker in een opening in de fundering laten zakken. Daarna werd het Wilhelmus gespeeld door het muziekkorps „Apollo" Haren. Na deze plechtigheid verliet prinses de gemeente Haren en tevens de provincie Groningen. De stoet zette koers in de richting van Fries land, waar allereerst een bezoek werd gebracht aan het sanatorium „Beatrixoord" in Appelscha. De prinses was vanmorgen gekleed in eert lichte lila deux-piéce, waarbij zij lila pumps met half hoge hak droeg. Als sieraden droeg zij een parelsnoer en zilveren broche. Dode vrouw na vier weken thuis gevonden In haar woning aan de Riouwstraat te Den Haag heeft de politie gisteren het stoffelijk aangetroffen van een 74-jarige weduwe, die volgens het onderzoek waarschijnlijk reeds vier weken geleden moet zijn overleden. De vertegenwoordiger van een woningbureau, die de vrouw gisteren dringend voor zaken moest spreken, kwam voor een gesloten deur. Hij zag, dat de brievenbus was volge propt met brieven, tijdschriften en kranten, terwijl hij wist, dat de be jaarde dame thuis moest zijn omdat ze door ziekte aan haar bed gebon den was. Er waren nog andere din gen, die zijn bevreemding wekten en daarom ging hij naar de politie. Die verbrak het slot van de voordeur en trof de weduwe dood op de grond aan. Men vermoedt dat de vrouw een natuurlijke dood is gestorven. Aangenomen wordt, dat zij van de divan afgerold is en niet meer de kracht heeft gehad om hulp te roe pen. Op de dag voor zijn 58ste ver jaardag, is uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen (gemeente Norg) ont vlucht de gedetineerde M. L. uit Delft. De vluchteling is er te ongeveer twaalf uur gistermiddag vandoor ge gaan. Teddy klopte de kampioen zelfs niet een beetje Teddy Scholten nam aan de snelheidswedstrijd deel per taxi en per vleugelboot. We zien haar hier rennen over de Dam te Amsterdam op weg naar de taxi welke haar vliegensvlug naar de LI-kani zou brengen.

Leidse Courant | 1959 | | pagina 7